Haberler

21 Nisan 2006, Cuma

Mimarlık ve SuçMimarlık ve SuçBarınma - yerleşme hakkı, sivil kontrol ve egemenlik adına ihlal edildiğinde sorumluluk sadece yerel yönetimlerde veya hükümetlerde mi aranmalı? İsrailli mimarlar Eyal Weizman ve Rafi Segal; mimarların sorumluluğunu temellendirmeye çalıştıkları “Sivil İşgal” (Civilian Occupation) adlı projelerinde; İsrail mimarlığının Ortadoğu’daki rolünü haritalar, hava fotoğrafları, doküman, sözlü tarih ve birçok araştırma tekniği ile analiz ettiler. 2002’de Berlin’de düzenlenen UIA kongresinde İsrail mimarlığını temsil etmek üzerine yarışma kazanan Weizman ve Segal araştırma sonuçlarını açıkladılar ve IAUA (İsrail Birleşik Mimarlar Birliği) tarafından kongreye katılımları yasaklandı. Haberin Devamı
Müze soygunu ''geliyorum'' dediMüze soygunu ''geliyorum'' dediUşak Müzesi''nin soyulmasıyla ilgili olarak Bakanlık, "Soruşturmamız sürüyor" dedi. Karun Hazinesi''nin Türkiye''ye getirilmesi için çalışan uzmanlar ise, "Biz uyarmıştık" vurgusunu yaptı.
Köprülere deprem takviyesiKöprülere deprem takviyesiİş, Mayıs''ta başlıyor. Türkiye''de ilk defa uygulanacak yöntemle deniz altından ayaklar güçlendirilecek. Çelik halatlar elden geçecek. Tamirat en az 2 yıl sürecek, trafik çilesi katlanacak.
Ferdinand Richard, Santral İstanbul’daFerdinand Richard, Santral İstanbul’daEkim 2006’da kapılarını açmaya hazırlanan Santral İstanbul, kültür sanat dünyasının önde gelen yöneticilerini İstanbullularla buluşturmaya devam ediyor.
Arkitera Download AçıldıArkitera Download AçıldıCAD konusunda ihtiyaç duyulan her türlü model, program, script, doku ve benzeri dijital malzemeleri belli bir disiplin altında bir arada toplayarak kolay ulaşılabilen merkezi bir site olmayı hedefleyen Arkitera Download test yayınına başladı.
Topbaş, Göztepe Parkı''na ''farklı'' bir cami tasarlıyorTopbaş, Göztepe Parkı''na ''farklı'' bir cami tasarlıyorİstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Topbaş, Göztepe Parkı''na inşa edilecek cami için proje yarışması yapılması gerektiğini belirtti; estetik olması için de Tokyo Camisi''ni örnek gösterdi.
Thom Mayne Hakkında...Thom Mayne Hakkında...“Kendimi tamamlanmamış ve birçok açıdan eksiklikleri olan biri olarak görüyorum” diyor Thom Mayne. Bu kulağa pek de hoş gelmiyor çünkü Mayne birçok mimarın yapamayacağı birçok başarı elde etti, Pritzker Ödülü’nü kazandı, mimari açıdan muhafazakar sayılabilecek Amerika’da birçok radikal kamu binası tasarladı, ayrıca Paris’teki Pompidou Kültür Merkezi’nde bir retrospektif sergisi var. Acaba hangi ödül ona kendini tam hissettirebilir?
"Haydarpaşa Manhattan Oluyor" a Dünya Anıtlar ve Sitler Günü''nde Tepki"Haydarpaşa Manhattan Oluyor" a Dünya Anıtlar ve Sitler Günü''nde Tepki18 Nisan Dünya Anıtlar ve Sitler Günü kapsamında İTÜ Mimarlık Fakültesi''nde "Haydarpaşa - Endüstriyel Miras ve Koruma" konulu bir panel ve ardından ödül töreni gerçekleştirildi.
''İstanbul''u o yarattı''İstanbul''u o yarattıVitra''nın ödüllü koleksiyonu ''İstanbul''a imza atan tasarım dehası Ross Lovegrove iddialı: Bu koleksiyon çok iyi. 30 sene sonra da satmazsa şu masayı yerim.
Professional Lighting Design, Mayıs Ayında Profesyonelce ‘Eğleniyor!’Professional Lighting Design, Mayıs Ayında Profesyonelce ‘Eğleniyor!’1997 yılından bu yana dünyanın tek aydınlatma tasarımı dergisi olarak hayatını sürdüren Professional Lighting Design, Almanca, İngilizce ve Çince’den sonra Türkçe olarak yayımlanıyor.
EUROPAN 8, Kent ve Dönüşüm Üzerine 4 SöyleşiEUROPAN 8, Kent ve Dönüşüm Üzerine 4 SöyleşiGeçtiğimiz Şubat ayında Europan Yarışması’nın 8.cisi sonuçlandı. Dünya çapında düzenlenen bir yarışma olan Europan “Geleceğin Avrupa Kenti için Stratejik Projeler” üretilmesini hedefliyor.Yarışma sonuçlandıktan sonra Arkitera.com’un “Yarışma Projeleri” bölümünde Zeytinburnu arsasında açılan yarışmanın birincisi ve mansiyonu ile Kepez-Antalya arsasında açılan yarışmada mansiyon kazanan projeler tanıtılmıştı.
“Şeytan da Güzel Olabilir”“Şeytan da Güzel Olabilir”Spiegel, Hollandalı Mimar Rem Koolhaas ile Prada ve politika, diktatörlük ve çirkinliğin cazibesi ile ilgili bir söyleşi yaptı.
GYODER’in Düzenlediği 6. Gayrimenkul Zirvesi’nde Gayrimenkul Sektörü’nün Değişen Yüzü TartışılacakGYODER’in Düzenlediği 6. Gayrimenkul Zirvesi’nde Gayrimenkul Sektörü’nün Değişen Yüzü Tartışılacak2 – 3 Mayıs tarihlerinde Swissotel de yapılacak olan ve Arkitera Mimarlık Merkezi’nin de iletişim sponsorluğunu yaptığı 6. Gayrimenkul Zirvesi’nin basın tanıtım toplantısı GYODER Başkanı Haluk Sur, Başkan Yardımcısı, organizasyon komitesi ve diğer yönetim kurulu üyelerinin katılımıyla yapıldı.
ABD Mimari İnceleme Gezisi''nin Programı AçıklandıABD Mimari İnceleme Gezisi''nin Programı AçıklandıMimarlık Vakfı, Uknow ve Bahçeşehir Üniversitesi işbirliği ile organize edilen ABD mimarlık İnceleme Gezisi''nde gün gün gezilecek mekanların yer aldığı program açıklandı. 14 gün sürecek gezide New York City, Washington DC., Boston, Philedelphia ve Chicago kentleri gezilecek. Gezi kapsamında katılımcılar hem turist yapıları hem de mimari açıdan görülmesi gereken önemli binaları gezme imkanı bulacaklar.
TMMOB Mimarlar Odası’nın 40. Dönem Merkez Yönetim Kurulu Görev Bölümünü YaptıTMMOB Mimarlar Odası’nın 40. Genel Kurulu 14–16 Nisan 2006 günlerinde Ankara’da toplanmış ve 2006–2008 dönemi için seçilen Merkez Yönetim Kurulu (MYK) 20 Nisan günlü ilk toplantısında görev bölümünü yaptı.
Boğaz''a Üçüncü Köprü İçin Dört Alternatif ''II. Uluslararası Kamu Alımları Sempozyumu'''' sonrasında gazetecilerin sorularını yanıtlayan Özak, köprünün güzergahına ilişkin soru üzerine, daha önce 3''ü kuzey, 1''i güney ve 1''i de ortadan olmak üzere 5 güzergah tespit edildiğini, güney olasılığının ''tüp geçit'''' nedeniyle ortadan kalktığını söyledi.
Niğde’de altyapı sorunu kalmayacakSon yıllarda başarılı yatırım projeleri ile dikkat çeken Niğde’de, önümüzdeki yıl altyapı sorunu bulunan köyün kalmayacağı bildirildi.
Logo Kitabı ÇıktıEditörlüğünü Ali Tekin Çam’ın üstlendiği; 281 grafik tasarımcı ile 15 hat ustasının çalışmalarının ve 14 sayfalık logo ile ilgili teknik bilginin bulunduğu “Türk Grafik Tasarımcıları LOGO” kitabı çıktı. Ülkemizde ilk defa bu kadar geniş kapsamda hazırlanan kitap, bir döneme ait logo tasarımları hakkında kaynak olması, referans oluşturması, logo konusunda çok farklı tasarım anlayışları, teknikleri ve üretim sürecini içermesi bakımından önemli bir işlevselliğe sahip.
Tarih: 21 Nisan 2006 Kaynak: Türkiye
‘Akademi’ Dünya Markası OluyorAkademi Gayrimenkul Türkiye geneli bölge temsilciliği ve yurt dışı temsilcilikleri vererek yerli bir dünya markası olmaya adım attı. Temsilcilik için yurt içinden ve yurt dışından yoğun taleple karşılaştıklarını söyleyen Genel Koordinatör Selahattin Küçükşahin, “Bunları değerlendiriyoruz. Bizler bir günlük, bir aylık, mevsimlik ortaklıklar istemiyoruz. Ömür boyu süren ortaklıkların peşindeyiz. ‘Aile’ gibi olmak ilk hedefimiz” dedi.
Tarih: 21 Nisan 2006 Kaynak: Türkiye
TOKİ’den Yeni KrediToplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ), inşaat seviyesi yüzde 70 ile 90 arasında olan 150 metrekareye kadar konut inşaatları için, 9 bin ile 3 bin YTL arasında konut tamamlama kredisi açacak.
Variller bu kez Kartal’da çıktıTuzla’dan sonra bu kez Kartal’da yeni varillere rastlandı. Samandıra’da, bir inşaatın hafriyat alanında dün bulunan onlarca varil çevre sakinlerinde endişeye neden oldu.
''Teion-Billaos'' günyüzüne çıkacakAntik kent bin 330 dönümlük arazide yer alıyor Zonguldak''ın Filyos beldesindeki ''Antik Teion-Billaos Kenti''nde kazı ekibinin oluşturulmasının ardından bu yıl çalışmalara başlanacak.
İkinci ''Lale Devri''Osmanlı İmparatorluğu''nda bir devre adını veren lale, Büyükşehir Belediyesi''nin projesiyle geri döndü. "İstanbul''a 3 Milyon Lale" kampanyasıyla kentin yeşil alanları rengarenk oldu.
200 imzası olan her şeyi isterGöztepe Parkı''na cami yapıyoruz, dediler. Kıyamet koptu. Ne demişti gölge başkan İdris Güllüce? "Göztepe''ye cami, yerel ve merkezi iktidara oksijen pompalayacaktır."
Mortgage uyarısı!Bahar geldi mi ağaçların dallarına su yürür.. Ergen oğlanların, kızların sivilceleri azar.. Küçük mülk sahipleri de hayal kurmaya başlar. Hükümet adamları bizim ahalinin ek yerini iyi bildiğinden başımıza bir "Mortgage" numarası sardı.
Lalenin muhteşem dönüşü!Son günlerde İstanbul''da en çok, şehrin ana arterlerini, caddelerini ve parklarını süsleyen laleler konuşuluyor. Sarıdan kırmızıya, yeşilden siyaha tam 3 milyon lale İstanbul''u adeta bir renk cümbüşüne çevirdi.
Elazığ Çimento''nun talipleri rekabet engelinden korkuyorOyak Grubu''nun Elazığ Çimento Fabrikası''nı satışa çıkardığını açıklaması, gözleri yeniden sektörde faaliyet gösteren şirketlere çevirdi.
Yabancıdan Yabancıya Ev, Turizme Zarar VerirTürkiye Seyahat Acenteleri Birliği (TÜRSAB) Başkanı Başaran Ulusoy, sadece Antalya''da yabancılara ait 5 bin ev bulunduğunu bildirdi.
Rogge: İstanbul 2016 için şanslıUluslararası Olimpiyat Komitesi (IOC) Başkanı Jaques Rogge, İstanbul''un 2016 olimpiyatları adaylığıyla ilgili olarak olumlu konuştu. Rogge, İstanbul''un iyi bir olimpiyat düzenleyemeyeceği gibi bir düşüncelerinin olmadığını belirterek, "Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi (TMOK) ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi''nin çok başarılı olacağına inanıyorum" dedi. TMOK ve İstanbul''un olimpiyat oyunlarını düzenlemek için her türlü imkâna sahip olduğu inancını taşıdığını ifade eden Rogge, "Ancak İstanbul''un rakipleri her zamanki gibi çok güçlü. Yine de ben İstanbul''un en güçlü adaylar arasında olduğuna inanıyorum" şeklinde konuştu. Olimpiyatların verileceği kentin belirlenmesinde bazı başka organizasyonların o kentte yapılmasının da etken olabileceğini dile getiren Rogge, "İstanbul''un, 2010 Avrupa Kültür Başkenti adaylığı ve bunu alması da çok önemli" görüşlerine yer verdi.
Tarih: 21 Nisan 2006 Kaynak: Radikal
Yeni tasarımlara imza atan Türk mobilyacılar 1 milyar Dolar''lık ihracata odaklandıTürk mobilya sektörü, ihracatta hedef büyüttü. 2005 yılının kasım ayı itibariyle 635 milyon dolarlık bir ihracata imza atan Türk mobilya üreticileri, 1 milyar dolarlık hedefe odaklandı.
Boğaziçi ve Fatih’e deprem takviyesiBoğaz köprülerinin temelleri bakıma alınıyor. Temel güçlendirmeleri ''Türkiye''de ilk kez uygulanacak bir yöntemle'' gerçekleştirilecek.
İstanbul''da açan 3 milyon lalenin anavatanı Konyaİstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) geçen kış "Lale anayurduna geri dönüyor" sloganıyla 3 milyon lale soğanını şehrin pek çok noktasına ekti. O dönemde çok da ilgi toplamayan bu çalışma, nisan ayının gelişiyle herkesin dikkatini çekti.
3. köprüyü özel sektör işletecekİstanbul''a bağlantı yollarını artırmak isteyen hükümet, 3. köprü yapımına büyük önem veriyor. Köprü için düşünülen yerler arasında 3 alternatif öne çıkıyor.
Kent içi ulaşım sorununda çözüm yakın limanlar arası taşımacılıkİstanbul gibi sahili olan şehirlerin ulaşım sorunlarının çözümünün limanların doğru çalışmasına bağlı olduğunu belirten Altan Köseoğlu, ''TIR’ların, kamyonların taşıdığı yüklerin yüzde 86’sını denize döndürmek mümkün'' dedi.
Kartal Kentsel Dönüşüm Projesi’ne Türk Mimarlar da KatılacakÜnlü Iraklı Mimar Zaha Hadid, İstanbul Büyükşehir belediye Başkanı Kadir Topbaş’ı Saraçhane Belediye Sarayı’ndaki makamında ziyaret ederek bir süre görüştü.
Asbestli varilleri yollara attılarKocaeli''nin Gebze ilçesinde asbestli beş varil yol kenarına atıldı. Edirne Uzunköprü''de de toprağa yarı gömülü 200 varil bulundu.
Topbaş: Köprü genişletilebilirBüyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, gerekirse Boğaz Köprüsü''nün genişletilebileceğini söyledi. Topbaş, dün Vatikan''ın Ankara Büyükelçisi Antonio Lucibello ile görüşmesinin ardından, üçüncü köprüyle ilgili soruları yanıtladı. Yeni köprüyü, İstanbul''un iç ulaşımı hesaba katılarak yapılan bir köprü değil, ulusal, hatta evrensel bir köprü olarak düşündüklerini belirten Topbaş, "İki köprü arasına sıcak bakmıyorum. Gerekirse köprülerden biri, Boğaz Köprüsü belki genişletilir. Yeni köprüde transit taşımacılık dikkate alınmalı. Kuzeydeki İstanbul''un akciğerlerinden taviz verilmemeli. Benim arzum, mümkün mertebe viyadükler üzerinde giderek, ileride geçtiği alanlara fazla bağlantı imkânı vermeyen bir köprü" dedi.
Tarih: 21 Nisan 2006 Kaynak: Radikal
Çokkültürlü İtalyan Tasarım Devi: MorosoNisan başında Tasarım Haftası nedeniyle Milano’daydım. Bir hafta boyunca tasarım konuşan, tasarım anlatan, tasarım soluyan kent, dünyanın en ünlü markalarına yeni koleksiyonlarını sergilemek için muhteşem bir platform yarattı.
Ünye Yarışması Katılımcılarına Çağrı!Yarışma jürisi tarafından yapılan “Ünye Cumhuriyet Meydanı-Yunus Emre Parkı Kentsel Tasarım Proje Yarışması Jürisi değerlendirme için 12.04.2006 tarihinde toplanmış. Jüri 14.04.2006 günü saat 15.00 da katılan tüm projelerin beklenen mekansal, mimari, peyzaj mimarlığı düzeyini tutturamamış olmaları nedeniyle hiçbir projeye ödül verilmemesine oybirliğiyle karar vermiştir.” açıklamasıyla başlayan gelişmeler Arkitera Forum’da çok yakından takip ediliyor.
Adana’da ‘Hayal Park’ tartışmasıAdana’da yaptırılan “Hayal Parkı” kentte tartışmalara yol açtı. CHP Seyhan belediye meclis üyeleri, park maliyetinin planlananın çok üzerine çıktığını iddia ederken, Belediye Başkanı Azim Öztürk ise suçlamaları kabul etmedi.
Katar''ın en yüksek binasını genç Türk mimar tasarladıKatar''ın en yüksek binası Doha Trade Center''ı genç Türk mimar Murat Kader tasarladı. 130 milyon dolara mal olması beklenen bina, 61 katlı olacak. Bina üstten bakıldığında ''uçan bir sinek'' görünümünde.
KEY Hesabında Yine Hesap KarıştıBaşbakan Tayyip Erdoğan tarafından ödeneceği açıklanan Konut Edindirme Yardımı (KEY) hesaplarıyla ilgili olarak Toplu Konut İdaresi Başkanlığı''nın (TOKİ) hazırladığı rapor çarpıcı gelişmeleri ortaya koyuyor.
Köyler şantiyeye dönüyorDoğu Anadolu Bölgesi’nde “Köylerin Altyapısını Destekleme Projesi” kapsamında köyler şantiyeye dönüyor.
İstanbul''a İkinci Meydan GeliyorDünyanın en önemli metropollerinden olan ancak diğer rakiplerinin aksine sadece bir meydanı bulunan İstanbul, Büyükşehir Belediyesi''nin yeni projesiyle Beşiktaş''ta da bir meydana kavuşacak.
Siyanürlü altın için bir ''hayır'' dahaSiyanürlü altın madeni işletmeceliğine karşı çıkanlar Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi''nden (AİHM) sonra Türkiye''deki davayı da kazandı. Danıştay, Bergama''da siyanürlü altın işletmeciliğine yeniden izin veren Bakanlar Kurulu kararını iptal etti.
İstanbul’un ulaşım sorunu anketle çözülecekİstanbul Büyükşehir Belediyesi, ulaşım sorununu çözmek için yaklaşık 500 bin İstanbullunun görüşlerini alacak.
Mimarlık eğitiminde ''birliktelik''Türkiye''nin tüm bölgelerindeki geleneksel mimari ile tarihten gelen kent dokuları arasında, birbirlerini gözeten ve tamamlayan kimlik ve kültür bağları var.
‘Sultanahmet’i de yenileyeceğiz’Eminönü Belediye Başkanı Nevzat Er, haziran ayında yapılacak 1. Uluslararası Eminönü Sempozyumu ile bölgenin yeniden yapılandırılması çalışmalarının hızlanacağını bildirdi.
Beko yeni ürünlerle Rusya pazarındaRusya’da yatırım kararı alan ve bu yılın üçüncü çeyreğinde bölgedeki üretim tesisini faaliyete geçirecek olan Beko Elektronik, Moskova’da düzenlenen Tüketici Elektroniği Fuarı’na (CEM 2006) katılarak son teknoloji ürünlerini Rusya pazarına sundu.Avrupa’nın ikinci büyük TV üreticisi olan firma, fuarda, Rusya pazarına yönelik özel ürünlerin yanı sıra yeni nesil ev elektroniği ve eğlence teknolojileri, görüntü teknolojileri, uydu teknolojileri, telekomünikasyon, mobil, internet ve bilgisayar teknolojilerini tanıttı.
Tarih: 20 Nisan 2006 Kaynak: Zaman
Almanlar rüzgâr santralı kuruyorAlman Cowag firması, Konya''nın Seydişehir ilçesinde 130 milyon Euro''luk yatırımla 50 rüzgar türbini kurmayı planlıyor. Firmanın yetkilisi Rudolf Wasem, ilçeye gelerek çalışmaları tamamlamak ve temel atmak için Konya Milletvekili Harun Tüfekçi, Kaymakam Ali Yıldırım, Belediye Başkanı İbrahim Halıcı ile görüştü. Wasem, “Rüzgar tribünü inşaatı aşamasında 250-300 kişiye iş verilecek.” dedi.
Tarih: 20 Nisan 2006 Kaynak: Zaman
Aktürk''ten Rapsodi evleriAktürk Yapı Endüstrisi''nin Çekmeköy''deki 592 konutluk Rapsodi Evleri projesi, yapı niteliği, geleneksel Türk mimarisi çağrışımları ve gözde arazisiyle konut sektöründe çok konuşulacak projelerden biri olacak. 592 konutluk bir proje olan Rapsodi Evleri, geleneksel Türk mimarisi motifleri taşıyan görünümüyle çağdaş yapı teknolojileri kullanılarak inşa edilecek. 2006 Nisan ayı itibarıyla başlatılan projenin 1. etabı Eylül 2007''de, 2. etabı Mart 2008''de, 3. etabı Mart 2009''da tamamlanacak. Rapsodi projesinin toplam yatırım büyüklüğü 80 milyon dolar olacak. Ayrıca Rapsodi Evleri''nin brüt metrekare fiyatları 1600 dolarla 220 dolar arasında değişiyor.
Tarih: 20 Nisan 2006 Kaynak: Cumhuriyet
Konut Yardımını Ödeme Tasarısı Meclis’te19 yıllık Konut Edindirme Yarıdmı (KEY) hesabı nihayet kapatılıyor. Hükümet, 6 milyon çalışanı ilgilendiren KEY kesintilerinin hak sahiplerine iadesine ilişkin tasarıyı dün Meclis’e sevk etti.
VitrA ve Artema''nın düş dünyasıTÜYAP Fuar Merkezi''nde dün açılan UNICERA 2006 - 18. Uluslararası Seramik ve Banyo Fuarı, konut sektörü için son derece önemli sayılan fayans, seramik kaplama malzemeleri, vitrifiye ürünleri, küvetler, armatürler, banyo mobilya ve aksesuvarları, granit, doğal taş, cam mozaik, mermer, jakuzi ve seramik yan sanayi ürünlerini bir arada görme şansı sunuyor.
Geçmiş diriliyorİstanbul''un tarihi semtlerinde, çoğu metruk yapıların bir anda yenilenmesi için hazırlanan projede, ilk kazma gelecek ay vuruluyor. Hedef eski İstanbul mahallelerini canlandırmak.
İnşaattaki hareketlilik mobilyaya yansıdı, şirketler yatırıma gidiyorİnşaat ve konut sektöründeki canlanma mobilyacıları da harekete geçirdi. Bankaların kredilerde vadeyi uzatarak, faiz oranlarını düşürmelerinin insanları ev almaya yönelttiğini gören mobilya şirketleri, yeni ürün geliştirmek için yatırıma yöneldi.
Yabancılar kuyruğa girdiYabancı yatırımcılar, uzun süredir gayrimenkulde yer almak için piyasanın önemli oyuncularını takip ediyor. Konut kredilerinden pay almak için yarışan yabancı bankaların Türkiye''deki evliliklerinin ardından gözler şimdi gayrimenkul yatırım ortaklıklarına (GYO) çevrildi.
Konut edindirme yardımı Meclis’e sunulduKonut Edindirme Yardımı (KEY) hesabında biriken paranın yaklaşık 6 milyonu bulan hak sahibine ödenmesine ilişkin kanun tasarısı, Meclis Başkanlığı’na sunuldu.
Ofer, Şimdi de Kutman’la Gayrimenkul İşine GiriyorGlobal Yatırım Holding’in patronu Mehmet Kutman, Kuşadası Limanı’nda ve Galataport ihalesinde birlikte hareket ettiği Sami Ofer’in sahibi olduğu Ofer Grubu ile gayrimenkul işine giriyor. Bunun için Global’in iştiraki Pera Menkul, gayrimenkul yatırım ortaklığı (GYO) şirketine dönüştürülecek.
Gayrimenkule Dubai rötuşuSermaye Piyasası Kurulu (SPK) hazırladığı Gayrimenkul Yatırım Ortaklıkları (GMYO) taslağı ile ''''yönetim kurulunda görev alacakların çoğunluğunun TC vatandaşı olması'''' şartını kaldırmayı planlıyor.
Tasarımım 30 Yıl Sonra da Satmazsa Masayı Yerim21’inci yüzyılın tasarım dehaları arasında gösterilen Ross Lovegrove, Vitra için tasarladığı "İstanbul" adlı banyo koleksiyonun çok etkileyici olduğunu söyledi.
Seramik, İtalya ve İspanya’da Küçülüyor, Türkiye’de Büyüyorİtalya ve İspanya gibi seramik sektöründe lider ülkelerin son yıllarda küçülme kaydettiğini belirten Avrupa Seramik Federasyonu Başkanı Alain Delcourt Türkiye’de seramik sektörünün düzenli bir büyüme içerisine girdiğini söyledi.
Ünye Kentsel Tasarım Yarışmasında Oluşan “Snop” Bir Davranış Üzerine DüşüncelerGeçtiğimiz yaz ayında açılan daha sonra yarışma şartnamesi jüri üyeleri tarafından hazırlanmadığı için iptal edilen “Ünye Belediyesi Kent Meydanı Kentsel Tasarım Fikir Proje Yarışması” bu sene başında yeniden açılmıştı. Tartışmaları yarışma sürecinden sonra yarışma bu sefer ödül vermeye değer proje bulunamadığı yönünde yapılan açıklamalar ile gündemde.
Takvim
<<Nisan 2006>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.