Haberler

21 Haziran 2007, Perşembe

Mimarlar Haklarını ArıyorMimarlar Haklarını ArıyorProje yönetimi İstanbul Metropoliten Planlama ve Kentsel Tasarım Merkezi tarafından yapılan ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi Projeler Daire Başkanlığı, Projeler Müdürlüğü tarafından 15.12.2006 tarihinde ilan edilen Maltepe Bölge Parkı Fikir Projesi Yarışması, bir çok tartışmaya yol açtı. Bu tartışmalardan en önemlisi, halen sonuçsuz durumda olan ve bundan sonra düzenlenecek proje yarışmaları da etkileyecek olan yeni vergi uygulamasıydı. Bugüne kadar, ödüllerden herhangi bir şekilde kesinti yapılmamasına karşın, ilk kez bu yarışmada kazananlar vergi uygulamasına tabi tutuldular. Kazanan projelerin müellifleri, bu konuda haklarını arama amacıyla İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne başvurdular. Ancak sonuçları 12 Mart tarihinde açıklanan yarışma ile ilgili henüz bir gelişme olmadı. Haberin Devamı
Yayla evlerine imar affıYayla evlerine imar affıMera Kanunu'ndaki değişikliğin Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girmesiyle, yaylada mülk edinen binlerce kişinin Hazine ile hukuk savaşı sona erdi.
Kaleterasit ile Binalar GüvendeKaleterasit ile Binalar GüvendeKaleterasit, Türk inşaat sektörünün ihtiyacı olan son kat cephe kaplama sistemlerini ve dekoratif cephe kaplamalarını Türk mühendis ve mimarlarıyla 1970 yılından bu yana buluşturuyor.
Mardin’e Araştırma MerkeziMardin’e Araştırma MerkeziMardin’de Artuklu Üniversitesinin kurulmasından sonra İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) de Mardin’e Eğitim Araştırma ve Uygulama Merkezi açmaya karar verdi.
‘Kent Meydanı’na çarpıcı cevaplar‘Kent Meydanı’na çarpıcı cevaplarAylardır Bursa gündemini meşgul eden Kent Meydanı Projesi ile ilgili eleştirilere, işin sahibi Büyükşehir Belediyesi’nin Başkanı Hikmet Şahin ile Sönmez - Küçükçalık Girişim Grubu’nun ortağı, Sönmez Holding Yönetim Kurulu Başkanı Celal Sönmez yanıt verdi.
Boğaziçi Köprüsü yaya geçişine açılacakBoğaziçi Köprüsü yaya geçişine açılacakKadir Topbaş, Boğaziçi Köprüsü'nü yaya trafiğine açmaya hazırlandıklarını bunun turizm açısından dünyayı etkileyecek bir adım olduğunu söyledi.
Bayburt Kültür Merkezi 16 yıl sonra açıldıBayburt Kültür Merkezi 16 yıl sonra açıldıYapımına 1991 yılında başlanan ve 16 yıl sonra tamamlanan Kültür Merkezi, Turizm ve Kültür Bakanı Atilla Koç'un katılımıyla hizmete açıldı. Açılış törenine; Bayburt Valisi Musa Küçükkurt, Belediye Başkanı Bekir Çetin, AK Parti Bayburt Milletvekili Fetani Battal, İçişleri eski Bakanı ve Ak Parti milletvekili adayı Ülkü Güney ve vatandaşlar katıldı.
Türkiye’nin İlk Çimento Markası Aslan’ın Ürün Logosu YenilendiTürkiye’nin İlk Çimento Markası Aslan’ın Ürün Logosu YenilendiDaha önce lanse ettiği Karat ve Cementum markalarıyla çimento sektöründe ‘’markalı ürün’’ devrini başlatan Lafarge Çimento, şimdi de Aslan markalı torbalı ürünlerini yeni ürün logosu ve yeni ürün gamıyla piyasaya sunuyor.
Al-sat yapıp parayla sefa sürmem, o araziye dünya çapında eser dikerimAl-sat yapıp parayla sefa sürmem, o araziye dünya çapında eser dikerimZincirlikuyu’daki Levent arazisine yapacağı Zorlu Center projesi için uluslararası bir yarışma açan Ahmet Zorlu, "Yaptık satacağız, sefahat süreceğiz diye bir düşüncemiz yok. 50-100 yıl sonrasında bile dikkat çekecek bir eser bırakacağız, dünyanın konuşacağı bir proje olacak" diye konuştu.
Toprak Seramik Outlet AçtıToprak Seramik Outlet AçtıToprak Seramik, perakende satış mağazaları ve bayilerden oluşan dağıtım kanalına beklenen outlet mağazasını da ekledi.
Remmers Yapı Malzemeleri Yapı Yenileme Fuarı’nda Yerini AldıRemmers Yapı Malzemeleri Yapı Yenileme Fuarı’nda Yerini AldıTürkiye’de de Remmers Yapı Malzemeleri San. ve Tic. Ltd. Şti. adıyla faaliyete geçti.
İstanbul'da dokuz plaj sezonu açtıİstanbul'da dokuz plaj sezonu açtıİstanbul'da altısı büyükşehir belediyesi denetiminde olan dokuz plaj sezonu açtı. Kentte bu yıl Florya'da Çiroz, Güneş ve Menekşe plajları, Caddebostan1-2-3 plajları, Küçüksu, Karaburun ve Şile'de Uzunkum, Ağlayan Kaya ve Ayazma plajları...
Dubai Şeyhi, ‘kraliçeyi’ yüzen otel yapacakDubai Şeyhi, ‘kraliçeyi’ yüzen otel yapacakDubai Emiri El Maktum’un şirketi Dubai World tarafından 100 milyon dolara satın alınan Queen Elizabeth II gemisi yüzen otel ve müze olarak hizmet verecek.
Zorlu Center Mimarlık ve Kentsel Tasarım Yarışması ile İlgili Merak EdilenlerZorlu Center Mimarlık ve Kentsel Tasarım Yarışması ile İlgili Merak EdilenlerZorlu Holding geçtiğimiz aylarda ihale sonucunda satın aldığı Karayolları Arazisi’nde kentsel karma kullanım alanı olarak tasarlanacak ve inşa edilecek olan Zorlu Center için ulusal ve uluslararası mimarlık ve kentsel tasarım bürolarına yeterlilik çağrısı yapıyor.
Altılı'da kaybeden belediye, kültür merkezini sattıAltılı'da kaybeden belediye, kültür merkezini sattıBelediyeler yasası ile havaalanı ve at yarışlarından gelen iki önemli gelir kaynağını kaybeden Bakırköy Belediyesi, atıl gayrimenkullerini satmaya başladı.
Olimpiyat meşalesi için Everest'e otoyol yapılıyorOlimpiyat meşalesi için Everest'e otoyol yapılıyorPekin yönetimi, 2008 Olimpiyatları kapsamında olimpiyat meşalesinin dünyanın damı olarak nitelenen Everest Tepesi'ne ulaştırılması için otoban yapıyor.
Dubaililer Kütahya'ya 200 milyon dolara fabrika kuracakDubaililer Kütahya'ya 200 milyon dolara fabrika kuracakKütahya'nın Tavşanlı ilçesinde, Dubai merkezli bir şirket tarafından çimento fabrikası kurulacak. AK Parti Kütahya Milletvekili Hüsnü Ordu, kentteki istihdamın ve yatırımların artırılmasına yönelik çalışmaların sürdüğünü söyledi.
NG’den Türkiye’nin çölleşme haritasıNG’den Türkiye’nin çölleşme haritasıNational Geographic dergisi ve TEMA Vakfı tarafından Türkiye’de erozyonu ve çölleşmeyi gösteren “çölleşme haritası” hazırlandı.
Issız SadelikIssız SadelikPeter Zumthor’un ünü tüm dünyaya yayılmış durumda fakat son projesi olan bir keşişe adanmış el yapımı beton şapel projesi oldukça mütevazi.
Serpentine Pavyonu Geciktiği için Zaha TasarlıyorSerpentine Pavyonu Geciktiği için Zaha Tasarlıyor11 Temmuz günü Serpentine Gallery’de gerçekleştirilen yaz partisi ile açılması planlanan Olafur Eliasson ve Kjetil Thorsen’un geçici pavyonu, geç kalması nedeniyle Zaha Hadid tarafından yeniden tasarlanacak. Hadid ve sağ kolu Patrik Schumacher, galerinin bu yılki bağış toplama etkinlikleri sırasında odak noktası haline gelecek bir açık mekan yaratacak.
Öğrenci Buluşmalarının ÖyküsüÖğrenci Buluşmalarının ÖyküsüTürkiye'deki mimarlık öğrencilerini ortak bir platformda bir araya getirmeyi amaçlayan Ulusal Mimarlık Öğrencileri Buluşması, Anadolu Üniversitesi tarafından, 26 – 30 Haziran 2007 tarihleri arasında, “Kesişim” teması altında Eskişehir’de gerçekleştiriliyor. İlki 1993 yılında Gökçeada’da düzenlenen Mimarlık Öğrencileri Buluşması’na bu yıl mimarlıkla birlikte, sanat ve tasarım öğrencileri de davet ediliyor. Böylece giderek birbirine yabancılaşan bu üç farklı disiplin arasında bir kesişim yaratılarak, bir ilkin gerçekleştirilmesi amaçlanıyor. Buluşmalardaki diğer bir değişiklik ise; daha önce öğrenciler tarafından bağımsız olarak düzenlenen organizasyonun, son birkaç yıldır üniversiteler tarafından gerçekleştirilmesi.
İletişimin İpleriİletişimin İpleriAntik el sanatları New York’daki Sanat ve Tasarım Müzesi’nde sergileniyor. El sanatı meraklıları New York’daki Sanat ve Tasarım Müzesi’ndeki (Museum of Arts and Design, kısaca MAD) Radikal Dantel ve Yıkıcı Örgü (Radical Lace and Subversive Knitting) isimli yeni sergiden çok hoşlanacaklar.
Gençliğin GücüGençliğin GücüBu yılın Next Generation yarışmasında dereceye girenler, enerji temasını yakıttan dönüştürülebilir tasarım kavramları üretmek amacıyla kullandılar. Enerjiye dönüştürecek bir yol bulabilseydik, 2007 Next Generation katılımcılarından ortaya çıkan voltajla Metropolis ofisini 2008’e kadar aydınlatabilirdik.
Kent Meydanı mı Rant Meydanı mı?Kent Meydanı mı Rant Meydanı mı?Bursa'da tüm uyarılara karşın Santral Garaj'la sınırlı tutulan Kent Meydanı projesinin inşaatı tam gaz sürüyor. Ancak çalışmalar tamamlandığında Bursalılar nefes alacağı bir meydana değil, büyük paraların döndüğü dev bir alışveriş merkezine kavuşacak.
Öğrenciler Açık Hava Gösterileri için Sahne TasarlayacaklarÖğrenciler Açık Hava Gösterileri için Sahne TasarlayacaklarÇuhadaroğlu Metal Sanayi ve Pazarlama A.Ş. tarafından, alüminyum teknolojilerinin yaygın olarak kullanılmasını desteklemek amacıyla düzenlenen geleneksel proje yarışması start aldı.
İBB Dünya Miras Şehirleri Teşkilatı'nın Kongresi'ne katıldıİstanbul Büyükşehir Belediyesi; Kazan Belediyesi ve Dünya Mirası Şehirler Teşkilatı (OWHC) tarafından 19-23 Haziran 2007 tarihlerinde Tataristan’ın başkenti Kazan’da düzenlenen OWHC 9. Dünya Kongresi’ne katıldı.
Topbaş: Bardağınıza içebileceğiniz kadar su doldurunBüyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, İstanbulluların biraz daha dikkat etmesi halinde su kesintisine gerek kalmayacağını belirterek, “İşin kolayına kaçarak haftada 3 gün su kesmek istemiyoruz” dedi. Kuraklık ve sıcaklığın had safhada olduğunu, bu sebeple herkesin su tasarrufu konusunda çok dikkatli olması gerektiğini belirten Topbaş, “Bardağımıza içebileceğimiz kadar su almalıyız. Yarısını içip yarısını masada bırakmamalı, dökmemeliyiz” diye konuştu. Topbaş, şu anda deniz suyunun litresinin 60 sente arıtılması konusunda teklif bulunduğunu ve bunun pahalı olduğunu, buna gerek olup olmadığının değerlendirmesini yaptıklarını kaydetti. Bu projenin, bugün “tamam” denilmesi halinde 3-4 yıl süreceğini belirten Başkan Kadir Topbaş, bu yıl geçtikten sonra bir sıkıntı yaşamayacaklarına inandığını söyledi. Geçmiş yıllarda olduğu gibi iç çamaşırı ile denize girmenin hoş görüntü olmadığını söyleyen Topbaş, “Vatandaşlarımız mayo hakkında artık bilgilendi. Mayo ile denize girmek gerektiğinin farkına vardı. Bu sebeple biz mayo satışı yapmayacağız” dedi.
Tarih: 21 Haziran 2007 Kaynak: Türkiye
Topbaş'tan ikinci taksit ricaEvlerinin penceresinden, İstanbul'da olduğu kadar deniz derya görünen kaç şehir vardır dünyamızda?
Cengiz Bektaş Kuzguncuk semtini anlatacak...İnsan sevdiği yazar ve sanatçıyı görünce sevinmez mi? Mimar, şair, yazar Cengiz Bektaş’ı Basmane’de görünce sevindim. Sedef-Muzafer Tunçağ’ların misafiri Cengiz Bektaş’la Altınpark’tan havralara uzanan aksta kısa bir tarih yolculuğu yaptık. Yolda insanlar bana, birlikte yürüdüğümüz sanki tarihin içinden çıkıp günümüze gelmiş aksakallı bilge görünümlü kişinin kim olduğunu sık, sık sordular. Cengiz Bektaş’la günümüzde yapılan kötü onarımları konuştuk, “İsabey Camii’nin” taş duvarlarındaki doğal koruyucu tabakanın nasıl tahrip edildiğini anlatıp bize Mimar Sinan’nın yaptığı eserlerden örnekler verdi. Ben de, özellikle vakıf eserlerinde yapılan hatalı onarımları dile getirip, kesin kabulleri yapılmadan sıvaların çatladığını, yeni kaplanan kurşun kubbelerin su geçirdiğini, taş pencere sövelerinin çimento harcıyla sıvandığını, bilinçsiz onarımlarımlar la tarihi binaları nasıl melezleştirildiğini anlattım. Cengiz Bektaş eski İzmir sokaklarında gördüğü harabelerden etkilenmiş olacak ki “Size Kuzguncuk semtini anlatayım” dedi. Eski ve yeni halini bildiğim Kuzguncuk semti eski İzmir semtlerine örnek olabilirdi. Başta Kemeraltı olmak üzere kültür varlıklarına unutulamayacak hizmetler yapan Başkan Muzaffer Tunçağ, önümüzdeki aylarda Cengiz Bektaş’ı Kuzguncuk gerçeğini anlatması için İzmir’e davet edecek. Başta mimarlar ve mimarlık öğrencileri olmak üzere herkes bu söyleşiye katılmalı.
Tarih: 21 Haziran 2007 Kaynak: Akşam Yazan: Orhan Beşikçi
Efsane olmuş bir otelin yeniden doğuş öyküsüYıl 1958... Aylardan ağustos... Türkiye'nin ilk beş yıldızlı özel sektör oteli Çınar Hotel kapılarını açar... O günden sonra da birçok tarihsel ana ve anıya evsahipliği yapar. İşte 49 yıllık geçmişi olan bu otel; 50'nci yılına yenilenerek girmeye hazırlanıyor.
Bodrum'da 1 hektarlık orman yandıBodrum'un Konacık beldesindeki ormanlık alanda henüz belirlenemeyen nedenle yangın çıktı. İhbar üzerine Konacık ve çevre beldelerden gelen itfaiye ekipleri ile yangın söndürme helikopterleri yangına müdahale etti. Yangın sırasında alevler, Ferhat Sağır'a ait 7 kişinin yaşadığı evin deposuna kadar geldi. Depoda bulunan çeşitli eşyalar yanarak kullanılamaz hale geldi. Evin bahçesinde bulunan kulübede yaşayan köpek de yangın sırasında telef oldu. Kontrol altına alınan yangında yaklaşık 1 hektarlık ormanlık alan tahrip oldu. Bodrum Kaymakamı Abdullah Kalkan ve Konacık Belediye Başkanı Mehmet Tosun da yangın bölgesine gelerek incelemelerde bulundu.
Tarih: 21 Haziran 2007 Kaynak: CNN Türk
Ahmet Nazif Zorlu, belediye başkanı olur mu?Başlığı böyle atmama, Zorlu Holding'in patronu Ahmet Nazif Zorlu neden oldu. 250 dönüm yeşil alan üzerine kurduğu Vestel City'yi gezen bir arkadaşı, "Niçin belediye başkanı olmayı düşünmüyorsun?" diye sormuş.
'Çıkmaz bulvar' açılmayı bekliyorAdana Büyükşehir Belediyesi tarafından temeli 2003 yılında atılan, ancak önüne yapılan otoyol şehiriçi çıkışı nedeniyle 'çıkmaz bulvar' halini alan yolun açılması için, mahalleli tarafından büyükşehir belediyesine karşı açılan dava kazanıldı.
Yabancıya mülk satışı iptal gerekçesi bekliyorTapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü, Anayasa Mahkemesinin, Tapu Kanunu’nun yabancılara gayrimenkul satışıyla ilgili Bakanlar Kuruluna yetki veren hükümlerinin iptaline ilişkin gerekçeli kararını bekliyor. Tapu ve Kadastro Genel Müdürü Zeki Adlı, Mahkemenin, Bakanlar Kurulunun "bir yabancının, ülke genelinde edinebileceği toplam 2.5 hektar taşınmaz tutarını 30 hektara kadar çıkarma" ve "illerdeki satış sınırını il yüzölçümünün binde 5’ini aşmamak üzere belirleme" yetkilerini iptal kararının ardından, yayımlayacağı gerekçeye göre, nasıl bir yol izleneceğine karar vereceklerini söyledi. Bir komisyon kurulacağını ve yürütülecek çalışmalar ekseninde yeni bir yasal düzenlemeye gidileceğini belirten Adlı, geçen sürede satışların etkilenmeyeceğine inandığını kaydetti. Adlı, yasanın yürürlüğe girdiği 2006 yılı başından bu yana 2,5 hektarı aşan gayrimenkul talebi bulunmadığını ifade etti.
Tarih: 21 Haziran 2007 Kaynak: Hürriyet
Bodrumlu çevre düzeni planına tepkiliMuğla'nın Bodrum ilçesi Yalı beldesine bağlı Kızılağaç köyünde bir grup köylü, Bodrum Yarımadası'nın Kültür ve Turizm Koruma ve Gelişme Bölgesi ilan edilmesinin ardından hazırlanan 1/25 bin ölçekli çevre düzeni planına tepki gösterdi.
Pendik'te ölüm alanı yaşam alanına dönüştüPendik'te önce taş ocağı, kapatılmasının ardından da gölet haline dönüşen ve 2 kişinin ölümüne yol açan 221 bin metre karelik alana, 550 yataklı hastane ile spor kompleksi yapılıyor. Fevzi Çakmak Mahallesi'nde 1980'lerde taş ocağı olarak kullanılan, taş ocağının kapatılmasından sonra da gölete dönüşen 221 bin metre karelik alan, Pendik Be-lediyesi'nce yapılan çalışmayla ıslah edildi. Pendik Belediye Başkanı Erol Kaya, taş ocağı ve gölet halindeyken 2 vatandaşın ölümüne yol açtığı gerekçesiyle bölgedeki vatandaşlarca "Ölüm Alanı" olarak bilinen yerin, ıslah çalışmalarına 1994 yılında başlandığını söyledi. Kaya, şunları kaydetti: "Göleti hafriyada doldurduk. Girişimlerimizle alanın 119 bin 27 metre karelik kısmında Anadolu Yakası'nın en büyük hastanesi olan 550 yataklı bir hastane inşa ediliyor."
Tarih: 21 Haziran 2007 Kaynak: Birgün
Kızılırmak Deltası, 2008'de doğa harikası ve kuş cennetine dönüşecekSamsun'da, Çevre ve Orman Bakanlığı tarafından ihale edilen ve Doğa Derneği İktisadi İşletmesi'nin yürütmekte olduğu Kızılırmak Deltası Yönetim Palı Alt Projesi kapsamında düzenlenen 2. İlgi Grubu toplantısının ardından, Kızıl Irmak Deltasında somut adımlar atılacağı açıklandı.
İş sağlığı ve güvenliği Başkent’te tartışılacakİnşaatlarda yaşanan kazaların önüne geçmek geçmek, iş güvenliği konusunda bilgi ve duyarlılığı artırmak amacıyla Ekim ayında İnşaat Mühendisleri Odası tarafından bir sempozyum düzenleniyor.
Koçaklar Muğla'ya da sevdalandıTarihin başkentlerinden Mardin 3. bin yılı karşılarken, tarihin valisi Temel Koçaklar da geçmiş binyılları yaşatmaya karar vermişti.
Kızılırmak suyu Başkent’e olmazAnkara’nın su sıkıntısını Kızılırmak’tan Başkent’e su getirerek aşmayı umut eden BüyükşehirBelediyesi’ne DSİ’den kötü haber geldi. DSİ yetkilileri, Başkan Melih Gökçek’in de bulunduğu bir toplantıda "Kızılırmak, Ankara’nın içme ve kullanma suyu kaynağı olamaz" uyarısında bulundular.
Nysa Antik Kenti'nde kazı çalışmasına başlanamadıAydın'ın Sultanhisar ilçesinde bulunan Nysa Antik kentte kazı çalışmalarına, sponsor bulunamadığı için başlanamadı. Ankara Üniversitesi Dil Tarih ve Coğrafya Fakültesi Öğretim Üyesi ve kazı sorumlusu Doç. Dr. Musa Kadıoğlu, gazetecilere yaptığı açıklamada, kazıların daha geniş kapsamlı yapılabilmesi için güçlü sponsorlara ihtiyaç duyulduğunu söyledi. Geniş bir alana sahip Nysa ve bağlantısı olan Akharaka'da gün ışığına yüzde 10'luk bir bölümün çıkarıldığını, bu bölümün ilçe turizmine büyük fayda sağladığını gördüklerini belirten Doç. Dr. Kadıoğlu, ancak bu yıl sponsor konusunda sıkıntı yaşadıklarını bildirdi. Doç. Dr. Kadıoğlu, kazıların Temmuz ayında başlamasının da zorlaştığını belirterek, şöyle konuştu: "Restorasyon çalışmaları için para yok. Bulursak hemen başlayacağız. Nysa'nın dünya turizminde önemli yeri var. Ne yazık ki ihmallerle kaderine bırakılmış. Böyle devam edilirse kazılar yüzyıl sürer."
Tarih: 21 Haziran 2007 Kaynak: Zaman
Çilek Mobilya, tasarım ödülüne adayÇocuk ve gençlerin odalarını süsleyen İnegöl merkezli Çilek Mobilya, Avrupa Tasarım Yönetimi Ödülleri'ne (DMEA) aday gösterildi. AB üyesi ülkelerden Avrupalı işletmelerin ve kurumların aday gösterildiği ödüllere, AB İş Geliştirme Merkezi (ABİGEM) tarafından Türkiye'de kendi alanında aday gösterilen sadece Çilek oldu. Çilek Genel Müdürü Muzaffer Çilek, "Dünya markaları ile aynı yarışmada olmaktan büyük mutluluk duyuyoruz." dedi.
Tarih: 21 Haziran 2007 Kaynak: Zaman
Göknel su paniğindeİSKİ’nin eski Genel Müdürü Ergun Göknel ’su paniği’ yaşıyor: "Çırpınıyorum. İstanbul kritik noktaya geliyor. Bizim idareler işin farkında değiller. 1990’da ben bu sıkıntıyı dehşetle yaşadım; hem o zaman İstanbul’un nüfusu daha azdı." İSKİ’nin bir kriz yönetimi bulunmadığını, çalışmaların yetersiz kaldığını iddia ediyor. "İstanbul temmuz, ağustos ve eylülden sonra asıl felaketi 2008’de yaşayacak" diyor. Büyükşehir ve İSKİ’nin açıklamalarının aksine İstanbul’a günde 2.5 milyon metreküp su verilmediğini öne sürerek şöyle konuşuyor: "Ne yazık ki, İstanbul’da hiçbir şekilde su tasarrufu yapılmamaktadır. Öyle söylendiği gibi Melen’den Ömerli’ye su aktarılması, İstanbul’un su sıkıntısına çare olmaz. Çünkü İstanbul nüfusunun üçte ikisi Avrupa yakasında bulunmaktadır... Ömerli’den Avrupa yakasına su bugünkü 1000 mm çapında boru ile verilmektedir. Bu borunun kapasitesi bellidir, daha fazla su nakletme olanağı da yoktur." Çözüm; "Hálá acil bir kriz yönetimi kuramadılar. İnsanlar birbirini su için boğazlayacak... Uyarıyorum, lütfen ne yaptıklarını açıklasınlar." (İSKİ Genel Müdürü Mevlut Vural’ın açıklamaları yarın...)
Tarih: 21 Haziran 2007 Kaynak: Hürriyet Yazan: Yalçın Bayer
TOKİ Eskişehir'de yeni bir kasaba kuruyorEskişehir Odunpazarı Belediye Başkanı Burhan Sakallı, Eskişehir'de planlanmış tek toplu konut alanı olan Ihlamurkent'in aynı zamanda kent tarihinde üretilen en büyük konut projesi olduğunu söyledi.
Balık çiftlikleri hálá yerindeÇevere ve Orman Bakanı Osman Pepe bu yılın başında halka söz veriyor. Yazılı ve sözlü açıklamalarında şunu söylüyor: "Balık çiftlikleri 13 Mayıs’ta kaldırılacak, başka yerlere taşınacaktır". Söz veriyor, çünkü balık çiftlikleri turizme en büyük darbeyi vuruyor, çevreyi müthiş kirletiyor, köpek balıklarının çekim merkezi oluyor. Dünyada pek çok yerde var, ama açık denizlerde. Bizde, turizmin merkezinde, koku ve pislik eşliğinde. O nedenle, balık çiftliklerinin kaldırılma kararı alınıyor. Bakan Pepe, 13 Mayıs’ı son gün olarak ilan ediyor. Bugün 21 Haziran. Aradan bir ayı aşkın süre geçiyor. Çiftlikler hala yerinde. Bakan Pepe’nin sözü yerlerde.
Tarih: 21 Haziran 2007 Kaynak: Hürriyet Yazan: Yalçın Doğan
TOKİ Romanlara site yapacakKocaeli Büyükşehir Belediyesi ve Bekirpaşa Belediyesi, gecekonduda yaşayan Romanlar için Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ) ile birlikte bir toplu konut projesi inşa edecek.
Kayseri terminali pazarlıkla satılacakKayseri Büyükşehir Belediyesi'nin satışa çıkardığı terminal yeri arsasının satışı pazarlığa kaldı. Hacısaki Mahallesi'nde bulunan 40 bin metrekarelik merkezi iş alanı arsasının satışı için ihale düzenlendi. 22 milyon YTL tahmini bedelli ihaleye katılan firmalardan Eskihisar Yatırım 22.5 milyon YTL, Truva Gayrimenkul 27.25 milyon YTL, Tesco Kipa Yatırım da 23 milyon YTL teklif verdi. Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili ve ihale komisyonu başkanı Mehmet Büyükbaş, tekliflerin yeterli olmadığını belirterek ihalenin 27 Haziran'da pazarlık usulüyle yeniden gerçekleştirileceğini kaydetti. Büyükşehir Belediyesi'nin Osman Kavuncu Bulvarı Şeker Fabrikası yanında yaptırdığı yeni terminal binasının inşaatı halen sürüyor.
Tarih: 21 Haziran 2007 Kaynak: Milliyet
Bir de uzmanına kulak verelimTempo Dergisi, bugün piyasaya çıkan sayısında ilginç bir iş yaptı ve "gündelik yaşam filozofu" Alain de Botton’a, İstanbul’dan bazı fotoğraflar göndererek yorumlattı.
Cezaevinde şenlik varMimarlar Odası Ankara Şubesi, 18 ile 30 Haziran tarihleri arasında Ankara Ulucanlar Cezaevi’nde etkinlikler düzenledi.
Boğaziçi Köprüsü yayalara açılıyorİstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Boğaziçi Köprüsü’nden yaya geçişlere izin verip, Asya’dan Avrupa’ya yaya olarak geçenleri sertifikalandıracaklarını söyledi. Yaya geçişiyle ilgili Bayındırlık Bakanlığı’na başvurduklarını açıklayan Topbaş, "Bunun turizm açısından dünyayı önemli şekilde etkileyeceğini düşünüyoruz" dedi. Topbaş, Alman Yeşiller Partisi Eşbaşkanı Claudia Roth’un Boğaziçi Köprüsü’ndeki "Asya’ya hoş geldiniz" tabelasının sökülmesi istemiyle ilgili soruya da, "Bu şehrin bir güzelliği var. İki kıta üzerinde yerleşmiş bir şehirde yaşıyoruz. Gerçek olan bir şeyi ’Ne derler ki’ düşüncesiyle kaldıramayız. Boğaziçi Köprüsü’nden yaya geçişlerine izin verip, Asya’dan Avrupa’ya geçenleri sertifikayla ödüllendirmeyi düşünüyoruz. Sertifikaya, ’Bundan sonraki yaşamınız mutlulukla geçecek’ yazabiliriz. Bayındırlık Bakanlığı’ndan bunu talep ettik, bize izin verdiklerinde başlayacağız" yanıtını verdi.
Tarih: 21 Haziran 2007 Kaynak: Hürriyet Yazan: Hasan Ay
Hollandalı ZevkiUluslararası üne sahip dört konuşmacı, Design Indaba’yla Hollandalı köklerini ve tasarımla ilgili görüşlerini paylaştılar.
Yıllardır "yanlış" restore edilen Ani Harebeliri'nde projeye dönüldüKars'ta bulunan tarihi Ani Harabeleri'nde yapılan restorasyonların 'yanlış' olduğu anlaşılınca proje çalışmalarına dönüldü. "İlk önce proje, sonra uygulama" kaidesiyle hareket eden bakanlık, ilk proje uygulamasını bu sene yapacak.
Bağdat'ta yine Şii camisi vuruldu: 78 ölü, 224 yaralıPentagon, ABD askerlerine arkeolojik bilinç kazandırmak için iskambil destesi bastırdı. ABD'nin çoğunun yerinde yeller esen arkeolojik eserleri korumak için iskambil kâğıtları bastırdığı Irak'ta kurtarılacak bir şey kalmıyor.
Mera Yasası'na Köşk'ten onayMera ve yaylalar üzerindeki 300 bin konuta af getiren yasayı Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer onayladı. Meclis’in son çalışma gününde kabul edilen yasa seçim yatırımı tartışmalarına neden olmuştu.
Zorlu çok iddialıZorlu Yapı Yatırım A.Ş. Başkanı Ahmet Nazif Zorlu, İstanbul Zincirlikuyu'da 800 milyon dolara satın aldıkları Karayolları arsasında yapacakları Zorlu Center için ilk kazmayı yılbaşından önce vuracak.
EXPO için yarışan İzmir’e DNA şeklinde kule geliyorİzmir, dünyanın en büyük organizasyonu olarak adlandırılan EXPO’yu 2015 yılında düzenlemek için Milano ile yarıştı. Paris’te ’sağlık’ temasıyla Uluslararası Sergiler Bürosu Genel Kurulu’na katılan İzmir...
Hayalimizdeki AntalyaAntalya Valisi Alaaddin Yüksel, 18 Şubat 2005'te yayınlanan "21. Yüzyılda Antalya gibi Antalya" kitabında şu satırlara yer veriyor: "Bu kentte yaşayan herkesin kendisini Antalyalı olarak tanımlaması ve Antalya'ya ait hissetmesi, Antalya'yı sahiplenmesi ve yaşadığı kenti evi gibi görmesi esas olmalıdır.
Hazine’ye ait gayrimenkul kat karşılığı verilebilecekYeni yönetmeliğe göre, bundan böyle Hazine’ye ait gayrimenkuller kat karşılığı verilebilecek. Maliye Bakanlığı Hazine’ye ait gayrimenkullerin değerlendirilmesi, satışı ve kiralanmasını öngören mevzuatı tamamen değiştirdi.
Özdoyuran yalısı satışa çıkarıldıİstanbul Boğazı Kandilli kıyılarındaki Abut Efendi Yalısı satışa çıktı. Yapımı 1853 yılına uzanan yalının mimarı, Dolmabahçe Sarayı’nı da inşa eden Karabet Balyan.
Lafarge Aslan Çimento'ya yeni logoKocaeli'nin Gebze ilçesi Darıca beldesinde faaliyet gösteren Lafarge Aslan Çimento AŞ, yeni logosunu tanıttı.
Kempinski Residences kiralamaya da açılıyorİstanbul’un gözde semtlerinden biri olan Esentepe’de inşa edilen Kempinski Residences Astoria ağustosta açılıyor. Özellikle uzun, orta veya kısa süreli konaklama seçeneklerinden yararlanmak isteyenler rezervasyonlara şimdiden başladı.
'Zorlu'nun Mimari Yarışması!"Yatırım" denince sadece "emlak pazarı" nın anlaşıldığı yağma düzeninde, "Vestel" adeta "yüz akı" mız bir çağdaş "üretim" i simgeliyor... Her yeri binalarla dolduran pazarlamacı "iş" dünyamızda, bize ait bir "teknoloji markamız" yüreğimize su serpiyor...
İstanbul'a yeni sembolTamamını peşin ödeyerek aldığı Türkiye'nin en pahalı arsalarından biri sayılan Karayolları arazisine Zorlu Center yapımı için kollar sıvandı.
Borusan artık Perili Köşk’ten yönetilecek Borusan Holding Yönetim Merkezi, Rumelihisarı’nda, Perili Köşk olarak bilinen tarihi Yusuf Ziya Paşa Köşkü’ne taşındı. Yeniden, restore edilen tarihi binanın dış görünüşü aynen korunurken, iç mekanlarında son derece modern bir iş ortamı oluşturuldu.
Vadi Alışveriş Merkezi Başakşehir'deKiptaş, Başakşehir'de alışveriş merkezi inşa edecek. Vadi adlı merkez, hem iş hayatından kazançlı çıkmak hem de yatırım yapmak isteyen girişimcilerin öncelikli tercihi olmaya aday. Farklı sektörlerden girişimcilerin, ticarî faaliyetlerini yürüteceği çok amaçlı mağaza ve işyerleri açık artırmayla satışa sunulacak. Gayrimenkul satış vaadi sözleşmesi ile satılacak mağazalar için son ihale şartnamesi dün verildi.
Tarih: 20 Haziran 2007 Kaynak: Zaman
Türkiye'nin çöl haritasıNational Geographic dergisi ve TEMA Vakfı, Türkiye'de çölleşmeyi gösteren "çölleşme haritası" hazırladı. Türkiye'nin yüzde 89'u, hafif, orta, şiddetli ve çok şiddetli olmak üzere erozyon, bunun sonucunda da çölleşme riskiyle karşı karşıya.
Felaketin adı 'küresel ısınma'İngiliz "Independent" gazetesi, küresel ısınma nedeniyle dünyanın zannedilenden çok daha yakın bir gelecekte büyük tehlike altına gireceğine dikkat çekti.
Kuraklık vahim durum alıyorHerkes seçim-geçim derdiyle uğraşırken, biz Istranca yöresinden İstanbul’a su temin eden İSKİ’nin göletlerini ve yöredeki dereleri görünce kaygımız daha da arttı.
İstanbul'da hangi plajlarda su temiz?İstanbul'un 83 yüzme alanına ait analiz sonuçlarına göre, deniz suyu 43 noktada iyi kalite, 35 noktada yeterli kalite, 5 noktada ise kötü kalite çıktı.
Asıl kırmızı çizgiler kuraklık ve terör1954, 1965, 1971, 1990, 1994, 2000 ve 2007. Türkiye’de son elli yılda kuraklığın yaşandığı yıllar. Ancak, bu yıl başka. Bu yıl, kuraklık dünyadaki genel iklim değişikliğine, global ısınmaya paralel, dünyanın bütün bölgelerini tehdit ediyor.
Design Indaba’dan Güney Afrika’da Alternatif Ev ProjesiDesign Indaba’nın (D.I) onuncu kuruluş yıldönümünü kutlamak için, en iyi tasarımları farklı bir proje düzeninde sergilemek için bir seri özel proje başlatılıyor. Bu projeler Design Indaba 10x10’lar olarak adlandırılacak ve D.I mezunlarını başkalarının yararı için bir marka imajı yaratmak üzere biraraya getirecek.
Takvim
<<Haziran 2007>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30  
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.