Haberler

20 Ağustos 2009, Perşembe

Arkitekt Dergisinde İshak Paşa SarayıArkitekt Dergisinde İshak Paşa Sarayı1960''lardan bu yana yanlış restorasyon çalışmalarına maruz kalan, yerden ısıtmalı sistemi ile dünyada bir ilk olan İshakpaşa Sarayı''na geçtiğimiz günlerde cam örtünün monte çalışmaları başladı. Kırılmaz camlar, güneş önleyici filtreler yapıyı kar ve yağmur suları ile zararlı güneş ışınlarından koruyacak. Türk mimarlığını tanıtmak amacıyla kurulan Arkitekt dergisinin 1934 yılına ait bir sayısında bu önemli esere yer verilmiş. Haberin Devamı
Kapalı türbeler açılıyor Kapalı türbeler açılıyor İstanbul''da güvenlik personeli yetersizliği sebebiyle kapalı olan 11 türbe bugünden itibaren halkın ziyaretine açılıyor. Bu türbeler arasında I. Abdülhamid, II. Mahmud, Kanuni Sultan Süleyman gibi padişahların da türbeleri bulunuyor.
Türkiye, sigara yasağına uydu bir aylık başarı oranı yüzde 99 Türkiye, sigara yasağına uydu bir aylık başarı oranı yüzde 99 Türkiye, bir aylık sigara yasağı karnesinden ''pekiyi'' aldı. Yasağının başladığı 19 Temmuz''dan bu yana yapılan çalışmaların karnesi çıkarıldı. 19 Temmuz ile 18 Ağustos 2009 arasında Sağlık Bakanlığı koordineli toplam 51 bin 866 denetim yapıldı.
Peyzaj Mimarları Odası Tarafından Düzenlenen ve Mardin Valiliği Tarafından Desteklenen Yaz Kampı Mardin''de YapıldıPeyzaj Mimarları Odası Tarafından Düzenlenen ve Mardin Valiliği Tarafından Desteklenen Yaz Kampı Mardin''de Yapıldı2007 yılının yaz aylarında, Kayseri‘nin Ağırnas kasabasında ilki, 2008 yılında Erzurum‘da ikincisi düzenlenen PMOGenç Yaz Kamplarının üçüncüsü, farklı medeniyet ve kültürlere ev sahipliği yapmış Müzekent Mardin‘de tamamlandı.
Hotpoint-Ariston ve Mudo Concept''ten Dev İşbirliğiHotpoint-Ariston ve Mudo Concept''ten Dev İşbirliğiHotpoint-Ariston ve Mudo Concept, beyaz eşyayı ev dekorasyonunun bir parçası haline getirdi. "Evlerde Yeni Yaşam Alanları Yaratma" konsepti ile biraraya gelen iki markanın işbirliği kapsamında Hotpoint-Ariston''un yeni serisi "Blackline" ürünleri Türkiye genelinde 12 ilde yer alan 26 Mudo Concept mağazasında tüketicilerin ilgi ve beğenisine sunuldu.
İsabey köşkü gün ışığına çıkıyorİsabey köşkü gün ışığına çıkıyorSelçuk Kalesi içinde yürütülen kazı çalışmalarında, Aydınoğulları Beyi İsabey''in ikamet ettiği Köşkün bulgularına rastlandı. Kazı Başkanı Büyükkolancı, ''Selçuk''un başına taç gibi konulmuş olan Ayasuluk Kalesi, içindeki yapılarla birlikte 3 yıl sonra ziyaretçilere kapısını açacak'' diye konuştu.
İTO''nun esnaf hastanesi TOBB''a tıp fakültesi olacakİTO''nun esnaf hastanesi TOBB''a tıp fakültesi olacakİTO''ya bağlı Esnaf Hastanesi''nin TOBB''a devredilmesi planlanıyor. Bugün 5 milyon TL borcu bulunan hastanenin TOBB tarafından devralınarak tıp fakültesi olarak kullanılması gündemde.
‘Bu güzergâh doğayı bitirir''‘Bu güzergâh doğayı bitirir''Çevre Bakanı Veysel Eroğlu, 3. köprünün güzergâhının kesinleşmediğini, çevre ve ormana zararı minimum düzeye indirecek imkânlar bulunduğunu söylese de uzmanlara göre, bu güzergâh, 3. köprünün bağlantı yollarıyla çevreyi tahrip edecek ve imarlaşmayı hızlandıracak. Ayrıca ormanlar da strese girecek.
Büyükşehir Fuar''da tek başınaBüyükşehir Fuar''da tek başınaAziz Kocaoğlu, projede önemli oranda hissesi olması plananlanan Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği dahil hiçbir kuruluş ve kişilerle ortaklık bağları kalmadığını belirtti.
İkinci marinası Didim''de, hedef Akdeniz''e açılmakİkinci marinası Didim''de, hedef Akdeniz''e açılmakD-Marin''in, Turgutreis''ten sonraki ikinci marinasını Didim''de Başbakan Erdoğan açtı.
Güzergahı Başbakan''la belirledikGüzergahı Başbakan''la belirledikİstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, CHP İstanbul İl Başkanı Gürsel Tekin''in açıkladığı Tarabya-Beykoz arasındaki 3. köprü güzergahını doğruladı.
Duble yollar ekmek kapısı olduDuble yollar ekmek kapısı olduÖzellikte inşaat sektöründeki durgunluğu ortadan kaldırmak, işsizliğe çözüm bulmak için geliştirilen duble yollara bugüne kadar 31 milyar lira yatırım yapıldı. İnşaat sektörünü ayağa kaldıran duble yollar 124 bin kişiye de ekmek kapısı oldu.
20 Yıldır Kazılan Şehir: Patara20 Yıldır Kazılan Şehir: PataraKazıların daha 100 yıl devam edebileceği ifade edildi. Patara Kazı Başkanı ve Akdeniz Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Havva İşkan Işık, Likya Birliği''nin başkenti Patara''da kazı çalışmalarının 20. yılını doldurduğunu ve çalışmaların yüz yıl daha sürebileceğini söyledi.
Yaratıcılık Para Yüzünden HafifletildiğindeYaratıcılık Para Yüzünden HafifletildiğindeÜç yıl önce Parrish Sanat Müzesi, New York'' ta bulunan Southampton''a bağlı Water Mill çayırlarına yeni bir yapı inşa edeceğini ilan ettiğinde heyecanlanmamak çok zordu. Sorun yapının mimarisi ile ilgili değildi. İsviçreli mimarlık ofisi Herzog & de Meuron''ın yaptığı köysel pavyon kümelerinden oluşan tasarım, pastoral ortama mükemmel bir uyum sağlıyordu. İç içe geçen galeriler izleyici, sanatçı ve sanat yapım süreçleri arasındaki bağı güçlendiriyordu.
En Büyük Ödül Onduline Avrasya''yaEn Büyük Ödül Onduline Avrasya''yaOnduline Grup Başkanı Mr. Jean Noel Fourel liderliğinde ve Onduline Grup''un varlık gösterdiği 30 ülkeden üst düzey yöneticilerinin ve Genel Müdürlerinin katılımıyla İstanbul''da düzenlenen toplantıda en büyük ödül Türkiye''nin oldu.
Gerçekten "Cennet" OlacakGerçekten "Cennet" Olacakİzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, dünyanın en önemli kuş barınaklarından biri olan Kuş Cenneti''nde yeni gezinti yolları ile flamingo adası planladıklarını, ziyaretçilerin akülü arabalarla dolaşabileceği yeni düzenlemeler için çalıştıklarını açıkladı.
Nehir ve Göller KuruyorNehir ve Göller KuruyorBM öncülüğünde hazırlanan ''''İmkanlarımızın Ötesinde Yaşam, Doğal Kaynaklar ve İnsanlığın Refahı'''' adlı bildiride, son 40 yılda, nehir ve göllerden, sulama, konut ve endüstriyel kullanım için çekilen su miktarının iki katına çıktığı belirtildi
CHP, 3. Köprü''nün nereye yapılacağını açıkladıCHP, 3. Köprü''nün nereye yapılacağını açıkladıCHP İstanbul İl Başkanı Gürsel Tekin, 3. köprünün Anadolu Yakası''nda, Beykoz''daki Marmara Üniversitesi arazisinden, Avrupa yakasındaysa, Tarabya Oteli''nin hemen üstünden geçeceğini öne sürdü.
''Bina, hastaneye verilsin"''Bina, hastaneye verilsin"Projeyi hatalı bulan Yılmaz tesisin Sağlık Bakanlığı''na devriyle ilgili teklifini ilgili makamlara bildirdi.
İMP Türkiye’nin Planlanmasına Talip…İMP Türkiye’nin Planlanmasına Talip…Türkiye Belediyeler Birliği Encümen Üyeleri''ne İMP''yi tanıtan Başkan Topbaş, "Ülke menfaati her şeyin üzerinde. İMP''yi Türkiye''nin planlanması için bakanlığın emrinde çalıştırabiliriz. Ulusal plana buradan geçiş sağlanabilir" dedi.
Frank Lloyd Wright: İçeriden Dışarıya (From Within Outward) SergisiFrank Lloyd Wright: İçeriden Dışarıya (From Within Outward) SergisiFrank Lloyd Wright''ın dünyaca ünlü Guggenheim Müzesi''nin inşasının 50. yılı vesilesiyle "Frank Lloyd Wright: İçeriden Dışarıya" adlı sergi 15 Mayıs ile 23 Ağustos 2009 tarihleri arasında New York''ta, daha sonra Bilboa''da devam edecek. Guggenheim Müzesi ve Frank Lloyd Wright Vakfı''nın işbirliği ile hazırlanan sergide ünlü mimarın aralarında belediye ve hükümet binaları, sanat merkezleri ve de uygulanmamış tasarımlarının da yer aldığı 64 farklı projesi sergileniyor.
Galata''nın Yeni Yüzü ParlıyorGalata''nın Yeni Yüzü Parlıyor15 yüzyıllık tarihinden güç alan Galata, yeniden kültürlerin ve sanatın iç içe olduğu bir yere dönüşüyor. Galatalı sokakta eğleniyor, sokakta şarkı söylüyor, sokakta uyuyor...
Çatalhöyük''te yeni dönemÇatalhöyük''te yeni dönemSelçuk Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Süleyman Okudan, imzalanan bir protokolle arkeoloji bölümü öğretim üyeleri ve öğrencilerinin Batı Höyük''teki geç dönem mezarları konusunda bilimsel araştırma yapabileceğini söyledi.
Bağcılar''a beş yıldızlı Ramazan çadırı kurulduBağcılar''a beş yıldızlı Ramazan çadırı kurulduBağcılar Belediyesi''nin 24 bin metrekare kapalı alana kurduğu Ramazan çadırında 3 bin kişi iftar açabilecek. Çadır 8 adet dev klima ile serinletilecek
Geriye Kaldı 100 YılGeriye Kaldı 100 YılAntarktika''daki buzulların, 10 yıl öncesine oranla dört kat hızlı eridiği açıklandı.
Mualla Eyüboğlu Anhegger ve Köy EnstitüleriMualla Eyüboğlu Anhegger ve Köy EnstitüleriTürkiye''nin ilk kadın mimarlarından olan Mualla Eyüboğlu Anhegger 16 Ağustos 2009 Pazar günü İstanbul''da vefat etti. Cenazesi 18 Ağustos 2009 Salı Günü Teşvikiye Camisi''nde öğle namazını (13:15) takiben Zeytinburnu Merkezefendi Mezarlığı''na defnedilecek. Mualla Eyüboğlu Anhegger, 1940 yılında 3803 sayılı yasa ile ilkokul öğretmeni yetiştirmek üzere açılmış olan Köy Enstitüleri projesinde ağabeyi Sabahattin Eyüboğlu ve İsmail Hakkı Tonguç başta olmak üzere öncü isimlerle birlikte, mimar, inşaat sorumlusu, öğretmen olarak çalıştı.
Sultanahmet''te şenlik tartışmasıSeneye Avrupa Kültür Başkenti olmaya hazırlanan İstanbul''da Sultanahmet polemiği yaşanıyor. İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansı, tarihi dokunun korunması amacıyla Sultanahmet''teki "Ramazan şenlikleri"nin Beyazıt''a alınmasını önerdi.
Valiye isyan: Utan sana ev mi yok!Deprem konutlarına taşınmaya çalışan bürokatlara depremzedeler böyle tepki gösterdi. İzmit''in Arızlı Mevkii''nde Irak''ın idam edilen devrik lideri Saddam Hüseyin''in Marmara Depremi ardından yaptığı 10 milyon dolarlık hibe ile depremzedeler için inşa ettirilen 230 konuttun bulunduğu bölgede sabaha karşı yine olaylar çıktı.
Büyükşehir''den iki dev AB projesiKocaeli Büyükşehir Belediyesi, iki büyük Avrupa Birliği Projesi daha hayata geçirilmeye hazırlanıyor. Projelerin "Engellilere Eşit İş Fırsatları İçin Ağ Oluşturma" ve Kocaeli''nde Dilovası, Gebze Endüstri Kaynaklı Gürültü" olduğu bildirildi.
Ali Ağaoğlu''ndan ürperten itiraflarTürk inşaat sektörünün önde gelen gruplarından Ağaoğlu''nun Yönetim Kurulu Başkanı Ali Ağaoğlu, 17 Ağustos depreminin 10. yıldönümü ertesinde İstanbul konut yapısına ilişkin şok açıklamalar yaptı.
Yargı, Siyasal İktidara Kalkınma Ajansları Konusunda “Dur” Dedi TMMOB Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Soğancı, TMMOB tarafından açılan dava sonucu Kalkınma Ajanslarının Çalışma Usul ve Esasları Hakkında Yönetmeliğin 17 maddesinin iptal edilmesi üzerine bir basın açıklaması yaptı.
Şelale Park Eskişehir'' de hizmete açıldıOdunpazarı Belediyesi tarafından geçtiğimiz aylarda hizmete açılan Şelale Park adeta ziyaretçi akınına uğruyor.
Kabak''tan, AK Parti Hatıra Orman ProjesiAK Parti İzmir İl Başkanı Ömür Kabak ve İzmir Milletvekilleri Seferihisar''da Doğanbeyli körfezinde çıkan yangında tahrip olan alanlarda incelemelerde bulundu. Başkan Kabak, "AK Parti teşkilatı adına hatıra ormanları oluşturmak için girişimlerde bulunacağız" dedi.
O müthiş anTam 10 yıl geçmiş.Aynen böyle oturuyordum.Kanepenin üzerine kalemlerimi, kâğıtlarımı, notlarımı yaymışım; yazımı yazmaya çalışıyorum. Öğrencilik zamanımda da yazı çalışmalarımın pozisyonu buydu. Yere bir yastık koyup üzerine oturur, dirseğimi divana (kanepeye) dayayarak yazardım ödevlerimi.
Eyüboğlu için son görev...Kalp yetmezliği nedeniyle 90 yaşında yaşamını yitiren Türkiye''nin ilk kadın mimarlarından Mualla Eyüboğlu''nun cenazesi dün törenle toprağa verildi.
Türk mobilya sektörü Afrika''ya açılıyorTürk mobilya sektörü ihraç ürünlerinin tanıtımı, ihracatçı firmaların yurt dışı pazar paylarında artış sağlanması ve iki ülke iş çevreleri arasında işbirliği imkanlarının artırılması amacıyla İstanbul İhracatçı Birlikleri organizasyonunda ve Türkiye Mobilya Sanayicileri Derneği (MOSDER) öncülüğünde, Güney Afrika Cumhuriyetine yönelik ev, ofis, mutfak mobilyaları ve mobilya yan sanayini kapsayan "Sektörel Nitelikli Ticaret Heyeti Programı" düzenlendi.
İşte uygarlığı yok edebilecek tehlikeWorld Watch Enstitüsü''nün "Dünyanın Durumu" adı ile bu yıl 26''ıncısını hazırladığı rapor, sera gazları salınımının tehlikeli boyutlara ulaştığını bir kez daha gözler önüne serdi.
Tekfen, Kazakistan''da ek iş aldıTekfen Holding''in bağlı ortaklığı Tekfen İnşaat, Kazakistan''da 125 milyon dolarlık ek iş aldı.
Korkutan tahminler!İstanbul için iki deprem senaryosu! Resmi rakamlara göre 17 bin 480 kişinin hayatını kaybettiği 17 Ağustos''un yıl dönümünde 15 bilim adamı bir araya geldi. İTÜ''de yapılan sempozyumda İstanbul''un olası büyük depremi için, ikisi de birbirinden felaket iki ayrı senaryo çizildi...
Kızılırmak Deltası''nda kuşlara halka takılıyorOndokuz Mayıs Üniversitesi''nden ornitolog Kiraz Erciyas, 2002 yılından bugüne kadar 123 farklı türden yaklaşık 50 bin göçmen kuşa halka takıldığını kaydetti. Erciyas, çalışma kapsamında deltadaki kuş envanterini de çıkardıklarını söyledi.
Yatağanlılar müze istiyorLagina ve Stratonikeia gibi antik kentlerden çıkarılan eserlerin ilçelerinde sergilenmesini isteyen Yatağanlılar, müze açmak için çalışmalara başladı. Başkan Işık, "Taş yerinde ağırdır. Müzenin kurulması için gereken desteği vermeye hazırım" dedi.
ATSO ''markalaşma'' projeleri başlatıyorATSO, kültür ve sanat ile ticari hayatının geliştirilmesi için yeni projeler hazırladıklarını ve hayata geçirmeyi hedeflediklerini bildirerek, ''markalaşma projeleri başlatıyoruz'' dedi. Başkan Budak, eski hizmet binasını özgün bir müze veya kültür evi haline getireceklerin söyledi.
Altepe: Bursalılar denizle buluşacakBursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Kurşunlu-Kumsaz arasındaki sahil bandındaki 500 bin metrekare alana yapılacak rekreasyon çalışmasını başlattıklarının müjdesini verdi. Altepe, "Yapacağımız düzenlemeler ve sosyal tesislerle bu bölgeye hayat katacağız" dedi.
İstanbul’da antik zamanlara ilk kazma İstanbul’da, binlerce yıllık tarihe ışık tutacağı belirtilen antik Bathonea kentinin ortaya çıkarılması için başlatılan kazı çalışmalarında ilk kazma vuruldu.
"Yaşasın Mimari" Belgeselinin Yayın Günü Değişti"Yaşasın Mimari" belgeselinin ilk bölümü 22.08.2009 Cumartesi günü 10:30''da NTV''de seyircileriyle buluşacak. 15 Ağustos Cumartesi günü saat 10:30 yayına girmesi planlanan "Yaşasın Mimari" adlı mimarlık belgeseli, aynı gün sabah saatlerinde başlayan memurlar ile hükümet arasındaki toplu iş görüşmeleri yayınının uzaması nedeniyle 22 Ağustos 2009 Cumartesi günü yine 10:30''a ertelendi.
Tarih: 19 Ağustos 2009
Hatay''da Fransız köprüsü bulunduHatay''ın İskenderun İlçesi''nde, içme suyu borusu onarım çalışmaları kazısında, kentin işgali sırasında Fransızlar tarafından yapılan köprü ortaya çıkartıldı.
''Nitelikli inşaat standartlarından taviz vermeceğiz''Belediye Başkanı Zeki Toçoğlu, afet planının her yıl gözden geçirildiğini belirterek, "belediye olarak kat sınırlamasından ve kaliteli inşaat standartlarından taviz vermeyeceğiz" dedi.
3. köprü Tarabya - Beykoz arasına yapılacakCHP İstanbul İl Başkanı Gürsel Tekin, 3. köprünün Anadolu Yakası''nda, Beykoz''daki Marmara Üniversitesi arazisinden, Avrupa Yakası''ndaysa Tarabya Oteli''nin hemen üstünden geçeceğini öne sürdü. ''Güzergahtaki araziler el değiştiriyor'' dedi
Kaçak yapıya izine "meslekten men"Bayındırlık ve İskan Bakanı Mustafa Demir, kaçak yapı sorunun temelinde yapılabilir mantığının yattığını belirterek, kaçak yapıya izin verenlerin meslekten men edileceğini ifade etti. Bayındırlık ve İskan Bakanı Mustafa Demir, Türkiye''de ruhsatsız, kaçak yapı sorununun temelinde bunların "yapılabilir" görülmesinin yattığını belirterek, sorumlular hakkında meslekten men''e varan "çok ciddi müeyyideler" getireceklerini bildirdi. "Yurt genelinde etkili olacak bir sistem üzerinde çalışıyoruz. Ruhsata aykırı yapı yapma olgusunda ihmali bulunan disiplinlere ciddi müeyyideler getirmeyi de içinde barındıran, topyekün planlamadan tutun, tasarım, yapım ve kullanıma açmaya kadar tüm alanı içine alacak yeni bir düzenlemeye ihtiyaç var." diye konuştu.
Tarih: 19 Ağustos 2009 Kaynak: Yeni Şafak Yazan: Adnan Bahadır
Beyazıt meydanıYetmişli yılların başında Sultanahmet - Akbıyık''da oturuyordum. Doğrusu o sıralar İstanbul harap, Sultanahmet perişan halde idi. Koca caminin dışı bir yana iç avlusu dahi kendi haline terkedilmişti.
Bandırma ve Tekirdağ Marmaray''la bağlanıyorTekirdağ-Muratlı arasında Marmaray Projesi kapsamında yeni bir demiryolu hattının yapımına başlandı.
UNDP ve DHL afet için elele verecekBirleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) ile lojistik firması DHL, havaalanlarını olası bir doğal afet için her zaman hazır tutmak üzere pilot program başlattı. UNDP ve DHL''nin felaketlere daha iyi hazırlanabilmek için yeni bir model geliştirdiği, GARD (Get Airports Ready for Disaster) adı verilen ve havaalanlarını her zaman olası bir doğal afet için hazır tutmak üzere odaklanmış program sayesinde, afetlere karşı küresel ölçekte önemli bir inisiyatif alınmış olunacağı belirtildi. Endonezya''daki Makassar ve Palu havaalanlarında iki pilot uygulaması başarıyla tamamlanan GARD ile birlikte, tüm dünyada uygulanabilecek bir çalışmanın başlangıcının yapıldığı belirtilirken, uygulamanın ardından DHL GARD ekibinin 2009 ve 2010''da Asya ve Amerika''da doğal afetlerin daha sık yaşandığı bölgelere yakın havaalanlarında, yerinde eğitim programları vermeyi planladığı kaydedildi.
Tarih: 19 Ağustos 2009 Kaynak: Yeni Şafak
Derenin suyu azalınca köylüler susuz kaldı Karacabey''in Uluabat ve Bakırköy''ün de aralarında bulunduğu 11 köy susuzluk tehlikesiyle karşı karşıya kaldı. Mustafakemalpaşa''da son bir haftadır Belediye''nin Çan Deresi''nden gelen şebeke suyundan su alamayan köyler duruma tepki gösterdi.
Çevreci projesi olana kaynak hazır Dünyada sosyal sorumluluk projeleri için Afrika''dan sonra ikinci vakfı Türkiye''de kuran Coca-Cola, vakıf bünyesinde 2010 sonuna kadar 5 milyon lira harcayacak. Hayata Artı Vakfı''nın öncelikli hizmet alanı çevre ve su kaynaklarının korunması olacak. Vakıf, ''Hayata Artı Gençlik Programı'' kapsamında gençler tarafından getirilen çevre projelerine kaynak sağlıyor. Vakfın kuruluşunun basına duyurulduğu toplantıda destek verilen bazı projelerden bahsedildi. Bunların içinde İzmirli lise öğrencileri tarafından başlatılan Gediz Nehri''ni temizleme ve kurumaya yüz tutan Seyfe Gölü''nün canlandırılması projelerinin tanıtımı yapıldı. Açılış konuşmasını yapan şirketin Avrasya ve Afrika grubu başkanı ve vakıf mütevelli heyeti üyesi Ahmet Bozer, "2008''de dünyadaki vakıflarımız toplum odaklı projelere 82 milyon dolar harcadı. Sürdürülebilir bir çevre politikası olmazsa şirketlerin sürdürülebilir işlerinin olmayacağının farkındayız." dedi. Vakfın yönetim kurulu başkanı ve şirketin Türkiye başkanı Galya Frayman Molinas da bugüne kadar gerçekleştirilen toplumsal yatırımların artık vakıf çatısı altında toplanılacağının altını çizerek, vakfın 2010 sonuna kadar yaklaşık 5 milyon lira harcamış olacağına dikkat çekti. Projeleri sivil toplum, kamu, tarım, sanayi ve ticaret sektörlerinden 10 bin kişiyle buluşturan vakıf, 100''den fazla kamu kuruluşu ve belediyeyle de ortaklık kurdu.
Tarih: 19 Ağustos 2009 Kaynak: Zaman
İstanbul 2010 Ajansı: Şenlikler Beyazıt Meydanı''nda yapılsın İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansı''nın Yürütme Kurulu, ilgili kurumlardan her yıl Sultanahmet Meydanı''nda düzenlenen Ramazan Şenlikleri''nin bu yıl Beyazıt Meydanı''nda gerçekleştirilmesini istedi. Ramazan ayında yapılan bu şenliklere karşı olmadıklarını belirten 2010 Ajansı Yürütme Kurulu, şenliklerin trafik ve ulaşım açısından çok daha rahat olan Beyazıt Meydanı''nda yapılmasının İstanbullular için daha faydalı olacağını açıkladı. Kurul ayrıca, İstanbul''un turistik yönden en önemli mekânlarından biri olan Sultanahmet Meydanı''nın, özellikle yaz aylarında binlerce turist tarafından ziyaret edildiğini ve Ramazan ayında kurulan etkinlik alanları nedeniyle Meydan''ın çevresinde konumlanan ana tarihî mekânların turistler tarafından ziyaret edilemediğini belirtti.
Tarih: 19 Ağustos 2009 Kaynak: Zaman
Takvim
<<Ağustos 2009>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31            
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.