Haberler

20 Ağustos 2006, Pazar

Alternatif kamu fikriAlternatif kamu fikriKent, yaratıcı sermaye ilişkisi ve endüstri sitlerinin dönüşümü ayrıştırıcı, dışlayıcı kamu fikrinin değişmesini gerektiriyor. Marmaray projesi İstanbul’un omurgasını teşkil eden karadaki ve denizdeki endüstriyel ulaşım sitinin dönüşümü ile ilişkili bir proje. Ancak tarihindeki belki de en önemli proje kentin gündemine sanki basit bir ulaşım ve özelleştirme projesi olarak yansıyor: Bu proje ile hizmet dışı kalacak olan Haydarpaşa Garı, diğer istasyonlar ve mülkün de özelleştirilerek gelirlerinin kullanılması amaçlanıyor. Haberin Devamı
Müteahhit, cezaevi inşaatından ''firar'' ettiMüteahhit, cezaevi inşaatından ''firar'' ettiCezaevi Reform Projesi çerçevesinde yeniden inşa edilen Bakırköy Kadın ve Çocuk Cezaevi''nin inşaatı, ekonomik krize girdiği söylenen müteahhidin ortadan kaybolması üzerine yarım kaldı.
Denizler can çekişiyor, Gökova ölüyorDenizler can çekişiyor, Gökova ölüyorİstanbul Üniversitesi''nin Ege Denizi ve Akdeniz''de başlattığı bilimsel araştırma sonuçlarına göre, denizlerdeki yüzeysel kirlilik ve dip kirliliği çok büyük boyutlarda.
Hasarlı binaları boyayıp öğrenciye kiralamışlarHasarlı binaları boyayıp öğrenciye kiralamışlarTürkiye''nin en büyük felaketlerinden biri olan Marmara Depremi''nin üzerinden 7 yıl geçti; ama yaşananlar sarsıntıdan ders alınmadığını gösteriyor.
Hasankeyf''in yüzde 80''i yok olacakHasankeyf''in yüzde 80''i yok olacakDevlet Su İşleri (DSİ), Hasankeyf antik kentinde ne kadarlık alanın Ilısu barajının suları altında kalacağını uydu fotoğrafları üzerinde yaptığı çalışmayla ortaya koydu. Projeye göre antik kentin yüzde 80''i yok olacak.
Tarihi Bomonti Bira Fabrikası Kutman''ınTarihi Bomonti Bira Fabrikası Kutman''ınBomonti semtine ismini veren Tekel''in İstanbul''daki Bomonti Bira Fabrikası, Global Yatırım Holding''in oldu. Limak, Özkar, Yazıcı Demir Çelik, IC Antbel ve Global Yatırım''ın kaldığı ihaleyi 12 milyon 750 bin YTL''ye Global Yatırım Holding aldı.
Beton Sadece Beton DeğilmişBeton Sadece Beton DeğilmişTÇMB ve Betonart dergisinin mimarlık öğrencilerine yönelik her yıl düzenlediği “Betonart Mimarlık Yaz Okulu” bu yıl da 22-29 Temmuz 2006 tarihleri arasında Kayseri’de gerçekleştirildi. Bu yılki proje konsepti “Madde ve Doku olarak Beton” du. rciyes Üniversitesi işbirliğiyle Çimsa ve Yibitaş Lafarge sponsorluğunda gerçekleşen yaz okulunda mimarlık öğrencileri çeşitli deneyler ve gözlemlerde bulunurken eğlenceli saatler de geçirdiler. Betonun özellikleri ve kullanım alanları hakkında bilgi edinen öğrenciler daha önce yaşamadıkları deneyimlere tanık oldular. Grup çalışmaları sırasında betonu kalıplara dökerken katılımcılar betonun her aşamasını görme fırsatı elde ettiler.
Türkiye’nin Yeni LokumlarıTürkiye’nin Yeni LokumlarıYeni bir mega alışveriş merkezi, modern sanat müzesi ve istikbal için cesur planlarla İstanbul 21. yüzyıla katılıyor. Tabi ki Türkiye Avrupa Birliği’ne katılabilir, Harvey Nicks geldi! Şehir, iplere dizilmiş canlı tavuklar ve her türlü yemek kabı ve tavalarıyla, büyüleyici bir şekilde düzensiz sokak pazarların arasına dağılmış eski tarz perakende satış yerleriyle ve turislerin örümcek ağı Kapalı Çarşı’sıyla meşhur. Fakat Harvey Nichols ve ona eşlik eden yeni mega alışveriş merkezi Kanyon ile İstanbul markalı nirvanaya 2 çağ birden atladı.
Disneyland tutkusu Lara Park''ta fiyatı ikiye katladıAylardır büyük tartışmalara neden olan Lara Kent Parkı ihalesini Rixos Otellerinin sahibi Fettah Tamince kazandı. Gelen tepkiler üzerine ilk ihalesi iptal edilen Lara Temalı Park’ının ikinci ihalesi dün Ankara’da Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından gerçekleştirildi.
İETT arazisi ihalesi yenidenİstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Arap sermayesi ve diğer büyük şirketlerin teklif verdikleri bilinen İETT''nin Levent''deki arazisine ilişkin, "Arazimizi en iyi şekilde değerlendireceğiz, bize para lazım, parası olan herkese açığız" dedi.
Karadeniz''e kıyısı olanlar Kirliliğin Farkında DeğilKaradeniz Ekosistemini İyileştirme Projesi kapsamında yapılan bir anket, Karadeniz ülkelerinin, kirliliğin farkında olmadığını ortaya koydu.
Kentlere çocuklar sahip çıkacakÇevre ve Kültür Değerlerini Koruma ve Tanıtma Vakfı''nın (ÇEKÜL) "Kentler Çocuklarındır" projesi düzenliyor.
Karadeniz''in Efes''i gün ışığına çıkıyorZonguldak''ın Çaycuma ilçesine bağlı Filyos beldesindeki Antik Teion Kenti''nde yapılan yüzey araştırmalarında, bölgenin kuruluş yıllarını belirten ça-nak-çömlek parçalarının yanı sıra antik tiyatronun mimari yapısı da ortaya çıkarıldı.
Anadolu''da üretimi seven Bektaş, konuta da el attıGeçen yıl Anadolu''daki ilk yatırımı olan Çankırı Çerkeş tesisini faaliyete geçiren Hey Tekstil, ikinci yatırımını Nevşehir Hacıbektaş''ta hizmete açtı.
Tarihi binalara kafesle korumaKonak Belediye Başkanı Ali Muzaffer Tun-çağ, yıkılmaya yüz tutmuş tarihi binaların ön cephelerini demir kafes ile kaplayarak önlem almaya başladı.
Bakanlık Fırtına Vadisi''ni kolluyorFırtına Vadisi’ne 10 kilometre aşığıda yeniden santral kurulmasına karşı açılan davanın Danıştay’a sunulan dilekçesinde, Tarım ve Köyişleri Bakanlığı’nın da çevrecilerden yana tavır koyduğu ortaya çıktı.
GAP''ı bitirmek boynumuzun borcuHasankeyf’in kurtarılması için kolları sıvayan ANAP Mardin milletvekili Muharrem Doğan ile önceki günkü sohbette söz döndü dolaştı GAP’a geldi.
Belediye Kuğulu Kavşağı çalışmasına başladıAnkara Büyükşehir Belediyesi, Kuğulu Kavşağı''na katlı geçit yapılması için çalışmalara başladı. Ankaram Platformu''nun Kuğulu Kavşağı''na alt ve üstgeçit yapılmasının gerekli olmadığı ve bölgedeki trafik sorununa çözüm getirmeyeceğini savunarak Melih Gökçek''i protesto etmeleri ve parkta nöbet tutmalarına rağmen kavşak çalışması başladı. Gece geç saatlerde başladığı bildirilen çalışmalarda, belediyeye ait iş makinesi Mısır Büyükelçiliği tarafında, Çankaya istikametindeki asfaltın bir bölümünü kazıdı. Çalışma nedeniyle, gidiş ve geliş istikameti iki şeride düşürüldü.
Tarih: 18 Ağustos 2006
Yeraltı Otoparkı Durdurulduİzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, Kültürpark’ta yapımına başlanan 591 araç kapasiteli yer altı otoparkı inşatının durdurulduğunu açıkladı.
Gaziosmanpaşa''ya dev yatırımBüyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, dün düzenlenen törenle Gaziosmanpaşa’da yaptırılan Cebeci Spor Kompleksi ile Şehir Parkı’nın birinci kısmının açılışını yaptı.
Sadece 200 hastanede güçlendirme yapıldıSağlık Bakanlığı’na bağlı hastanelerin sadece 200’ü depreme karşı güçlendirildi. 17 Ağustos depreminden sonra bakanlığa bağlı hastanelerin dörtte biri için deprem projesi hazırlandı. Sağlık Bakanı Recep Akdağ, DYP Hatay Milletvekili Mehmet Eraslan’ın soru önergesine verdiği yazılı cevapta, 200 hastanede “Deprem Güvenlik Tahkiki ve Deprem Güçlendirme” projesinin hazırlandığını bildirdi. Sağlık Bakanlığı’na bağlı toplam 783 hastane bulunduğunu söyleyen Akdağ, 2002 yılında başlatılan “Depreme Karşı Güçlendirme Projesi” ile Türkiye genelindeki tüm hastane binalarının bütçe imkanları dahilinde planlamaya tabi tutulduğunu ifade etti.
Tarih: 18 Ağustos 2006
Lara Kent Parkı 23 milyon YTL''ye Ude Tur''unAntalya Kemerağzı Muratpaşa Beldesi Lara Plajı mevkiinde bulunan ve temalı park yapılmak üzere açılan alanı, Ude Tur Yatırım İşletme Sanayii ve Ticaret Anonim Şirketi, İstanbul Bomonti Tekel Bira Fabrikası Binası''nı da Global Yatırım Holding Anonim Şirketi aldı.
Büyükşehir’den Gaziosmanpaşa’ya şehir parkı ve spor kompleksiİstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Gaziosmanpaşa Cebeci Spor Kompleksi ve Şehir Parkı’nın inşası tamamlanan 1. kısmının açtı ve 2. kısmının temelini attı.
Hafriyat için yer kalmadı, belediyenin gözü maden ocaklarındaSon yıllarda inşaat sektöründeki patlamanın etkisiyle İstanbul''un Kadıköy, Şişli ve Küçükçekmece gibi merkezi bölgelerinde bulunan ve belediyeden yasal izni olan 5 hafriyat döküm yeri, dolduğu için kapandı.
İlk ulusal müzik müzesi kurulduTürkiye''nin ilk ulusal müzik müzesi, Kültür ve Turizm Bakanlığı Güzel Sanatlar Genel Müdürlüğü bünyesinde kuruldu. Kültür ve Turizm Bakanlığı Basın ve Halkla İlişkiler Müşavirliğinden yapılan yazılı açıklamaya göre, Resmi Gazete''de yayınlanarak, Bakanlar Kurulu kararıyla kurulan müze, İstanbul Üsküdar''da Tekel deposu olarak kullanılan ve yeniden düzenlenen tarihi binada, 2007 yılı başında hizmete girecek. Türk müzik sanatı ve kültürü üzerine araştırma ve inceleme yapan yerli ve yabancı müzikolog, etnomüzikolog ve akademisyenlere bu alanda bilgi, belge ve dokümanlara ulaşma olanağı sağlayacak olan müzede, çalgılar, notalar, arşiv kayıtları ile müzikle ilgili tüm etnografik materyaller yer alacak. Tarihi süreç içinde Türk Müzik kültürüne ait başta Türk çalgıları olmak üzere, tüm görsel, yazılı, basılı ve sesli materyaller sergilenecek. Bakanlığa ait çeşitli müzelerde bulunan konuyla ilgili materyallerin yanı sıra yurt içindeki ve dışındaki kişilerin ellerinde bulunan özel çalgı koleksiyonları, yayınlar, plaklar ve diğer dokümanlar da satın alma ya da hibe yoluyla müze envanterine kazandırılacak.
Tarih: 18 Ağustos 2006
İstanbul''da yapıların yüzde 80''i ruhsatsızİstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, İstanbul''da yapıların yüzde 80''inin ruhsatsız olduğunu söyledi. Topbaş, "Vatandaş deprem riski olan binaları kendi yenileyecek" dedi. ''Uluslararası Bütünleşik Afet Riski Yönetimi'' konulu uluslararası konferansın kapanışında konuşan Topbaş, şöyle dedi: "İki yılda nüfusun yüzde 50''sinin yaşandığı 10 ilçedeki binaları taramış olacağız. İki buçuk yılda riski taşıyan 6 bin bina yıkıldı. İstanbul''un en önemli problemi, yapılarının yüzde 80''inin imara aykırı ve ruhsatsız olması. Bunlarla ilgili yasal düzenleme yapılmadığı takdirde, ciddi mesafe almak mümkün değil. Vatandaş kendi tedbirini kendisi alacak. Vatandaşlar banka kredisi kullanıp riskli yapılarını imar durumuna göre yenileyecek. Çünkü bir kısmı kaçak. Dört kat yapılması gerekirken altı-yedi kat yapılmış. Yıkarsa yedi kat yapamayacak. Böyle bir gerçekle karşı karşıyayız."
Tarih: 18 Ağustos 2006 Kaynak: Radikal
Pera Palas ''ultra lüks'' olmak için 1 Ekim''de kapanıyorİstanbul Tepebaşı''nda bulunan Pera Palas Oteli 132 yıl sonra ilk kez yenilenmek üzere kapılarını misafirlerine kapatıyor.
Kuğulu için iptal davası yoldaKültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu''nun, Kuğulu Park''a müdahale izni durduruldu. Projenin iptali davası da açılacak. Ankara 8. İdare Mahkemesi, avukat Hakkı Eser Öcal''ın başvurusunu kabul ederek, ''davalı idarenin savunması alınıp yeni bir karar verilinceye kadar, idare işleminin yürütülmesinin durdurulmasına, davalı idareye beş gün süre tanınmasına'' karar verdi. Ankaram Platformu, kavşak projesinin iptali için de yargıya gitme kararı aldı. Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek''in "Kesinlikle parka dokunulmayacak" açıklamasına rağmen, buraya yapılacak bir altgeçidin parka zarar vermeden gerçekleşemeyeceğini savunan platform üyeleri, nöbet tutmaya devam ediyor. Bu arada belediye ekipleri Atatürk Bulvarı''nın bir bölümünde çalışmalarına başladı.
Tarih: 18 Ağustos 2006 Kaynak: Radikal
Onur Konuğu İl OlmakUşak''ın makus kaderini değiştirmek yolunda attığı adımları daha önce de bir çok kereler bu köşeden yazdık...
Bomonti Bira Fabrika Binası, Global''in olduGlobal Yatırım Holding A.Ş., Kültür ve Turizm Bakanlığı''nca yayımlanan Turizm Yatırımcılarına Kamu Arazisi Tahsis Şartnamesi çerçevesinde ihalesine çıkılan "Bomonti Turizm Merkezi" yatırımının gerçekleştirilmesi için yapılan ihalede en yüksek teklifi verdi.
''Kızkalesi''nde denize lağım karışıyor'' iddiasıMersin''in önemli turizm yöreleri arasında yer alan Kızkalesi beldesinin kanalizasyon atıklarının, Silifke ilçesine bağlı Narlıkuyu beldesi sahillerinde kirlilik yarattığı iddia edildi. Narlıkuyu Belediyesi Meclis Üyesi Ali Küçük ve Akkum Mahallesi Muhtarı Hasan Vurur, Kızkalesi''nin kanalizasyon sularının, depolandığı kuyudan kaynak suları aracılığıyla Akkum plajında denize karıştığını ileri sürdüler. Vurur, sorunun çözülmemesi durumunda Kızkalesi Belediyesi hakkında dava açacaklarını belirtti. Kızkalesi Belediye Başkanı Necati Kale ise bürokratik engeller yüzünden arıtma tesisi yaptıramadıklarını söyledi.
Tarih: 18 Ağustos 2006
Binaların yüzde 80''i ruhsatsızİstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, ruhsatsız binalardan yakınarak, "İstanbul''un en önemli problemi, yapılarının yüzde 80''inin imara aykırı ve ruhsatsız olması. Bunlarla ilgili yasal düzenleme yapılmadığı takdirde ciddi mesafe almak mümkün değil" dedi. İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Uygulamalı Sistemler Analizi Uluslararası Enstitüsü, Kyoto Üniversitesi Afet Önleme Araştırma Enstitüsü ve Dünya Bankası Enstitüsü desteğiyle düzenlenen "Uluslararası Bütünleşik Afet Riski Yönetimi" konulu konferansın halka açık son gününde İstanbul''un depreme hazırlığı tartışıldı. 2.5 yılda risk taşıyan 6 bin binanın yıkıldığını kaydeden Topbaş, Zeytinburnu''ndaki riskli 2295 binayı yıkmak için yasal düzenleme beklediklerini anlattı. Topbaş, hükümetten kentsel dönüşüm yasası çıkarmaları talebinde bulunduklarını söyledi. İstanbul Valiliği adına sunum yapan İSMEP Direktörü Kazım Gökhan Elgin de, kamu binalarındaki güçlendirme çalışmalarının sürdüğünü, Topkapı Sarayı Mecidiye Köşkü, Arkeoloji Müzesi ve Aya İrini''de güçlendirme çalışmaları yapılacağını açıkladı.
Tarih: 18 Ağustos 2006 Kaynak: Milliyet
Deprem hastanesi enkazıİstanbul''da depreme yönelik hazırlıklar kapsamında yapılan üç deprem hastanesinden birinin inşaatını Üsküdar Belediyesi durdurdu, hastane şimdi çürümeye terk edilmiş durumda.
Dilovası çöplüğüne karşı basın açıklamasıİzmit''in Gebze ilçesine bağlı Dilovası beldesinde, belediyenin ve yöre halkının karşı çıkmasına karşın Kocaeli Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan çöp deponi alanına yönelik tepki giderek yaygınlaşıyor. Ercan Teker başkanlığındaki Ekoloji ve Sağlık Derneği (EKOSDER), yarın saat 14.00''te Dilovası Belediyesi önünde konuya ilişkin basın açıklaması yapacak. Basın açıklamasına EKOSDER öncülüğünde kurulan ve içinde hemşeri derneklerinin de yer aldığı sivil toplum örgütleri tarafından da katılım sağlanacağı öğrenildi.
Tarih: 17 Ağustos 2006 Kaynak: Birgün
Fener Balat Rehabilitasyon Programı 3. Kısım Restorasyon İhalesi duyuruldu!MEDA programı çerçevesinde Avrupa Birliği fonlarıyla Avrupa Komisyonu ve Fatih Belediyesi ortaklığıyla yürütülen Fener Balat Rehabilitasyon Programı kapsamında gerçekleştirilecek restorasyon uygulamalarının 3. Kısmı için ihale duyurusu 10 Ağustos 2006 tarihinde yapıldı. İhale Makamı ise, Avrupa Komisyonu Türkiye Delegasyonu. 2. Kısım Restorasyon İhalesi Fener ve Balat semtlerinde yer alan 21 konut yapısını, kapsamaktadır. İhale duyurusuna ve diğer belgelere Avrupa Komisyonu Delegasyonu’nun http://www.deltur.cec.eu.int linkinden ulaşılabilir. Fener ve Balat Semtleri Rehabilitasyon Programı hakkında bilgi için www.fenerbalat.org  
Tarih: 17 Ağustos 2006
Takvim
<<Ağustos 2006>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
  1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.