Haberler

21 Mayıs 2010, Cuma

Açık Kapı Festivali 22 Mayıs 2010 Cumartesi Günü  BaşlıyorAçık Kapı Festivali 22 Mayıs 2010 Cumartesi Günü Başlıyorİstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti etkinlikleri kapsamında, Arkitera Mimarlık Merkezi''nin organize ettiği ve BUILdIST Yapı Malzemeleri Fuarı''nın desteklediği Açık Kapı Festivali, 22-30 Mayıs 2010 tarihleri arasında İstanbul''da gerçekleştiriliyor. Festivalle birlikte, İstanbullulara yaşadıkları kentin kültürel ve mimari dokusunu daha yakından hissetmeleri için önemli bir fırsat sunuluyor. Haberin Devamı
Şehir akıllanırsa trafik sorunu çözülür! Şehir akıllanırsa trafik sorunu çözülür! Büyükşehirlerin ulaşım, sağlık, çevre gibi sorunları var. Bu sorunların çözümleri için farklı yöntemler kullanılıyor ama hepsinin özünde teknoloji yer alıyor.
''''Efsane İstanbul: Bizantion''dan İstanbul''a-bir başkentin 8000 yılı'''' sergisi''''Efsane İstanbul: Bizantion''dan İstanbul''a-bir başkentin 8000 yılı'''' sergisiSabancı Üniversitesi Sakıp Sabancı Müzesi (SSM) ev sahipliğindeki ''''Efsane İstanbul: Bizantion''dan İstanbul''a-Bir Başkentin 8000 Yılı'''' sergisi, 5 Haziran''da açılacak.
Florya''daki ünlü Güneş Plajı yeniden açılıyorFlorya''daki ünlü Güneş Plajı yeniden açılıyorKirlilik nedeniyle yıllardır kapalı olan Florya Güneş Plajı, yapılan çalışmalar sonucu bu yıl yeniden açılıyor. Son yıllarda yürütülen deniz temizliği çalışmaları ve devreye alınan arıtmalar sayesinde 421 kilometre uzunluğundaki deniz kıyısı sonunda yüzülebilir kriterlere ulaştı. Bu çerçevede yeniden açılacak Florya Güneş Plajı, farklı bir konseptte olacak ve özel işletmeci tarafından işletilecek. Plajda 50 tuvalet, 234 soyunma kabini, 48 duş kabini, 2 büfe, 4 cankurtaran kulesi, 228 emanet dolabı ve 300 araçlık otopark yer alıyor. İstanbul halkı, Caddebostan 1-2-3 plajları, Çiroz ve Menekşe plajlarından yine ücretsiz yararlanmaya devam edecek.
Tarih: 21 Mayıs 2010 Kaynak: Sabah
İzmir 4.5 milyona ulaşacak Uşak''ta ise nüfus düşecekİzmir 4.5 milyona ulaşacak Uşak''ta ise nüfus düşecekÜlke nüfusunun yaklaşık 5''te birinin yaşadığı İstanbul''un 2023''te 15 milyonu aşacağı, İzmir''in nüfusunun ise 4,5 milyona ulaşacağı hesaplanıyor. Ege''deki tüm illerin nüfusunda artış beklenirken şu an 334 bin 720 nüfusa sahip Uşak''ın 2023''te 324 bin 570''e düşmesi bekleniyor.
2 bin yıllık Kolezyum ‘taş kanseri'' olmuş2 bin yıllık Kolezyum ‘taş kanseri'' olmuş9 Mayıs Pazar günü, Kolezyum''un zemin katındaki galerilerden birinde, duvardan kopup yere düşen sıva, altı üstü 50 cm2 ama İtalya''da kıyamet koptu.
Dünyanın 2. büyük Ev Tekstili Fuarı İstanbul''da açıldıDünyanın 2. büyük Ev Tekstili Fuarı İstanbul''da açıldıCNR''de düzenlenen dünyanın en büyük 2. Ev Tekstili Fuarı''nı Başkan Topbaş ve Vali Güler birlikte açtı. Başkan Topbaş, "İstanbul tekstilde sezonun moda renklerinin belirlendiği şehirler arasına girecek" dedi.
"Efes ve Bayraklı denize kavuşmalı""Efes ve Bayraklı denize kavuşmalı"İzmir Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ekrem Demirtaş, Efes ve Tepekule için Kültür ve Turizm Bakanlığı''ndan destek istedi.
Büyük şehirlerde bisikletli ulaşım devreye sokulacakBüyük şehirlerde bisikletli ulaşım devreye sokulacakİklim değişikliğinin etkilerini azaltmak amacıyla günlük hayatta ve bürokraside önemli değişiklikler yapılacak.
Gaziantep''ten Beyrut''a keyifli bir gezi rotası Gaziantep''ten Beyrut''a keyifli bir gezi rotası Yıllardır sınır komşularımızla aramıza mesafe koyan ''vize''nin ortadan kalkması Halep''i, Şam''ı ve Beyrut''u görmek için yola düşürüyor bizi.
Osmaniye Müzesi''nin yeri tekrar değiştirildiOsmaniye Müzesi''nin yeri tekrar değiştirildiOsmaniye Müzesi''nin yeri Kültür ve Turizm Bakanlığı''ndan çıkan ani bir kararla, Osmaniye Kültür merkezinin karşısında deprem fay hattındaki bir alan uygun görülerek tekrar değiştirildiği ve yeni müze için atamalar yapıldığı öğrenildi.
İstanbul''un merdivenlerini öğrenciler tasarladıİstanbul''un merdivenlerini öğrenciler tasarladıİstanbul''un merdivenli sokaklarını yenilemek amacıyla Seranit tafından düzenlenen tasarım yarışmasının sonuçları belli oldu.
"Tarihi Mardin" yeniden inşa edilecek"Tarihi Mardin" yeniden inşa edilecekTarihi Mardin evlerinin kaçak ve sağlıksız yapılardan kurtarılarak turizme kazandırılması amacıyla ''''Mardin Evleri Projesi'''' hayata geçiriliyor.
Jean Nouvel Charlie Rose''a Konuk OlduJean Nouvel Charlie Rose''a Konuk OlduAmerikalı ünlü televizyon sunucusu Charlie Rose, geçtiğimiz günlerde programına Jean Nouvel''i konuk etti. Dünyanın dört bir yanında çalışmalarını sürdüren Nouvel, programda mimarlık, mimar-işveren ilişkisi üzerine olan düşüncelerini ve projelerini Rose ile paylaştı. Charlie Rose: Pritzker Ödüllü mimar Jean Nouvel bizimle. İşleri kolayca kategorize edilmeye karşı koyuyor. 1987 yılında Arap Dünyası Enstitüsü için Paris''te yaptığı cesur tasarımıyla kendini uluslararası sahnede gösterir oldu.
3. köprü, Türkiye''yi lojistik üssü yapacak 3. köprü, Türkiye''yi lojistik üssü yapacak İstanbul''a inşa edilecek 3. köprü en fazla nakliyecileri sevindirdi. Nakliye taşıtları için günde halen 8 saat olarak uygulanan trafiğe çıkış yasağı yeni köprüyle tarihe karışacak.
Konak Sahnesi şimdi çok özelKonak Sahnesi şimdi çok özelKonak Sahnesi aslına uygun olarak yenilendi. İç dekorasyonundan tavandaki avizelere kadar her şey orijinal... Kulisinden tuvaletlerine, duşlarından idare odalarına kadar tadilattan geçen binada, kurulan pompalar seyesinde suyun dışarı atılmasıyla zemindeki nemlenmeden de eser kalmadı.
İzmir bir medeniyetler karması gibiydiİzmir bir medeniyetler karması gibiydiÜst tabakaya ait Türkler, kürklerle süslü uzun giysileri, bol nakışlı yelekleri, bileklerine düşen ancak aradan sarı maroken botlarının görünmesine izin veren bol pantolonları, bellerini saran kuşakları ile ayırt ediliyorlardı.
Bu HES inadına pes doğrusu!Bu HES inadına pes doğrusu!Rize''nin Senoz Vadisi''ndeki Uzundere-1 Hidroelektrik Santralı''nın (HES) inşaatı hakkındaki tüm yargı kararlarına rağmen bitirildi.
Eskişehir ''aşk şehri'' oluyorEskişehir ''aşk şehri'' oluyorPorsuk Çayı''nda Venedik''teki gibi gondollarla gezintinin yapıldığı Eskişehir, aşkın ve sevginin sembolü haline geliyor.
"Bu çirkin görüntü ortadan kaldırılsın" "Bu çirkin görüntü ortadan kaldırılsın" Mavişehir Ege Park önünde yıllardır atıl durumda bulunan boş arsanın çevre kirliliğine neden olduğunu ve tehlike yarattığını söyleyen vatandaşlar, "Yetkilileri göreve çağırıyoruz" dedi.
2 asırlık camiyi yıktılar, "tarihî eser" denilen 34 yıllık minare kaldı 2 asırlık camiyi yıktılar, "tarihî eser" denilen 34 yıllık minare kaldı Sivas''ta Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu''nun verdiği karar şaşkınlık uyandırdı. Köylülerin isteği üzerine 220 yıllık Sarıyar Camii''nin yıkılmasına onay veren Kurul, minarenin tarihî eser niteliği taşıdığını belirterek korunması gerektiğine hükmetti.
İstanbul''un kapalı kapılarını açan festivalİstanbul''un kapalı kapılarını açan festivalİstanbul''da olağan koşullarda ziyaret edilmesi mümkün olmayan ya da ziyaret için özel izin alınması gereken tarihi ve mimari öneme sahip binalar İstanbulluların erişimine açılıyor.
Eğlence tüm yurtta yasaklanır ama İzmir''de asla!Eğlence tüm yurtta yasaklanır ama İzmir''de asla!Osmanlı ülkesinde, dönem dönem sosyal toplantılar ve eğlenceler yasaklansa bile, İzmir her zamanki muhalif tavrının etkisiyle olsa gerek, şenlikli günlerinden hiç ödün vermemiş.
Efsane otel yeniden açıldıEfsane otel yeniden açıldıSovyetler Birliği''nin efsanevi binalarından Ukrayna Otel, uzun bir aradan sonra yeni kimliğiyle yeniden açıldı.
Bu Ne Perhiz, Bu Ne Lahana Turşusu?Bu Ne Perhiz, Bu Ne Lahana Turşusu?Edirne Belediyesi İmar ve Şehircilik Müdürlüğü tarafından açılan Selimiye Cami Çevresi Ulusal Kentsel Tasarım Proje Yarışması''nın sonuçları 24 Mart 2010 tarihinde açıklandı. Selimiye Cami Türkiye''nin UNESCO Dünya Mirası Ön Listesinde yer aldığı ve 2010 yılı içinde eserin asıl listeye alınması beklentisi uğruna verilen uğraşlar nedeniyle yaklaşık 2 ay sonra 17 Mayıs 2010 tarihinde Edirne Ticaret ve Sanayi Odası''nda gerçekleştirilen ödül töreni ve Kolokyum''u Arkitera olarak sizin için izledik.
Karadeniz kirleniyor, Marmara boğuluyorKaradeniz kirleniyor, Marmara boğuluyorKaradeniz''e 10''dan fazla ülkenin atık suyunu boşaltması Marmara''ya dakikada 30 ton katı kirlilik getiriyor ve geleceği tehdit ediyor.
Kent Sorunları Masaya YatırılıyorTürk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği''nin (TMMOB) düzenlediği İstanbul Kent Sempozyumu başladı. İstanbul Teknik Üniversitesi Taşkışla yerleşkesinde düzenlenen sempozyumun ilk gününde uzmanlar İstanbul''u masaya yatırıyor.
Kentsel planlamada 21. yüzyılın yıldızı Türkiye olacak!GYODER''in davetlisi olarak Türkiye''ye gelecek olan ABD''li fütürist mimar Roy Strickland 10. Gayrimenkul Zirvesi''nde Türkiye''ye dair son derece parlak bir vizyon çiziyor. Michigan Üniversitesi Şehir Planlama Bölüm Başkanı olan ve çalışmalarıyla Londra, Paris, Tokyo ve New York gibi büyük kentlerin planlama süreçlerini etkileyen Strickland''e göre Türkiye 21. yüzyılın örnek ülkesi olacak!
Dünyanın en başarılı baraj inşaatçısı kimUydu görüntüleri sayesinde, Kanada''nın Wood Buffalo bölgesinde bugüne kadar gözlerden kaçmış 850 metre boyunda muhteşem bir baraj ortaya çıkarıldı. Kimdi bu barajı inşa eden?
Geleceğin projeleri sosyalleştirmeye odaklanacakMimarlar bilim kurgu filmlerinden fırlamış gibi duran projelerde insanların sosyalleşebileceği alanlar yarattılar. Sadece futuristik projeler değil artık sıradan mimari de teras ve bahçelerle insanları iletişim kurmaya yönlendiriyor.
3''üncü köprü ihalesi bu yıl yapılacakUlaştırma Bakanı Binali Yıldırım, İstanbul''da yapılması planlanan 3''üncü köprüyle ilgili plan çalışmalarının 2,5 ayda tamamlanacağını düşündüklerini belirterek, "Amacımız bu yıl içinde ihaleyi gerçekleştirmek'''' dedi. Yıldırım, İTÜ Ayazağa Yerleşkesi Süleyman Demirel Kültür Merkezi''nde düzenlenen "Türk Bölgesel Yolcu Uçağı Çalıştayı''''nın ardından basın mensuplarının sorularını yanıtladı. Yıldırım, 3''üncü köprüde sürecin ne kadar hızlı gideceğinin plan çalışmalarının tamamlanmasına bağlı olduğunu vurguladı. Yıldırım, Çalıştay''da yaptığı konuşmada ise, "Kendi uçağımızı kendimiz yapma hayalimizi, projemizi artık hayata geçirme zamanı gelmiştir, geçmektedir. Bunun için her şey var. Heyecan, birikim, siyasi irade, kararlılık var. O halde hareket etme zamanıdır" dedi.
Tarih: 19 Mayıs 2010 Kaynak: Sabah
Takvim
<<Mayıs 2010>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31            
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.