Haberler

20 Nisan 2011, Çarşamba

"AA Istanbul Visiting School" Konferansları Başladı "AA Istanbul Visiting School" Konferansları Başladı "AA Istanbul Visiting School" kapsamında gerçekleştirilecek panel serisinin ilki 18 Nisan 2011 tarihinde İTÜ Taşkışla Kampüsü''nde gerçekleşti. "Düşey Kentsellik" konulu panelin konuşmacıları Yrd.Doç.Dr. Binnur Öktem Ünsal, Yrd.Doç.Dr. Eda Ünlü Yücesoy ve Mimar Boğaçhan Dündaralp olurken panelin moderatörlüğünü Ömer Kanıpak üstlendi. Düşey kentsellik kavramının kentsel ve mimari ölçekte tartışıldığı panelin ilk konuşmacısı Binnur Öktem Ünsal oldu. Büyükdere-Maslak aksında küresel kent söylemi üzerine gerçekleştirdiği çalışmayı aktaran Ünsal bu söylemin tarihsel süreçte nasıl değiştiğini ve kentte, özellikle de bu aks üzerinde nasıl etkiler yarattığı konusunda etkileyici bir konuşma gerçekleştirdi. Haberin Devamı
Ytong, Türkiye''de Çevre Etiketi Alan İlk Marka OlduYtong, Türkiye''de Çevre Etiketi Alan İlk Marka OlduYtong, yapı sektöründe bir ilke daha imza atarak ürettiği malzemelerin "çevre dostu" olduğunu kanıtladı. Ytong, dünyaca kabul edilen bir çevre etiketi olan Çevresel Ürün Deklarasyonu''na (Enviromental Product Declaration - EPD) Türkiye''de sahip olan ilk marka olmanın gururunu taşıyor.
"Koleksiyon/TSMD Mimarları Ağırlıyor" sergilerinin ikincisi açıldı "Koleksiyon/TSMD Mimarları Ağırlıyor" sergilerinin ikincisi açıldı ‘Koleksiyon / TSMD Mimarları Ağırlıyor'' sergileri, ikinci buluşmasında A Tasarım Mimarlık ofisini ağırlıyor.
Başkan Topbaş Budapeşte Metrosu''nda incelemelerde bulundu Başkan Topbaş Budapeşte Metrosu''nda incelemelerde bulundu İstanbul ulaşımına kalıcı çözüm getirmek için çalışmalarını yoğunlaştıran Başkan Topbaş, Budapeşte Belediye Başkanı Istvan Tarlos''un daveti üzerine gittiği Macaristan''ın Başkenti Budapeşte''de yapımı devam eden metro çalışmalarını yerinde inceledi.
Malatya''nın Kayısı Şeklinde Stadı TOKİ''denMalatya''nın Kayısı Şeklinde Stadı TOKİ''denTOKİ tarafından Malatya''da yapılacak olan 30 bin kişilik stadın temeli bu yıl atılacak. Bir çok şehir stadyumlarının şehir dışına taşınması için başvuru yapmasına rağmen, Devlet Bakanlığı ve Başbakanlık nezdinde girişimlerde bulunan Malatya milletvekilleri, kent stadyumunun programa alınmasını ve bütün şehirlerden önce yapılmasına karar verilmesini başardı.
Peter Zumthor Tarafından Tasarlanan Serpentine Pavyonu''nun İlk Görüntüleri Ortaya ÇıktıPeter Zumthor Tarafından Tasarlanan Serpentine Pavyonu''nun İlk Görüntüleri Ortaya ÇıktıAlman tasarımcı Piet Oudolf, Pritzker yarışmasının birincisi tarafından tasarlanan Serpentine Galeri''nin yaz pavyonu için bir bahçe tasarlayacak.
Guardian, Erdoğan''ın İstanbul projesini yanlış anladıGuardian, Erdoğan''ın İstanbul projesini yanlış anladıİngiliz gazetesi Guardian, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan''ın ‘İstanbul projesini'' yanlış anladı. Erdoğan,İstanbul''a 2 yeni şehir kurulacağını söylemiş, fakat bunun İstanbul hakkındaki ‘çılgın projesi'' ile karıştırılmaması uyarısında bulunmuştu. Gazete ise 2 yeni şehir açıklamasını başbakanın ‘çılgın projesi'' olarak tanıttığı gibi, ‘İstanbul''un ikiye bölünmesi''ne karşı uyarıda bulundu ve "İstanbul, Asya ve Avrupa arasında bulunan tek şehir. Türk hükümetinin şehri ikiye bölme planı ile şehir bu eşsiz özelliğini kaybedebilir" diye yazdı. Plan İstanbul dışında 2 şehir kurulmasını öngörüyor.
Tarih: 20 Nisan 2011 Kaynak: Milliyet
Osmanlı Mimarisinde Fransız İmzası: Alexandre VallauryOsmanlı Mimarisinde Fransız İmzası: Alexandre Vallauryİstanbul Fransız Kültür Merkezi, 19''uncu yüzyıl sonu ve 20''nci yüzyıl başı Osmanlı mimarisinde büyük rol oynayan Alexandre Vallaury''nin eserlerini, görsel ve döküman içerikli bir sergide izleyiciye sunmaya hazırlanıyor.
Madımak Oteli kültür merkezi olacakMadımak Oteli kültür merkezi olacakSivas Valisi Ali Kolat, kamulaştırılmasının ardından çocuk kütüphanesi ve bilim kültür merkezi olarak düzenlenmesi için çalışmaların yürütüldüğü eski Madımak Oteli binasında, olaylarda yaşamını yitirenler için de bir anı köşesi oluşturulacağını bildirdi.
Yayalaşma sırası ''Alt Laleli''de Yayalaşma sırası ''Alt Laleli''de Tarihi Yarımada''da yayalaştırma çalışmaları ''''Alt Laleli'''' ile devam ediyor.
Köprü yaptırdım gelip geçmeye  Köprü yaptırdım gelip geçmeye Artvin''in Borçka İlçesi''nde yaşayan emekli işçi Ali Güner (66), İçkale Deresi''nin ikiye böldüğü vadide, karayolunun karşı tarafında kalan evine 29 yıldır kendi imkanlarıyla yaptırdığı 55 metre uzunluğundaki asma köprüden ulaşıyor.
İtalya, Nükleer Santral Planlarını Rafa Kaldırıyor İtalya, Nükleer Santral Planlarını Rafa Kaldırıyor İtalya hükümeti, Japonya''daki deprem ve tsunami felaketinde hasar gören nükleer santraldeki radyasyon sızıntısı üzerine nükleer santral planlarını süresiz olarak rafa kaldırmayı öngören yasa değişikliği teklifi hazırladı.
Türkiye''nin en büyük bahçe marketi açılıyor Türkiye''nin en büyük bahçe marketi açılıyor İstanbul Büyükşehir Belediyesi iştiraklerinden İstanbul Ağaç A.Ş. tarafından Türkiye''nin en büyük bahçe marketi Alibeyköy''de açılıyor.
İstanbul finans merkezi zirvesine dev katılımİstanbul finans merkezi zirvesine dev katılımDış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) Türk-Amerikan İş Konseyi (TAİK) ve Türk-İngiliz İş Konseyi (TİİK) işbirliğiyle, 29 Nisan''da İstanbul''da ''Finans Merkezi İstanbul: Perspektifler ve İtici Gücü Yaratmak'' konferansı ünlü isimlerin katılımı ile düzenlenecek. Zirveye Devlet Bakanı Ali Babacan, TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu,TİİK Başkanı Suzan Sabancı Dinçer, TAİK Başkanı Haluk Dinçer katılacak. Yabancı katılımcılar arasında ise Templeton Yönetim Kurulu Başkanı Mark Mobius, HSBC Küresel Piyasalar Eş Başkanı Spencer Lake ve EMEA CEO''su Alberto Verme gibi isimler var.
Tarih: 20 Nisan 2011 Kaynak: Sabah
Ergene Nehri kanser yapıyor mu? Ergene Nehri kanser yapıyor mu? Ergene Nehri''nin geçtiği yerleşim alanlarında Sağlık Grup Başkanlığı görevlileri ve Çorlu Ergene İnisiyatifi gönüllüleri tarafından kanser taraması yapılıyor.
IRSN''den Çernobil''in yayılma haritası IRSN''den Çernobil''in yayılma haritası Radyolojik Koruma ve Nükleer Güvenlik Enstitüsü''nün (IRSN) yayınladığı haritada Çernobil''deki patlama sonrasında yayılan radyoaktif Cesium 137 izotopu yüklü bulutun hareketi gün be gün izlenebiliyor. Radyoktif bulut Türkiye''yi tümüyle etkisi altına almış.
''Ucube'' 18 parçaya ayrılacak ''Ucube'' 18 parçaya ayrılacak Kars''taki ''''İnsanlık Anıtı''''nın kaldırılması ihalesini alan firma, iki insan figüründen oluşan heykelin, 18 parça halinde kaldırmayı planlıyor.
Atatürk Havalimanı''nda kapasite yüzde 30 artacak!Atatürk Havalimanı''nda kapasite yüzde 30 artacak!DHMİ, THY ve TAV Atatürk Havalimanı için birlikte karar alacak.
Tarihi Kentler Birliği Süreklilik Ödülü Odunpazarı''nınTarihi Kentler Birliği Süreklilik Ödülü Odunpazarı''nınTarihi Kentler Birliği (TKP), 2011 Süreklilik Büyük Ödülü''ne Eskişehir Odunpazarı Belediyesi''ni layık gördü.
''İstanbul''un parlayan yıldızı Silivri olacak''''İstanbul''un parlayan yıldızı Silivri olacak''İstanbul''a "iki yeni kent" söylemi, gözleri Silivri ve Kartal''a çevirdi. Bu iki ilçenin adının bu projelerde yer alması, bölgeyi nasıl hareketlendirecek? Özellikle Silivri''ye havaalanı yapılması gündemde; peki planda başka neler mevcut?
Sagrada Familia''da Yangın ÇıktıSagrada Familia''da Yangın ÇıktıBarselona polisinin kundakçılıktan şüphelendiği olayda, Sagrada Familia Bazilikası''nın içinde ufak bir yangın başladı ve yüzlerce turist tahliye edilmek zorunda kaldı. Kısa sürede yangın söndürüldü ve yaralanan kimse olmadı.
SALT Beyoğlu''nda Tasarımcı Mimarlarla SöyleşilerSALT Beyoğlu''nda Tasarımcı Mimarlarla SöyleşilerGeçtiğimiz günlerde İstiklal Caddesi''nde açılan yeni kültür mekanı SALT Beyoğlu mekanında yer alan Açık Sinema mekanının tasarımcısı Hakan Demirel SALT Beyoğlu''nda 26 Nisan''da mekanın projesi üzerine bir söyleşiye katılacak. SALT etkinliklerine ve kamusal projelere ev sahipliği yapacak mekânın, hem kurumsal hem de toplumsal bir işleve sahip olması amaçlanıyor. Demirel, söyleşide bu alanın potansiyel gelişimi ve çok yönlülüğünü tartışacak. 26 Nisan Salı günü 18:30''da SALT Beyoğlu Açık Sinema''da gerçekleştirilecek söyleşi herkesin katılımına açık ve ücretsiz. Aynı mekanda ertesi gün yine aynı saatte ise SALT Beyoğlu''nun mimari tasarım projesini yürüten Han Tümertekin binanın yeniden işlevlendirilmesi ve mimari yaklaşımları üzerine bilgi verecek.
Tarih: 19 Nisan 2011
Projelerin inşaat süreci 3 boyutlu görülebilecekProjelerin inşaat süreci 3 boyutlu görülebilecek100''e yakın sektörden 35 bin mekanı ve 4 bin binayı 3 boyutlu olarak Google Earth üzerinde sergileyen 3DLocationEarth.com, inşaat sektörüne yönelik yeni bir uygulama başlattı.
Osman Hamdi Bey, Kaplumbağa Terbiyecisi''ni Yeşil Cami''de çizmişOsman Hamdi Bey, Kaplumbağa Terbiyecisi''ni Yeşil Cami''de çizmişEnsar Tuna Alatürk Bursa - 19.04.2011 Dünyaca ünlü Türk ressam Osman Hamdi Bey''in, değer biçilemeyen ''Kaplumbağa Terbiyecisi'' isimli tablosunu Bursa Yeşil Cami''de çizdiği ortaya çıktı.
''İki şehir diye bahsedilen, yeni bir yerleşimdir''''İki şehir diye bahsedilen, yeni bir yerleşimdir''Kadir Topbaş, İstanbul''a kurulacak olan iki yeni şehir planını değerlendirdi.
Kars''daki "ucube" heykelinin yıkımından ilk görüntülerKars''daki "ucube" heykelinin yıkımından ilk görüntülerBaşbakan Recep Tayyip Erdoğan''ın 8 Ocak''ta geldiği Kars''ta "Ucube" diye tanımladığı İnsanlık Anıtı''nın kaldırılması için başlatılan çalışmalar tamamlandı. Anıtın kaldırılmasını üstlenen firmanın üç gündür sürdürdüğü iskele kurma çalışması bugün tamamlandı.
"Emek''ten çıkın Demirören''i yıkın""Emek''ten çıkın Demirören''i yıkın"Emek Sineması''nın kapatılmasını protesto etmek için toplanan grup ''Emek''ten çıkın Demirören''i yıkın'' sloganlarıyla Demirören AVM''ye girdi...
"Egeray''ı biz yaptık suyu da biz getirdik""Egeray''ı biz yaptık suyu da biz getirdik"Başbakan Tayyip Erdoğan, İzmir''e yatırım yapmadığı ve belediyenin projelerine sahip çıktığı iddialarına sert çıktı; "Oy verse de vermese de İzmir bizimdir" dedi.
Dobra dobra bir binaDobra dobra bir binaBerlin eyaletinin verdiği maddi destek zaman içinde Tacheles''in dobra dobralığını törpüledi, özgürlükçü ruhunu zedeledi yine de en azından Berlin''i görmeye gelen turistler açısından tarihi bir eser niteliği taşıyordu.
7 katlı bina çökme tehlikesine karşı boşaltıldı 7 katlı bina çökme tehlikesine karşı boşaltıldı Diyarbakır''da 7 katlı bir bina çökme tehlikesine karşı boşaltıldı. Binada teknik heyet tarafından yarın sabah inceleme yapılacak.
Hormonlu kabak Demirören AVMHormonlu kabak Demirören AVMİstiklal''in hormonlu AVM''si Demirören''in, iznin iki katı fazla alana kaçak inşaat yaptığı ortaya çıktı. İstanbullular, uyanın! Demirören''den alışveriş yapmayın, tepkinizi gösterin.
Bizans''ın Anadolu''ya açılan sarayına restorasyonBizans''ın Anadolu''ya açılan sarayına restorasyonBizans imparatorlarından II. Tiberius ile Maurikios (578-602) tarafından, Samandıra''da inşa edilen ve günümüzde harabeye dönen Damatry''s Sarayı kurtarılıyor.
''Çılgın plan'' İngiliz basınında''Çılgın plan'' İngiliz basınındaİngiliz Guardian gazetesi "Erdoğan''ın İstanbul''u ikiye bölmeye yönelik çılgın planı" diyerek manşetini çılgın projeye ayırdı.
Menderes ve Özal''ın anıt mezarları aydınlatıldı Menderes ve Özal''ın anıt mezarları aydınlatıldı İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı, eski Başbakan Adnan Menderes ve eski Cumhurbaşkanı Turgut Özal''ın anıt mezarlarını restore etti. Anıt mezarlar çevre düzenlemesiyle birlikte yeni teknoloji ile aydınlatıldı.
"Viktoryen Binaların Korunması Gerekiyor" "Viktoryen Binaların Korunması Gerekiyor" İngiltere Tarihi Mirası Koruma Kurulu, Ringo Starr''ın doğduğu evin de içinde bulunduğu Viktoryen üslupta yapılmış olan binaların yıkımına neden olacak planları reddetmeleri için Liverpool Konseyi''ne çağrıda bulundu.
Su Yolunu İstanbul''da BulurSu Yolunu İstanbul''da Bulur18 Nisan Dünya Anıtlar ve Sitler Günü''nün bu seneki teması "Su Mirası" olarak belirlendi. Su mirası, kentlerde suyla temas eden önemli yapıları içeriyor. Bunlar kentin içinde kaybolmuş bir kenar çeşmesi de olabilir ya da heybetini halen daha taşıyan su kemerleri... İstanbul''da da suyun geçmişten bugüne kente taşınmasını sağlayan bu çok sayıdaki önemli yapı, tarihi ve kültürel su mirasımıza ışık tutuyor.
Türk Aydınlatma Sektörü, İstanbul Light Aydınlatma Teknolojileri Fuarı ve Kongresi''nde BuluştuTürk Aydınlatma Sektörü, İstanbul Light Aydınlatma Teknolojileri Fuarı ve Kongresi''nde Buluştuİstanbul Fuar Merkezi''nde kapılarını açan ve 7. kez Aydınlatma sektörünü bir araya getiren Uluslararası İstanbul Light, bu yıl Doğu Avrupa ve Ortadoğu''dan katılımcılar ve ziyaretçilerle Türkiye''yi sektörün en önemli buluşma noktası haline getirdi.
İstanbul’a İki Yeni Uydu Şehir: Hafazanallah "Ekümenopolis" Oluruz..!’İstanbul’a İki Yeni Uydu Şehir: Hafazanallah "Ekümenopolis" Oluruz..!’Başbakan''ın en sevdiğim yönü O''nun projeci kimliğidir. Muhalefet ‘proje özürlü'' olunca günahı ve sebabı ile ortaya projeler koyan, bekleyen projeleri sonuçlandıran, yenilerini başlatan Sn. Erdoğan ve ekibi doğal olarak oyları kapıyorlar.
Üçüncü Köprü teklifleri bekliyorUlaştırma Bakanı Habib Soluk, Telekomevi''nde gazetecilerin Üçüncü Köprü''yle ilgili sorusuna şu yanıtı verdi: "Üçüncü Köprü demiryolunu da ihtiva edecek. Ancak demiryolu, karayolu ile aynı platformu mu paylaşacak yoksa askı köprü şeklinde mi olacak, bunu 23 Ağustos''ta teklifleri aldığımızda göreceğiz. 6''sı yerli 6''sı yabancı 12 firma şartname satın almış. Şartname satın alan firmalar Rus, Fransız, İtalyan, İspanyol, Avusturya firmalarıdır."
Tarih: 20 Nisan 2011 Kaynak: Sabah
TOKİ''den rüşvet iddialarına açıklamaToplu Konut İdaresi (TOKİ) Başkanlığı, Ordu-Aybastı''da ''''rüşvet iddiaları'''' ile gündeme gelen 254 konutluk proje ile ilgili açıklama yaptı.
Büyük Anadolu Yürüyüşü başladı Doğaya ve yaşama zarar veren tüm yatırımların durdurulması için ''''Anadolu''yu Vermeyeceğiz'''' sloganıyla düzenlenen ''''Büyük Anadolu Yürüyüşü''''ne, Türkiye''deki son konar-göçerler olarak bilinen Sarıkeçili Yörükleri de destek veriyor.
"Yabancılar dört gözle güzel haberler bekliyor" Küresel çapta enerji fiyatlarını yukarı çeken gelişmelerin ardından, alternatif enerji yeniden gündeme geldi.
Tarihi köşk icralık olduBüyükada''da bulunan tarihi ''''2. Patrikianos Köşkü'''' icralık oldu ve ana yapıları, eklentileri, arsası ve bahçesiyle birlikte 6 milyon 475 bin TL''ye satışa çıktı.
ABD''den Türkiye''ye nükleer sinyalAnkara Büyükelçisi Ricciardone, "Türkiye''deki olgunlaşmış projelerde Japon firmalarıyla işbirliğine gidebiliriz" dedi.
Takvim
<<Nisan 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30  
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.