Haberler

21 Temmuz 2008, Pazartesi

Dışişleri Bakanlığı Kongre Merkezi Binası Mimari Proje Yarışması Kolokyumu’nda Mimarlık Adına Her Şey Özgürce PaylaşıldıDışişleri Bakanlığı Kongre Merkezi Binası Mimari Proje Yarışması Kolokyumu’nda Mimarlık Adına Her Şey Özgürce Paylaşıldı10 Temmuz 2008’de sonuçları açıklanan Dışişleri Bakanlığı Kongre Merkezi Binası Mimari Proje Yarışması kolokyumu 18 Temmuz 2008 tarihinde yoğun bir katılımla Gazi Üniversitesi Mühendislik – Mimarlık Fakültesi’nde düzenlendi. Ödül kazanan kazanmayan birçok yarışmacının katıldığı kolokyum ve sergiye okullar tatil olmasına rağmen çok sayıda öğrencinin ve genç mimarın da katılması dikkat çekti. Kolokyum öncesinde proje sergisi izleyicilerin çoğu tarafından gezildi. Serginin gezilmesinin ardından kolokyum katılımcılarının konferans salonuna geçmesiyle kolokyum belirlenen saatte başladı. Haberin Devamı
Vietnamlılar İzmir’i keşfettiVietnamlılar İzmir’i keşfettiEXPO adaylığıyla adını dünyaya duyuran İzmir; Avrupalı, Çinli ve Japon turistlerden sonra şimdi de Vietnamlıları ağırlamaya başladı.İzmir’i merak edip gelen 50 kişilik Vietnamlı grubu, soluğu, kentin simgelerinden Birinci Kordon’da aldı. Kordonboyu’nu gezen, balık tutanları seyreden Vietnamlılar, kafelerde sabah çayı içti. Türkleri ve kültürlerini merak ettikleri için geldiklerini söyleyen konuklar, şöyle konuştu: “İzmir bizi büyüledi. Tahmin ettiğimizden daha farklı bulduk. Tarihi mekanları umduğumuzdan etkileyici. Ülkemize dönünce bunları anlatacağız. Avrupalı turistlere ağırlık veren turzimciler ülkemizi unutmasın.”
Tarih: 21 Temmuz 2008 Kaynak: Milliyet
Yok olan cemaatin hikayesiYok olan cemaatin hikayesiKent tarihine dair pek çok izi hala taşıyan Yahudi Mahallesi, günümüzde yıkık dökük evleri ve sadece özel günlerde açılan sinagoguyla dahil olabiliyor kentlinin yaşamına.
2008 Stirling Ödülü Finalistleri Belli Oldu2008 Stirling Ödülü Finalistleri Belli Oldu2008 Stirling Ödülü finalistleri açıklandı. Building Design Editörü Ellis Woodman, listeye giren bazı binaları değerlendirdi.
Zincirli sınır!Zincirli sınır!Mahkeme, Urla İskelesi’ndeki restoranların, balıkçılık kooperatifine kiralanan alanı işgal ettiğine karar verdi.
 Binaların cinsel tercihleri Binaların cinsel tercihleriBoğaziçi Köprüsü ''gay'' ise, Fatih Sultan Mehmet Köprüsü''nü kullanırız da, diğer binaları ne yapacağız?
 Susuzluk turizmi de vuracak Susuzluk turizmi de vuracakTurizmin göz bebeği Bodrum''un temel su kaynağı Mumcular Barajı''nda doluluk yüzde 25''e indi.
Nysa Antik Kenti''nde 17''nci sezon kazılarıNysa Antik Kenti''nde 17''nci sezon kazılarıAydın''ın Sultanhisar ilçesinde bulunan Nysa Antik Kenti''nde 2008 yılı kazı çalışmaları sürüyor. Ankara Üniversitesi Öğretim Üyesi ve kazı başkan yardımcısı Doç. Dr. Musa Kadıoğlu, yaptığı yazılı açıklamada, 15 Temmuz''da başlanan bu yılki çalışmalarla 17''nci sezonun tamamlanacağını bildirdi.
Sevgili uçak üreticileri...Sevgili uçak üreticileri...Küresel ilişkiler, iş, kültür ve tasarım dergisi Monocle, Boeing''ten Airbus''a tüm uçak üreticilerine hitaben hazırlanmış bir mektup yayımlayarak tüketici isteklerini bildirdi.
Boğaz''ın 56 metre altında son durumBoğaz''ın 56 metre altında son durumTürkiye’nin en önemli dünyanın ise sayılı ulaşım projeleri arasında gösterilen Marmaray’da, inşaat tüm hızıyla sürüyor. Salacak ile Sarayburnu arasında yaklaşık 56 metre derinlikte Boğaz tabanına yerleştirilen tüplerdeki inşaat faaliyetleri sorunsuz ilerlerken, kasım sonunda son üç tüpü suya indirilecek.
Fabrika enkazıydı Kent Park olduFabrika enkazıydı Kent Park olduKayseri Büyükşehir Belediyesi''nin eski Zirai Donatım Fabrikası arazisi üzerine kurduğu Kent Park şehre güzellik kattı. Yaklaşık 5 kilometrelik yürüyüş alanına doğal ağaçlar korunarak tüm yüzey çimlendirildi.
 İzmir''deki orman yangını sürüyor İzmir''deki orman yangını sürüyorİzmir''in Menderes ilçesinde akşam saatlerinde başlayan orman yangınının sürdüğü bildirildi.<
‘Hızlı tren’ için dağları deliyorlar‘Hızlı tren’ için dağları deliyorlarİstanbul - Ankara arasındaki seyahat süresini üç saate indirecek olan hızlı tren projesinin 2010’a yetişmesi için yoğun bir çalışma sürdürülüyor.
Tek­ne tut­kun­la­rı­nın vaz­ge­çil­mez ad­re­siTek­ne tut­kun­la­rı­nın vaz­ge­çil­mez ad­re­siAlt­ya­pı so­ru­nu ol­ma­yan, tek­ne­le­re yedi yıl­dız­lı hiz­met ve­ri­len Gö­cek tu­rizm­de al­tın yı­lı­nı ya­şı­yor.
Kayıkların yerini otomobiller aldıKayıkların yerini otomobiller aldı30-40 yıl öncesi sayısız kuş ve balık türünü barındıran Eber Gölü, küresel ısınma ve yanlış sulama dolayısıyla susuz kaldı. Geçmiş yıllarda av ve balık avlanılan kayıkların çürümeye terk edildiği gölde şimdi otomobiller cirit atıyor.
Çin''in kusursuz olimpiyat düşü, Batı''nın eleştiri oklarıyla yaralandıÇin''in kusursuz olimpiyat düşü, Batı''nın eleştiri oklarıyla yaralandıÇin''i 21''nci yüzyılın lider ülkesi yapmak isteyen Pekin yönetimi, olimpiyat oyunlarını ülkelerinin sahip olduğu büyük potansiyeli göstermek ve prestij kazanmak için kullanmak istedi.
Çatalca-Silivri hattına yeni köprü ve havaalanı dopingiÇatalca-Silivri hattına yeni köprü ve havaalanı dopingiİstanbul''a üçüncü bir boğaz köprüsü ile yeni havaalanı planları Çatalca ile Silivri''deki arazilerin fiyatlarını bir anda yükseltti.
Tuzla’ya rakip geliyorTuzla’ya rakip geliyorTuzla’nın yetersiz kalması nedeniyle Yalova’da iki yıl önce yapımına başlanan Yalova Altınova tersane projesinde dolgu ve altyapı işlemleri tamamlandı.Bugüne kadar 200 milyon YTL’nin harcandığı proje tamamlandığında Altınova, Avrupa’nın en büyük tersane bölgelerinden biri olacak.
ODTÜ’lüler Gökçek’e rest çektiODTÜ’lüler Gökçek’e rest çekti‘Gerekirse ODTÜ’yü yıkarım’ diyen Büyükşehir Belediye Başkanı Gökçek’e ODTÜ’lüler ateş püskürdü. Rektör Akbulut: ‘Yıkabiliyorsa yıksın. Ben kapıda bekliyor olacağım.’ Mezunlar: ‘Gökçek rant peşinde...’
“Kültürlerin Buluştuğu, Taşların Konuştuğu Hoşgörü Şehri: Mardin”“Kültürlerin Buluştuğu, Taşların Konuştuğu Hoşgörü Şehri: Mardin”Medeniyetin beşiği olarak adlandırılan Mezopotamya’nın kuzeyinde bulunan, binlerce yıl boyunca çeşitli kültürlerin etkisinde kalmış, bunun yansımaları mimarisinde belirgin olan bir tarih şehri Mardin. “Kültürlerin buluştuğu, taşların konuştuğu hoşgörü şehri”, coğrafi yapısı ve stratejik konumu dolayısıyla defalarca kuşatılmış, el değiştirmiş, her seferinde bir önceki kültürün etkilerini taşıyan yeni taş yapıların birbiri üzerine eklenmesiyle günümüze kadar gelmiş. Farklı inançların dini yapıları ile üst üste teraslar, parçalı kütleler şeklinde yamaca inşa edilmiş konutlardan oluşan şehir dokusu (Yenişehir hariç) 10. yy’dan bugüne aynı.
Kivalina: Devlere karşı savaşan köyKivalina: Devlere karşı savaşan köyAlaska’daki Kivalina Köyü, küresel ısınmanın ilk kurbanı olarak biliniyor. Üstünde yaşadıkları topraklar yavaş yavaş yok olan Kivalinalılar, 24 dev enerji şirketine, küresel ısınmaya sebep oldukları için 400 milyon dolarlık tazminat davası açtı.
İstanbul''un 8 yeni ilçesinin ilk yöneticileri göreve başladıİstanbul''un 8 yeni ilçesinin ilk yöneticileri göreve başladıYeni kurulan Ataşehir, Başakşehir, Çekmeköy, Beylikdüzü, Esenyurt, Sancaktepe, Arnavutköy ve Sultangazi ilçelerinin kaymakamları belli oldu.
‘Haydarpaşa Manhattan’ için ilk adım atıldı‘Haydarpaşa Manhattan’ için ilk adım atıldıİstanbul Büyükşehir Belediyesi, Hükümet tarafından hazırlanan ve sivil toplum kuruluşlarının tepkisini çeken “Haydarpaşa Manhattan” projesi için Haydarpaşa Garı ve çevresini kapsayan 110 hektarlık alan için ilk ihaleyi açtı.
Kırklar Kilisesi Sokağı Törenle AçıldıKırklar Kilisesi Sokağı Törenle AçıldıRestore edilerek yepyeni bir çehre kazanan Kırklar Kilisesi Sokağı’nın açılışı, Mardin Metropoliti Saliba Özmen, Polisan Holding Yönetim Kurulu Başkanı Necmettin Bitlis, Polisan Holding CEO’su Erol Mizrahi, Mardin Valisi Mehmet Kılıçlar, Mardin Belediye Başkanı Metin Pamukçu ile 2008 yılında Gülen Boya’nın iletişim yüzü olan Ajda Pekkan’ın katılımıyla gerçekleşti.
‘İmar planlarına yabancı sermaye baskısı artacak’Harita ve Kadastro Mühendisleri Odası, (HKMO) Anayasa Mahkemesi’nin dört kez iptal ettiği, “yabancılara mülk satışı”na ilişkin Tapu Yasası’nda değişiklik yasasının yürürlüğe girmesinin, “imar planları üzerinde yabancı sermayenin baskısını artıracağı” değerlendirmesini yaptı.
Kartal’a, Tuzla’ya gayrimenkul projeleri, üç ülkeye demir çelik yatırımlarıKibar Holding’in faaliyet ağırlığı metal (demir çelik ve alüminyum) ve otomotivde. İş hacminin yüzde 70-75’i bu sektörlerden. 2007’yi 3.5 milyar dolar ciro ile kapattı. 1.5 milyar dolar ihracatı var.
''İmar revizyon planı kabul edilirse Vakıflar İş Merkezi 2 yılda biter''Vakıflar Genel Müdürlüğü, Yakutiye Belediyesi''nin yeni imar revizyon planının kabul edilmesi durumunda Erzurum Cumhuriyet Caddesi üzerinde bulunan arsaya 2 yıl içinde iş merkezi yapılmasının hedeflendiğini açıkladı.
Hemite kalesi restore ettirilecekOsmaniye Kültür ve Turizm Müdürü Ahmet Tabur, Hemite Kalesi''nin restorasyonunun yapılabilmesi için girişimde bulunduklarını bildirdi. Tabur, yaptığı açıklamada, kente 20 kilometre mesafede bulunan, tarihi Hemite Kalesi''nin onarım projesi için çalışma başlatıldığını söyledi. Ahmet Tabur, Kültür ve Turizm Bakanlığına 50 bin YTL bedelli proje sunduklarını, ödeneğin gelmesi durumunda çalışma başlatılacağını söyledi. Hemite Kalesi''nden, güneşin doğuşu ile gün batımı, Kırmıtlı Kuş Cenneti ve Ceyhan Nehri izlenebiliyor.
Tarih: 21 Temmuz 2008 Kaynak: Zaman
Yabancılara yönelik yeni düzenlemeyle emlak satışlarının artması bekleniyorYabancıların Türkiye''den mülk satın almasının önünü açan son yasal düzenlemenin gayrimenkul satışlarını yüzde 40 artıracağı iddia edildi.
Engelsiz Kent Projesi''nin halkaları genişliyorKonya ve Karaman engellilerin toplumsal yaşama tam katılımlarının sağlanması amacıyla başlatılan ''Örnek Engelsiz Kent Projesi''ne dahil oldu.
Orta Doğu’ya son saldırıAnkara Büyükşehir Belediyesi, Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) Kampusu’ndaki 45 bina için (neredeyse tüm kampus), uygulama imar planı, yapı ruhsatı ve iskân belgesi bulunmadığı gerekçesiyle, 1.8 milyon YTL para cezası kesti.
Günay: Restorasyon işçiliğini beğenmediBakan Günay, Gevaş ilçesinde geçmiş yıllarda restore edilen Halime Hatun Kümbeti, İzzetin Şir Camii ile Akdamar Adası''ndaki tarihi Akdamar Kilisesi Anıt Müzesi''nin restorasyon işçiliğini beğenmedi.
Kestel Belediyesi, meydan projesi için vatandaşlarla istişare yaptıBursa''nın merkez Kestel Belediyesi, yeniden düzenlemesi yapılacak olan Kent Meydanı Projesi''ni ilçedeki tüm siyasi partilerin ve sivil toplum kuruluşlarının değerlendirmesine sundu.
Gökçek, ODTÜ’den elini çek!Vay canına! Meğer yıllar yılı bir kaçak cennetin içinde gezinmişiz.
Sivas''taki arkeolojik kazılarda seramik atölyesi bulunduSivas Belediyesi''nin hayata geçirdiği Selçuk Parkı ve Kent Meydanı Düzenleme Projesi kapsamında Buruciye Medresesi, Şifahiye Medresesi ve Çifte Minareli Medrese ile Kale Camii ve hamam kalıntılarının olduğu bölgede başlatılan kazı çalışmaları devam ediyor.
TOKİ''den Ege''ye 2 bin 670 konut dahaToplu Konut İdaresi (TOKİ), Başbakan Recep Tayyip Erdoğan''ın İzmir ve Ege''ye verdiği öneme konut yatırımları ile destek çıkıyor. TOKİ tarafından İzmir, Uşak ve Kütahya''da yaptırılan toplam 2 bin 670 konutun hak sahipleri belirleniyor.
Rusların beğendiği 100 otelden 32''si Türkiye''deRusya ve Bağımsız Devletler Topluluğu (BDT) ülkelerindeki müşterilerin en iyi 100 otel sıralamasında Türkiye''den 32 otel yer aldı.
Bornova Çamdibi yatırıma doydu!Bornova Belediye Başkanı Sırrı Aydoğan, Çamdibi’nde vatandaşların hizmet yakınmalarına son verdiklerini iddia etti. Bölgeye ciddi yatırımlar yaptıklarını söyleyen Aydoğan şöyle dedi: “Çamdibi özellikle sporcu kimliğiyle öne çıkıyor. Bornova’daki Amatör Spor Kulüplerinin büyük çoğunluğu Çamdibi’nde... Bu nedenle yatırımlarımızı ona göre şekillendirdik. Çocuklarımız artık daha iyi şartlarda spor yapıyor. Atatürk Parkı, 950 kişilik Amfi Tiyatro tamamlandı. Kapalı Pazaryeri ve Kültür Merkezi bitti.”
Tarih: 21 Temmuz 2008 Kaynak: Milliyet
İşsizlikten göç veren Sındırgı termal turizme ümitle bakıyorSındırgı Belediye Başkanı Ekrem Yavaş, Emendere Termal Oteli''nin açıldığı 19 Temmuz''un bir milat olduğunu vurguladı. Tütün piyasasının durması ile ilçeden büyük göç olduğunu hatırlatan Kaymakam Avni Oral, termal turizm sayesinde Sındırgı''nın turizm şehri olacağını belirtti.
Dilovası temizlenecekKocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, yaşanan çevre kirliliğiyle Türkiye''nin gündeminde de yer alan Dilovası''nda incelemelerde bulundu.
Meke gölünü kuşlar da terk ettiDünyanın nazar boncuğu olarak gösterilen Konya''nın Karapınar ilçesindeki Meke gölü de kuraklık yüzünden bataklığa döndü.
''Bizim de görüşümüz alınsın''Osmangazi Belediye Başkanı Recep Altepe''nin davetiyle SUKAYPARK''ta buluşan makine, elektrik, harita, jeoloji, jeofizik ve inşaat mühendisleri, mimarlar ve şehir plancıları odalarının yöneticileri, şehri yakından ilgilendiren konularda meslek örgütlerinin görüşüne başvurulmayarak büyük hatalar yapıldığını söyledi.
Topkapı Sarayı ''Müzekent'' oluyorTopkapı Sarayı''nın depolarındaki binlerce eser Sur-u Sultani projesi ile gün ışığına çıkarılıyor. Sarayın depolarındaki eserlerin çürüdüğü iddialarının gerçek dışı olduğunu ifade eden İstanbul Kültür ve Turizm Müdürü Doç. Dr. Ahmet Emre Bilgili, "Sur-u Sultani" projesi kapsamında Topkapı Sarayı sınırları içerisindeki üç binanın restore edilerek tarihi eserlerin teşhir alanı olarak kullanılacağını söyledi. Yeterli sergi alanı olmadığı için depolarda korunan eserler bu projeyle birlikte ziyaretçilerin ilgisine sunulabilecek. Restorasyon çalışmaları süren Zührevi Hastalıklar Hastanesi, Milli Eğitim Matbaa Meslek Lisesi ile Matbaa-i Amire binası depo ve teşhir alanı olarak kullanılacak. Proje tamamlandığında Sur-u Sultani olarak adlandırılan Topkapı Sarayı ve bahçesi, ancak 3 günde gezilebilen bir ''Müzekent'' haline gelecek.
Tarih: 21 Temmuz 2008 Kaynak: Yeni Şafak Yazan: Şamil Kucur
İstanbul''a helikopter parkıİstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi, şehrin uygun görülecek yerlerine helikopter park alanı yapılmasını içeren kararı kabul etti. Son yıllarda hızla gelişen sivil havacılık sektörü artık şehir içinde helikopterle ulaşımı da gündeme getirdi. Hızlı ve zaman tasarrufu sağlayan bir ulaşım aracı olan helikopterlerin tercih edilmesi ve hava ulaşımının etkinleştirilmesi amacıyla ''heliport'' adlı park alanlarının yapılmasını öngören karar Büyükşehir Belediye Meclisi''nde kabul edildi. Belediye''nin uygun göreceği yerlere helikopter park alanı yapılması ve buraların işletilmesinin otopark şirketi İSPARK tarafından işletilmesini içeren meclis raporu oy birliği ile kabul edildi. Şehrin belirli alanlarında yapılacak parkların, helikopter ile İstanbul turları ve hasta nakli amacıyla kullanılacağı belirtildi.
Tarih: 21 Temmuz 2008 Kaynak: Yeni Şafak Yazan: Gökhan Yılmaz
Şırnak’ın yeni derdi “çevre kirliliği”Şırnak’ın sorunlarına son yıllarda bir yenisi daha eklendi. Şırnakl’lıların da artık çevre sorunları var. 8 yıldır faaliyet gösteren termik santralin yarattığı kirlilik TÜBİTAK tarafından belgelendi.
Konutların çoğunun deprem sigortası yokTürkiye genelinde, Doğal Afet Sigortası kapsamında bulunan yaklaşık 13 milyon konuttan 2,7 milyonunun doğal afet sigortası yaptırdığı bildirildi.
Kentsel Dönüşüm Projeleri protesto edildiBeyoğlu''nda toplanan bir grup, "Kentsel Dönüşüm Projeleri"ni protesto etti. İstanbul Büyükşehir Belediyesi Metropolitan Planlama ve Kentsel Tasarım Merkezi önünde toplanan ve kendilerini "Yıkımlara Karşı Emekçi Halk Koordinasyonu" olarak nitelendiren grup adına bir basın açıklaması yapan Köksal Doğan, "Kentsel Dönüşüm Projeleri"nin yürürlüğe girmesinden bu yana İstanbul başta olmak üzere yerleşim alanlarının yıkım ve rant alanı haline geldiğini iddia etti. İstanbul''da yıkılması beklenen 25 bölgenin olduğunu ileri süren Doğan, "Kentsel Dönüşüm Projeleri"nin sadece İstanbul ile sınırlı olmadığını, Ankara''da Dikmen Vadisi''ndeki yıkımın halen gündemde olduğunu, Mersin ve İzmir''de de aynı uygulamaların bulunduğunu savundu. Polisin önlemleri altında açıklamayı tamamlayan grup, daha sonra olaysız dağıldı.
Tarih: 21 Temmuz 2008 Kaynak: Yeni Şafak
‘Bir tasarruflu ampul çevreye iki ağaç kadar katkı sağlar’‘Enerji verimliliği’ kampanyasıyla il il dolaşarak halka tasarruf çağrısında bulunan Hilmi Güler, bir ailenin sadece ampul değişimi yoluyla yılda 70 YTL’lik elektrik tasarrufu sağlayabileceğini belirtti.
Konya’nın üstü ‘hazine’ doluYaklaşık 9 bin yıllık Çatalhöyük ve 10 bin yıllık Boncuklu Höyük kazılarının yapıldığı Konya’da 350 höyük bulunuyor. Çumra ilçesi sınırları içindeki Çatalhöyük kazısında görevli arkeolog Gülay Sert, Konya’daki höyükleri köy köy gezerek tespit ettiğini söyledi. Sert, “Konya, bir höyük zengini. Bölgede 350 höyük bulunuyor ve bunlardan sadece birkaçında kazı çalışmaları var. Diğerleri hazinesiyle öylece bekliyor” dedi. Sert; “henüz okunmamış ansiklopedi gibi. İçinde neler olduğunu kimse bilmiyor” diye nitelendirdiği höyüklerin yer altına gizlenmiş şekilde olmadığını, bazılarının üzerinde parklar olduğunu, bazılarının üzerinde de üretim yapıldığını kaydetti.
Tarih: 21 Temmuz 2008 Kaynak: Türkiye
Elektrikte fiyat kaygısı santral özelleştirmelerini askıya aldırdıElektrik fiyatlarını dengede tutmak isteyen hükümet politik boyutu da olan sınırı aşan sular üzerindeki Atatürk, Keban, Karakaya, Karkamış ile Çeaş ve Kepez’e ait bazı santralleri özelleştirme dışı tutmayı planlıyor.
Bayrampaşa Cezaevi park ve kültür alanına dönüşüyor…Türkiye''nin en büyük cezaevlerinden Bayrampaşa Cezaevi’nin kapısına törenle kilit vuruldu. Cezaevinin yerinde ağırlıklı yeşil alanların yer alacağı, kültür-sanat ve rekreasyon alanlarından oluşan bir projeyi hayata geçireceklerini açıklayan Başkan Topbaş, “İnsanların gelmek için can attığı, soluk alınacak bir alan ortaya çıkacak” dedi.
Antalya’ya tatile geldiler hayvanat bahçesi kurdularTatil için geldiği Antalya’yı çok seven ve ailesiyle birlikte Türkiye’ye yerleşmeye karar veren Alman vatandaşı Uli Savitzki ve eşi Cindy Evert, Manavgat’ta 200 bin euro harcayarak hayvanat bahçesi kurdu. Onlarca hayvana bakıcılık yapan Alman aile, Türkiye’ye hayran olduklarını söylüyor. 6 bin metrekarelik alana kurulu hayvanat bahçesinde 60 farklı hayvana bakan Uli Savitzki, amacının para kazanmak olmadığını hayvanları sevdiği için böyle bir iş yaptığını kaydetti. Hayvanların yem parasını çıkarmak dışında hiç bir gelir beklentisi olmadığını belirten Uli Savitzki, hayvanat bahçesini genişletmek istediğini ancak yurt dışından hayvan getirmenin zor, Türkiye’den yeni hayvanlar almanın ise çok pahalı olduğuna dikkat çekti. Almanya’da hobi olarak hayvan beslediklerini burada ise profesyonel olarak hayvanat bahçesi oluşturduklarını belirten Uli Savitzki’nin eşi Evert, “Antalya’da çok mutluyuz” dedi.
Tarih: 21 Temmuz 2008 Kaynak: Türkiye Yazan: Ayhan Türkez
İzmir’in suyu için hapis isteniyorHalka İzmir’de ‘bile bile’ arsenikli su içirildiğini söyleyen İzmir Barosu Avukatı Yunus Kuşçu, belediye ve il sağlık müdürlüğü hakkında suç duyurusunda bulundu.
Sultanbeyli''de 7 dönüm orman yandıSultanbeyli''de bir ormanlık alanda çıkan yangın, itfaiye ekiplerince söndürüldü. Hasanpaşa Mahallesi mevkisindeki ormanlık alanda henüz belirlenemeyen bir nedenle yangın çıktı. Yangın, İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve Sultanbeyli Belediyesi itfaiye ekiplerin müdahalesiyle kontrol altına alınarak söndürüldü. Yangında, yaklaşık 7 dönüm ormanlık alan zarar gördü. Bu arada, ormanlığın girişinde bulunan bir özel güvenlik şirketine ait birçok dosyanın dışarı atıldığı ve dosyaların birileri tarafından yakıldığı kaydedildi.
Tarih: 21 Temmuz 2008 Kaynak: Dünya
İstanbul’un içme suyunda koliform bakteri oranı sıfır!..Melen suyunda bin oranında koli basili çıktığı iddialarının asılsız olduğunu vurgulayan Başkan Topbaş, “İstanbul’un içme suyunda koliform bakteri oranı sıfırdır. İstanbul’da bu olayı çıkararak İzmir''i kurtarırız zannediyorlar. Önce İzmir’le uğraşsınlar. İzmir’de hala su kirliliği devam ediyor” dedi.
Gökçek’e açık çağrı: Buyur önce bunları yıkEryılmaz, Gökçek’e yıkılması gereken yerler listesi verdi. Listede Dışışleri Bakanlığı da var. ‘ODTÜ’yü yıkarım, yıkamazsın’ kavgası büyüyor.
Merrill Lynch 4,89 milyar dolar zarardaABD''li Merrill Lynch bankası ikinci çeyrekte 4,89 milyar dolar zarar etti. ABD''nin üçüncü büyük yatırım bankası, 30 Haziran itibariyle sona eren ikinci çeyrekte 4,89 milyar dolar (hisse başına 4,97 dolar) zarar ettiğini açıkladı.
‘Müze çöplük gibi’ demediVan Müzesi’nde incelemelerde bulunan Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, depodaki eserlerin halini görünce adeta isyan etti: “Depo koşullarımız çok kötü. Bu koşullarda birçok eser çürür. Bir an önce tedbir almamız gerekir. Depo koşulları birçok yerde olduğu gibi kötü. Bizim depolarımız, o tabiri (çöplüğü kastediyor) kullanmak istemiyorum.” Günay, müzeden çıktıktan sonra Kültür ve Turizm İl Müdürü’ne, özellikle bakımsız olan müze deposunun bir önce temizlenmesini, bir dahaki ziyaretinde bu şekilde görmek istemediğini belirterek, Van Kalesi’ne gitti.
Tarih: 21 Temmuz 2008 Kaynak: Radikal
3 bin yıllık tarihe dinamitBurdur’un Gölhisar ilçesindeki 405 hektarlık alanda yer alan ve Antik Frigya, Pisidya, Likya ile Karya arasında geçiş bölgesi olan Kibyra’da Burdur Müzesi ile Akdeniz Üniversitesi...
Dört duvara sanat döşeyinEv ve iş yerlerinin duvarları artık boya ve duvar kağıdıyla değil, dünyada hızla yayılmakta olan yepyeni bir yöntemle dizayn ediliyor: Duvar Etiketi
İkizdere için HES''e karşı tepki eylemleri"Vadime Dokunma" mitingi ve şenliğinde 10 bilim adamı yörenin geleceğini tartışacak. İkizdere Derneği''nin başını çektiği İkizdere Sivil Toplum Kuruluşları, bölgede yürütülen 19 HES projesine karşı mücadelesini tüm hızıyla sürdürüyor.
Anadolu perakende yatırımda İstanbul’u geçtiİstanbul’da aktif 64, inşaat halinde 47 ve planlanan 42 alışveriş merkezi yatırımına karşılık, Anadolu’da aktif 135, inşaat halinde 78 ve planlanan 109 alışveriş merkezi yatırımı bulunuyor.
Halk Bankası, genel müdürlük binası için arsa aldıHalk Bankası, yeni genel müdürlük binası için Ataşehir''de Başbakanlık Toplu Konut İdaresi Başkanlığına ait arsaya 223 milyon 467 bin 518 YTL ödendiğini bildirdi.
Asırlık minare kriziDenizli''nin Çal İlçesi''ne bağlı Sapçılar Köyü yakınlarında yer alan, 500 yıllık Kayı Pazar Camisi''nin ayakta kalan minaresinin restorasyonu dört uzman ve bürokratı mahkemelik etti.
”En kapsamlı dönüşümlerden biri Malatya''da yapılacak”Başbakanlık Toplu Konut İdaresi (TOKİ) Başkanı Erdoğan Bayraktar, Malatya''da gerçekleştirilecek kentsel dönüşümünün çok önemli olduğunu söyledi. Bayraktar, "Türkiye''de en kapsamlı kentsel dönüşümlerden biri Malatya''da yapılacak" dedi.
Taşburun balıkçı kulübeleri kalkıyorBirinci derece arkeolojik SİT alanı olan bölgedeki kulübeler, balıkçı barınağının tali mendireğine taşınacak. Balık satışı yapanlara ise Mavişehir karşısında daha modern satış mekanları verilecek.
"Su akarken biz bakmayacağız"Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler, "Su akarken biz bakmayacağız. ''Su akar Türk bakar'' sözünü, ''Su akar Türk yapar'' sözüne dönüştürüyoruz" dedi.
Bahçeşehir bitti, TOKİ alacağı bitmediTOKİ inşası yıllar önce biten Bahçeşehir Projesi kapsamında Eksen Holding''e fazladan ödediği 241 bin YTL''yi geri almak için dava açtı. Tasfiye halindeki Emlak Bankası''nın tüm mal varlıkları ile gayrimenkulleri, 14 Aralık 2001''de TOKİ''ye devredildi. Devir kapsamında Bahçeşehir Projesi''nin bir bölümü, TOKİ tarafından satışa sunuldu. TOKİ tarafından açılan alacak davasında Tahkim Heyeti''nin, ev sahiplerinin tapu harçları ödemesi konusunda satış hasılatı oranında sorumlu olacağı yönünde karar verdiğine dikkat çekti. "Eksen Holding''in alacağı 154 bin YTL olması gerektiği halde 6 Eylül 2007''de TOKİ tarafından sehven 396 bin 171 YTL ödendiği anlaşılmıştır" denildi.
Tarih: 21 Temmuz 2008 Kaynak: Sabah Yazan: Gökay Usanmaz
TOKİ, Malatya’yı değiştirecekTürkiye’de en kapsamlı kentsel dönüşümlerden birinin Malatya’da uygulanacağını belirten TOKİ Başkanı, kente 800 yataklı modern hastane ve 20 bin kişilik stadyum yapılacağını söyledi.
Gökçek''e asfalta yatarak protestoAnkara Büyükşehir Belediyesi Başkanı Melih Gökçek''in kaçak olduğu gerekçesiyle ODTÜ''deki 45 binanın yıkılabileceğini açıklamasının ardından tepkiler yayılıyor.
KEY’de tarih ve ödeme tutarı belli olduCumhurbaşkanı Gül’ün onaylaması durumunda KEY ödemelerine 28 Temmuz’da başlanacak. 8.5 milyon kişiye toplam 2.8 milyar YTL ödenecek. Ödenecek miktarlar 1 YTL ile 1.391 YTL arasında değişiyor.
Başkent Ankara tanıtılamıyorBaşkentliler, Anadolu''nun ilk uygarlıkları arasında olan Hititlerden, Roma ve Bizans dönemine, oradan cumhuriyetin ilk yıllarına kadar uzanan bir tarihe tanıklık eden Ankara''nın turizm açısından gerektiği kadar tanıtılmadığını düşünüyor.
Hacettepe iddiası"Büyükşehir Belediyesi ODTÜ''yü yıkacak mı?" sorusu kent kulislerinde dolaşırken, Çankaya Belediye Başkanı Muzaffer Eryılmaz yeni bir iddiada bulundu.
Allianoi direnişiBergama’daki Yortanlı Barajı’nın suları altında kalma tehlikesiyle karşı karşıya olan Allianoi antik kentinin kurtarılması amacıyla çeşitli meslek kuruluşlarının temsilcilerinden oluşan Allianoi Girişim Grubu, kazıların yeniden başlatılmasını ve alternatif çözüm önerilerinin geliştirilmesi istemini içeren 5 bin 518 imzalı dilekçeyi Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a göndereceğini açıkladı.
İslam eserlerine Fransız kalmadı2010 yılında açılması planlanan galeri, 86 milyon euroya malolacak. 3 bin metrekarelik bir alana sahip olacak galerinin çatısı, ''rüzgarda dalgalanan peçeye benzeyen bir camla'' kapatılacak.
Başbakanlık Bile KaçakmışÇankaya Belediye Başkanı Muzaffer Eryılmaz, ODTÜ’yü kaçak olduğu gerekçesiyle yıkmaya çalışan Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek’e sert eleştirilerde bulundu.
ABD madem konut şirketlerini kurtaracaktı, niçin özelleştirdiABD''de konut finansmanında yaşanan kriz güçlü ve büyük bir devlet ile mali sistemin çeşitlendirilmesi gerektiğini ortaya koydu.
Yabancıya ‘güvenli’ satışYabancılara gayrimenkul satışı ile ilgili yeni yasal düzenlemenin uygulamasına ilişkin genelge önceki gün yayımlandı.
Çimsa''dan 3 ile 20 milyon dolarlık yatırımTürkiye''nin önde gelen çimento ve hazır beton kuruluşu Çimsa, hazır beton alanında Türkiye''de bugüne dek kaydedilmiş en büyük inorganik büyümeyi gerçekleştirdi. 19.250.000$ karşılığında Bilecik Hazır Beton tesislerini ve Agrega ocaklarını satın alan, Eskişehir Güçlü Hazır Beton''dan 2 tesis ve 3 santral kiralayan Çimsa, hazır betonda 100 milyon dolar ciro hedefiyle hareket ediyor. Kapasitesini yaklaşık yüzde 40 artıran Çimsa, tesis sayısı (41) açısından da Türkiye''nin en büyüğü oldu.
Tarih: 21 Temmuz 2008 Kaynak: Referans
Melen’e kanalizasyon karışıyorCHP İstanbul İl Başkanı Gürsel Tekin, yaptırdıkları analiz sonucunda Melen suyuna Düzce’nin kanalizasyonu ve sanayi atıklarının karıştığını tespit ettiklerini açıkladı.
Projelere DPT sınırıYatırımlarda, maliyeti 5 milyon YTL ve aşan projelerde, ödenek, yer ve süre değişikliği talep ve onayı, proje sahibi kuruluşun bağlı olduğu bakanın iznine tabi olacak.
Sabancı da nükleer santral ihalesindeSabancı Holding Türkiye''nin ilk nükleer santralı olan Mersin Akkuyu projesi için açılan ihalenin şartnamesini satın almaya karar verdiğini açıkladı ve böylece bu ihalede şartname alan firma gruplarının sayısı 9''a çıktı.
Bayrampaşa Cezaevi boşaldıTürkiye’nin en büyük cezaevlerinden biri olan, firarları, cezaevi isyanları ve ünlü mahkûmları ile adı hep gündemde kalan Bayrampaşa Cezaevi kuruluşundan 40 yıl sonra kapatıldı.
Gayrimenkul alım satım harcında değişiklik5766 sayılı Kanunla Harçlar Kanunu''nda yapılan ve sessiz sedasız yürürlüğe giren bir önemli değişiklikte,"Gayrimenkul devir ve iktisaplarında" ödenen harçlarla tapu ve kadastro harcındadır.
81 ilde su sıkıntısı yokÇevre ve Orman Bakanlığından cuma günü yapılan yazılı açıklamada, "İçme Suyu ve Sanayi Suyu Temin Eylem Planı''na göre yürütülen çalışmalar neticesinde 81 ilde kesinlikle içme suyu sıkıntısı bulunmadığı" bildirildi. Açıklamada, bazı basın-yayın organlarında Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu''na atfen "İki yıl sonra 41 kent susuz kalacak", "2010 yılında Türkiye''nin yarısı su sıkıntısı çekecek" başlıklı haberlerin yer aldığı belirtilerek, "Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu''nun böyle bir mülakatı ve açıklaması kesinlikle bulunmamaktadır" denildi.
Tarih: 21 Temmuz 2008 Kaynak: Referans
Nükleer enerjiye dur deyin!Paris geçen hafta sonu dünya medyasının ilgi odağıydı. AB’nin altı aylığına başkanlığına gelen Fransa, Eiffel, Louvre ya da Notre Dam’a girebilmek için kuyruklarda bekleşen turist gruplarının yanı sıra Akdeniz için Birlik Zirvesi’ne katılan 43 ülkenin temsilcilerine de ev sahipliği yaptı.
‘Haydarpaşa yok olur’Tarihi Haydarpaşa Garı’nı da içine alan 110 hektarlık alanda 70 katlı çok sayıda gökdelenin yapılmasının önünü açan “Haydarpaşa Manhattan” projesi için ilk ihale önceki gün yapıldı.
Bomonti''de revizyona gidildi yatırım miktarı ikiye katlandıProjedeki değişiklikler ve maliyet artışı nedeniyle IC Grubu''nun 2008''in sonbaharında yapımına başlayacağı Bomonti projesinde yatırım maliyeti ikiye katlandı.
Sektörde milyar dolarlar dönüyor ama kanunumuz çıkmadıEmlak sektöründe milyar dolarların döndüğünü ama halen emlakçılık kanunun çıkmadığını söyleyen ünlü emlak müşaviri, çevreci ve medyatik işadamı Salim Taşçı, Patron Patrona köşesine konuk oldu.
İkinci Four Seasons’a onayFour Seasons Otel’inin sahibi Astay Gayrimenkul, ünlü işadamı Halil Bezmen’in TMSF tarafından el konulan Kazlıçeşme’deki arazisi üzerine 5 yıldızlı otel yapacak.
Kosifler, 25 Hilton Garden Inn açacakOtel zinciri Hilton, Mardin ve Şanlıurfa’da Hilton Garden Inn markası altında oteller açmak üzere Kosifler Grubu ile iki yeni anlaşma imzaladı. Bu oteller, kısa bir süre önce Hilton Hotels Corporation ve Kosifler Grubu arasında imzalanan, 25 otellik stratejik işbirliği sözleşmesi kapsamında yer alıyor. Hilton Otelleri Avrupa Başkanı Wolfgang Neumann, "Bu iki yeni otel anlaşmasının imzalanmasıyla birlikte beş yıl gibi kısa bir sürede Türkiye’deki varlığımızı üç katına çıkarabilmeyi ve aynı zamanda Hilton Garden Inn markasıyla yüksek kalitede ekonomik konaklama talebini karşılamayı hedefliyoruz" dedi. Neumann, "Türkiye’deki orta segment otellere yönelik talep arttığı sürece, Kosifler Grubu ile kurulan bu birlikteliğin genişleme planlarımızı hızlandırmamıza ve Hilton Garden Inn markasını ülkenin lider markalarından biri haline gelmesine yardımcı olacağına inanıyoruz" diye konuştu.
Tarih: 21 Temmuz 2008 Kaynak: Hürriyet
Mobil WC kriterleriSağlık Bakanlığı, konser alanları ve fuarlarda yaygın olarak kullanılan mobil tuvaletlerin standartlarını belirleyen bir genelge yayımladı.
Antik kenti dinamitledilerBurdur’un Gölhisar İlçesi’nde tarihi eser kaçakçılarının, Kibyra Antik Kenti’nde nekropol bölümü kazılarında, toplu yer altı oda mezarlarının dinamitle patlattığı ortaya çıktı. Kazı ekibi sorumlularından Akdeniz Üniversitesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Yard. Doç. Dr. Şükrü Özüdoğru, "Tepeyi, tavandan dinamitle patlatarak delmişler. 5-6 kişinin gömülü bulunduğu oda mezarlarındaki iskeletler dağılmış. Ölü gömme gelenekleriyle mezarların yanına bırakılan hediyelik eserler çalınmış" dedi. Özdoğru Gölhisar Kaymakamlığı’na kaçak kazıları bildirdiklerini söyledi. Kibyra Antik Kenti, elde edilen bulgulara göre, tarihte atları, silahşörleri, 32 bin askeri ve süvarisiyle ün kazanan, dört ayrı dilin konuşulduğu, sosyal ve kültürel hareketliliğin yoğun olduğu bir yerleşim alanı olarak biliniyor.
Tarih: 21 Temmuz 2008 Kaynak: Hürriyet
En büyük gölet benim yarışıyla su tasarrufu nasıl yapılırGünümüzde bu kurak ve sıcak bölgede artık yarış dev havuzlu, göllü ve lagünlü projeler arasında. Maalesef otomobil yarışlarına dur diyen polisimiz var ama insan yapımı bu dev göllere dur diyecek bir yetkili yok.
Türkiye’de imar sorunu (2)1970’li yıllara gelinceye değin yaşanan süreçte, anlamı “kent toprağında rant yaratma ve oluşan ranttan kimin ne kadar pay alacağını yeniden düzenleme” aracına indirgenmiş ve bu nedenle yaptırım gücü ve saygınlığı kalmamış olan imar planları ile kentlerin sorunlarının çözülmesi mümkün değildi.
Tekel''e ait 2 taşınmazın satışı tamamÖYK, Marmaris ve İstanbul''da bulunan iki taşınmazın satışını onayladı.
Var mı İstanbul’dan popüleri?İstanbul, Avrupa’nın popüler şehirleri Paris, Prag, Venedik, Barselona ve Viyana’yı geride bırakarak en iyi üçüncü kenti şeçildi.
"Apartmanların enerji tüketiminde asansör giderlerini ciddiye almıyoruz"Makina Mühendisleri Odası (MMO) Erzurum İl Temsilciliği Yürütme Kurulu Başkanı Doç. Dr. Mehmet Gavgalı, binaların tükettiği enerjinin yaklaşık yüzde 10''nun asansörler tarafından kullanıldığına işaret ederek, bu durumun apartman bütçelerini zorladığını söyledi.
ODTÜ''nün binaları ve AK Parti davasıAnkara Büyükşehir Belediyesi''nin binaları için yıkım kararı aldığı ODTÜ ile Anayasa Mahkemesi''nde kapatma davası süren AK Parti arasında bir benzerlik var.
Güneş evi ile çevreci enerji Alman kombi ve ısıtma sistemleri üreticisi Vaillant, Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi''nce yaptırılan Güneş Evi''nin elektrik sistemini döşedi. Binanın çatısına yerleştirilen 24 adet 162 Wh kapasiteli güneş pilleri ile saatte 3,88 kw elektrik üretecek. Bu elektrik 100 wattlık bir ampulün 38 saate kadar yanmasını sağlayabiliyor. Ayrıca evdeki diğer elektrikli cihazlar da enerjisini buradan alacak.
Tarih: 18 Temmuz 2008 Kaynak: Zaman
Gecekondu bölgesinde yükselen konutlara İngiliz ve Araplar talipToplu Konut İdaresi (TOKİ) başkentin 4,5 milyar dolarlık Kuzey Ankara Projesi için yabancı ortaklarla görüşüyor. Ankara Büyükşehir Belediyesi ile ortaklaşa gerçekleştirilen projenin 2012 yılında tamamlanması planlanıyor.
Yeraltında neler oluyor?Kanalizasyon yeraltı suyuna, şebeke suyu kanalizasyona karışıyor; her ikisi birden denize dökülüyor. Tarımda masrafsız diye bol sulama yapılıyor, toprak tuzlanıyor, çölleşmeye yol açıyor.
5 bin yıllık antik kentte 154 yıldır kazı yapılıyorTarihte ilk altın paranın basıldığı Manisa’daki Sart Antik Kenti’nde 1854 yılında başlatılan kazılar sürüyor. Eserlerin henüz 0.06’sının çıkarıldığı tahmin ediliyor.
KEY alacağı mahkeme yolundaKEY alacağının kişi başına yaklaşık 3 bin 366 YTL olması gerektiğini hesaplayan Kamu-Sen, 8,5 milyon hak sahibine yarı yarıya daha az ödeme yapılmasına karşı konuyu yargıya götüreceğini açıkladı.
Atatürk Havalimanı kendi enerjisini üretecekİstanbul Atatürk Havalimanı’nda uygulanacak projeyle havaalanının tüm elektrik ihtiyacı, ısıtmanın yüzde 40, soğutmanın ise yüzde 35’i karşılanacak.
Ankara’da hızlı enerji trafiğiTürkiye ve İsrail, içinden petrol, doğalgaz, elektrik, su ve fiberoptik geçecek Akdeniz Boru Hattı için fizibilite yapılmasına karar verdi.
Nükleer santrala 8 talip varMersin-Akkuyu’da kurulması planlanan Türkiye’nin ilk nükleer santral inşaatı için mart ayında açılan yarışma çerçevesinde, 8 firma şartname aldı.
Kuraklıktan sonra kokuSon sağanaklar da İstanbul’un barajlarına deva olmadı. Kente su sağlayan barajlarda doluluk önceki gün yüzde 29.79 iken, dün yüzde 29.71’e geriledi. Su seviyesinin azalmasının yanı sıra, ‘kötü koku’ da tartışma konusu.
"Bakanlık İzmir''e çifte standart uyguluyor"İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, kent suyunda ''''standardın üzerinde'''' bulunan arsenik değerlerine karşı hızla tedbirler aldıklarını, buna rağmen Sağlık Bakanlığı tarafından İzmir''e karşı çifte standart uygulandığı savundu.
TCDD 390 kilometrelik demiryolunu yenileyecekTürkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları Genel Müdürlüğü (TCDD), 2008 sonuna kadar 390 kilometre demiryolunu yenileyecek ve 5863 rayı değiştirecek. TCDD Genel Müdürlüğü yetkililerinden edinilen bilgiye göre, Türkiye''de 8697 kilometresi ana hat, 2287 kilometresi tali hat olmak üzere toplam 10 bin 984 kilometre demiryolu hattı bulunuyor.
Mega yatırıma Maliye darbesiBodrum Yat İmalat Bakım Onarım ve Çekek Yeri Toplu İşyeri Yapı Kooperatifi, Milas’ın Ören Beldesi’nde 275 dönümlük araziye Yat İmalat Bakım ve Onarım Çekek Yeri kurmayı planladı.
Ve Kızılırmak can çekişiyorAnkaralılar için tartışmalı biçimde içme suyunu veren Kızılırmak’ın Sivas bölümü, yaz kuraklığı nedeniyle büyük oranda düştü. Başkent her an su sıkıntısına girebilir.
Kuraklık yüzünden düğünler ertelendiZiraat Odaları Birliği''nin araştırmasına göre, geçtiğimiz yıl kuraklık nedeniyle tarımsal üretimde beş milyar YTL zarar meydana geldi.
Ya yasayla düzelir ya da YıkarızODTÜ ile ilgili belediyenin kestiği cezaya ve yıkım tehdidine tepkiler büyürken, Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, "ODTÜ’nün bu saatten sonra plan yapılarak kurtulması mümkün görünmemektedir. Tek çözüm yapılaşmanın affedilmesi için özel bir kanun çıkartılmasıdır. Çözüm için elimizden geleni yaparız. Değilse de mecburen yıkılır" dedi.
Topbaş''a Tokat gibi 2 Önergeİstanbul’un onca yatırıma rağmen aylar sonra tekrar susuzlukla karşı karşıya kalması ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Başkanı Kadir Topbaş’ın “Daha az duş alın” gibi su tasarrufu taktikleri vermesi sadece kamuoyunu değil, İBB Meclisi’ni de karıştırdı.
2010 yılında Türkiye''nin yarısı su sıkıntısı çekecekÇevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu, Ankara, Aydın, Çorum, Erzurum, Nevşehir, Sinop, Şırnak''ta su sıkıntısı çekildiğini belirterek, 2010 yılında bu kentlere 34 kent daha ekleneceğini söyledi.
Greenpeace''den korkutucu uyarıGreenpecae Akdeniz Genel Direktörü Dr. Uygar Özesmi, ''''Büyük felaketler bizi bekliyor. Türkiye''nin bir sahra iklimine doğru gitmesi söz konusu'''' dedi.
ABD''de apartman inşaatı arttıMortgage krizi ile birlikte güderek küçülen ABD emlak sektörü dün gelen rakamlarla umutlandı. ABD''de, müstakil konut inşaatları düşerken, apartman inşaatları artış gösterdi.
Türkiye yabancıyı güleryüzle çeken İspanya''yı örnek alsınEkonomist Prof. Dr. José Villaverde Castro Türkiye''nin doğrudan yabancı yatırım çekmek için İspanya modelinden yararlanabileceğini söyledi.
TOKİ''yi örnek alan şirketler de arazilerini ihaleye çıkardıToplu Konut İdaresi (TOKİ) ve TOKİ iştiraki şirketlerin ellerindeki arazileri açık artırma, hasılat paylaşımı modeli gibi yöntemlerle ihale ederek rekor fiyatlarla satması, şirketlere de örnek oldu.
Takvim
<<Temmuz 2008>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
  1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.