Haberler

20 Haziran 2006, Salı

Amerikalı Mimarlardan Meksika Sınırı İçin ÖnerilerAmerikalı Mimarlardan Meksika Sınırı İçin ÖnerilerKomşuyla sorununuz mu var? Çit örmeyi deneyin. Eğer işler iyi giderse, çitte takılır, sohbet edersiniz. İki ülke arasındaki sınır hakkındaki düşünce genellikle bu değildir ve bu tarz engeller onların kaba amaçlarını kolaylıkla maskeleyemez. Birleşik Devletler ve Meksika arasında 3218 km’lik sınırda yapılması planlanan bariyer ulusal güvenliği sağlamak ve yasadışı girişleri engellemeyi amaçlıyor. Haberin Devamı
İki tüp tünel yüzer durumdaİki tüp tünel yüzer durumda2010 yılında hizmete girmesi ve Gebze-Halkalı arası saatte 75 bin yolcu taşınması planlanan Marmaray Projesi kapsamında deniz tabanına yerleştirilecek 11 tüp tünelden 2''si yüzer duruma geldi.
İstiklal Caddesi AB''nin ana caddesi olacaktırİstiklal Caddesi AB''nin ana caddesi olacaktırBüyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş''ı makamında ziyaret eden Hollanda Başbakan Yardımcısı Laurens Jan Brinkhor, İstiklal Caddesi''nin yeni Türkiye ve yeni Avrupa''yı yansıttığını söyledi.
Ayasofya''yı yok saydılarAyasofya''yı yok saydılarİstanbul Belediyesi, kenti çocuklara tanıtmak için hazırladığı kitapçıklarda Ayasofya''yı çizdi.
Haydarpaşa Garı tarihe karışıyorHaydarpaşa Garı tarihe karışıyorHaydarpaşa Garı, bölge SİT alanı ilan edilmesine karşın tarihe karışıyor. Haydarpaşa Garı ve çevresi, ''Dünya Ticaret Merkezi ve Kruvaziyer Liman'' projesiyle yapılaşmaya açılıyor.
Patrona Halil Hamamı mezbelelikten kurtarılacakPatrona Halil Hamamı mezbelelikten kurtarılacak2. Beyazıt Hamamı olarak da bilinen ve yaklaşık 500 yıldır ayakta kalmaya çalışan Patrona Halil Hamamı, yeni yüzüne kavuşmak için gün sayıyor.
Şehitler Anıtı tehlikedeŞehitler Anıtı tehlikedeEge Denizi''nden Çanakkale Boğazı''na girerken, düşman donanması tarafından ilk çıkarmanın yapıldığı, Gelibolu Yarımadası''nın girişindeki Seddülbahir Burnu''nda yer alan Çanakkale Şehitleri Anıtı denize doğru kaymaya başladı.
Onlar taş değil tarihOnlar taş değil tarihKaçakçılık haberleriyle hatırladığımız tarihi eser meselemizi gazeteci, arkeolog ve hukukçular değerlendirdi. Kimi, müzelerin özel sektöre devredilmesi gerektiğini kimi de yasaların çok yetersiz olduğunu söylüyor.
Boğaz''da Marmaray için dev operasyonBoğaz''da Marmaray için dev operasyonBoğaz''ın güçlü akıntısı yüzünden, Sarayburnu ile Üsküdar arasında sualtından raylı sistem geçişini sağlayacak Marmaray Projesi''nde bazı önemli değişiklikler yapıldı.
Heyelan Bölgesinde, Kentsel Yenileme Projesi İçin YıkımHeyelan Bölgesinde, Kentsel Yenileme Projesi İçin Yıkımİzmir Büyükşehir Belediyesi, Konak Belediyesi ve Toplu Konut İdaresi (TOKİ) arasında yapılan “İzmir Konak Kentsel Yenileme Projesi” protokolü kapsamında İmariye ve Altay Mahalleleri’ndeki heyelan bölgesinde bulunan yapıların yıkımına başlandı.
"Türkiye 2040''ta çöl ülkesi olacak""Türkiye 2040''ta çöl ülkesi olacak"17 Haziran Dünya Çölleşmeyle Mücadele Günü kapsamında yapılan açıklamalarda, Türkiye''deki toprak kaybının ciddi boyutlarda olduğunu belirten yetkililer eğer gerekli önlemler alınmaz ise Türkiye''nin 2040 yılında bir çöl ülkesi olma tehlikesi ile karşı karşıya kalacağını belirttiler.
Balkanlar''ın Batısının Geleceği ProjesiBalkanlar''ın Batısının Geleceği Projesi30 Temmuz – 24 Ağustos 2006 tarihleri arasında School of Missing Studies ve The Centrala Foundation for Future Cities tarafından mimarları, tasarımcıları ve sanatçıları kapsayan Zagreb, Novi Sad, Belgrad, Üsküp, Priştina, Tiran, Podgorica, Ljubljana ve Saraybosna şehirlerinin olduğu Balkanların Geleceği Projesi gerçekleştirilecek.
Burası buz gibiBurası buz gibiYaz mevsiminin çok kısa yaşandığı Stockholm''de açılan buz bar, yılın her döneminde turist çekiyor. Nordic Sea Oteli''nin lobisinde yer alan buz barın, duvarlarından bardaklarına, bahşiş kutusundan, koltuklarına kadar her şeyi tamamen buzdan yapılmış. Duvarları, soğuğu muhafaza eden özel camlarla kaplanan buz bara, özel giysiler ve eldiven giyerek girilebiliyor. Denizaltı araçlarında olduğu gibi iki kapısı bulunan buz barın ilk kapısını üstünüze kapadıktan sonra asıl kapısı açılabiliyor.
Tarih: 19 Haziran 2006 Kaynak: Tercüman
MoMAMoMA1929 yılında açılan Museum of Modern Art ya da en bilindik adıyla MoMA zaman içinde koleksiyonlarını sergilemek ve eğitim programları için daha büyük ve daha esnek mekanlara ihtiyaç duymaya başlamıştı. Yeni bina yapılmadan önce aynı anda koleksiyonlarının sadece %10’unu sergileme imkanı bulunurken, eserlerin büyük bir kısmı ise sergilenemiyordu. Bilindiği üzere MoMA’nın yeni binası için 1997 yılında Tod Williams, Bernard Tschumi, Rafael Viñoly, Yoshio Taniguchi, Steven Holl, Rem Koolhaas, Pierre de Meuron, Dominique Perrault, Billie Tsien, Toyo Ito, Wiel Arets’in katılımıyla bir charrette yapılmış bu yarışta ipi göğüsleyen isim Japon mimar Yoshio Taniguchi olmuştu.
İzmir''in Geleceği Planlandıİzmir Büyükşehir Belediyesi, kentin 2007-2017 yıllarını kapsayan yol haritasını belirledi. Kentin geleceğini şekillendirecek Stratejik Plan hazırlandı.
Hollanda Başbakan Yardımcısı; “İstiklal Caddesi AB’nin ana caddesi olacak…”Hollanda Başbakan Yardımcısı ve Ekonomi Bakanı Laurens Jan Brinkhorst bir heyetle birlikte İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ı ziyaret ederek bir süre görüştü.
Büyükşehir kenti bayrakla donatılacakVatandaşların özel günler dışında da bayrak asmak istemesi üzerine İstanbul Büyükşehir Belediyesi bir çalışma başlattı. Belediye, kentin değişik yerlerine dev boyutlarda bayrak direği dikecek. 35 ila 85 metre boyunda olacak bayrak direkleri Topkapı Sarayı, Emirgan Korusu, Sarayburnu, Çamlıca gişeler, Beylikdüzü İstanbul girişi, Taksim, Ulus, Kayışdağı, Alemdağ, Gözdağı, Otağtepe, Nakkaştepe''ye dikilecek. Projenin maliyetinin 15-25 bin YTL olacağı tahmin ediliyor.
Tarih: 20 Haziran 2006 Kaynak: Sabah
Şentepe''ye yeni konutAnkara''nın en eski gecekondu mahallelerinden olan Şentepe, Yenimahalle Belediyesi''nce uygulamasına başlanan Şentepe Kentsel Dönüşüm Projesi ile yeni bir çehreye kavuşacak. Yenimahalle Belediye Başkanı Ahmet Duyar, proje çerçevesinde 14 bin gecekondunun yıkılacağını söyledi. Duyar, projeyle niteliksiz, çirkin yapılar ve gecekondu alanlarının, yerini modern yapılara bırakacağını belirterek proje kapsamında teras evler, çok katlı evler, sıra evler, çocuk bahçeleri, spor alanları, parklar, iş merkezleri inşa edileceğini kaydetti. Duyar, projenin tamamlanmasının ardından Şentepe''nin “yeni cazibe merkezi” olacağını kaydetti. Duyar, proje çerçevesinde 35 bin konut inşa edilmesinin planlandığını söyledi.
Tarih: 20 Haziran 2006 Kaynak: Referans
Kentin BelleğiKonunun uzmanları, belleği (hafızayı) beynin işlevlerinden birisi olarak tanımlıyor. Yaşam boyu görülen, duyulan, öğrenilen her şey, yeri ve zamanı geldiğinde yararlanılmak üzere beyinde depolanıyor.
Hasankeyf''de kazı zamanıBatman''ın Hasankeyf ilçesinde kazılara yarın başlanacak. Hasankeyf kazı ekibi başkanı Prof. Dr. Abdülselam Uluçam, bu yıl 1 nisan 2006''dan bu yana süren temizlik çalışmalarının devam ettiğini söyledi.
Akçansa''dan 135 milyon dolarlık yatırımÇanakkale''nin Ezine İlçesine bağlı Mahmudiye Beldesinde kurulu bulunan Akçansa Çanakkale Çimento Fabrikası''nın 135 milyon dolara mal olacak ikinci üretim hattının temeli düzenlenen törenle atıldı.
Yıldız Sarayı az daha yanıyormuşİstanbul''da açılan bir dava tarihi Yıldız Sarayı''nın kül olmaktan son anda kurtarıldığını ortaya koydu. İstanbul Cumhuriyet Savcılığı''nca hazırlanan iddianamede, sarayın Küçük Mabeyn Köşkü''ndeki tadilat ve onarım çalışmalarını yüklenen Alay İnşaat''ın gerekli önlemleri almaması nedeniyle, 26 Haziran 2003 tarihinde saat 20.20 sıralarında yangın çıktığı belirtildi. Çatı güçlendirme çalışmaları sırasında aşırı ısınma nedeniyle çıkan yangının tavan döşemelerine sıçradığı anlatılan iddianamede, alevlerin bütün binayı sarmadan söndürüldüğü ifade edildi. Firmanın sahibi Mustafa Alay hakkında "Taksirle yangına neden olma" suçlamasıyla 3 aydan bir yıla kadar hapis istendi.
Tarih: 20 Haziran 2006 Kaynak: Sabah Yazan: Orhan Yurtsever
İntes: Toki işe ara vermeliTürkiye İnşaat Sanayicileri İşveren Sendikası (İntes) Başkanı Şükrü Koçoğlu, inşaat sektöründe bazı ürünlerin fiyatlarının konut talebi nedeniyle suni olarak artırıldığını belirterek, Toplu Konut İdaresi''nin (Toki) konut üretimine bir süreliğine de olsa ara vermesi gerektiğini söyledi. Bu görüşünü Toki Başkanı''na da ilettiğini belirten Koçoğlu, "Toki''nin bir nesef alması lazım. Şu anda beton ve çimentoyu zor buluyorsunuz. Çok kullanıldığı için de fiyatları çok arttı" dedi.
Tarih: 20 Haziran 2006 Kaynak: Milliyet
Emlak Vergisi''nde revizyon hazırlığı var2006 - 2009 yılları arasında arsa, arazi ve binalardan alınacak Emlak Vergisi''ne ilişkin matrahlar yeniden gözden geçiriliyor. Değeri düşürülen bölgelerde mayısta yapılan ödemeler ise kasım taksitinde iade edilecek. Düzeltmeye gerek görülen arsa ve arazilerin değerleri takdir komisyonları ve büyükşehirlerdeki merkez komisyonlarınca yeniden tespit edilecek. 2002 yılında da böyle bir uygulama yapıldığını hatırlatan Yeminli Mali Müşavir Erdoğan Sağlam, bazı bölgelerde yüksek tutulan emlak vergilerinin revize edileceğini söyledi. Konuyla ilgili düzenlemenin Emlak Vergisi Kanunu''nun geçici 22''nci maddesine eklenmesi bekleniyor.
Tarih: 20 Haziran 2006 Kaynak: Milliyet
İstanbul''a tiyatro yapıları...15 milyonluk bir kentin sanatsal ihtiyaçları arasında tiyatro binalarının, tiyatro yapmaya uygun donanımlı boş alanların öncelikle ele alınması gerektiğini düşünüyorum.
Tasarım Kongresi''nde yerelleşme tartışıldıİTÜ Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölümü''nün düzenlediği 3. Ulusal Tasarım Kongresi ''Türkiye''de Tasarımı Tartışmak'' dün başladı. İTÜ Taşkışla ve Lütfi Kırdar Kongre ve Sergi Sarayı''nın ev sahipliği yaptığı kongrede 22 Haziran''a kadar ''Üniversite - Sanayi İşbirliği'', ''Tasarım ve İletişim'', Tasarım Eğitiminde Uzmanlaşma ve Yerelleşme'', ''Tasarım ve Meslek Hukuku'', ''Türkiye Tasarım Tarihi'', ''Tasarım, Kuram ve Yöntemler'' gibi başlıklar altında konferanslar gerçekleşiyor. Çanakkale Seramik & Kalebodur, RocaKale ve Kalekim sponsorluğunda gerçekleşen 3. Uluslararası Tasarım Kongresi''nin akademik programının dışında bir de sanayi programı var. Sanayi programına tasarım yönetimi ve politikaları alanının önemli ismi John Heskett katılacak. Hong Kong Polytecnic Üniversitesi öğretim üyesi Heskett, yarın saat 12.00''de ''Tasarımla Değer Yaratmak: 10 Temel Soru'' başlıklı konferans için Lütfi Kırdar Kongre ve Sergi Sarayı''nda olacak. Önceki Ulusal Tasarım kongreleri 1982 ve 1996''da düzenlenmişti.
Tarih: 20 Haziran 2006 Kaynak: Radikal
Bodrum Müzesi’nde incelemeKültür ve Turizm Bakanlığı müfettişleri, latin dilleri uzmanı Haydar Dönmez ile arkeolog Zülküf Yılmaz, Müze Müdürü Yaşar Yıldız ve personel ile görüştü.
TOKİ restorasyon kredisi veriyorTescilli taşınmaz kültür varlıklarının bakımı, onarımı ve restorasyonu için Toplu Konut İdaresi (TOKİ) tarafından bu yıl kullandırılacak krediler için başvurular bugün başlıyor. Geçen yıl başlayan uygulamada 17 proje kredilendirilmiş ve yaklaşık 1.3 milyon YTL''lik kredi verilmişti.
Tarih: 19 Haziran 2006 Kaynak: Sabah
İlkel restorasyondan modern laboratuvaraProf. Dr. Arif Müfit Mansel''in başkanlığında 1947 yılında başlayan Side kazılarında çıkarılıp restore edilen eserler yeniden elden geçiriliyor.
Türkbükü''ne Citterio tasarımlı butik otelGöçtur''un sahibi ve Sait Halim Paşa Yalısı''nın işletmecisi Mustafa Göçen, Bodrum''da Dedeman Grubu ile ortak bir butik otel projesine imza atmaya hazırlanıyor.
Türkiye''nin ilk temalı su parkıAntalya''nm Serik ilçesine bağlı Belek Turizm Merkezi''nde yapımı tamamlanan "Troy" Su Parkı ve Yunus Gösteri Merkezi, törenle hizmete açıldı. Türkiye''nin ilk tamah su parkı olma özelliğine sahip tesis, Rixos Premium Otel içerisinde 12 bin metrekarelik alanda kuruldu. Tesisin açılışına Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel ile çok sayıda turizmci katıldı. Davetfiler açılışın ardından, Yunus Gösteri Merkezi''nde düzenlenen kısa gösteriyi izlediler. İşletmeci Murat Süğlün, tesisin 15 milyon dolara mal olduğunu belirterek, "Dünyada temalı su parkı sayısı çok az. Buranın teması da Truva atıdır. Tesiste eski Truva kentini canlandırdık" dedi.
Tarih: 19 Haziran 2006 Kaynak: Birgün
Kadir Topbaş: İstanbul''a yatırım teklifi yağıyorİstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, ünlü İspanyol mimar Jose Maria Tomes Llavador’un İstanbul’a 1 milyar dolar değerinde hem proje hem de yatırım yapmak istediğini söyledi.
Nuri Usta Nurus oldu tereciye tere satıyorAnkara’da Marangozlar Sitesi’nde küçük bir atölyede Nurettin Usta tarafından temelleri atılan Nurus, alanında dünyada ilk 20 şirket arasında kabul ediliyor. İtalyan hükümetine ofis mobilyası satan Nurus’un son çalışması Denizbank’ı alan Belçikalı Dexia’nın 36 katlı merkez binasının dekorasyonu.
Konut yapmayacağızİstanbul''da akrabalarıyla birlikte Şengör Gayrimenkul adıyla yeni bir şirket kuran Prof. Dr. Celal Şengör konut üretmeyeceklerini, amaçlarının ellerinde bulunan arsaların hissedarlar arasında sağlıklı bölünmesini sağlamak olduğunu söyledi.
Herkes tasarımcı mı?''Tasarlamak bizleri doğadaki diğer canlılardan farklı kılan en temel insani yetilerimizden birisi ve bu anlamda aslında herkesin birer ''tasarımcı'' olduğu söylenebilir'' diyor Prof. Dr. Alpay Er.
80 okul depreme karşı güçlendirildiDYP Hatay Milletvekili Mehmet Eraslan’ın konuyla ilgili soru önergesini yanıtlayan Bakan Çelik, 2005-2006 öğretim yılında bakanlığabağlı resmi okul sayısının; 674’ü bağımsız anaokulu, 34 bin 261’i ilköğretim, 6 bin 749’u ortaöğretim ve bin 984’ü yaygın eğitim olmak üzere toplam 43 bin 668 olduğunu bildirdi.
Eminönü’nün çehresi değişecek1. Uluslararası Eminönü Sempozyumu’nun açılışında konuşan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, dünyada son yıllarda yıldızı en çok parlayan şehirlerden birinin İstanbul olduğunu söyledi ve “İstanbul’da Eminönü’dür” nitelemesinde bulundu.
Lara yeniden tahsise açılıyorKültür ve Turizm Bakanlığı, yeniden tahsise çıkarılmasına karar verilen Lara Kent Parkı için hazırlıklarını tamamladı.
Kaleiçi''nde Neler Oluyor?Kaleiçi trafik sirkülasyonunu hafifletmek için önce yollar daraltıldı, sonra demirler dikildi, şimdi de çevreye çok büyük gürültü ve rahatsızlık veren, uykuları kaçıran, yürüyen vatandaşların ayağına takılıp yaralanmalarına neden olan demir kapanlar yerleştirildi.
Aksaray Havaalanı’na çobanlar talipYarım kalan inşaat Türkiye’de vakayı adiyedendir; iş merkezine niyet edilen binaların içinde otların büyümesi, yarım kalan devasa yapıların tinercilere ev olması bildiğimiz durumlardan.
TCDD, beş yılda kendini yeniliyorHızlı Tren, Tüpgeçit ve Marmaray projelerini 2008''e yetiştirmeye çalışan TCDD, Haydarpaşa Garı''nı değerlendirmek için de çalışıyor. Kuruluş, rayları ve garları yenilerken, Ro-La taşımacılığını hayata geçirmek için gün sayıyor.
Tuzla''nın ''mavi bayrak'' inadı... İstanbul''da ''mavi bayrak'' bekleyen plajlardan biri de tersaneleriyle ünlü Tuzla. Tuzla Belediye Başkanı Mehmet Demirci, 5 Haziran''daki Dünya Çevre Günü etkinlikleri kapsamında basını ve halkı Tuzla''daki Sakız Adası''na ''mavi bayrak'' törenine davet etmişti. Ama o gün gelip çattığında deniz suyu simsiyahtı ve kokuyordu. Afişte uluslararası çevre ödülü olan mavi bayrağın değil, ''sembolik'' bir mavi bayrağın kastedildiğini söyleyen Demirci, "O gün bölge rüzgârın da denizden karaya esmesi nedeniyle çok kötü durumdaydı. Büyükşehir Belediyesi''nin de desteklediği çalışmalar önümüzdeki hafta bitecek ve herkesin anladığı anlamıyla mavi bayrağın asılması için müracaat edeceğiz" dedi. Bölgeye sintine sularının yanı sıra İSKİ arıtma tesisinden gelen atıkların döküldüğünü iddia eden semt sakinleriyse, değil denize girmek kokudan oturmanın bile zor olduğunu söylüyor.
Tarih: 18 Haziran 2006 Kaynak: Radikal
Plajda sizi zabıta kovalayabilir!Florya veya Menekşe''de yüzmeyi hayal edenler dikkat! Zabıta veya polis engeline takılabilirsiniz.
Tarihi eserleri otel yapalım!Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Eminönü ile ilgili birçok hedeflerinin bulunduğunu belirterek, ''''Buradaki birçok tarihi eserleri şu andaki işlevinden çıkartıp bunları otele dönüştürelim diyoruz'''' dedi.
1 Milyar Kişi Gecekonduda Yaşıyor!Özellikle büyük şehirlerde yaşanan problemlerin başını çeken gecekondulaşma, 15 yıla kadar dünyanın kâbusu haline gelecek. Gerekli tedbirler alınmazsa dünya genelinde gecekonduda yaşayanların sayısı 2020 yılında yaklaşık 1.4 milyarı bulacak. BM İnsan Yerleşimleri Programı (UNHABİTAT)’nın yayınladığı 204 sayfalık rapora göre, dünyada şu anda 1 milyar kişi gecekondularda yaşıyor ve bu rakamın gelişmekte olan ülkelerin tümünde artması bekleniyor. Dünyada gecekonduda yaşayanların nüfusunun 2020’ye kadar her yıl 27 milyon artması bekleniyor. İnsanlık tarihinde ilk kez gelecek yıl dünya nüfusunun yarısının kentlerde yaşıyor olacağının kaydedildiği raporda, gecekonduların birçok şehirde artık kent nüfusunun küçük bir bölümünü barındıran kıyı mahalleleri değil, asıl yerleşim tipi haline geldiği belirtildi. Raporda ayrıca, gecekonduda yaşayanların köyde yaşayanlardan daha kötü durumda bulunduğu da vurgulandı ve gecekonduda yaşayanların birçoğunun köylerde yaşayanlardan erken öleceği ileri sürüldü.
Tarih: 17 Haziran 2006 Kaynak: Türkiye
Beykoz Kasrı için Topbaş''a tam yetkiBüyükşehir Belediye Meclisi, Beykoz Kasrı''nın da içinde bulunduğu 200 dönümlük alanın Büyükşehir''e tahsisi için Başkan Topbaş''a yetki verdi.
Eminönü nasıl kurtulur?İstanbul, önce Doğu Roma İmparatorluğu''na başkentlik etti. Ardından tam 600 yıl boyunca Osmanlı İmparatorluğu''nun "payitahtı" oldu.
Çamura Bulaşan O Sevdadan Bir Daha KopamazTuba Önder Demircioğlu, 15 yıllık deneyim ve kendi sanat felsefesiyle yarattığı eserlerini artistik ve tek olarak tasarlayarak Avusturya''nın başkenti Viyana''ya gönül rahatlığıyla gönderdi.
Boğaz''ın İncisi İçin Topbaş''a Tahsis Yetkisiİstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi, tarihi Beykoz Kasrı''nın da içinde bulunduğu, Boğaziçi''nin kıyısındaki 200 dönümlük yeşil alanın Büyükşehir Belediyesi''nce alımı ya da tahsisi için Başkan Kadir Topbaş''a yetki verdi. Topbaş''a verilen yetkiyle, Beykoz Kasrı''yla birlikte Maliye Bakanlığı tarafından Marmara Üniversitesi''ne tahsis edilen Küçükçekmece''deki Ziraat Okulu, Vakıflar Genel Müdürlüğü''nün Beykoz''daki mesire alanı-Göksu Çayırı''nın da aralarında bulunduğu 18 ayrı yerin tahsis ya da alım işlemlerinin ilk adımı atıldı. Boğaziçi''nde inşa edilen ilk saray olma özelliği taşıyan ve kendi koyuna sahip olması nedeniyle büyük ilgi çeken olan Beykoz Kasrı, 28 Nisan 2006''ya kadar Beykoz Çocuk ve Göğüs Hastalıkları Hastanesi olarak hizmet veriyordu. Hastanenin kapatılması Meclis gündemine de taşınmış, CHP Denizli Milletvekili Mehmet Neşşar, Sağlık Bakanı Recep Akdağ''ın yanıtlaması istemiyle verdiği önergede, ''Kapattığınız Beykoz Çocuk Hastanesi''nin arsasının, bazı üyeleri AKP İl ve İlçe yönetimlerinde görevli Beykoz Vakfı''na turizm amaçlı satılacağı iddialarını nasıl değerlendiriyorsunuz'' diye sormuştu.
Tarih: 17 Haziran 2006 Kaynak: Akşam
Arsa Karşılığı Daireyi Satana Vergi SürpriziÖzellikle son yıllarda yaygınlaşan bir uygulama var. Arsası olanlar, arsayı müteahhide verip, karşılığında arsa üzerine yapılan binadan belli sayıda daire ve dükkan alıyorlar.
Restorasyon skandalıDiyarbakır''ın mimari yapısı, kitabeleri ve kabartmalarıyla günümüze kadar gelen 5.5 kilometre uzunluğundaki 2 bin yıllık surlarının aslına uygun restore edilmediği, son olarak Milli Emlak tarafından kiraya verilen 9 no''lu burçtaki onarımda da büyük hatalar olduğu ortaya çıktı.
Takvim
<<Haziran 2006>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30    
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.