Haberler

21 Mayıs 2009, Perşembe

"Özgürlüğün Tacı" Yeniden Halka Açılıyor"Özgürlüğün Tacı" Yeniden Halka AçılıyorÖzgürlük Heykeli'nin, 11 Eylül 2001'de Dünya Ticaret Merkezi'ne düzenlenen terörist saldırıların ardından kapatılan taç bölümündeki seyir salonu, ABD'nin Kurtuluş Günü 4 Temmuz'da yeniden ziyarete açılıyor. Heykelin tasarımcısı Frédéric Auguste Bartholdi'nin, onu "asla girilebilecek veya tırmanılacak bir yapı olarak düşünmediği ve bu amaçla tasarlamadığı" belirtilse de, görünüşe göre Amerikan halkı, Kurtuluş Günü'nde New York kentinin büyüleyici manzarasını tekrar izleme imkanı bulacak. Haberin Devamı
Madrid'den MektupMadrid'den MektupGenç mimarlar dahil olmak üzere, İspanyol mimarisinin yaygın ve muhtemelen şaşırtıcı kalitesi, kolay kabul edilebilir ancak içi boş olan "ulusal yetenek" konsepti yerine, ülkede son otuz yıldır süregelen koşullara bağlıdır. Bu koşullar yapısaldır ve kuşkusuz, gelecekte değişecek ve hatta kaybolacaktır. Ne kadar devam edeceklerini bilmiyoruz - sic transit gloria mundi- ancak şu an kesinlikle onlardan faydalanabileceğimiz kadar faydalanmamız gereken zamandır. Kayboldukları zaman ise, geçmiş başarılar için hakkımızı talep etme zamanı olacaktır.
Akademi Akademi İkenAkademi Akademi İkenTürkiye'de güçlü bir gelenek oluşturabilmiş tüm yüksek öğrenim kurumlarının ortak bir özelliği var: 1930'larda, Nazi iktidarının ardından Almanya'yı terketmek zorunda kalmış ve Türkiye'ye sığınmış bilim ve sanat insanları, bu kurumlarda görev üstlenmişler.
"Kitapseverleri Mutlu Edecek Bir Kitabevi""Kitapseverleri Mutlu Edecek Bir Kitabevi"A24 Design Studio'nun son dönem işlerinden biri, İzmir-Karşıyaka İskelesi'nin karşısında açılan İş Bankası Kültür Yayınları Kitabevi.
'Metrobüse rağbeti tahmin edemedik''Metrobüse rağbeti tahmin edemedik'Hollandalı firma, sık sık arıza ve rampa çıkamama gibi eleştiriler alan metrobüsü savundu: Metrekare başına altı kişi hesaplandı. Balık istifi olacağını düşünemedik.
Bu stadyum, elektriğini kendisi üretiyorBu stadyum, elektriğini kendisi üretiyorTayvan'ın Kaohsiung kenti, 16 - 26 Temmuz tarihleri arasındaki Dünya Spor Oyunları'na ev sahipliği yapacak. Etkinlik için inşa edilen yapı ise, tamamen güneş enerjisiyle çalışan ilk stadyum olma özelliği taşıyor.
Le Corbusier ile DiyaloglarLe Corbusier ile Diyaloglarİzmir Fransız Kültür Merkezi'nin Modern Mimarlık hareketinin öncü mimarı Le Corbusier'nin İzmir kenti için 1948 yılında gerçekleştirdiği nazım plan çalışmasına ilişkin düzenlediği sergi kapsamında, Corbusier'nin çalışma arkadaşlarıyla "Le Corbusier ile Diyaloglar" konulu bir de söyleşi gerçekleştirildi. Le Corbusier ile çocukluk dönemlerinde tanışma fırsatı bulan Cânâ Bilsel, Alain Tavès ve Robert Rebutato, mimara dair anılarını dinleyicilerle paylaştı.
Bin Ladin Ailesi, Boğaz'ın incisine talip olduBin Ladin Ailesi, Boğaz'ın incisine talip olduMesa'nın İstanbul ofisi olarak kullandığı Kuzguncuk'taki Cemil Molla Köşkü'ne S. Arabistan'dan talip çıktı.
Büyükşehir ulaşıma el atıyorBüyükşehir ulaşıma el atıyorBursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, yeni ulaşım projeleriyle şehrin tıkanan noktalarına neşter vurmaya hazırlanıyor.
Meke Gölü hayata döndüMeke Gölü hayata döndüGeçtiğimiz yıl kuraklık nedeniyle ikiye ayrılan ve üzerinde adacıklar oluşan dünyanın 'nazar boncuğu' Meke Gölü'nde son yağışlarla birlikte su seviyesi yükseldi.
Dünyanın konuştuğu otelDünyanın konuştuğu otelAzeri asıllı Rus işadamı Telman İsmailov'un Antalya Kundu'da inşa ettirdiği Mardan Palace Antalya Oteli, 23 Mayıs gecesi düzenlenecek törenle açılacak.
Finans Merkezi'nden önce, Finans Kent kuruluyorFinans Merkezi'nden önce, Finans Kent kuruluyorKİPTAŞ tarafından Alibeyköy'de yapılacak 800 konutluk "Finans Kent" projesi paranın yöneticilerini bir araya getirtecek. İstanbul'a Finans Merkezi'nden önce Finans kent kuruluyor. Daha şimdiden İMKB, Takasbank ve Aracı kurum çalışanları tarafından 300 adet dairenin satın alındığı projenin tanıtım kokteyli 22 Mayıs Cuma günü sabah saat 10'da ‘Finans Kent Proje Alanı’nda yapılacak. Tanıtım toplantısına KİPTAŞ Genel Müdürü İsmet Yıldırım ve İstanbul Menkul Kıymetler Borsası (İMKB) Başkan Yardımcısı Cavit Savcı katılacak.
Tarih: 20 Mayıs 2009
Kadıköy’ün projelerini gezerek incelediler Kadıköy Belediye Başkanı Selami Öztürk’ün daveti üzerine İstanbul’daki CHP’li Belediye Başkanları Kadıköy Belediyesi’nin uyguladığı projeleri gezdi. Kartal Belediye Başkanı Dr. Altınok Öz, Maltepe Belediye Başkanı Mustafa Zengin, Bakırköy Belediye Başkanı Ateş Ünal Erzen, B.Çekmece Belediye Başkanı Hasan Akgün, Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç, Adalar Belediye Başkanı Dr. Mustafa Farsakoğlu, Ataşehir Belediye Başkanı Battal İlgezdi, Çatalca Belediye Başkanı Cem Kara ve Silivri Belediye Başkanı Özcan Işıklar, projeler hakkında bilgi aldı.
Tarih: 21 Mayıs 2009 Kaynak: Türkiye
Burası Cevahir burdan çıkış yokİstanbul'un gözde alışveriş merkezlerinden biri olan Cevahir Alışveriş Merkezi'nin yangın merdivenlerine uzanan koridorları, yeni açılan mağaza ve genişletme operasyonlarıyla ortadan kaldırıldı.
Bitsin artık bu çile!Aliağa-Menderes Hızlı Tren hattı üzerindeki çalışma için KİK'e yapılan itiraz henüz sonuçlandırılmadı.
Bursa Atatürk Stadı'na UEFA standardı getirilecekFenerbahçe yöneticileri ve Bursaspor Teknik Direktörü Ertuğrul Sağlam'la birlikte Şükrü Saraçoğlu'nda incelemelerde bulunan Belediye Başkanı Recep Altepe, Atatürk Stadı'nın da UEFA kriterlerine uygun bir stad haline getirileceğini söyledi.
Teleferik'in halatları yenilenmeye başladıBüyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Teleferik'in Bursa'nın simgesi ve en prestijli projelerinden biri olduğunu söyledi.
Bodrum'da ev fiyatları yarı yarıya düştüDoğa Gayrimenkul Yönetim Kurulu Başkanı Ari Duek, arz fazlası ve yüksek fiyatlar sonucunda Bodrum'da gayrimenkul piyasasının durma noktasına geldiğini söyledi.
Yeni dönemde teknik değişim: Proje üreten il yönetimiAK Parti'nin proje üreten teknik bir yapı da kazanan il yönetimi, artık belediyelere proje desteği verecek.
"Mimarlık Okulunda Öğrendiğim 101 Şey"Yem Yayın, tasarım ve mimarlık alanına ilgi duyan tüm okurlar için "Mimarlık Okulunda Öğrendiğim 101 Şey" kitabını yayımladı. Kitabın yazarı Mimar Mattthew Frederick kitapta, tasarım, çizim, sunum teknikleri, yaratıcı süreç gibi konularda tam 101 ders ile mimari tasarım sürecine ışık tutuyor. "Bir çizgi nasıl çizilir" sorusuyla başlayan kitap, "Mimarlar geç olgunlaşır" hatırlatmasıyla sona eriyor.
Tarih: 21 Mayıs 2009 Kaynak: Sabah
Yütaş Yeni Markalarıyla Yapı İstanbul 2009 Fuarı'ndaydıYapı İstanbul 2009 Fuarı 6 - 10 Mayıs tarihleri arasında Tüyap Fuar ve Kongre Merkezi Büyükçekmece'de düzenlendi. Ziyaretçinin ve katılımın yoğun olduğu fuara Yütaş yeni marka ve ürünleriyle 7. salonda yer aldı.
Başak Çatı & Cephe Sistemleri 2009 Bayi Toplantısını Gerçekleştirdi08-18 Nisan 2009 tarihlerinde Bangkok'da yapılan bayi toplantısında Başak Çatı & Cephe Sistemleri'nin bayileri ve Başak Satış Grubu bir araya geldi.
İtalyanlar çevre yatırımına geldiİtalyan Ticaret Merkezi tarafından düzenlenen "Çevre Teknolojilerinde İtalya-Türkiye İşbirliği" görüşmeleri bugün İstanbul'da başlıyor. Lütfi Kırdar Uluslararası Kongre ve Sergi Sarayı'ndaki görüşmelere İtalya Dış Ticaret Bakanı Adolfo Urso'nun da katılımı bekleniyor. İtalyan ve Türk firmalarının katılacağı etkinlikte ikili görüşmeler yapılacak. Adolfo Urso'nun, "İş Ortağı ve Dost" başlıklı bir konuşma da yapacağı öğrenildi.
Tarih: 21 Mayıs 2009 Kaynak: Zaman
Acil çözüm gerekBilim insanları, küresel ısınmanın, içinde bulunduğumuz yüzyıldaki olumsuz etkilerinin 6 yıl önceki öngörülerden iki kat daha fazla olabileceğini bildirdi.
Eroğlu, hemşerilerinin su sıkıntısını çözüyorÇevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu, İzmirlinin 2040 yılına kadar susuzluk çekmesini önleyecek projeyi başlatıyor.
'Kilise mutlaka görünecek'Erdoğan Özgörkey Grubu'nun Çankaya'da Hilton Oteli'nin karşısında bulunan arsasına rezidans yapma projesi için İzmir 1 Nolu Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu'ndan "Kilise mutlaka görünecek" şartı geldi.
Yeni Avrupa Konutları satışa çıkıyorİstanbul Atakent'te 1108 konutluk ikinci Avrupa Konutları projesi satışa çıkıyor.
Küresel ısınmanın etkileri 2 kat fazla olabilirBilim adamları, küresel ısınmanın, içinde bulunduğumuz yüzyıldaki olumsuz etkilerinin 6 yıl önceki öngörülerden iki kat daha fazla olabileceğini bildirdi.
Esenboğa Havaalanı Çevresindeki Besi Çiftlikleri Kaldırılıyor...Büyükşehir Belediye Meclisi’nin aldığı kararla Esenboğa Yolu (Protokol Yolu) civarındaki küçük ve büyük baş hayvan besi yerleri kaldırılacak. Ankara Büyükşehir Belediye Meclisi’nde Başkent’e ilişkin çeşitli konular görüşülerek karara bağlandı. Bu kapsamda Esenboğa Yolu’nun çevresinde bulunan besi çiftliklerinin kaldırılmasına ilişkin karar, Belediye Meclis üyelerinin oy çokluğu ile kabul edildi. Esenboğa Yolu civarında bulunan ve kötü kokulara sebep olan besi yerleri, Belediye Meclisi’nde alınan kararla, 30 gün içerisinde kent dışına taşınacak. Kanatlı, küçük ve büyük baş besi yerleri ile gübre yapılan alanların ruhsat iptaline önümüzdeki ay içinde başlanmasına ilişkin kararla, Büyükşehir Belediyesi Zabıta Müdürlüğü, Sağlık İşleri Daire Başkanlığı, Fen İşleri Daire Başkanlığı, Çevre Koruma Daire Başkanlığı ve aynı zamanda Çubuk Belediyesi ile Pursaklar Belediyesi’nden görevlendirilecek yetkililerin yapacağı denetimler çerçevesinde tahliye işlemi gerçekleştirilecek. Üretimden kaynaklanan kötü kokunun kent girişine olumsuz etkisi ve bölgedeki yaşam kalitesi göz önüne alınarak verilen karar sonucunda söz konusu besi yerlerinin sanayi bölgelerine taşınması Belediye Meclisi’nce uygun görüldü.
Tarih: 20 Mayıs 2009 Kaynak: Ankara Büyükşehir Belediyesi
TOKİ müşterileri krize dayanamadıToplu Konut İdaresi'nden (TOKİ) konut alan binlerce vatandaş, ekonomik kriz nedeniyle taksitleri ödeyemeyince, hayallerindeki eve sahip olamadan bunları iade etmek zorunda kaldı. iade edenlerin yüzde 70'ten fazlası, ödeme güçlüğünü gerekçe gösterdi.
Ofislerin yüzde 40'ı boş kaldı, kirada 'altı ay bedava'ya geçtiKrizin etkisiyle ofis kiralamalarında istediği doluluk oranına ulaşamayan inşaat şirketleri, 'ofiste 6 ay bedava kira' dönemini başlatıyor. Sinpaş Yapı, doluluk oranı yüzde 60'ta kalan Deposite İş Merkezi'nde başlattığı bu uygulama sayesinde kalan boş alanın kiralamasını 2 haftada bitirmeyi hedefliyor.
Durmazlar 'Hilton'u Bursa'ya getiriyorHilton'dan yapılan açıklamaya göre, Hilton Ailesi toplam 430 odalı üç yeni otelini 2011 yılının ikinci çeyreğinde Bursa'da açmayı planlanıyor.
Batılı dev firmalar batıyor, bizim müteahhitler kampanyalarla riski üstleniyorİş Gayrimenkul Genel Müdürü Turgay Tanes, kimi firmaların kredi faiz oranlarındaki fazlalığı sübvanse ederek, kimilerinin de bizzat 5 yıllık, sıfır faizli kredi imkânı sunarak emlak pazarını canlandırmaya çalıştıklarını belirtiyor.
Büyükada'da eski binalar yıkılacakAdalar Belediyesi, çevre ve görüntü kirliliği ile halk sağlığı açısından tehlike oluşturduğu gerekçesiyle, Büyükada'da 2 tarihî bina, amfi tiyatro ve Lido Otel inşaatının yıkılmasına karar verdi.
Seranit 60 milyon avro yatırım yapıp iki fabrika kuruyorBilecik'teki fabrikası iç ve dış talebe yetişemeyince Seranit, yeni üretim tesisleri kurmak için harekete geçti.
Dedeman grubu 3 otelle Suriye'de pazar lideri olduDedeman grubu Şam, Halep ve Palmira'da işletmesini aldıkları 3 yeni otel ile Suriye'de pazar lideri konumuna geldi.
Takvim
<<Mayıs 2009>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.