Haberler

21 Mart 2011, Pazartesi

Sıcak Bölge Libya''da Türk YatırımlarıSıcak Bölge Libya''da Türk YatırımlarıTürkiye''nin Trablusgarp Büyükelçiliği Ticaret Müşavirliği''nin Mart ayı başında açıklanan verilerine göre, Türk müteahhitlik ve müşavirlik firmaları 2009-2010 yıllarında arasında Libya''da 7 milyar 627,2 milyon Dolar tutarında proje yapım işini aldı. Son haftalarda Libya''da yaşanan şiddet olayları ve sosyal karmaşanın ardından, geçtiğimiz haftasonu Amerika önderliğindeki koalisyon güçlerinin Libya''ya karşı kara ve denizden operasyon başlattığı haberi geldi. Haberin Devamı
Kentsel dönüşüm rantsal dönüşümün ta kendisidirKentsel dönüşüm rantsal dönüşümün ta kendisidirİstanbul''da kent politikası haline getirilen Kentsel Dönüşüm çalışmaların hedef ilçeleri arasında bulunan Ataşehir, Maltepe, Kartal ve Pendik ilçelerinde tartışmalar devam ediyor.
Endonezya''da volkanik hareketEndonezya''da volkanik hareketKarangetang yanardağı lav püskürtmeye başladı. Bölgedeki evler ve kilisede hasar var.
Van Gölü''nde Çernobil izi!Van Gölü''nde Çernobil izi!Almanya''nın Bonn Üniversitesi, İstanbul Teknik ve Yüzüncü Yıl üniversitelerinin Van Gölü''nde yürüttüğü ''''Paleo-Van'''' araştırması kapsamında, gölün derinliklerinden alınan numunelerin analizlerinde, 1986 yılında Ukrayna''daki Çernobil nükleer kazası sonucu ortaya çıkan radyoaktif serpintiler tespit edildi.
Tokyo''nun gerçeklikten uzak bir boyuta geçtiği an...Tokyo''nun gerçeklikten uzak bir boyuta geçtiği an...Bir saha çalışması için Tokyo''da bulunan Esra Gökçe Şahin, 9 Mart''ta gerçekleşen 7.3 şiddetindeki ilk sarsıntıya meddah ustasının evinde, 11 Mart''taki büyük depremeyse kendi evinde yakalandı.
Tarihi konaklar ücretsiz yenileniyorTarihi konaklar ücretsiz yenileniyorÜsküdar''ın tarihi konakları ücretsiz olarak yenileniyor. Son olarak Cemil Meriç Sokağı''nda iki tarihi ev restore edilerek sahiplerine teslim edildi.
Suudiler TOKİ''den çöl evi istediSuudiler TOKİ''den çöl evi istediVenezuela ve Kolombiya''nın ardından, Suudi Arabistan''dan da TOKİ''ye teklif geldi. Suudi Arabistan Konut İdaresi, TOKİ''den ''çöl şartlarına uygun'' konut istedi.
Başkentin gölleri suya doyduBaşkentin gölleri suya doyduHavaların ısınmasıyla birlikte erimeye başlayan kar, Başkentteki Mogan ve Eymir göllerinde su seviyesinin artmasına neden oldu. Su seviyesinin yükselmesi nedeniyle, Mogan Gölü kenarındaki kafeterya, banklar ve yürüyüş yolları sular altında kaldı.
Üçüncü santral için 60 kriterÜçüncü santral için 60 kriterJaponya''daki reaktör yangını ''nükleer endişeleri'' artırdı ama hükümet üçüncü santral projesinin yer seçimi kriterlerini belirledi bile.
Bir şehre kaç ''çılgınlık'' sığar?Bir şehre kaç ''çılgınlık'' sığar?Tayyip Erdoğan''ın ''çılgın proje''sinin arkasında başka tür bir psikolojik harp oyunu olabilir.
Fukuşima nükleer santrali kapatılıyor Fukuşima nükleer santrali kapatılıyor Japon hükümeti ülkede yaşanan deprem sonrasında büyük hasar gören ve devam eden soğutma işlemlerine rağmen radyoaktif sızıntı riski devam eden Fukuşima nükleer santralinin kapatılacağını açıkladı.
''Minareli Anıtkabir'' Sotheby''s müzayedesinde''Minareli Anıtkabir'' Sotheby''s müzayedesindeEser, geçen yıl Eylül ayında, Tophane''de yaşanan olaylı galeri açılışında yer alıyordu.
2. Ulusal İç Mimarlık Öğrenci Buluşması İTÜ''de Gerçekleşti2. Ulusal İç Mimarlık Öğrenci Buluşması İTÜ''de Gerçekleştiİstanbul Teknik Üniversitesi''nin ev sahipliği yaptığı 2. Ulusal İç Mimarlık Öğrenci Buluşması 12 Mart 2011 Cumartesi günü yaklaşık 400 iç mimarlık öğrencisinin yanı sıra birçok akademisyen ve İç Mimarlar Odası''nın katılımıyla gerçekleşti.
Yakın Doğu Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi''nde, Çuhadaroğlu Ürünleri KullanıldıYakın Doğu Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi''nde, Çuhadaroğlu Ürünleri KullanıldıKKTC''nin Lefkoşa bölgesinde Yakın Doğu Üniversitesi Yerleşkesi içinde inşa edilen 55.000m2 kapalı alana sahip Yakın Doğu Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi''nde, Çuhadaroğlu ürünleri tercih edildi.
Emre Arolat''tan davet varEmre Arolat''tan davet varEmre Arolat Architects''in üzerinde çalıştığı projelere yer veren ''An/Moment'' başlıklı sergi, 31 Mart''a kadar uzatıldı.
Mimar ve mühendisler deprem için uyardıMimar ve mühendisler deprem için uyardıİstiklal Caddesi''nde önceki akşam meşalelerle yürüyen mimar ve mühendisler, "İstanbul için deprem uyarısı" yaparak acil önlem alınmasını istediler.
Faili meçhul alışveriş merkezi!Faili meçhul alışveriş merkezi!Mimari açıdan bir alay objesine dönüşen Demirören AVM''yi kimin tasarladığı bile belli değil. Bu işin esas sorumlusu, ''tarihi'' görünsün diye uğraşan belediyeler, kurullar, komisyonlar...
Çin Seddi''nin yeni kalıntılarına ulaşıldıÇin Seddi''nin yeni kalıntılarına ulaşıldıÇin''in kuzeybatısında bulunan Çinghay eyaletinde yapılan araştırmada Çin Seddi''nin yeni kalıntılarına ulaşıldı.
Yeni binaların yüzde 90''ı dayanıksızYeni binaların yüzde 90''ı dayanıksızJaponya''da meydana gelen 9 büyüklüğündeki depremin ardından gözler yine Marmara''da beklenen depreme çevrildi.
"Beşiktaş''ın stadyumunun büyütülerek orada tutulması cinayettir""Beşiktaş''ın stadyumunun büyütülerek orada tutulması cinayettir"Şahsen Beşiktaş takımını tutarım, 100''üncü yılda kilometrelerce uzunluktaki bayrağı taşıyanlardanım. Ama mevcut stadyumun büyütülerek orada tutulması bu şehre, bu tarihe, bu çevreye karşı vahim bir saygısızlık hatta cinayettir.
Semahat Arsel''den Balçova''ya butik AVMSemahat Arsel''den Balçova''ya butik AVMKoç Holding''in Yönetim Kurulu üyesi Semahat Arsel, İzmir Balçova''da butik bir alışveriş merkezi yatırımı yapmaya karar verdi.
Bir antik kent doğuyorBir antik kent doğuyorGaziantep Karkamış Antik Kenti''nde yaklaşık 670 dönüm arazide 1200 mayın çıkarıldı ve imha edildi, kazı çalışmalarına bu yıl başlanması planlanıyor.
Adliye ya müze ya da arkeolojik park olacakAdliye ya müze ya da arkeolojik park olacakSultanahmet''teki İstanbul Adliyesi, 1955 yılından bu yana hizmet verdiği binadan, Çağlayan''da inşaatı tamamlanan İstanbul Adliye Sarayı''na taşınacak.
Başkan Topbaş; "Adalar''daki popülist uygulamayı vatandaşlarımız görüyor"Başkan Topbaş; "Adalar''daki popülist uygulamayı vatandaşlarımız görüyor"Başkan Topbaş, yasal sorumluluğun İBB''ye ait olduğu Büyükada Çınar Meydanı''nda düzenleme yapmak isteyen Büyükşehir ekiplerinin engellenmesinin seçime yönelik popülist bir yaklaşım olduğunu belirterek, "İstanbul''a ve Adalar''a 7 yılda neler yaptığımız vatandaşlarımız çok iyi biliyor. Konuyla ilgili hukuki süreç başlattık" dedi.
CHP ve AKP 2B''de ruh ikiziCHP ve AKP 2B''de ruh ikiziAKP''den sonra CHP de 2B atağında. CHP Grup Başkanvekili Hamzaçebi,"Şehirleşmiş yerlerdeki araziler sahiplerine satılacak" dedi.
Yenilenebilir enerji için umut doğdu Yenilenebilir enerji için umut doğdu Japonya''daki deprem, tsunami ve nükleer patlamalar, dünyada nükleer enerji alanındaki gelişmelerin askıya alınmasına neden olurken, yenilenebilir enerjinin durumdan kârlı çıkabileceği tartışılıyor.
Ulus’ta Tarih Yeniden Doğuyor…Ulus’ta Tarih Yeniden Doğuyor…Büyükşehir Belediyesi, "Ulus, Tarihi Kent Merkezi Yenileme Alanı" Çalışmalarını Sürdürüyor.
Sabuncubeli Tüneli ihalesi Haziran''daSabuncubeli Tüneli ihalesi Haziran''daİzmir ile Manisa arasındaki uzaklığı 15 dakikaya indirecek tünel, yap-işlet-devret modeli ile 1 Haziran''da ihaleye çıkacak. Kapalı teklif alma usulü ile yapılacak ihalenin dosya bedeli 5 bin, geçici teminat tutarı ise 300 bin lira.
Başbakan Erdoğan''ın ''çılgın'' projesi: İstanbul''da 82. il kurulacakBaşbakan Erdoğan''ın ''çılgın'' projesi: İstanbul''da 82. il kurulacakBaşbakan Erdoğan''ın sır gibi sakladığı ve seçim beyannamesinde açıklayacağı ''çılgın projenin'' medeniyetler şehri adı altında İstanbul''da yeni bir şehirleşme projesi olduğu öğrenildi.
Deprem ve nükleerDeprem ve nükleerProf. Dr. Osman Bektaş, Sinop nükleer santrali için sadece Kuzey Anadolu fayı değil, Karadeniz faylarının da sorgulanması gerektiğini bildirdi.
Nükleere karşı tek sesNükleere karşı tek sesTürkiye AKP Hükümetinin nükleer sevdasına karşı birleşti. Pek çok örgüt, nükleer programların derhal askıya alınmasını istedi.
Muhteşem restorasyonMuhteşem restorasyonOsmanlı padişahlarından Kanuni Sultan Süleyman ile Avrupa''da, Türkiye''de ve batıda birçok resim, müzik ve bale gibi tarihi çalışmalara konu olan Kanuni''nin eşi Hürrem Sultan''ın Süleymaniye Camisi haziresindeki türbeleri, 1940''lı yıllardan sonra en ciddi restorasyona alındı.
 Marble işte böyle büyüdü Marble işte böyle büyüdü Sektöründe dünyanın en büyük fuarlarından biri haline gelen MARBLE, Çarşamba günü açılıyor. 42 ülkeden 265 yabancı firmanın katılacağı 17. fuara 55 binin üzerinde ziyaretçinin gelmesi bekleniyor. 1995 yılındaki ilk Marble fuarında hiç yabancı katılım olmamıştı.
"Japonya halkının yanındayız""Japonya halkının yanındayız"TMMOB Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi, Anma-Dayanışma Toplantısı ve Basın Açıklaması için 19 Mart Cumartesi günü saat 19.00''da Taksim Meydanı''na çağırıyor.
İzmir''in zemini İstanbul kadar riskli!İzmir''in zemini İstanbul kadar riskli!İzmir depreme ne kadar hazır? Hangi bölgeler, risk sınırının üzerinde ? Bu soruların yanıtını arayan uzmanlar, İzmir''in ''''deprem röntgeni''''ni çekti. İşte o rapora yansıyanlar...
İzmir''in kentsel dönüşüm planları, uluslararası kurultayda ele alındı İzmir''in kentsel dönüşüm planları, uluslararası kurultayda ele alındı Çağdaş kentleşmeyle doğal afetlere hazırlıklı bir Türkiye için düzenlenen "2011 Konut Kurultayı" İstanbul''da yapıldı. Kentsel dönüşüm konusunda otorite kabul edilen dünya çapında isimler ile Amerika, Meksika, Kore, Japonya gibi dünyanın önemli ülkelerinde kentsel dönüşümlere imza atmış yerli ve yabancı mimarlık, mühendislik, şehircilik, jeoloji, çevre ve inşaat uzmanlarının bir araya geldiği Kurultay''da, İzmir Büyükşehir Belediyesi''ni Genel Sekreter Yardımcısı Ali Rıza Gülerman temsil etti.
En yakın nükleer tehlike: MetsamorEn yakın nükleer tehlike: MetsamorJaponya''da yaşanan deprem sonrası nükleer tehlikenin boyutları arttıkça ülkeler kendi nükleer politikalarını yeniden gözden geçirmeye başladı.
"Nükleeri durdur""Nükleeri durdur"Greenpeace Akdeniz, bugün gerçekleştirdiği basın toplantısında Japonya''da yaşanan nükleer felaketin boyutlarını değerlendirdi ve Hükümet''in her şeye rağmen Türkiye''de nükleer enerji planlarına son hız devam etmesini eleştirdi.
2. reaktörden duman çıkıyor2. reaktörden duman çıkıyor11 Mart''ta Tokyo''da meydana gelen depremin ardından zarar gören Fukushima Daiichi nükleer santralinden duman çıkmaya başladı.
Deprem sonrası toplanacak alan yokDeprem sonrası toplanacak alan yokJaponlar deprem sonrası düzeni hiç bozmadı. Belirlenen alanlarda su ve yemek kuyruğuna girdi. Bizde ise bugün deprem olsa vatandaşların toplanacağı boş alan yok. Mevcut alanlar ise kamu kurumları eliyle inşaat projelerine veriliyor.
Deprem gibi!Deprem gibi!Temel kazısı yüzünden yan taraftaki evin çatısı ve duvarı yıkıldı, faciadan dönüldü.
Modernlik, Modernistlik, Kitsch ve CürümModernlik, Modernistlik, Kitsch ve CürümSözlerime soyut bir soru sorarak başlamamı lütfen mazur görün: Mimarlıkta modernlikten ne anlıyoruz? Gayrımenkul pazarlama şirketlerinin ilanlarında yer aldığı gibi "prestijli, seçkin, size özel..." falan gibi bir sıfatı mı? Modern mimarlık dediğimizde yalnızca biçemle ilgili bir sorunsaldan mı söz ediyoruz? Yoksa mimarlık adı verilen sembolik alanın konu aldığı, faaliyet gösterdiği, farkındalık ürettiği profesyonellikle ilişkili bir sorunsaldan mı söz ediyoruz? Modernlikle ilgili tartışmalarda genelllikle bu sorular sıkça yer alır. Benim burada, yazının başında bu soruları sormamın ise özel bir nedeni var.
Jean-Paul Huchon: "Birlikte çalışmak çok önemli"Jean-Paul Huchon: "Birlikte çalışmak çok önemli"İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Dünya Büyük Metropoller Teşkilatı (Metropolis) ve Ile-de-France Bölge Başkanı Jean-Paul Huchon ile buluştu. Huchon, birlikte çalışmanın son derece önemli olduğunu söyledi.
Nükleere Alternatif: Artı Enerji KöyüNükleere Alternatif: Artı Enerji KöyüJaponya''daki Fukuşima nükleer santralinde yaşanan patlama ve radyoaktif sızıntı sonrasında dünya nükleer enerjiyi masaya yatırırken Almanya''daki bir Kıpti köyü ilginç bir alternatif geliştirdi.
ARKİV Buluşmaları - 12: UIB Otomotiv Anadolu Teknik LisesiARKİV Buluşmaları - 12: UIB Otomotiv Anadolu Teknik Lisesi15 Mart 2011 Salı günü Bursa''da yer alan ve M artı D Mimarlık tarafından tasarlanan UIB Otomotiv Anadolu Teknik Lisesi''nde ARKİV Buluşmaları''nın 12.si gerçekleşti. Buluşmaya M artı D Mimarlık''tan Dürrin Süer Kılıç, Metin Kılıç, Damla Duru ve Ece Uyar, Deniz Güner, yarışmanın jüri üyelerinden Murat Taş, Nilüfer Taş, Salih Pançalı, Yusuf Özdamar, Hasan Varhan, Kalebodur''dan Pelin Özgen, Cem Köker ve Bahadır Arıkan, Arkitera Mimarlık Merkezi''nden Ömer Yılmaz ve Pınar Koyuncu katıldı. Bugüne kadar kapalı oturumlar halinde gerçekleşen ARKİV Buluşmaları''nda bir ilk yaşandı ve Uludağ Üniversitesi Mimarlık Bölümü öğrencileri de yapıyı mimarlarıyla bilikte gezme şansını yakaladılar.
İlk elektrikli makam otomobiliDünyanın seri üretime alınan ilk elektrikli otomobili Mitsubishi i-Miev, Türkiye''de makam aracı olarak kullanılan ilk elektrikli model oldu.
İnönü yıkılsın bir daha yapılmasınO koca kütlenin ortadan kalkması, yerine yeşil alanların ve makul yapıların gelmesi şart.
İstanbul''daki sosyal yardımlar dünya standartlarına taşınıyorİstanbul Büyükşehir Belediyesi, savunmasız ve yardıma muhtaç kişilere kaliteli sosyal hizmet etmeyi ve yaşam kalitesini geliştirmeyi amaçlayan Avrupa Sosyal Hizmet Ağı''na (ESN) üye oluyor.
İstanbul Boğazı Karayolu Tüp TüneliTMMOB Çevre Mühendisleri Odası İstanbul Şubesi, TMMOB İnşaat Mühendisleri Odası İstanbul Şubesi, TMMOB Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi ve TMMOB Şehir Plancıları Odası İstanbul Şubesi, İstanbul Boğazı Karayolu Tüp Tüneli hakkında basın ve kamuoyuna yönelik bir duyuru yayınladı.
"Çağdaş İstanbul''da Tarihi Mirasın Konumu" Konferansı Pera Müzesi''nde Gerçekleşti"Çağdaş İstanbul''da Tarihi Mirasın Konumu" konferansı 17 Mart 2011 tarihinde Pera Müzesi Oditoryumu''nda gerçekleşti. Prof.Dr. Doğan Kuban tarafından gerçekleştirilen konferansı öğrencilerden profesyonellere kadar birçok kişi izledi.
ABD nükleer santrallerine güveniyorÜlkedeki santrallerin her türlü sismik harekete ve tsunamiye dayanacak şekilde tasarlandığı açıklaması geldi.
Şehir içinde doğal yaşam: Karavanlarİstanbul''da şehir içinde henüz bir karavan kampı alanı olmasa da, yeni teknoloji karavanlar sayesinde, kamp alanına ihtiyaç duymadan konaklama yapmak da mümkün.
Tartışmalı kanun kabul edildiTartışmalı "Tabiatı ve Biyolojik Çeşitliliği Koruma Kanun Tasarısı" TBMM''de yapılan komisyon toplantısıyla, Çevre Komisyonu''nda görüşülerek kabul edildi.
Maden ocakları hafriyatla rehabilite edilecekİstanbul''da madencilik faaliyetleri nedeniyle doğal yapısı bozulan Ömerli ve İmrahor''daki araziler hafriyat toprağı ve inşaat/yıkıntı atıkları ile doldurularak rehabiliteye hazır hale getirilecek.
Ada''nın yükselme yolunda dokuz taşTürkiye''de turizmin ilk başladığı yer olan Kuşadası''nın yeniden yükselişe geçmesi için acil çözüm bekleyen sorunları, "Analiz raporu"nda toplandı.
Rant çemberi kırıldıBirGün''ün 14 Aralık 2009''da ‘İmar Planlarında Yeniden Doğuş'' manşetiyle verdiği özel haberde ortaya çıkarılan rant paslaşması, mahkeme tarafından iptal edildi.
Büyükadalılar yıktırmadıBüyükşehir Belediyesi''ne bağlı yaklaşık 150 kişilik ekip, parktaki çalışmaları yıkmak istedi ama... Adalar Belediyesi tarafından Büyükada doğumlu CHP istanbul eski İl Başkanı mimar Mehmet Bölük adına yapılan park İstanbul Büyükşehir belediyesi engeline takıldı. Dün Büyükada''ya giden Büyükşehir Belediyesi''ne bağlı yaklaşık 150 kişilik ekip, parktaki çalışmaları yıkmak istedi. Ancak Adalar Belediyesi ekipleri ve esnaf, yıkım ekibini engelledi. Adalar Belediye Başkanı Mustafa Farsakoğlu, yetkinin kendilerinde olduğunu söylerken Büyükşehir Belediyesi''nden yapılan açıklamada ise Çınar Meydanı''nın kendilerinin yetki ve sorumluluğunda olduğu, Adalar Belediyesi''nin çalışmasının yetkisiz olduğu belirtildi.
Tarih: 18 Mart 2011 Kaynak: Vatan Yazan: Bülent Aydoğdu
Takvim
<<Mart 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
  1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.