Haberler

20 Ağustos 2008, Çarşamba

ArkiPARC 2008 Konuğu Steven Holl''den Pekin''e Gökyüzü KöprüleriArkiPARC 2008 Konuğu Steven Holl''den Pekin''e Gökyüzü KöprüleriÇin''in yeni serveti, muhtemelen dünyanın en büyük bina patlamasıyla türeyen yeni gelişimlerin sayısında da artışa neden oldu. Olimpik değişimler geçiren Pekin, daha önce görülmemiş sanal bir inşaat alanına dönüştü. Bir zamanlar ürkütücü Yasak Şehir''in gölgesinde yatay bir kent görünümündeki Pekin''de gökdelenler yükselmeye başladı. Şehir şimdi, estetik ve teknolojik sınırları zorlayan bireysel eserlerle sarılmış ülkeye toplanan Norman Foster gibi yabancı "starmimarlar"la da birlikte bir “mimari oyun alanı”. Haberin Devamı
Yeditepe Üniversitesi, Tarlabaşı''nda Atölye Çalışması DüzenlediYeditepe Üniversitesi, Tarlabaşı''nda Atölye Çalışması DüzenlediYeditepe Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi İç Mimarlık Bölümü, ABD''deki Miami Üniversitesi Mimarlık ve İç Mimarlık Bölümü ile iş birliği çerçevesinde 2007 - 2008 yaz dönemi sonunda bir yaz atölyesi düzenledi.
 Lüks markaların outleti''ne 4 günde 320 bin kişi geldi Lüks markaların outleti''ne 4 günde 320 bin kişi geldiBayraktar Grubu tarafından Kurtköy''de inşa edilen ve 15 Ağustos''ta açılan Via/Port Alışveriş Merkezi''ni 4 günde 320 bin kişi ziyaret etti.
Soyak''ın başı yeşil alanla dertteSoyak''ın başı yeşil alanla dertteSoyak''ın Göztepe Rezidans ve Olympiakent projelerinde ''yeşil alan'' kavgası çıktı.
Marmaray’da sona doğruMarmaray’da sona doğruYüzyılın projesi” olarak adlandırılan ve Asya ile Avrupa’yı denizin altından birleştirecek olan “Marmaray Demiryolu Tüp Tüneli ve Banliyö Demiryolları Toplu Taşıma Sistemi”nin hizmete girmesine yaklaşık 2 yıl kaldı.
Limyra''da "hamam" ortaya çıkarılıyorLimyra''da "hamam" ortaya çıkarılıyorAntalya''nın Finike ilçesine bağlı Yuvalı köyü Zengeder mevkisindeki Limyra Antik Kenti''nde geçen yıl tespit edilen ve hamam olduğu düşünülen buluntu, bu yılki kazı çalışmalarıyla ortaya çıkarılıyor.
Türkiye kuraklığın pençesindeTürkiye kuraklığın pençesindeKüresel ısınma ve bilinçsiz tarımsal sulamanın etkisiyle yurt genelindeki birçok su kaynağı kururken, bazı nehir ve barajlardaki su seviyesi düştü Ege Bölgesi’nde kuraklık nedeniyle su kaynaklarının seviyesi hızla düşüyor Tahıl ambarı Konya’da göl ve sulak alanların önemli bir bölümü yok oldu.
Cezaevi kaldırılıp yerine Adliye Sarayı yapılacakCezaevi kaldırılıp yerine Adliye Sarayı yapılacakAdliye Sarayı mimarisinde Selçuklu motifleri kullanılacak. Milletvekilleri Mikail Arslan ve Abdullah Çalışkan''ın girişimleriyle yapılacak saray projesinin yakında hayata geçirileceği bildirildi.
Foster + Partners’ın Amsterdam’daki Yeşil BinasıFoster + Partners’ın Amsterdam’daki Yeşil Binası15 – 17 Ekim 2008 tarihleri arasında Harbiye Askeri Müze ve Kültür Sitesi’nde düzenlenecek olan ArkiPARC 2008’in konuşmacılarından Nigel Dancey’in de murahhas üyeleri arasında yer aldığı Foster + Partners Amsterdam’a imzasını Ernst & Young için tasarladıkları yeni gökdelen binasıyla attı.
Konut kredisi devleri zordaKonut kredisi devleri zordaAmerikalı yetkililer geçen ay zor durumdaki bu iki şirket için fonlar oluşturmayı kabul etmişlerdi. Ayrıca, gerekirse hükümetin şirketlerden hisse de alması öngörülmüştü. Şu ana kadar, Fannie Mae ve Freddie Mac, bu yardıma ihtiyaç duymadı.
Harabe haldeki Edirne Sarayı''nı ayağa kaldıracak ödenek geliyorHarabe haldeki Edirne Sarayı''nı ayağa kaldıracak ödenek geliyor92 yıl Osmanlı''ya başkentlik yapan Edirne''de, devrin en önemli binası olan saraydan geriye sadece bir kapı ve birkaç duvar kalmış. Topkapı Sarayı''ndan daha büyük bir alana kurulan sarayın restorasyonuna ilk etapta 5 milyon YTL ayrılması kararlaştırıldı.
Yanan Delft Teknoloji Üniversitesi Mimarlık Fakültesi, Yardım Çağrısında BulunuyorYanan Delft Teknoloji Üniversitesi Mimarlık Fakültesi, Yardım Çağrısında BulunuyorHer yıl binlerce mimarlık öğrencisi için bir eğitim merkezi olmanın yanında Hollanda’nın en geniş ve en eski sanat, mimarlık ve şehir planlaması tarihi araştırma merkezlerinden birisi olan IHAAU’nun yeniden inşası için yardım kampanyası başlatıldı.
 Kentin akciğerleri yandı sabotaj şüphesi var Kentin akciğerleri yandı sabotaj şüphesi varİstanbul''un en önemli yeşil alanlarında Beykoz Çavuşbaşı Dermen Bayırı Ormanı''nda çıkan yangında 7 hektar kül oldu.
Uludağ için düğmeye basıldıUludağ için düğmeye basıldıUludağ için düğmeye basıldı Uludağ''ın yeniden yapılanması için ilk somut adımı atan Çevre ve Orman Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü, Uludağ''ı ve Oteller Bölgesi''ni yeniden şekillendirmek amacıyla, düzenlediği ‘Uludağ Milli Parkı ve Yapı ve Yerleşimi İçin Silüet Fikir Tasarım Yarışması’nın takvimini belirledi.
Trabzon''da çöp kokuları tarihe karşıyorTrabzon''da çöp kokuları tarihe karşıyorTrabzon Belediye Başkanı Volkan Canalioğlu, Trabzon Katı Atık Düzensiz Depolama Alanının Rehabilitasyon Projesi''nin tamamlanmasıyla Moloz mevkiindeki çöp ve kötü kokuların tarihe karışacağını söyledi.
UIA Kongreleri’nin Bir Sonraki Durakları: Tokyo ve DurbanUIA Kongreleri’nin Bir Sonraki Durakları: Tokyo ve Durban2008 senesinde Torino’da düzenlenen UIA Kongresi’nin bir sonraki toplantısı 2011’de Tokyo’da düzenlenecek. 22 Eylül-1 Ekim 2011 tarihleri arasında Japon Mimarlık Enstitüsü tarafından Tokyo’da gerçekleşecek kongrenin teması “Design 2050”.
Antandros''ta mozaikli Roma villası heyecanıAntandros''ta mozaikli Roma villası heyecanıBalıkesir''in Edremit ilçesine bağlı Altınoluk beldesinde bulunan Antandros antik kentinde kazı çalışmaları 3 koldan yürütülüyor.
İSPARK İstanbul Park HaritasıİSPARK İstanbul Park Haritasıİstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından 2005 yılında kurulan İSPARK''ın amacı İstanbul Büyükşehir Belediyesi''ne ait açık, katlı ve yol üstü otoparkları devralıp, tek elden ve sistemli bir şekilde yönetip işletmek. İSPARK, şehir içi trafik yoğunluğunu azaltmak için projeler üretiyor.
Üç asırlık tekke sanat akademisi oluyorÜç asırlık tekke sanat akademisi oluyorDönemin İstanbul Defterdarı İsmail Efendi tarafından 1692 yılında yaptırılan Kadırga’daki “Buhara Özbekler Tekkesi” restore edildi.
2 bin 600 yıllık Frig yazıları çözülüyor2 bin 600 yıllık Frig yazıları çözülüyorEskişehir''de Frigya Vadisi''nde bulunan yazılar da övgü ve şiirlerin yanı sıra "Evi yansın", "Evlenemesin" gibi lanetlemeler de yer alıyor.
İspanyol Etkisinden Kurtulan Modern Şili Mimarisinin Evrimiİspanyol Etkisinden Kurtulan Modern Şili Mimarisinin EvrimiArjantin''in batısında, And Dağları ile Büyük Okyanus arasında 4300 km’lik kıyı şeridini kaplayan, 16 milyon nüfuslu Şili’nin birçok şehrinde İspanyol desenlerinin hakim olduğu mimari dokunun izleri görülür. Genelde merkezde, dört ana noktaya bağlanan yolların kesiştiği bir meydan yer alır. Eskiden meydanı belediye binası, bir Katolik kilisesi ya da katedral ve şehrin ileri gelenlerinin oturduğu evler çevrelerdi. Ancak yaşanan şiddetli depremler nedeniyle, günümüzde kerpiç evlerin oluşturduğu mimariye ait çok az örnek kaldı.
Büyükşehir’e bir plan şoku dahaBursa 3. İdare Mahkemesi, Büyükşehir Belediyesi’nin 1/25 bin ölçekli Doğu Planlama Bölgesi Nazım İmar Planları’nı şehircilik ilkeleri ve planlama esaslarına aykırı olduğu gerekçesiyle kısmi olarak iptal etti.
Dişleye... Dişleye... Belediye...İmar planları, çıkar gruplarının, yerli ve yabancı para babalarının, şehir mafyalarının, arazi spekülatörlerinin baskısına boyun eğmeden yapılacaktı.
İşte vurgun bu belgeyle başladıVatan’ın ele geçirdiği belgeye göre Şaban Dişli’nin ortağı Mehmet Karasu, henüz işin başında Silivri Belediye Başkan Yardımcısı Metin Karakaş’tan ‘imar değişim talebiniz uygundur’ diye onay yazısı aldı.
Yalıtımsız bina cep yakıyorBinaların dış etkenlere karşı korunmasının yanı sıra, ısı farklarını dengelediği için depreme karşı dayanıklılığını artıran, binaların dış görünümü güzelleştiren ısı yalıtımı ve dış cephe mantolama sistemleri de Türkiye hala çok geride kalıyor.
Havagazı Fabrikası Yeniden Doğuyorİzmir Büyükşehir Belediyesi, restorasyon çalışmalarını tamamladığı tarihi Havagazı Fabrikası’nda çevre düzenlemesine başladı. İzmir Büyükşehir Belediyesi, Fransızlar tarafından 150 yıl önce inşa edilen Alsancak’taki Havagazı Fabrikası’nda yaptığı restorasyon çalışmalarının ardından çevre düzenlemesine başladı.
‘Türk tipi mortgage krizi çıkabilir’Lisanslı Değerleme Şirketleri Birliği Derneği Başkanı Ali Çetin Önder, bankalar, lisanslı şirketlerden değerleme almadan konut kredisi verdiği için Türk tipi mortgage krizinin çıkabileceğini söyledi.
TMMOB ve BTS''den ''Haydarpaşa'' protestosuTürk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) ile Birleşik Taşımacılık Sendikası (BTS) üyeleri, Haydarpaşa Garı''nın kentsel dönüşüm gerçekleştirmek amacıyla trenlere ve halka kapatılmak istendiği gerekçesiyle protesto gösterisi gerçekleştirdi.
Venezüella çimento şirketini millileştirdiVenezüella’da hükümet, çimento şirketlerinin millileştirilmesi konusunda anlaşmaya varamadığı Meksikalı ‘Cemex SAB’ şirketinin fabrikalarının kontrolünü devraldı. Ulusal muhafızlara bağlı güçler desteğindeki hükümet yetkilileri, Devlet Başkanı Hugo Chavez’in haziran ayında imzaladığı çimento şirketlerinin millileştirilmesi kararnamesiyle ilgili 60 günlük görüşme sürecinin gece dolması üzerine anlaşma sağlayamadığı Cemex SAB’ın fabrikalarına el koydu. Meksika şirketinden bir yetkili, gece kamulaştırmayla ilgili verilen süre dolmadan saatler önce ulusal muhafızlara bağlı güçlerin Maracaibo ve Barquisimeto’daki çimento fabrikalarına el koyduğunu belirtti. Fransız Lafarge ve İsviçreli Holcim ise millileştirme konusunda anlaşmaya vardı.
Tarih: 20 Ağustos 2008 Kaynak: Radikal
Daskyleion''da antik giriş kapısı bulunduBalıkesir''in Bandırma ilçesinde yürütülen Daskyleion kazılarında, antik giriş yolu ve kapısı bulundu. Yapılan açıklamaya göre, Bandırma''nın 30 kilometre güneyinde, Kuş Gölü''nün güneydoğu köşesinde...
Türk usulü arazi geliştirme…AKP Genel Başkan Yardımcısı Şaban Dişli’nin adının karıştığı, İstanbul Silivri’deki bir arsanın imar planı değişikliği ile ilgili konu günlerdir tartışılıyor.
33 kişiye mezar olan apartmanın müteahhidi, bir daire parası tazminatla kurtuldu17 Ağustos depreminin 9. yıldönümünde yargıdan ilginç bir karar çıktı. Marmara depreminde yıkılan ve 33 kişiye mezar olan Eskişehir''deki Tarhan Apartmanı''nın müteahhidi, tazminatla kurtuldu.
''Karamürsel''de örnek bir site oluştu''Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, Kent Konut''un yapımını sürdürdüğü Karamürsel Merkez Kent Konutları''nda incelemelerde bulundu. Başkan Karaosmanoğlu, ''Burası çok harika bir yer olmuş'' dedi.
Denizlerde alarmİsveçli ve Amerikalı iki uzman tarafından yapılan ve Science dergisinin son sayısında yayınlanan bir araştırma dünya denizlerinde yaşamın korkunç bir hızla sona ermekte olduğunu gösterdi.
Müteahhitler fiyat farkı kararnamesinden endişeliTürkiye Müteahhitler Birliği Başkanı Eren, Kamu İhale Kurumu''nun hazırlamakta olduğu kararname taslağının sektörün beklentilerini karşılamaktan çok uzak göründüğünü belirterek, "Taslak sadece demiri değil, mutlaka bitümü de kapsamalıdır. Fiyat farkı kararnamesi çok uzadı. Kararnamenin çıkmasının yıl sonuna kadar uzayacağı endişemiz var" şeklinde konuştu.
Tarih: 20 Ağustos 2008 Kaynak: Yeni Şafak
Neo Pendik AVM''nin iskelesi Doka Kalıp''tanDünyanın önde gelen kalıp ve iskele sistemleri üreticisi Doka Kalıp, kentsel dönüşüm projesi kapsamında gerçekleştirilen Neo Pendik Alışveriş Merkezi inşaatının çözüm ortağı oldu. Üretimini gerçekleştirdiği kalıplar sayesinde binalara şekil veren Doka Kalıp, tecrübesini, Neo Alışveriş Merkezi Pendik projesinde de gösteriyor. Projenin mal sahibi Krea Gayrimenkul ile Müteahhit Çakıroğlu - Ermak ortaklığı, 6 ayda bitmesi öngörülen kaba inşaatta Doka Kalıp kullanılmasına karar verdi. İstanbul E5 Karayolu üzerinde yer alan ve toplam 60 milyon dolarlık yatırım ile gerçekleştirilen Neo Pendik Alışveriş Merkezi, 81.523 m2 toplam inşaat alanına sahip. Merkez, 120 mağaza, 5 büyük mağaza, 5.500 m2 hipermarket, 1500 koltuk kapasiteli sinema ve 1.250 araçlık ücretsiz otopark olarak planlandı. Alışveriş merkezinin inşaatında; perde ve kolon kalıbı olarak Top50 Geniş Yüzeyli sistem ve Framax Xlife Pano Sistemi birlikte kullanılıyor.
Tarih: 20 Ağustos 2008 Kaynak: Yeni Şafak
Mezarlık için ev yıkacaklarGaziosmanpaşa Habibler Mahallesi önümüzdeki günlerde ‘bir garip dönüşüme’ sahne olacak. Mahallede bulunan 46 ev hakkında ‘mezarlık’ içinde yer aldığı gerekçesi ile ‘İstanbul Büyükşehir Belediyesi Mezarlıklar Müdürlüğü’ tarafından yıkım kararı verildi.
Otoyol özelleştirmesine yargı freniDanıştay, 9 otoyol ve 2 boğaz köprüsünün, işletme hakkı devri yöntemiyle özelleştirilmesine ilişkin Özelleştirme Yüksek Kurulu''nun (ÖYK) 19 Nisan 2007 tarihli kararının yürütmesini oy birliğiyle durdurdu.
Lego OlimpiyatlarıPekin''de devam eden Olimpiyatlar, lego hayranlarına da ilham verdi. Spor tesislerinden, müsabakalara kadar herşeyi legoyla inşa eden ‘ustalar’ neredeyse olimpiyat ruhunu bile kopyalamaya yaklaşmış. Meraklıları Pekin Olimpiyatları’nı izlerken, legoseverler de olimpiyat oyunları için legolardan oluşan bir spor şehri tasarladı. 2008 Pekin Olimpiyatları"nda kullanılan stadyumlar, yüzme havuzları ve daha bir çok bina lego parçaları ile hayat buldu. 300 bin lego parçasından yapılan ve Hong Kong Legoseverler Derneği"nden 4500 kişinin inşa ettiği ‘lego hayatlar’ , oyunları izlemeye gelen turistlerin gözdesi oluyor.
Tarih: 20 Ağustos 2008 Kaynak: Birgün
‘Kemeraltı’ları Yaşatmak...Tarihi çarşılarımız binyıllardan beri böylesine bir “vefasız”lık yaşamadılar... “Muhafazakâr”(!) iktidar, dünyanın imrendiği geleneksel alışveriş dünyamızı küresel sömürgeciliğin dev mağazalarına kurban etmekten çekinmiyor...
Uprise Elite projesinin yüzde 55''i ilk ay satıldıTeknik Yapı''nın Kartal''da yapımına başladığı 704 dairelik Uprise Elite projesinin yüzde 55''i ilk ay içinde satıldı. Satışta yakalanan başarının arkasında, satış ve pazarlamada uygulanan örnek daire konseptinin önemli bir payı olduğunu belirten Teknik Yapı Başkan Yardımcısı Umut Durbakayım, "Temeli attığımızda örnek daire de görülebiliyor. Böylece hayal değil, gerçek sattığımızı göstermeye çalıştık" dedi.
Tarih: 20 Ağustos 2008 Kaynak: Referans
İzmir fuarlar kenti olamadıCHP İzmir İl Başkanı Kemal Karataş, 77 yıl önce kurulan fuarın şimdi kimseyi mutlu etmediğini belirterek, "İEF her yıl büyüseydi EXPO’yu alabilirdik." dedi.
Borç ödememe planını Başbakan engellediBüyükşehir Belediyesi’nin BOTAŞ’a olan 722 milyon dolarlık borcunu ödememesini sağlayacak yasal düzenleme, Başbakan’ın ısrarlı son dakika müdahalesiyle değiştirildi.
Belediyeler Tip İmar Yönetmeliğinin adı değiştiBayındırlık ve İskan Bakanlığının 3030 sayılı Kanun Kapsamı Dışında Kalan Tip İmar Yönetmeliği''nin adı "Planlı Alanlar Tip İmar Yönetmeliği" olarak değiştirildi.
Bitmeyen çile trafikİstanbul’un temel sorunları arasında sürekli gündemde olan ulaşım için yapılan çalışmalar, koordinasyonsuzluk nedeniyle trafiği yaz aylarında da aksatıyor.
Hilton ilk Resort otelini Dalaman''da açacakHilton Hotels Corporation, Dalaman’da açmayı planladığı Hilton Worldwide Resort için Göçay Turizm Şirketi ile franchise anlaşması imzaladığını açıkladı.
ZDS’li konut sayısı 2.8 milyona ulaştıYaşamımızın bir parçası haline gelen deprem konusunda uzmanlar bilinçlendirme çalışmalarına devam ederken, Türkiye genelinde “Zorunlu Deprem Sigortası” da yaygınlaşıyor.
Fiyat farkı kararnamesi, sektörün beklentisini karşılamıyorTürkiye Müteahhitler Birliği Başkanı Erdal Eren, Kamu İhale Kurumu''nun (KİK) kamuya iş yapan müteahhitlere, inşaat girdi maliyetlerindeki artışa ilişkin fiyat farkı ödenebilmesine yönelik "Fiyat Farkı Kararnamesi"nin sektörün beklentilerini karşılamaktan çok uzak göründüğünü savundu.
TMSF, 27.5 milyon YTL’ye Tuzla’da tersane satıyorTasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF), bir borçludan olan alacaklarının tahsili kapsamında, Maliye Hazinesine ait Tuzla Tersanesindeki üst hakkını 27 milyon 500 bin YTL muhammen bedelle satışa çıkardı. 15 Aralık 1982 başlangıç tarihli 49 yıl süreli üst hakkının birinci açık artırması 3 Eylül 2008’de gerçekleştirilecek. Üst hakkı, düzenlenen ilk açık artırmada belirlenen muhammen değerin yüzde 75’ini ve rüçhanlı alacaklılar varsa alacakları mecmuunu ve satış masraflarını geçmesi durumunda, en çok artırana ihale edilecek. Söz konusu bedelle alıcı çıkmazsa ikinci satış, 10 Eylül 2008’de yapılacak. Tuzla İçmeler mevkiinde yer alan 28/1 pafta 5471 parseldeki gayrimenkulün yüz ölçümü 24 bin 755 metre kare. Deniz kıyısında konumlu, hali hazırda Tersan Tersanecilik tarafından tersane amaçlı olarak kullanılan taşınmaz, Marmara Denizi ile Tersaneler Caddesi arasında yer alıyor. Satışa konu üst hakkının bulunduğu parselde yangın tesisatı, doğal gaz, elektrik, su ve kanalizasyon şebekeleri de mevcut. Parsel üzerinde raspa atölyesi, 2 adet blok imalat atölyesi, imalat atölyesi, kızak ve kızak altındaki atölyeler, idari ofis ve yemekhane, güvenlik kulübesi ve depolama alanları ile imalat atölyesi yapıları bulunuyor.
Tarih: 20 Ağustos 2008 Kaynak: Hürriyet
Daha çok yanacağızOrman Mühendisleri Odası İstanbul Şubesi Başkanı Prof. Dr. Uçkun Geray, Türkiye’nin yüzde 35’inin orman yangınları açısından birinci derecede riskli olduğuna dikkat çekerek küresel iklim krizinin de riski arttırdığına vurgu yaptı.
6 milyar dolarlık otoyol-köprü özelleştirmesine Danıştay freniDanıştay, 9 otoyol ve 2 boğaz köprüsünün, işletme hakkı devri yöntemiyle özelleştirilmesine ilişkin Özelleştirme Yüksek Kurulu''nun (ÖYK) 19 Nisan 2007 tarihli kararının yürütmesini oy birliğiyle durdurdu.
Haydarpaşa Garı yıkılmasınHaydarpaşa Garı''nın önünde dün Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) ile Birleşik Taşımacılık Sendikası (BTS) üyeleri, Haydarpaşa Garı’nın yıkılmaması için bir protesto gösterisi yaptılar.
Sincan''daki alt geçit projesinde TMO engeli kalktı, sorun çözüldüBaşkentin farklı bölgelerinde yapılan köprülü kavşak çalışmalarından Büyükşehir Belediyesi''ni en çok zorlayan bölge ise Sincan''da bulunuyor.
Bafa Gölü''ndeki kirliliğin envanteri çıkarılacak Muğla Valisi Ahmet Altıparmak, Bafa Gölü''nde yaşanan kirliğin ortadan kaldırılması için çalışmalar yapıldığını belirterek, "Bugüne kadar Bafa Gölü''nü kirleten sebepler tam olarak ortaya konulmamış" dedi. Vali Altıparmak, yaptığı açıklamada, Bafa Gölü''nde kirliliğin gündeme gelmesinin ardından bölgeyle ilgili çalışma yürütenlerle bir toplantı yaptığını belirtti. Altıparmak, "Kirliğe gölün çevresinde faaliyet gösteren bazı işletmelerin atıklarının neden olduğu tespit edildi. Bunların, balıkçılık işletmeleri ve zeytinyağı fabrikaları olduğu yönünde bir kanı ortaya çıktı" dedi. Vali Altıparmak, oluşturulan bir komisyon tarafından öncelikle gölde yaşanan kirliğin bütün yönleri ile tespiti amacıyla ''Kirlilik Envanteri'' çıkartılacağını ifade ederek, "Envanter çalışması sonrasında süratle tedbir alacağız. Öncelikle, gölde yaşanan kirliliğin önüne nasıl geçebiliriz onu tespit etmemiz lazım. Gölde, kuraklık tehdidi olup olmadığı teknik bir konu. DSİ''nin bize verdiği bilgilere göre göldeki su seviyesi geçtiğimiz yıllara göre çok iyi" dedi.
Tarih: 19 Ağustos 2008 Kaynak: Zaman
''Yer altında uyuyan güzeli uyandırıyoruz jeotermalden 5 milyar dolar kazanacağız''Petrolde dışa bağımlı olan Türkiye, enerji kaynaklarını çeşitlendirmek için yenilenebilir kaynaklara yöneliyor. Bu çerçevede ülke genelinde 33 jeotermal saha ile 32 jeotermal kuyu, özel sektöre devredilmek üzere ihaleye çıkarılıyor.
Dönüşümde yeni rota Yalova YoluKentsel dönüşüm projeleriyle Bursa’yı adeta yeniden inşaa eden Osmangazi Belediyesi, Doğanbey, Kamberler ve Tabakhanelerdan sonra kolları Yalova Yolu ile Küçükbalıklı için sıvadı.
İzmir''in geleceğine yatırım yapıyorlarİzmir geleceğe damgasını vurmak için yatırımlarına hız verdi.
Bir vurgun da CHP''li üyedenİstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi İmar Komisyonu üyesi Atalay Oğul’un eski ortağı olduğu ve halen müdürlük görevini yürüttüğü şirketin Bahçelievler’de okul alanı olarak satın aldığı araziye adeta piyango vurdu.
Balıkesir''de termal turizmi çalışmalarıKültür ve Turizm İl Müdürü Çaltı: ''2 yılda yapılacak 100 milyon dolarlık yatırımla Balıkesir, termal turizmin merkezi haline dönüşecek''.
TOKİ Evleri DökülüyorToplu Konut İdaresi (TOKİ) tarafından yaptırılan evlerden alan aileler pişman oluyor. Kötü işçilik ve ucuz malzemeyle yapılan evler kısa zamanda dökülmeye başlıyor. Çevre düzenlemesi de genelde yapılmayan TOKİ evlerinin elektrik, doğalgaz, su gibi bağlantılarında da sorunlar yaşanıyor. Ankara Mamak’ta Kentsel Dönüşüm Projesi kapsamında yıkılan gecekondulara karşılık olarak verilen TOKİ evlerinin, 1 ay geçmeden duvarları parçalanmaya, boyaları dökülmeye başladı. Elektrik ve suyun da bağlanmadığı evlere, yol da yapılmadığı için ulaşım sağlanamıyor. TOKİ’nin Sakarya Camili’de yaptığı Ayçiçeği konutlarında elektrik, su ve doğalgaz bağlantılarında da sorunlar yaşanıyor. Bağlantıları standartlara uygun olmadığı için henüz su verilmeyen evlerin, doğalgaz projeleri teslim edilmediği için abonelikleri de yapılamıyor.
Tarih: 19 Ağustos 2008 Kaynak: Birgün
''Laodikya'' Denizli Belediyesi''ne devrediliyorDenizli Belediye Başkanı Nihat Zeybekci, Laodikya Antik Kenti''nin belediyeye devredileceğini, böylece Türkiye''de ilk defa bir antik kentin belediyeye devredilmiş olacağı bildirdi.
Depremde hasar gören binalara projeSakarya Üniversitesi Öğretim Üyesi Yrd.Doç.Dr. Kutaniş: ''Elde edeceğimiz bulgular, deprem sonucu ortaya çıkan ekonomik ve sosyal kayıpların azaltılmasına yönelik çalışmalara olumlu katkıda bulunacak''.
Tüm Niğde her gün kanserojen madde soluyorNiğde Çevre Eğitim ve Kültür Derneği Başkanı Abidin Özkaymak, her yıl mayıs ayından, kasım ayına kadar aralıksız yanan Niğde çöp alanının halk sağlığı açısından ciddi tehlikeler oluşturduğunu bildirdi.
Tunceli’ye fabrika ve termal otelTuncelili işadamları, 500 kişiye istihdam sağlayacak soda fabrikası ve termal otel projesinin startını verdi. Şerefoğlu İnşaat A.Ş. tarafından Pertek ilçesinde Termal Otel ve Soda Fabrikası yaptırılacak. Proje kapsamında, Pertek-Hozat karayolunun yedinci kilometresi olan Singeç Köprüsü mevkiinde bulunan termal suları sondajla çıkarılarak, otel ve fabrikanın yapılacağı sahaya kadar akıtılacak. Bu amaçla bölgede boru döşeme faaliyetlerine başlandı. Dört noktada yapılan sondaj çalışmalarında 35 derece sıcaklıktaki termal suya ulaşıldı. Birkaç noktada çıkarılacak termal su, borularla Pertek ilçesi çıkışında yapılacak termal otele ve soda fabrikasına akıtılacak. Projenin tamamlanmasıyla 500 kişiye istihdam sağlanacak.
Tarih: 19 Ağustos 2008 Kaynak: Taraf
Tasarruflu ampulBelki birçok kimse tarafından bilinmiyor ama 2008 senesi ülkemizde "Enerji Verimliliği Yılı" olarak ilan edildi. Bu konudaki Başbakanlık Genelgesi Resmi Gazete''de 15.2.2008''de yayımlandı.
Başkanlar Yazıyor: Halkın belediyesi olmakTürkiye, uzun zaman kendi kültürel değerlerinden uzak bir yönetim anlayışıyla idare edildiği için yerel yönetimlere halkın katılması ve kararların birlikte alınması düşünülmedi. Halk seçtiği belediye başkanlarını bile ancak seçimden seçime görebiliyordu.
Pompeiopolis kazısında pazar yerine ulaşıldıKastamonu''nun Taşköprü İlçesi''ndeki Pompeiopolis Antik Kenti''nde yapılan 3''üncü dönem kazılarında, Roma Dönemi''ne ait mozaik ile demir ocağı ve pazar yerine ulaşıldı.
Tatlıses’in oteli satışa çıkarıldıÜnlü sanatçı İbrahim Tatlıses’in Kuşadası’ndaki oteli, haciz yoluyla satışa çıkarıldı. Bilindiği gibi, önceki yıl hizmete giren Kuşadası çevre yolu üzerindeki 4 yıldızlı “Tatlıses” otelinin açılmasının ardından Tatlıses ile otelin mobilya ve mefruşat işlemlerini yapan firma arasında alacak tartışması başlamıştı. Tatlıses, firmanın çalışmaları zamanında tamamlayamadığını ileri sürerken, firma çalışmaları zamanında yaptıklarını, 3 milyon YTL alacakları bulunduğunu iddia etmişti. Yaklaşık iki yıl süren mahkemenin ardından Kuşadası 2. İcra Dairesi 3 milyon YTL alacağa karşılık 4 yıldızlı Tatlıses Oteli’ne 28 Aralık tarihinde haciz işlemi yapılmıştı. 15 milyon YTL değer biçilen “Tatlıses Oteli” 10 Eylül tarihinde satışa çıkarılacak. İlk satışta alıcı bulunmaması halinde söz konusu otel bir gün sonra yüzde 40 düşük bedelle ikinci ihale yapılacak.
Tarih: 19 Ağustos 2008 Kaynak: Türkiye Yazan: Zafer Hacısalihoğlu
7800 Çeşme Residences hizmete girdiÇarmıklı, Kalyoncu ve Tamteks Gayri Menkul Ortaklığı''nın projesi "7800 Çeşme Residences & Hotel" hizmete girdi.
Susuzluğa doğru adım adımKüresel iklim değişikliği bütün dünyayı kavururken Türkiye’nin megakenti İstanbul da su krizi tehditi altında. Su havzalarının yapılaşmaya açılması, hızla artan nüfus, bilinçli su plan ve politikalarının uygulamaya konulmaması, hızlı sanayileşme gibi nedenlerle su sıkıntısı çeken kent, son 2 yıldır yaz aylarını susuz kalma tehlikesi ile geçiriyor.
Karamehmet’in Moskova’dan kovulma belgesiMehmet Emin Karamehmet’in Baytur İnşaat’ının Rusya’dan kovulma aşamasına geldiğini Hürriyet değil, Moskova Şehir Planlama, Geliştirme ve Yeniden Yapılandırma Departmanı’nın Moskova İnşaat Lisansları Müdürlüğü’ne gönderdiği yazılı belge söylüyor.
Müteahhitten ev alanlara büyük şokMevcut uygulamada vatandaş; hem biraz daha uygun fiyata hem de dilediği katta ve büyüklükte alabilmek için, proje üzerinden evi beğenip, müteahhitle anlaşıyor.
‘Ciddi bir su krizi yaşanacak’Eski İSKİ genel müdürlerinden Dursun Ali Çodur ve Ergun Göknel, kentin ciddi bir su krizi ile karşı karşıya olduğuna dikkat çekerek özellikle Melen projesinin şu anki durumunu eleştiriyorlar.
Diyanet’in camisi tartışma yarattıDiyanet İşleri Başkanlığı’nın Eskişehir Yolu üzerine 15 milyon dolara inşa ettireceği “neoklasik” tarzdaki cami tartışma yarattı.
Büyükşehir’den ’hülle’ ve ’gülle’İstanbul Büyükşehir Meclisi’nden ’kritik’ imar plan tadilatları genellikle cuma günleri çıkar. Biz buna ’kanlı imar cuması’ diyoruz. Belediye koridorlarında bu espri konusu olmuştur.
Depreme karşı dayanıklı duvarAlman Lirefa firmasının geliştirdiği deprem anında duvarların dağılmasını önleyen ve yıkılmasını geciktirici duvar sistemi, İTÜ Yapı ve Deprem Mühendisliği laboratuvarında yapılan testlerden başarı ile geçti.
Takvim
<<Ağustos 2008>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.