Haberler

20 Temmuz 2009, Pazartesi

Kentlerin Yeni Eğilimi: Otoyolları "Sökmek"Kentlerin Yeni Eğilimi: Otoyolları "Sökmek"Kuzey Amerika''nın otoyolları, yarım yüzyıl öncesinden bu yana kent merkezlerinin etrafından dolaşacak ve onları ikiye bölecek şekilde inşa edildi. Bugün ise ibre, söz konusu otoyolların bir kısmını "söküp atmak" ve yerlerine estetik görünümlü bulvarlar ve parklar inşa etmekten yana. Milwaukee, San Fransisko ve Oregon eyaletindeki Portland gibi şehirler, otoyol yıkım çalışmalarını çoktan tamamladı ve ortaya kayda değer sonuçlar çıktı. Bu başarıları gören Seattle, Cleveland ve Oklahoma City de kendi söküm projelerine girişti. Bunlar dışında bir düzine Kuzey Amerika şehri de benzer planlar üzerine çalışıyor veya tartışıyor. Haberin Devamı
Bu yarışmada kazanan şehrin kendisi olacakBu yarışmada kazanan şehrin kendisi olacakHızla büyüyen metropolleri mercek altına alan Urban Age projesi, bu yıl 100 bin dolarlık ödülünü İstanbul''dan bir çalışmaya verecek. Başvurular açıldı; bu bir açık duyurudur...
Paris''i Yeniden YaratmakParis''i Yeniden Yaratmakİktidara gelene kadar Fransa''nın yeni Başbakanı Nicolas Sarkozy mimarlığın öncülerinden birisi olacak gibi görünmüyordu. Seçilmesini takip eden haftalarda Paris''te konuşmuş olduğum mimarlar Sarkozy''i, entellektüel kapasiteden yoksun bir kültürel beğeniye sahip olduğunu ima ederek, "Amerikalı" olarak nitelendirmişlerdi.
Utanç çukuruna 6. davaUtanç çukuruna 6. davaBüyükşehir Belediyesi''nin hazırladığı plana İzmir Valiliği''nden sonra eski başkanlardan Yüksel Çakmur ve arkadaşları da mahkeme nezdinde itiraz etti.
Mimar Ayşin İpekçi ile Cem Yurtsever Kudüs''ün merkezine kampüs yapıyorMimar Ayşin İpekçi ile Cem Yurtsever Kudüs''ün merkezine kampüs yapıyorKudüs''ün merkezindeki Bezalel Güzel Sanatlar Akademisi kampüsü için açılan uluslararası yarışmayı Türk mimarlar Ayşin İpekçi ve Cem Yurtsever kazandı.
Battal Gazi''nin kalesi restore ediliyorBattal Gazi''nin kalesi restore ediliyorBattal Gazi''nin kahramanlıklarıyla destanlaşan Malatya Kalesi''nin yıkılmaya yüz tutmuş surlarının restorasyonuna başlandı. Battal Gazi Belediye Başkanı Selahattin Gürkan,"Geçmiş uygarlığımızı, tarihi kimliğimizi bugüne taşımak gibi bir sorumluluğumuz var, onun için çalışıyoruz" dedi.
Atatürk Stadı Bursa''nın gururu olacakAtatürk Stadı Bursa''nın gururu olacakTürkiye''de düzenlenmesi için adaylık başvurusu yapılacak olan 2016 Avrupa Futbol Şampiyonası''nın ilk bölümü, başvurunun kabul edilmesi halinde Bursa''da yeni yapılacak olan Atatürk Stadı''nda gerçekleştirilecek.
Bu zihniyete 100 köprü lazım!Bu zihniyete 100 köprü lazım!Söylentilerle birlikte spekülasyonlar başlamıştı, tam adresi edinemesek de ihale yolda; İstanbul Boğazı''na bir köprü daha geliyor.
Avrupalı Öğrencilerden Avrupa''nın En Büyük Adliye Sarayına Tam Not Avrupalı Öğrencilerden Avrupa''nın En Büyük Adliye Sarayına Tam Not İstanbul Çağlayan''da Varyap tarafından yapımına devam edilen Avrupa''nın en büyük adliye sarayı AB''den ilk onayı aldı!
Seyyar tavanlı alanda sigara içmek yasaklandıSeyyar tavanlı alanda sigara içmek yasaklandıBaşbakanlık genelgesine göre, seyyar bir tavanıya da çatısı (çadır, güneşlik vb. dahil) olanyerler de "kapalı alan" olarak değerlendirilecek.
Fotoğraf sanatçısı Shulman öldüFotoğraf sanatçısı Shulman öldüMimari fotoğraflar çeken ünlü fotoğrafçı Julius Shulman 98 yaşında yaşamını yitirdi.
Görüntü kirliliği örtü ile önlendiGörüntü kirliliği örtü ile önlendiİzmir''in merkezi noktalarından biri olan Çankaya''daki eski Atlas Oteli binası, İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından hazırlanan özel tasarımlı bir örtüyle kaplanarak kötü görüntüsünden kurtarıldı.
Geçmişe Sürgün Edilen Gelecek VizyonuGeçmişe Sürgün Edilen Gelecek VizyonuBir binanın kıymetini bilmemiz için ne kadar yaşlanması gerekiyor? Peki ya bir binanın kültürel önemi, maddi ve bürokratik sorunları ne zaman gölgede bırakır? Bunlar, Kisho Kurokawa''nın yıkılma ihtimali taşıyan tarihi binası Nakagin Kapsül Kulesi söz konusu olduğunda akla gelen ilk sorular. Akıl almaz kentsel yaklaşımları Japonya''nın savaş sonrası dirilişinin simgesi haline gelen Metabolizm hareketinin az bulunur yapısal bir örneği olan kule, şu anda köhnemiş durumda.
1900''deki köprü projesinde raylı sistem de vardı1900''deki köprü projesinde raylı sistem de vardıYeni Boğaz Köprüsü''ne raylı sistem tartışılıyor. Almanların II. Abdülhamit''e önerdiği köprüde de raylı sistem vardı.
Tarihi Konak Sahnesi 82 yıl sonra onarımdaTarihi Konak Sahnesi 82 yıl sonra onarımdaEmektar binanın çatısı, tüm doğramaları, kanalizasyon sistemi, 2 milyon TL''lik yatırımla elden geçirilecek.
''İnönü İmar Savaşı''nı torunlar kazandı''İnönü İmar Savaşı''nı torunlar kazandıİsmet İnönü''nün ''eski eser'' sayılan Maçka''daki 2 katlı villasına çivi bile çakamayan torunları muradına erdi. Evle ilgili imar değişikliği talepleri Belediye Meclisi''nde kabul edilen torunlar, villayı yıkıp 4 katlı bina inşa edebilecek.
Ankara-Konya hızlı treni 2010''da sefere başlayacakAnkara-Konya hızlı treni 2010''da sefere başlayacakAnkara-Konya Yüksek Hızlı Tren Projesi''nin ilk ray kaynağı, yarın saat 11.30''da Konya-Pınarbaşı''da Başbakan Recep Tayyip Erdoğan''ın katılımıyla yapılacak. Sözkonusu hatta hızlı tren 2010 sonunda sefere başlayacak. Ankara-Konya arası 1 saat 15 dakika olacak.
Fenerbahçe''nin projesine mühürFenerbahçe''nin projesine mühürKadıköy Belediyesi''nin açtığı ve ilanı Bursa''da bir yerel gazetede yayınlanan ihale sonucu Fenerbahçe Spor Kulübü''ne verilen 58 dönümlük arazide başlatılan inşaat çalışmasına mühür vuruldu.
Ayasofya''ya ‘ışık'' tuttu, Gül''ün konutunu aydınlattıAyasofya''ya ‘ışık'' tuttu, Gül''ün konutunu aydınlattı‘Kültür başkenti‘ İstanbul''un ‘doğru'' aydınlatılması için düğmeye basıldı. Ayasofya''nın yeni aydınlatma tasarımını iGuzzini ve Tepta Aydınlatma kazandı.
Gizli Tehlike: Baz İstasyonlarıGizli Tehlike: Baz İstasyonlarıGSM (Global System for Mobile Communications/Mobil İletişim için Küresel Sistem) ağının kapsama alanını genişletmek için bina çatılarına kurulan baz istasyonları, kuruldukları bölgede yaşayan insanların tepkisine neden oluyor. Genellikle beyaz renkli ve kutu şeklinde, 4 metre boyunda, iki çubuk antenle bir çanak antenden oluşan istasyonların, yaydıkları mikrodalgalar nedeniyle birçok sağlık sorununu da beraberinde getirdiğinden şüpheleniliyor.
Japonları şaşırtan çalışmaFSM Köprüsü''ndeki 40 günlük sismik takviye çalışması, planlanandan 17 gün erken bitti.
Başkan Altepe: Dünya Bursa''yı konuşacakBüyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, göreve geldikten sonra 100 gün içinde gerçekleştirdiği icraatlarını kamuoyu ile paylaştı.
TOKİ''den yatırım atağıİlk 6 ayda 1,8 milyar liralık yatırımı öngören ihale yapıldı ve 28 bin 91 konutun da yapımına başlandı. TOKİ geçen yıl, toplam 3,9 milyar lira tutarında yatırımı öngören ihale yapmış, 55 bin 114 konutun da yapımını başlatmıştı.
Otopark sorunu giderek büyüyorSivil toplum örgütlerinin temsilcileri, çözüm bulunması gerektiğine dikkat çekiyor. Büyükşehir Belediyesi ise yeni projelerin hazırlıklarının sürdüğüne işaret ediyor.
Manhattan projesi durduAlsancak Limanı-Turan arasındaki bölgeyi gökdelenlerle donatmayı amaçlayan projenin yürütmesi, mahkeme tarafından durduruldu.
''Duble yol'' kenarları, seferberlikle ağaçlandırılacakÇevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu, yapımı tamamlanan yolların etrafının ağaçlandırılması için seferberlik başlattıklarını, Eylül ayından itibaren yol kenarlarına fidan dikimlerinin başlayacağını bildirdi.
İzmir yeni bir otele kavuşuyorFuarlar ve kongreler merkezi olma hedefi doğrultusunda çalışmaların sürdüğü İzmir''in konaklama sorununa bir çözüm de Balçova''dan geldi.
ÖlçekSamsun''dayım bir mimarlık toplantısı için. Elli beş yıl önce denizden gelmiştim buraya... Otuz-kırk yıl önce de bir yarışmanın seçici kurul üyesi olarak...
NYSA, antik kentinde kazılar başladıAydın''ın Sultanhisar ilçesindeki Nysa Antik Kenti''nde 2009 yılı kazı çalışmaları başladı. Ankara Üniversitesi Öğretim Üyesi ve Kazı Başkan Yardımcısı Doç. Dr. Musa Kadıoğlu, gazetecilere yaptığı açıklamada, antik kentteki kazı ve restorasyon çalışmalarının iki ay boyunca devam edeceğini söyledi. Çalışmaların ağırlık noktasını, antik tiyatronun restorasyonu ve meclis binasının oluşturacağını kaydeden Doç. Dr. Kadıoğlu, ''''Çalışmalar özellikle antik kentin cadde, sokak sisteminin araştırılmasına yönelik meclis binası çevresinde gerçekleştirilecek. 30 kazı işçisi, 15 kişiden oluşan Ankara''dan gelen kazı ekibi ile çalışıyoruz. Bu yıl bakanlık tarafından sağlanan desteklerle maddi sıkıntımız yok, yeterli paramız var'''' diye konuştu.
Tarih: 20 Temmuz 2009 Kaynak: Yeni Asır
Köprü değil yaşam için...Uzmanların bütün karşı çıkışlarına rağmen İstanbul''un kuzeyine yapılması planlan 3. köprü, ‘3. Köprüye Karşı Yaşam Platformu'' tarafından yapılan yürüyüşle protesto edildi.
Mimar Ali Eytemiz''den marka kent önerileri-2Dün ilk bölümüne yer verdiğimiz yazısında, mimar Ali Cenk Eytemiz bize İzmir''de özellikle gecekondulaşmayla birlikte çarpık bir kentleşmenin ortaya çıktığını ve şehrin 5 bin yıllık tarihinin toprak altında bırakıldığını anlattı.
İDO ve İGDAŞ''ın özelleştirilmesi için onay çıktı, para metroya harcanacakİstanbul Büyükşehir Belediyesi Meclisi, Plan ve Bütçe Komisyonu''nun İDO ve İGDAŞ''ın özelleştirilmesi yönündeki raporunu Kadir Topbaş kabul etti.
Mimar Ali Eytemiz''den marka kent önerileri-1İş dünyasından duayen isimlerin, ekonominin geleceğini anlattıkları bir yazı dizisi yayınlandı gazetemizde. İzmir''in adına yakışır bir konuma gelmesi için her alanda yapılması gerekenler tartışıldı sayfalarca...
32 bin okul güneş enerjisiyle ısınacakFosil yakıtların azalması ve beraberindeki maliyet sorunu, gelişmiş ülkeleri alternatif enerji kaynaklarına yönlendiriyor. Yenilenebilir enerji kaynakları arasında da kimi kaynaklara göre en az 4 milyar yıl daha ömrü olduğu düşünülen güneş önde geliyor. Teknolojiyi konutlarda da üst seviyede kullanan Japonya, 2020''ye kadar kuracağı sistemlerle ülkesindeki 32 bin ilk ve orta dereceli okulun elektrik ve ısınma ihtiyacını güneşten elde edecek. Öte yandan, AB üyesi ülkeler, yenilenebilir enerji potansiyelinin daha verimli kullanılabilmesini sağlamak için "Yenilenebilir Enerji Aksiyon Planı" çerçevesinde ulusal planlarını devreye sokmayı kararlaştırdı.
Tarih: 20 Temmuz 2009 Kaynak: Sabah
Ve sigara yasağı başladıTürkiye dumansız hayata adım attı, artık sigara sadece evde ve tamamen açık alanda içilebilecek. Sigara şemsiye altı ve sarmaşıkla çevrili kafelerde bile yasak. İçene 69, içmesine izin verene 5 bin 600 lira ceza var.
Genç''ten peyzaj mimarisine destekCanik Belediye Başkanı Osman Genç, "İlçemizde peyzaj çalışmalarına ciddi önem veriyoruz. Belediyemiz, bölgemizde uzman ekiplerle oldukça profesyonel çalışmalara imza atarak bir çok projeyi hayata geçirdi" dedi.
''Seyrantepe''ye dört talip var, Talu''nun hakları korunacak''TOKİ Başkanı Erdoğan Bayraktar, Seyrantepe Spor Kompleksi ihalesi hakkında kamuoyunda oluşan tereddütleri gidermek üzere yarın inşaat alanında bir basın toplantısı düzenleyeceğini bildirdi.
Vali Bulut, restorasyon çalışmalarını incelediTürklerin Anadolu''daki mühürleri olan, Erzurum''daki tarihi eserlerin yenileme ve çevre düzenlemesi çalışmalarına devam ediliyor.
Hintliler ev yapmaya geliyorlarHindistan''ın önde gelen alt yapı müteahhitlik firmalarının Türkiye''ye olan ilgisi giderek artmaya devam ediyor. DEİK''ten yapılan açıklamaya göre, Hindustan Construction şirketinin ardından şimdi de Varun Earthtech Limited''in, Türkiye de ortaklık arayışına girdiği bildirildi. Şirket yetkilileri yeni yapılanmalar ve ortaklık görüşmeleri için Türkiye''ye geliyor.
Tarih: 20 Temmuz 2009 Kaynak: Yeni Şafak
Eskişehir''e deniz geldiEskişehir''de Büyükşehir Belediyesi tarafından yaptırılan Kent Park''ın içerisindeki 350 metre uzunluğundaki yapay plaj 22 Temmuz''da açılıyor.
Nuh Çimento''ya petrol çimentosu üretimi lisansıNuh Çimento Sanayii A.Ş, petrol çimentosu üretimi için Amerikan Petrol Enstitüsünden lisans almaya hak kazandığını duyurdu. Nuh Çimento''nun Kamuyu Aydınlatma Platformunda (KAP) yayımlanan özel durum açıklamasında, şirketin, "Apı Spec q Apı Spec 10 A" standartlarına ve "Apı monogram" programına uygun olarak üretim yaptığı G sınıfı ve Hsr tipi petrol çimentosu üretimi için Amerikan Petrol Enstitüsü''nden lisans almaya hak kazandığı belirtildi. Açıklamada, şirketin aldığı lisansla Türkiye, Irak, İran ve Suriye''de petrol kuyusu çimentosu üreten tek ve ilk kuruluş olma özelliği taşıdığı kaydedildi.
Tarih: 20 Temmuz 2009 Kaynak: Hürriyet Emlak
Dünyadan ''yasak'' manzaralarıTürkiye''de kapalı alanlarda sigara içmek artık yasak! Avrupa ve ABD''de yasak sonrası yaşananlarsa Türk tiryakiye rehber olacak cinsten.
Bugün evim İstanbul yarın New York olabilirNicolas Berggruen (47) çok zengin. Bir o kadar da eksantrik. Forbes’a göre serveti 2 milyar dolardan fazla. Finansçı, emlakçı, dünyanın çeşitli yerlerinde tarlaları var.
My Fantasy Göcek dışındaArmatör Kahraman Sadıkoğlu’nun Göcek koylarında demirli, 800 metrekarelik ‘My Fantasy’ adlı ‘yatı’ Göcek’ten alınarak, Marmaris’te bulunan Aksaz Deniz Üssü’ne götürüldü. Göcek Liman Başkanı Yusuf Toparslan yaptığı açıklamada, daha önce Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin Magosa Limanı’na götürüleceği açıklanan yatın, önceki akşam saatlerinde Göcek’ten ayrılarak, Marmaris’te bulunan Aksaz Deniz Üssü’ne götürüldüğünü söyledi. Toparslan, “Yatın sahibi, 14 yıldır Göcek koylarında bulunan yatı Kıbrıs’a götürmekten vazgeçti” dedi. Dev yatın, Aksaz Deniz Üssü’ne neden gittiği açıklanmadı.
Tarih: 20 Temmuz 2009 Kaynak: Radikal
Yüzlerce ustanın 19 günde yaptığı tarihî Hünkâr Köşkü, artık halka hizmet verecekBursa Büyükşehir Belediyesi Hünkar Köşkü Sosyal Tesisleri, düzenlenen törenle hizmete açıldı. Belediye Başkanı Recep Altepe, yılda 100 bin kişiyi köşkün bahçesinde misafir etmeyi planladıklarını söyledi.
''Git-gel Konya 6 saat'' değil 2.5 saat olacakAnkara-Konya hızlı tren projesinin raylarının ilk kaynağı için düğmeye basan Başbakan Erdoğan, ''Git-gel Konya 6 saat lafı tarihe karıştı. Artık git-gel Konya 2.5 saat'' dedi.
Türkiye''nin Silikon Vadisi kuruluyorTürkiye''nin Silikon Vadisi olan Bilişim Vadisi''nin kurulmasına yönelik çalışmalar hızlandı. Türkiye''ye, yazılım, donanım ve robotik çalışmaların yapılacağı Avrupa ve Ortadoğu''nun en büyük Bilişim Vadisi kurulacak.
Yeniden cazibe merkezi olacakOsmanlı Sadrazamı Lala Mustafa Paşa tarafından Konya''nın Ilgın ilçesinde yaptırılan ve son yıllarda bakımsız görünümüyle dikkati çeken Mimar Sinan''ın eseri olan külliye, restorasyon çalışmalarının 2010 yılında tamamlanmasıyla yeniden cazibe merkezi olacak.
"Stadın % 24''ünü yaptım" diyen Talu yargı yolundaEren Talu''nun yürütmeyi durdurma için harekete geçtiği belirtildi. Sektörde Talu''nun "İnşaatın yüzde 24''ünü yaptım, yeni yüklenici benim projemi kullanacak" diyerek sonuç alabileceği konuşuluyor.
Mardin Belediyesi''nden iki bin konutMardin Belediye Başkanı Mehmet Beşir Ayanoğlu, Mardin''de iki bin konut yapılacağının müjdesini verdi.
Fi-Yaka Beylikdüzü zamanında başladıİnşaat sektörünün önde gelen firmalarından Fiyapı, Fi-Yaka Beylikdüzü evlerinin temellerini söz verdiği tarihte attı.
Rusya, UNESCO Başkanlığı için kesenin ağzını açtıUNESCO Başkanı Japon asıllı Koitiro Matsura''nın kasım ayında görev süresinin dolmasının ardından boşalacak koltuk için Rusya kolları sıvadı.
Muğla''da orman yangınıMuğla''nın Dalaman ilçesinde çıkan orman yangını kontrol altına alındı. Yangına 3 helikopter ve 2 uçakla müdahale edildi.
Uludağ''a ilk kazma 2010''daÇevre ve Orman Bakanlığı müsteşar yardımcısı Mustafa Eldemir, otel sahiplerinin işi yokuşa sürmemeleri halinde 5 yıl sonra bambaşka bir Uludağ''ın tüm dünyanın hizmetine gireceğini müjdeledi.
MÜSİAD: Kamunun yaptırdığı konutlar niteliksizMÜSİAD İnşaat Sektör Kurulu Başkanı Mahmut Asmalı, kamu ihalelerinde birçok müteahhitin düşük fiyatla inşaat işi aldığını belirterek, "Bu müteahhitler inşaatta malzemeden kısıyor" uyarısında bulunuyor.
Saadet Sayın AEERPA''nın Yönetim Kurulu Üyeliğine SeçildiTürk Serbest Mimarlar Derneği üyesi mimar restorasyon uzmanı Saadet Sayın, üyesi bulunduğu Avrupa Restorasyon Firmaları Birliği (Association Européenne des Entreprises de Restauration du Patrimoine Architectural AEERPA) Yönetim Kurulu üyeliğine seçildi. Avrupa Komisyonu’nun, AEERPA’dan talebi, mimarların koruma alanındaki eğitimine yönelik programların hazırlanmasında danışman olarak görev yapmak.
Tarih: 17 Temmuz 2009
Büyükşehir’de görev değişikliği…İstanbul Büyükşehir Belediyesi''nde bazı daire başkanlığı ve müdürlüklere yeni atamalar yapıldı.
Konut satışları ve kiralar artıyorGaranti Mortgage''nin desteğiyle REIDIN.com tarafından hazırlanan Emlakendeks''in haziran ayı raporuna göre geçen ay konut satış fiyatları en çok Bursa''da yükseldi.
Arolat Emirates Glass''a çok yakınAldığı uluslararası ödüllerle adını duyduğumuz Emre Arolat’ın kurucularından olduğu Türkiye’nin en büyük mimarlık ofisi EAA-Emre Arolat Architects, 7800 Çeşme Konutları ve Oteli projesiyle mimarlık dünyasının prestijli ödüllerinden Emirates Glass Leaf Awards’da ‘Çok Amaçlı Yapılar’ kategorisinin üç finalistinden biri oldu. Emirates Glass Leaf Awards ödülleri, 4 Eylül’de Berlin’de yapılacak törenle sahiplerine takdim edilecek. Finalde bu kategoride Kohn Pedersen Fox Associates PC tarafından tasarlanan Shanghai World Financial Center ve Space Craft Architects’in O-Central binası ile yarışacak ‘7800 Çeşme Konutları ve Oteli’, tüm kategorilerin üstünde tek bir projeye verilecek Overall Winner ödülünün de adayları arasında yer alıyor.
Tarih: 17 Temmuz 2009 Kaynak: Radikal
Tanık: Gökçek’in mühendisleri cetvel kullanmayı bilmiyorlarÇankaya Belediye Başkanı Bülent Tanık, yeraltı kavşağı yapılacaksa "trafiğin asla birbirini kesmemesi gerektiğini" belirterek, "Sayın Başkana bu projeyi yapan mühendisler hem cetvel kullanmayı bilmiyorlar, hem de o yöndeki bir uygulamadan ona bilgilendirmedikleri için ortaya çıkacak bir kazada durumunda bu tür olayların yaşanacağı gözönüne alınamamıştır" dedi.
Isı sektöründe "yeşil" adımlarKüresel ısınma tehdidinin giderek büyümesi, ısı sektörünü, yenilenebilir enerji kaynakları ve enerji verimliliği sağlayan cihazların kullanımına yöneltiyor.
Denizli de "güneş enerjisi" diyorDenizli Valisi Yavuz Erkmen, Orköy projesi kapsamında köylere kurulan güneş enerjisi sistemiyle Denizli''de maddi olarak yıllık 1 milyon 44 bin lira israfın önlendiğini söyledi.
Çöpten gelen 2,5 milyon dolarGaziantep Büyükşehir Belediyesi, çöplerden elde edilen gazla elektrik üretimini sağlayacak ''''Katı Atık Düzenli Depolama Alanının Rehabilitasyonu ve CNG & Elektrik Üretim Tesisi Projesi'''' ile her yıl katı atıkların depolanması için ayırdığı 2.5 milyon doları yeni yatırımlarda kullanabilecek.
Sigarada pazar şemsiyesi kriteriSağlık Bakanı Akdağ, iki gün sonra şemsiye altında bile sigara içilemeyeceği tespitine açıklık getirdi: ''Üç beş tane pazar şemsiyesini getirir bahçeyi örterseniz olmaz. Yasa konusunda yeniyiz. Hata varsa, eksik varsa düzeltiriz''
Eski günlerdeki gibiCami, imaret ve han olmak üzere üç bölümden oluşan Lala Mustafa Paşa Külliyesi, 1574-1584 yılları arasında yaptırıldı. Osmanlı külliyeleri içinde önemli bir yere sahip olan ve cami, sübyan mektebi, imaret, çarşı, iki han, fırın, mutfak, medrese, hamam, kütüphane, dükkanlar, şadırvan sebil, samanlık, odunluk, ve görevli odalarından oluşan külliye, dönemin önemli ilim ve ticaret merkezlerinden biri olarak kullanıldı.
Üçüncü köprüye ''Hayır'' diyenler buluşuyorAdım adım ilerlemekte olan, İstanbul Boğazı''na üçüncü köprü planlarını kent için bir ‘cinayet'' olarak görenler de var.
Takvim
<<Temmuz 2009>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31    
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.