Haberler

21 Temmuz 2009, Salı

İnsanların Çöp Konteynerinde Ne İşi Var?İnsanların Çöp Konteynerinde Ne İşi Var?Terkedilmiş çöp konteynerleri sıcak yaz günlerinde New Yorklular için popüler bir serinleme aracı oldu. Macro-Sea isimli şirket, konteynerleri yerinin belirli kişilerin bildiği bir yerde havuza dönüştürdü, herkese açık olmayan partiler verdi... Böylelikle herkesin ilgisini kolaylıkla çektiler, herkes havuzu konuşur oldu, "Acaba havuz nerede?" sorusu sıklıkla sorulur oldu. New York Times''dan Melena Ryzik, Brooklyn''in endüstriyel bölgesindeki Gowanus Kanalı''nın kıyısındaki gizli havuz partilerinden birine ziyarette bulunmuş, izlenimlerini yazısında aktarmış. Haberin Devamı
YTÜ 2009 Kamp Ateşi Alanya Kaleiçi''nde YanıyorYTÜ 2009 Kamp Ateşi Alanya Kaleiçi''nde YanıyorYıldız Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Öğrencileri Yaz Uygulama Atölyesi 2009 yılı çalışmaları Alanya Kaleiçi''nde gerçekleştiriliyor.
Ferroli 2009''u eğitim yılı ilan ettiFerroli 2009''u eğitim yılı ilan etti2009 yılında bayi ve teknik servisleri için yoğun bir eğitim programı gerçekleştiren Ferroli, enerji verimliliği konusunda da tüm Türkiye''yi bilgilendirmek için çalışmalarını aralıksız sürdürüyor.
Bu yarışmada kazanan şehrin kendisi olacakBu yarışmada kazanan şehrin kendisi olacakHızla büyüyen metropolleri mercek altına alan Urban Age projesi, bu yıl 100 bin dolarlık ödülünü İstanbul''dan bir çalışmaya verecek. Başvurular açıldı; bu bir açık duyurudur...
Paris''i Yeniden YaratmakParis''i Yeniden Yaratmakİktidara gelene kadar Fransa''nın yeni Başbakanı Nicolas Sarkozy mimarlığın öncülerinden birisi olacak gibi görünmüyordu. Seçilmesini takip eden haftalarda Paris''te konuşmuş olduğum mimarlar Sarkozy''i, entellektüel kapasiteden yoksun bir kültürel beğeniye sahip olduğunu ima ederek, "Amerikalı" olarak nitelendirmişlerdi.
Kentlerin Yeni Eğilimi: Otoyolları "Sökmek"Kentlerin Yeni Eğilimi: Otoyolları "Sökmek"Kuzey Amerika''nın otoyolları, yarım yüzyıl öncesinden bu yana kent merkezlerinin etrafından dolaşacak ve onları ikiye bölecek şekilde inşa edildi. Bugün ise ibre, söz konusu otoyolların bir kısmını "söküp atmak" ve yerlerine estetik görünümlü bulvarlar ve parklar inşa etmekten yana. Milwaukee, San Fransisko ve Oregon eyaletindeki Portland gibi şehirler, otoyol yıkım çalışmalarını çoktan tamamladı ve ortaya kayda değer sonuçlar çıktı. Bu başarıları gören Seattle, Cleveland ve Oklahoma City de kendi söküm projelerine girişti. Bunlar dışında bir düzine Kuzey Amerika şehri de benzer planlar üzerine çalışıyor veya tartışıyor.
Utanç çukuruna 6. davaUtanç çukuruna 6. davaBüyükşehir Belediyesi''nin hazırladığı plana İzmir Valiliği''nden sonra eski başkanlardan Yüksel Çakmur ve arkadaşları da mahkeme nezdinde itiraz etti.
Mimar Ayşin İpekçi ile Cem Yurtsever Kudüs''ün merkezine kampüs yapıyorMimar Ayşin İpekçi ile Cem Yurtsever Kudüs''ün merkezine kampüs yapıyorKudüs''ün merkezindeki Bezalel Güzel Sanatlar Akademisi kampüsü için açılan uluslararası yarışmayı Türk mimarlar Ayşin İpekçi ve Cem Yurtsever kazandı.
Battal Gazi''nin kalesi restore ediliyorBattal Gazi''nin kalesi restore ediliyorBattal Gazi''nin kahramanlıklarıyla destanlaşan Malatya Kalesi''nin yıkılmaya yüz tutmuş surlarının restorasyonuna başlandı. Battal Gazi Belediye Başkanı Selahattin Gürkan,"Geçmiş uygarlığımızı, tarihi kimliğimizi bugüne taşımak gibi bir sorumluluğumuz var, onun için çalışıyoruz" dedi.
Atatürk Stadı Bursa''nın gururu olacakAtatürk Stadı Bursa''nın gururu olacakTürkiye''de düzenlenmesi için adaylık başvurusu yapılacak olan 2016 Avrupa Futbol Şampiyonası''nın ilk bölümü, başvurunun kabul edilmesi halinde Bursa''da yeni yapılacak olan Atatürk Stadı''nda gerçekleştirilecek.
Bu zihniyete 100 köprü lazım!Bu zihniyete 100 köprü lazım!Söylentilerle birlikte spekülasyonlar başlamıştı, tam adresi edinemesek de ihale yolda; İstanbul Boğazı''na bir köprü daha geliyor.
Avrupalı Öğrencilerden Avrupa''nın En Büyük Adliye Sarayına Tam Not Avrupalı Öğrencilerden Avrupa''nın En Büyük Adliye Sarayına Tam Not İstanbul Çağlayan''da Varyap tarafından yapımına devam edilen Avrupa''nın en büyük adliye sarayı AB''den ilk onayı aldı!
Geçmişe Sürgün Edilen Gelecek VizyonuGeçmişe Sürgün Edilen Gelecek VizyonuBir binanın kıymetini bilmemiz için ne kadar yaşlanması gerekiyor? Peki ya bir binanın kültürel önemi, maddi ve bürokratik sorunları ne zaman gölgede bırakır? Bunlar, Kisho Kurokawa''nın yıkılma ihtimali taşıyan tarihi binası Nakagin Kapsül Kulesi söz konusu olduğunda akla gelen ilk sorular. Akıl almaz kentsel yaklaşımları Japonya''nın savaş sonrası dirilişinin simgesi haline gelen Metabolizm hareketinin az bulunur yapısal bir örneği olan kule, şu anda köhnemiş durumda.
Galatasaray gelecek yıl Aslantepe''deGalatasaray gelecek yıl Aslantepe''deBaşbakanlık Toplu Konut İdaresi Başkanı Erdoğan Bayraktar, yapımında yaşanan sorunlar nedeniyle ihalesi iptal edilen Türk Telekom Arena''nın yeni ihalesini 27 Temmuz Pazartesi günü yapacaklarını söyledi.
İstanbul’dan Koca Sinan geçtiTam 421 yıl önce bugün Le Corbusier''nin kendisi dışında mekânı tam olarak kavrayabilen iki mimardan biri olarak gösterdiği Koca Sinan, son nefesini vermişti.
Mimarlar ne işe yarar?Biz gençken Mimar Odaları, Devrimin Türkiye Etabının ihalesini üstlenenlerin arasındaydı. İşin ölçeği muazzamdı, muazzam vakit ve enerji gerektiriyordu. Memleketin mimarlarının ve mimarlığının dertlerine tahsis edecek imkan kalmıyordu.
''Gürültü''den para kazanma dönemiÇevre ve Orman Bakanlığı''nın gürültüyü engellemek için belediye ve valiliklere gönderdiği genelge yeni bir pazar oluşturdu. Uygulamayı duyan ölçüm laboratuvarları gürültü analizi de yapmak için makine alımına başlarken birçok yeni firmanın da sektöre girmek için hazırlık yaptığı belirtiliyor.
İnşaatta KDV indirimi konut talebini arttırdıİnşaat sektörü, yılın ilk üç ayını olumsuz bir performansla geçirmesine karşın KDV ve harç indirimlerinin etkisiyle Mart ayında yükselişe geçti.
İstanbullular''a metrobüs müjdesi: 12 kilometre uzuyorAvcılar-Söğütlüçeşme arasındaki 40 kilometrelik hat üzerinde hizmet veren metrobüsün, 4. etabı olarak planlanan 12 kilometre uzunluğundaki Avcılar-Beylikdüzü hattının, 2010 yılı başında hizmete girmesi planlanıyor.
Özel şirketler heliport yarışındaGökdelenler, özel hastaneler ve plazalar heliport atağına geçti. Bu yıl içinde helikopter pisti bulunan gökdelen sayısının 30''a yükselmesi bekleniyor. Heliport, emlak değerini de yükseltiyor.
Ortaklık için geliyorlarHindistanlı inşaat firmaları ortaklık anlaşması için Türkiye''ye geliyor. Hindistan Construction firmasının ardından şimdi de Varun Earthtech Limited, ortaklık anlaşması için Türkiye''ye geliyor.
50 bin liralık şirket 303 milyon liralık arsa aldıTekel Paşabahçe arazisine 303 milyon TL veren As Asya''yı tanıyan çıkmıyor. Özelleştirme süreçlerinde gizli zenginleri tanıma fırsatı bulan Türkiye, Özelleştirme Yüksek Kurulu tarafından ihalesi gerçekleştirilen bir satışta da As Asya adlı gizemli şirketle tanıştı.
Yer verdik beğenmedilerKadıköy Belediyesi, Başkan Öztürk''ün kızkardeşi ve bazı arkadaşlarının da sahip olduğu villaların arazi planlamasını Emlak Konut''un yaptığını açıkladı.
Japon okullarına "güneş enerjisi"Japonya''da okullarda güneş enerjisi kullanılacak. 2020 yılına kadar kurulacak sistemle japonya''daki 32 bin okulun elektrik ihtiyacı karşılanacak...
Güneş enerjisi ve TürkiyeAvrupa güneş enerjisini konuşuyor nicedir. Fransız Le Monde Gazetesi''nin geçen haftaki başlıklarından biri şöyleydi: "Ya Avrupa Sahra''nın güneşiyle ısınırsa."
Büyükşehir, Kelkit''e kadar genişledi!İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından yaptırılan "Kelkit Kent Parkı" pazar günü düzenlenen bir törenle açıldı.
Günay: Bodrum''a 11 belediye fazlaBakan Ertuğrul Günay: Çok sayıda belediyenin varlığı yarımadada ‘bölünmüşlük'' yaratıyor. Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, Bodrum Yarımadası''ndaki belediye başkanı, oda, dernek temsilcileri ve turizmcilerle bir araya geldi.
TOKİ Başkanı net konuştu: Galatasaray stadı 1 yıl içinde bitecekGalatasaray futbol takımının maçlarını oynayacağı İstanbul Seyrantepe''deki futbol stadı önümüzdeki pazartesi günü, 1 yıldabitirilmek şartıyla ihale edilecek.
Irak, 500 milyar dolarlık projeler için Türk müteahhitleri bekliyorBaşbakan Yardımcısı Ali Babacan''ın resmî daveti üzerine önceki gün Ankara''ya gelen Irak Başbakan Yardımcısı Rafi el İsavi de, Türk müteahhitlerini başkent Bağdat dışındaki bölgelerde de yatırım yapmaları için cesaretlendirmek istediklerini açıkladı.
Yapı ruhsatları arttı, inşaatçı umutlandıHükümetin vergi ve harç indirimleri mart ayında konut sektörünü canlandırdı. Katma Değer Vergisi (KDV) ve harç indirimlerinin etkisiyle 2009 yılı Mart ayında kullanım izni verilen yapı sayısı bir önceki yılın mart ayına göre yüzde 61 oranında artarak 48 bin 634 oldu.
Japonları şaşırtan çalışmaFSM Köprüsü''ndeki 40 günlük sismik takviye çalışması, planlanandan 17 gün erken bitti.
Başkan Altepe: Dünya Bursa''yı konuşacakBüyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, göreve geldikten sonra 100 gün içinde gerçekleştirdiği icraatlarını kamuoyu ile paylaştı.
TOKİ''den yatırım atağıİlk 6 ayda 1,8 milyar liralık yatırımı öngören ihale yapıldı ve 28 bin 91 konutun da yapımına başlandı. TOKİ geçen yıl, toplam 3,9 milyar lira tutarında yatırımı öngören ihale yapmış, 55 bin 114 konutun da yapımını başlatmıştı.
Otopark sorunu giderek büyüyorSivil toplum örgütlerinin temsilcileri, çözüm bulunması gerektiğine dikkat çekiyor. Büyükşehir Belediyesi ise yeni projelerin hazırlıklarının sürdüğüne işaret ediyor.
Manhattan projesi durduAlsancak Limanı-Turan arasındaki bölgeyi gökdelenlerle donatmayı amaçlayan projenin yürütmesi, mahkeme tarafından durduruldu.
''Duble yol'' kenarları, seferberlikle ağaçlandırılacakÇevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu, yapımı tamamlanan yolların etrafının ağaçlandırılması için seferberlik başlattıklarını, Eylül ayından itibaren yol kenarlarına fidan dikimlerinin başlayacağını bildirdi.
İzmir yeni bir otele kavuşuyorFuarlar ve kongreler merkezi olma hedefi doğrultusunda çalışmaların sürdüğü İzmir''in konaklama sorununa bir çözüm de Balçova''dan geldi.
ÖlçekSamsun''dayım bir mimarlık toplantısı için. Elli beş yıl önce denizden gelmiştim buraya... Otuz-kırk yıl önce de bir yarışmanın seçici kurul üyesi olarak...
NYSA, antik kentinde kazılar başladıAydın''ın Sultanhisar ilçesindeki Nysa Antik Kenti''nde 2009 yılı kazı çalışmaları başladı. Ankara Üniversitesi Öğretim Üyesi ve Kazı Başkan Yardımcısı Doç. Dr. Musa Kadıoğlu, gazetecilere yaptığı açıklamada, antik kentteki kazı ve restorasyon çalışmalarının iki ay boyunca devam edeceğini söyledi. Çalışmaların ağırlık noktasını, antik tiyatronun restorasyonu ve meclis binasının oluşturacağını kaydeden Doç. Dr. Kadıoğlu, ''''Çalışmalar özellikle antik kentin cadde, sokak sisteminin araştırılmasına yönelik meclis binası çevresinde gerçekleştirilecek. 30 kazı işçisi, 15 kişiden oluşan Ankara''dan gelen kazı ekibi ile çalışıyoruz. Bu yıl bakanlık tarafından sağlanan desteklerle maddi sıkıntımız yok, yeterli paramız var'''' diye konuştu.
Tarih: 20 Temmuz 2009 Kaynak: Yeni Asır
Köprü değil yaşam için...Uzmanların bütün karşı çıkışlarına rağmen İstanbul''un kuzeyine yapılması planlan 3. köprü, ‘3. Köprüye Karşı Yaşam Platformu'' tarafından yapılan yürüyüşle protesto edildi.
Mimar Ali Eytemiz''den marka kent önerileri-2Dün ilk bölümüne yer verdiğimiz yazısında, mimar Ali Cenk Eytemiz bize İzmir''de özellikle gecekondulaşmayla birlikte çarpık bir kentleşmenin ortaya çıktığını ve şehrin 5 bin yıllık tarihinin toprak altında bırakıldığını anlattı.
İDO ve İGDAŞ''ın özelleştirilmesi için onay çıktı, para metroya harcanacakİstanbul Büyükşehir Belediyesi Meclisi, Plan ve Bütçe Komisyonu''nun İDO ve İGDAŞ''ın özelleştirilmesi yönündeki raporunu Kadir Topbaş kabul etti.
Mimar Ali Eytemiz''den marka kent önerileri-1İş dünyasından duayen isimlerin, ekonominin geleceğini anlattıkları bir yazı dizisi yayınlandı gazetemizde. İzmir''in adına yakışır bir konuma gelmesi için her alanda yapılması gerekenler tartışıldı sayfalarca...
32 bin okul güneş enerjisiyle ısınacakFosil yakıtların azalması ve beraberindeki maliyet sorunu, gelişmiş ülkeleri alternatif enerji kaynaklarına yönlendiriyor. Yenilenebilir enerji kaynakları arasında da kimi kaynaklara göre en az 4 milyar yıl daha ömrü olduğu düşünülen güneş önde geliyor. Teknolojiyi konutlarda da üst seviyede kullanan Japonya, 2020''ye kadar kuracağı sistemlerle ülkesindeki 32 bin ilk ve orta dereceli okulun elektrik ve ısınma ihtiyacını güneşten elde edecek. Öte yandan, AB üyesi ülkeler, yenilenebilir enerji potansiyelinin daha verimli kullanılabilmesini sağlamak için "Yenilenebilir Enerji Aksiyon Planı" çerçevesinde ulusal planlarını devreye sokmayı kararlaştırdı.
Tarih: 20 Temmuz 2009 Kaynak: Sabah
Ve sigara yasağı başladıTürkiye dumansız hayata adım attı, artık sigara sadece evde ve tamamen açık alanda içilebilecek. Sigara şemsiye altı ve sarmaşıkla çevrili kafelerde bile yasak. İçene 69, içmesine izin verene 5 bin 600 lira ceza var.
Genç''ten peyzaj mimarisine destekCanik Belediye Başkanı Osman Genç, "İlçemizde peyzaj çalışmalarına ciddi önem veriyoruz. Belediyemiz, bölgemizde uzman ekiplerle oldukça profesyonel çalışmalara imza atarak bir çok projeyi hayata geçirdi" dedi.
''Seyrantepe''ye dört talip var, Talu''nun hakları korunacak''TOKİ Başkanı Erdoğan Bayraktar, Seyrantepe Spor Kompleksi ihalesi hakkında kamuoyunda oluşan tereddütleri gidermek üzere yarın inşaat alanında bir basın toplantısı düzenleyeceğini bildirdi.
Vali Bulut, restorasyon çalışmalarını incelediTürklerin Anadolu''daki mühürleri olan, Erzurum''daki tarihi eserlerin yenileme ve çevre düzenlemesi çalışmalarına devam ediliyor.
Hintliler ev yapmaya geliyorlarHindistan''ın önde gelen alt yapı müteahhitlik firmalarının Türkiye''ye olan ilgisi giderek artmaya devam ediyor. DEİK''ten yapılan açıklamaya göre, Hindustan Construction şirketinin ardından şimdi de Varun Earthtech Limited''in, Türkiye de ortaklık arayışına girdiği bildirildi. Şirket yetkilileri yeni yapılanmalar ve ortaklık görüşmeleri için Türkiye''ye geliyor.
Tarih: 20 Temmuz 2009 Kaynak: Yeni Şafak
Eskişehir''e deniz geldiEskişehir''de Büyükşehir Belediyesi tarafından yaptırılan Kent Park''ın içerisindeki 350 metre uzunluğundaki yapay plaj 22 Temmuz''da açılıyor.
Nuh Çimento''ya petrol çimentosu üretimi lisansıNuh Çimento Sanayii A.Ş, petrol çimentosu üretimi için Amerikan Petrol Enstitüsünden lisans almaya hak kazandığını duyurdu. Nuh Çimento''nun Kamuyu Aydınlatma Platformunda (KAP) yayımlanan özel durum açıklamasında, şirketin, "Apı Spec q Apı Spec 10 A" standartlarına ve "Apı monogram" programına uygun olarak üretim yaptığı G sınıfı ve Hsr tipi petrol çimentosu üretimi için Amerikan Petrol Enstitüsü''nden lisans almaya hak kazandığı belirtildi. Açıklamada, şirketin aldığı lisansla Türkiye, Irak, İran ve Suriye''de petrol kuyusu çimentosu üreten tek ve ilk kuruluş olma özelliği taşıdığı kaydedildi.
Tarih: 20 Temmuz 2009 Kaynak: Hürriyet Emlak
Dünyadan ''yasak'' manzaralarıTürkiye''de kapalı alanlarda sigara içmek artık yasak! Avrupa ve ABD''de yasak sonrası yaşananlarsa Türk tiryakiye rehber olacak cinsten.
Bugün evim İstanbul yarın New York olabilirNicolas Berggruen (47) çok zengin. Bir o kadar da eksantrik. Forbes’a göre serveti 2 milyar dolardan fazla. Finansçı, emlakçı, dünyanın çeşitli yerlerinde tarlaları var.
My Fantasy Göcek dışındaArmatör Kahraman Sadıkoğlu’nun Göcek koylarında demirli, 800 metrekarelik ‘My Fantasy’ adlı ‘yatı’ Göcek’ten alınarak, Marmaris’te bulunan Aksaz Deniz Üssü’ne götürüldü. Göcek Liman Başkanı Yusuf Toparslan yaptığı açıklamada, daha önce Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin Magosa Limanı’na götürüleceği açıklanan yatın, önceki akşam saatlerinde Göcek’ten ayrılarak, Marmaris’te bulunan Aksaz Deniz Üssü’ne götürüldüğünü söyledi. Toparslan, “Yatın sahibi, 14 yıldır Göcek koylarında bulunan yatı Kıbrıs’a götürmekten vazgeçti” dedi. Dev yatın, Aksaz Deniz Üssü’ne neden gittiği açıklanmadı.
Tarih: 20 Temmuz 2009 Kaynak: Radikal
Yüzlerce ustanın 19 günde yaptığı tarihî Hünkâr Köşkü, artık halka hizmet verecekBursa Büyükşehir Belediyesi Hünkar Köşkü Sosyal Tesisleri, düzenlenen törenle hizmete açıldı. Belediye Başkanı Recep Altepe, yılda 100 bin kişiyi köşkün bahçesinde misafir etmeyi planladıklarını söyledi.
''Git-gel Konya 6 saat'' değil 2.5 saat olacakAnkara-Konya hızlı tren projesinin raylarının ilk kaynağı için düğmeye basan Başbakan Erdoğan, ''Git-gel Konya 6 saat lafı tarihe karıştı. Artık git-gel Konya 2.5 saat'' dedi.
Türkiye''nin Silikon Vadisi kuruluyorTürkiye''nin Silikon Vadisi olan Bilişim Vadisi''nin kurulmasına yönelik çalışmalar hızlandı. Türkiye''ye, yazılım, donanım ve robotik çalışmaların yapılacağı Avrupa ve Ortadoğu''nun en büyük Bilişim Vadisi kurulacak.
Takvim
<<Temmuz 2009>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31    
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.