Haberler

20 Temmuz 2010, Salı

Türkiye KentleşmesiTürkiye KentleşmesiSteven Holl''ün yeni kitabı "Kentleşmeler: Kuşku ile Çalışmak" yayınlandı. 30 yıllık tecrübesini paylaştığı kitabın ilgi çeken bölümlerinden biri de Steven Holl Mimarlık tarafından geliştirilmiş olan bir proje. Bu proje Ege Denizi kıyısında bulunan Didim''in küçük bir beldesi olan Akbük Yarımadası için tasarlandı. Mimar kendi kaleminden çıkan satırlarda projeyi kıyaslamalar yaparak anlatıyor. Haberin Devamı
Açık doğa müzesi Dilek YarımadasıAçık doğa müzesi Dilek YarımadasıYöreye özel bitki ve soyu tükenmekte olan hayvanları ile doğaseverlerin ilgisini çeken Dilek Yarımadası, alternatif sporlar ve günü birlik geziler için de birçok seçenek sunuyor.
 Urla''ya 2.4 milyon TL''lik kanal yatırımı Urla''ya 2.4 milyon TL''lik kanal yatırımı Biyolojik atıksu arıtma yatırımıyla Urla''nın en büyük çevre sorununu çözen İzmir Büyükşehir Belediyesi, 25.4 kilometrelik son kanal hattıyla birlikte, turistik ilçedeki 225 kilometrelik kanalizasyon şebekesinin tamamını atıksu arıtma tesisine bağlamış olacak.
Türkler çoooooooook mutsuzTürkler çoooooooook mutsuzAraştırma şirketi Gallup, 2005-2009 yıllarında 155 ülkede yaptığı mutluluk araştırmasını açıkladı: En mesutlar Danimarka''da, en bedbahtlar Togo''da, Türkiye yüzde 13 ''memnuniyet''le 103''üncü...
Tarihi konaklar turizme kazandırılıyorTarihi konaklar turizme kazandırılıyorRestorasyon çalışmalarıyla insanları geçmişe götürüyor... Asırlardır ayakta durmaya çalışan tarihi konaklar yapılan restorasyon çalışmalarıyla insanları geçmişe götürüyor. Sivas''ın Divriği ilçesinde Divriği Köylere Hizmet Götürme Birliği Başkanlığı''nca 2009 Haziran''ında ihalesi yapılan tarihi Abdullahpaşa Konağı restorasyon ve çevre düzenleme çalışması büyük oranda tamamlandı. Orijinaline uygun şekilde yapılan konak bu ay içerisinde turizmin hizmetine sunulacak.
Tarih: 20 Temmuz 2010
Erkeklerin giremediği plaj!Erkeklerin giremediği plaj!Tekirdağ''ın Marmaraereğlisi ilçesinde, belediye tarafından kadınlara tahsis edilen ve erkeklerin girmesi yasak olan plaj, kadınlardan büyük ilgi görüyor.
Pana Film yönetim binası yenilendiPana Film yönetim binası yenilendiNişantaşı''nda yer alan Pana Film yönetim binasının en üst katında bulunan Lounge bölümü 1,5 ay gibi çok kısa bir sürede baştan aşağıya yenilendi. Türker Doğancıl tasarım ofisi tarafından konsepti ve uygulaması yapılan mekan son derece net karakteristik, şık ve sade havasıyla bir film şirketinin Lounge''nın nasıl olacağına dair fikir veriyor.
Köprüdeki metroKöprüdeki metroHaliç''teki metro köprüsü tipik bir örnek olarak, kentte kamu projelerinin nasıl yönetildiği hakkında bilgi veriyor.
Kadıköy Life YayınlandıKadıköy Life YayınlandıKadıköy Life Dergisi''nin yeni sayısı yayınlandı. Yayınladığı özel haberleri ile dikkatleri çeken ve Anadolu Yakası''nın sesi konumundaki Kadıköy Life''ın, Temmuz & Ağustos 2010 sayısında son derece ilginç haberler yer alıyor.
Kültürleriyle buluştular!Kültürleriyle buluştular!"Avrupa''daki Türk Gençliği Kendi Kültürü ve Tarihiyle Buluşuyor" projesi kapsamında ülkemize gelen gençlerin Türkiye turu sona erdi.
Yangın kulesi turizmiYangın kulesi turizmiİstanbul''da çıkan yangınları haber vermek amacıyla 1749 yılında 85 metre yüksekliğinde ve ahşap olarak inşa edilen ve çıkan iki ayrı yangında kullanılamaz hale geldikten sonra üçüncü kez Sultan II. Mahmut zamanında 1828 yılında yeniden yapılan Beyazıt Yangın Kulesi ile içinde bulunduğu İstanbul Üniversitesi''nin merkez yerleşkesi turizme açılacak.
Ilgaz ve Küre,Türkiye''nin bilinmeyenlerini ortaya çıkarıyorIlgaz ve Küre,Türkiye''nin bilinmeyenlerini ortaya çıkarıyorIlgaz Dağı ve Küre Dağları Milli Parkları''nda uygulanan Ekoloji Temelli Doğa Eğitimi''nde katılımcılar, milli parkı keşfederken, Türkiye''nin çok fazla bilinmeyen, saklı kalmış hazinelerini görme fırsatı buluyor.
''Vatan hain''leri neden endişe ediyor?''Vatan hain''leri neden endişe ediyor?Trabzon, HES karşıtı mücadeleye ''uzak'' kalmıştı ama doğa harikası Solaklı Vadisi''ne 35 HES birden kurma planı bardağı taşırdı.
Esentepe-Zincirlikuyu hattında "Astoria" pazarlığıEsentepe-Zincirlikuyu hattında "Astoria" pazarlığıİstanbul Zincirlikuyu''daki karayolları arazisi üzerine inşa edilen Zorlu Center projesinin 5 yıldızlı otelini işlettirmek için dünyanın en lüks otel markalarından Waldorf Astoria ile görüşen Zorlu Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Zorlu''nun karşısına "Astoria" engeli çıktı.
Şimdi moda Fırat BeachŞimdi moda Fırat BeachAdıyaman''da Türkiye''nin ''ilk yüzen havuzu'' kuruldu. Fırat Nehri''ndeki havuzlar, ilk günden doldu taştı. Hayatında deniz görmeyen çocuklar, havuzun büyüsüne kapılırken, kıyafeti uygun olmayanlar, tebessümle izledi. ''Gazihan Dede Su Sporları Merkezi ve Mesire Alanı'''' projesi kapsamında kurulan havuzlar için 600 bin lira harcandı. Vali Ramazan Soldan, ''Proje Fırat Nehri kıyısındaki 12 bin metrekare alanda uygulandı. Piknik alanı, büyük ve küçükler için 2 yüzer havuz kurduk'' dedi.
Tarih: 20 Temmuz 2010 Kaynak: Akşam
150 yıl sonrası için çalışıyoruz150 yıl sonrası için çalışıyoruzÜsküdar''da ''En az 150 yıllık ömürleri var'' diyerek hayata geçirdiği kültür ve gençlik merkezleriyle dikkat çeken Üsküdar Belediye Başkanı Mustafa Kara, geçmiş ve gelecek arasında köprü kurmaya çalıştıklarını söyledi. Kara, "Torunlarımızın yararlanacağı projeler yapıyoruz" dedi.
Bu stad Cimbom''a örnek olsunBu stad Cimbom''a örnek olsunDurban''daki stad sadece futbolla değil eğlenceyle de para basıyor. Adrenalin bombası salıncağıyla stad ''Keşke Aslantepe''de de olsa'' dedirtiyor.
Nükleer santral Gülnarlıları ikiye böldüNükleer santral Gülnarlıları ikiye böldüTBMM Genel Kurulu''nda Türkiye ile Rusya arasındaki ''''Nükleer Güç Santralinin Tesisine ve İşletimine Dair İşbirliğine İlişkin Anlaşmayı Onaylayan Kanun Tasarısı'''' kabul edilirken, yaşanan son gelişmeler Mersin''in Gülnar ilçesine bağlı Büyükeceli beldesinde yaşayanları ikiye böldü.
Ordu Kültür Merkezi 29 Ekim''de açılıyorOrdu Kültür Merkezi 29 Ekim''de açılıyorAK Parti Ordu Milletvekili Mustafa Hamarat, Ordu Kültür Merkezi''nde çalışmaları inceledi. Milletvekili Hamarat, merkezin 29 Ekim''e yetiştirileceğini söyledi.
Başbakan Erdoğan''dan İstanbul''a hizmete ‘tam not...''Başbakan Erdoğan''dan İstanbul''a hizmete ‘tam not...''Başkan Kadir Topbaş ile birlikte İstanbul Büyükşehir Belediyesi Yatırım ve Hizmetleri Bilgilendirme Merkezi''ni gezen Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, çalışmaları beğendiğini belirtti ve bazı projelere yönelik önerilerini sundu.
Metro inşaatında patlamaMetro inşaatında patlamaİzmir metrosundaki çalışmalar sırasında hava tankı patladı. Olayda 2 işçi hayatını kaybederken, 4 işçi de yaralandı.
Mimarlık Yayınları Hakkında Bilmedikleriniz: MonocleMimarlık Yayınları Hakkında Bilmedikleriniz: MonocleMonocle''ı tam olarak bir mimarlık dergisi olarak adlandırmak doğru değil. Dergi bir hayat kültürünü aşılarken bunun içine mimarlık ve tasarımı da dahil ediyor. 2007 yılında, Wallpaper dergisinin kurucusu (daha sonra ayrılan) ve Financial Times köşe yazarı Tyler Brule tarafından kuruldu. Merkezi Londra''da, Tokyo, Zürih ve New York gibi kentlerde de büroları var. Daha önce Mark dergisinin editörüne sorduğumuz soruları Monocle''ın yetkililerine de yönelttik. Soruların cevaplarını tasarım bölümü editörü Hugo MacDonald cevapladı.
Yüksekova''ya 1 milyon yolcu kapasiteli havalimanı yapılıyorYüksekova''ya 1 milyon yolcu kapasiteli havalimanı yapılıyorUlaştırma Bakanı Binali Yıldırım ile Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker, Hakkari-Yüksekova''ya 5 kilometre uzaklıkta inşa edilecek Hakkari-Yüksekova Havaalanı''nın temelini attı.
Gizemli antik şehir LatmosGizemli antik şehir LatmosAydın ve Muğla arasındaki Bafa gölünde gecelerin büyülü ışığı, gündüz günbatımına kadar etraftaki Beşparmak dağlarında saklanır.
Kutsal Mekan Sular AltındaKutsal Mekan Sular AltındaDersim''de yapılan Seyrantepe ve Uzunçayır barajlarının suları altına kalan kutsal mekânlar ‘Gole Çhetu- Hızır Mekânı'' adlı belgesele konu oldu. Metin-Kemal Kahraman''ın ve Şerif Karataş''ın hazırladığı ve yaklaşık dokuz ayda tamamlanan belgesel Munzur ve Pülümür Vadileri üzerinde bulunan köylerde yapılan röportajlardan oluşuyor. Belgesel 15 Temmuz Perşembe günü saat 19.00 da Karşı Sanat''ta basının ve izleyicilerin gösterimine sunuldu.
Kum mimarları tezgah açtıKum mimarları tezgah açtıLondra''nın ünlü Thames Nehri kıyısında kum mimarları tarafından yapılan heykeller turistlerin ilgisini çekiyor. Londra''nın ünlü Thames Nehri kıyısında tezgah açan kum mimarları, yeni ve özgün bir sanat olan Kum Heykel Sanatının en çarpıcı örneklerini farklı ve benzersiz bir tema ile turistlerin beğenisine sunuyor. Kum mimarları, Thames Nehri kumsalında yeteneklerini sergileyip en güzel kumdan dinazor, uzay mekiği, oturma odası ve insan heykelleri yaparak aynı zamanda para da kazanmaya çalışıyor. Yerli ve yabancı turistlerin büyük ilgi gösterdiği kum heykeller büyük ilgi görüyor. İtalyan kum mimarının Thames Nehri’nin ince sarı renkli kumumdan yaptığı çıplak kadın heykeli ise yoğun ilgi odağı oldu. Kum mimarı, büyük ilgi gören çıplak kadın heykelinin fotoğrafının çekmek isteyen turistlere bağış yapmayı şart koşuyor.
Tarih: 19 Temmuz 2010 Kaynak: Radikal Yazan: Alpaslan Düven
İstanbul''un kaybolan binaları geri geliyor İstanbul''un kaybolan binaları geri geliyor Darülfünûn binası, Ayastefanos Anıtı, Antiochos Sarayı, Galata Surları, Çandarlı Hamamı, İncili Köşk, Direklerarası, Sadabad Sarayı, Taksim Topçu Kışlası, Eski Çırağan Sarayı, Polyeuktos Kilisesi... Şimdilerde yerinde yeller esen bu yapılar eylül ayında açılacak ''İstanbul''da Tarih ve Yıkım/Hayal-et Yapılar'' adlı sergiyle üç boyutlu olarak yeniden boy gösterecek.
900 yıllık kilise bulundu900 yıllık kilise bulunduAntalya''daki Myra antik kentinde 900 yıllık Bizans kilisesi olduğu tahmin edilen dini yapı bulundu.
Karma kullanımlı projeler sanat eserleriyle yarışıyorKarma kullanımlı projeler sanat eserleriyle yarışıyorSon dönemin trend yatırımları haline gelen içinde rezidans, ofis, alışveriş merkezi ve pek çok sosyal alanı barındıran karma projeler sanat eserleriyle yarışıyor. Mimarlar fonksiyonellikten çok tasarımlarıyla öne çıkıyor.
Irmak''tan Seferihisar''a "Sakin Şehir" belgeseliIrmak''tan Seferihisar''a "Sakin Şehir" belgeseliYaşamın kolay olduğu kentlerin uluslararası ağı Cittaslow''a (Sakin Şehre) Türkiye''nin ilk üyesi olarak girmeyi başararak dikkat çeken Seferihisar''a, bir destek de Çağan Irmak''tan geldi. Doğma büyüme Seferihisarlı olan ünlü yönetmen Çağan Irmak, Seferihisar Belediye Başkanı Tunç Soyer''in ricasını kırmayarak, doğduğu ilçenin tanıtımında kullanılacak bir filmin çekimlerine başladı.
Sultanahmet ancak elektrikle işleyen çevreci araçlarla kurtulurSultanahmet ancak elektrikle işleyen çevreci araçlarla kurtulurFatih Belediyesi bütün Sultanahmet Meydanı''nı motorlu taşıt trafiğine kapatıyor. Bu İstanbul''u sevenlerin ve medeni dünyanın bir hayalidir.
İkiz Kuleler''in dibinde tarih yatıyormuş...İkiz Kuleler''in dibinde tarih yatıyormuş...ABD''nin New York kentinde 11 Eylül saldırılarının hedefi olan Dünya Ticaret Merkezi''nin inşaatının altında işçiler tarafından 18. yüzyıldan kalma bir geminin kalıntıları bulundu.
Bu bir ''moda sergisi'' değilBu bir ''moda sergisi'' değilHüseyin Çağlayan''ın 16 yıllık çalışmalarını içeren retrospektifi, Londra ve Tokyo''dan sonra İstanbul Modern''e geldi. Sergi, Çağlayan''ın tasarımcılığı kadar sanatçı kimliğini de gözler önüne seriyor.
HES projeleri 2 bini aştı, çevreciler ayakta: Ekolojik denge bozuluyor HES projeleri 2 bini aştı, çevreciler ayakta: Ekolojik denge bozuluyor Haftalık haber dergisi Aksiyon, bu haftaki kapağında, çevrecilerin tepkisini çeken hidroelektrik santrallerini (HES) masaya yatırdı.
Havadan ay yıldız görünecekHavadan ay yıldız görünecekDikili''deki Garip Ada''yı satın alan Fi Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Fikret İnan, Türkiye''de benzeri olmayan bir turizm tesisi yapmayı hedefliyor.
 Hasankeyf''teki mağaralar ticarete kapanıyor Hasankeyf''teki mağaralar ticarete kapanıyor Hasankeyf''te kayalıklardan kopan kütlelerin düşmesi sonucu bir kişinin hayatını kaybetmesinin ardından tarihî ilçedeki mağaralardaki işletmelerin boşaltılmasına karar verildi.
Folkart Narlıdere mimarlarına ödülFolkart Narlıdere mimarlarına ödül17 farklı ülkeden gelecek vaadeden 40 genç mimara verilen ödüllerden biri de Folkart''ın mimarı Emre Arolat''ın ortaklarından Gonca Paşolar ve Kerem Piker''in oldu Her yıl Avrupa ülkelerdeki en başarılı genç mimarlara verilen Avrupa''nın en iyi genç mimarları ödülleri (Europe 40 Under 40) sahiplerini buldu.
İstanbullular bu evleri kapışıyorİstanbullular bu evleri kapışıyorÇeşme ve Alaçatı''nın taş evlerinden sonra sırada İzmir''in Basmane semtindeki eski ve bakımsız evleri...
3 bin 500 yıl önce enflasyon yokmuş!3 bin 500 yıl önce enflasyon yokmuş!Muğla''daki Stratonikeia antik kentinde sürdürülen çalışmalar, o dönemde sebze ve meyve fiyatlarının değiştirilmediğini ortaya çıkardı.
Mozaikler "branda" ile korunuyorMozaikler "branda" ile korunuyorKaunos Antik Kenti Kazı Başkanı Prof.Dr. Cengiz Işık, antik kentte yapılan kazılarda ortaya çıkan ve yaklaşık bin 300 yıllık geçmişi olan mozaiklerin güneşten zarar görmemesi için özel brandalarla korunduğunu söyledi.
Bergama yangınında piknikçi gözaltına alındıBergama yangınında piknikçi gözaltına alındıBergama''da tarihi Akropol''ün yakınındaki otluk alanda çıkan yangın kontrol altına alındı.
Engelsiz turizm başlıyorEngelsiz turizm başlıyorİzmir Valiliği İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü, Efes Antik Kenti ve Bergama''daki Akropol Ören Yeri''nin engelliler tarafından gezilebilecek hale getirilmesi için çalışma başlattı.
İstanbul''un ikinci tünel yolunu Başbakan Erdoğan açtıİstanbul''un ikinci tünel yolunu Başbakan Erdoğan açtıİstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan "Dolmabahçe-Bomonti Karayolu Tüneli ile Kavşak ve Bağlantı Yolları"; Başbakan Erdoğan ve Başkan Topbaş tarafından hizmete açıldı. "Bizim ulaştığımız seviyelere başkalarının hayalleri dahi ulaşamaz" diyen Erdoğan, 40 dakika süren Kağıthane-Dolmabahçe arasının hizmete giren iki tünelle 5 dakikaya indiğine dikkat çekti.
"Europe 40 Under 40" Ödüllerinin Sahipleri Gonca Paşolar ve Kerem Piker Oldu "Europe 40 Under 40" Ödüllerinin Sahipleri Gonca Paşolar ve Kerem Piker Oldu "Europe 40 Under 40" Ödülleri "The European Centre for Architecture Art Design and Urban Studies" ile "The Chicago Athenaeum: Museum of Architecture and Design" kurumları tarafından, dünya mimarisinin geleceğine ışık tutacak yeni jenerasyonu teşvik etmek amacıyla, her yıl Avrupa ülkelerdeki en başarılı genç mimarlara veriliyor. Bu sene 17 farklı Avrupa ülkesinden 40 gelecek vaadeden genç mimara verilen "2010 Europe 40 Under 40" ödüllerini Türkiye''den almaya hak kazanan iki isim Gonca Paşolar ve Kerem Piker oldu. Bu konuyla ilgili EAA 15 Temmuz 2010 Perşembe sabahı Ortaköy Radisson Blue''da bir basın toplantısı düzenledi.
Zorlu projesinde marka kavgasıZorlu''nun Levent''teki Karayolları arazisinde inşaatı süren "Zorlu Center" projesinin otelinde "marka kavgası" çıktı: "Astoria''nın 2004''ten beri tescili bende. Markaya 20 milyon dolar yatırdım. Hilton başka markasını getirsin!"
Şehir plancıları mücadeleden vazgeçmeyecek ŞEHİR PLANCILARI, genel seçimlerin de yaklaşmasıyla birlikte odalarına yönelik ciddi saldırıların gündeme geldiğini açıkladı.
Yeni projelerle Bağcılar''ın çehresi değişiyor Bağcılar Fatih Mahallesi''nde Eski Pazar Caddesi yürüyüş yolu oluyor. Cadde esnafıyla bir araya gelen Başkan Çağırıcı, projenin hazırlanarak ihalenin yapıldığını söyledi.
Sokak hayvanları için merkez yapılacak Gemlik''te belediye ile Engürücük Köyü Muhtarlığı arasında köy tüzel kişiliğine ait arazinin Sokak Hayvanları Rehabilitasyon Merkezi olarak düzenlenmesi için protokol imzalandı.
Mahya tasarım yarışması 20 Temmuz''da başlıyor İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansı Geleneksel Sanatlar Yönetmenliği tarafından düzenlenen "Mahya Tasarım Yarışması"na başvurular 20 Temmuz''da başlayacak.
Sapphire''in önemiDünyanın en güzel şehri İstanbul''u kuşbakışı seyrettirebilecek bir anıtımız yoktu. İşte, Sapphire-İstanbul bittiğinde bu ihtiyacı karşılayacak. Dünyanın bütün büyük şehirlerinde bu amaçla kullanılan anıtlar var. Örneğin Paris''te Eyfel Kulesi, New York''ta Empire State Binası bu ihtiyacı karşılıyor. İstanbul Belediye Başkanlarının tümü, şehre bu ihtiyacı karşılayacak anıtlar dikmeyi planladılarsa da, bu istekleri gerçekleşemedi.
TOKİ santrali acil servis gibi Toplu Konut İdaresi''nin (TOKİ) vatandaşları projeleri hakkında bilgilendirmek ve şikâyetleri dinlemek için açtığı telefon hattı ''acil servis'' gibi hizmet veriyor.
Ulusal Gözlemevi''ne taş ocağı engeliAntalya''da bulunan TÜBİTAK Ulusal Gözlemevi''nin çalışmaları, bölgede yer alan mermer ocaklarının ışıkları ve neden oldukları tozlar nedeniyle aksıyor.
Sakin kubbelerin şehriArles''daki antik tiyatroyu sabahları çevre şehir, kasaba ve köylerdeki çiftlik-otellerden gelen onlarca turist dolduruyor.
KİK, yeni fuar alanı projesinin önünü açtıİzmir''deki metro çalışmaları nedeniyle Büyükşehir Belediyesi ile birçok kez karşı karşıya gelen Kamu İhale Kurumu (KİK), bu kez belediye lehine karar verdi. KİK, Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu''nun seçim bildirgesinde yer alan ve 6 yıldır hayata geçmesi için uğraş verdiği yeni fuar alanı ihalesine yapılan itirazı reddetti. Büyükşehir, Gaziemir''de 337 dönüm alana kurulacak yeni fuar alanı için 3 aşamada tamamlayacağı "uygulama projelerinin yaptırılması ve danışmanlık hizmeti alımı" ihalesinin ikinci aşamasında KİK engeline takılmıştı.
Tarih: 19 Temmuz 2010 Kaynak: Yeni Asır Yazan: Ertan Gürcaner
İç mimarla müşterisinin ilişkisi evlilik ilişkisine benzerA Mimarlık''ın kurucusu Abdullah Burnaz ile son yaptığı mekanlardan Sortie''de buluştuk. 39 yaşındaki iç mimar Abdullah Burnaz 25 metrekarelik mekanlarda seramik döşeyerek işe başlamış bir isim. Şimdilerde yurt dışında başarılı işlere imza atıyor.
Alsancak yeni kent merkezi planı kabul edildiİzmir Büyükşehir Belediye Meclisi Toplantısı''nda Alsancak Limanı ve Turan Bölgesi arasında kalan 471 hektarlık alanı kapsayan Yeni Kent Merkezi planı kabul edildi.
Ataköy sahil şeridi arazisi, Özyazıcı-Karadeniz Örme''ye verildiToplu Konut İdaresi''nin (TOKİ), Ataköy sahil şeridindeki arazinin hasılat paylaşımı yöntemiyle satışı için düzenlediği ihalenin ikinci ve son oturumunda en yüksek teklifi 447.15 milyon lira ile Özyazıcı İnşaat-Karadeniz Örme Sanayi İş Ortaklığı verdi.
Görünmez Köprüler ŞehriBir zaman gelecek, belki de eski bir masal veya kaynağı unutulmuş bir efsane gibi anlatılacak İstanbul şehri. Bir zamanlar böyle bir şehrin var olduğunu kimse kanıtlayamayacak. Hatta o şehrin insanlarının hafsalası bile yetmeyecek.
Yeni kentsel rant projeleri geliyor Çankaya Çaldağ ve Yenimahalle Eski AŞOT''un da aralarında bulunduğu yedi bölge Bakanlar Kurulu kararı ile "Kentsel Dönüşüm" kapsamına alındı.
30 HES, Barhal''in ekosistemini tehdit ediyorArtvin''e bağlı Yusufeli bölgesinde insanın doğa üzerindeki baskısını hafifletmek için bir araya gelen sivil toplum kurluşları, AB destekli "Kaçkar Dağları, Sürdürülebilir Orman Kullanımı ve Koruma Projesi"ni hayata geçirirken, bir başka gerçekle daha yüz yüze geldi.
Köyde müze açılışıYozgat''ın Sorgun ilçesi Çayözü köyünde, ''''Sefil Döndü'''' mahlası kullanarak şiirler yazan 68 yaşındaki Döndü Akdemir''in, atalarından kalan bazı ev ve bahçe aletleri ile kendi el emeği ürünlerinden oluşan otantik eserlerin sergilendiği ''''Kültür Müzesi'''' törenle açıldı.
Caminin karşısında ev isteyen de sütçüye kızan da TOKİ''yi arıyorTOKİ vatandaşları bilgilendirmek için açtığı telefon hattı, ''acil servis'' gibi hizmet veriyor. Gelen telefonlar arasında ''bu evleri bedava dağıtmıyor musunuz?'' diyen de var, sütçünün apartmanın üst katlarına çıkmasını şikayet eden de...
Assos kazıları için sponsor aranıyorÇanakkale''nin Ayvacık ilçesi sınırları içinden yer alan Assos Antik Kenti''nde kazı çalışmalarını yürüten Prof.Dr. Nurettin Arslan, ''''Tapınaktan sonra tiyatronun kazı ve restorasyon projesine ağırlık vermek istiyoruz. Bu çalışmalar için sponsorlara ihtiyaç duyuyoruz'''' dedi.
Takvim
<<Temmuz 2010>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31  
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.