Haberler

21 Nisan 2008, Pazartesi

Sic Transit Gloria*Sic Transit Gloria*Jean Nouvel 2008 Pritzker Mimarlık Ödülü’nü kazandı. Bu bir sürpriz değildi. Sürpriz olmaması, Pritzker’in zaten iyi bir konuma sahip biri için şeref verici olarak kabul edilmesini kolaylaştırıyor. Pritzker, Nobel Ödülleri gibi, onaylanmış seçimlere güven veriyor. Nouvel’in yapıları kesinlikle yüksek kaliteli tasarım örnekleri. Kendi kıvamında güzel binalar tasarlıyor. Kim aksini söyleyebilir ki? Pritzker bize şunu hatırlatmaya çalışıyor ki; kabul edilen güzellik ölçütü sınırlarına yakınlık içinde - ya da belki durumunda- olan güzel yapıların tasarımı, mimarlığın esas amacı. İnsanlar etrafı çevrili mekanlara ihtiyaç duyuyorlar ve beden ve ruhun ihtiyaçlarını karşılayacak ya da en azından, zaten bildiğimiz şeyler hakkında bize güven verecek şekilde mekanlar tasarlamak mimarlara bağlı. Nouvel zaten bildiğimiz şeylerin sınırları içinde hakim olarak çalışıyor. Haberin Devamı
Arsa muhtırası!Arsa muhtırası!İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Milli Savunma Bakanlığı’nın yeşil alan olarak bıraktığı araziye konut yapmak istedi. Bakanlık da arazinin yeniden ‘askeri alan’ olarak düzenlenmesini istedi ve aksi halde soruşturma açılacağını bildirdi.
Beş dakika daha uyutmayan saatlerBeş dakika daha uyutmayan saatlerEğer sabahları uygun bir zamanda uyanamıyor ya da saatinizin alarmını kapatıp birkaç dakika daha uyumaktan kendinizi alıkoyamıyorsanız müjde: Artık sizi yataktan kaldıran, hatta fırlatabilen çalar saatler var.
Likör fabrikası arazisi satılıyorLikör fabrikası arazisi satılıyorMecidiyeköy''deki eski likör fabrikası arazisi, Emlak Konut Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı A.Ş. tarafından açık artırma yöntemiyle 25 Nisan Cuma günü İstanbul''da satışa çıkarılacak.
Tarihi Ev Yeniden CanlanıyorTarihi Ev Yeniden CanlanıyorBolu''nun Aktaş Mahallesi''ndeki Osmanlı dönemine ait tarihi Yeşil Ev''in restorasyonu bitme aşamasına geldi.
Sivas''a yeni çehreSivas''a yeni çehreSivas Belediyesince çalışmalarına başlanan"Sivas Selçuklu Parkı ve Kent Meydanı Projesi" ile birçok tarihi yapının bulunduğu kent meydanındaki eserler ön plana çıkarılarak, kent turizminin hareketlendirilmesi hedefleniyor.
Anadolu yakasında iki tarihi arazi 500 milyon dolara görücüye çıktıAnadolu yakasında iki tarihi arazi 500 milyon dolara görücüye çıktıŞişecam Beykoz''daki, ÖİB ise Göztepe''deki DMO depolarının bulunduğu araziyi satışa çıkardı. İki araziden beklenen gelir en az 500 milyon dolar.
Şile''de maden testi: Vahşi mi, çevreci mi?Şile''de maden testi: Vahşi mi, çevreci mi?Hızlı yapılaşma, otoyollar ve yangınların baskısıyla kuzeye doğru çekilen İstanbul ormanlarının ''son kalesi'' de tehdit altında. İstanbul''un son büyük ormanı Şile''de, hiç el değmemiş doğu kesimi de madenciliğe açılmak isteniyor. Ormanda 243 hektar (yaklaşık 486 futbol sahası) alanda kalker çıkarmak için arama ve işletme ruhsatı alan firma, Çevresel Etki Değerlendirme (ÇED) oluru almaya çalışıyor.
Nasıl her insanın yüzü farklıysa evler de tıpkı böyle olmalıNasıl her insanın yüzü farklıysa evler de tıpkı böyle olmalıAlman Mimar Prof. Meinhard von Gerkan (73), dünya çapında bir guru. Zamansız tasarımların mimarı olarak tanınıyor. Sahibi olduğu Gerkan Mang & Partners Architekhen (GMP) mimarlık şirketinin, uluslararası 10 şubesinde çalışan 300''den fazla personeli, 330 birincilik ödülü var.
Tarihi Eserlerde Levha KarmaşasıTarihi Eserlerde Levha KarmaşasıAhlat İlçesi''nde bulunan tarihi eserlerle ilgili kimlik bilgilerinin yer aldığı tanıtıcı levhaların bazılarının aşınmadan dolayı okunamaması, bazı levhaların ise duvarlara çiviyle tutuşturulması tepkilere neden oldu.
Kapadokya''ya makyajKapadokya''ya makyajKapadokya Bölgesinde turistlerin en çok ziyaret ettiği mekanlardan biri olan Paşabağı''nda yürütülen çevre düzenleme çalışmaları sürüyor.
Tarihimizi Kurtarmak için Tarihi Bir FırsatTarihimizi Kurtarmak için Tarihi Bir FırsatHisar Tepesi’nin güney yamacında başlatılan inşaat kazısında gün ışığına çıkan yeni buluntular, MÖ 3000 yıllarına dayanan Bolu tarihi hakkında bildiklerimize katkılar sağlayacak mı?
Unuttuğumuz "yeşili" hatırlatacaklarUnuttuğumuz "yeşili" hatırlatacaklarAlman sanatçı Yutta Saftien''in küresel ısınmayla kaybedilen ''''yeşili'''' insanlara hatırlatmak amacıyla örmeye başladığı ''''Greeny Sarmaşıkları'''', İstanbul''u süsleyecek.
Köprülü kavşak inşaatı mahkemelikKöprülü kavşak inşaatı mahkemelikAnkaram Platformu, Ankara tren garı önüne köprülü kavşak yapılmasını önlemek amacıyla Bölge İdare Mahkemesi''ne başvurdu.
Erozyonla Mücadeleye Dünya Bankası DesteğiErozyonla Mücadeleye Dünya Bankası DesteğiTürkiye''nin en önemli sulak alanlarına sahip Ereğli Sazlıkları tamamen yok olma tehlikesiyle karşı karşıya. Tarım Bakanlığı ve Dünya Bankası bölgedeki toprağın korunması amacıyla başlatılan Çatak Projesi kapsamında çiftçilere 2 milyon YTL üzerinde destek verdi.
Lüks konutta durgunluk TOKİ’yi zorluyorLüks konutta durgunluk TOKİ’yi zorluyorLüks konut pazarında, küresel krize bağlı yaşanan durgunluk TOKİ’yi de sıkıntıya soktu. TOKİ Başkanı Bayraktar, kaynak sıkıntısı yaşadıklarını söyledi. TOKİ, sıkıntıyı aşmak için 10 milyar doları bulan aktiflerini paraya çevirecek.
Çevremizi tanıyalımÇevremizi tanıyalımDünyanın çok ciddi bir enerji ve gıda krizi yaşadığı günümüzde, Türkiye''nin yedi bölgesine bakıp da ''çevremizi tanıyalım'' demek için cesaret ve çevre bilinci gerekiyor.
Tarihi Hanlara Betonarme KuşatmaTarihi Hanlara Betonarme KuşatmaBursa''nın tarihi hüviyetini ortaya çıkarmak amacıyla Ulucami civarındaki büyük yeni binaları yıkmak için çalışma başlatılırken, bir yandan da tarihi hanların bitişiğinde yeni binalar yükseliyor.
Beyşehir Gölü eski günlere hasret kaldıBeyşehir Gölü eski günlere hasret kaldıBu yıl ilk kez Derebucak Gembos Havzası''ndan takviye edilen sularla buluşan Beyşehir Gölü''nde son yağışlara rağmen su seviyesi istenen ve beklenen ölçüde oluşmadı.
Koruma Planı’ndan cami projesi çıktıKoruma Planı’ndan cami projesi çıktıİstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin hazırladığı Tarihi Yarımada Koruma Amaçlı Nâzım İmar Planı’na yapılan itiraz, Vatan Caddesi’ndeki Lunapark Gazinosu’nun yerine cami yapılmasının amaçlandığını ortaya çıkardı.
3 aydır çivi çakılamadı3 aydır çivi çakılamadıDaire sakinlerinin açtığı dava inşaatı durdurdu. ODTÜ''den gelen heyet inceleme yaptı, hazırladığı raporu Büyükşehir''e verecek. Buna göre karar açıklanacak.
Ömürlük Evler: Yaşlılık ZamanlarıÖmürlük Evler: Yaşlılık Zamanlarıİngiliz Hükümeti, 2013 yılına kadar bütün evlerin engelli ve yaşlılar için uygun hale getirilmesini istiyor. Bu Jon Neale’nin bildirdiği gibi inşaatçıları gerilime iterken diğer tarafta Barındırma Bakanı Caroline Flint inşaat faaliyetleri için ilk iş olarak yeni standartları ele alıyor. Geçen ayın sonlarına doğru, Toplum Bakanı Hazel Blears 2013’ten itibaren Ömürlük Evler’in standartlarının İngiltere’de zorunlu olacağının sinyallerini vererek inşaatçıları şoke etti. Hükümet 2011’den itibaren bütün sosyal konutlarda evlerin yaşlılar ve engelliler için uygun olmasını sağlamak için tasarlanan standartlara uymaya kesinlikle zorlayacak. Eğer özel sektör 2013’e kadar “pazar ihtiyaçları veya beklentilerini karşılayamazsa” hükümet zemin kat tuvaletleri ve tekerlekli sandalye dönüş alanı gibi kriterleri empoze etmek için “ilave yönetmelik ileri sürecek.”  
Mimarlar Odası Çalışma Anlayışı EleştirisiMimarlar Odası Çalışma Anlayışı EleştirisiTMMOB Mimarlar Odası eski yöneticilerinden Şükrü Kocagöz, 18 Nisan 2008 tarihinde Ankara''da gerçekleştirilen Genel Kurul''a sunmak üzere hazırladığı "Mimarlar Odası Çalışma Anlayışı Eleştirisi" başlıklı metininde şu sözlere yer verdi: "Her çalışma döneminin ve raporunun ardında elbet bir anlayış vardır. Bu hiçbir zaman formül bir cümle ile açıkça yazılmaz. Katılımcılık bir anlayıştır, sevecenlik bir anlayıştır, gönüllülük bir anlayıştır, otoriterlik bir anlayıştır, esneklik bir anlayıştır, eşitçilik bir anlayıştır, özgürlükçülük bir anlayıştır..."
Japonlar Kırşehir''e höyük müze yapacakJaponlar Kırşehir''e höyük müze yapacakJapon hükümeti tarafından Kırşehir''in Kaman ilçesine höyük şeklinde ve üzeri çimle kaplı modern bir müze yaptırılacağı bildirildi.
Bursaray kent merkezine ulaşacakBursaray kent merkezine ulaşacakBursa Büyükşehir Belediye Başkanı Hikmet Şahin, 4 yılda şehre yaptığı yatırımları anlattı. Şahin BursaRay''ı Merinos, stadyum, Altıparmak, Heykel, Setbaşı hattına kadar ulaştıracaklarını söyledi.
2007-08 Uluslararası Beton Tasarım Yarışması’nın Son Teslim Tarihi Uzatıldı...2007-08 Uluslararası Beton Tasarım Yarışması’nın Son Teslim Tarihi Uzatıldı...Türkiye organizasyonu Türkiye Çimento Müstahsilleri Birliği (TÇMB) tarafından gerçekleştirilen 2007-08 Uluslararası Beton Tasarım Yarışması için son teslim tarihi 20 Mayıs 2008 olarak belirlendi. İlk üç dereceyi paylaşacak öğrenciler toplam 4.000 Euro değerindeki ödül dışında Belçika’da Anwerp’de gerçekleşecek olan Master Class programında ülkemizi temsil edecek.
Fatih’te Kültür Başkenti HazırlığıFatih’te Kültür Başkenti Hazırlığıİlk olarak yabancı mimarların davet edildiği yarışmayla hazırlanan, “Kartal ve Küçükçekmece Kentsel Dönüşüm Projeleri”yle gündeme gelen yenileme ve dönüşüm çalışmalarının sayısı giderek arttı. Yenileme alanı olarak belirlenen gecekondu bölgelerinde yaşayan insanların, tapu verme vaadiyle oy toplayan belediye başkanlarının kapısının önünde düzenledikleri protesto gösterileriyle ya da yıkım için gelen ekiplere karşı koyan görüntüleriyle medyadan takip ettiğimiz kentsel dönüşüm kavramı, artık TOKİ’nin boş arsalara diktiği levhaların üzerinde de kendine yer buluyor.
Kap Camii''nde Restorasyon SürüyorVakıflar Genel Müdürlüğü tarafından ihale edilen ve yaklaşık 6 aydan beri devam eden Kap Camii''ndeki restorasyon çalışmalarının bu yıl sonunda bitirilmesi hedefleniyor.
İzmir''in kaderini tayin hakkıÖnce ilk haber geldi. Meydanda bekleyen kalabalık bir dalgalandı. İzmir kazanmıştı! 7 yıl sonraki Expo''nun kenti olacaktı. 3 milyon küsur metrekarelik Expo ''köyü'' İnciraltı''nda kurulacaktı. (İnciraltı, herşeyiyle silinir, ökalüptüslerinin kokusu hiç çıkmaz!) Ay-yıldızlı tiyatro(?) hizmete açılacaktı. Milyonlar gelip Sergi''yi gezecekti. Ama ilk haber doğru çıkmadı. Paris''de oylar yanlış sayılmıştı. Sayım yeniden yapıldı. Milano, 20 küsur oy farkıyla 2015 Expo''yu kapmıştı! Meydanda ani sessizlik oldu. Kalabalık başı önde dağılmaya başladı...
Amasya Kalesi Tadilata AlındıAmasya''nın ortasında bulunan Harşena Dağı üzerindeki Amasya Kalesi, Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından tadilata alındı.
Kültürel Miras için Dev KaynakBursa İl Özel İdaresi, son 2 yılda belediyelerin çevre düzenlemesi ve restorasyon projelerine yaklaşık 12 milyon YTL kaynak sağladı.
Mecidiye Tablası Halk Müzesi OlacakErzurum’daki tarihi eserlerin restorasyonu ile ilgili çalışmalara hız verildi. Yaz sezonunda Erzurum Kalesi’nin içinde start verilecek olan restorasyon çalışmaları, aynı anda Yakutiye Medresesi’nde de başlayacak.
Sultan Şeyhmus Restore EdilecekMardin''de başlatılan restorasyon çalışmaları Sultan Şeyhmus Külliyesi''nin restorasyonu ile devam ediyor.
Kırşehir''in Kültür Envanteri ÇıktıKırşehir Valisi M. Lütfullah Bilgin''in, il genelinde bulunan tüm tarihi eserleri ve mekanları yerinde inceleyerek, kültür envanteri çıkardığı bildirildi.
Arkeologlardan Türkiye KitabıTroia Antik Kenti''nde arkeolog olarak görev yapan Rüstem Aslan, Frank Schweizer ve Stephan W.E. Blum''un, Türkiye''nin 7 bölgesini tarih, coğrafya, ekonomi ve arkeolojisiyle ele aldıkları Almanca yayımlanan "Türkei" adlı kitap, Avrupa''daki kitapçıların raflarında yerini aldı.
Tarihi İdadi''nin Restorasyonu Tamamlanıyor1992-2001 yıllarında Sağlık Meslek Lisesi olarak kullanıldıktan sonra, uzun zaman atıl durumda bekleyen Hamidiye İdadisi, restorasyonu tamamlandıktan sonra yeniden kullanılacak.
İlgisizlik ve Define Avcıları, İkibin Yıllık Zengibar Kalesini Tarihten Silmek ÜzereKaleye giden 6 km''lik patika yolu ise ilgisizliğin boyutunu tarif ediyor. Yol üzerinde kaleyi işaret eden bir tabelanın olmaması, kaleyi görmek için yola çıkan araç sahiplerinin zorluklar yaşamasına yol açıyor.
Belen''deki Kanuni Sultan Süleyman Camii Aslına Uygun Restore EdiliyorHatay''ın Belen İlçesi''ndeki tarihi Kanuni Sultan Süleyman Camii aslına uygun restore ediliyor. Osmanlı İmparatorluğu döneminde sancak olarak kullanılan ve ordunun Mısır seferi sırasında konakladığı Belen''de 1553 yılında Osmanlı Padişahı Kanuni Sultan Süleyman''ın buyruğu ile yaptırılan ancak bakıma ihtiyacı duyulan cami, Vakıflar Bölge Müdürlüğü tarafından aslına uygun bir şekilde restore edilmeye başlandı.
Tarih: 21 Nisan 2008 Kaynak: Haberler.com
Şahin:Kent merkezindeki küçük işletmeler şehir dışına çıkarılacakBursa Büyükşehir Belediye Başkanı Hikmet Şahin, şehir içerisinde kalan küçük işletmelerin dışarıya alınması için eylem planına başladıklarını belirterek, yapılacak yer tespitinin ardından gereken adımların atılacağını söyledi.
400 Ev YenilenecekAfyonkarahisar''da sit kapsamında bulunan 148 ev restore edildi. Vali Haluk İmga, il merkezinde çalışmalar kapmasında toplam 400 ev ve konağın da restore edileceğini söyledi.
Sempozyumda Hasankeyf VurgusuBatman''da ''32. Turizm Haftası'' etkinlikleri kapsamında düzenlenen ''1. Batman Tarih, Çevre ve Kültür'' Sempozyumu''nun sonuç bildirgesi açıklandı.
Tarihi Sabun İmalathanesi GöçüyorTarihi bina,1930 ile 1940''lı yıllar arasında sabun imalathanesi olarak kullanılmaya başladı. SİT alanı içerisinde olduğu için çevresine herhangi bir şey yapılmadı, ancak korumaya yönelik de hiçbir çalışma yok.
Tarihi Köprüler Restore EdiliyorKarayolları 2. Bölge Müdürlüğü, Bergama''daki Tarihi Tabak Köprüsü ile Menemen''deki İğne Dere Köprüsünü restore ediyor. Restorasyon çalışmalarını yapan ME-NE Turizm İnşaat Elektrik Ticaret ve San. Ltd. Şti. firması yetkilisi Medar Tunç, Bergama Kozak yolunda bulunan Tarihi Tabak Köprüsü ile Menemen Manisa yolu üzerinde bulunan İğne dere Köprülerini her biri 270 bin YTL olmak üzere toplam 540 bin YTL''ye aslına uygun olarak restore edeceklerini belirtti. Tunç, çalışmaları ihale bitiş tarihi olan 13 Ocak 2009 tarihinden önce tamamlamayı hedeflediklerini bildirdi.
Tarih: 21 Nisan 2008 Kaynak: Haber Ekspres
Başkanların arasını hanlar projesi açtıBüyükşehir Belediye Başkanı Hikmet Şahin''in Zafer Plaza''dan Ulucami''ye kadar olan alandaki binaların yıkılarak tarihi hanların ortaya çıkartılması projesine benzer bir çalışmayı Osmangazi Belediye Başkanlığı''nın yürüttüğü ortaya çıktı.
Kamberler''e yeni yüzBüyükşehir Belediyesi eski başkanlarından Ekrem Barışık''tan bu yana tüm yerel yöneticilerin ''Bursa''ya kazandırmayı'' vaad ettikleri ancak bir türlü müdahale edilemeyen Kamberler, artık yeni yüzüyle Bursalıları karşılayacak.
Tarihi Ulu Cami İbadete AçıldıVakıflar Bölge Müdürü Osman Yayla, 2007 yılının Mayıs ayında restorasyon çalışmalarına başlanılan tarihi Ulucamii''nin restorasyon çalışmalarına 946 bin YTL harcandığını söyledi.
Koza Han aslına dönüyor!Bundan iki yıl önce, bu kentin sahip olduğu 600 küsur yıllık tarihi geçmişine sahip çıkabilmek adına bir dizi çalışma içine girmiştik.
Troia Antik Kenti Müzesi Yarıda KaldıUNESCO’nun Türkiye’de belirlediği 9 “Dünya Miras Alanı” içinde yer alan “Troia Antik Kenti”nde 3 yıl önce kurulması için çalışmalarına başlanan müze projesi yarıda kaldı.
Marmaray''dan canlı yayınDemiryolları, Limanlar ve Havameydanları İnşaatı Genel Müdürlüğü (DLH) Marmaray Bölge Müdürü Haluk Özmen, “Marmaray Projesi hakkında İstanbulları bilgilendirmek için Yenikapı ve Üsküdar''da iki büyük dijital ekran kurulacağını açıkladı.
Dönüşüm projeleriyle güzelleşen yerleşimlerBursa, tarihi yapıları ile öne çıkmış bir kentken, son zamanlarda gelişen inşaat teknolojileriyle birlikte akıllı konut olarak bilinen lüks binaların da çekim merkezi olmuştur.
250 Yıllık Büyük Paşa Köyü Camisi Restore EdilecekÇanakkale''nin Çan İlçesi''ne 12 kilometre mesafede bulunan 80 haneli Büyükpaşa Köyü''nde bulunan 250 yıllık tarihi köy camisinin restorasyon projesi tamamlandı. Büyükpaşa Köyü Muhtarı İdris Erol, tarihi köy camiinin restorasyon kapsamına alınmış olmasından sevinç duyduklarını belirterek, "Vakıflar Genel Müdürlüğü Balıkesir Bölge Müdürlüğü''nce restorasyon kapsamına alınan 250 yıllık Osmanlı mimarisinin güzel örneklerini taşıyan camimizin rölöve, restitüsyon, restorasyon, elektrik ve mekanik tesisatı ile ilgili proje çalışmaları tamamlandı. En kısa serede restorasyonuna başlanacak çalışmayla camimiz daha güzel bir görünüme kavuşacak" dedi.
Tarih: 21 Nisan 2008 Kaynak: Haberler.com
Gerekirse İstanbul Modern’i taşırız“Bu bizim için bir prestij projesi” diyen ÖİB Başkanı Metin Kilci, Galataport ihalesinin bu yıl içinde yapılabilmesi için pürüzleri ortadan kaldırmaya çalıştıklarını söyledi.
Sinop''ta En Büyük Yeraltı ŞehriYaklaşık 2 yıl önce ilçe merkezindeki 4 bin yıllık tarihi kalenin altından geçen gizemli dehlizlerin bulunması ardından yapılan kazılar sonrası 8 katlı yeraltı kentinin giriş bölümleri ortaya çıktı.
Frig Vadisi''ne turistlerden büyük ilgiBir bölümü Kütahya ili sınırları içinde yer alan Frig Vadisi, son yıllardaki tanıtım çalışmalarıyla yerli ve yabancı turistlerin ilgisini çekiyor.
Sempozyum Mersin''e 120 eser kazandıracakMersin Üniversitesi''nin (MEÜ) organizatörlüğünde, Büyükşehir Belediyesi''nin katkılarıyla Nisan''da başlayan 6. Uluslararası Hüseyin Gezer Taş ve Beton Heykel Sempozyumu''nun bu yıl 2 aşamalı gerçekleştirileceği, sempozyum kapsamında kente 120 eser kazandırılacağı bildirildi.
Sessiz sedasız bir Dikili modeliHani "Orda bir köy var uzakta" misali... Orda bir ilçe var... İzmir''e bir saat mesafede... Adını yıllarca "demokrasi kültürüne katkı" sağlayan etkinliklerle duyurdu.
Konut fiyatlarında düşüş olmaz, doğru proje bulan evini alsınİstanbul''da 6 bin konutluk projenin sahibi olan Ağaoğlu Grubu''nun Başkanı Ali Ağaoğlu, ''Konut fiyatlarında düşüş bekleyenler yanılıyor.
‘Kentsel dönüşüm’ isyanı''Kentsel Dönüşüm’ kapsamında Ayazma Tepeüstü sakinlerine kaçak yapıları yıktıran ve yerine yeni konutlar vaat eden Küçükçekmece Belediye Başkanı Aziz Yeniay, Japon mimarlara yaptırılan yeni sitelerin satışında söz verdiği Ayazmalıları görmezden geldi.
Fındıklı halkının santral karşıtı mücadelesi sürüyorRize ili Fındıklı ilçesinin Çağlayan (Abu) ve Arılı (Pisğala) vadilerinde yapımı planlanan 19 adet Hidro-elektrik Santrallar yöre halkının tepkisini çekiyor.
Kanadalı firma yine nükleer için geldiNükleer santral için 1983 ve 1997 yıllarında ihalelere teklif veren Kanadalı Atomic Energy of Canada Limited (AECL) firması, son açılan nükleer santral ihalesinde de şartname alan yabancı firmalar arasında yer aldı. Bu tarihe kadar Kanadalı AECL, Japon Hochu, Fransız Vinci Corp ve Belçikalı Suez-Tractabel konsorsiyumu şartname aldı. Birçok yabancı firmanın yanı sıra Sabancı, Koç, Alarko, Doğuş, Nurol, Tekfen, Zorlu gibi büyük gruplar da nükleer ihalesine ilgi duyuyor.
Tarih: 21 Nisan 2008 Kaynak: Türkiye
Rüküş sermaye şehri hançerliyorAKP''nin Dubai zevki ile ABD bağlılığına İstanbul''u talan eden zenginler katkı sunuyor. Amerikan Trump şirketi Doğan ve Taşyapı ortaklığı ile kente iki kule saplıyor...
Aziz Yeniay yılın Belediye BaşkanıKüçükçekmece Belediye Başkanı Aziz Yeniay, uluslararası First Business Dergisi ve Kanal 7 Türksoy’la İpekyolu programı iş birliğinde düzenlenen “Zirvedekiler 2007” ödüllerinde “İstanbul’da Yılın Belediye Başkanı” seçildi. Başkan Yeniay, plaketini Adalet Bakanı Mehmet Ali Şahin’den aldı. Yeniay, konuşmasında, önceki dönemlerde kendi haline bırakılmış olan Küçükçekmece’nin artık İstanbul’un sayılı ilçelerinden biri haline geldiğini belirtti ve Cumhuriyetimizin 100. kuruluş yılına denk gelen 2023 konsepti çerçevesinde, tüm dünya şehirleri ile rekabet edecek bir Küçükçekmece’yi inşa etmek adına çalışmaların sürdürüldüğünü ifade etti.
Tarih: 21 Nisan 2008 Kaynak: Türkiye
500 bin üyeli sektör portallarıSağlıktan mimariye, finanstan çağrı merkezine kadar çeşitli mesleklerden veya sektörlerden kişilerin siberalemde bir araya geldiği İnternet siteleri, aynı zamanda sorunların kamuoyunun bilgisine sunulduğu birer demokratik oluşum işlevi görüyor.
Karadeniz’in en büyük AVM’si Samsun’da YapılıyorKaradeniz Bölgesinin en büyük alışveriş merkezi (AVM) ve 5 yıldızlı oteli “Ancora Samsun”un temeli, Ulaştırma Bakanı Yıldırım ile Bayındırlık ve İskan Bakanı Faruk Nafiz Özak’ın katıldığı törenle atıldı. Yaklaşık 160 milyon dolara mal olacak “Ancora Samsun”, bünyesindeki 5 yıldızlı otel ve konferans salonu ile kente canlılık kazandıracak. 2009 yılının son çeyreğinde tamamlanması beklenen projede yer alan 62 bin metrekarelik kiralanabilir alana sahip 4 katlı alışveriş merkezinde 180 adet iş yeri, hipermarket, sinema, elektronik market, kaliteli eğlence tesisleri ve ayrıca bin 750 araç kapasiteli kapalı otopark yer alıyor. Karadeniz’deki en büyük ve ticari trafiği yoğun limana sahip olan Samsun’un kavşak noktası olduğunu vurgulayan Acteeum Group Türkiye Genel Müdürü Tomasz Szewczyk, Samsun Ancora’nın ilk adım olduğunu; İstanbul, Kahramanmaraş, Tokat, Şanlıurfa ve Adana’da da alışveriş merkezleri projeleri bulunduğunu ve hepsinin 2011 yılında tamamlanacağını belirtti.
Tarih: 21 Nisan 2008 Kaynak: Türkiye Yazan: Bekir Yeniay
Eren, Müteahhitler Birliği''ne yeniden başkan seçildiTürkiye Müteahhitler Birliği''nin (TMB) 29''uncu Olağan Genel Kurulu Ankara''da gerçekleştirildi. TMB Başkanlığına M. Erdal Eren yeniden seçildi. Erdal Eren, Genel Kurul''da yaptığı konuşmada, şunları söyledi: "Geçmişten bugüne TMB üyelerinin yurtiçi inşaat pazarından hak ettikleri payı almalarının önündeki en büyük engel aşırı düşük teklifler de dahil olmak üzere kamu ihale sistemi ile siyasetçi ilişkisi olmuştur. Mevzuatın içeriğinden veya uygulanmasından kaynaklanan sorunlar TMB''nin gündeminde hep yer almıştır. Öte yandan, kamu ihale sistemi, geçmişten bugüne, rasyonel ve şeffaf bir işleyişe kavuşturulması en zor olan bir numaralı sorun alanını oluşturmuştur. Hükümetimizin gündeminde bulunan Kamu İhale Yasası''nda yapılacak düzenlemelerin en kısa zamanda sonuçlandırılmasını diliyor, sektörümüzün bu alandaki beklentilerinin karşılanacağını ümit ediyoruz."
Tarih: 21 Nisan 2008 Kaynak: Sabah
UNESCO İstanbul''u "teftişe" geliyorİstanbul''un kültürel varlıklarının Dünya Miras Alanları Listesi''nden tehlikeli alana düşürülmesi ile ilgili verilen süre dolmak üzereyken, UNESCO heyeti yapılan çalışmaları yerinde incelemek üzere mayıs ayında İstanbul''da incelemelerde bulunacak.
Muradiye ranta kurban edilemez!Manisa Belediye Meclisi’nin, 07.01.2008 tarih ve 28 sayılı kararıyla mücavir alan sınırlarını genişletip, 2 belde belediyesini ve 9 köyü kendine bağlamasına karşı ikinci kez imza kampanyası başlattı.
İDO''nun özelleştirmesinden Haliç Tersanesi sürprizi çıktıİstanbul Büyükşehir Belediyesi şirketlerinden olan İDO''nun özelleştirme süreci resmen başladı. Emlak İstimlak Daire Başkanlığı''nın teklifi Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş''ın oluru ile 30 yıl süre ile işletme hakkının devri için karar alınmak üzere Belediye Meclisi''ne getirildi. Teklifte gemiler, reklam alanları, feribotlar ve iskelelerin kiralanacağı yer aldı. Ancak özelliştirme kapsamında Haliç Tersanesi''nin de İDO ile birlikte satışa çıkartılacağı öğrenildi. Tarihi tersanenin aynı kapsamda özelleştirileceği Emlak İstimlak Daire Başkanlığı''nın Topbaş''a yazdığı yazıda ortaya çıktı. Haliç Tersanesi''nin İDO ile birlikte satılmasıyla ilgili teklifi Topbaş onaylayıp Büyükşehir Belediye Meclisi''ne gönderdi. Meclisde teklifi Hukuk Komisyonu''na gönderdi. Teklifin komisyon incelemesinin ardından mayıs ayında Meclis gündemine alınması bekleniyor. 84 gemi, 2 feribot, 5 deniz otobüsü, iskeleler, reklam alanları, büfeler, iskeleler ve Haliç Tersaneleri''nin işletme hakkının 30 yıl süre ile brüt cirodan alınacak gelir payı karşılığında işletme hakkının kiralanması karşılığında 5 milyar dolar gelir bekleniyor.
Tarih: 21 Nisan 2008 Kaynak: Sabah
Tarım arazisine fabrikaİznik ve çevresinde yapılan doğa katliamlarına bir yenisi daha eklenmek isteniyor. İznik’te tarım arazilerine yönelik olarak daha önce Cargill’in yaptığının bir benzerini, şimdi AKROS adlı bir şirket yapmak istiyor.
Çevre örgütlerinden uyarı: Krize gidiyoruzTürkiye''nin 2023 yılındaki çevre öngörüleri ise oldukça karamsar: Kömür, petrol ve doğalgaza dayalı enerji sistemi krize girecek, doğal enerjiye ağırlık vermeyen stratejiler çökecek.
Ece, Türkiye''ye 1 milyar dolar yatırdı, Marmara Park''a 200 milyon Euro getirdiTürkiye''ye 8 yılda 1 milyar dolarlık yatırım yapan Ece Group, İstanbul Beylikdüzü''ndeki Tatilya''yı 200 milyon Euro''ya alışveriş merkezine dönüştürmek için inşaata başladı.
İstanbul’un kültür yükünü Türkiye çekecekİstanbul’un 2010 yılı kültür başkenti hazırlıkları için yapılacak harcamalar, akaryakıta Türkiye genelinde yapılacak zamla karşılanacak. Meclis’teki düzenlemeye göre, benzinin litresine 1,5, motorinin litresine 1 kuruş zam yapılacak.
Tasarıma 12 milyon dolar destekTasarım şirketlerinin, dernek ve birliklerinin tanıtım, reklam, pazarlama, istihdam, danışmanlık harcamaları ile yurt dışında açacakları birimlere ilişkin giderlerinin yüzde 50''si Destekleme ve Fiyat İstikrar Fonu''ndan karşılanacak.
DMC Ankara''nın mimarına ödülYapımı geçtiğimiz aylarda tamamlanan DMC Ankara, Mimarlar Odası''nın bu yıl 11''incisi düzenlenen Ulusal Mimarlık Ödülleri''ne layık görüldü. DMC Ankara, Yapı Dalı Başarı Ödülleri kategorisinde değerlendirmeye alınan 129 mimarın, 137 eser, 172 pano çalışması arasından seçildi. DMC Ankara''nın Mimarı Murat Tabanlıoğlu ödülünü dün ODTÜ Kültür ve Kongre Merkezi''nde yapılan törenle Seçici Kurul Üyesi Abdi Güzer''in elinden aldı. "Yapı Dalı Başarı Ödülleri" kategorisinde DMC Ankara''nın yanı sıra Koç Üniversitesi Anadolu Medeniyetleri Araştırma Merkezi''nin Mimarı Fahrettin Ayanlar ve İzmir Ontur Otel''in Mimarı Umut İnan ve Efe İnan da ödüle layık görüldü. Gecede, Mimarlar Odası''nın büyük ödülü olan Mimar Sinan Ödülü Ziya Tanalı''ya verildi.
Tarih: 21 Nisan 2008 Kaynak: Hürriyet Yazan: Umut Erdem
Belediye hizmetlerinde en ucuz metropol İzmirİz­mir Bü­yük­şe­hir Be­le­di­ye­si, met­ro­pol­ler ara­sın­da­ki be­le­di­ye hiz­met­le­ri­nin fi­yat­la­rı­nı araş­tır­dı. Tür­ki­ye’nin en bü­yük 4 ken­ti (İs­tan­bul, An­ka­ra, İz­mir, Bur­sa) ara­sın­da en ucu­zu İz­mir çık­tı.
Yıkılmasını mı bekliyorsunuzSen de Yolla ekibi olarak, birbirimize yönelttiğimiz bir soruyu, bu köşeden sizlere de yöneltmek istedik.
Beypazarı, UNESCO''nun araştırma projesindeBeypazarı, UNESCO Dünya Mirası Komitesi''nin araştırma kapsamına alındı. Fransa''dan gelen araştırmacılar, Beypazarı''nda incelemede bulundu.
Boğazkale''de turistlere bölge halkı rehberlik edecekHititlere 450 yıl başkentlik yapmış Hattuşa''nın yer aldığı Çorum''un Boğazkale ilçesinde, Kaymakamlık tarafından ilçe genelindeki tüm ilköğretim okullarında ''''İngilizce Öğreniyorum'''' kampanyası başlatıldı.
Hızlı tren garına karşı kavşak onayı iddiasıŞehir Plancıları Odası Ankara Şube Başkanı Kurttaş, TCDD''nin daha önce karşı çıktığı Ankara Tren Garı önündeki kavşak inşaatına, belediyenin "hızlı tren garına" ait imar planını onaylamasının ardından itirazını geri çektiğini öne sürdü.
Afet yönetimi tek çatı altında toplanıyorBaşbakanlık bünyesinde Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı kuruluyor. Afet yönetimini tek çatı altında toplayacak başkanlık, afetleri önleme ve tek elden etkili müdahale imkânı sağlayacak. TBMM''de önümüzdeki günlerde görüşülmesi beklenen tasarıda depreme özel önem veriliyor.
Ivanka da Trump Towers''taTrump Towers Şişli projesi için New York''un önde gelen ailelerinden listeler dolusu ön talep aldıklarını söyleyen Donald Trump''ın kızı Ivanka Trump, ''Kendime bir daire ayırdım. Tasarladığım mücevherleri de alışveriş merkezinde satacağım'' dedi.
Assos Antik kendi, müzede sergilenecekTarihi geçmişi 5 bin yıla kadar uzanan Assos antik kenti, Ayvacık ilçesine bağlı Behramkale köyünde yapılacak özel arkeolojik müzede sergilenecek.
Evler tarihi yapılara uygun yapılıyorAntalya''nın Manavgat ilçesi Evrenseki beldesinde yeni yapılan binalar tarihi Seki evlerine göre dizayn ediliyor. Dünyaca ünlü turizm beldesi Evrenseki''de 12 yeni villaya 2 asırlık tarihi dokuya uygun bir şekilde ahşap ve taş kaplama yapıldı.
Şeker Fabrikası için 34 milyon $''lık teklifAdapazarı Şeker Fabrikası arazisinin satış ihalesi yapıldı. 200 bin metre karelik araziye, 34 milyon 500 bin dolar teklif verildi. Mülkiyeti Asya Katılım Bankasının olan, Borç Tasfiye ve Vefa Sözleşmesi ile satış hakkı Adapazarı Şeker Fabrikası AŞ''ye devredilen Adapazarı''ndaki 200 bin metre kare sanayi imarlı arsanın satış ihalesi yapıldı. Hizmet binaları, lojman, lokanta ve çeşitli tesislerin bulunduğu arazinin ihalesine, GAP İnşaat Akaryakıt Yatırımları Ltd. Şti. ve Boğaziçi İnşaat Akaryakıt Yatırımları Ltd. Şti. katıldı. İhalede Boğaziçi İnşaat Akaryakıt Yatırımları Ltd. Şti., muhammen bedeli 28 milyon 500 bin dolar olarak belirlenen 200 dönüm araziye, 34 milyon 500 bin dolar teklif sundu.
Tarih: 21 Nisan 2008 Kaynak: Sabah
Nabucco Projesi Dışişleri''ne verilmiyor''Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler, bölge ülkeleri doğal gazının boru hattıyla Türkiye üzerinden Avrupaya ulaştırılmasını öngören Nabucco Projesi''nin Dışişleri Bakanlığına devrinin söz konusu olmadığını söyledi. Bakan Güler, Türkiye Çevre Koruma ve Yeşillendirme Kurumu (TÜRÇEK) ile Sabancı Üniversitesi Toplumsal Duyarlılık Projeleri (TDP) işbirliği ile gerçekleştirilen 7. Akasya Ulusal Gençlik Çevre Zirvesine katıldı. Güler, devirle ilgili haberlerin hatırlatılması üzerine "Böyle birşey söz konusu değil" dedi. Güler, Irak''ta petrol için görüşmelerin sürdüğünü bildirdi.
Tarih: 21 Nisan 2008 Kaynak: Sabah
Legrand Estap''ı aldıElektrik tesisatı ve yapısal kablolama sistemlerinde dünyanın önde gelen şirketlerinden olan Legrand, Türkiye bilişim pazarında ürettiği 19 inç rack kabinetler ile lider konumda olan Estap''ı satın aldı. Legrand bu satın alma ile birlikte Türkiye''yi bölge ülkelere yönelik ihracat merkezi haline getirmeyi hedefliyor. Cirosunun yaklaşık yüzde 60''ını Doğu Avrupa ve Ortadoğu ihracatından elde eden Legrand, bu satın almayla bölgedeki konumunu güçlendirmeyi planlıyor. Estap, bilgisayar ve sunucu dolapları, bilgi işlem odası mobilyaları, bilgisayar mobilyaları ve harici tip kabinetler üretiminde Türkiye''de yüzde 75 pazar payına sahip. İstanbul merkezli Estap, 2007''de yüzde 40 büyüme sağlayarak 22 milyon avroluk ciroya ulaştı. Gebze Organize Sanayi Bölgesi''nde fabrikası bulunan Legrand ise 4.1 milyar avro satış geliri elde etti.
Tarih: 21 Nisan 2008 Kaynak: Radikal
Vaillant''tan ömür boyu garantiVaillant Türkiye, ısıtma ve soğutmada ''ömür boyu garanti sistemi''yle hizmet vermeye hazırlanıyor. Isıtma ya da soğutma ürününe getirilen ömür boyu garanti sistemi, satın alan kişinin ömrü boyunca sürüyor.
Fame grubu Mısır’da otel yatırımı yapacakFame Residence Otelleri Koordinatörü Erkut Kara, Mısır''a yapılacak yatırım tutarının 70-80 milyon dolar olduğunu açıkladı. İstanbul Anadolu yakasında da 50 milyon dolar tutarında 150 odalı bir otel yapılacağını belirten Kara, Mısır''ı tercih etme nedenlerini sıraladı.
İstanbul''un ilk modern çarşısı köhnemiş İMÇ, Fatoş''un yeni koleksiyonunun esin kaynağıKim ne derse desin, moda dünyasının insanları tuhaftırlar. Uygulayıcıları değil, yaratıcıları.
35-40 müteahhit batmak üzereTOKİ Başkanı Bayraktar, 30-35 TOKİ müteahhidinin batma noktasına geldiğini söyledi. İhale Kanunu''nun ''sonradan olma'' müteahhitleri eleyemediğini belirten Bayraktar, "Tabii bir kanunu o kadar çok değiştirirseniz bu hale gelir" dedi.
Payitahtın monografisiBu hafta ilgimi çeken iki semt monografisinden söz edeceğim. Biri; Ali Muslubaş''ın hazırladığı Sultanahmet-Tarihi Alanı Araştırması. Çevre Düzenlenmesi Öncesi İnceleme ve Metod Önerisi.
Tasarım olarak şehirlerBirkaç aydan bu yana Cihat Burak Retrospektifi ile modernliğin en şahsi ve en mizahi yorumlarından birini ağırlayan İstanbul Modern, kısa bir aranın ardından modernizme dair bambaşka bir zaman ve mekânın sorularını masaya yatırıyor.
Antalya Kaleiçi’ni Kıraç Müzesi süslüyorAntalya’da TUROFED (Türkiye Otelciler Federasyonu) Başkanı Sururi Çorabatır’ı dinledim. Çorabatır diyor ki, “Türkiye’nin toplam turizm gelirinin üçte birini Antalya bölgesindeki turistik tesisler sağlıyor.
Yeni sitelerden birine yolum düştü. Türkiye''de mesken kavramı yenileniyorKendinden bahset biraz, dediklerinde söze hemen her zaman «Ben memur çocuğuyum» diye başlarım. Çocukluğumu şartlandıran en önemli özelliğim budur, diye düşünüyorum. Yeni tanıştıklarıma bazen:
Pinus Halepensis can veriyorÇok nadide. Özel bir çam türü. Türkiye''de sadece Pina Yarımadası''nda var. Yarımada o nedenle koruma altında.
İspanyollar 3 milyon Euro''ya ''şarapsever evi'' satacakYedi yatırımcının oluşturduğu İspanyol gayrimenkul şirketi, 200 hektarlık alan üzerinde üzüm bağları temasında bir konut projesi gerçekleştirmeye hazırlanıyor.
Kral komşu geliyorSuudi Arabistan, 7 kuleden oluşan Al Baid Kuleleri dışında Kabe''nin çevresindeki bütün binaları yıkma kararı aldı. Yapımı süren en yüksek kulenin en üst katına sarayını taşıyacak Kral Abdullah ile Belso yolsuzluğuna adı karışan ve Zemzem Tower''da devremülkü olan Çetin Cin komşu oluyor.
Cennetten cehennem yaratmak...Tarım alanlarına mahalleler, fabrikalar, sanayi siteleri kurdular ve şimdi soruyorlar: "Pirinç niye bulunmuyor?..".
Homeros Vadisi açılıyorBü­yük­şe­hir Be­le­di­ye­si’nce Bor­no­va Ça­yı’nın geç­ti­ği Ho­me­ros Va­di­si’nde oluş­tu­ru­lan rek­re­as­yon ala­nı hiz­me­te açı­lı­yor. Baş­kan Aziz Ko­ca­oğ­lu, tüm İz­mir­li­ler’i, 4 Ma­yıs’ta­ki açı­lış tö­re­ni­ne da­vet et­ti, “Hıd­rel­le­zi ve Ho­me­ros Va­di­si’nin açı­lı­şı­nı bir­lik­te kut­la­ya­lım” de­di. Son ha­zır­lık­la­rı in­ce­le­yen Ko­ca­oğ­lu, açı­lı­şa ve kut­la­ma­ya ka­tıl­mak is­te­yen va­tan­daş­lar için, Bor­no­va Met­ro İs­tas­yo­nu’ndan üc­ret­siz oto­büs se­fer­le­ri dü­zen­le­ne­ce­ği­ni söy­le­di. Ko­ca­oğ­lu, “Bu­ra­sı ger­çek­ten cen­net­ten bir kö­şe... Pik­nik alan­la­rı, do­yum­suz man­za­ra­sı, ter­te­miz ha­va­sı ve su­la­rıy­la İz­mir’in sim­ge alan­la­rın­dan bi­ri ola­cak. Kent mer­ke­zi­ne ya­kın­lı­ğı da avan­taj. Her­ke­sin gör­me­si, bil­me­si ge­re­ken, ge­len­le­rin hoş­ça va­kit ge­çi­re­bi­le­ce­ği, yü­rü­yü­şe çı­ka­bi­le­ce­ği ve ateş yak­ma­dan pik­nik ya­pa­bi­le­ce­ği bir yer ha­li­ne gel­di” di­ye ko­nuş­tu. Ko­ca­oğ­lu, Ho­me­ros’un ya­şa­dı­ğı var­sa­yı­lan ma­ğa­ra­nın da böl­ge­de tu­ris­tik açı­dan cid­di po­tan­si­yel oluş­tur­ma­sı­nı bek­le­dik­le­ri­ni ek­le­di.
Tarih: 21 Nisan 2008 Kaynak: Milliyet
Ağaçlandırma sözü ‘alana’ takıldıTuzla’da iki yıl önce zehirli varillerin bulunduğu alanın ağaçlandırılacağı sözünü veren Çevre ve Orman Bakanlığı yetkilileri, bugüne kadar tek ağaç dikilmemesinin nedenini açıkladı. Milliyet’in, “zehirli varil bulunan arazide Atatürk Ormanı oluşturulacağı” sözlerini hatırlatan haberiyle ilgili olarak Bakanlık bir yazılı açıklama yaptı. Bakanlığın her türlü çalışmayı başlattığı, toprak etüdü ve fidan belirleme işlemlerini yaptığı belirtildi. Açıklamada, “Ancak, saha Sabiha Gökçen Havalimanı’nın koridoruna giriyor. Uçakların iniş ve kalkış güvenliğini tehlikeye atabileceği gerekçesiyle, Devlet Hava Meydanları İşletmesi ağaçlandırmaya müsaade etmedi.”
Tarih: 21 Nisan 2008 Kaynak: Milliyet
Denizli’ye 125 mağazalı Forum Çamlık açıldıMulti Turkmall tarafından Denizli’de 65 milyon euro’luk yatırımla gerçekleştirilen Forum Çamlık alışveriş merkezi törenle açıldı.
Şişecam ve Tekel Paşabahçe’de arazi satıyorİstanbul Boğazı''nın en değerli arazilerinden biri el değiştirecek. Şişecam''a bağlı Paşabahçe Cam Sanayi, bulunduğu semtin adını uluslararası bir marka haline getiren Paşabahçe''deki 11 parselden oluşan 117 dönüm arsasını satışa çıkardı.
Yatırımlardaki büyüme hızı, milli gelir artışının altında kaldıAnkara Ticaret Odası (ATO), 2002 yılından bu yana ilk kez yatırımlardaki büyüme hızının yüzde 3,3 ile milli gelir artışının altında kaldığını bildirdi. 1998-2007 döneminde kamu baraj, yol gibi inşaat yatırımlarına hız verdiği için yatırımlarında ağırlığı inşaat sektörü oluşturdu.
Yabancıya mülk satışının iptali, 500 bin euroluk zarar getirdiAnayasa Mahkemesi tarafından yabancıya gayrimenkul satışının durdurulmasına Antalyalı sektör temsilcileri ve sanayicilerden tepki geldi.
Eleştiren kullanmasın zihniyetiBüyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, Başkent’in trafik sorununun çözümünün, yolları genişletmekten, alt ve üst geçitler ile köprülü kavşaklar yapmaktan geçtiğine inanıyor.
Cumhurbaşkanlarının bıraktığı izler"Cumhurbaşkanları kültürel bir iz bırakmalıdır" yazım (17 Nisan 2008, Hürriyet) üzerine Özden Toker, Ferit Edgü ve Osman Korutürk’ten tamamlayıcı bilgiler geldi.
Mimar Sinan’ın kulakları çınladıMimar Sinan’ ın bıraktığı mirasa farklı açılardan bakmak amacıyla düzenlenen “Sinan’a Saygı Fotoğraf Yarışması na katılan yapıtlardan oluşan sergi Kütahya Ağırnas Belediyesi Düğün Salonu’nda açıldı.
Mühendise tek güvenen oKasımhpaşa Konakları projesinin temel kazısı sırasında, Zincirlikuyu Caddesi Bostan Çıkmazı Sokak’taki 4 katlı Mert Apartmanı, yanındaki bitişik binadan ayrıldı. Apartmanın çeşitli yerlerinde büyük çatlaklar oluştu.
Cazibede Dubai’yi geçersek boya 3-4 milyar dolara çıkarKuzey Amerika ve Batı Avrupa’nın hakim olduğu dünya boya pazarının gelecek on yılda gelişmekte olan ülkelere kayacağını belirten Betek Genel Müdürü Tayfun Küçükoğlu, "Türkiye bu fırsatları iyi kullanabilirse bölgenin boya cazibe merkezi olabilir" dedi.
Hızlı tren projesi ölü doğduTürkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları''nda (TCDD) çalışan üç uzman tarafından hazırlanan bildiride, "Ankara-İstanbul Hızlı Demiryolu Projesi her noktası ile ölü doğmuş ve her noktasında zafiyetler taşıyan bir proje kimliği göstermektedir" denildi.
Genç tasarımcılar haydi yarışmaya...British Council tarafından bu yıl 10 ülkede belirlenecek Genç Yaratıcı Girişimciler , eylül ayında İngiltere''de "Yılın Uluslararası Genç Tasarım Girişimcisi" olmak için yarışacak. Yarışma, British Council ve İstanbul Modern işbirliği ile gerçekleştirilecek.
Büyüyen biyoyakıt tehlikesiTemel gıda fiyatlarında ortaya çıkan keskin artışın bazı ülkelerde kitlesel ayaklanmaya dönüşmesi biyoyakıt üretimi tartışmasını alevlendirdi. BM Gıda Hakları Raportörü Jean Ziegler, biyoyakıt üretiminin "insanlığa karşı suç" olduğu yönündeki açıklamasını yineledi.
Düzce "düze çıkmış"Teşvik yasası ile ilgili bir eleştiri var: - Düzce ile Hakkari''ye, aynı teşvik yasası uygulanırsa... Kimse Hakkari''ye, gitmez... Herkes Düzce''ye koşar.
Payitaht-ı Zemin EminönüDünya ve Türkiye için İstanbul neyse, İstanbul için de Eminönü odur. Eminönü sadece bir semt değil, biraz Bizans''tır, biraz Roma''dır biraz Osmanlı''dır, biraz da Türkiye''dir. Bu nedenle de gerçek anlamda bir "Dünya Başkenti" dir.
Hattuşa: Kent suru yaşama döndüAnadolu''nun en eski sakinlerinden Hititler''in başkenti Hattuşa, Fransız gezgin ve arkeolog Charles Texier tarafından keşfediliyor.
Alma fokların ahını!Bodrum''un Yalıkavak beldesinde, akdeniz foklarının üreme alanı olan Küdür Yarımadası''na atık boşaltan iki vidanjöre ceza yağdı. Valilikten yapılan açıklamaya göre özel şirkete ait vidanjörlerin çalışma rupsatları iptal edildi, şoförler Hasan Tekin ve Gökhan Kaya''ya Muğla Çevre ve Orman İl Müdürlüğü tarafından 24''er biner YTL para cezası kesildi.
Hızlı tren hattının altyapısı hazırAnkara-Eskişehir Hızlı Tren Hattı ''''temiz''''çıktı. TCDD Genel Müdürlüğü''nün Almanya''dan temin ettiği ray ölçüm aracının yaptığı testlerde, küçük eksiklikler dışında hattın altyapısının hazır olduğu belirlendi.
Türkinşa Sendikası''ndan Artan Demir Fiyatlarına İlişkin AçıklamaTürkinşa (Türkiye Resmi Sektör İnşaat Müteahhitleri İşveren) Sendikası, Türkiye’deki demir çelik fiyatlarında yaşanan artış ile ilgili bir basın bildirisi yayınladı.
Başkan Gökçek Projelerini AnlattıAnkara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, Büyükşehir Belediyesi olarak 2007 yılında yapılan ve 2008 yılında gerçekleştirilecek olan projeleri, sinevizyon eşliğinde anlattı.
Heykel’e Bursaray mı çıkmalı, başka formül mü olmalı?Büyükşehir Belediye Başkanı Hikmet Şahin’in salı akşamı AS TV’de açıkladığı, dün yerel gazetelerde yer alan ve bizim de bu sütunlara taşıdığımız Bursaray’ı Merinos istasyonundan Stadyum-Altıparmak-Heykel ve Setbaşı’na bağlama düşüncesi imkansız bir proje değil.
Bursaray Setbaşı''na çıksın, ben de kavağa çıkarım!Büyükşehir Belediye Başkanı Hikmet Şahin, Bursaray’ı, Setbaşı’na kadar çıkarmanın hesaplarını yaptırıyormuş. Nasıl çıkacak? Yer altından, Merinos, Altıparmak, Atatürk Caddesi hattını kullanarak. Bu mümkün mü?
Meriç nehrinde arsenik iddiasıBulgaristan kesiminde Meriç Nehri''ne arsenik maddesinin karıştığı iddia edildi. Edirne Valisi Nusret Miroğlu, ''''Arsenik kirliliğini araştırmaya başladık'''' dedi. Vali Miroğlu, Bulgaristan''ın Poibren kasabasındaki içme suyunda saptanan yüksek miktardaki arseniğin Meriç Nehri''ne karışarak Yunanistan ve Türkiye''ye geçebileceği yönündeki haberler üzerine Meriç Nehri''nin Edirne''ye giriş yaptığı noktasında su numuneleri aldıklarını belirtti. Miroğlu,"Meriç Nehri''nde şu anda anormal bir durum söz konusu değil. Meriç Nehri''nde arsenik kirliliğini araştırmaya başladık. Çevre ve Orman Bakanlığımızla da temasa geçtik" dedi. Edirne Çevre ve Orman Müdürlüğü ekipleri de Meriç Nehri suyundan numune alarak, incelenmek üzere Çevre ve Orman Bakanlığı''nın Ankara''daki laboratuvarına gönderdi.
Tarih: 18 Nisan 2008 Kaynak: CNN Türk
"Çevreci madenciliğe evet..."Hükümet son dönemde Kaz Dağları, Artvin ve Marmaris''teki maden arama çalışmaları nedeniyle eleştiriliyor. Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu ise, ''''Bundan sonra slogan şu ''çevreci madenciliğe evet. Vahşi madenciliğe hayır.'' Bu mesajı herkes aldı'''' dedi.
Kaçak dolguya ödüle Bakanlık açıklamasıKültür ve Turizm Bakanlığı, Muğla Çomça Koyu''nda denizi dolduran bir firmaya ''''Turizme Katkı Ödülü'''' verilmesinin, Milas Kaymakamlığı''nın sorumluluğunda ve yetkisinde olduğunu belirtti.
Muhsin Ertuğrul Tiyatrosu''na ilk kepçeİstanbul''da Harbiye Muhsin Ertuğrul Tiyatrosu ana binasının yıkımına başlandı. "Harbiye Kongre Vadisi Projesi" kapsamında yıkımına karar verilen binayla ilgili ilk aşamada; Lütfi Kırdar Uluslararası Kongre Merkezi’nin ön giriş kısmının altında yer alan otopark yıkıldı. Çalışma nedeniyle haziran ayına kadar Açık Hava Tiyatrosu’nda etkinlik yapılamayacak. Etkinlikler temmuz ayında yeniden başlayacak. Yapılacak yeni tiyatro binası 5 katı yer üstünde, 6 katı da yer altında olmak üzere 11 kattan oluşacak.
Tarih: 18 Nisan 2008 Kaynak: CNN Türk
Artık gerçekleri söyleseler...Bir zamanlar kentsel politika denilince insanın aklında bir sürü kavram canlanırken son dönemlerde özellikle büyük kentlerimizdeki neredeyse tüm uygulamalar “kentsel dönüşüm” kavramına bir şekilde bulaşmış olarak okunur hale geldi.
Başıbüyük söz hakkı istiyor!İstanbul’da 40 günü aşkın bir süredir, çocukların okula gidemediği, kapısı, penceresi kırık evlerle dolu, polis barikatları yüzünden İETT otobüslerinin bile girmekte zorlandığı, gaz bombalarından savaş alanına dönmüş bir mahalle var.
İstanbul Modern''de "Tasarım Kentleri" sergisi19''uncu yüzyılın ortalarından bugüne kadar tasarım tarihini değiştiren dünyanın en önemli tasarımcılarının yapıtlarından oluşan ''''Tasarım Kentleri'''' sergisi, 23 Nisan''da İstanbul Modern''de açılacak.
Çorlu''da kentsel dönüşüm Ergene Vadisi''yle başlıyorTOKİ ''nin, Emlak GYO, Makro İnşaat ve Yıltaş tarafından hayata geçirilecek Ergene Vadisi Projesi tanıtıldı. TOKİ Başkanı Bayraktar, Türkiye''yi kaçak ve salaş yapılardan kurtarmak için yola devam edeceklerini belirtti.
Her şey tamam, ruhsat yokKapıkule''nin yenilenmesi çalışmaları için nihayet kazma vuruldu. Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Hayati Yazıcı modern gümrük kapısı için temele ilk harcı koyarken, "Burası ülkemizin yüz akı olacak" dedi.
Büyükşehir 2007’de hedeflerini yüzde 85 oranında gerçekleştirdiİstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin “2007 Faaliyet Raporu” Belediye Meclisi’nde kabul edildi. Raporu meclise sunan Başkan Topbaş, “2007 hedeflerimizi yüzde 85 oranında gerçekleştirdik. Görev süremizce yaptığımız yatırımlar 22 milyar YTL’yi geçecek...
İETT 2007’de 447 milyon YTL yatırım ve 4 bin 851 dünya turu yaptı…Mecliste konuşan Genel Müdür Mehmet Öztürk, geçen yıl 447 milyon YTL yatırım yaptıklarını ve İstanbul’un her köşesine ulaşan İETT otobüslerinin bir yılda 4 bin 851 dünya turu attığını söyledi.
932 yıllık caminin onarım sırasında çatısını yaktılar1076''den beri ayakta olan Çorlulu Ali Paşa Camisi''nin yapılan tamirat sırasında çatısı alev aldı. Kaynaktan çıkan yangında tarihi caminin ahşap bölümleri tutuştu.
Varillerin yerine ‘orman’ sözü unutulduTuzla’da toprağa gömülü zehirli atık varillerinin bulunduğu alana, dönemin Orman Bakanı Pepe ağaç dikileceği ve atıklar için de tesis sözünü vermişti. Ancak iki yıldır kazma vurulmadı.
Ağaç kesimini özendirme yasası!Turizme tahsis edilen orman alanlarının beş katı kadar alanın ağaçlandırılması ve kesilen her ağaca karşılık dört ağaç dikilmesini öngören yasa tasarısındaki koşullar hafifletildi. Parayı ödeyen istediği kadar ağaç kesecek.
Türk mermerinin değeri 100 kat arttı!Dünyanın en büyük tasarım etkinliklerinden Milano Design Week’e Türk mermerciler damgasını vurdu. Türk mermer ihracatçıları, İtalyanların tasarım gücüyle rekabet için çıktıkları yolda ilk zaferi Milano’da kazandı.
Onaralım derken yaktılarBeyoğlu''ndaki tarihi bir caminin çatısını onarmak için yapılan kaynak sırasında yangın çıktı. Yangın kısa sürede söndürüldü ancak tarihi cami zarar gördü. Kasımpaşa''da yer alan ve 1076 yılında Sadrazam Çorlulu Ali Paşa tarafından yaptırıldığı belirtilen Çorlulu Ali Paşa Camii''nin çatısında oluşan sızıntı üzerine onarım çalışması başlatıldı. Onarım sırasında işçiler, kaynak yaparken bazı ahşap bölümler tutuştu. Ekiplerin yardımıyla kısa sürede söndürülen yangın, hasara yol açtı.
Tarih: 18 Nisan 2008 Kaynak: Radikal
Ağaçları kestik, cezasını öderiz!Milas''ın Ilbıra Dağı eteklerinde 1841 dönüm Hazine arazisini "Badem yetiştireceğiz" diye kiralayan şirketin, zeytinleri kesmesi bölgeyi karıştırdı. Şirketin 2 bin zeytini kestiğini öne süren Gürçamlar köylüleri öfkeli.
Yeni projeler zamlı şimdi konut alınToplu Konut İdaresi (TOKİ) Başkanı Erdoğan Bayraktar, son dönemde başta demir ve çimento olmak üzere inşaat malzemelerine gelen %35 civarındaki zamların TOKİ’nin bugüne kadar başlatmış olduğu projeleri etkilemeyeceğini ancak bundan sonraki projelerde zamları fiyatlara yansıtacaklarını söyledi. İnşaat malzemelerine yapılan zamların enflasyon artışına göre orantısız gerçekleştiğini belirten Bayraktar, “Konut taksitlerinde enflasyon ve memur maaş artış oranından en düşüğüne göre artış yapacağız. İnşaat malzemelerine gelen zamları ise bundan sonra yapacağımız konutların fiyatlarına yansıtmak zorundayız. Dolayısıyla bugün alan kazançlı çıkacak” şeklinde konuştu.
Tarih: 18 Nisan 2008 Kaynak: Türkiye
Ağaçların sahibiOrmanlık alanlardaki maden arama çalışmalarının gazetelerde fotoğraflarını görüyor, sadece bir iki dönümlük alan içindeki ağaçlara zarar verildiğini sanıyorduk. Meğer yol için de ağaç kesiliyormuş...
Her ilçe için üst limit belirlenecekAnayasa Mahkemesinin yabancıların mülkiyet edinmesini iptal eden gerekçeli kararının ardından hazırlanan yeni düzenlemenin ayrıntıları belli oldu.
Efsaneden gerçeğe bir kent: BabilLouvre Müzesi, 13 ülkeden toplanan yaklaşık 400 parça eserle Babil kentini anlatıyor. Bu, onca efsanenin kaynağı ve tarihin önemli merkezlerinden biri olan Babil''le ilgili bugüne kadar açılan ilk sergi.
İDO ve İGDAŞ satışa çıkıyorİstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, belediyeye bağlı şirketlerden İstanbul Gaz Dağıtım A.Ş (İGDAŞ) ve İstanbul Deniz Otobüsleri A.Ş''nin (İDO) satışı için hazırlık yaptıklarını ve 10 milyar dolar gelir beklediklerini söyledi.
Alanya Uluslararası Havaalanı İstiyorAlanya uzun yıllardan ilk defa Cumhurbaşkanını ağırlamaya hazırlanıyor. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’e Alanyalı turizmcilerin ortak sorunu olan havaalanı konusu iletilecek. “Tabii ki Uluslararası bir havaalanı konusunu gündeme getireceğiz” diyen ALTİD Başkanı Gülçin Güner, “Alanya’nın yıllardır süren ulaşım sorununun stol bir havaalanı ile çözülmesini doğru bulmuyoruz. Havaalanı Alanya için bir dönüm noktasıdır.
Köprü ve otoyollardan 42 milyon YTL gelirÖzelleştirilmeleri gündemde olan Boğaz köprüleri ile paralı otoyollar gelir getirmeye devam ediyor. Mart ayında elde edilen gelir 42 milyon 312 bin 10 YTL olarak gerçekleşti.
Kaldırım ortasında olur mu tartışmasıKaldırım ortasına konulan reklam panoları tartışma konusu oldu. Şehir Plancıları Odası Ankara Şubesi Yönetim Kurulu üyesi Çiğdem Ünal, panoların görüntü kirliliği yarattığını söylerken, CHP’li Meclis Üyesi Fazıl Güleken de, reklamların belediyeye maliyetini sordu.
”Marmaray''ın önemli bir yeri var”Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, Avrupa ve Asya''yı fiziki olarak birleştirecek ve kıtalar arasında kesintisiz, hızlı ve güvenli ulaşımı sağlayacak büyük ulaştırma altyapısı projeleri yürütüldüğünü ve bu projede Marmaray Projesi''nin özel ve önemli bir yerinin olduğunu belirtti.
Forum Çamlık bugün kapılarını açıyorDenizli''de Multi Turk Mall tarafından inşaatı tamamlanan Forum Çamlık, kapılarını bugün 14.00’te açıyor. 60 milyon euroya malolan Çamlık Forum, Multi Turk Mall’ın kendi fonuyla kurduğu ilk alışveriş merkezi olma özelliği taşıyor. 70 bin metrekare kapalı alana kurulan alışveriş merkezinin yapımı için 5 bin ton demir, 500 ton çelik kullanıldı, inşaat 14 ayda tamamlandı. Bünyesinde 1000 araçlık otopark, 125 mağaza, 7 salonlu sinema, hipermarket, restoranlar ve eğlence alanları bulunan Forum Çamlık’ın Proje Direktörü Çağan Işıkdağ, Denizli Belediyesi’nden satın aldıkları alanda bulunan Gençlik Merkezi’ni kendi projelerine uygun olmadığı için yıktıklarını, daha sonra inşaata başladıklarını kaydetti.
Tarih: 18 Nisan 2008 Kaynak: Hürriyet
Turizmci de tepki gösterdiGüllük Körfezi''nde kaçak dolgu yapan MNG Holding''e ’Teşekkür Plaketi’ verilmesine turizmciler de tepki gösterdi.
Katliama ödülün hesabını verinMuğla''nın Güllük Körfezi''ndeki Pina Yarımadası ve Çomça Koyu''nda denizi kaçak ve izinsiz olarak dolduran MNG Holding adına temsilcisine Turizm Haftası nedeniyle teşekkür plaketi verilmesi TBMM''ye taşındı.
İzmir''deki konutların sadece yüzde 21''i sigortalıDoğal Afet Sigortaları Kurumu (DASK) Yönetim Kurulu Başkanı İdris Serdar, İzmir''deki konutların sadece yüzde 21''inin zorunlu deprem sigortasına sahip olduğunu söyledi.
Her gün ''depremi'' yaşıyorlarTaş ocaklarındaki patlamalar nedeniyle evleri zarar gören ve ciddi altyapı sorunlarıyla boğuşan Kıbrıs köylülerinin Anakent Belediye Başkanı Melih Gökçek ''e tepkisi gün geçtikçe büyüyor.
Emlak fuarı, satış yasağı yüzünden ertelendiAnayasa Mahkemesi''nin yabancılara gayrimenkul satışını iptal etmesi, Antalya''da 8-11 Mayıs''ta düzenlenecek Türkiye''nin ilk ve tek uluslararası emlak fuarı ''Emlak Arenası 2008''in 20-23 Kasım''a ertelenmesine sebep oldu. Expo Center''da bu yıl ikincisi düzenlenecek fuara, ağırlıklı yabancı olmak üzere 176 firma katılacaktı. Organizasyonu yapan Arena Fuarcılık''ın Yönetim Kurulu Başkanı Kudret Çiçekçi, "Bir yıl öncesinden hazırlık yapmaya başlamıştık. Emeklerimiz boşa gitti." dedi.
Tarih: 18 Nisan 2008 Kaynak: Zaman
Müteahhitler Birliği yola Erdal Eren ile devam edecekTürkiye Müteahhitler Birliği başkanlığına Erdal Eren yeniden seçildi. Birliğin Ankara Sheraton Otel''de gerçekleştirilen 29. Olağan Genel Kurulu''nda oluşan ve 3 yıl görev alacak yeni yönetim şöyle: Erdal Eren (Başkan), Adnan Çebi (Başkan V.), Emin Sazak (Başkan V.), Emre Aykar (Başkan V.), Yaşar Eren (Başkan V.), Cengiz Köksal (Muhasip Üye), M. Kemal Tankal (Muhasip Üye V.), Celal Koloğlu (üye), Celal Sever (üye), M. Necati Yağcı (üye), Edip Yenigün (üye), Selim Bora (üye), Bülent Erdoğan (üye).
Tarih: 18 Nisan 2008 Kaynak: Zaman
Demokrasi Parkı''na ticaret merkeziMamak Belediyesi, ilçe halkının sıkça kullandığı 17 yıllık "Demokrasi Parkı"nı, neden göstermeksizin halkın elinden alarak "ticaret merkezi"ne çeviriyor. Mamaklılar karara tepkili.
İnşaatçılara müjde; çimentonun torbası 6 YTL''ye düştüSon 2 yıldır düzenli şekilde artan çimento fiyatları ilk kez düşmeye başladı. Geçen yıl 7,5 YTL olan bir torba çimento, 6 yeni liraya düştü. 2007''de fabrika teslim tonu (KDV hariç) 93 YTL olan torbalanmış çimento, ocak ayından itibaren ucuzlamaya başlayarak 83 YTL''ye kadar indi. Dökme çimento fiyatları da yine yüzde 10 oranında ucuzladı. Firma yetkilileri, sektördeki bazı fabrikaların fiyatları aşağı çekmesiyle rekabet ortamının oluştuğunu, bunun sonucu olarak da fiyatların düştüğünü ifade etti.
Tarih: 18 Nisan 2008 Kaynak: Zaman
General Zeki Doğan''da sorunlar hiç bitmiyor!General Zeki Doğan Mahallesi sakinleri, uzun zamandır "altyapı yetersizliği ve aydınlatma sorunu" mağduru. Mahalleliler seslerini ne Anakent Belediyesi''ne ne de Mamak Belediyesi''ne duyurabiliyor.
Avrasya''nın rotası yeniden çizilecekEkonomik İşbirliği Teşkilatı (EİT) 7. Ulaştırma ve Haberleşme Bakanları Toplantısı''nda, Avrupa ve Avrasya arasındaki ulaştırma koordinatlarının gelecekte kritik rol alacağı belirtilerek bu çerçevede neler yapılabileceği konuşuldu.
Ormanlar golf sahası olacakOrman sayılan yerlerin Kültür ve Turizm Bakanlığı''na tahsis edilmesini ve golf tesisi kurulmasını öngören yasa tasarısı TBMM Bayındırlık, İmar, Ulaştırma ve Turizm Komisyonu''nda kabul edildi. Tasarıya göre, Hazine''ye ait yerler Maliye Bakanlığı''nca, Kültür ve Turizm Bakanlığı''na tahsis edilecek. Tasarıya, CHP milletvekilleri, orman alanlarının "talan edileceği" gerekçesiyle karşı çıkarken Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, ormanları koruma ve kullanma ilkesi içinde turizme açmayı hedeflediklerini ileri sürdü.
Tarih: 18 Nisan 2008 Kaynak: Cumhuriyet
İBB''den yeni bir cami girişimiTaksim Meydanı''na, Göztepe Parkı''na cami konduramayan İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), Vatan Caddesi''nin yapımı sırasında Adnan Menderes tarafından yıktırılan Simkeş Mescidi''ni eski Lunapark Gazinosu olarak bilinen alanda yeniden inşa edecek.
Güllük Körfezi''nde talanMilas''a bağlı Gürçamlar köyü yakınlarındaki Ilbıra Dağı''nın eteklerinde yer alan 1841 dönüm Hazine arazisini badem üretmek için tahsis yoluyla kiralayan Anadolu Tarımcılık AŞ''nin, 2 bin ağacı kestiği ileri sürüldü. Halk asırlık zeytin ağaçlarının kesilerek bölgede kurulacak inşaat kooperatifine zemin hazırlandığını öne sürerken, şirket yetkilileri, kesim için Orman Bakanlığı''ndan izin aldıklarını savunarak, "Cezası neyse öderiz" dediler. Milas Kaymakamı Bahattin Atçı ağaçların izinsiz kesildiğini tespit ettiklerini açıkladı.
Tarih: 18 Nisan 2008 Kaynak: Cumhuriyet Yazan: Özcan Özgür
Belediyecilere hapisKartaltepe''deki arazinin usulsüz olarak İslam ve Kültürel Hizmet Vakfı''na satılmasına ilişkin davada 11''i İstanbul Büyükşehir Belediyesi çalışanı 14 kişi mahkum oldu.
Takvim
<<Nisan 2008>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
  1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30        
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.