Haberler

21 Nisan 2011, Perşembe

Dünya Günü: "Bir Milyar Yeşil Hareket" Dünya Günü: "Bir Milyar Yeşil Hareket" Türkiye''de adından çok da fazla söz edilmese de Dünya Günü, her yıl 22 Nisan''da dünya çapında kutlanan özel bir gün. Çevresel değerleri hatırlamak ve korumak adına ortaya çıkan Dünya Günü haftasında birçok aktivist bir araya geliyor, çevresel sorunlara dikkat çekmek üzere çeşitli faaliyetler düzenliyor. 1970 yılından bu yana her yıl farklı temalarla gündeme gelen Dünya Günü''nün 2011 yılı teması ise "A Billion Acts of Green (Bir Milyar Yeşil Hareket)" olarak belirlendi. Haberin Devamı
Yorgun şehirler sosyal performansta zayıf kaldı Anadolu illeri parladı Yorgun şehirler sosyal performansta zayıf kaldı Anadolu illeri parladı Mastercard ve Boğaziçi Üniversitesi''nin ortaklaşa çalışması ve Frekans Araştırma Şirketi''nin katkılarıyla gerçekleştirilen ‘Türkiye''nin Şehirleri Sürdürülebilirlik Araştırması''na göre, iş dünyasının gözünden Türkiye''nin sürdürülebilirlik açısından parlayan illeri Eskişehir, Kayseri, Konya ve Bursa olurken, İstanbul sürdürülebilirlik açısından geride kaldı.
Brezilya, Dünyanın En Büyük Lego Kulesini İnşa EttiBrezilya, Dünyanın En Büyük Lego Kulesini İnşa EttiDünyanın en büyük Lego kulesi Sao Paulo''da inşa edildi. Sao Paulo''da çoğu çocuk olan yaklaşık 6000 Lego fanı, vinçlerler taşınarak birleştirilecek Lego taşlarını bir araya getirdi.
Bu köye giriş 8 liraBu köye giriş 8 liraEvlerinin yolu Kaunos Antik Kenti''den geçen Çandır köyü halkı, köylerine her girişte 8''er lira ödemek zorunda kalıyor.
Üçüncü köprü için 12 firma başvurduÜçüncü köprü için 12 firma başvurduUlaştırma Bakanı Habib Soluk, İstanbul Boğazı''na yapılacak üçüncü köprü ihalesi için 12 firmanın şartname aldığını açıkladı.
Kırım, turizmin gözde ülkesiKırım, turizmin gözde ülkesi120 değişik ülkeden insanların yaşadığı Kırım''ın gelir kaynağı turizm. Her yıl 5 milyon turist geliyor. Buğday, mısır, ayçiçeği tarımı yapılıyor. Nüfusunun yüzde 99''u okuryazar...
Kepez Belediyesi, Mimarlar Odası Antalya Şubesi İşbirliği ile "Ulusal Ödüllü Mimari Proje Yarışması" DüzenliyorKepez Belediyesi, Mimarlar Odası Antalya Şubesi İşbirliği ile "Ulusal Ödüllü Mimari Proje Yarışması" DüzenliyorKepez Belediyesi, Mimarlar Odası Antalya Şubesi işbirliğinde Yeşiltepe Mahallesi''nde yapacağı ve Antalya''nın en büyüğü olacak olan 2 bin kişi kapasiteli çok amaçlı salon için "ulusal ödüllü mimari proje yarışması" düzenliyor.
"İzmir çekim merkezi olacak" "İzmir çekim merkezi olacak" İZSİAD''ın konuğu olan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, kentteki istihdam olanaklarının artırılmasından "yaratıcı kent" hedefine kadar pek çok yatırım ve projelerini paylaştı. Başkan Kocaoğlu, turizm ve hizmet sektörlerini tetikleyecek fuarcılık etkinliklerini iki misline çıkaracaklarını söyledi.
Fukuşima bölgesine giriş yasaklandı Fukuşima bölgesine giriş yasaklandı Japonya''da 11 Martta meydana gelen deprem ve tsunami felaketinde zarar gören Fukuşima nükleer santralinin 20 kilometre çapındaki tahliye bölgesinin, girişe yasak bölge ilan edilmesine karar verildi.
Enerji Kimlik Belgesi yetkisi sınavla verilecekEnerji Kimlik Belgesi yetkisi sınavla verilecekBayındırlık ve İskan Bakanlığı, Enerji Kimlik Belgesi düzenlemeye yetkili kuruluşlarda görevli olan mühendis ve mimarların eğitim ve eğitim sonunda yapılacak sınav kriterlerini tebliğ ile yayımlayacak.
Fukuşima, enerjide dönüm noktasıFukuşima, enerjide dönüm noktasıFukuşima felaketi, dünya genelinde nükleer politikaların gözden geçirilmesine neden oldu.
Açılım Diyarbakır''ı marka şehir yaptıAçılım Diyarbakır''ı marka şehir yaptıDemokratik açılımdan sonra bölgede değişen gündem Diyarbakır''ı ekonomi liginde 42 basamak yükseltip 13''üncü yaptı. Diyarbakır son 3 yıldır en hızlı yükselen şehirler listesinin zirvesinde...
Gitti gidiyor dediler, gitti Gitti gidiyor dediler, gitti Diyarbakır''ın merkez Bağlar İlçesi''nde pazartesi günü çökme tehlikesi taşıdığı için boşaltılan 28 daireli, 7 katlı Tekin Apartmanı''nın bir bölümü kendiliğinden çöktü.
İlk ''enerji yönetimi belgesi''ni Çimsa aldıİlk ''enerji yönetimi belgesi''ni Çimsa aldıTuran, çimentoda TS EN 16001 Enerji Yönetimi Belgesini alan ilk kuruluş olduklarını belirtti.
''Çılgın Proje'' 500 yıllık rüya mı?''Çılgın Proje'' 500 yıllık rüya mı?Başbakan Erdoğan''ın 27 Nisan Çarşamba günü açıklayacağı ‘Çılgın Proje'' herkesi heyecanlandırdı. Herkes bu projenin içinde neler olduğunu merak edip tahminler yürütüyor. En güçlü iddia ise Cumhuriyetin 100. Yılı olan 2023''te açılmak üzere İstanbul''a Silivri-Çatalca hattı üzerinden yeni bir boğaz açılması...
Çernobil''de nükleer methiyesiÇernobil''de nükleer methiyesiÇernobil kazasının yaklaşan 25 yıldönümü nedeniyle nükleer santralı ziyaret eden Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu (UAEK) Başkanı Yukiya Amano, facianın yaşandığı yerde nükleer enerjiyi savundu.
Taksim''e cami planı durdurulduTaksim''e cami planı durdurulduİstanbul Belediye Meclisi''nde kabul edilen plan için İstanbul 1. İdare Mahkemesi yürütmeyi durdurma kararı verdi.
"Uğraşacağız, şiddet kullanmadan ama vargücümüzle.""Uğraşacağız, şiddet kullanmadan ama vargücümüzle."İklim Değişikliği ve küresel ısınma konusunu dünyada en kapsamlı biçimde ele alan kişilerden gazeteci, akademisyen ve 350.org''un kurucusu, aktivist Bill McKibben, dünyada küresel iklim hareketinin yeni stratejisi hakkında ilk açıklamalardan birini, dinleyicisi olduğu Açık Radyo''ya yaptı. Kanada''nın Vancouver kentinde kalabalık bir izleyici kitlesi önündeki konferansı öncesinde Avi Haligua kendisiyle kısa ama özlü bir söyleşi gerçekleştirdi.
Banksy''nin Babası Blek Le RatBanksy''nin Babası Blek Le RatDünyanın en büyük müzesi desek neresi dersiniz? St Petersburgh''daki Hermitage değil mi? Hayır, dünyanın en büyük müzesi kentsel manzaranın ta kendisidir. Sokaklarını arşınladığımız, içinde kaybolduğumuz, yaşadığımız, evcil hayvanların sığınağı, evsizlerin başını sokamadığı ama bir duvar dibine sığındığı, ağaçların gölgesinin binbir desen yarattığı, ara mahallelerde çocukların koşturduğu, bir başka kıtada insanların vurulduğu, savaşlarda cephe barış zamanı festival alanı olan sokaklar ve caddelerdir dünyanın en büyük müzesi.
Deprem enkazından doğan kentDeprem enkazından doğan kent2003 depremiyle sarsılan Bingöl''e, son 8 yılda 4.1 milyar liralık devlet yardımı yapıldı. Havaalanı inşaatı son hız sürüyor. Projeler arasında termal turizmi geliştirmek de var. Yatırımlar sayesinde kent yepyeni bir çehre kazanmış.
ARDEX Varyap Meridian''daARDEX Varyap Meridian''daVaryap Meridian projesinde ARDEX ürünleri tercih edildi. ARDEX seramik yapıştırıcıları ürünlerinin göstermiş olduğu performans, yüksek mukavemet, kolay ve rahat uygulama, çevreci ve tozuma yapmayan, tamamen kapalı ambalaj sistemi ve yüksek verim sayesinde bugüne kadar alışagelmiş yapıştırıcı özelliklerine yeni bir boyut getirdi.
Akkuyu''daki nükleer santrala çevre raporu istedi, ‘Yeşil HES''leri zeytinle savundu Akkuyu''daki nükleer santrala çevre raporu istedi, ‘Yeşil HES''leri zeytinle savundu Ukrayna''da gerçekleştirilen "Nükleer Güvenlik ve Çernobil Kazasını Anma Konferansı"na katılan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Akkuyu''da yapılacak nükleer enerji santralının Çevresel Etki Değerlendirmesi''ne (ÇED) tabi olmasını istediklerini söyledi.
Ytong, Türkiye''de Çevre Etiketi Alan İlk Marka OlduYtong, Türkiye''de Çevre Etiketi Alan İlk Marka OlduYtong, yapı sektöründe bir ilke daha imza atarak ürettiği malzemelerin "çevre dostu" olduğunu kanıtladı. Ytong, dünyaca kabul edilen bir çevre etiketi olan Çevresel Ürün Deklarasyonu''na (Enviromental Product Declaration - EPD) Türkiye''de sahip olan ilk marka olmanın gururunu taşıyor.
"Koleksiyon/TSMD Mimarları Ağırlıyor" sergilerinin ikincisi açıldı "Koleksiyon/TSMD Mimarları Ağırlıyor" sergilerinin ikincisi açıldı ‘Koleksiyon / TSMD Mimarları Ağırlıyor'' sergileri, ikinci buluşmasında A Tasarım Mimarlık ofisini ağırlıyor.
Başkan Topbaş Budapeşte Metrosu''nda incelemelerde bulundu Başkan Topbaş Budapeşte Metrosu''nda incelemelerde bulundu İstanbul ulaşımına kalıcı çözüm getirmek için çalışmalarını yoğunlaştıran Başkan Topbaş, Budapeşte Belediye Başkanı Istvan Tarlos''un daveti üzerine gittiği Macaristan''ın Başkenti Budapeşte''de yapımı devam eden metro çalışmalarını yerinde inceledi.
Malatya''nın Kayısı Şeklinde Stadı TOKİ''denMalatya''nın Kayısı Şeklinde Stadı TOKİ''denTOKİ tarafından Malatya''da yapılacak olan 30 bin kişilik stadın temeli bu yıl atılacak. Bir çok şehir stadyumlarının şehir dışına taşınması için başvuru yapmasına rağmen, Devlet Bakanlığı ve Başbakanlık nezdinde girişimlerde bulunan Malatya milletvekilleri, kent stadyumunun programa alınmasını ve bütün şehirlerden önce yapılmasına karar verilmesini başardı.
Peter Zumthor Tarafından Tasarlanan Serpentine Pavyonu''nun İlk Görüntüleri Ortaya ÇıktıPeter Zumthor Tarafından Tasarlanan Serpentine Pavyonu''nun İlk Görüntüleri Ortaya ÇıktıAlman tasarımcı Piet Oudolf, Pritzker yarışmasının birincisi tarafından tasarlanan Serpentine Galeri''nin yaz pavyonu için bir bahçe tasarlayacak.
Guardian, Erdoğan''ın İstanbul projesini yanlış anladıGuardian, Erdoğan''ın İstanbul projesini yanlış anladıİngiliz gazetesi Guardian, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan''ın ‘İstanbul projesini'' yanlış anladı. Erdoğan,İstanbul''a 2 yeni şehir kurulacağını söylemiş, fakat bunun İstanbul hakkındaki ‘çılgın projesi'' ile karıştırılmaması uyarısında bulunmuştu. Gazete ise 2 yeni şehir açıklamasını başbakanın ‘çılgın projesi'' olarak tanıttığı gibi, ‘İstanbul''un ikiye bölünmesi''ne karşı uyarıda bulundu ve "İstanbul, Asya ve Avrupa arasında bulunan tek şehir. Türk hükümetinin şehri ikiye bölme planı ile şehir bu eşsiz özelliğini kaybedebilir" diye yazdı. Plan İstanbul dışında 2 şehir kurulmasını öngörüyor.
Tarih: 20 Nisan 2011 Kaynak: Milliyet
Osmanlı Mimarisinde Fransız İmzası: Alexandre VallauryOsmanlı Mimarisinde Fransız İmzası: Alexandre Vallauryİstanbul Fransız Kültür Merkezi, 19''uncu yüzyıl sonu ve 20''nci yüzyıl başı Osmanlı mimarisinde büyük rol oynayan Alexandre Vallaury''nin eserlerini, görsel ve döküman içerikli bir sergide izleyiciye sunmaya hazırlanıyor.
Madımak Oteli kültür merkezi olacakMadımak Oteli kültür merkezi olacakSivas Valisi Ali Kolat, kamulaştırılmasının ardından çocuk kütüphanesi ve bilim kültür merkezi olarak düzenlenmesi için çalışmaların yürütüldüğü eski Madımak Oteli binasında, olaylarda yaşamını yitirenler için de bir anı köşesi oluşturulacağını bildirdi.
Yayalaşma sırası ''Alt Laleli''de Yayalaşma sırası ''Alt Laleli''de Tarihi Yarımada''da yayalaştırma çalışmaları ''''Alt Laleli'''' ile devam ediyor.
Köprü yaptırdım gelip geçmeye  Köprü yaptırdım gelip geçmeye Artvin''in Borçka İlçesi''nde yaşayan emekli işçi Ali Güner (66), İçkale Deresi''nin ikiye böldüğü vadide, karayolunun karşı tarafında kalan evine 29 yıldır kendi imkanlarıyla yaptırdığı 55 metre uzunluğundaki asma köprüden ulaşıyor.
İtalya, Nükleer Santral Planlarını Rafa Kaldırıyor İtalya, Nükleer Santral Planlarını Rafa Kaldırıyor İtalya hükümeti, Japonya''daki deprem ve tsunami felaketinde hasar gören nükleer santraldeki radyasyon sızıntısı üzerine nükleer santral planlarını süresiz olarak rafa kaldırmayı öngören yasa değişikliği teklifi hazırladı.
Türkiye''nin en büyük bahçe marketi açılıyor Türkiye''nin en büyük bahçe marketi açılıyor İstanbul Büyükşehir Belediyesi iştiraklerinden İstanbul Ağaç A.Ş. tarafından Türkiye''nin en büyük bahçe marketi Alibeyköy''de açılıyor.
İstanbul finans merkezi zirvesine dev katılımİstanbul finans merkezi zirvesine dev katılımDış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) Türk-Amerikan İş Konseyi (TAİK) ve Türk-İngiliz İş Konseyi (TİİK) işbirliğiyle, 29 Nisan''da İstanbul''da ''Finans Merkezi İstanbul: Perspektifler ve İtici Gücü Yaratmak'' konferansı ünlü isimlerin katılımı ile düzenlenecek. Zirveye Devlet Bakanı Ali Babacan, TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu,TİİK Başkanı Suzan Sabancı Dinçer, TAİK Başkanı Haluk Dinçer katılacak. Yabancı katılımcılar arasında ise Templeton Yönetim Kurulu Başkanı Mark Mobius, HSBC Küresel Piyasalar Eş Başkanı Spencer Lake ve EMEA CEO''su Alberto Verme gibi isimler var.
Tarih: 20 Nisan 2011 Kaynak: Sabah
Ergene Nehri kanser yapıyor mu? Ergene Nehri kanser yapıyor mu? Ergene Nehri''nin geçtiği yerleşim alanlarında Sağlık Grup Başkanlığı görevlileri ve Çorlu Ergene İnisiyatifi gönüllüleri tarafından kanser taraması yapılıyor.
IRSN''den Çernobil''in yayılma haritası IRSN''den Çernobil''in yayılma haritası Radyolojik Koruma ve Nükleer Güvenlik Enstitüsü''nün (IRSN) yayınladığı haritada Çernobil''deki patlama sonrasında yayılan radyoaktif Cesium 137 izotopu yüklü bulutun hareketi gün be gün izlenebiliyor. Radyoktif bulut Türkiye''yi tümüyle etkisi altına almış.
Sagrada Familia''da Yangın ÇıktıSagrada Familia''da Yangın ÇıktıBarselona polisinin kundakçılıktan şüphelendiği olayda, Sagrada Familia Bazilikası''nın içinde ufak bir yangın başladı ve yüzlerce turist tahliye edilmek zorunda kaldı. Kısa sürede yangın söndürüldü ve yaralanan kimse olmadı.
SALT Beyoğlu''nda Tasarımcı Mimarlarla SöyleşilerSALT Beyoğlu''nda Tasarımcı Mimarlarla SöyleşilerGeçtiğimiz günlerde İstiklal Caddesi''nde açılan yeni kültür mekanı SALT Beyoğlu mekanında yer alan Açık Sinema mekanının tasarımcısı Hakan Demirel SALT Beyoğlu''nda 26 Nisan''da mekanın projesi üzerine bir söyleşiye katılacak. SALT etkinliklerine ve kamusal projelere ev sahipliği yapacak mekânın, hem kurumsal hem de toplumsal bir işleve sahip olması amaçlanıyor. Demirel, söyleşide bu alanın potansiyel gelişimi ve çok yönlülüğünü tartışacak. 26 Nisan Salı günü 18:30''da SALT Beyoğlu Açık Sinema''da gerçekleştirilecek söyleşi herkesin katılımına açık ve ücretsiz. Aynı mekanda ertesi gün yine aynı saatte ise SALT Beyoğlu''nun mimari tasarım projesini yürüten Han Tümertekin binanın yeniden işlevlendirilmesi ve mimari yaklaşımları üzerine bilgi verecek.
Tarih: 19 Nisan 2011
"AA Istanbul Visiting School" Konferansları Başladı "AA Istanbul Visiting School" Konferansları Başladı "AA Istanbul Visiting School" kapsamında gerçekleştirilecek panel serisinin ilki 18 Nisan 2011 tarihinde İTÜ Taşkışla Kampüsü''nde gerçekleşti. "Düşey Kentsellik" konulu panelin konuşmacıları Yrd.Doç.Dr. Binnur Öktem Ünsal, Yrd.Doç.Dr. Eda Ünlü Yücesoy ve Mimar Boğaçhan Dündaralp olurken panelin moderatörlüğünü Ömer Kanıpak üstlendi. Düşey kentsellik kavramının kentsel ve mimari ölçekte tartışıldığı panelin ilk konuşmacısı Binnur Öktem Ünsal oldu. Büyükdere-Maslak aksında küresel kent söylemi üzerine gerçekleştirdiği çalışmayı aktaran Ünsal bu söylemin tarihsel süreçte nasıl değiştiğini ve kentte, özellikle de bu aks üzerinde nasıl etkiler yarattığı konusunda etkileyici bir konuşma gerçekleştirdi.
7 katlı bina çökme tehlikesine karşı boşaltıldı 7 katlı bina çökme tehlikesine karşı boşaltıldı Diyarbakır''da 7 katlı bir bina çökme tehlikesine karşı boşaltıldı. Binada teknik heyet tarafından yarın sabah inceleme yapılacak.
"Viktoryen Binaların Korunması Gerekiyor" "Viktoryen Binaların Korunması Gerekiyor" İngiltere Tarihi Mirası Koruma Kurulu, Ringo Starr''ın doğduğu evin de içinde bulunduğu Viktoryen üslupta yapılmış olan binaların yıkımına neden olacak planları reddetmeleri için Liverpool Konseyi''ne çağrıda bulundu.
Fukuşima''ya 20 km''lik karantinaJapon yetkililer, tüm uyarılara rağmen Fukuşima Nükleer Santrali yakınlarına giriş çıkışları engelleyemeyince, 20 kilometrelik tahliye alanına girişler resmen yasaklandı.
Ekolojik Anayasa için çalışıyorlarSeçimlerin ardından yeni bir Anayasa yapılması gündemde iken, Ekolojik Anayasa Girişi taslakların ekolojik boyutunun eksik olduğuna dikkat çekiyor...
İstanbul''a 2 yeni şehir, 8-10 milyon nüfus eklenecekse doğru olmaz‘Urak İllerarası Rekabetçilik Endeksi''ni açıklayan Uluslararası Rekabet Araştırmaları Kurumu URAK''ın Başkanı Ali Koç, "Henüz tam netleşmemiş olan projeyle eğer İstanbul''un güneyindeki nüfus yoğunluğunu kuzeye taşıma amacı güdülüyorsa son derece olumlu bir proje.
Üçüncü Köprü teklifleri bekliyorUlaştırma Bakanı Habib Soluk, Telekomevi''nde gazetecilerin Üçüncü Köprü''yle ilgili sorusuna şu yanıtı verdi: "Üçüncü Köprü demiryolunu da ihtiva edecek. Ancak demiryolu, karayolu ile aynı platformu mu paylaşacak yoksa askı köprü şeklinde mi olacak, bunu 23 Ağustos''ta teklifleri aldığımızda göreceğiz. 6''sı yerli 6''sı yabancı 12 firma şartname satın almış. Şartname satın alan firmalar Rus, Fransız, İtalyan, İspanyol, Avusturya firmalarıdır."
Tarih: 20 Nisan 2011 Kaynak: Sabah
TOKİ''den rüşvet iddialarına açıklamaToplu Konut İdaresi (TOKİ) Başkanlığı, Ordu-Aybastı''da ''''rüşvet iddiaları'''' ile gündeme gelen 254 konutluk proje ile ilgili açıklama yaptı.
Büyük Anadolu Yürüyüşü başladı Doğaya ve yaşama zarar veren tüm yatırımların durdurulması için ''''Anadolu''yu Vermeyeceğiz'''' sloganıyla düzenlenen ''''Büyük Anadolu Yürüyüşü''''ne, Türkiye''deki son konar-göçerler olarak bilinen Sarıkeçili Yörükleri de destek veriyor.
"Yabancılar dört gözle güzel haberler bekliyor" Küresel çapta enerji fiyatlarını yukarı çeken gelişmelerin ardından, alternatif enerji yeniden gündeme geldi.
Takvim
<<Nisan 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30  
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.