Haberler

21 Temmuz 2010, Çarşamba

Geçmişin Modern Mimarlığı - 5: İzmirGeçmişin Modern Mimarlığı - 5: İzmirYangında İzmir''in önemli bir bölümü yok olmuş, 20-25 bin civarında yapı yanmıştı. Alansal olarak, İzmir''in 2 milyon 600 bin metrekarelik yerleşim parçası yok olmuştu. Savaş sonrası İzmir''ine bakıldığında boş, terk edilmiş ve yanmış bir kenti vardı. İzmir''in imarı için 1925 yılında yurt dışından uzmanlar getirildi. Bu uzmanlar, yeşil alanları, düzenli sokakları, bahçe içinde iki katlı evleri, geniş ve ortası ağaçlıklı bulvarları hedefleyen, Avrupa kentleri tarzında bir imar planını hazırlamışlardı. 1923 - 1933 yılları arasında İzmir, Türk özelliklerini yansıtan yapılarla donatıldı, çağdaş bir kent yaratılmaya çalışıldı. İşte aydın, laik insanlarıyla, palmiyeleriyle, parıltısı hiç sönmeyen güneşiyle güzel kızların memleketi Ege''nin İncisi, İzmir''in modernleşme hikayesi... Haberin Devamı
Kaindl Two ve Kaindl Three Collection Dendro ile Türkiye''deKaindl Two ve Kaindl Three Collection Dendro ile Türkiye''deDendro, Avusturyalı Kaindl firması tarafından uzay çağı teknolojisiyle üretilen ve inkjet baskı tekniği uygulanmasıyla sınırsız tasarım imkanı sunan Kaindl Two ve Kaindl Three Collection''ı tasarımcıların, mimarların ve kullanıcıların beğenisine sundu.
Beşiktaş’ın saray bölgesi YıldızBeşiktaş’ın saray bölgesi YıldızEskiden tepelerden sahile kadar inen dutlukların ve bahçelerin yer aldığı bölge, bugün İstanbul trafiğinin en yoğun olduğu yerleşim alanı.
Akkuyu''da nükleer santral kuruluyorAkkuyu''da nükleer santral kuruluyorTürkiye Cumhuriyeti Hükümeti ile Rusya Federasyonu Hükümeti Arasında Türkiye Cumhuriyetinde Akkuyu Sahasında Bir Nükleer Güç Santralinin Tesisine ve İşletimine Dair İşbirliğine İlişkin Anlaşmanın Uygun Bulunduğuna Dair Kanun, Resmi Gazete''de yayımlanarak yürürlüğe girdi.
Yangın kulesi turizmiYangın kulesi turizmiİstanbul''da çıkan yangınları haber vermek amacıyla 1749 yılında 85 metre yüksekliğinde ve ahşap olarak inşa edilen ve çıkan iki ayrı yangında kullanılamaz hale geldikten sonra üçüncü kez Sultan II. Mahmut zamanında 1828 yılında yeniden yapılan Beyazıt Yangın Kulesi ile içinde bulunduğu İstanbul Üniversitesi''nin merkez yerleşkesi turizme açılacak.
G.Saraylılar''a müjde!G.Saraylılar''a müjde!Galatasaray''ın Stat ve Yatırımlardan Sorumlu Yönetim Kurulu Üyesi Işın Çelebi, stadın Ocak ayında maç oynanabilecek seviyeye geleceğini belirterek, 2011 Mayıs''nda da açılır-kapanır çatının monte edileceğini söyledi.
Kocaeli kendi enerjisini üretecekKocaeli kendi enerjisini üretecekBüyükşehir Belediyesi, artan enerji ihtiyacı doğrultusunda mevcut barajın olduğu bölgeye hidroelektrik santrali kuracak. Bu yatırım ile Kocaeli kendi enerjisini üretirken ithal ettiğimiz enerji için yurtdışına ödenen bedel de azalmış olacak.
Geleneksel ile çağdaş aynı çatı altında buluştuGeleneksel ile çağdaş aynı çatı altında buluştuBayburt''un 85 haneli Bayraktar köyüne kurulan, gelenekselle çağdaşı buluşturan Baksı Müzesi dün açıldı.
Dağın tepesine müze açıldı, Günay en mutlu gününü yaşadıDağın tepesine müze açıldı, Günay en mutlu gününü yaşadıBayburt''ta bir tepenin üzerine kurulan Baksı Müzesi''nin açılışını bir mucize olarak değerlendiren Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, "Bu 3 yıllık bakanlık görevindeki en mutlu günüm. Herkes bu müzeyi görmeli" dedi.
İzmir’e dev bir AVM dahaİzmir’e dev bir AVM dahaEge-Koop bir büyük projeye daha imza attı, Egekent-4 girişinde alışveriş merkezi kurdu. Ünlü markaları buluşturan Ege-Koop AVM ekimde açılıyor.
YTÜ Mimarlık Fakültesi Öğrencileri Yaz Uygulama Atölyesi 2010 YTÜ Mimarlık Fakültesi Öğrencileri Yaz Uygulama Atölyesi 2010 Yıldız Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Öğrencileri Yaz Uygulama Atölyesi 2010 yılı çalışmaları Yalvaç Çınarlatı''nda "Mekanın Ruhu ve Somut-Soyut Miras Birlikteliği" temasıyla gerçekleştiriliyor.
Antalya''yı şoke eden tedbir kararıAntalya''yı şoke eden tedbir kararıAntalya''da üzerinde beş yıldızlı oteller, kamu binaları ve parklar bulunan arazinin mirasçılarından arşiv uzmanı Hüsnü Yiğit, arazinin ''gerçek mirasçı''larıyla ilgili 1888 tarihli bir ''veraset belgesi''yle dava açtı.
Açık doğa müzesi Dilek YarımadasıAçık doğa müzesi Dilek YarımadasıYöreye özel bitki ve soyu tükenmekte olan hayvanları ile doğaseverlerin ilgisini çeken Dilek Yarımadası, alternatif sporlar ve günü birlik geziler için de birçok seçenek sunuyor.
 Urla''ya 2.4 milyon TL''lik kanal yatırımı Urla''ya 2.4 milyon TL''lik kanal yatırımı Biyolojik atıksu arıtma yatırımıyla Urla''nın en büyük çevre sorununu çözen İzmir Büyükşehir Belediyesi, 25.4 kilometrelik son kanal hattıyla birlikte, turistik ilçedeki 225 kilometrelik kanalizasyon şebekesinin tamamını atıksu arıtma tesisine bağlamış olacak.
Türkler çoooooooook mutsuzTürkler çoooooooook mutsuzAraştırma şirketi Gallup, 2005-2009 yıllarında 155 ülkede yaptığı mutluluk araştırmasını açıkladı: En mesutlar Danimarka''da, en bedbahtlar Togo''da, Türkiye yüzde 13 ''memnuniyet''le 103''üncü...
Tarihi konaklar turizme kazandırılıyorTarihi konaklar turizme kazandırılıyorRestorasyon çalışmalarıyla insanları geçmişe götürüyor... Asırlardır ayakta durmaya çalışan tarihi konaklar yapılan restorasyon çalışmalarıyla insanları geçmişe götürüyor. Sivas''ın Divriği ilçesinde Divriği Köylere Hizmet Götürme Birliği Başkanlığı''nca 2009 Haziran''ında ihalesi yapılan tarihi Abdullahpaşa Konağı restorasyon ve çevre düzenleme çalışması büyük oranda tamamlandı. Orijinaline uygun şekilde yapılan konak bu ay içerisinde turizmin hizmetine sunulacak.
Tarih: 20 Temmuz 2010
Erkeklerin giremediği plaj!Erkeklerin giremediği plaj!Tekirdağ''ın Marmaraereğlisi ilçesinde, belediye tarafından kadınlara tahsis edilen ve erkeklerin girmesi yasak olan plaj, kadınlardan büyük ilgi görüyor.
Pana Film yönetim binası yenilendiPana Film yönetim binası yenilendiNişantaşı''nda yer alan Pana Film yönetim binasının en üst katında bulunan Lounge bölümü 1,5 ay gibi çok kısa bir sürede baştan aşağıya yenilendi. Türker Doğancıl tasarım ofisi tarafından konsepti ve uygulaması yapılan mekan son derece net karakteristik, şık ve sade havasıyla bir film şirketinin Lounge''nın nasıl olacağına dair fikir veriyor.
Köprüdeki metroKöprüdeki metroHaliç''teki metro köprüsü tipik bir örnek olarak, kentte kamu projelerinin nasıl yönetildiği hakkında bilgi veriyor.
Kadıköy Life YayınlandıKadıköy Life YayınlandıKadıköy Life Dergisi''nin yeni sayısı yayınlandı. Yayınladığı özel haberleri ile dikkatleri çeken ve Anadolu Yakası''nın sesi konumundaki Kadıköy Life''ın, Temmuz & Ağustos 2010 sayısında son derece ilginç haberler yer alıyor.
Kültürleriyle buluştular!Kültürleriyle buluştular!"Avrupa''daki Türk Gençliği Kendi Kültürü ve Tarihiyle Buluşuyor" projesi kapsamında ülkemize gelen gençlerin Türkiye turu sona erdi.
Yangın kulesi turizmiYangın kulesi turizmiİstanbul''da çıkan yangınları haber vermek amacıyla 1749 yılında 85 metre yüksekliğinde ve ahşap olarak inşa edilen ve çıkan iki ayrı yangında kullanılamaz hale geldikten sonra üçüncü kez Sultan II. Mahmut zamanında 1828 yılında yeniden yapılan Beyazıt Yangın Kulesi ile içinde bulunduğu İstanbul Üniversitesi''nin merkez yerleşkesi turizme açılacak.
Ilgaz ve Küre,Türkiye''nin bilinmeyenlerini ortaya çıkarıyorIlgaz ve Küre,Türkiye''nin bilinmeyenlerini ortaya çıkarıyorIlgaz Dağı ve Küre Dağları Milli Parkları''nda uygulanan Ekoloji Temelli Doğa Eğitimi''nde katılımcılar, milli parkı keşfederken, Türkiye''nin çok fazla bilinmeyen, saklı kalmış hazinelerini görme fırsatı buluyor.
''Vatan hain''leri neden endişe ediyor?''Vatan hain''leri neden endişe ediyor?Trabzon, HES karşıtı mücadeleye ''uzak'' kalmıştı ama doğa harikası Solaklı Vadisi''ne 35 HES birden kurma planı bardağı taşırdı.
Esentepe-Zincirlikuyu hattında "Astoria" pazarlığıEsentepe-Zincirlikuyu hattında "Astoria" pazarlığıİstanbul Zincirlikuyu''daki karayolları arazisi üzerine inşa edilen Zorlu Center projesinin 5 yıldızlı otelini işlettirmek için dünyanın en lüks otel markalarından Waldorf Astoria ile görüşen Zorlu Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Zorlu''nun karşısına "Astoria" engeli çıktı.
Türkiye KentleşmesiTürkiye KentleşmesiSteven Holl''ün yeni kitabı "Kentleşmeler: Kuşku ile Çalışmak" yayınlandı. 30 yıllık tecrübesini paylaştığı kitabın ilgi çeken bölümlerinden biri de Steven Holl Mimarlık tarafından geliştirilmiş olan bir proje. Bu proje Ege Denizi kıyısında bulunan Didim''in küçük bir beldesi olan Akbük Yarımadası için tasarlandı. Mimar kendi kaleminden çıkan satırlarda projeyi kıyaslamalar yaparak anlatıyor.
Şimdi moda Fırat BeachŞimdi moda Fırat BeachAdıyaman''da Türkiye''nin ''ilk yüzen havuzu'' kuruldu. Fırat Nehri''ndeki havuzlar, ilk günden doldu taştı. Hayatında deniz görmeyen çocuklar, havuzun büyüsüne kapılırken, kıyafeti uygun olmayanlar, tebessümle izledi. ''Gazihan Dede Su Sporları Merkezi ve Mesire Alanı'''' projesi kapsamında kurulan havuzlar için 600 bin lira harcandı. Vali Ramazan Soldan, ''Proje Fırat Nehri kıyısındaki 12 bin metrekare alanda uygulandı. Piknik alanı, büyük ve küçükler için 2 yüzer havuz kurduk'' dedi.
Tarih: 20 Temmuz 2010 Kaynak: Akşam
Mimarlık Yayınları Hakkında Bilmedikleriniz: MonocleMimarlık Yayınları Hakkında Bilmedikleriniz: MonocleMonocle''ı tam olarak bir mimarlık dergisi olarak adlandırmak doğru değil. Dergi bir hayat kültürünü aşılarken bunun içine mimarlık ve tasarımı da dahil ediyor. 2007 yılında, Wallpaper dergisinin kurucusu (daha sonra ayrılan) ve Financial Times köşe yazarı Tyler Brule tarafından kuruldu. Merkezi Londra''da, Tokyo, Zürih ve New York gibi kentlerde de büroları var. Daha önce Mark dergisinin editörüne sorduğumuz soruları Monocle''ın yetkililerine de yönelttik. Soruların cevaplarını tasarım bölümü editörü Hugo MacDonald cevapladı.
"Europe 40 Under 40" Ödüllerinin Sahipleri Gonca Paşolar ve Kerem Piker Oldu "Europe 40 Under 40" Ödüllerinin Sahipleri Gonca Paşolar ve Kerem Piker Oldu "Europe 40 Under 40" Ödülleri "The European Centre for Architecture Art Design and Urban Studies" ile "The Chicago Athenaeum: Museum of Architecture and Design" kurumları tarafından, dünya mimarisinin geleceğine ışık tutacak yeni jenerasyonu teşvik etmek amacıyla, her yıl Avrupa ülkelerdeki en başarılı genç mimarlara veriliyor. Bu sene 17 farklı Avrupa ülkesinden 40 gelecek vaadeden genç mimara verilen "2010 Europe 40 Under 40" ödüllerini Türkiye''den almaya hak kazanan iki isim Gonca Paşolar ve Kerem Piker oldu. Bu konuyla ilgili EAA 15 Temmuz 2010 Perşembe sabahı Ortaköy Radisson Blue''da bir basın toplantısı düzenledi.
6 tasarımcıdan farklı İstanbulİstanbul''un geleneksel yaşamını simgeleyen altı obje, altı başarılı Türk sanatçı tarafından yeniden yorumlandı...
Antik Kent''de kazılar başladıİzmir''in Torbalı ilçesinde bulunan Metropolis Antik Kenti''nde yeni dönem kazı çalışmalarının başladığı bildirildi.
''''Sakin şehir'''' güneş enerjisiyle aydınlanacakİzmir''in ''''sakin şehri'''' Seferihisar, sokaklarını güneş enerjisiyle elektrik üreten ledli aydınlatma sistemleriyle aydınlatacak.
TOKİ hızını alamadı, hastane yerini de sattı İSTANBUL''da Kıraç Belediyesi döneminde Beylikdüzü mevkiinde hastane yeri olarak ayrılan 130 Dönümlük arazi TOKİ tarafından el okunlarak satıldı.
Doğunun saklı ''Pamukkale''siVan''ın Başkale ilçesinde yer alan travertenler Pamukkale''yi aratmıyor.
İzmir, Trabzon ve Uşak''ta yıkımlar başlıyorToplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ) tarafından sürdürülen kentsel dönüşüm projesi kapsamında İzmir, Trabzon ve Uşak''ta kapsamlı yıkımlara başlanacak.
Zorlu projesinde marka kavgasıZorlu''nun Levent''teki Karayolları arazisinde inşaatı süren "Zorlu Center" projesinin otelinde "marka kavgası" çıktı: "Astoria''nın 2004''ten beri tescili bende. Markaya 20 milyon dolar yatırdım. Hilton başka markasını getirsin!"
Şehir plancıları mücadeleden vazgeçmeyecek ŞEHİR PLANCILARI, genel seçimlerin de yaklaşmasıyla birlikte odalarına yönelik ciddi saldırıların gündeme geldiğini açıkladı.
Takvim
<<Temmuz 2010>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31  
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.