Haberler

20 Ağustos 2007, Pazartesi

Mimari İş Görüşmeleri: İşverenlerden Öneri ve İpuçlarıMimari İş Görüşmeleri: İşverenlerden Öneri ve İpuçlarıForumlarda oldukça sık sorulan sorulardan biri, en iyi iş başvurusunun nasıl yapılacağına dair. Bu soruyu işverenlerden daha iyi kim cevaplayabilir ki? Süreci anlayabilmek için Archinect’in iş ilanları arasında yetenek arayan bazı firmalarla görüştük. Aşağıdaki firmalar bize fikir verme nezaketinde bulundular: Graft Architects, Rafael Vinoly Architects, Lettuce Office, Winter & Company, Mihai Radu Architects, Karin Payson Architecture + Design, Spacesmith LLP, Peter Marino Architect, Zeidler Partnership, Fiedler Marciano | Architecture, NAC Architecture, Cannon Design ve Red Top Architects. Haberin Devamı
Tatilya Binası 2010'da Alışveriş Merkezi OluyorTatilya Binası 2010'da Alışveriş Merkezi OluyorBir zamanlar çocukların eğlence merkezi olan Beylikdüzü'ndeki Tatilya binası yeni alışveriş merkezi için yıkılıyor.
Ukrayna’da şişe ev görenleri şaşırtıyorUkrayna’da şişe ev görenleri şaşırtıyorBaşkent Kiev’de yaşayan cankurtaran Valentin Meşeryakov’un eseri olan evin özelliği, plajdan toplanan binlerce şişe kullanılarak yapılmış olması.
Osmangazi'de 'Kentsel Dönüşüm Projesi' kapsamında 1,5 ayda 270 bina yıkıldıOsmangazi'de 'Kentsel Dönüşüm Projesi' kapsamında 1,5 ayda 270 bina yıkıldıBaşbakanlık Toplu Konut İdaresi (TOKİ) ve Osmangazi Belediyesi işbirliği ile Bursa'nın en eski mahallelerinden olan Doğanbey, Tayakadın, Kırcaali ve Kiremitçi mahallelerini kapsayan yaklaşık 200 bin metrekarelik alanda uygulamaya başlanan 'kentsel dönüşüm projesi' büyük bir hızla ilerliyor.
"Keşke her şey ambalaja girse""Keşke her şey ambalaja girse"Orhan Irmak'ın bu yıl Koleksiyon Mobilya'nın İstanbul serisi cam bardakları için hazırladığı ambalaj dünyanın en prestijli tasarım yarışmalarından Red Dot'ta ödüle hak kazandı. Bununla da kalmadı, tasarımı kendi dalında bu ödülü alan projeler arasında, en yüksek tasarım kalitesine sahip projeye verilen "Best of the Best" (En İyinin En İyisi) ödülünü kazandı.
Küresel kıyamet için çok az zamanımız kaldı!Küresel kıyamet için çok az zamanımız kaldı!1997 Kyoto zirvesiyle dünyanın ısınması sorunu küresel ölçekte kamuoyu tartışmalarındaki yerini aldı. Geçen 10 yıllık süre zarfında kat edilen yol önemlidir. Kyoto zirvesinin yapıldığı sırada, gaz birikimine dayalı tehlikelerin uzmanlar dışında bilinmediğini hatırlıyoruz.
Alibey Barajı kurudu gibiAlibey Barajı kurudu gibiKuraklık İstanbul'un su kaynaklarını birer birer bitiriyor. Papuçdere ve Kazandere'den sonra Alibey Barajı da devre dışı kalmak üzere. 36 milyon metreküp su depolama kapasitesine sahip Alibey Baraj'nda 512 bin metreküp su kaldı.
Manisa'daki yangın kontrol altına alındıManisa'daki yangın kontrol altına alındıManisa-İzmir arasında, yaklaşık 350 hektarlık alanda etkili olan orman yangını kontrol altına alındı. Soğutma çalışmaları sürüyor. 4 gün içinde beşinci kez aynı bölgede orman yangını çıkması nedeniyle, sabotaj ihtimali üzerinde duruluyor.
Bahçeli ve Emek Eski Numaralara KavuşuyorBahçeli ve Emek Eski Numaralara KavuşuyorBüyükşehir Belediyesi, Ankara Hürriyet’in gündeme taşıdığı ve halkın büyük tepkisine neden olan Bahçelievler ve Emek’teki sokak numaraları konusunda, eski numaralara dönülmesini isteyen mahkeme kararını uygulama başladı. Böylece, her iki semtteki 60 yıllık numaraların bulunduğu tabelalar yeniden asılıyor.
"Kalemi Elime Alıyorum ve Bir Bina Ortaya Çıkıveriyor""Kalemi Elime Alıyorum ve Bir Bina Ortaya Çıkıveriyor"O muhtemelen Dünya’nın yaşayan en büyük mimarı. Oscar Niemeyer 100 yaşına girerken, Jonathan Glacey’ye nadir söyleşiyi bahşetti ve sıradışı kariyerine yeniden baktı. Niemeyer, güçlü binalarının da gösterdiği gibi, kontrol etmeyi seven bir adam. Bugün, çoğu her gün birlikte çalıştığı profesyonel ekibinden oluşan ailesiyle çevrelenmiş olan mimar, denklerinin tümünden daha uzun yaşadı. Peki bugün ilham almak için kime bakıyor? Daha genç meslektaşlarıyla tartışıyor mu? Çağdaş mimarların işlerine bakıyor mu? Tarih kitaplarındaki yerinden haberdar mı? “İnsanlar bana, gelecekte birinin binalarıma bakması fikrinden keyif alıp almadığımı soruklarında onlara o kişinin de kaybolacağını söylüyorum. Herşeyin bir başı ve bir sonu var. Sen. Ben. Mimarlık. Elimizden gelenin en iyisini yapmaya çalışmalı ancak mütevazi kalmalıyız. Hiçbirşey çok uzun süre baki kalmaz.”
"Küresel ısınmaya Kyoto çare değil, radikal önlemler şart""Küresel ısınmaya Kyoto çare değil, radikal önlemler şart"Türkiye'nin saygın çevre dergisi Ekoloji Mazagin, küresel ısınmaya karşı insanlığın elindeki en önemli reçetelerden biri olan Kyoto Protokolü'nün kesin çözüm olmayacağını, dünyaya sadece 10 yıl kazandıracağını yazdı. Küresel ısınmanın önüne geçilmesi için radikal kararlar alınması gerektiği kaydedildi.
Kuzeydoğu Anadolu’daki izler yok ediliyor!Kuzeydoğu Anadolu’daki izler yok ediliyor!Yapımı devam eden baraj inşaatı ve yol yapım çalışmalarından zarar gören tarihi yapıların tümünün Osmanlı dönemine ait eserler olması, Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın ise yok olma tehlikesiyle karşı karşıya kalan bu eserleri kurtarmak için herhangi bir girişimde bulunmaması dikkat çekiyor.
Hitit uygarlığının sonunu kuraklık getirmişHitit uygarlığının sonunu kuraklık getirmişEski çağ tarihi uzmanı Prof. Dr. Hasan Bahar, kuraklığın Anadolu'da tarih boyunca hüküm süren pek çok medeniyetin en büyük sorunu olduğunu söyledi. Prof. Dr. Bahar, Hitit uygarlığının kuraklıktan en çok etkilenen medeniyet olduğunu dile getirdi.
Hasankeyf'i sular altında bırakacak kredi tamamHasankeyf'i sular altında bırakacak kredi tamamIlısu Barajı'na toplam 1.3 milyar Euro'luk krediyi Bank of Austria Societe Generale ve Dekabank sağlayacak.
Venedik’teki Santiago Calavatra’nın Tasarladığı Köprü 2007 Yılı Sonunda AçılacakVenedik’teki Santiago Calavatra’nın Tasarladığı Köprü 2007 Yılı Sonunda AçılacakYakın bir tarihte Venedik’in 3 bölgesine birden erişim, İspanyol mimar Santiago Calatrava’nın 92,3 metre uzunluğunda tasarladığı köprü sayesinde kolaylaşacak ve Büyük Kanal’ın üzerinde bulunan 4.köprünün meydan bölgesi bu hafta içinde bağlanacak.
Tarihi Av Köşkü Ziyaretçilerini BekliyorTarihi Av Köşkü Ziyaretçilerini BekliyorÜmraniye’de bulunan tarihi Hekimbaşı Av Köşkü, uzun süre devam eden restorasyon çalışmalarının ardından hizmete girdi. Tarihi yapısına uygun olarak yenilenen köşk ziyaretçilerini bekliyor.
Deniz Seviyesinde Olağanüstü YükselmelerDeniz Seviyesinde Olağanüstü YükselmelerDeniz seviyesi şu anda da makul bir düzeyde yükseliyor. Son on yılda 3 santimetre yükseldi, bu da geçen yüzyıldaki ortalama yükselme oranının iki katı. Denizin 20. yy’daki yükselme hızı ise daha önceki yüzyıllardan fazla ve bunun önemli bir sebebi insan faaliyetleri. Okyanuslardaki su sıcaklığının artışı sebebiyle oluşan su seviyesindeki yükselmenin sebebi %50 oranında küresel ısınma. Bu yükselmeyi eriyen buzul dağları oluşturuyor. "Büyük buzul kütlelerinin oluşumu binlerce yıl sürerken bunlar günümüzdeki sürekli parçalanıyor."
Kap Camii'nde Restorasyon SürüyorVakıflar Genel Müdürlüğü tarafından ihale edilen ve yaklaşık 6 aydan beri devam eden Kap Camii'ndeki restorasyon çalışmalarının bu yıl sonunda bitirilmesi hedefleniyor.
İklim Değişikliği ve SürdürülebilirlikBütün gazete ve televizyon haberlerinin ana konusunun kuraklık ve küresel iklim değişikliği olması beklenirdi, ama değil, herkes kuraklıktan bahsediyor fakat küresel iklim değişikliğinden ve sürdürülebilirlikten pek bahsetmiyor. Biz bahsedelim bari.
Dünyanın 8. HarikasıQing Shihuang (M.Ö 259-M.Ö 210), Çin feodal toplumunun ilk imparatoruydu. Shihuang, 13 yaşında tahta çıkar çıkmaz mezarını hazırlamaya başladı. Başlangıçta yüksekliği 120 metre, genişliği de 500 metre olan mezar, günümüzde 76 metre yüksekliğe, 100 metre de genişliğe kadar indi. Mezarın inşasında, yaklaşık 20 milyon nüfuslu Qing İmparatorluğu’ndan 700 bin kişi çalıştı. İmparator 40 yıl sonra öldüğünde mezarın inşası henüz bitmemişti. Mezar hem dev bir imparator sarayı gibi, hem de bir savunma kenti gibi görünüyor. Shihuang, hayatı boyunca kullandığı her şeyi bu yeraltı mezarına taşıdı. Çocuk doğurmayan cariyeler ve mezarın bilgilerinin dışa sızmasını önlemek için ustalar da onunla birlikte toprağa gömüldü. Qin Shihuang Mezarı’nın büyük tarihi değer taşımasından dolayı, Qin Shihuang Mezarı ve Yeraltı Heykel Ordusu, 1987 yılında UNESCO tarafından Dünya Kültür Mirasları Listesi’ne alındı. Anıt mezar, dünyanın 8. Harikası olarak adlandırılıyor.
Tarih: 20 Ağustos 2007 Kaynak: Türkiye
Urban, İstanbul’a ayağını 550 milyon dolarla attıİngiliz gayrimenkul geliştirme devi Urban Exposure, Türkiye’ye yatırıma geldi. Seçim baskısı, yabancı gayrimenkul yatırımcılarının Türkiye’de proje üretme planlarını bozmadı.
Dağı ruhsatsız deliyorlarKuşadası yapılaşma sınırları içerisinde kalmasına ve ruhsatsız olmasına karşın yaklaşık 2 yıldır işletmede tutulan taşocağı, çiftçileri ve çevrede oturan yurttaşları canından bezdirdi.
Antik kilise bulunduMuğla'nın Milas ilçesine bağlı Kargıcak köyündeki Labranda Antik Kenti'nde sürdürülen kazılarda yeni bir kilisenin kalıntıları ortaya çıkarıldı.
700 yıllık Eşrefoğlu Camii, yanlış restorasyon kurbanıSelçuklu sanatının şaheseri sayılan Konya Beyşehir’deki Eşrefoğlu Camii, yanlış restorasyon kurbanı. Anıtsal taçkapısı, eşsiz mihrap ve minberi, üstün ağaç ve çini isçiliğiyle Türk sanat müzesi niteliğindeki eserin bilinçsizçe restore edilmesine sanat tarihçileri tepkili.
Hasankeyf Taşınamaz, Yüzde 80'i Sular Altında KalacakIlısu Barajı'nın yapım sözleşmesini imzalayarak, "Hasankeyf'e zarar vermeyeceğiz, şehri taşıyarak koruyacağız" diyen Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler'e ilk itiraz, antik kentin Kazı Başkanı Abdülselam Uluçam'dan geldi. Uluçam, Bakanlığın El Rızk Camii, Koç Camii, Sultan Süleyman Camii, Kızlar Camii, Zeynel Bey Türbesi, İmam Abdullah Zaviyesi, Artuklu Köprüsü gibi yapıların taşınabilecekleri yönündeki açıklamalarına yönelik olarak şunları söyledi: "Hasankeyf'i bütün arkeolojik katmanlarıyla birlikte düşündüğümüzde maalesef yüzde 80'ini sular altında bırakıyoruz. Hasankeyf'in sadece kayalıklar üzerindeki bölümü düşünülüyorsa bunları kurtarmak yeterli olmayacaktır. Hasankeyf'in yerinde korunması projesi geliştirilmesi gerekiyor."
Tarih: 20 Ağustos 2007 Kaynak: Hürriyet Yazan: Umut Erdem
Mimar 10 milyon $’lık fark yaratır ama 1’ini kazanamazDalaman Havalimanı ile ödül kazanan, mimar Emre Arolat, artık konut projelerinin mimarların adıyla tanındığını söylüyor.
Susuzluk savaşla çözülmezAmerikan Merkezi Haber Alma Teşkilatı ( CIA) ve Britanya Savunma Bakanlığı'nın gündeminde gelecekte çıkması muhtemel su savaşı senaryosu var.
Dubaili Emaar, Villa satmaya başladı, Hastaneye 20 Milyon Dolar YatıracakDubaili gayrimenkul yatırım şirketi Emaar Properties Türkiye'deki ilk projesi olan Toskana Vadisi'nde 147 konutun ön satışına başladı.
Dostluktan doğan kültür merkeziTunceli'ye ilk kez 35 yıl önce yabani hayvanların fotoğraflarını çekmek için gelen ve burada tanıştığı insanlarla dostluk kuran Alman tiyatro sanatçısı ve Münih Belediye Başkanı Christian Ude , Pülümür ilçesinde adının verildiği kültür merkezinin açılışına katıldı.
Adıyaman'a Hilton Oteli kurulacakHilton Oteller Grubu Yatırımlar Başkan Yardımcısı ve Kuzey Avrupa Sorumlusu Mike Collini, Nemrut Dağı nedeniyle Türkiye'nin en önemli turizm merkezlerinden biri olan Adıyaman'a otel kurmak için girişimlere başladı. Mike Collini, Kosifler Gurubu Yönetim Kurulu üyesi ve Proje Sözcüsü Hilal Kosif ve Kosifler Grubu Koordinatörü Haluk Gürşen, Adıyaman Valisi Halil Işık'ı makamında ziyaret ederek, kentte yapacakları otel ve kompleks hakkında bilgi verdi. Mike Collini, yeni bir marka olarak Garden Hilton'u Türkiye'de birçok şerde açmak istediklerini söyledi. Collini, Türkiye'nin her geçen gün gelişip büyümekte olduğunu, Adıyaman'ın da Türkiye ile paralel bir şekilde büyüdüğünü ifade ederek, iyi izlenimlerimden dolayı Garden Hilton gibi bir projeyi Adıyaman'da açmayı düşündüklerini belirtti. Kosifler Grubu Yönetim Kurulu Üyesi Hilal Kosif de, Adıyaman'ın gelişmeye çok açık bir yer olduğunu belirterek, "İl merkezinde Hilton Oteller Grubu ile birlikte Adıyaman'da çok güzel bir kompleks ortaya çıkartıp, Adıyaman'a ve ülkemize faydalı olmaya çalışıyoruz" dedi.
Tarih: 20 Ağustos 2007 Kaynak: Hürriyet Yazan: Fadıl Binzet
Quenn's Park, Kayseri'ye de Otel Yapacakİstanbul'da iki, Antalya'da bir tane olmak üzere 3 oteli olan Kayserili Şahinler Grubu, Kayseri'ye de otel yapma kararı aldı. Antalya Kemer'deki 5 yıldızlı Queen's Park Resort yatırımıyla adını duyuran grubun, madencilik ve kimya sektörlerinde de yatırımları bulunuyor. Şahinler Grubu'nun kurucusu Hüseyin Şahin'in geçen yıl vefatı üzerine ikinci kuşak olarak 28 yaşında yönetimi devralan Murat Şahin, "Kayseri'de bir otel yapacağız. Çünkü Kayseri çok hızlı bir gelişme gösteriyor. Ayrıca da bizim memletimiz. Ayrıca İstanbul ve Antalya'da da yeni otel yatırımlarına gerebiliriz. Kemer Tekirova'da 2004 yılında faaliyete geçen Queen's Park Resort otelimiz, 550 oda ve 40 villadan oluşuyor. Bu tesis günde 1200 kişiye hizmet veriyor ve sektörde başarılı bir grafik çizmeye devam ediyor. Bu otelimizdeki müşteri profilimiz Rusya, BDT ülkeleri, Almanya, Hollanda ve Orta Avrupa'dan gelen turistlerden oluşuyor. Turizmde 35 yıllık tecrübemiz var" dedi.
Tarih: 20 Ağustos 2007 Kaynak: Hürriyet
İstanbul'da 7.7'lik önlemKarayolları Genel Müdürü Cahit Turhan, olası bir depreme karşı İstanbul ve çevresindeki karayolu ulaşımını sağlayan 325 köprü, viyadük ve tünelin güçlendirilmesi çalışmasının 2010'da tamamlanacağını belirtti. Turhan, 93 milyon YTL'ye mal olacak bu çalışmalarla yapıların 7.7'lik depremde bile ayakta kalabileceğini söyledi. Başta Boğaziçi ve Fatih Sultan Mehmet olmak üzere depreme karşı güçlendirme çalışmaları süren yapılarla ilgili bilgi veren Turhan, 2002'de milli bütçe kaynaklarıyla yürütülen çalışmalarda köprü, viyadük ve tünel olarak 168 büyük yapının güçlendirme çalışmalarının bitirildiğini söyledi. Turhan, kalan 157 yapıdan 10'unun 2006'da güçlendirildiğini, 20'sinin bu yıl, 127'sinin de seneye bitirileceğini söyledi. Turhan, "Tümü, 2010 içinde tamamlanacak" dedi.
Tarih: 20 Ağustos 2007 Kaynak: Radikal
Vakfıkebir Fol Deresi projesi ile 'Mini Venedik'e dönüştürülecekTrabzon'un Vakfıkebir ilçesinde yılardır yapılması planlanan Fol Deresi Yürüyüş Bandı ve Deniz Suyunun Dere Yatağına İlerlemesi projeleri ile şehir 'Mini Venedik'e dünüştürülecek.
Bir zamanlar cennettiSuları çekilen Manyas Kuş Cenneti, hüzün içinde kuşlarıyla vedalaşıyor. Kuşlar ilk kez Manyas'ı her zamankinden bir ay erken terk ederken cennet AB'nin verdiği A Sınıfı diplomasını da kaybetmek üzere.
AKM nasıl kurtulur?İstanbul Serbest Mimarlar Derneği'nin düzenlediği 'S.O.S İstanbul Mimari Proje Yarışması'nın bu yılki konusu, hakkında yıkım kararı alınan AKM... Arkitera'dan yapılan açıklamada, mimarlık öğrencilerine açık yarışmanın ikincisinin, gençleri, 'AKM'yi yıkmak yerine, bu yapının farklı bir yaklaşımla ele alınıp, yeniden kent kültürüne, Taksim Meydanı'na ve İstanbul'a kazandırılması için alternatif öneriler üretmeye çağırdığı belirtildi.
Tarih: 20 Ağustos 2007 Kaynak: Radikal
Tünel kavşak projesi trafiği rahatlatacakKahramanmaraş'ta "Kent İçi Trafik Düzenlemesi ve Proje Uygulamaları" kapsamında yapılan çalışmalardan biri olan "Tünel Kavşak Projesi" trafiği rahatlattığı kadar estetik yapısıyla da göz kamaştıracak.
İngilizlerin gözdesi Kapadokyaİngiltere'de yapılan bir araştırmada Kapadokya, mutlaka görülmesi gereken yerler listesine girdi. Virgin Travel Insurance adlı şirketin 1267 kişiye, dünyada mutlaka görülmesi gereken turistik yerler ve hayal kırıklığına neden olan turistik yerler hakkındaki görüşleri soruldu. Londra'daki Big Ben saat kulesi, Paris'teki Eyfel Kulesi, Washington'daki Beyaz Saray, New York'taki Özgürlük Heykeli gibi mekânlar İngiliz turistlerin gözünde sınıfta kaldı. Mutlaka görülmesi gereken yerler listesinde Kapadokya 7'inci oldu.
Tarih: 20 Ağustos 2007 Kaynak: Milliyet
Tabakhanelerin de boşaltılması ile Kanalboyu cazibe merkezi olacakBursa'da Soğanlı, Çirişhane ve Çiftehavuzlar mahallelerinin ortasında yer alan ve Kanalboyu olarak bilinen bölge, Osmangazi Belediyesi'nin hazırladığı düzenleme projesiyle cazibe merkezine dönecek.
Antik deprem mezarlığıAnadolu'nun deprem gerçeği arkeolojik kazılardan da fışkırıyor. Burdur'un Ağlasun ilçesindeki Sagalassos antik kentinde toplu mezar bulundu. Apollon Tapınağı'nın güneyindeki mezarda, M.Ö. 6/7'nci yüzyıllardaki büyük depremde ölenlere ait olduğu sanılıyor. Belçika Leuven Katolik Üniversitesi yetkilileri şimdiye kadar beş mezar açıldığını, ikisinin kadınlara ait olduğunu, bir kadının bebeğiyle birlikte gömüldüğünü söyledi. 1706'da keşfedilen, 1987'de kazılmaya başlanan kentin altından fay hattı geçiyor. Üzeri kayan topraklarla kapanan kentte son olarak 5 metrelik İmparator Hadrian heykeli bulundu.
Tarih: 20 Ağustos 2007 Kaynak: Radikal
Ulu Cami ve Küçük Cami için restorasyon projesi hazırlanıyorTarihi, MÖ'den 3 binli yıllara uzanan Elazığ'ın Palu ilçesindeki Ulu Cami ve Küçük Cami için restorasyon projesi hazırlanıyor. Palu Belediye Başkanı Sait Dağoğlu, yaptığı açıklamada, ilçedeki tarihi değerlerin gün ışığına çıkarılması için Kaymakamlık ile birlikte yaptıkları girişimlerin ardından olumlu sonuçların ortaya çıktığını söyledi. İlçede bulunan ve geçtiğimiz yıllarda Vakıflar Genel Müdürlüğüne devredilen Ulu Cami ve Küçük Cami için Genel Müdürlüğün restorasyon projesi ihalesi açtığını belirten Dağoğlu, ihalenin M.R. proje firması tarafından alındığını ve proje çalışmalarına başlandığını kaydetti. Çarşıbaşı Mahallesi'ndeki bu camilerin restorasyon ve röleve projelerinin hazırlanmasının yaklaşık 3,5 ay süreceğini bildiren firma yetkilisi Ömer Barut ise projenin tamamlanmasının ardından Diyarbakır Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Kuruluna gönderileceğini, kabul edilmesinin ardından restorasyon çalışmalarına başlanması sürecinin yaşanacağını bildirdi.
Tarih: 20 Ağustos 2007 Kaynak: Zaman
Çelik Palas'a en yüksek teklif MSN Yapı'dan: 38.9 milyon $Emekli Sandığı'na ait Bursa'daki Çelik Palas Oteli'nin özelleştirme ihalesinde en yüksek teklifi 38.9 milyon dolarla MSN Yapı verdi.
Tatilya'nın yerine alışveriş merkeziBeylikdüzü'ndeki eğlence merkezi Tatilya'nın binası yıkılarak yerine yap-işlet-devret modeliyle alışveriş merkezi yapılacak.
Alısveriş Merkezi Kiraları Avrupa’yı SolladıHer yeni alışveriş merkeziyle, metrekare kira fiyatları artıyor. Önümüzdeki günlerde, açılacak olan Nişantaşı’ndaki Cities ve Bakırköy’deki Capacity alışveriş merkezlerinde 150 metrekarelik dükkanlar 130 ile 150 eurodan kiralanmaya başlandı.
Buzullarda 'tarihi' azalmaKuzey Kutbu'nda, denizdeki buz kütlesinin toplam alanının rekor düzeyde azaldığı bildirildi. Amerikan Ulusal Kar ve Buz Veri Merkezi'nin üst düzey araştırmacılarından Mark Serreze, "Veriler uydu kayıtlarında gördüğümüz en az buz kütlesi alanını gösteriyor. Önümüzde 1 aylık bir erime dönemi daha var" dedi. Bugünkü uydu ölçümlerine göre, Kuzey Kutbu'ndaki buz kütlesinin alanı 5.26 milyon kilometrekare. Öte yandan Almanya Başbakanı Merkel, Grönland'daki erimeyi inceledi.
Tarih: 20 Ağustos 2007 Kaynak: Milliyet
Konut durdu, çimentocular altyapı yatırımlarını bekliyorBundan yaklaşık 7 ay önce Portekiz kökenli uluslararası çimento şirketi Cimentos de Portugal (Cimpor), Yibitaş Lafarge Orta Anadolu Çimento A.Ş.'yi (YLOAÇ) 535 milyon euro'ya satın almıştı.
Trilyonluk Metro İstasyonu Alt Geçit Olarak KullanılıyorElektro mekanik sistemi için yeterli kaynak bulunamadığı gerekçesiyle yarım kalan Kızılay-Çayyolu arasındaki metro hattında bulunan istasyonlar, şimdi vatandaşlar tarafından alt geçit olarak kullanılıyor.
Mimarlar Mardin'i UNESCO'ya hazırlıyorMardin Valiliği, Mardin Belediyesi ve MAREV desteğiyle UNESCO (United Nations Educational, Scientific and Cultural Organization)'ya başvuru hazırlıkları için Türkiye'nin farklı üniversitelerinden gelen 75 mimar, Mardin'deki tarihi binaların röleve çalışmalarını başlattı.
Kuş Cenneti de kuraklığın pençesindeHer yıl 250 türden üç milyon göçmen kuşu ağırlayan Manyas Kuş Cenneti'ni de kuraklık vurdu. Suların çekilmesiyle 600 metre uzunluğundaki Taş İskele ile gölde bırakılan kayıklar, midye kabuklarıyla kaplı kurak arazide ürkütücü bir görüntü oluşturuyor. Karabatak, gri balıkçıl, kaşıkçı, pelikan gibi göçmen kuşların yuva yapacakları göl içindeki ağaçlar, suların çekilmesiyle ortada kaldı. Manyas'tan her yıl ağustos sonuyla eylülün ilk haftasında göç eden kuşlar da bölgeyi ilk kez bir ay erken terk etti. Manyas Kuş Cenneti'nin AB tarafından geçen yıl yenilenen "A" sınıfı diploması da kuraklığın devam etmesi halinde, üç yıl sonra iptal edilme tehlikesiyle karşı karşıya.
Tarih: 20 Ağustos 2007 Kaynak: Erdem Özcan Kaynak: Milliyet
13 Milyon Konutun Ancak Yüzde 20’si Depreme Karşı SigortalıBayındırlık ve İskan Bakanlığı Türkiye’nin yüzde 84’ünün 1 ile 3. derece deprem bölgesinde bulunduğunu belirtirken, Zorunlu Deprem Sigortası kapsamına, 7 yılda 2 milyon 570 bin 528 adet konut dahil oldu.
İnsan Hareketinden Enerji Üretmek: “Topluluk Çiftliği"MIT Mimarlık ve Planlama Okulu mezunu iki kişi, bir tren istasyonundaki yolcular ya da bir konserdeki hayran kitlesi gibi kentsel durumlardaki insan deviniminden enerji üretmek istiyor.
Kavşak, su ve kent yönetimiAnkara’da Kuğulu’daki kavşak yapımı işi, belediye yönetimi hakkında kesin kanaat oluşumu için yeterliydi aslında.
KuruduTürkiye kurudu. Kutsal kitapların gözde nehirlerinin yukarıdan aşağıya su, aşağıdan yukarıya medeniyet taşıdığı günler çoktan geride kaldı.
Portekizli çimento devi Türkiye'de büyüyecekYibitaş Lafarge'ı, 535 milyon Avro'luk rekor fiyatla satın alan dünyanın en kârlı çimentocusu Portekizli Cimpor, Türkiye'de üç çimento fabrikası, üç öğütme-paketleme tesisi, 12 hazır beton tesisi ve iki agrega ocağının sahibi oldu.
Aydın'da Tralleis SeferberliğiTralleis Antik Kenti'nin turizle kazandırılması içini Aydınlı milletvekilleri, sivil toplum kuruluşları adeta seferberlik ilan etti. Kazılar için bir günde 20 bin YTL toplayan Vali Malay, yabancıların buldukları eserleri götürdüğünü belirterek herkesi tarihi kente sahip çıkmaya çağırdı.
Haftada 35 bin kişi kirli sudan ölüyorStockholm Uluslararası Su Haftası'nda 40 dolayında ülkeden yüzlerce uzman küresel ısınmayı masaya yatırdı. Tartışmalardan çıkan ortak sonuca göre ileride bir buzul çağı yaşanacak ve insanlığın buna hazırlanması gerek. Stockholm Uluslararası Su Enstitüsü Müdürü Anders Berntell de "Su artık sağlık sorununun ötesinde, uluslarası güvenlik meselesi haline gelmiştir" dedi. Seminerlerde haftada 35 bin kişinin ölümüne yol açan kirli suların nasıl temizleneceği, tarım alanlarının hâlâ sınırlı su kaynaklarının israf edilerek sulanması ve enerji gibi alt başlıklarla ele alınıyor. Stockholm'de 2009'da İstanbul'da yapılacak Beşinci Dünya Su Forumu'nu tanıtmak amacıyla geniş bir Türk delegasyonu da katılıyor. Heyete Forum Genel Sekreteri Prof. Oktay Tabasaran başkanlık ediyor.
Tarih: 17 Ağustos 2007 Kaynak: Cumhuriyet Yazan: Osman İkiz
Barajın içinden 300 yıllık Osmanlı köyüBodrum’un su ihtiyacının yüzde 70’ni karşılayan Mumcular Barajı’nda su miktarının tarihinde en düşük seviyeye inmesi nedeniyle yaklaşık 300 yıllık Osmanlı köyü Çömlekçi’den kalan han, yel değirmenleri, su kemeri ve kiremit fabrikası gün ışığına çıktı.
İktidar depremi umursamadıTürkiye'yi sarsan 17 Ağustos 1999 depreminin 8. yılında, "depremi felakete dönüştüren" nedenler için hâlâ yasal önlem alınmadı.
Fethiye'ye hücumYabancılara mülk satışının 2003 yılında kabul edilmesinden sonra Alanya, Side gibi tatil kesimlerinde yabancı egemenliği gün geçtikçe artıyor.
Garden Hilton Projesi Adıyaman’da BaşlıyorHilton Oteller Grubu Yatırımlar Başkan Yardımcısı ve Kuzey Avrupa Sorumlusu Mike Collini, Adıyaman’da açacakları Garden Hilton’u Türkiye’de birçok yere açmayı planladıklarını söyledi. Mike Collini ve Kosifler Grubu Yönetim Kurulu Üyesi ve Proje Sözcüsü Hilal Kosif ile Proje Koordinatörü Haluk Gürşen, Vali Halil Işık’ ı makamında ziyaret ederek Hilton Oteller Grubu tarafından Adıyaman’a yapılacak olan yatırımı anlattı. Vali Halil Işık, Adıyaman’ın ekonomik, sosyal ve kültürel gelişimine dikkat çekerek, “Bunun için Kosifler Grubu, Hilton Oteller Grubu ile birlikte oteller zincirinin bir örneğini ilimizde oluşturmak istemektedir. Yer arayışımız sürüyor” dedi. Collini de Adıyaman’ı seçmelerinin aldıkları olumlu izlenimler olduğunu kaydetti.
Tarih: 17 Ağustos 2007 Kaynak: Türkiye
Görür: İstanbul depreme hazır değilİTÜ Maden Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Naci Görür, 1999’daki Marmara Depremi’nin İstanbul’u hedef durumuna getirdiğini söyledi.
En etkili deprem anıtı olabilirdi17 Ağustos sonrası, Sakarya'daki prefabriklerde 50 aile seçilerek 'örnek köy' projesi başlatıldı. Depreme dayanıklı Beriköy, güneşle ısınıp yağmurla yıkanacaktı. Ama daha iyi bir hayatın simgesi olacak köyün, sekiz yılda sekizde biri bile bitirilemedi.
Manhattan'a otomobille girmek 8 dolarABD'nin New York kentinin kalbi Manhattan'a otomobille girmek artık 8 dolar. Kentin trafik sorununu çözme arayışları sonucunda alınan karar, federal hükümetten de destek gördü. Hükümetten yapılan açıklamada, New York kentine uygulamaya geçilmesi için 354 milyon dolar verileceği kaydedildi. Hafta içi 06.00-18.00 saatleri arasında Manhattan adasının 86. sokağının aşağısına giren otomobillerden 8, büyük araçlardan ise 10 dolar alınacağı açıklandı. Bölgede yaşayan ya da çalışanlara ait otomobiller için ise günlük tarifenin 4 dolar olarak belirlendiği ifade edildi.
Tarih: 17 Ağustos 2007 Kaynak: Milliyet
Dağdaki yangın Atina'ya 'indi'Yunanistan'ın başkenti Atina yakınlarındaki büyük orman yangını kente yaklaştı. Yunan başkentinin kuzeyindeki Pendeli Dağı'nda dün sabah çıkan orman yangını, şiddetli rüzgâr ve yetkililerin başlarda önemsememesi sonucu kilometrelerce uzunlukta bir cepheye yayılarak Atina'nın kuzey semtlerini ateş çemberine aldı. Medyadaki haberlerde şehrin Kifisia, Politia, Brilissia semtlerinin tehlikede olduğu, Melissia ve Nea Pendeli semtlerinde ise birkaç evin yandığı bildirildi. Pendeli ve civarında bulunan 3 hastane ve 2 çocuk tatil kampı acilen boşaltıldı. Büyük çoğunluğu Atina dışında tatilde olan ve yangını medyadan öğrenen, tehlike altındaki semtlerin sakinleri Yunan TV ve radyo kanallarının telefonlarını kilitledi. Yangın nedeniyle kısa süren elektrik kesintileri de yaşandı.
Tarih: 17 Ağustos 2007 Kaynak: Milliyet Yazan: Taki Berberakis
'Kızılırmak kirli' uyarısı kulak arkasıAnkara'nın susuz kalmaması için gerekli önlemleri almamakla suçlanan Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek'i zora sokacak bir resmi belge daha gün yüzüne çıktı.
Yeni Çarşı'da YıkımAltındağ Belediyesi ekipleri Hamamönü Yeni Çarşı’da "Eski Kent Dokusunu Korumak ve Sağlıklılaştırmak" Projesi kapsamında yaklaşık 15 dükkanın yıkım çalışmalarına başladı. Kültür Bakanlığı ve Altındağ Belediyesi’nin ortaklaşa gerçekleştireceği proje kapsamında yıkılan dükkanların yerine meydan yapılacağı bildirildi. Altındağ Belediyesi İmar Müdürü Ziya Kalaycıoğlu çalışmaların en geç bir ay içinde tamamlanacağını belirterek, "Belediyeye ait olan bu arsa üzerindeki yıkım için gerekli her türlü hukuki işlem tamamlandı. Bu alan bir ay içerisinde meydan olarak düzenlenecek" dedi. Yıkımda herhangi bir olay yaşanmazken bazı esnaflar dükkanlarını zamanında boşaltamadıkları için yetkililelerle tartıştı.
Tarih: 17 Ağustos 2007 Kaynak: Hürriyet Yazan: Zeynep Gürcan
Risk her yerde denetim 19 ilde varMarmara Depremi'nin üzerinden 8 yıl geçmesine karşın yapı denetimine ilişkin yasal mevzuat boşlukları giderilmedi. 3 yıl önce gerçekleştirilen Deprem Şûrası'nda alınan kararların birçoğu unutuldu.
Bursaray viyadüğü tamamBursa'nın hafif raylı sistemini kentin doğusuna ulaştıracak olan B etabının en zorlu bölümlerinden biri olan viyadük inşaatı son segmentinin de eklenmesiyle tamamlandı. Viyadüğün Ankara Yolu ile Gökdere Kavşağı'nı bağlayan son segmenti de yerleştirilirken, küçük kaynak işlerinin bu ay sonuna kadar bitirilmesi bekleniyor. Ankara Yolu'nun kapalı olan bölümü bu ayın sonunda trafiğe açılacak. Viyadük inşaatı için kurulan iskelelerin kaldırılmasıyla Ankara Yolu 3 şerit gidiş, 3 şerit geliş olarak hizmet verecek. Toplam uzunluğu 493 metre olan viyadük inşaatının 195 metresi çelikten oluşuyor. 298 metresi ise prefabrik-betondan inşa edildi. Viyadük, Gökdere Kavşağı'ndan Ankara Yolu'na kadar 14 adet betonarme ayak üzerine oturuyor.
Tarih: 17 Ağustos 2007 Kaynak: Zaman
Sungate’e Yeni SolukTürkiye’nin ilk 7 yıldızlı tesisi Sungate Otel, 340 milyon dolar bedelle Mirax Grubu’nun oldu. Rus şirket, dev tesise Moskova’daki gece kulüplerinden yapıp, boş olan alanları da lüks villalarla dolduracak.
Silivri'den Beykoz'aBanliyö dahil, öngörülen 560 kilometrelik raylı sistemin 250 kilometresinin 2012'de tamamlanacağını ifade eden Topbaş, 2012 yılında Silivri'den çıkan bir insanın raylı sistem ile Sarıyer'e, Beykoz'a gidebileceğini söyledi. Başkan, İstanbul'da 126 kavşak ve yol düzenlemesi yapıldığını ve 160 kilometre tünel yol inşa ettiklerini anlattı.
Tarih: 30 Temmuz 2007 Kaynak: Sabah
Takvim
<<Ağustos 2007>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31    
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.