Haberler

21 Nisan 2010, Çarşamba

Gameboy Michael Licht Hem Mimarlıkta, Hem de Oyunlar için Hayal KuruyorGameboy Michael Licht Hem Mimarlıkta, Hem de Oyunlar için Hayal KuruyorMark dergisi muhabirlerinden Katya Tylevich''in artık serbest çalışan, daha önceleri LucasArts ve EA''da video oyunu tasarımları yapmış olan eski mimar Michael Licht ile yaptığı söyleşiyi Tylevich''in kendi ağzından okuyun. Licht "Mezun olduğum için şanslıyım, çok fazla oyun oynuyordum. Sürekli olarak mimarlık ve oyunlar arasında kalan doğamın ikilemiyle savaşıyordum. Böylece video oyunu şirketlerinde çalışmak için başvurularda bulundum. Örneğin LucasArts’ın oyunların çevrelerini tasarlamak için mimarları işe aldığını biliyordum." diyor... Haberin Devamı
İstanbul''da 50 bin konut yıkılmalıİstanbul''da 50 bin konut yıkılmalıGYODER Başkanı Tanes, 3 milyon konuttan 50 bininin yıkılması gerektiğini söyledi.
Eskihisar''a yeni yüzEskihisar''a yeni yüzKocaeli Büyükşehir Belediyesi''nin Eskihisar Sahil düzenlemesi çalışmaları tüm hızıyla sürüyor. Yaz dönemine yetiştirilecek olan çalışmalar bittiğinde 1200 metrelik Eskihisar Sahili bölge insanının nefes alabileceği mekânlardan bir olacak.
TOKİ''ye rekor başvuruTOKİ''ye rekor başvuru7 bin 184 kişi yüzde 17-20''lik indirimden faydalanmak için başvurdu.
Liman Arkası İzmir''i kalkındıracakLiman Arkası İzmir''i kalkındıracakBelediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, Liman Arkası''ndaki yeni kent merkezinde zemin etüdü çalışmalarını tamamladıklarını söyledi. Kocaoğlu, "Sadece 28 dönümlük bir yerde 300 milyon dolar civarında bir yatırım olacak. İş Bankası, Turyağ gibi şirketler yatırım için bekliyor.
"150 yıllık Reyhan Konağı" "150 yıllık Reyhan Konağı" İzmir''deki Reyhan Pastaneleri''nin sahibi Reyhan ailesine ait olan 150 yıllık tarihi Reyhan Konağı, "Yüreğine Sor" filmine ev sahipliği yaptı. Rize''nin Çamlıhemşin ilçesindeki Reyhan Konağı Tuba Büyüküstün, Kenan Ece, Hakan Eratik, Şevval Sam ve Ayla Algan''ın oynadığı, Yusuf Kurçenli''nin yönettiği "Yüreğine Sor" filmine büyük değer kattı.
Tillo ve Ziyaret''te kentsel yenileme projesi uygulanacakTillo ve Ziyaret''te kentsel yenileme projesi uygulanacakSiirt''in Aydınlar (Tillo) ilçesi ile Ziyaret beldesinde kentsel yenileme projeleri uygulanacak. Bu kapsamda Ziyaret beldesinde 240 konut ile 85 işyeri yapılacak.
İzmir''in EXPO Adaylığı için "Kırılma Noktası" İnciraltıİzmir''in EXPO Adaylığı için "Kırılma Noktası" İnciraltıİzmir Büyükşehir Belediyesi''nin Çin''in Şanghay şehrinde düzenlenecek EXPO 2010''a katılımıyla ilgili bilgi veren Başkan Aziz Kocaoğlu, "EXPO bize çok uzak değil, her zaman ipi göğüsleyebiliriz" dedi.
Harvard''da Peyzaj Mimarları Rollerini Yeniden KeşfettiHarvard''da Peyzaj Mimarları Rollerini Yeniden KeşfettiPeyzaj mimarları genellikle bir binanın yapımı tamamlandıktan sonra birkaç ağaç diken ve bir de bank koyan kişiler olarak tanımlandı. Şimdi ise, gelişim işlerini kazanıyorlar ve kendileri yanlarında mimar çalıştırıyorlar.
Meke Gölü için umut ışığıMeke Gölü için umut ışığıGörünümü nedeniyle ''''dünyanın nazar boncuğu'''' olarak adlandırılan ve son yıllarda su seviyesinin azalmasına bağlı olarak eski güzelliğini yitirmeye başlayan Meke Gölü için umut ışığı doğdu.
2010 Dünya Fuarı''nda ''yumuşak'' açılış2010 Dünya Fuarı''nda ''yumuşak'' açılışŞanghay EXPO olarak adlandırılan fuarı, deneme açılışında 200 bin kişi ziyaret etti.
Dünyanın ilk "ekolojik kenti"Dünyanın ilk "ekolojik kenti"Otomobilin, çevreyi kirleten yakıtların, hava kirliliği yaratan gazların ve çöplerin olmadığı bir kent düşünün. Bugünün modern yaşamında bir hayal gibi gözüken bu düşünce, Abu Dabi''de gerçek oluyor.
İşte bekarların yaşaması için önerilen en egzotik şehirlerİşte bekarların yaşaması için önerilen en egzotik şehirlerABD''nin en popüler erkek internet sitelerinden askmen.com''un büyük şehirler arasında yaptığı araştırmada, bekar erkeklerin yaşaması için önerilen en egzotik 29 şehir belirlendi.
Avrupa''nın en güzel minaresi seçildiAvrupa''nın en güzel minaresi seçildiAvrupa''nın en güzel minaresi seçildi. 3 kurumun ortaklığıyla düzenlenen fotoğraf yarışmasının kazananları açıklandı.
İstanbul''un kapalı kapıları açılıyorİstanbul''un kapalı kapıları açılıyorŞehrin en merak edilen ama ancak özel izinle girilebilen bazı ünlü binaları, dokuz gün boyunca kapılarını halka açacak.
Tasarım kültürünü üretmeye yeni başlıyoruzTasarım kültürünü üretmeye yeni başlıyoruzZOOM TPU, son dönemde hastane, ilaç firmalarının ofisleri gibi sağlık sektörüne yönelik projeleriyle gündemde olan bir mimarlık şirketi. Kurucu ortaklarından Atilla Kuzu, mobilya tasarımlarıyla da tanınan bir tasarımcı. Japonya''da ve Türkiye''de birçok ödül kazanan Kuzu ile, tasarım ve tasarım yaklaşımı üzerine konuştuk.
Çocuklar yumurtalarda eğitim alacakÇocuklar yumurtalarda eğitim alacakAvrupalı mimarlar sadece ticari ve konut değil eğitim ve sağlık projelerinin mimarisinde de yenileri denemeye bayılıyor. Almanya''nın küçük kentlerinden biri olan Bühlau''daki çocuk gelişim merkezi de bu örnekler arasında geliyor.
Ortaköy''deki Zekiye Sultan Yalısı otel oluyorOrtaköy''deki Zekiye Sultan Yalısı otel oluyorİstanbul Boğazı''nın en gözde yerlerinden Ortaköy''de bulunan ve geçirdiği bir yangın nedeniyle kül olan Zekiye Sultan Yalısı otel olacak.
Tarihe bir dokunuşTarihe bir dokunuşTarihi dokuyu yaşatmak ve gelecek kuşaklara aktarmak amacıyla Nilüfer Belediyesi tarafından Misi`de, restorasyon ve cephe sağlıklaştırma projesi yürütülüyor.
Taksim Cumhuriyet Anıtı''nın restorasyonu tamamlandıTaksim Cumhuriyet Anıtı''nın restorasyonu tamamlandıİstanbul Büyükşehir Belediyesi''nin yürüttüğü restorasyon çalışmaları neticesinde yenilen Taksim Cumhuriyet Anıtı, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı''nda açılıyor.
Sanat Yönetimi Programı Atölyesi''nde "Mimari Algılama ve Farkındalık"Sanat Yönetimi Programı Atölyesi''nde "Mimari Algılama ve Farkındalık"Yıldız Teknik Üniversitesi, Sanat ve Tasarım Fakültesi''nde Sanat Yönetimi Programı her sene farklı disiplinlerden kişileri konuk öğretim görevlisi olarak misafir ediyor. Bir dönem içinde 2 bazen 3 konuk sanatçı ile 3. ve 4. sınıf lisans öğrencilerine çok yönlü ve zengin bir ortam sunulmasına çalışılıyor. 5 hafta süren bu atölye çalışmalarını gerçekleştiren ekibin başında, Sanat Yönetimi program yürütücüsü Yrd.Doç.Dr. Emine Önel Kurt ve Atölye Yürütücüsü Öğr.Gör. Nevin Çakmakoğlu Barut yer alıyor.
Büyükşehir''in 21. Salon GururuBüyükşehir''in 21. Salon Gururu2 yıl gibi kısa bir süre içinde, küçük yerleşimlerin spor ve sosyal etkinlik merkezi ihtiyacını karşılamak üzere çok amaçlı salonların inşaatına başlayan İzmir Büyükşehir Belediyesi, 21. salonu da tamamladı. Kentin önemli turizm bölgeleri arasında yer alan Özdere, önümüzdeki günlerde yapılacak açılışın ardından çok amaçlı salonuna kavuşacak.
Şehrin otlarını keçi sürüsüne biçtiriyorlarŞehrin otlarını keçi sürüsüne biçtiriyorlar‘Ot yoldurmak için hayvan sürüsünü salmak.'' Fikir tek başına çok da yeni değil. Ama şehir merkezine uygulanınca, bu atadan kalma uygulama bayağı bir yenilik sayılır.
Mısır''daki Osmanlı izleri canlanacakMısır''daki Osmanlı izleri canlanacakMarmara Belediyeler Birliği, Mısır''daki Osmanlı eserlerini restore ederek, Osmanlı''nın mirasını günümüze taşıyacak. Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, "Küreselleşen dünyada, kardeş ülke olarak gördüğümüz Mısır''a her zaman büyük önem verdik.
Piramit Biçimli Mezarı Hazır!Piramit Biçimli Mezarı Hazır!Son zamanlarda çektiği filmlerden çok emlak yatırımlarındaki sorunlarla haber olan aktör Nicolas Cage, yine bir ‘bina’ haberiyle gazetede yer buldu. Ancak bu kez farklı bir ‘bina’... Cage, New Orleans’ın tarihi mezarlığında satın aldığı mezar yerinde kendisi için “ebedi istirahatgâh” olarak piramit biçimli bir mezar inşa ettirdi.
Tarih: 20 Nisan 2010 Kaynak: Milliyet
Brezilya''nın "Yeni" Başkenti 50. Yılını Kutlamaya HazırlanıyorBrezilya''nın "Yeni" Başkenti 50. Yılını Kutlamaya HazırlanıyorBrasilia 1950''lerin sonunda, ülkenin kalbinde yeni bir başkente sahip olma konusundaki uzun vadeli bir Brezilya rüyasını gerçekleştirerek, hızla inşa edilen bir kentti. O zamanki başkan Juscelino Kubitschek, halkına 50 yıllık ilerlemeyi 5 yılda gerçekleştirecekleri ve bunun için de hummalı bir şekilde çalışacakları sözünü verdi. Brasilia inşaat halindeyken, başkanın projeleri teftiş etmek için geceleri yolculuk ettiği ve sonraki gün normal işine devam etmek için o zamanki başkent Rio de Janeiro''ya döndüğü söyleniyordu.
Kazıdıkça Tarih ÇıkıyorKazıdıkça Tarih Çıkıyorİzmir Büyükşehir Belediyesi''nin kültür merkezine çevirmeyi planladığı tarihi Ayavukla Kilisesi''nin duvar boyaları altında kaybolan figür ve yazılar, konservasyon çalışmalarıyla yeniden belirginleşmeye başladı.
Kayalıklar arasında kitap sevgisiKayalıklar arasında kitap sevgisiUçurumun dibindeki bu proje en zor coğrafi alanların bile etkili bir mimari anlayışla nasıl kullanılacağına örnek. Norveç''te hayata geçirilen proje dünyada eşi benzeri olmayan bir kütüphane projesi. Snohetta of Alexandria Library adını taşıyan bu kütüphanenin ziyaretçilerinin kitap sevgisinin dünyadaki gerçek temsilcileri olacağı ise kesin.
Kendi ayakları üstünde duran kamu binasıKendi ayakları üstünde duran kamu binasıNorveç''in Oslo şehrinde ahşaptan yapılan bu ilginç yapı binaların da kendi ayakları üzerinde durabileceğine bir örnek. AWP + Atelier Oslo Mimarlık şirketleri tarafından hayata geçirilen Lantern projesi kamu alanlarının mimarisinde adeta bir manifesto özelliği taşıyor.
800 milyon avroya HAVUZ''a giriyoruz800 milyon avroya HAVUZ''a giriyoruzHavuz, sosyalleşme, dinlenme, güneşlenme, eğlenme ve spor demek. Bugünlerde, sıcak yaz aylarına günler kala herkes havuz hayali kuruyor, bir bölümü bu hayalini gerçeğe dönüştürmek için harekete geçiyor. Türkiye''de müstakil yapılaşmanın ve site tarzı konutların artması, havuz kullanımı da yaygınlaştırıyor.
"Rapido ve T Cetvelinin Olmadığı Bir Dünyayı Hayal Ettim""Rapido ve T Cetvelinin Olmadığı Bir Dünyayı Hayal Ettim"Kale Tasarım Merkezi''nin düzenlediği Mimarın Mutfağı Tasarım Konferansları''nın sonuncusu Gökhan Avcıoğlu ile gerçekleşti.
"Bir Toplumun Gelişmişlik Düzeyi Kaldırımlarının Yüksekliği ile Ters Orantılıdır""Bir Toplumun Gelişmişlik Düzeyi Kaldırımlarının Yüksekliği ile Ters Orantılıdır"Düşler Akademisi ve Alternatif Yaşam Derneği''nin düzenlediği "Herkes İçin Kentsel Tasarım" seminerinde, engelsiz kentlerin tasarımları ve yönetim metodları üzerine bir sunum yapıldı ve konuyla ilgili Barselona''dan örnekler verildi.
Kentin terk edilenlerine ''açık'' sergiKentin terk edilenlerine ''açık'' sergiRotterdam Mimarlık Bienali''nden bir seçki, ''Açık Şehir İstanbul'' adıyla Depo''da. Küratör Can Altay, ''Açık Şehir, kentsel yoksulluğa, dahil edilmeyen ve terk edilene atıfta bulunuyor'' diyor. Sergi, kent için sosyal, politik ve ekonomik öneriler getiriyor.
Bafa Gölü''ne hayat verme çalışmalarıBafa Gölü''ne hayat verme çalışmalarıBafa Gölü''ndeki kirliliğin, DSİ ve Muğla''nın Milas Kaymakamlığı''nca yürütülen çalışmalarla ''''kabul edilebilir'''' ölçülere gerilediği bildirildi.
Akropol seferleri başlıyorAkropol seferleri başlıyorBergama''daki Akropol''e ulaşımda turistlerin büyük ilgi göstermesi beklenen 6 milyon euroluk teleferik projesi Mayıs''ta hizmete girecek.
Abant Nasıl Kurtulur?Abant Nasıl Kurtulur?Abant Tabiat Parkı''nda yapılan ‘çevre düzenlemesi'' Bolu Valiliği, sivil toplum örgütleri ve doğa bilimcileri karşı karşıya getirdi. Bolu Valisi Akpınar, "Biz yuvalara zarar vermedik. 200 dönümlük arazi zarar görmüş olabilir.
Ege''de Bir Sosyal Yaşam Vadisi Düşsel Seyirlerle YalıkavakEge''de Bir Sosyal Yaşam Vadisi Düşsel Seyirlerle YalıkavakEgenin neredeyse tüm kıyılarını görmüş olmamıza rağmen, her defasında yeni bir şeyler keşfedip bambaşka heyecanlar yaşıyoruz. Kim bilir bu belki de gördüklerimizden çok, hayalini kurduklarımızdan ileri geliyor. Çünkü zaten, biz mimarlar ve kent plancıları kentlerle duygusal ilişkiler yaşarız.
"Erginoğlu & Çalışlar" XII. Ulusal Mimarlık Ödülleri''ni Topladı"Erginoğlu & Çalışlar" XII. Ulusal Mimarlık Ödülleri''ni TopladıMimarlar Odası''nın her iki yılda bir düzenlediği ve bu yıl XII. dönemi gerçekleştirilen Ulusal Mimarlık Ödülleri, 16 Nisan 2010 tarihinde Çankaya Çağdaş Sanatlar Merkezi''nde düzenlenen törenle sahiplerini buldu. Bu dönem, 160 eserin / 211 pano ile katılımı değerlendirmeye alındı.
Geri Dönüştürülmüş Plastikten AdaGeri Dönüştürülmüş Plastikten AdaOkyanusta milyonlarca poundluk plastik yüzüyor ve bu konuda yapılabilecek en iyi şey bunları toplayıp geri dönüştürmek olacaktır.
CABE Rehberleri Buildist''in Desteği ile Türkçe''ye ÇeviriliyorCABE Rehberleri Buildist''in Desteği ile Türkçe''ye Çeviriliyorİngiliz Mimarlık ve Yapılı Çevre Komisyonu CABE (Commission for Architecture and Built Environment) 10 senedir mimarlarla, plancılarla, tasarımcılarla ve müşterilerle çalışarak onlara hayatlarını şekillendirecek projeler üzerinde deneyimler sunan bir kuruluş. CABE, müşterilere, müteahhitlere, mimarlara ve plancılara tavsiye veriyor ve kamu kurumlarına iyi tasarımlarla yardımcı oluyor. Kamu kurumlarının ev tasarım uzmanlıklarını destekliyor. Daha iyi bir yapılı çevre için eğitimler veriyor ve mimarlık, tasarım ve kamusal alan çalışmaları ile ilgili yayınlar hazırlıyor. PDF olarak hazırlanan bu yayınların bir kısmı CABE ile yapılan işbirliği sonucu Arkitera Mimarlık Merkezi tarafından Türkçe''ye çeviriliyor. Buildist''in mimarlık kültürüne verdiği desteğin bir ürünü olan bu yayınlar Burcu Karabaş tarafından Türkçeleştiriliyor.
Governors Adası''na Yeni Bir PlanGovernors Adası''na Yeni Bir PlanFederal yönetim Governors Adası''nı New York şehri ve eyaletine Ocak 2003''te 1 Dolar''a sattığı zaman, kısa çöpü kimin çektiği belli değildi.
Coachella Müzik Festivali''ne Dev Bir Kuş KonduCoachella Müzik Festivali''ne Dev Bir Kuş KonduWoodstock''tan bu yana müzik festivalleri daha farklı bir eğlence felsefesine doğru değişim gösterdi, tabii ki ifade ediliş biçimleri de. Bu yılki Coachella Festivali''nde de durum farklı değil.
Bahçeşehir Üniversitesi''nin Japonya Mimarlık Yaz Okulu''nun 2.''si GerçekleşiyorBahçeşehir Üniversitesi''nin Japonya Mimarlık Yaz Okulu''nun 2.''si GerçekleşiyorBahçeşehir Üniversitesi''nin Japonya''da Kültürlerarası Mimarlik Çalışması adıyla 2009 yılında düzenlediği yaz okulu etkinliğinin 2.''si 20 Haziran-8 Ağustos 2010 tarihleri arasında Japonya''da gerçekleştirilecek.
Dünya Anıtlar ve Sitler Günü''nün 2010 Teması: "Tarım Mirası"Dünya Anıtlar ve Sitler Günü''nün 2010 Teması: "Tarım Mirası"ICOMOS Dünya Anıtlar ve Sitler Günü, her sene Nisan ayının 18''inde tüm dünya ile birlikte Türkiye''de de kutlanıyor. Bu sene de 18 Nisan 2010 tarihinde "Tarım Mirası" teması ile İzmir''de kutlanacak olan Dünya Anıtlar ve Sitler Günü''nün önceki senelerdeki temaları şu şekilde sıralanıyor: 2003 yılında Bodrum''da gerçekleşen konferansının teması "Sualtı Kültür Mirası", 2004 yılının "Toprak Mimarisi ve Mirası", 2005 yılının "ICOMOS''un 40. Yıl Dönümü", 2006 yılının "Endüstriyel Miras", 2007 yılının "Kültürel Peyzajlar ve Doğa Anıtları", 2008 yılının "Dini Miras ve Kutsal Yerler", 2009 yılının "Miras ve Bilim"
Avanos İzlenimleri (2)Avanos, o kadar sessiz ki! Orhan Veli''nin, ''İstanbul''u Dinliyorum'' şiirindeki bir dizeyi çağrıştırdı bana bu sessizlik: ''Uzaklardan, taa uzaklardan/Sucuların hiç dinmeyen çıngırakları...'' O eski İstanbul''du, çıngırak seslerinin bile uzaklardan duyulduğu! Avanos''ta, Kızılırmak kıyısında, bir tahta masaya oturmuş, İbrahim''in getireceği çayı beklerken, çocukluğumun sessizliklerini andım. Avanos: peribacaları ve güzel sessizlik!
Emek’i yıkarlarsa altında kalırlar İstanbul Film Festivali''ne damgasını vuran "Emek Sineması''nı Yıktırmayacağız" protestolarının en görkemlisi pazar akşamı Taksim Meydanı''ndan Emek Sineması önüne uzanan yürüyüş oldu.
Suriye, TOKİ''yi örnek alacak Yüz binlerce dar gelirli aileyi küçük taksitlerle ev sahibi yapan Toplu Konut İdaresi (TOKİ), Suriye''ye de örnek oldu.
Büyükşehir Belediye Meclisi’nde Baz İstasyonlarına Yeni Düzenleme...Ankara Büyükşehir Belediye Meclisi''nde kent içerisinde dağınık ve gelişigüzel yerleştirilen baz istasyonlarına yeni bir düzenleme getirilmesi kararlaştırıldı.
Mimarlar Odası 42. Olağan Genel Kurulu İzlenimleriMimarlar Odası 42. Olağan Genel Kurulu 16-17 Nisan 2010 tarihinde ODTÜ Kemal Kurdaş salonunda yapıldı. Seçimler ise 18. Nisan günü Mimar Kemal İlköğretim okulunda tamamlandı.
Takvim
<<Nisan 2010>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30    
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.