Haberler

21 Mayıs 2007, Pazartesi

İstanbul''a Küçük Müdahalelerİstanbul''a Küçük Müdahalelerİstanbul Bilgi Üniversitesi Mimari Tasarım Yüksek Lisans Programı ve Eidgenossische Technische Hochschule Zurich (ETH) işbirliği ile gerçekleştirilen “Housing Profiles in İstanbul” atölye çalışması sonlandı. Kent gezilerinin birlikte yapılmasına karşın, çalışmalarını küçük gruplar halinde gerçekleştiren gruplar, çok farklı profillere sahip katılımcıları bir araya getirdi ve üretime ayrılan kısa süreye ve İsviçre ve Japonya’dan gelen öğrencilerin hem bölgeyi hem de ele aldıkları yerleşimlerin kentle ilişkisini tanımak için kısıtlı süreye sahip olmalarına karşın ortaya oldukça başarılı tespitler ve projeler çıktı. Haberin Devamı
Ytong’dan Fotoğraf YarışmasıYtong’dan Fotoğraf YarışmasıTürk Ytong; Türk fotoğraf sanatına katkıda bulunmak, Ytong’un sahip olduğu üstün özellikler ve görsel zenginliği sergilemek ve Ytong’un yapılaşmaya, çevreye, insana sağladığı katkıyı vurgulamak amacı ile “Ülkemiz, İnsanımız ve Ytong” konulu bir fotoğraf yarışması düzenliyor.
Benim evlerim gece elbisesi giyen kadınlara benzerBenim evlerim gece elbisesi giyen kadınlara benzerMimar Eren Yorulmazer, görkemli ve lüks çalışmalarıyla tanınıyor. Dekore ettiği mekanlar sizi dış hayattan koparıp dönemler arası yolculuğa çıkarıyor. Son olarak Antalya Belek’te temmuz ayında açılması planlanan Attaleia Shine Otel’in iç mimari projesini hazırladı.
Mera ve yayla affıMera ve yayla affıMeclis’te bu hafta görüşülmesi beklenen yasa teklifiyle mera ve yaylalarda yapılan kaçak konutlara af geliyor. Konut sahipleri rayiç bedellerinin toplamının yarısını ödeyerek, tapu çıkartabilecekler.
Dünya şehri İstanbul''da bir çocuk hastanesi yokDünya şehri İstanbul''da bir çocuk hastanesi yokİstanbul''da yılda 300 bine yakın çocuk dünyaya geliyor. Şehirde pek çok branş hastanesi var. Ancak çocuk hastanesi yok. Urfa, Diyarbakır ve Manisa gibi illerde bile bağlı çocuk hastaneleri bulunurken, İstanbullu çocukların sağlığı, kadın doğum hastanelerinin içine sıkıştırılmış durumda.
10 milyon dolarlık ''kişiye özel'' otel10 milyon dolarlık ''kişiye özel'' otelGeçen yıl durgun bir sezon geçiren turizm sektörü, yeni açılan otellerle yeniden hareketleniyor. Antalya Belek''te, 110 milyon dolarlık yatırımla kurulan Ela Quality Resort Hotel, 26 Mayıs''ta açılıyor.
Müzelerin en uzun gecesi erken bittiMüzelerin en uzun gecesi erken bitti''Uluslararası Müzeler Haftası Kutlamaları'' çerçevesinde ülkemizde ilk defa geçen sene uygulanan, bu yıl da önceki akşama denk gelen ''Müzeler Gecesi'', sessiz sedasız, bir o kadar da ziyaretçisiz geçti.
Beyoğlu''ndaki 4 bin tarihi yapıya jet onarımBeyoğlu''ndaki 4 bin tarihi yapıya jet onarımBeyoğlu''nda restorasyon bekleyen binlerce tescilli tarihi bina, ilçe belediyesinin aldığı yeni yetkiyle Koruma Kurulları''nın onayını beklemeden onarılmaya başlanacak.
Betonart Yaz Okulu''nda “Karşılaşma”Betonart Yaz Okulu''nda “Karşılaşma”TÇMB (Türk Çimento Müstahsilleri Derneği)nin mimarlara yönelik olarak yayınladığı Betonart dergisinin çimento ve betonun alternatif kullanım olanaklarını araştırmak, çevre duyarlılığını ve fiziksel çevre kalitesini arttırmak amacıyla mimarlık bölümü öğrencileri için düzenlediği 2007 Betonart Mimarlık Yaz Okulu, 10 - 20 Temmuz 2007 tarihleri Edirne’de gerçekleştiriliyor.
Alaçatı''ya yargı korumasıAlaçatı''ya yargı korumasıAlaçatı sahillerini yapılaşmaya açacak düzenlemeler, yargı tarafından iptal edildi. Kıyı Yasası''nı yok sayan girişimlerle bölge üzerinde yapılan uygulamalara, İzmir 3. İdare Mahkemesi izin vermedi.
İstanbul’da yüksek yapılara standart geliyorİstanbul’da yüksek yapılara standart geliyorİstanbul Büyükşehir Belediyesi, Boğaziçi Üniversitesi ile birlikte yüksek yapılara plan proje safhasından itibaren daha etkin müdahale edecek, deprem riskini en aza indirecek ve şehrin estetik görünümünü koruyacak bir yönetmelik hazırlıyor.
Taşocakları "su"yu tehdit ediyorTaşocakları "su"yu tehdit ediyorKüresel ısınma dolayısıyla kurak geçen kışın ardından su kıtlığı yaşayan ülkemizde 20 bin yeni taşocağı açılması için ruhsat başvurusu yapılması çevrecileri harekete geçirdi. Çevreciler tabiatın dengesini bozduğu gerekçesiyle taş ocaklarına tepki gösteriyor.
Projem İstanbulProjem İstanbulİstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanı Kadir Topbaş’ın Haziran 2006’da İstanbul’daki Rektör ve Rektör Yardımcılarıyla kamuoyuna tanıtarak başlattığı proje ile üniversitelerin Belediye’nin yetki ve sorumluluk alanına giren konulardaki akademik araştırmaları destekleniyor.
Mostar Havaalanı''nın tadilatını Türkiye yapacakMostar Havaalanı''nın tadilatını Türkiye yapacakSivil Havacılık Genel Müdürlüğü (SHGM), Türk havayolu şirketlerinin Mostar Havaalanı''na sefer düzenlemesini kolaylaştırmak için geçen hafta Bosna Hersek''e gitti.
TBMM Komisyonu: Nükleer faydalıTBMM Komisyonu: Nükleer faydalıTBMM Küresel Isınma Komisyonu, nükleer enerjinin, küresel ısınmaya yol açıp iklim değişikliğine neden olan karbondioksit salımının azaltılmasına katkıda bulunacağını kaydetti.
Kuraklık ciddi, tasarrufu ihmal etmeyinKuraklık ciddi, tasarrufu ihmal etmeyinÇevre ve Orman Bakanı Osman Pepe, mayısta ölçülen hava sıcaklığı ve yağış miktarının Türkiye''nin ciddi bir kuraklık tehdidi ile karşı karşıya olduğunu gösterdiğini belirterek, vatandaşları suyu tasarruflu kullanmaları yönünde uyardı. Çevre Bakanı Osman Pepe, kuraklıktan en çok büyük şehirlerin etkileneceğini söyledi.
“Karaburun Sahili''ni Kaybedersek Geri Döndüremeyiz”“Karaburun Sahili''ni Kaybedersek Geri Döndüremeyiz”İstanbul‘un kuzeyinde, Karaburun’dan Kilyos’a kadar olan kıyı şeridi, hemen arkasında Belgrat Ormanları’nın yer aldığı doğal plajı ve sığ deniziyle turizm açısından değerli bir sahil. Ancak, kıyı kesiminin hemen gerisinde yapılan kömür, kum ve kil üretimi sırasında ortaya çıkan kum ve toprağın kıyıya yığılmasıyla buradaki doğal kıyı çizgisi bozulmuş. Son yıllarda karada kömür rezervinin azalması ve üretimin denize doğru kayması da bu bozulmayı artırmış. Bu deformasyonların sonucunda Karaburun Plajı düzenlemesi İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından ihale ile Ömer Çavuşoğlu''na ait Çavuşoğlu İnşaat''a verildi. Son bir kaç aydır Karaburun sahilinde yürütülen çalışmalar sonucunda, plaja kısa aralıklarla 9 tane mahmuz inşa edildi.
İshakpaşa Sarayı lamina cam ile korunacakİshakpaşa Sarayı lamina cam ile korunacakDünyanın ilk merkezi ısıtmalı sarayı olarak bilinen tarihî İshakpaşa Sarayı lamina cam örtüsü ile korunacak. Ortadoğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) öğretim üyelerinin aralarında bulunduğu 20 kişilik bilim kurulu, binlerce turistin ziyaret ettiği sarayda yanlış yapılan restorasyon çalışmalarının tarihi yapıya büyük zarar verdiğini kayda geçirmişti.
Atatürk Orman Çiftliği ve Anayasal KorumaAtatürk Orman Çiftliği ve Anayasal Koruma2006 yılında çıkarılan 5524 sayılı yasa ile Atatürk Orman Çiftliği''nin (AOÇ) imara açılması kanunlaştı ve bu konuda Ankara Büyükşehir Belediyesi''ne geniş yetkiler verildi. Var olmayan gerçek dışı gerekçelere dayanılarak çıkarılan bu yasanın amacı, AOÇ''nin mal varlığının belediyenin kontrolüne bırakılmasıdır.
Türk Tasarımcı Mevlana’nın Dervişleri ile Amerika’da Yarı FinaldeTürk Tasarımcı Mevlana’nın Dervişleri ile Amerika’da Yarı Finalde“2007 UNESCO Mevlana Yılı” nda Mevlana’nın dervişleri, Bahçeşehir Üniversitesi İletişim Fakültesi Görsel Sanatlar ve Görsel İletişim Tasarımı Bölümü son sınıf öğrencisi Behiç Alp Aytekin’in tasarımı ile Amerika’da gerçekleştirilen Adobe Design Achievement Awards (ADAA) yarışmasında yarı finalde.
Havana’yı Gerçek Kimliğine Kavuşturan Ünlü Kent Tarihçisi “Eusebio Leal Spengler&#8221 Türkiye’ye GeliyorHavana’yı Gerçek Kimliğine Kavuşturan Ünlü Kent Tarihçisi “Eusebio Leal Spengler” Türkiye’ye GeliyorGeliştirdiği ve uygulamaya geçirdiği yerel koruma modeliyle, Havana kentinin gelmiş geçmiş en başarılı mimarı kabul edilen ünlü Kent Tarihçisi Eusebio Leal Spengler, ÇEKÜL Vakfı’nın davetlisi olarak ilk kez Türkiye’ye geliyor.
Cagliari Çağdaş Sanatlar MerkeziCagliari Çağdaş Sanatlar MerkeziProjenin amacı, kültürel değişimler için bir nokta yaratırken aynı zamanda Cagliari’ye denizden ulaşımda bir anıt olarak da hizmet edecek ve proje programında geçen beş zorlayıcı unsura yanıt oluşturacak bir çözüm üretmekti.
Seçim öncesi bir ilk!Her seçim döneminde, ’Nasıl olsa imar affı çıkacak’ beklentisiyle mantar gibi yerden türeyen kaçak inşaatlar bu kez şaşırttı.
Batık Yukos’un binasına rekor fiyatBatan Rus şirketi Yukos’un Moskova’daki genel merkezi 707 tur süren rekor açık artırma sonrası 4 milyar dolara satıldı. Uzmanlar, “En fazla 300 bin dolar eder” demişti.
Tütün deposundan kente doğru ''yürüme''...Beşiktaş''ta Kadıköy İskelesi olarak da bilinen Barbaros Hayrettin Paşa İskelesi''nin karşısında yer alan tütün deposu ve arkasındaki eski benzin istasyonunda neler olduğunu fark etmemiz ve olanlara yakından bakma ihtiyacımız Oruç Aruoba''nm sorusuyla ortaya çıktı: "Binaların çevresini kapatmışlar, neler oluyor orada?" sorusu bir anda günlük işlerin ötesinde bir farkındalık yarattı.
Fethiye Körfezi altı yerinden tutuştuYılın ilk büyük orman yangını Fethiye''de çıktı. Önceki akşam bir saat içinde altı farklı noktada başlayan yangınlarda yaklaşık 300 hektar ormanlık alan kül oldu.
Kent Yorum: İki kurgu, iki BeşiktaşBeşiktaş meydanına ilk indiğim yıl olan 1983''ten bugüne hep izbe hatırladığım eski Tekel binasının yerine 7 yıldızlı bir otel inşa ediliyor!
Bir kültür başkentindeGeçen haftanın ilk günlerini Almanya''nın başkenti Berlin''de geçirdik. Berlin hemen hemen İzmir büyüklüğünde bir kent, 3.5 milyon kişi yaşıyor ve bunların 140 bini de Türk.
İzmir yarışa geç başladı, Milano''yu yenme peşindeŞimdilik İzmir, Milano''nun epey puan gerisinde. Umut var mı? Kozları hiç de azımsanacak gibi değil. Uluslararası çapta düzenlenen en büyük organizasyonlardan biri Expo''ya 2015 yılında ev sahipliği için İzmir, Milano''yla yarışıyor.
Hasankeyf''ime dokunma, keyfimi kaçırmaEşit-Özgür Yurttaş Hareketi, Agora Antik Kenti önünde bir basın açıklaması yaparak, Hasankeyf''in yok olması anlamına gelen Ilısu Barajı projesinin derhal iptal edilmesini istedi.
Halil Rıfat Paşa Köşkü''nün zenginliğiİlkgençliğim İzmir''de eski adıyla ''İkinci Karantina'', sonrasında ''Küçükyalı'' olarak anılan semtte geçti. Küçükyalı''nın simgesi ise Konak''tan kalkan belediye otobüslerinin son durağı ''Halil Rıfat Paşa'' köprüsü; resmi adı Birleşmiş Milletler, halk arasında ''Varyant'' olan uzun yolun ''Şato'' ayrımından ''Köprü''ye uzanan adı da 150 yıla uzanan geçmişi ile ''Halilrifatpaşa Caddesi''ydi.
Vitra tasarımcısı Time''ın ''En İyi 100'' listesindeVitra adına ödül alan koleksiyonları yaratan tasarımcı Ross Lovegrove, dünyanın en prestijli yayınlarından Time''ın En İyi 100 tasarım ve tasarımcıyı bir araya getirdiği listede yer aldı. Dergi, Vitra''yı, kendi alanındaki dünyanın en büyük üreticilerinden biri olarak gösterdi.
Taksim''de yıkılıyor Kadıköy''de yapılıyorTaksim''de müzik ve sahne sanatları ve özellikle opera temsilleri için yapılmış AKM, İstanbul kültür ve sanat hayatının önemli bir merkezidir.
Suları boşa akıtmayınSu sıkıntısına karşı alınacak önlemler ve su tasarrufu çalışmaları sivil toplum örgütlerini de harekete geçirdi. TEMA Vakfının, geçen ay bir basın toplantısıyla kamuoyuna tanıttığı “Suyunu Boşa Harcama” kampanyasının bugünlerde daha da bir önem kazandığını söyleyen Vakfın Ankara Temsilcisi Mukadder Ekremoğlu, “Petrolsüz, milyonlarca yıl yaşadık ama susuz birkaç gün dayanabilir miyiz?” diye konuştu.
Doğa yine ''yol''a kurbanİktidarın seçim propagandasında geniş yer alması beklenen "bölünmüş-yol" inşaatları genellikle "düşük kalite" yüzünden eleştiriliyor.
"Türkiye su fakiri bir ülke, Konya Ovası''nda su depolansın"Türkiye''nin yüzey ve yeraltı suları (tatlı su) açısından günümüzde ''su fakiri'' ülkeler arasında olduğu ifade edildi. Tedbir olarak, denize boşalan akarsuların doğal dengeyi bozmayacak miktarının geri kazanımının araştırılması istendi.
''3 Van Gölü kaybettik''WWF-Türkiye Doğal Hayatı Koruma Vakfı, Türkiye''nin son 40 yılda 1 milyon 300 bin hektarlık sulak alan kaybettiğini açıkladı.
Susuzluğa çare aranıyorKüresel ısınmaya dayalı olarak yaşanması beklenen kuraklık ve su sıkıntısına karşı devlet kurumları da çalışmalarını hızlandırıyor. MTA Enerji Hammadde Etüt ve Arama Dairesi Başkanlığı da bir rapor hazırlayarak su kaynaklarına ilişkin çalışmaların bir an önce yenilenmesi gerektiğine dikkat çekti.
Susuzluğa doğru...Tüm dünya aşırı ısınma ve susuzluk sinyalleri veriyor.. Bu tehlike diğer kentlerle birlikte İstanbul''u da tehdit ediyor.. Ama her nedense İstanbul Anakent Belediyesi sistemli bir su tasarruf kampanyası başlatmıyor. Belediye Başkanı zaman zaman "eskiler kurnada yıkanırdı" gibi dolaylı sinyaller vermekte... Evet okumuş yazmış kesim de kendiliğinden su tasarrufu yapmakta... Ama fakir semtler ve varoşlar dahil tüm kentin ciddi bir su tasarrufu yapması için her kesime yönelik bir kampanya başlatılmamakta... TEMA Vakfı güzel broşürler, dosyalar hazırlamış... Her ailenin yılda 140 ton su tasarrufu yapabileceğini bildirirken bunun için alınması gerekli önlemleri tek tek sayıyor... Muslukları açık bırakmayın... Bulaşıkları elde değil makinede yıkayın... Diş fırçalarken, tıraş olurken suyu kapatın... Daha kısa duş alın.. Gereksiz yere sifon çekmeyin... Sifona plastik bir şişe yerleştirin... Muslukları tamir ettirin... Su kaçaklarını engelleyin... Çamaşır makinesini ekonomik kullanın... vs... vs... Anakent Belediyesi''nin bu doğrultuda bir kampanyayı kentin en ücra köşelerine yayacak şekilde başlatması gerekiyor... Bunu yapmak için ne bekleniyorsa...
Tarih: 21 Mayıs 2007 Kaynak: Milliyet Yazan: Melih Aşık
Sadece Adana’da 8 bin davaTeklifin görüşmeleri sırasında, komisyonda bulunan Adana’nın Akçatekir Beldesi Belediye Başkanı Derviş Oruç, Adanalıların yazın sıcağında serinlemek için beldelerindeki yayla ve meralara akın ettiğini söyledi. Vatandaşların buralarda konutlar yaptığını belirten Oruç, Hazine’nin, yaylalarda konut yapanlar aleyhinde davalar açtığını ve yaklaşık 8 bin davanın vatandaş aleyhine sonuçlandığını ifade etti.
Tarih: 21 Mayıs 2007 Kaynak: Hürriyet
Atış: Müzeleri herkesin gezeceği yerler haline getireceğizAdana Valisi İlhan Atış, müzelerin herkesin ilk önce gezeceği yerler haline getirilmesi için çaba harcayacağını söyledi. Müzeler Haftası dolayısıyla Arkeoloji Müzesi''nde tören düzenlendi.
İtalyan seramikli havuzlu villalar varKomisyonda düzenlemeye karşı çıkan CHP milletvekili Ramazan Kerim Özkan, Hürriyet’e yaptığı değerlendirmede şunları söyledi: "Antalya’daki birçok yaylada insanlar, kaçak konutlar, villalar yaptılar. Şu anda değeri 500 bin YTL’ye 2-3 villa sahibi oldular. Ben de il genel meclisi üyeliği yaptım. Bana da teklif ettiler bu konutlardan. O konutlar, karapara aklamak için kullanılıyor. Şimdi bu yasa, tapusuz o konutlara da emsal teşkil edebilir, bu tehlikeyi gözden kaçırmayalım. Bu sorun sadece Tekir Yaylası’nın sorunu değil. Her yerde çok değerli yayla ve meralarımız var. Onların çoğuna haftasonu evleri, villalar yapıldı. İtalyan seramikten döşeme, mermer bahçeler, dev havuzlar. Bunlar çiftçi köylü evi değil. Hiçbirinin alt yapısı yok. Yaylalar elden gidecek, doğa katledilecek. AKP seçim kapkaçı yapıyor."
Tarih: 21 Mayıs 2007 Kaynak: Hürriyet
Özcan: Mersin''in su sorunu yokMersin Büyükşehir Belediye Başkanı Macit Özcan, bu yıl yağışların az olması sebebiyle başta İstanbul ve Ankara gibi illerde su sıkıntısı sorunu yaşanacağını, ancak Mersin için böyle bir durumun söz konusu olmadığını söyledi.
Isparta''da küresel ısınmadan kaynaklanan su problemi yokDevlet Su İşleri (DSİ) 18. Bölge Müdürü İsmail Hakkı Ertekin, içme ve sulama suyunu Eğirdir Gölü''nden kullanan Isparta''nın sıkıntı yaşamayacağını açıkladı.
Alman dergi, Sivas ve Kayseri''yi kapak yaptıAlmanya''da yayınlanan ve Alman-Türk Ticaret ve Sanayi Odası''nın yayın organı Oda Dergisi, Kayseri ile Sivas''ta yaşanan ekonomik gelişmeleri kapak yaptı.
Ardeşen''de kentsel dönüşüm çalışmaları Çarşı Projesi ile başladıRize''nin Ardeşen İlçesi''nde yapımına bir süre önce başlanan ''Kentsel Dönüşüm Projesi'' kapsamında yapılan Çarşı Projesi''nin temeli düzenlenen törenle atıldı.
İngiliz emlak devleri Türkiye''ye geliyorİngiltere inşaat sektörünün devlerinden olan Redrow''un kurucusu Steve Morgan, Türkiye''de 1.5 milyar dolarlık bir yatırıma hazırlanıyor.
Ankara''da su yasakları bugün devredeAnkara''da su sıkıntısına karşı Belediye Meclisi''nin aldığı kararlar kesinleşti. Artık park ve bahçeler kuyu suyuyla sulanacak, hortumla araç yıkamak yasak. Yasaklar, bugünden itibaren uygulanacak.
Derince Limanı ihalesi haziranda yapılacakİzmir Limanı''nın ardından sıra Derince Limanı''nın özelleştirilmesine geldi. Özelleştirme İdaresi Başkanlığı yetkilileri, Derince Limanı''nın özelleştirilme çalışmalarını sürdürüyorlar. Derince Limanı''nın ihalesine haziran ayı içinde çıkılması planlanıyor. İşletme hakkı devri yöntemiyle gerçekleştirilecek ihalede, şartname üzerinde çalışılıyor. Mersin ve İzmir Limanları''nın ardından görücüye çıkacak Derince Limanı, sanayi merkezleri açısından son derece stratejik bir konuma sahip. Devlet Demiryolları İşletmesi Genel Müdürlüğü''ne ait liman, İzmit Körfezi''nin kuzeyinde yer alıyor. Körfezdeki otomotiv (araba, traktör vb.) sanayi ve karışık eşya yüklerine hizmet veren liman, demiryolu ve karayolu şebekesiyle bağlantılı bulunuyor. İzmir Limanı''nın 49 yıl süreyle işletme hakkının verilmesi yöntemiyle özelleştirilmesi için 3 Mayıs 2007 tarihinde çıkılan ihalede en yüksek teklifi, 1 milyar 275 milyon dolar ile Global-Hotchison-EİB O.G.G vermişti. İzmir Limanı özelleştirilmesiyle ilgili Rekabet Kurulu''nun görüşü bekleniyor.
Tarih: 21 Mayıs 2007 Kaynak: Milliyet
Gemi şeklindeki Queen Elizabeth Oteli açıldıAntalya''nın Kemer ilçesi Göynük beldesinde, Queen Elizabeth 2 gemisi biçiminde tasarlanan Queen Elizabeth Oteli törenle hizmete girdi. Adalet Bakanı Fahri Kasırga''nın da katıldığı açılışta konuşan Otel Genel Müdürü İzzettin Yurtsever, otelde, konukların 14 gün boyunca karada, ''gemi otel''i terk etmeden dünya turu yapacaklarını söyledi. Queen Elizabeth Oteli''nde değişik ülkelerin giysi ve müziklerinin yansıtılacağı geceler düzenleneceğini kaydeden Yurtsever, konuklara ayrılırken dünya turu sertifikası verileceğini bildirdi. Mimarlığını Hızır Çelikkanlı ve Birgül Zekiye Güngör''ün yaptığı otelin, 50 milyon dolara mal olduğu bildirildi. 325 oda ve 1250 yatak kapasiteli otelde, su parkı, buz pisti ve lunapark da bulunuyor.
Tarih: 21 Mayıs 2007 Kaynak: Milliyet
AKM, 50 yılın 50 eseri arasında!İnşaat Mühendisleri Odası, 50. kuruluş yıldönümünde Türk inşaat mühendisliğinin tarihsel gelişimine tanıklık edecek bir kitap hazırlanmasına karar verdi.
Mortgage''ta bankaların gözü yabancılardaHollanda, İngiltere ve İskandinav ülkelerinden gelen talepleri dikkate alan Garanti Bankası, İş Bankası, Akbank ve Finansbank yabancılara konut kredisi satmak için özel ürün çıkarıyor.
İstanbul’da binalar artık gelişigüzel yükselemeyecekBüyükşehir Belediyesi yüksek yapılara, plan- proje safhasından itibaren daha etkili müdahaleyi öngören, deprem riskini en aza indirecek ve şehrin estetik görünümünü koruyacak bir yönetmelik hazırlıyor. Büyükşehir Belediyesi, “Yüksek Yapılar Yönetmeliği” hazırlanması için Boğaziçi Üniversitesi ile birlikte bilimsel ve teknik bir iş birliği protokolü imzaladı. Büyükşehir Belediye Meclisi önceki günkü toplantısında söz konusu protokol kapsamında 100 bin YTL’lik bir harcama yapılabilmesi için İmar Müdürlüğü’ne yetki verildi. İmzalanan protokole göre Büyükşehir Belediyesi İmar Müdürlüğü ile Boğaziçi Üniversitesi tarafından hazırlanacak, “Yüksek Yapılar Yönetmeliği”nde yüksek yapının tanımı yapılacak. Dünyaya açılan İstanbul’da her geçen gün artan yüksek binalara plan ve proje safhasında daha etkin bir biçimde müdahale edilebilecek ve depremden zarar görme riski en aza indirilecek. Böylece megakent İstanbul’un daha sağlıklı büyüyerek dünya vitrininde hak ettiği yeri alması yolunda önemli bir adım atılmış olacak. Yönetmelikte yüksek yapıların deprem analizinde kullanılacak yöntemler, deprem yer hareketleri ve uygulanacak performans kriterlerine ilişkin hükümler de yer alacak. Projede Büyükşehir Belediyesi İmar Müdürlüğü mühendisleri ile Boğaziçi Üniversitesi öğretim üyeleri görev alacak.
Tarih: 18 Mayıs 2007 Kaynak: Türkiye Yazan: Sadettin Erkişi
Bu işin şakası yok!Küresel ısınmaya bağlı olarak ortaya çıkan iklim değişiklikleri dünya için ciddi tehlike arz ediyor. Durumun farkında olan bilim adamları, kötü gidaşatı durdurabilmek için harekete geçti.
"Projem İstanbul"a, üniversitelerden 237 başvuru yapıldıİstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) tarafından kentin yaşam kalitesinin yükseltilmesi amacıyla uygulamaya konulan "Projem İstanbul"a, üniversitelerden 237 başvuru yapıldığı bildirildi.
Topbaş; “Yeni projelerle iklim değişikliğiyle mücadele ediyoruz…”New York’ta başlayan “C40 Büyük Kentler İklim Zirvesi”nde konuşan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, iklim değişikliğiyle mücadele için başlatılan yeni projeleri anlattı.
İstanbul''da tarihi binalar bir bir yıkılıyorİstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı, Tarihi Papazoğlu Medresesi''ni bünyesinde barındıran ve geçtiğimiz ay Malatyalı işadamı Mehmet Çeker tarafından 24 milyon YTL''ye satın alınan Gedikpaşa İlköğretim Olculu binasının, hiçbir komisyon kararı olmaksızın yıkımına başladı. Koruma Kurulu tarafından, 2003 yılında korunması gereken tarihi eserlerin başında gösterilen ve yıllardır kullanılmayan bina, ''bünyesindeki tarihi eserlerin ihyası koşuluyla'' kararına rağmen, tamamen yıkılmaya başlandı. 2,5 dönüm arazisi de bulunan ve metruk halde olmasına rağmen, Anıdar Kurulu''nun büyük hassasiyet gösterdiği binanın satışının durdurulmasına yönelik, birçok sivil toplum örgütü tarafından dava açılmış, ancak söz konusu davalar usûl yönünden bozulmuştu.
Tarih: 18 Mayıs 2007 Kaynak: Birgün
Sanayi sitesi kapma yarışıBaşta 4’üncü Levent ve Maslak olmak üzere, Kayışdağı, Merter, Fikirtepe, Kuştepe, Dolapdere gibi İstanbul’da gökdelenlerin arasında sıkışıp kalan sanayi siteleri, gayrimenkul şirketlerinin yeni gözdesi oldu.
"Rüzgâr türbini yetiştiremiyoruz"Geç oldu, güç oldu ama Türkiye rüzgâr enerjisini keşfetti. Lisans dosyaları birikti, firmalar parasını peşin yatırdıkları türbin için iki yıl kuyrukta beklemek zorunda!
''Kyoto beklesin nükleer gelsin''Küresel ısınmanın Türkiye''deki etkilerini araştırmak üzere kurulan TBMM Araştırma Komisyonu''ndan çıka çıka nükleer santrallara yeşil ışık kararı çıktı.
Tamince''den Dubai için dev işbirliğiÜnlü turizmci Fettah Tamince''nin şirketi Sembol İnşaat ile Dubai''nin dev yatırım şirketi Zabeel Yatırım stratejik bir ortaklığa imza attı.
Beyoğlu''nun çökmek üzere olan eşsiz binalarıGençlik anılarımıza ev sahipliği yapmış olan Beyoğlu, yeniden canlanıyor. Ama tarihe tanıklık etmiş binaları hâlâ hak ettiği ilgiyi göremiyor.
Toskana yeniden doğacakİtalya''nın Toskana Eyaleti''nde 11 kilometrekarelik Castelfalfi arazisini satın alan Avrupa''nın turizm devi TUI Group, tarihi bölgeyi kültürel dokusunu koruyarak yeniden inşa edecek. Bölgede, zeytin ve üzüm ekimi dahil tarımsal özelliklerin muhafaza edilmesi de hedef1eniyor. TUI Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Michael Frenzel, şirketin Almanya''nın Hannover kentindeki olağan büyük kurultayında yaptığı konuşmada, projeyi şirket tarihinin en büyük projesi olarak niteledi. TUI, bölgedeki kilise ve kaleyi yeniden düzenleyip turizm amaçlı eklemelerle hizmete açacak. Bu doğrultuda, yeni lokantalar, butikler ve bir wellness merkezi kurulacak. Yerel yönetimin izniyle, üç ayrı konseptte oteller inşa edilecek. Villalar ve konutların yanı sıra mevcut golf alanının büyütülüp genişletilmesi de planlanıyor. Yatırımın mali boyutu konusunda üç haneli milyon Avro rakamları telaffuz ediliyor. Projeyle, yenilenebilen enerji kullanımı ile kendi kendine yeterlilik hedefleniyor. TUI Group, 11 adet Boeing 787 Dreamliner ve 50 adet Yeni-Nesil Boeing 737 siparişi de verdi. Yaklaşık 4.7 milyar dolar tutarındaki anlaşma kapsamında alınan uçaklar, TUI Group''a bağlı Hollandalı Arkefly, Belçikalı Jetairfly, İngiliz Thomsonfly, Alman TUIfly ve İskandinav Nordic TUIfly şirketlerinde kullanılacak.
Tarih: 18 Mayıs 2007 Kaynak: Cumhuriyet
Hortumtepe’de ihale zamanıToplu Konut İdaresi Başkanı, Seyrantepe’de yapılacak ve Galatasaray’a devredilecek stadyum için ay sonunda ihaleye çıkılabileceğini söylüyor.
Sokakta araba, halı yıkayana 118 YTL cezaİstanbul''da yaşanan kuraklık ve barajlardaki su seviyesinin yüzde 46''lara düşmesi ile belediyeler yeni önlemler aldı. Belediyeler vatandaşların bilinçsiz su tüketimine yönelik şikâyetlerinin artması ile birlikte, sokakta halı ve otomobil yıkamanın önüne geçmek için denetimlerini sıklaştırdı. Halı ve otomobil yıkama konusunda denetimlerini artıran ilçe belediyeleri, 5326 Sayılı Kabahatler Kanunu''nun 32/1 maddesi uyarınca, halı ve otomobil yıkayanlara 118 YTL ceza kesmeye başladı. İlk uygulamayı yapan Zeytinburnu Belediyesi, son 10 gün içinde sokakta halı yıkayan beş kişiye Kabahatler Kanunu uyarınca 118''er YTL ceza kesti. Bağcılar''da ise son bir haftada sokakta halı yıkayan 13 kişi tespit edildi ve uyarıldı. Bağcılar Belediyesi, su tüketimi konusunda halkın bilinçli davranması için bez afişler hazırladı. Fatih''te de oto yıkamacılarının kuyu suyu kullanıp kullanmadığı denetlendi.
Tarih: 18 Mayıs 2007 Kaynak: Zaman
“Bu yaz ciddi kuraklık tehlikesi var”Çevre Bakanı Osman Pepe ''''Türkiye bu yaz çok ciddi bir kuraklık tehlikesiyle karşı karşıya'''' dedi. Bakanlık kuraklığa karşı yeni önlem paketini açıklamaya hazırlanıyor.
Yer Altında Berlin Tarih TuruMark Bradenburg adında küçük bir kasabadan doğup, bugün Almanya’nın en büyük metropolü haline gelen Berlin, yer altındaki önemli yapı ve sistemleriyle de tarihin önemli izlerini taşıyor. 1997 yılında, yaşamı boyunca yer altının farklı özellikleri ile ilgilenmiş kişiler tarafından, Berlin’in tarihi gelişimini ve ilgili belgeleri incelemek amacıyla kurulan Berlin Underworlds (Berliner Unterwelten) bünyesinde akademisyenlerin (mimar, tarihçi, avukat, sanat tarhçisi, ekonomist, şehir ve bölge planlamacısı, öğrenci) yanı sıra organizasyonlara farklı yönlerden katkıda bulunan esnaf, adli görevli, öğretmen, polis ve küçük öğrencilerin bulunduğu bir sivil toplum örgütü.
Kuruluşunun 50. Yıldönümü Dolayısı ile Türkiye Çimento Müstahsilleri Birliği (TÇMB) Uluslararası Bir Sempozyum DüzenliyorTürkiye Çimento Müstahsilleri Birliği (TÇMB) 21 - 23 Mayıs 2007 tarihleri arasında kuruluşunun 50. Yıldönümü dolayısı ile bir sempozyum düzenliyor.
Takvim
<<Mayıs 2007>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
  1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.