Haberler

21 Haziran 2006, Çarşamba

Araba ile Gökyüzüne Dokunmak!Araba ile Gökyüzüne Dokunmak!Öyle bir apartman dairesi düşünün ki arabanızı oturduğunuz katın önüne parkediyorsunuz. Eve geldiğiniz zaman gerçekten evinize gelmiş oluyorsunuz. Arabanız çalınacak ya da zarar görecek endişesi taşımıyorsunuz. Nasıl mı? Araba meraklıları ve en ufak mesafeyi bile yürümek isteyenlere göre bir proje olan CarLoft: birincil araba kullanıcıları olan erkeklere yönelik bir tasarım. Haberin Devamı
Yenikapı''dan tarih fışkırdıYenikapı''dan tarih fışkırdıMarmaray Projesi kapsamında 14 arkeolog ve 150 işçinin çalıştığı Yenikapı''da sürdürülen arkeolojik kazılarda, toprağın altından tarih fışkırdı. Yaklaşık 10 milyon dolarlık bir bütçenin ayrıldığı kazılar sırasında 8 batık, çok sayıda anfora, sikkeler gibi arkeolojik eser gün yüzüne çıkarıldı.
Paris''e ''yeni medeniyet''Paris''e ''yeni medeniyet''Fransa Cumhurbaşkanı Jacques Chirac, Paris''teki yeni medeniyetler müzesinin açılışını yaptı.
İstanbul''un Öteki Yüzüİstanbul''un Öteki Yüzüİstanbul Bilgi Üniversitesi Sahne ve Gösteri Sanatları Yönetimi Programı son sınıf öğrencilerinin çalışmaları olan Eyüp, Gaziosmanpaşa, Pendik, Sultanbeyli ve Ümraniye''deki kültür profilleri konusunu sunumlar ve film gösterimiyle "İstanbul''un Öteki Yüzü" olarak tartışmaya açıyor. "İstanbul''un Öteki Yüzü:Eyüp, Gaziosmanpaşa, Pendik, Sultanbeyli ve Ümraniye''de Kültür Profili" isimli toplantı 26 Haziran 2006 tarihinde saat 14:00''da İstanbul Bİlgi Üniversitesi Kuştepe Kampüsü, Büyük Salonu''nda gerçekleştirilecek. Detaylı bilgi için tıklayınız.
Tarih: 21 Haziran 2006
''Dubai Towers'' yapılmayabilir''Dubai Towers'' yapılmayabilir46 bin metrekarelik araziyi 100 milyon dolar bedelle Dubai Holding''e veren Büyükşehir Belediyesi tepkiler üzerine geri adım attı ve ihale açmaya karar verdi.
"Allianoi Sular Altında Kalmasın" İmza Kampanyası"Allianoi Sular Altında Kalmasın" İmza KampanyasıBergama ‘nın 18 km. kuzeydoğusunda, Bergama-İvrindi yolu üzerindeki Paşa Ilıcası antik Allianoi Kenti’nin merkezi. Allianoi’nin MÖ.2. yüzyılda kurulduğu söyleniyor. Burası Batı Anadolu’daki en büyük hem de en iyi korunmuş kaplıca sağlık merkezi. Kazılarda elde edilen cerrahi müdahale aletleri, buradaki sağlık hizmetlerinin sadece suyla sınırlı olmadığının da göstergesi.
Bakanlık ''dur'' diyor Karayolları dinlemediBakanlık ''dur'' diyor Karayolları dinlemediBayındırlık ve İskân Bakanlığı, mahkemenin "Aksu''yu yeniden sit kapsamına alan yürütmeyi durdurma kararını, iptal kararı gibi kabul ettiklerini ve projenin yürütmesini durduklarını" bildirdi.
Professional Lighting Design Türkiye Dergisi''nin Haziran – Temmuz Sayısı ÇıktıProfessional Lighting Design Türkiye Dergisi''nin Haziran – Temmuz Sayısı ÇıktıMimari aydınlatma konularına yer veren Professional Lighting Design dergisi (PLD)’nin bu sayısında “Dini Yapılar İçin Işık” başlığı altında kutsal mekanların ışıkla harmanlanan çehreleri inceleniyor.
İki tüp tünel yüzer durumdaİki tüp tünel yüzer durumda2010 yılında hizmete girmesi ve Gebze-Halkalı arası saatte 75 bin yolcu taşınması planlanan Marmaray Projesi kapsamında deniz tabanına yerleştirilecek 11 tüp tünelden 2''si yüzer duruma geldi.
İstiklal Caddesi AB''nin ana caddesi olacaktırİstiklal Caddesi AB''nin ana caddesi olacaktırBüyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş''ı makamında ziyaret eden Hollanda Başbakan Yardımcısı Laurens Jan Brinkhor, İstiklal Caddesi''nin yeni Türkiye ve yeni Avrupa''yı yansıttığını söyledi.
Ayasofya''yı yok saydılarAyasofya''yı yok saydılarİstanbul Belediyesi, kenti çocuklara tanıtmak için hazırladığı kitapçıklarda Ayasofya''yı çizdi.
Haydarpaşa Garı tarihe karışıyorHaydarpaşa Garı tarihe karışıyorHaydarpaşa Garı, bölge SİT alanı ilan edilmesine karşın tarihe karışıyor. Haydarpaşa Garı ve çevresi, ''Dünya Ticaret Merkezi ve Kruvaziyer Liman'' projesiyle yapılaşmaya açılıyor.
Patrona Halil Hamamı mezbelelikten kurtarılacakPatrona Halil Hamamı mezbelelikten kurtarılacak2. Beyazıt Hamamı olarak da bilinen ve yaklaşık 500 yıldır ayakta kalmaya çalışan Patrona Halil Hamamı, yeni yüzüne kavuşmak için gün sayıyor.
Şehitler Anıtı tehlikedeŞehitler Anıtı tehlikedeEge Denizi''nden Çanakkale Boğazı''na girerken, düşman donanması tarafından ilk çıkarmanın yapıldığı, Gelibolu Yarımadası''nın girişindeki Seddülbahir Burnu''nda yer alan Çanakkale Şehitleri Anıtı denize doğru kaymaya başladı.
Amerikalı Mimarlardan Meksika Sınırı İçin ÖnerilerAmerikalı Mimarlardan Meksika Sınırı İçin ÖnerilerKomşuyla sorununuz mu var? Çit örmeyi deneyin. Eğer işler iyi giderse, çitte takılır, sohbet edersiniz. İki ülke arasındaki sınır hakkındaki düşünce genellikle bu değildir ve bu tarz engeller onların kaba amaçlarını kolaylıkla maskeleyemez. Birleşik Devletler ve Meksika arasında 3218 km’lik sınırda yapılması planlanan bariyer ulusal güvenliği sağlamak ve yasadışı girişleri engellemeyi amaçlıyor.
Balkanlar''ın Batısının Geleceği ProjesiBalkanlar''ın Batısının Geleceği Projesi30 Temmuz – 24 Ağustos 2006 tarihleri arasında School of Missing Studies ve The Centrala Foundation for Future Cities tarafından mimarları, tasarımcıları ve sanatçıları kapsayan Zagreb, Novi Sad, Belgrad, Üsküp, Priştina, Tiran, Podgorica, Ljubljana ve Saraybosna şehirlerinin olduğu Balkanların Geleceği Projesi gerçekleştirilecek.
Kanyon’la Japon Kanal’ı Aynı Elden ÇıkmaymışKanyon’la Japon Kanal’ı Aynı Elden ÇıkmaymışBizim Kanyon’la Japonya’nın Fukuoka şehrindeki "Kanal" adlı alışveriş merkezinin tıpatıp benzerliğini dile getirmiştim pazartesi günü.
Konutta kanserojen içermeyen malzeme dönemiYaşamı değiştiren büyük detaylar sloganı ile hayata geçen konut projesi Işın Hyency, konutta kanserojen içermeyen malzeme dönemini başlatıyor.
Diyarbakır''a şarap fabrikasıDiyarbakır''da 5 milyon avroya mal olacak şarap fabrikasının hazırlıkları sürüyor. Fabrikayı yapacak şirketin ortaklarından İrfan Erdem, merkeze bağlı Karabaş Köyü yakınlarında 80 bin metrekare alanda kuracakları tesisin, 10 bin metrekare kapalı alandan oluşacağını belirterek, bu kapalı alanın 2 bin metrekarelik bölümünün mahzen olacağını söyledi. Biri Fransız olmak üzere 3 ortaklı hazırladıkları projeyi gerçekleştireceklerini belirten Erdem, "Tadımlık düzeydeki şarap merakımızı yatırıma dönüştürmeye karar verdik. Eylül sonunda fabrikanın inşaatına başlayacağız. Fransa''dan da fidan getirttik. Diyarbakır''da 200 bin, Mardin Savur''da 35 dönüm bağ ektik. Diyarbakır''da üreteceğimiz şarabımızla dünya pazarında söz sahibi olmak istiyoruz" dedi. Erdem, fabrikanın şato görümünde olacağını ve yöreye özgü bazalt taşından yapılacağını belirterek, fabrikanın mimari projesinin Fransa''da çizildiğini ve bölge mimarisine uyarlanacağını kaydetti.
Tarih: 21 Haziran 2006 Kaynak: Birgün
Pompalar Meles’de de DeredeGeçtiğimiz haftalarda Bostanlı Deresi’ne kurulan pompa istasyonlarından ilkini devreye alan İzmir Büyükşehir Belediyesi, Meles ve Arap Deresi’nde yürüttüğü çalışmaları da tamamlayarak pompa istasyonlarını çalıştırmaya başladı.
TOKİ Konutları Tanıtımı İçin İrtibat BürosuBallıkuyu, Vezirağa, Kadifekale ile Bayraklı’da oturan ve heyelan nedeniyle Uzundere’de yapılan toplu konutlara taşınacak vatandaşların sağlıklı bilgi almaları için Kadifekale’de irtibat bürosu kuruldu.
Yeni Yükselen Değerimiz: KonyaMedeniyetin yeşerdiği topraklar olan Anadolu''muzda hiçbir şehrimiz yok ki yerleşik yaşamın başlangıcı, uygarlığın temeli olmasın. Konya da, uygarlığın doğduğu Anadolu''nun tam merkezinde, daha M.Ö. 6000 yıllarında yerleşilmiş bir şehir, bir canlı müze.
Antik gemi kenti İstanbulBilim insanlarının karada kazısını yaptığı ilk batık gemi çalışması olan ''''Yenikapı Batıkları Belgeleme, Konservasyon, Restorasyon ve Rekonstrüksiyon Projesi'''' sürüyor.
Bir varmış, Ayasofya yokmuşİstanbul Büyükşehir Belediyesi''nin (İBB) kent tarihinin çocuklara öğretilmesi amacıyla hazırladığı ''''Masal Masal İstanbul, 23 Masal 23 Eser'''' projesinde, bugüne değin birçok kez müze statüsünden çıkarılarak ibadete açılması gündeme getirilen Ayasofya kapsam dışı bırakıldı.
Su Perisi Çankaya''da...Cumhurbaşkanımız Ahmet Necdet Sezer ''in 16 Mayıs 2000''de göreve başlamasından henüz bir ay bile geçmemişti.. Sadece laik ve demokratik hukukumuz için değil; tüm uygarlık değerlerimiz için ''''güvence'''' olduğunu, daha ilk günlerinde ''''Zeugma'''' ya sahip çıkmasından anlamıştık...
Şanlıurfa’da emlak fiyatları fırladıŞanlıurfa’da 1975 yılından bu yana yeni imar ve konut alanları açılmayıca, gayrimenkul fiyatları Türkiye ortalamasının yüzde 30 üzerine çıktı. Emlakçılar fiyatları artıran en önemli etkenlerden birinin de göç olduğunu vurguluyor.
Toplu konuta vergi kolaylığıGelir İdaresi Başkanlığı, Toplu Konut İdaresi (TOKİ) ile bu kuruma iş yapan müteahhitlerin yakınmalarına neden olan ''''katma değer vergisi tevkifatı'''' konusunda yeni bir düzenlemeye gidiyor. Girdi maliyetlerindeki artış sonucu müteahhitlerin sıkıntıya girdiğini belirten Toplu Konut İdaresi, bir yazı ile Maliye Bakanlığı''ndan ''''hakedişler üzerindeki KDV tevkifatının son bulması'''' nı istedi. Maliye de, TOKİ''nin bu başvurusunu hemen incelemeye aldı. Yapılan ilk değerlendirmelerin ardından Gelir İdaresi Başkanlığı''nda, hakedişler üzerindeki KDV tevkifatının yeniden düzenlenmesine yönelik bir çalışma başlatıldı.
Tarih: 21 Haziran 2006 Kaynak: Cumhuriyet
Tüpgeçit ''ganimet''leri...Marmaray projesiyle günışığına kavuşan buluntular, basına tanıtıldı. İstanbul Arkeoloji Müzeleri Müdürü ve Marmaray Projesi Kazıları Başkanı arkeolog İsmail Karamut, dün gazetecilerle birlikte kazı alanını gezerek bilgi verdi. Kazıların 2004 yılında başladığını belirten Karamut, çalışmaların yürütüldüğü bölgenin Bizans döneminde (İ.S. 379-395) Theodosius tarafından Mısır''dan ithal edilen buğdayın taşınması için yapılan bir antik liman (Theodosius Limanı) olduğunu söyledi. Bu limanda fırtına sonucu batan tekne kalıntılarına rastladıklarını belirten Karamut, "Elimizde sekiz tekne kalıntısı var" dedi. Karamut, batı bölümünde de İ.S. 4''üncü yüzyıla ait tonozlu bir gizli geçit ile yeraltı mezarlarına da rastladıklarını anlatarak bunları da Koruma Kurulu''na ilettiklerini belirtti. Teknelerin konservasyon, restorasyon ve rekonstrüksiyon çalışmaları İstanbul Üniversitesi''nde gerçekleştirilecek.
Tarih: 21 Haziran 2006 Kaynak: Radikal
Kıyıların İmara AçılmasıBugünlerde kıyıların imara açılması ve planlaması merkezi yönetime mi bırakılsın, yoksa belediyelere mi tartışması yapılıyor.
Kültür başkentine hiç yakışmadıİstanbul Büyükşehir''in "Masal Masal İstanbul" projesinde Ayasofya''yı hiçe sayması tepki çekti. Eski başkan Gürtuna "Takiye yapılıyor" derken, Mimarlar Odası Başkanı Ekinci "Avrupa Kültür Başkenti''ne yakıştıramıyorum" dedi.
Marmaray''dan tarih fışkırıyorMarmaray Tüp Geçit Projesi kapsamında Yenikapı''da yapılan kazılarda sırasında 8 batık gemi ile kayıp Konstantin surları ve Theodosius Limanı ortaya çıkarıldı. Koruma Kurulu, bölgeyi koruma altına aldı. İstanbul Arkeoloji Müzeleri Müdürü İsmail Karamut, düzenlediği basın toplantısında, "2004 yılından bu yana 26 bin metrekare alanda süren kazı çalışmalarında Bizans surları ile 8 batık gemi bulundu" dedi.
Tarih: 21 Haziran 2006 Kaynak: Sabah
İzmir''in Geleceği Planlandıİzmir Büyükşehir Belediyesi, kentin 2007-2017 yıllarını kapsayan yol haritasını belirledi. Kentin geleceğini şekillendirecek Stratejik Plan hazırlandı.
Hollanda Başbakan Yardımcısı; “İstiklal Caddesi AB’nin ana caddesi olacak…”Hollanda Başbakan Yardımcısı ve Ekonomi Bakanı Laurens Jan Brinkhorst bir heyetle birlikte İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ı ziyaret ederek bir süre görüştü.
Büyükşehir kenti bayrakla donatılacakVatandaşların özel günler dışında da bayrak asmak istemesi üzerine İstanbul Büyükşehir Belediyesi bir çalışma başlattı. Belediye, kentin değişik yerlerine dev boyutlarda bayrak direği dikecek. 35 ila 85 metre boyunda olacak bayrak direkleri Topkapı Sarayı, Emirgan Korusu, Sarayburnu, Çamlıca gişeler, Beylikdüzü İstanbul girişi, Taksim, Ulus, Kayışdağı, Alemdağ, Gözdağı, Otağtepe, Nakkaştepe''ye dikilecek. Projenin maliyetinin 15-25 bin YTL olacağı tahmin ediliyor.
Tarih: 20 Haziran 2006 Kaynak: Sabah
Şentepe''ye yeni konutAnkara''nın en eski gecekondu mahallelerinden olan Şentepe, Yenimahalle Belediyesi''nce uygulamasına başlanan Şentepe Kentsel Dönüşüm Projesi ile yeni bir çehreye kavuşacak. Yenimahalle Belediye Başkanı Ahmet Duyar, proje çerçevesinde 14 bin gecekondunun yıkılacağını söyledi. Duyar, projeyle niteliksiz, çirkin yapılar ve gecekondu alanlarının, yerini modern yapılara bırakacağını belirterek proje kapsamında teras evler, çok katlı evler, sıra evler, çocuk bahçeleri, spor alanları, parklar, iş merkezleri inşa edileceğini kaydetti. Duyar, projenin tamamlanmasının ardından Şentepe''nin “yeni cazibe merkezi” olacağını kaydetti. Duyar, proje çerçevesinde 35 bin konut inşa edilmesinin planlandığını söyledi.
Tarih: 20 Haziran 2006 Kaynak: Referans
Kentin BelleğiKonunun uzmanları, belleği (hafızayı) beynin işlevlerinden birisi olarak tanımlıyor. Yaşam boyu görülen, duyulan, öğrenilen her şey, yeri ve zamanı geldiğinde yararlanılmak üzere beyinde depolanıyor.
Hasankeyf''de kazı zamanıBatman''ın Hasankeyf ilçesinde kazılara yarın başlanacak. Hasankeyf kazı ekibi başkanı Prof. Dr. Abdülselam Uluçam, bu yıl 1 nisan 2006''dan bu yana süren temizlik çalışmalarının devam ettiğini söyledi.
Akçansa''dan 135 milyon dolarlık yatırımÇanakkale''nin Ezine İlçesine bağlı Mahmudiye Beldesinde kurulu bulunan Akçansa Çanakkale Çimento Fabrikası''nın 135 milyon dolara mal olacak ikinci üretim hattının temeli düzenlenen törenle atıldı.
Yıldız Sarayı az daha yanıyormuşİstanbul''da açılan bir dava tarihi Yıldız Sarayı''nın kül olmaktan son anda kurtarıldığını ortaya koydu. İstanbul Cumhuriyet Savcılığı''nca hazırlanan iddianamede, sarayın Küçük Mabeyn Köşkü''ndeki tadilat ve onarım çalışmalarını yüklenen Alay İnşaat''ın gerekli önlemleri almaması nedeniyle, 26 Haziran 2003 tarihinde saat 20.20 sıralarında yangın çıktığı belirtildi. Çatı güçlendirme çalışmaları sırasında aşırı ısınma nedeniyle çıkan yangının tavan döşemelerine sıçradığı anlatılan iddianamede, alevlerin bütün binayı sarmadan söndürüldüğü ifade edildi. Firmanın sahibi Mustafa Alay hakkında "Taksirle yangına neden olma" suçlamasıyla 3 aydan bir yıla kadar hapis istendi.
Tarih: 20 Haziran 2006 Kaynak: Sabah Yazan: Orhan Yurtsever
İntes: Toki işe ara vermeliTürkiye İnşaat Sanayicileri İşveren Sendikası (İntes) Başkanı Şükrü Koçoğlu, inşaat sektöründe bazı ürünlerin fiyatlarının konut talebi nedeniyle suni olarak artırıldığını belirterek, Toplu Konut İdaresi''nin (Toki) konut üretimine bir süreliğine de olsa ara vermesi gerektiğini söyledi. Bu görüşünü Toki Başkanı''na da ilettiğini belirten Koçoğlu, "Toki''nin bir nesef alması lazım. Şu anda beton ve çimentoyu zor buluyorsunuz. Çok kullanıldığı için de fiyatları çok arttı" dedi.
Tarih: 20 Haziran 2006 Kaynak: Milliyet
Emlak Vergisi''nde revizyon hazırlığı var2006 - 2009 yılları arasında arsa, arazi ve binalardan alınacak Emlak Vergisi''ne ilişkin matrahlar yeniden gözden geçiriliyor. Değeri düşürülen bölgelerde mayısta yapılan ödemeler ise kasım taksitinde iade edilecek. Düzeltmeye gerek görülen arsa ve arazilerin değerleri takdir komisyonları ve büyükşehirlerdeki merkez komisyonlarınca yeniden tespit edilecek. 2002 yılında da böyle bir uygulama yapıldığını hatırlatan Yeminli Mali Müşavir Erdoğan Sağlam, bazı bölgelerde yüksek tutulan emlak vergilerinin revize edileceğini söyledi. Konuyla ilgili düzenlemenin Emlak Vergisi Kanunu''nun geçici 22''nci maddesine eklenmesi bekleniyor.
Tarih: 20 Haziran 2006 Kaynak: Milliyet
İstanbul''a tiyatro yapıları...15 milyonluk bir kentin sanatsal ihtiyaçları arasında tiyatro binalarının, tiyatro yapmaya uygun donanımlı boş alanların öncelikle ele alınması gerektiğini düşünüyorum.
Tasarım Kongresi''nde yerelleşme tartışıldıİTÜ Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölümü''nün düzenlediği 3. Ulusal Tasarım Kongresi ''Türkiye''de Tasarımı Tartışmak'' dün başladı. İTÜ Taşkışla ve Lütfi Kırdar Kongre ve Sergi Sarayı''nın ev sahipliği yaptığı kongrede 22 Haziran''a kadar ''Üniversite - Sanayi İşbirliği'', ''Tasarım ve İletişim'', Tasarım Eğitiminde Uzmanlaşma ve Yerelleşme'', ''Tasarım ve Meslek Hukuku'', ''Türkiye Tasarım Tarihi'', ''Tasarım, Kuram ve Yöntemler'' gibi başlıklar altında konferanslar gerçekleşiyor. Çanakkale Seramik & Kalebodur, RocaKale ve Kalekim sponsorluğunda gerçekleşen 3. Uluslararası Tasarım Kongresi''nin akademik programının dışında bir de sanayi programı var. Sanayi programına tasarım yönetimi ve politikaları alanının önemli ismi John Heskett katılacak. Hong Kong Polytecnic Üniversitesi öğretim üyesi Heskett, yarın saat 12.00''de ''Tasarımla Değer Yaratmak: 10 Temel Soru'' başlıklı konferans için Lütfi Kırdar Kongre ve Sergi Sarayı''nda olacak. Önceki Ulusal Tasarım kongreleri 1982 ve 1996''da düzenlenmişti.
Tarih: 20 Haziran 2006 Kaynak: Radikal
Takvim
<<Haziran 2006>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30    
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.