Haberler

21 Ağustos 2008, Perşembe

TSMD''nin Uludağ Milli Parkı Yarışması ile İlgili RaporuTSMD''nin Uludağ Milli Parkı Yarışması ile İlgili RaporuTürk Serbest Mimarlar Derneği (TSMD), Uludağ Milli Parkı I. ve II. Gelişim Bölgeleri Peyzaj Planlama, Kentsel Tasarım ve Mimari Proje Fikir Yarışması ile ilgili bir inceleme raporu yayınladı. Yarışmaların kurumsal bir nitelik kazanmasını hedefleyen TSMD, Çevre ve Orman Bakanlığı''ndan yarışma şartnamesinin tekrar gözden geçirilmesini ve düzeltmelerin yapılmasını istiyor. Haberin Devamı
Via/Port Alışveriş Merkezi açıldıVia/Port Alışveriş Merkezi açıldıBayraktar Kardeşler İnşaat tarafından İstanbul - Kurtköy’de 110 milyon dolarlık yatırımla hayata geçirilen ve toplam 142 mağazası bulunan Via/Port Alışveriş Merkezi açıldı.
Belediye, Zeytinburnu için açılan mimarlık yarışmasını unuttuBelediye, Zeytinburnu için açılan mimarlık yarışmasını unuttuİstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin (İBB) de etkin biçimde dahil olduğu Zeytinburnu’ndaki Sümer Mahallesi için Avrupalı mimarlara yönelik düzenlenen yarışma unutuldu. Şimdilerde uygulaması gündemde olan KİPTAŞ’ın Zeytinburnu Kentsel Dönüşüm Projesi’nin mimari tasarımının kim tarafından yapıldığı bile belli değil.
Nükleerde dev anlaşmaNükleerde dev anlaşmaMersin Akkuyu’da nükleer santral kurma ihalesi için Doğan Enerji, Anadolu Endüstri Holding, Unit Investment konsorsiyumu, Kanadalı üretici Bruce Power ile birlikte hareket edecek.
İstanbul''a su akışı durduİstanbul''a su akışı durduİstanbul''a Melen Çayı''ndan su pompalaması amacıyla, Sakarya''nın Kocaali İlçesi''ne bağlı Ortaköy Beldesi''nde Melen Çayı üzerinde Devlet Su İşleri tarafından yaptırılan regülatör, kuraklık nedeniyle göl alanında su seviyesi düşünce İstanbul''a su pompalamayı durdurdu.
 Kongre Vadisi, Haziran 2009''a kadar bitecek Kongre Vadisi, Haziran 2009''a kadar bitecekİstanbul''un 6-7 Ekim 2009''da ev sahipliği yapacağı Uluslararası Para Fonu (IMF) ve Dünya Bankası''nın 2009 Guvernörler Toplantısı''na yetiştirilmesi planlanan Harbiye Kongre Vadisi Projesi''nde çalışmalar hızlandı.
Kuraklık harita değiştirdiKuraklık harita değiştirdiKüresel Isınma, kuraklık ve bilinçsiz sulama yüzünden Tuz gölü''nün 90 yılda yüzde 85 küçülmesi coğrafi bilgileri alt üst etti. Beyşehir gölü Tuz gölünün yerine Türkiye''nin ikinci büyük gölü oldu.
Gökçek''ler Matruşka gibi!Gökçek''ler Matruşka gibi!Gökçekler Ankara''da hanedanlık peşinde... Melih Gökçek 2009 yılında yapılacak yerel seçimlerde Ankara Büyükşehir Belediyesi''ne 4. dönemde yeniden aday. Oğlu Osman Gökçek ise Çankaya Belediye Başkan adayı olma sevdasında.
 7 binası kaçak çıkan Çapa''da deprem tadilatı askıda kaldı 7 binası kaçak çıkan Çapa''da deprem tadilatı askıda kaldıİstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi, 7 hastane binasını depreme karşı güçlendirmek için proje hazırladıktan sonra, izin almak için belediyeye başvurunca, hastane binalarının kaçak olduğu ortaya çıktı.
Buzullar ‘serinletilecek’Buzullar ‘serinletilecek’Alman coğrafya profesörü Hans Joachim Fuchs, küresel ısınmanın yarattığı en önemli olumsuzluklardan biri olan buzulların erimesini engelleyebilecek, engelleyemese de erime sürecini yavaşlatacak bir sistem geliştirdi.
Restorana 35 metrelik asansör yaptırdılarRestorana 35 metrelik asansör yaptırdılarTrabzon’da şehir ve deniz manzaralı dik bir yamaçta bulunan restorana müşterilerin rahatça çıkabilmesi için dağın içi oyularak 35 metrelik bir asansör yapıldı. Akyazı beldesinde Karadeniz Sahil Yolu kenarındaki dik yamacın yüksek bir bölümüne, 4 girişimci tarafından inşa ettirilen restoran yaklaşık bin kişi kapasiteli. Yöresel yemeklerin ikram edildiği restoran, şehir ve denizi kuş bakışı seyrederek yemek yeme imkanı sağlıyor. Ancak müşterilerin restorana çıkmakta zorlandığını gören işletme sahipleri, gerekli izinlerin ardından dağı delerek 35 metrelik asansör inşa etti. Bu ilginç çözüm sayesinde, araçlarını Karadeniz Sahil Yolu kenarında park eden ya da yaya olarak buraya gelen müşteriler, asansörle restorana rahatlıkla çıkabiliyor. 250 bin YTL’ye mal olan asansörün ardından restoran sahipleri müşterilerde artış yaşandığını belirtti.
Tarih: 21 Ağustos 2008 Kaynak: Türkiye
İngiltere Mimarlık Vakfı’nın Başına 29 Yaşında Yöneticiİngiltere Mimarlık Vakfı’nın Başına 29 Yaşında Yöneticiİngiltere Mimarlık Vakfı’nın başına Mayıs ayında istifa eden Rowan Moore yerine 29 yaşındaki Sarah Ichioka getirildi. Kentsel tasarımcı ve tarihçi ünvanlarını Yale ve LSE’den aldı. Ichioka daha önce 10. Venedik Mimarlık Bienali içeriğinin oluşturulmasında, London School of Economics (LSE)’te pek çok disiplinler arası projenin koordinasyonunda ve çeşitli Şehir Programı eğitimlerinde çalıştı.
Tarih: 21 Ağustos 2008 Kaynak: World Architecture News
Yeditepe Üniversitesi, Tarlabaşı''nda Atölye Çalışması DüzenlediYeditepe Üniversitesi, Tarlabaşı''nda Atölye Çalışması DüzenlediYeditepe Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi İç Mimarlık Bölümü, ABD''deki Miami Üniversitesi Mimarlık ve İç Mimarlık Bölümü ile iş birliği çerçevesinde 2007 - 2008 yaz dönemi sonunda bir yaz atölyesi düzenledi.
 Lüks markaların outleti''ne 4 günde 320 bin kişi geldi Lüks markaların outleti''ne 4 günde 320 bin kişi geldiBayraktar Grubu tarafından Kurtköy''de inşa edilen ve 15 Ağustos''ta açılan Via/Port Alışveriş Merkezi''ni 4 günde 320 bin kişi ziyaret etti.
Soyak''ın başı yeşil alanla dertteSoyak''ın başı yeşil alanla dertteSoyak''ın Göztepe Rezidans ve Olympiakent projelerinde ''yeşil alan'' kavgası çıktı.
Marmaray’da sona doğruMarmaray’da sona doğruYüzyılın projesi” olarak adlandırılan ve Asya ile Avrupa’yı denizin altından birleştirecek olan “Marmaray Demiryolu Tüp Tüneli ve Banliyö Demiryolları Toplu Taşıma Sistemi”nin hizmete girmesine yaklaşık 2 yıl kaldı.
ArkiPARC 2008 Konuğu Steven Holl''den Pekin''e Gökyüzü KöprüleriArkiPARC 2008 Konuğu Steven Holl''den Pekin''e Gökyüzü KöprüleriÇin''in yeni serveti, muhtemelen dünyanın en büyük bina patlamasıyla türeyen yeni gelişimlerin sayısında da artışa neden oldu. Olimpik değişimler geçiren Pekin, daha önce görülmemiş sanal bir inşaat alanına dönüştü. Bir zamanlar ürkütücü Yasak Şehir''in gölgesinde yatay bir kent görünümündeki Pekin''de gökdelenler yükselmeye başladı. Şehir şimdi, estetik ve teknolojik sınırları zorlayan bireysel eserlerle sarılmış ülkeye toplanan Norman Foster gibi yabancı "starmimarlar"la da birlikte bir “mimari oyun alanı”.
Limyra''da "hamam" ortaya çıkarılıyorLimyra''da "hamam" ortaya çıkarılıyorAntalya''nın Finike ilçesine bağlı Yuvalı köyü Zengeder mevkisindeki Limyra Antik Kenti''nde geçen yıl tespit edilen ve hamam olduğu düşünülen buluntu, bu yılki kazı çalışmalarıyla ortaya çıkarılıyor.
Türkiye kuraklığın pençesindeTürkiye kuraklığın pençesindeKüresel ısınma ve bilinçsiz tarımsal sulamanın etkisiyle yurt genelindeki birçok su kaynağı kururken, bazı nehir ve barajlardaki su seviyesi düştü Ege Bölgesi’nde kuraklık nedeniyle su kaynaklarının seviyesi hızla düşüyor Tahıl ambarı Konya’da göl ve sulak alanların önemli bir bölümü yok oldu.
Cezaevi kaldırılıp yerine Adliye Sarayı yapılacakCezaevi kaldırılıp yerine Adliye Sarayı yapılacakAdliye Sarayı mimarisinde Selçuklu motifleri kullanılacak. Milletvekilleri Mikail Arslan ve Abdullah Çalışkan''ın girişimleriyle yapılacak saray projesinin yakında hayata geçirileceği bildirildi.
Foster + Partners’ın Amsterdam’daki Yeşil BinasıFoster + Partners’ın Amsterdam’daki Yeşil Binası15 – 17 Ekim 2008 tarihleri arasında Harbiye Askeri Müze ve Kültür Sitesi’nde düzenlenecek olan ArkiPARC 2008’in konuşmacılarından Nigel Dancey’in de murahhas üyeleri arasında yer aldığı Foster + Partners Amsterdam’a imzasını Ernst & Young için tasarladıkları yeni gökdelen binasıyla attı.
Konut kredisi devleri zordaKonut kredisi devleri zordaAmerikalı yetkililer geçen ay zor durumdaki bu iki şirket için fonlar oluşturmayı kabul etmişlerdi. Ayrıca, gerekirse hükümetin şirketlerden hisse de alması öngörülmüştü. Şu ana kadar, Fannie Mae ve Freddie Mac, bu yardıma ihtiyaç duymadı.
Harabe haldeki Edirne Sarayı''nı ayağa kaldıracak ödenek geliyorHarabe haldeki Edirne Sarayı''nı ayağa kaldıracak ödenek geliyor92 yıl Osmanlı''ya başkentlik yapan Edirne''de, devrin en önemli binası olan saraydan geriye sadece bir kapı ve birkaç duvar kalmış. Topkapı Sarayı''ndan daha büyük bir alana kurulan sarayın restorasyonuna ilk etapta 5 milyon YTL ayrılması kararlaştırıldı.
Yanan Delft Teknoloji Üniversitesi Mimarlık Fakültesi, Yardım Çağrısında BulunuyorYanan Delft Teknoloji Üniversitesi Mimarlık Fakültesi, Yardım Çağrısında BulunuyorHer yıl binlerce mimarlık öğrencisi için bir eğitim merkezi olmanın yanında Hollanda’nın en geniş ve en eski sanat, mimarlık ve şehir planlaması tarihi araştırma merkezlerinden birisi olan IHAAU’nun yeniden inşası için yardım kampanyası başlatıldı.
Dünyada Önemli Projelere İmza Atan SOM Architects’in Ortağı Mustafa Kemal Abadan, ArkiPARC 2008’in Konuğu OlacakDünyada Önemli Projelere İmza Atan SOM Architects’in Ortağı Mustafa Kemal Abadan, ArkiPARC 2008’in Konuğu OlacakAralarında New York’taki Time Warner Center ve New York’ta yaşayan Müslümanlar için özel olarak tasarlanan ilk cami ve dini tesis olma özelliğini taşıyan İslam Kültür Merkezi’nin de bulunduğu projeleriyle adından söz ettiren SOM Architects’in ortağı Abadan, içinde bulunduğumuz süreçte çok katlı ve modern projelerine devam ediyor.
İSPARK İstanbul Park HaritasıİSPARK İstanbul Park Haritasıİstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından 2005 yılında kurulan İSPARK''ın amacı İstanbul Büyükşehir Belediyesi''ne ait açık, katlı ve yol üstü otoparkları devralıp, tek elden ve sistemli bir şekilde yönetip işletmek. İSPARK, şehir içi trafik yoğunluğunu azaltmak için projeler üretiyor.
TC Devlet Demir Yolları...Avrupa ülkeleri hızla demiryolu yatırımlarına ağırlık verirken; biz ABD''nin baskı ve yönlendirilmesi ile karayollarına ağırlık verdik. Bu açıdan Demokrat Parti döneminde, çok hatalar yapılmış, Türkiye ciddi biçimde dışarıya muhtaç edilmiştir. (Hem akaryakıt, hem de araç-gereç açısından).
TMSF, Bodrum Yalıkavak marina hisselerini satışa çıkardıTasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF), Bodrum Yalıkavak Turizm ve Yat Limanı Yatırımları ve Ticaret A.Ş''nin toplam hisse değerinin yüzde 5,33''üne karşılık gelen 37 milyon 310 bin adet, 373 bin 100 YTL nominal değerindeki hisselerini satışa çıkardı.
Belirsizlik inşaat sektörünü yavaşlattı2008 yılında yaşanan belirsizlik sebebiyle Çorum''da inşaat malzemeleri üretiminde yüzde 30 satışlarda ise yüzde 50 oranında düşüş yaşandığı açıklandı.
TOKİ tasarrufa Kayabaşı projelerinde başlatıyorTürkiye''de 300 binden fazla konutun yapımını üstlenen Toplu Konut İdaresi (TOKİ), konutlarda enerji kullanım maliyetini en aza indirmek, enerji verimliliğini sağlamak amacıyla ilk uygulamaları, 60 bin konutun yapılacağı İstanbul Kayabaşı projelerinde başlatıyor.
10 bin hektar ormanımız kül olduÇevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu, bu yıl şu ana kadar yanan ormanlık alanların 10 bin hektarı geçtiğini belirterek, bunun 4 bin hektarının Manavgat Serik bölgesinde olduğunu söyledi.
Suudiler ‘laik şehirler’ kurup Dubai’nin tahtını sallayacakSuudi Arabistan, petrolde son dönemde gelen rekor artışların getirdiği zenginlikle 70 milyar dolar yatırımla ultra lüks 4 yeni şehir inşa edecek.
Pekin Olimpiyatları''nda havayı Carrier temizlediPekin''de gerçekleştirilen 2008 Dünya Olimpiyatları''nda kullanılan havalandırma sistemlerinin yüzde 70''ini klima sektörünün lideri Carrier sağladı.
2 yıllık arsa dişleme planı!TESCO “Bizim bu süreçte hiçbir yönlendirmemiz olmadı” demişti ama... TESCO Silivri’deki arazinin imar değişikliğini adım adım yönetmiş.
Köprü ve otoyol özelleştirilmesine Danıştay''dan ''fren''Danıştay, 9 otoyol ve 2 boğaz köprüsünün, işletme hakkı devri yöntemiyle özelleştirilmesine ilişkin Özelleştirme Yüksek Kurulunun (ÖYK) 19 Nisan 2007 tarihli kararının yürütmesini oy birliğiyle durdurdu.
Silivri modern yaşamın merkezi haline gelecekİstanbul Büyükşehir Belediyesi''nin Silivri''ye 4,5 yılda yaptığı 297 milyon YTL''lik yatırımlar ve tamamlanan 22 tesisin açılışı Kadın ve Aileden Sorumlu Bakan Nimet Çubukçu, AK Parti İstanbul Milletvekili İbrahim Yazıcı, Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Silivri Belediye Başkanı Ahmet Korkmaz ve vatandaşların katılımıyla yapıldı. Silivri''nin kaderinin İstanbul Büyükşehir Belediyesi''ne bağlanmasıyla birlikte değiştiğini söyleyen Başkan Kadir Topbaş, “Silivri gelecekte 2 milyonluk bir nüfusu barındıracak bir modern yaşam merkezi haline gelecek. Bu amaçla 4,5 yılda 297 milyon YTL''lik yatırım yaptık. Silivri''yi İstanbul''un gelecekteki modern yaşam merkezi yapmak için olimpiyat köyü, metro ve havaalanı yapılmasını planlıyoruz” dedi.
Tarih: 21 Ağustos 2008 Kaynak: Yeni Şafak Yazan: Gökhan Yılmaz
Ucuz Avrupalı''yı bırak bol paralı jet-set''e bakAvrupalı jet-set''e (yüksek sosyete) yönelik villalar üreten Novron''un Genel Müdürü Röstem Hairedin, Türkiye sahillerinin, İspanya''nın bugün kurtulmaya çalıştığı, satılamayan alt gelir grubuna yönelik villalarla dolu olduğunu söyledi.
İshak Paşa’ya İtalya’dan çimentoAğrı’nın Doğubayazıt ilçesinde 1685 yılında Çolak Abdi Paşa tarafından yaptırılan İshak Paşa Sarayı’nda geçen yıl başlatılan restorasyon çalışmaları devam ediyor. Ağrı Kültür ve Turizm Müdürü Bulut, çalışmalar sırasında, İtalya, Almanya ve Hollanda gibi Avrupa ülkelerinde üretilen ve tarihi dokuya zarar vermeyen malzemelerin kullanıldığını söyledi. Geçen yıl 3 milyon 580 bin 430 YTL bedelle restorasyonuna başlanan İshak Paşa Sarayı’nda ilk olarak bakır çatıların kaldırıldığını belirten Bulut, bakır çatının yerine zemine zarar vermeyecek cam örtü yapılacağını söyledi. Saray inşaatında kullanılan çimento ve kirecin İtalya’dan getirildiğini belirten Bulut, İtalya’da üretilen kirecin içerisindeki malzemenin yapıdaki taşa zarar vermediğini dile getirdi.
Tarih: 21 Ağustos 2008 Kaynak: Türkiye
Arkitera''da Beyoğlu Sahnesi tartışmasıİstanbul''un en önemli noktalarından birinde yapılması planlanan Şehir Tiyatroları Beyoğlu Sahnesi Yarışması''nı 6 kişiden oluşan genç bir mimar ekibi kazandı.
Çöpe attıklarımız kaç yılda kayboluyor?Hiç düşünmeden çöpe attığımız kağıtlar hem ormanların yok olmasına neden oluyor, hem de dünyanın oksijen kaynaklarını yok ediyor.
Pendik’teki binalara barkodlu kimlikPendik Belediyesi ilçedeki bütün konut ve işyerlerini kimliklendirdi. Kredi kartı büyüklüğünde tasarlanan ve üzerinde ait olduğu yerin adresi ile teknik bilgileri bulunan fotoğraflı kimlik kartları ayrıca sorgulanabiliyor.
Haydarpaşa 100 yaşında1917 yılındaki sabotaj sonucu patlamaya, 4 büyük depreme ve 1918 yılındaki İngiliz uçaklarının bombardımanına rağmen sapasağlam ayakta duran Haydarpaşa Tren Garı, 100 yaşına girdi.
Büyükçekmece’ye modern duraklarBüyükçekmece’nin çehresini güzelleştirmek, kentsel görünümüne estetik güzellik katmak amacıyla, kamu ve sosyal hizmet alanlarını yenileyen belediye, taksi duraklarına da el attı. Merkez, Sahil, Geçit ve Albatros taksi duraklarında belediye tarafından şehir estetiğine uygun tasarlanan şoför bekleme kabinleri, diğer bölgelerdeki duraklara da örnek oluyor. Proje sayesinde, derme çatma kulübelerde hizmet veren taksici esnaf, daha iyi şartlarda çalışma imkanına kavuşurken, ilçenin çehresi de daha güzel bir görünüme kavuştu.
Tarih: 21 Ağustos 2008 Kaynak: Türkiye
Otoyollar iki paket olarak bir yıl içinde özelleşecekÖzelleştirme Dairesi Başkanı Metin Kilci, Danıştay karanının köprü ve otoyol özelleştirmesini etkilemeyeceğini söyledi: "Biz zaten yasal hazırlıklarımızı yapmıştık. Yasanın çıkması Meclis’in yoğunluğu nedeniyle yeni döneme kaldı."
Hakkârili’den Boğaz vergisine devamEmlak vergisine esas oluşturacak rayiç bedellerine göre Hakkâri Cumhuriyet Caddesi ile İstanbul Beylerbeyi Yalıboyu’nun birim değeri 1200 YTL olmaya devam ediyor. Boğaz’da bir dairenin vergisi ile Hakkâri Cumhuriyet Caddesi’nde bulunan bir dairenin vergisi arasında fark bulunmuyor. Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, Hakkâri Valiliği’nin düzeltme talebinde bulunmaması sebebiyle bu konuda herhangi bir düzeltmenin mümkün olmadığını açıkladı.
Dağda 32 kat fazla tıraşlama gerekiyormuşZonguldak Havaalanı çevresindeki Bostancılar Dağı’nın uçuş güvenliği için traşlanması bir hesap hatası ortaya çıkınca durduruldu: 1 milyon metreküplük değil 32 milyon metreküplük hafriyat gerekli!
‘Abant’ın sadece 10 yılı kaldı’Düzce Üniversitesi Orman Fakültesi Orman Entomolojisi ve Koruma Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Beşir Yüksel, “10 yıl sonra Abant olmayabilir” dedi. Bolu Abant Tabiat Parkı’nın yoğun insan baskısı, erozyona uğrayan toprağın akarak gölü doldurması sonucu SOS verdiğini söyledi.
Otellere çevre yıldızı eklenecek!Turizm tesislerinin çevreye duyarlılığını artırmayı amaçlayan Beyaz Yıldız Projesi başlatıldı.
Susuzluk alarmıİsveç’in başkenti Stockholm’de yapılan “Dünya Su Haftası Forumu”nda sunulan, Birleşmiş Milletler (BM) tarafından hazırlanan “İklim Değişiklikleri ve Su” konulu rapora göre, dünyadaki iklim değişiklikleri su kaynaklarını da etkiliyor.
Tarihi kentler ödül yarışındaKültürel mirası sahiplenmeyi önemseyen belediyelerce oluşturulan Tarihi Kentler Birliği’nin (TKB) geleneksel koruma ödülleri kapsamında 2007’nin başarılı çalışmalarına törenle teşekkür edildi.
Yabancıların Türkiye''deki taşınmazları 64 bine yükseldiTürkiye’de, bugüne kadar yabancı uyruklu 75 bin 492 kişiye 64 bin 629 taşınmaz satıldı. Yabancılar mülk alımında en çok Antalya, Muğla, İstanbul ve Aydın’ı tercih etti.
Doğan, nükleere Kanadalı ortakla girecekDoğan Holding’in bağlı ortaklığı Doğan Enerji ve Yazıcılar Holding’in bağlı ortaklığı Anadolu Endüstri Holding, eylülde düzenlenecek nükleer santral ihalesine katılmak için hazırlık çalışmalarını birlikte yürütmek amacıyla Kanadalı Bruce Power ve Unit Investment N.V. şirketleriyle bir anlaşma mutabakatı imzaladıklarını İMKB’ye açıkladı.
Fiyat farkı kararnamesi, sektörün beklentisini karşılamıyorTürkiye Müteahhitler Birliği Başkanı Erdal Eren, "Fiyat Farkı Kararnamesi"nin sektörün beklentilerini karşılamaktan çok uzak göründüğünü savundu.
Melen’den su gelmiyorİstanbul’un su sorununa çözüm üretmek amacıyla devreye sokulan Melen Çayı’ndan su pompalaması amacıyla Devlet Su İşleri (DSİ) tarafından yaptırılan regülatör, kuraklık sonucu göl alanında su seviyesi düştüğü gerekçesiyle devre dışı bırakıldı. Melen Çayı’ndaki regülatörün bulunduğu alanda su seviyesi bir ay önce 50 kodu gösterirken, bugün 01 seviyesine indi.
Tarih: 21 Ağustos 2008 Kaynak: Cumhuriyet
Altın Madenciliği ve KazdağlarıBu yazıda, yer sorunu nedeniyle konunun bir bütün olarak ele alınıp enikonu incelenmesi mümkün olamayacaktır. Bu yüzden kendine özgü koşulları ve güncelliğinden dolayı sadece Kazdağları örneğine, orada da öneminden dolayı kısaca atık sorununa değinilecektir.
Komor Adaları İDO''yu örnek alacakKomorlar Birliği Cumhurbaşkanı M. Ahmet Abdullah Muhammed Sambi, Komor Adaları''nda deniz ulaşımını yaygınlaştırmak ve İstanbul Deniz Otobüsleri''nin (İDO) çalışmaları hakkında bilgi sahibi olmak amacıyla İDO Genel Müdürü Ahmet Paksoy''la bir araya geldi. Komorlar Birliği Cumhurbaşkanı Sambi, deniz ulaşımına önem verdiğini ve ülkelerinde yük ve yolcu taşımacılığını yaygınlaştırmak istediğini belirtti. 700 bin nüfuslu ülkesinde bir adadan diğerinde seyahat etmeyen birçok vatandaşın olduğunu ifade eden Cumhurbaşkanı Sambi, İDO Genel Müdürü Ahmet Paksoy''un liman ve iskele inşası ile denizcilik yatırımları konusunda kurumsal tecrübelerinden yararlanmak istediğini kaydetti. İDO Genel Müdürü Ahmet Paksoy ise "İDO bunu kaldıracak insan kaynağına, vizyona ve beceriye sahip. 100''e yakın gemi, 82 lokasyonda hizmet, yılda taşınan 91 milyon yolcu ve 6 milyona yakın araçla İDO artık küresel bir oyuncu haline geldi" dedi.
Tarih: 21 Ağustos 2008 Kaynak: Referans
Novron Bodrum''da dünya sosyetesine ev satacakİngiliz ve Finlandiya ortaklı Novron İnşaat Türkiye, Bodrum ve Belek''te hayata geçirdiği villa projelerinin ardından, Bodrum Yalıkavak''ta da Ardesco Evleri projesine start verdi.
Büyükşehir’e bir plan şoku dahaBursa 3. İdare Mahkemesi, Büyükşehir Belediyesi’nin 1/25 bin ölçekli Doğu Planlama Bölgesi Nazım İmar Planları’nı şehircilik ilkeleri ve planlama esaslarına aykırı olduğu gerekçesiyle kısmi olarak iptal etti.
Dişleye... Dişleye... Belediye...İmar planları, çıkar gruplarının, yerli ve yabancı para babalarının, şehir mafyalarının, arazi spekülatörlerinin baskısına boyun eğmeden yapılacaktı.
İşte vurgun bu belgeyle başladıVatan’ın ele geçirdiği belgeye göre Şaban Dişli’nin ortağı Mehmet Karasu, henüz işin başında Silivri Belediye Başkan Yardımcısı Metin Karakaş’tan ‘imar değişim talebiniz uygundur’ diye onay yazısı aldı.
Yalıtımsız bina cep yakıyorBinaların dış etkenlere karşı korunmasının yanı sıra, ısı farklarını dengelediği için depreme karşı dayanıklılığını artıran, binaların dış görünümü güzelleştiren ısı yalıtımı ve dış cephe mantolama sistemleri de Türkiye hala çok geride kalıyor.
Havagazı Fabrikası Yeniden Doğuyorİzmir Büyükşehir Belediyesi, restorasyon çalışmalarını tamamladığı tarihi Havagazı Fabrikası’nda çevre düzenlemesine başladı. İzmir Büyükşehir Belediyesi, Fransızlar tarafından 150 yıl önce inşa edilen Alsancak’taki Havagazı Fabrikası’nda yaptığı restorasyon çalışmalarının ardından çevre düzenlemesine başladı.
Amerikan depremiABD’de mortgage krizinin derinleşeceği kaygılarına bu ülkede enflasyonun yükselmesi ve konut üretiminin azalması da eklenince borsalar düştü. İMKB yüzde 3.48 değer kaybetti.
‘Türk tipi mortgage krizi çıkabilir’Lisanslı Değerleme Şirketleri Birliği Derneği Başkanı Ali Çetin Önder, bankalar, lisanslı şirketlerden değerleme almadan konut kredisi verdiği için Türk tipi mortgage krizinin çıkabileceğini söyledi.
TMMOB ve BTS''den ''Haydarpaşa'' protestosuTürk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) ile Birleşik Taşımacılık Sendikası (BTS) üyeleri, Haydarpaşa Garı''nın kentsel dönüşüm gerçekleştirmek amacıyla trenlere ve halka kapatılmak istendiği gerekçesiyle protesto gösterisi gerçekleştirdi.
Daskyleion''da antik giriş kapısı bulunduBalıkesir''in Bandırma ilçesinde yürütülen Daskyleion kazılarında, antik giriş yolu ve kapısı bulundu. Yapılan açıklamaya göre, Bandırma''nın 30 kilometre güneyinde, Kuş Gölü''nün güneydoğu köşesinde...
Türk usulü arazi geliştirme…AKP Genel Başkan Yardımcısı Şaban Dişli’nin adının karıştığı, İstanbul Silivri’deki bir arsanın imar planı değişikliği ile ilgili konu günlerdir tartışılıyor.
33 kişiye mezar olan apartmanın müteahhidi, bir daire parası tazminatla kurtuldu17 Ağustos depreminin 9. yıldönümünde yargıdan ilginç bir karar çıktı. Marmara depreminde yıkılan ve 33 kişiye mezar olan Eskişehir''deki Tarhan Apartmanı''nın müteahhidi, tazminatla kurtuldu.
''Karamürsel''de örnek bir site oluştu''Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, Kent Konut''un yapımını sürdürdüğü Karamürsel Merkez Kent Konutları''nda incelemelerde bulundu. Başkan Karaosmanoğlu, ''Burası çok harika bir yer olmuş'' dedi.
Denizlerde alarmİsveçli ve Amerikalı iki uzman tarafından yapılan ve Science dergisinin son sayısında yayınlanan bir araştırma dünya denizlerinde yaşamın korkunç bir hızla sona ermekte olduğunu gösterdi.
Müteahhitler fiyat farkı kararnamesinden endişeliTürkiye Müteahhitler Birliği Başkanı Eren, Kamu İhale Kurumu''nun hazırlamakta olduğu kararname taslağının sektörün beklentilerini karşılamaktan çok uzak göründüğünü belirterek, "Taslak sadece demiri değil, mutlaka bitümü de kapsamalıdır. Fiyat farkı kararnamesi çok uzadı. Kararnamenin çıkmasının yıl sonuna kadar uzayacağı endişemiz var" şeklinde konuştu.
Tarih: 20 Ağustos 2008 Kaynak: Yeni Şafak
Neo Pendik AVM''nin iskelesi Doka Kalıp''tanDünyanın önde gelen kalıp ve iskele sistemleri üreticisi Doka Kalıp, kentsel dönüşüm projesi kapsamında gerçekleştirilen Neo Pendik Alışveriş Merkezi inşaatının çözüm ortağı oldu. Üretimini gerçekleştirdiği kalıplar sayesinde binalara şekil veren Doka Kalıp, tecrübesini, Neo Alışveriş Merkezi Pendik projesinde de gösteriyor. Projenin mal sahibi Krea Gayrimenkul ile Müteahhit Çakıroğlu - Ermak ortaklığı, 6 ayda bitmesi öngörülen kaba inşaatta Doka Kalıp kullanılmasına karar verdi. İstanbul E5 Karayolu üzerinde yer alan ve toplam 60 milyon dolarlık yatırım ile gerçekleştirilen Neo Pendik Alışveriş Merkezi, 81.523 m2 toplam inşaat alanına sahip. Merkez, 120 mağaza, 5 büyük mağaza, 5.500 m2 hipermarket, 1500 koltuk kapasiteli sinema ve 1.250 araçlık ücretsiz otopark olarak planlandı. Alışveriş merkezinin inşaatında; perde ve kolon kalıbı olarak Top50 Geniş Yüzeyli sistem ve Framax Xlife Pano Sistemi birlikte kullanılıyor.
Tarih: 20 Ağustos 2008 Kaynak: Yeni Şafak
Mezarlık için ev yıkacaklarGaziosmanpaşa Habibler Mahallesi önümüzdeki günlerde ‘bir garip dönüşüme’ sahne olacak. Mahallede bulunan 46 ev hakkında ‘mezarlık’ içinde yer aldığı gerekçesi ile ‘İstanbul Büyükşehir Belediyesi Mezarlıklar Müdürlüğü’ tarafından yıkım kararı verildi.
Otoyol özelleştirmesine yargı freniDanıştay, 9 otoyol ve 2 boğaz köprüsünün, işletme hakkı devri yöntemiyle özelleştirilmesine ilişkin Özelleştirme Yüksek Kurulu''nun (ÖYK) 19 Nisan 2007 tarihli kararının yürütmesini oy birliğiyle durdurdu.
Lego OlimpiyatlarıPekin''de devam eden Olimpiyatlar, lego hayranlarına da ilham verdi. Spor tesislerinden, müsabakalara kadar herşeyi legoyla inşa eden ‘ustalar’ neredeyse olimpiyat ruhunu bile kopyalamaya yaklaşmış. Meraklıları Pekin Olimpiyatları’nı izlerken, legoseverler de olimpiyat oyunları için legolardan oluşan bir spor şehri tasarladı. 2008 Pekin Olimpiyatları"nda kullanılan stadyumlar, yüzme havuzları ve daha bir çok bina lego parçaları ile hayat buldu. 300 bin lego parçasından yapılan ve Hong Kong Legoseverler Derneği"nden 4500 kişinin inşa ettiği ‘lego hayatlar’ , oyunları izlemeye gelen turistlerin gözdesi oluyor.
Tarih: 20 Ağustos 2008 Kaynak: Birgün
‘Kemeraltı’ları Yaşatmak...Tarihi çarşılarımız binyıllardan beri böylesine bir “vefasız”lık yaşamadılar... “Muhafazakâr”(!) iktidar, dünyanın imrendiği geleneksel alışveriş dünyamızı küresel sömürgeciliğin dev mağazalarına kurban etmekten çekinmiyor...
Uprise Elite projesinin yüzde 55''i ilk ay satıldıTeknik Yapı''nın Kartal''da yapımına başladığı 704 dairelik Uprise Elite projesinin yüzde 55''i ilk ay içinde satıldı. Satışta yakalanan başarının arkasında, satış ve pazarlamada uygulanan örnek daire konseptinin önemli bir payı olduğunu belirten Teknik Yapı Başkan Yardımcısı Umut Durbakayım, "Temeli attığımızda örnek daire de görülebiliyor. Böylece hayal değil, gerçek sattığımızı göstermeye çalıştık" dedi.
Tarih: 20 Ağustos 2008 Kaynak: Referans
İzmir fuarlar kenti olamadıCHP İzmir İl Başkanı Kemal Karataş, 77 yıl önce kurulan fuarın şimdi kimseyi mutlu etmediğini belirterek, "İEF her yıl büyüseydi EXPO’yu alabilirdik." dedi.
Borç ödememe planını Başbakan engellediBüyükşehir Belediyesi’nin BOTAŞ’a olan 722 milyon dolarlık borcunu ödememesini sağlayacak yasal düzenleme, Başbakan’ın ısrarlı son dakika müdahalesiyle değiştirildi.
Belediyeler Tip İmar Yönetmeliğinin adı değiştiBayındırlık ve İskan Bakanlığının 3030 sayılı Kanun Kapsamı Dışında Kalan Tip İmar Yönetmeliği''nin adı "Planlı Alanlar Tip İmar Yönetmeliği" olarak değiştirildi.
Bitmeyen çile trafikİstanbul’un temel sorunları arasında sürekli gündemde olan ulaşım için yapılan çalışmalar, koordinasyonsuzluk nedeniyle trafiği yaz aylarında da aksatıyor.
Hilton ilk Resort otelini Dalaman''da açacakHilton Hotels Corporation, Dalaman’da açmayı planladığı Hilton Worldwide Resort için Göçay Turizm Şirketi ile franchise anlaşması imzaladığını açıkladı.
ZDS’li konut sayısı 2.8 milyona ulaştıYaşamımızın bir parçası haline gelen deprem konusunda uzmanlar bilinçlendirme çalışmalarına devam ederken, Türkiye genelinde “Zorunlu Deprem Sigortası” da yaygınlaşıyor.
Fiyat farkı kararnamesi, sektörün beklentisini karşılamıyorTürkiye Müteahhitler Birliği Başkanı Erdal Eren, Kamu İhale Kurumu''nun (KİK) kamuya iş yapan müteahhitlere, inşaat girdi maliyetlerindeki artışa ilişkin fiyat farkı ödenebilmesine yönelik "Fiyat Farkı Kararnamesi"nin sektörün beklentilerini karşılamaktan çok uzak göründüğünü savundu.
TMSF, 27.5 milyon YTL’ye Tuzla’da tersane satıyorTasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF), bir borçludan olan alacaklarının tahsili kapsamında, Maliye Hazinesine ait Tuzla Tersanesindeki üst hakkını 27 milyon 500 bin YTL muhammen bedelle satışa çıkardı. 15 Aralık 1982 başlangıç tarihli 49 yıl süreli üst hakkının birinci açık artırması 3 Eylül 2008’de gerçekleştirilecek. Üst hakkı, düzenlenen ilk açık artırmada belirlenen muhammen değerin yüzde 75’ini ve rüçhanlı alacaklılar varsa alacakları mecmuunu ve satış masraflarını geçmesi durumunda, en çok artırana ihale edilecek. Söz konusu bedelle alıcı çıkmazsa ikinci satış, 10 Eylül 2008’de yapılacak. Tuzla İçmeler mevkiinde yer alan 28/1 pafta 5471 parseldeki gayrimenkulün yüz ölçümü 24 bin 755 metre kare. Deniz kıyısında konumlu, hali hazırda Tersan Tersanecilik tarafından tersane amaçlı olarak kullanılan taşınmaz, Marmara Denizi ile Tersaneler Caddesi arasında yer alıyor. Satışa konu üst hakkının bulunduğu parselde yangın tesisatı, doğal gaz, elektrik, su ve kanalizasyon şebekeleri de mevcut. Parsel üzerinde raspa atölyesi, 2 adet blok imalat atölyesi, imalat atölyesi, kızak ve kızak altındaki atölyeler, idari ofis ve yemekhane, güvenlik kulübesi ve depolama alanları ile imalat atölyesi yapıları bulunuyor.
Tarih: 20 Ağustos 2008 Kaynak: Hürriyet
Daha çok yanacağızOrman Mühendisleri Odası İstanbul Şubesi Başkanı Prof. Dr. Uçkun Geray, Türkiye’nin yüzde 35’inin orman yangınları açısından birinci derecede riskli olduğuna dikkat çekerek küresel iklim krizinin de riski arttırdığına vurgu yaptı.
6 milyar dolarlık otoyol-köprü özelleştirmesine Danıştay freniDanıştay, 9 otoyol ve 2 boğaz köprüsünün, işletme hakkı devri yöntemiyle özelleştirilmesine ilişkin Özelleştirme Yüksek Kurulu''nun (ÖYK) 19 Nisan 2007 tarihli kararının yürütmesini oy birliğiyle durdurdu.
Haydarpaşa Garı yıkılmasınHaydarpaşa Garı''nın önünde dün Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) ile Birleşik Taşımacılık Sendikası (BTS) üyeleri, Haydarpaşa Garı’nın yıkılmaması için bir protesto gösterisi yaptılar.
Takvim
<<Ağustos 2008>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.