Haberler

21 Mayıs 2008, Çarşamba

Göktürk''te Dışarıya Kapalı "Lüks" YaşamlarGöktürk''te Dışarıya Kapalı "Lüks" YaşamlarSon zamanlarda birbirinden oldukça farklı konseptlerde, ancak aynı zamanda birçok açıdan benzerliğe sahip kapalı site projelerinin ardarda inşa edildiği Kemerburgaz’ın Göktürk Beldesi, belli bir gelir seviyesinin üstündeki kullanıcının yaşam mekanı haline gelmiş durumda. Belde olma özelliğini 1994 yılında kazanan Göktürk, sayıları gün geçtikçe artan lüks konut projelerine rağmen onu bir “köy” yapan nitelikleri hala taşıyor. Haberin Devamı
VarşovaVarşovaBüyük kentler organizma gibiler, neredeyse canlı olduklarını söyleyebiliriz. İnşa edilen her yeni yapıya göre değişim gösteriyorlar ve geri bildirim halkaları da kendiliğinden oluşuyor. Yapıların işlevi ne olursa olsun, konut olabilir, bir otel, bir alışveriş merkezi, bir gökdelen yaptıran iradenin de tarzını, tercihlerini yansıtıyor elbette. Varşova bu süreci yaşıyor, tüketim alışkanlıklarını değiştiren yeni yapıları, yeni konutları ile değişen bir kent.
''Göç ve Ölüm''e karşı mücadele''Göç ve Ölüm''e karşı mücadele“Köklerimize duyduğumuz sadakat ve vicdanımız, bizi Ilısu Barajı’nın sessiz bir şahidi olmanın ötesine geçerek Hasankeyf ve Dicle’nin yaşaması için çalışmaya zorluyor. Dünyanın her yanında barajların getirdiği zararların sayısız örnekleri var. Barajlar daha iyi bir yaşam ve iş imkânı vaad ederken geride bıraktıkları tahribat, çoraklaşma, göç ve ölüm.”
İzmaritler bu kutuya!İzmaritler bu kutuya!Kadıköy Belediyesi, Bahariye Caddesi’ni dev sigara söndürme kutularıyla donattı. Belediye yetkilileri, vatandaşların sigarayı yerlere atmaması için bu çalışmayı yaptığını kaydetti. Ayrıca, Kadıköy Belediyesi, 1 ay süreyle vatandaşları uyaracaklarını, sonrasında ise cezai işlem başlatacaklarını açıkladı. Şehir Hatları vapurlarında ise sigara içen tiryakiler için para cezası kesildi. Vapurun açık alanlarında sigara içenler, geminin güvenlik görevlileri tarafından uyarılarak söndürmeleri istendi. Ancak, ikazı dinlemeyen vatandaşlara iskelelerde bekleyen zabıta görevlileri tarafından 62 YTL para cezası kesildi.
Tarih: 21 Mayıs 2008 Kaynak: Türkiye Yazan: Cüneyt Bitikçioğlu
Çifte Minare’ye çivi çaktılarÇifte Minare’ye çivi çaktılarErzurum’un simgesi tarihi Çifte Minareli Medrese’nin giriş kapısı üzerine “Ben bir vakıf eseriyim” yazılı pankartın iki tarafına çakılmış çivilere tutturulması tepkilere yol açtı. T.C. Başbakanlık Vakıflar Genel Müdürlüğü’nce hazırlanan pankart için Bölge Müdürlüğü yetkilileri, “o çiviler orada zaten vardı, yıllar önce çakılmışlardı, yeni bir işlem yapmadık” açıklamasını getirdiler. Yetkililer böylelikle tarihi yapının dokusuyla oynanmadığına işaret ettiler. Ancak bu kez “vakıf eserlerinin korunması için vatandaşta bilinç uyandırmayı” amaçlayan pankartın dokuyu bozan o çivilere asılmış olması eleştirileri daha yoğunlaştırdı. 13. Yüzyıl sonlarında yapılan ve Erzurum’un simgesi haline gelen Çifte Minareli Medrese’nin kapısı üzerinde çakılı çivilere tutturulan naylon ipli pankartın kaldırılmasını isteyenler, “Vakıflar Haftası’nın 5-11 Mayıs tarihleri arasında kutlandığını ama pankartın hâlâ durduğuna dikkat çektiler.
Tarih: 21 Mayıs 2008 Kaynak: Milliyet Yazan: Cem Bakırcı
Sislerin altındaki şehir...Sislerin altındaki şehir...Gezilerde otellerin mümkün olan en üst katlarını tercih ederim. Şehri “seyri alem” yapmak için olduğunu belirtmeme gerek var mı? Bilmem ama yukarıdan şehre bakınca söylendiği kadar varmış, Zagreb sis pus içinde.
İstanbul’un yüzyıllık çınarlarına ne oldu?İstanbul’un yüzyıllık çınarlarına ne oldu?İstanbul’da binden fazla yanlış budanmış ağacı fotoğraflayan Peyzaj Mimarı Prof. Dr. Cemil Ata, “kabak budama” adı verilen yöntemle ağaçların katledildiğini söyledi. Prof. Dr. Ata, “300-400 yaşındaki çınarlar, dişbudaklar, meşeler sopa oldu” dedi.
Zeus sunağına nazır Türk tasarımıZeus sunağına nazır Türk tasarımıAnadolu’dan giden Zeus sunağının da bulunduğu Berlin’deki görkemli Bergama Müzesi, tarihinde ilk kez bir tasarım sergisine, üstelik Türk tasarımcıların eserlerine ev sahipliği yapıyor.
70’lerin iki figürü birleşti Adiwagen oldu70’lerin iki figürü birleşti Adiwagen oldu1970’lerin başı deyince aklınıza neler geliyor? Pink Floyd, Rolling Stones, bol paça pantolon, geniş kravat, uzun favori, Anadol, Murat 124, Hey dergisi, Ajda Pekkan, Zeki Müren... Liste çok uzun değil mi? Peki Adidas Originals ve Volkswagen minibüs? 70’li yılların bu iki simgesi 2008’de biraraya geldi.
Cephe Rehabilitasyon Çalışmaları Uygulama İlkeleriCephe Rehabilitasyon Çalışmaları Uygulama İlkeleriŞehirlerin ana caddelerini, çarşılarını ve meydanlarını çevreleyen binalarda gördüğümüz rastgele yerleştirilmiş, renk renk, boy boy reklam ve ilan panoları, aradığınızı bulmak bir yana, göz yorucu bir hal alıyor. İlçe belediyeleri bu düzensizliğin önüne geçmek için İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Reklam, İlan ve Tanıtım Yönetmeliği''yle birlikte belediye kurulu tarafından alınan ilke kararlarını uyguluyor. Reklam tabelası ve tanıtım panolarının kullanımı konusunda Kadıköy Belediyesi resmi web sitesinde ayrıntılı açıklamalar bulunuyor.
Biz hiçbir zaman İtalyanlar kadar gösterişli olamadıkBiz hiçbir zaman İtalyanlar kadar gösterişli olamadıkAlmanya’da 1980’lerin başından günümüze özellikle mobilya tasarımında çok farklı dönemler yaşandı. İkinci Dünya Savaşı’nın izlerini silmeye çalışan sade bir yaşam tarzından, tasarıma felsefeyi bulaştırmaya kadar.
Kap Camii''nde Restorasyon SürüyorVakıflar Genel Müdürlüğü tarafından ihale edilen ve yaklaşık 6 aydan beri devam eden Kap Camii''ndeki restorasyon çalışmalarının bu yıl sonunda bitirilmesi hedefleniyor.
Katlı kavşak kaza sebebiŞehir Plancıları Odası Ankara Şubesi Başkanı Erdal Kurttaş, Büyükşehir Belediyesi’nin yaptığı katlı kavşakların kazalara davetiye çıkardığını söyledi.
Mamak Çöplüğü Doğukent’i bastıMamak çöplüğünden rüzgarın da etkisiyle dağılan poşetler Doğukent Caddesi çevresindeki yerleşim yerlerini çöplüğe çevirdi.
Ankara’ya dev alışveriş merkeziAnkara’da yeni bir alışveriş merkezi daha devreye giriyor; Antares Alışveriş ve Yaşam Merkezi. Bugün düzenlenecek törenle hizmete açılacak olan merkez, 250 milyon dolara mal oldu. 6 bloklu 619 konuttan oluşan proje; 410 bin metre karelik toplam inşaat alanı üzerinde 222 bin metre kare kapalı alanı ile dev bir alışveriş merkezi. 112 bin 100 metre karelik ‘kiralanabilir’ alana sahip Antares’te 206 mağaza yer alacak. 6 bin araçlık otoparka sahip olan alışveriş merkezinde 15 sinema salonu bulunuyor.
Tarih: 21 Mayıs 2008 Kaynak: Türkiye
Tekel varlıklarına 30 şirketten teklifTütün, Tütün Mamulleri, Tuz ve Alkol İşletmeleri A.Ş ve Sigara Sanayi İşletmeleri ve Ticaret A.Ş’ye ait varlıkların özelleştirme ihalesinde toplam 30 teklif alındı. Özelleştirme İdaresi Başkanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamaya göre, Ayvalık Tuzlası, Beykoz taşınmazı, pipo ve nargile markaları ve ilgili varlıkları ile Marmaris taşınmazının özelleştirilmesi için açılan ihalede, son teklif verme tarihi olan 16 Mayıs 2008 saat 18.00’e kadar 30 teklif alındı. Seba Dış Ticaret ve Nakliyat A.Ş., Teka Puro Üretim ve Tic. A.Ş. ve Medtur Gıda Turizm Maden San. ve Tic. A.Ş.-FEM OGG pipo ve nargile markalarına teklif verdiler.
Tarih: 21 Mayıs 2008 Kaynak: Hürriyet
Vatandaş''ın İSPARK''ı başka Büyükşehir''inki başkaBüyükşehir Halkla İlişkiler bölümünden yapılan açıklamada şöyle deniliyor: "Büyükşehir''in iştiraki olarak ''Güvenle Park Güler Yüzle Hizmet'' sloganı ile kurulan İSPARK 2.5 yıl içinde, İstanbul’da büyük sorunu haline gelen değnekçiliği büyük oranda bitirdi.
TOKİ 5.5 yılda 100 bin nüfuslu 14 şehir yarattıTOKİ’nin son 5.5 yılda yaptırdığı 312 bin konutun 261 bini hak sahiplerine teslim edildi. Toplu Konut İdaresi (TOKİ), AKP’nin iktidar olduğu 58, 59 ve 60. hükümetler döneminde Türkiye’yi adeta yeni baştan inşa etmeye başladı.
Tapu ve Kadastro''ya 275 milyon dolarlık modernizasyon kredisiDünya Bankası (DB), Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü''nün modernizasyonu için yaklaşık 275 milyon dolarlık kredi kullandıracak.
Hükümetin GAP atağı yabancı yatırımcının iştahını kabarttıHükümet GAP''a ilgisi yabancı yatırımcıların arayışlarını hızlandırdı. Suudi Arabistan, İsrail, Çin, Fransa gibi ülkelerden yatırımcılar potansiyel araştırması yaparken İtalyan Gıda Üreticileri Birliği ise 85 gıda imalathanesi kuruyor.
''İstanbul depreminin eli kulağında''Dünyaca ünlü deprem uzmanı Prof. Dr. Celal Şengör’e göre birkaç yıl içinde İstanbul’da 7.6’lık deprem olacak ve en çok sahil şeridini sallayacak.
Sadece İstanbul’da lalelere 6 yılda 553 okul parası harcandı!Hani; İstanbul Büyükşehir Belediyesi son 5 yıldır kentin her tarafını lale bahçesine dönüştürüyor ve bunun için ömürleri en fazla 20 gün olan soğansız laleleri önüne gelen her yere dikiyor da...
Turizmde işler yolunda, büyükler otel avına çıktıAvrupa ve Rusya''dan yapılan erken rezervasyon oranlarındaki artışı da göz önüne alan Rus acentelerin yanı sıra Robinson Club, Magic Life ve Odeon gibi zincirler, işletmek için yeni otellerin peşine düştü.
Haksız rekabet yaratan TOKİ Antalya''da inşaata darbe vuruyorAntalya Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Kemal Özgen, bir yandan yabancıya konut satışına ilişkin düzenlemenin çıkmaması, diğer yandan da Toplu Konut İdaresi''nin (TOKİ) inşaat sektöründe haksız rekabet yaratmasının inşaat sektörünü zor durumda bıraktığını açıkladı.
Dubai, emlak yatırımında Türklerin yeni gözdesiDünyanın her ülkesinden yatırımcının gayrimenkul aldığı Dubai''de 8 Türk, Ortadoğu''nun en büyük inşaat şirketlerinden Damac Properties''in projelerinden gayrimenkul satın aldı.
İzmir''e tek bir çivi çakmamKendisine gösterilen zorluklardan bıktığını belirten Dikran Masis, "Belediye sığınak raporu için 4 ay bekletti. Artık yokum" dedi.
Berlin Flarmoni binasında yangınAlmanya''da ünlü Berlin Filarmoni Orkestrası binasında yangın çıktı. Konser çalışmaları sırasında çıkan yangında ölen ya da yaralanan olmadı. Binanın çatı katında başlayan yangın 170 itfaiye görevlisinin ve 30 itfaiye aracının saatler süren çalışması sonucu kontrol altına alınabildi. Yardım ekibi binadan önce çalışanları ve ziyaretçileri, sonra da tarihi önemli enstrümanları çıkardı. 45 yıllık binanın sadece çatı katının çok zarar gördüğü açıklandı.
Tarih: 21 Mayıs 2008 Kaynak: Sabah
Eskiye rağbet olsa...*Atatürk''ün direktifleri ile 1930 yılında Fransız uzmanlar tarafından kurulan "Mecidiyeköy Likör ve Kanyak" fabrikasının satılması, yenisini yapmak için modern mimarlık mirasının önemli yapılarının yıkılıp yıkılmaması tartışmasını yeniden gündeme taşıdı.
Opera ek binasına ilk kazma vurulduKültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay ve Altındağ Belediyesi Başkanı Veysel Tiryaki “Ulus Projesi" kapsamında Kültür ve Turizm Bakanlığı Opera Binası’nın arkasında bulunan, ek binanın yıkımında, ilk kazmayı vurdu.
''Türkiye gayrimenkulde kaos içinde''Ünlü Emlak Müşaviri Salim Taşçı, Türkiye’nin deprem kuşağında yer aldığını anımsatarak, yapı sektörünün “kaos" içinde olduğunu, eski yapıların hızla yenilenmesi gerektiğini söyledi.
Arıtma tesislerine demir zammı engeliDemir fiyatları yüzde 100’den fazla arttı. Bu nedenle belediyede ihale alan müteahhitler zora düştü. Başta arıtma tesisleri olmak üzere pek çok yatırımın sözleşmesi imzalanmıyor.
O müteahhitlerin hepsini tanıyorumBaşkan Kocaoğlu Bornova’da çökme riski nedeniyle durdurulan metro çalışmaları için: "O koridordaki binalar çürük. O inşaatların nasıl yapıldığını, müteahhitlerin de kim olduklarını biliyorum. Şunu bunu konuşmanın anlamı yok."
Kyoto''yu onaylama zamanıEğer Türkiye BM çatısı altında yürütülen uluslararası iklim değişikliği mücadelesinin sonuna kadar dışında kalmayacaksa, Kyoto onayını daha fazla bekletmek için hiçbir neden bulunmuyor.
İDO''nun ''Deniz Taksi''si yarın Boğaz''a iniyorİstanbul Deniz Otobüsleri (İDO) tarafından "denizden taksi çağırma" anlayışıyla projelendirilen ilk "Deniz Taksi" aracı yarın suya iniyor. İstanbullular, bir telefonla istedikleri iskeleye yüzer taksi çağırabilecek.
''CEP Trafik Projesi'' yeniden değerlendirilecekİstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), Büyükşehir Belediye Meclisinin "CEP Trafik Projesi"ni veto etmeyerek, yeniden değerlendirilmek üzere ilgili müdürlüğe iade etti.
TMF Genel Başkanı Tahir Tellioğlu olduTüm İnşaat Müteahhitleri Federasyonu (TMF) Genel Başkanlığı''na Tahir Tellioğlu seçildi.
20 soruda sigara yasağıSağlık Bakanlığı, tütün ve tütün ürünlerinin kullanım alanını sınırlayan yasanın yürürlüğe girmesinin ardından, akıllara takılan sorulara açıklık getirdi.
Avukattan Munzur için davaTunceli Barosu avukatlarından Barış Yıldırım, Munzur Vadisi’nin doğal sit alanı ilan edilmesi için Ankara İdare Mahkemesi’nde dava açtı. Munzur Vadisi üzerinde yapılması planlanan 3 barajın vadinin doğal yaşamını büyük ölçüde ortadan kaldıracağını belirten Yıldırım, 1518 bitki türünün bulunduğu Munzur’un sit alanı ilan edilerek korunması gerektiğini söyledi. Yıldırım, Munzur Vadisi’nde 42 bin hektarlık bir alanın 1971’de Milli Park olarak ilan edildiğine ve parkın florasında 43 endemik bitki türü bulunduğuna dikkat çekti. Yıldırım, baraj çalışmaların tamamlanması halinde milli parkın “mutlak koruma zonu” olarak ayrılan kısmının yüzde 63.5’inin sular altında kalacağını anlattı.
Tarih: 21 Mayıs 2008 Kaynak: Cumhuriyet
Sulukule halkına destekSulukule’de yaşayan yurttaşları ziyaret eden Saylan, Fener ve Balat çevresinde uygulanan kentsel dönüşüm projesinde insanların evlerinden atılmadığını vurgulayarak “Neden aynısı yapılmıyor” diye sordu.
Ulus’ta tarih kıyımıTMMOB Şehir Plancıları Odası Ankara Şube Başkanı Kurttaş, Ankara Anakent Belediyesi’nin konunun uzmanlarına danışmadan bu türlü projelerin altına imza attığını kaydetti.
Karadeniz cazibe merkezi olacakKaradeniz’in 10 yıl sonra çok önemli bir cazibe merkezi olacağını belirten TÜRSAB Başkanı Ulusoy, plansız yapılaşmaya karşı özellikle yerel yönetimleri daha duyarlı davranmaya çağırdı.
Araştırma Sonuçları Gösteriyor ki Konut Alıcıları “Ekoev”lerle İlgilenmiyorİngiltere’de 1936 yılından beri faaliyet gösteren “NHBC - National House Building Council -Ulusal Konut Yapım Kurulu”nun yapmış olduğu ve geçtiğimiz ay açıklanan araştırma sonuçlarına göre, insanlar ev alırken enerji etkinliğiyle çok da fazla ilgilenmiyorlar.
Çin Depremi Bizimkileri Uyandırır mı..?Körfez depremi arkasında 20.000 ölü, 50.000 yaralı, acılı insanlar ve 10 milyar Dolar fatura bırakarak geldi gitti. İmar ve yapı düzenini “rant ve güç”e endeksleyen kesimlere attığı tokat ders olmadı. İmar işleri eski hamam eski tas: “Bal tutan parmağını yalar”, “Alan memnun veren memnun” sistemi aynen devam, hem de fazlasıyla. Ancak, Marmara’nın patlamaya hazır bir bomba olduğu gerçegi ise hiç değişmedi. Dahası, zaman aktıkça risk yükseliyor.
Assos Antik Kenti''nde kazı çalışmalarıAyvacık İlçesi''nde bulunan ve her yıl yüzbinlerce turistin ziyaret ettiği Assos antik şehrinde haziranda başlanacak kazı çalışmaları, havadan çekilecek fotoğraflar yardımıyla yapılacak. Proje hakkında basına bilgi veren kazı başkanı Doç.Dr. Nurettin Aslan, kendi geliştirdikleri bir sistemle antik şehrin kuşbakışı fotoğraflarını çekeceklerini söyledi. Helyum gazıyla doldurulacak bir balonun kullanılacağını kaydeden Doç.Dr. Aslan, "Balona bağlanacak dijital fotoğraf makinesiyle yaklaşık 35 metre yükseklikten fotoğraf çekerek kalıntıların uzantılarını, cadde ve sokaklarla resmi ve dini yapıların konumlarını daha iyi tespit edeceğiz. Ortaya çıkarılan kalıntıların da sonraki çizimlerini daha kolay kontrol edebileceğiz. Uçak ya da helikopterle çekilecek fotoğraflar, açı olarak tam yansıtıcı olmuyor. Bu sistem sayesinde 90 dereceden fotoğraf çekebileceğiz." dedi.
Tarih: 20 Mayıs 2008 Kaynak: Burası Çanakkale
Doğu Park''ta açık hava müzesiSamsun Büyükşehir Belediyesi''nce Doğu Park''ta bulunan müze gemi Bandırma Vapuru''nun yer aldığı alanda kurulan açık hava müzesinde tarihi top ve mayınlar sergilenmeye başlandı.
Tarihi cami bağış paralarıyla onarılacakArdahan''ın Posof İlçesin''de onarımı devam eden tarihi cami için daha fazla para toplamak amacıyla büyük bir kumbara yapılarak caminin önüne yerleştirildi.
Hadrianapolis antik kent kazı çalışmaları Haziran''da başlayacakKarabük İl Kültür ve Turizm Müdürü İbrahim Şahin, Eskipazar Hadrianapolis Antik Kentinde ki kazı çalışmalarının bu yaz da devam edeceğini söyledi. Konu ile ilgili olarak bilgiler veren Şahin, "Kazı çalışmaları bu sene de devam edecek. Kültür ve Turizm Bakanlığı Kültür Varlıkları Müzeler Genel Müdürlüğü bir çalışma yaptı. Yine bu sene 9 Eylül Üniversitesinden Doçent Ergün Laflı Başkanlığında bu kazılarımız devam edecek. Bakanlığımızın bu sene özellikle üzerinde durduğu ve takip edeceği konular var. Bu da özellikle sadece orada yeni kazılar yapılacak ama yeni kazılar kadar ondan daha önemli ortaya çıkan yapıların Turizme kazandırılması ile ilgili çalışmalar gerçekleştireceğiz. Hocamız geldikten sonra bir program dahilinde bir planlama yapacağız. Bu çalışmalara bu sene başlayacağız. Haziran ayının ilk yarısından sonra bu çalışmalar başlayacak" dedi.
Tarih: 20 Mayıs 2008 Kaynak: Haberler.com
Antalya turiste doyacakAvrupa’da turizmde daralma yaşanırken, Türkiyenin turizm başkenti Antalya’ya daha mevsimin tam açılmamasına rağmen 1.5 milyona yakın turist geldi.
Konutta yabancının ilk tercihi oldukAvrupa Gayrimenkul piyasasındaki doygunluk ve yüksek fiyatlar ev almak için pazar arayışını Türkiye''ye yöneltti. Türkiye, Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü (OECD) üyesi 30 ülke arasında yapılan araştırmada ucuzlukta 4''üncü oldu.
İşte bu kadar...İstanbul’un Anadolu yakasında yaşayıp da diğer yakasında çalışmanın en güzel tarafı sabah güne Boğaz’ın kuğusu vapurlarla yolculuk ederek başlamak. Vapur yolculuğu edinilen dostluklar, çay, simit ve tiryakilerin kıç güvertede tüttürdükleri sigara ile ulaşımdan çok kendine has ritüelleri olan bir keyif durumu.
İstanbul’da yüzde 50 artırılan yeşil alan nerede?..Eve gidip gelirken mecburen TEM yolunu kullanıyorum. Sağa sola baktığımda kenarlarda o egzoz gazını içine çeke oturan birçok vatandaşım beni şaşırtıyordu. “Bu insanlar neden buralarda oturur” veya “Neyi seyrederler” der, merak ederdim.
Bodrum''da hüsranİmar cehaletiyle rant hırsı birleşince gözler hiç bir şey görmüyor. Doğal ve tarihsel zenginliğimiz talan ediliyor. Turizm kültürümüz gelişemiyor.
Engelliler anaokulu için projeler yarışacakTürkiye’nin ilk Fiziksel Engelliler Anaokulu’nu kurmak için proje yarışması düzenleniyor. Bakırköy Belediyesi ve MDM Mimarlık’ın işbirliği yaptığı proje için son başvuru tarihi 30 Haziran...
İzmir’de yaz ‘zor’ geçecekİzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, İzmir’i zor bir yazın beklediğini belirterek, kentlileri su tasarrufunu sürdürmeye çağırdı.
Başkentte ölü hacimBaşkent Ankara, “su kesintisi tehlikesi olmayan ama yasakların ve tassarruf önlemlerinin uygulanacağı” bir yaza hazırlanıyor.
Dikkat, susuz yaz kapıdaİstanbul’da kurak geçen 2007 yılının mayıs ayında barajların doluluk oranı yüzde 48.54 iken bu yıl oran yüzde 41.47’ye kadar düştü.
UNESCO’dan yalanlamaUNESCO Dünya Kültür Mirası Başkanı Francesco Bandarin, Sulukule ve Four Seasons Oteli ek inşaatının devam ettiği arkeolojik sit alanındaki projeleri, kamuoyuna yansıtıldığı gibi onaylamadıklarını söyledi.
Kraliçe’nin ziyaret ettiği İznik Vakfı sokakta kalıyorİngiltere Kraliçesi II. Elizabeth Bursa ziyareti sırasında Yeşil Cami ve Yeşil Türbe’yi de geziyor. Özellikle Yeşil Türbe’nin çinilerine hayran kalıyor. Türbenin çini restorasyonunu yapan İznik Vakfı’nın hemen yanıbaşındaki atölyesini ziyaret etmek istiyor.
Yazlık için aldığı arsaya 20 milyon $''lık otel yaptıMersin''e yaz tatilleri için gelen bir işadamı ''''tarihi dokusu ve denizi çok güzel'''' diyerek yazlık konut yaptırmak için aldığı arsaya, turizmcilerin tavsiyesi üzerine 20 milyon dolarlık turizm tesisi kurmaya başladı.
Fransa’daki Türk yılı da Expo 2015 gibi olmasın2009 Fransa’da Türk yılı olarak kutlanacak, iki yıl önce Ermeni yılı olarak yapılan kutlamalarda Ermeniler iyi organizasyonlar yapmış ve ses getiren işlere imza atmışlardı.
Gazi''nin bir yıllık gelirini Etiler bir ayda kazanıyor!İstanbul''un en zengin mahallesi aylık 14 bin 700 YTL hane halkı geliri ile Beykoz''daki Acarlar çıktı. Acarlar''ı, Çavuşpaşa Baklacı mahallesi ve 11 bin YTL gelirle Etiler semti izledi Gaziosmanpaşa''da Gazi mahallesi ise aylık 920 YTL ile hane halkı geliriyle sıralamanın en dibinde yer aldı.
Amblem için uzlaşı şartAnkara kamuoyu, Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek’e amblem konusunda ’ortak akıl’ çağrısında bulundu.
Guardian: Türkiye’nin ''tiryaki'' imajı yok oluyorThe Guardian gazetesi, Türkiye’de yürürlüğe giren sigara yasağının milyonlarca Türk için çok büyük bir kültürel şok olacağını belirterek, Türkiye’nin sigara tiryakileri ülkesi imajının yok olacağı yazdı.
TOKİ Antalya''da olmalı mıydıAntalya, "Türkiye''nin dünyaya açılan penceresi" diyoruz. Antalya, "Turizmin başkenti, sektörün kalbinin attığı yer" diyoruz. Bu güzel şehir için "cennet" yakıştırmasını yapıyoruz. Antalya, "marka" olmalı düşüncesini ortaya atıp "neler yapabiliriz"in arayışına giriyoruz.
Böyle olur Etiler’in protestosuİstanbul’un zengin semti Etiler’in Tepecik bölgesinde bir süredir afişli, kampanyalı bir protesto var. Çünkü burada kasım ayının sonundan beri birbirine bağlı iki sokaktan adeta TEM geçiyor. Yani Fatih Sultan Mehmet Köprüsü’ne Avrupa Yakası’ndan son çıkış olan Etiler çıkışına giden ana yol, artık bu sokaklar. Tepecik Yolu olarak da bilinen bu bölgenin halkı protesto yolunu seçti. Profesyonel bir reklam kampanyası ile afişlerini sokağa astılar. Sakinler, adı üzerinde, yeniden "sakin" sokaklarını istiyor.
Altunizade''de holdingler artınca evinin yanına lüks otel kurduİstanbul Anadolu yakasına yönelen holdinglerin yeni cazibe merkezi Altunizade''ye ilk beş yıldızlı otel yatırımını Tekaş AŞ yapıyor.
Çöpten ekonomiye 175 milyon YTL katkıÇEVKO, son üç yılda atıkların geri dönüşümü yoluyla ekonomiye 175 milyon YTL kazandırdı. Buna karşın ÇEVKO Genel Sekteri Mete İmer, Türkiye’nin bu rakamlarla Avrupa’nın çok gerisinde olduğunu belirtti.
Haydarpaşa dayanışması: ''Oldubittilere geçit yok''Toplum Kent ve Çevre İçin Haydarpaşa Dayanışması adına konuşan TMMOB Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi Başkanı Eyüp Muhçu, Haydarpaşa’yı yağma projeleri demetine şimdi de Osmanlı versiyonu olduğu söylenen bir üçüncüsünün eklendiğini bildirdi.
Sigara yasağı yürürlüğe girdi, sokaktaki küllükler tiryakiye az geldiSigara yasağında ilk gün karmaşası yaşandı. Zabıtalar, yere sigara izmariti atanlara 20 YTL ceza keserken, yarı yarıya müşteri kaybına uğrayan kafeteryalarda tartışmalar yaşandı.
2008''de 68 yeni alışveriş merkezi geliyorSosyal Danışmanlık tarafından bu yıl sekizincisi hazırlanan Soysal Alışveriş Merkezleri Kataloğu 2008 verileri açıklandı. Nisan ayı itibarıyla 17 yeni alışveriş merkezinin açıldığı belirtilen araştırmada, yıl sonuna kadar bu sayının 68''e çıkacağı belirtildi. Alışveriş merkezlerinde bulunan ünitelerin de incelendiği katalogda, yüzde 93''le bankamatikler birinci sırada yer aldı. Son dönemde hem konut hem de alışveriş merkezi projelerinde öncelikli sıraya oturan engellilere yönelik çalışmalar, araştırmaya da yansıdı. AVM''lerde engelli tuvaletlerinin yer alma oranı yüzde 89''a ulaşırken, 100 AVM''nin 82''sinde ankesörlü telefon, 79''unda yine engelliler için telefon ve 78''inde taksi durağı bulunuyor. AVM''lerde en az bulunan birimler ise yüzde 4''le kütüphane, yüzde 6''yla PTT ve yüzde 9''la araba kiralama olarak araştırmada yer aldı.
Tarih: 20 Mayıs 2008 Kaynak: Sabah
Eski likör fabrikası satışı TOKİ''ye takıldıTOKİ, Kiler Holding''in Mecidiyeköy''deki eski likor fabrikası için önerdiği 295,7 milyon YTL’lik teklife ihaleye tek firma katıldığı için onay vermedi.
Esenli köylüleri çimento fabrikası istemiyorMersin Merkeze bağlı Esenli Köyü’ne kurulması düşünülen çimento fabrikası köylülerin tepkisini çekti. Esenli köylüleri, köylerinin hemen yanı başlarında kurulacak çimento fabrikasını istemiyorlar.
Müteahhitler iş durdurduİnşaat sektöründe başta demir olmak üzere inşaat girdilerin fiyatlarındaki aşırı yükselmeye tepki olarak Gaziantep müteahhitler derneği 15 gün iş durdurma kararı aldı.
TOKİ Başkanı: Hiçbir iş beceremeyen müteahhit oluyorTOKİ Başkanı Erdoğan Bayraktar, müteahhitlerin eleştirilerine tepki gösterdi: Hiçbir iş beceremeyen adam gelip, müteahhit oluyor. Gerçek müteahhitler bizden şikayetçi değil.
‘Bu düpedüz haksızlık’Heyelan Bölgesi ilan edilmesi nedeniyle evleri ve işyerleri kamulaştırılarak yıkılmak istenen Kadifekale halkı istimlak karşılığında evlerine biçilen değerin son derece düşük olduğunu dile getiriyor.
Askerlik binası kütüphane olacakİzmir Aliağa’da, geçmişte postane, nahiye müdürlüğü ve 2.5 yıl öncesine kadar da askerlik şubesi olarak hizmet veren tarihi binaya belediye sahip çıktı. Belediye, SİT kapsamındaki binayı restore ettirerek, kütüphaneye dönüştürmek için gerekli izinleri aldı. Ardından da geçen martta binanın restorasyonunu 265 bin YTL’ye ihale etti. 100 yıllık geçmişe sahip 3 katlı binanın 450 metrekarelik iç alanında iki hafta önce çalışmalara başlandı. Dış cephesi de orijinaline sadık kalınarak elden geçirilecek binanın restorasyonunun 6 Ağustos’a kadar tamamlanacağı belirtildi. Belediyenin altındaki Nadir Nadi Kütüphanesi ve Aliağa İnternet Evi’nin buraya taşınacağı bildirildi.
Tarih: 20 Mayıs 2008 Kaynak: Milliyet Yazan: Ufuk Gülen
Kuş Cenneti suya kavuştuYüzlerce kuş ve bitki türünün barındığı Kuş Cenneti, bu yıl susuz kalmayacak. Biriktirilen yağmur suları, cennete verildi. Küresel ısın­ma­nın kıs­ka­cın­da­ki İz­mir Kuş Cen­ne­ti’nde­ki can­lı­lar su­suz kal­ma­sın di­ye, İz­mir Kuş Cen­ne­ti Ko­ru­ma ve Ge­liş­tir­me Bir­li­ği ile Me­ne­men Sol Sa­hil Su­la­ma Bir­li­ği iş­bir­li­ği yap­tı, pro­to­kol im­za­la­dı. Yağ­mur su­la­rı su ka­nal­la­rın­da bi­rik­ti­ri­lip top­lan­dı. Bi­ri­ken su­yun bir bü­lü­mü tar­la­la­la­rın su­lan­ma­sın­da kul­la­nıl­dı,bir bö­lü­mü de Kuş Cen­ne­ti’ne ve­ril­di. İzmir Kuş­cen­ne­ti Ko­ru­ma ve Ge­liş­tir­me Bi­ril­ği Mü­dü­rü Ah­met Ak­gün ge­çen yıl ku­rak olan alan­la­rın şu an­da su­lar için­de kal­dı­ğı­nı be­lir­te­rek şöy­le ko­nuş­tu: “Top­la­nan yağ­mur su­la­rı, ka­nal­lar­dan Kuş Cen­ne­ti’ne ve­ril­di. Kuş ve bit­ki tür­le­rin­de ar­tış sağ­lan­dı. Ge­çen yıl ku­rak­lık ne­dey­le bo­zu­lan eko­sis­tem to­par­lan­ma­ya baş­la­dı. Ye­ni ye­şil alan­lar oluş­tu.”
Tarih: 20 Mayıs 2008 Kaynak: Milliyet Yazan: Mustafa Oğuz
Müteahhite, ‘inşaatta demirden çal’ diyorlarEge-Koop Genel Başkanı Hüseyin Aslan, inşaat demirine son bir yılda yüzde 100 zam yapılmasına tepki göstedi. Aslan, “Bu zam gerçekten soygundur. Demire zam cinayettir” dedi.
Yıldız Entegre, İran ve Rusya’ya fabrika kuruyorAhşap sektörünün önde gelen firmalarından Yıldız Entegre, İran ve Rusya’da fabrika kuruyor. Şirket İran’da MDF üretecek, Rusya’dan hammadde sağlayacak.
Çimento''da ''Marmara'' hakimiyetiMarmara Bölgesi fabrikaları, çimento üretimi ve iç satışında ilk sırada yer aldı. Çimento üretiminde, Marmara hakimiyeti devam ediyor.
Açık artırmayla iş yeri ve konut satışıToplu Konut İdaresi''ne (TOKİ) ait Türkiye genelinde 730 iş yeri ve 46 konut, açık artırmayla satılıyor. TOKİ, Türkiye genelindeki konut ve iş yerleri için yüzde 40''a varan indirim uygulayacak.
Mardan Stadı, dünyanın en iyileri arasındaAntalya''da Kundu bölgesinde inşaatı devam eden Mardan İstanbul Palace Otel''e ait Mardan Stadyumu''nun dünyanın en iyi küçük stadyumları arasında yer aldığı ve UEFA''nın diğer ülkelerine örnek gösterdiği öğrenildi.
"TOKİ olmasaydı Mortgage krizi bizi de vururdu"Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, "Özel sektörden, ''TOKİ bizi şöyle engelliyor, böyle engelliyor'' diyorlar. Hayır TOKİ''nin görev alanı farklı, sizin görev alanınız farklı. Eğer TOKİ olmamış olsaydı, Mortgage krizi bizi de aynen vururdu" dedi.
İstanbul''da, ulaşım araçlarına artık kredi kartı ile binilecekİstanbul''da vatandaşlar otobüslere, metroya ve deniz otobüslerine Akbil yerine kredi kartı ile binecek. Büyükşehir Belediyesi''nin 2 yıldır üzerinde çalıştığı İstanbulKART, toplu taşıma araçlarından alışverişe, müze ziyaretlerinden doğalgaz ve su fatura ödemelerine kadar birçok işlemde kullanılabilecek.
‘Munzur Vadisi sit alanı olsun’Tunceli Barosu avukatlarından Barış Yıldırım, Munzur Vadisi’nin doğal sit alanı ilan edilmesi için Ankara İdare Mahkemesi’nde dava açtı. Munzur Vadisi üzerinde yapılması planlanan 3 barajın vadinin doğal yaşamını büyük ölçüde ortadan kaldıracağını belirten Yıldırım, 1518 bitki türünün bulunduğu Munzur’un Sit alanı ilan edilerek korunması gerektiğini söyledi. Yıldırım, Munzur Vadisi’nde 42 bin hektarlık bir alanın 1971’de Milli Park olarak ilan edildiğini ve parkın florasında 43 endemik bitki türü bulunduğuna dikkat çekti. Munzur Vadisi Milli Parkı içerisinde Konaktepe Barajı, Konaktepe 2 ve Konaktepe 2 Hidroelektrik Santralları’nın sondaj çalışmalırının yapıldığını anımsatan Yıldırım, milli parkın “mutlak koruma zonu” olarak ayrılan kısmının yüzde 63.5’inin sular altında kalacağını anlattı.
Tarih: 20 Mayıs 2008 Kaynak: Cumhuriyet
İnşaat son darbeyi kapatma davasıyla yedi, çıkış yolunu dışarıda arayacağızKüresel piyasalardaki dalgalanma ve iç politikada yaşanan belirsizlik sebebiyle yeni konut projelerinin askıya alınması, inşaat sektörünün yan kollarını da olumsuz etkiliyor.
Binalar çöküyor inşaat durmuyorŞişli Esentepe’deki Emekli Subay Evleri, İmar Kanunu’na aykırı planlarla yapımına izin verilen Point Otel inşaatı nedeniyle çökme tehlikesiyle karşı karşıya.
Her yerde yasak var19 Mayıs Pazartesi günü yürürlüğe giren sigara yasaklarının nasıl uygulanacağını belirleyen Başbakanlık genelgesi, Resmi Gazete’nin dünkü sayısında yayımlandı.
Takvim
<<Mayıs 2008>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31  
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.