Haberler

22 Eylül 2008, Pazartesi

10. Uluslararası Docomomo Konferansı10. Uluslararası Docomomo Konferansı10. Uluslararası Docomomo Konferansı
Modernizm Hareketi’ne ait bina ve bina gruplarının korunması amacıyla çalışan Docomomo grubunun iki yılda bir gerçekleştirilen konferansı geçtiğimiz hafta 10. kez, doğum yeri olan Hollanda’da yapıldı. Bundan 20 yıl önce korunması ve yeniden kullanımı, grubun kurulmasına tekabül eden ve bir anlamda sebep olan Rotterdam’daki Van Nelle Fabrikası’nda gerçekleştirilen konferansta 55 farklı ülkeden katılımcı bulundu. 13 Eylül’de atölye öğrencilerinin gezileri ile başlayan organizasyonda 3 gün süren sunumların yanında konsey toplantıları, tartışmalar ve saha gezileri de gerçekleştirildi. Haberin Devamı
TOKİ''den İstanbulluyu eğlendirecek TEMA park için ilk adımTOKİ''den İstanbulluyu eğlendirecek TEMA park için ilk adımToplu Konut İdaresi (TOKİ), Halkalı- Atakent''te yapımı öngörülen doğa ve eğlence parkının da içinde yer alacağı 1 milyon 429 bin metrekarelik arazinin satışı için ihaleye çıktı.
Mimar Restoratör Dr. Serpil Çelik''i KaybettikMimar Restoratör Dr. Serpil Çelik''i KaybettikMimar Restoratör Dr. Serpil Çelik, 11 Eylül 2008 Perşembe günü hayatını kaybetti. Mukarnas Yapı Mimarlık Bürosu ile mesleki çalışmalarına devam eden Serpil Çelik, aynı zamanda MSGSÜ Restorasyon Yüksek Okulu’nda gönüllü olarak ders veriyordu.
Bu otelin bütün odaları satılıkBu otelin bütün odaları satılıkAlman Hoffman İnşaat, Türkiye''de ilk kez Condo-Hotel uygulamasıyla Ramada Maslak Oteli''nin odalarını satışa çıkardı. Şirket sekiz ayda 171 odanın yüzde 35''ini 59 kişiye sattı. 1 kişi ise tam 11 oda satın aldı.
Kâbenin yeni projesi ? Kâbenin yeni projesi ? Bu fotoğrafa dikkatle bakın: Uzay filmlerinden kopup gelmiş hayâlî bir şehri andıran görüntünün sağ alt tarafında, diğer yandaki gökdelenlerin yanında minnacık kalan minarelerin çevrelediği alanın tam ortasında siyah bir nokta göreceksiniz.
Bu Yatırım İzmir''i UçururBu Yatırım İzmir''i Uçururİstanbul’daki Kanyon Alışveriş Merkezi’ni yaptıktan sonra bölgeye ciddi yatırımcı çeken İş Gayrimenkul Yatırım, şimdi de İzmir’deki Salhane- Turan bölgesine 150 milyon dolarlık yatırım yapmaya hazırlanıyor.
Haliç Köprüsü''nde metrobüs sorunuHaliç Köprüsü''nde metrobüs sorunuİstanbul Büyükşehir Belediyesi''nce Topkapı''dan Zincirlikuyu''ya uzatılan metrobüs hattı, Haliç Köprüsü''nde 3 şeritli yolun 2 şeride inmesi nedeniyle trafiği tehlikeye düşürdü.
“Becoming İstanbul”, İstanbul’a Klişelerden Arındırılmış Bir Bakış Açısıyla Yaklaşıyor“Becoming İstanbul”, İstanbul’a Klişelerden Arındırılmış Bir Bakış Açısıyla Yaklaşıyor“Becoming İstanbul”, 6 Eylül 2008’de Garanti Galeri iş birliğiyle Alman Mimarlık Müzesi’nde (DAM) açıldı. Türkiye’nin bu yıl onur konuğu olduğu dünyanın en önemli kitap fuarlarından biri olan Frankfurt Kitap Fuarı’na paralel olarak düzenlenen sergi, yazılı dökümanların mimari ve kentsel bilgilerle desteklenmesini sağlıyor.
''TOKİ bu satıştan vazgeçsin''''TOKİ bu satıştan vazgeçsin''Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi Bakırköy Bölge Temsilciliği Başkanı Esin Hacıalioğlu, TOKİ''nin Ataköy sahilinde 125 bin metrekarelik rekreasyon alanını ''''Satılık kıymetli arsa'''' sıfatıyla satışa sunduğunu belirtti.
AKM 40 milyon YTL''ye yenilenecek AKM 40 milyon YTL''ye yenilenecek Sonbaharla birlikte kültür sanat merkezleri ve sanat kurumları yeni sezona başlarken gözler yeniden Atatürk Kültür Merkezi''ne (AKM) çevrildi. Sanat dünyasının, geçtiğimiz iki yıl boyunca hararetle tartıştığı konuların başında AKM yer alıyordu.
Mimarlar sanal yarışma halindeMimarlar sanal yarışma halindeWa ismiyle bir süre önce yayına geçen Dünya Mimarlık Ağı (World Architecture Community) adlı internet sitesinin ilkini düzenlediği küresel mimarlık projesi internet oylama yarışması sonuçlandı. İlk yarışma sonucunda, ilk yirmi proje arasında Has Mimarlık Ofisi''nin üzerinde çalıştığı çevreci eğitim kompleksinin tasarımına da yer verildi. Aynı listede Charles Correa gibi önemli mimarların işleri de yer alıyor. İkinci yarışma için başvurular sürüyor.
Tarih: 19 Eylül 2008 Kaynak: Sabah
Türkiye Pavyonu, Zaragoza''da Düzenlenen EXPO 2008''de İkinci OlduTürkiye Pavyonu, Zaragoza''da Düzenlenen EXPO 2008''de İkinci Olduİspanya''nın Zaragoza kentinde 22 Haziran - 14 Eylül 2008 tarihleri arasında düzenlenen "Su ve Sürdürülebilir Kalkınma" konulu EXPO 2008''de 1.100.000 konuk ağırlayarak ziyaretçi rekoru kıran Türkiye standı, içeriğe uygun dekorasyonuyla ikinci oldu.
Peugeot’nun yarışmasında iki Türk tasarımcı ilk 10’a kaldıPeugeot’nun yarışmasında iki Türk tasarımcı ilk 10’a kaldıPeugeot''nun bu yıl beşincisi düzenlenen Tasarım Yarışması’nda Türk tasarımcılar Emre Yazıcı ve Onur Güvenç ilk 10 arasına girerek finale kalmayı başardı.
Türk halkı geçen yıl kiraya çalıştı Türk halkı geçen yıl kiraya çalıştı TÜİK’in yaptığı çalışmaya göre Türkiye genelinde hane halklarının yaptığı tüketim amaçlı harcamalar içinde en yüksek payı yüzde 28.4’le konut ve kira aldı. Onu yüzde 24.4’le gıda ve alkolsüz içecek harcamaları izledi.
Hızla Yayılan Yavaş Şehirler Hızla Yayılan Yavaş Şehirler İtalya’nın “Yavaş Şehir (Slow City)” hareketini destekleyenler, şehir merkezlerinde araba kullanımını yasaklayarak ve McDonald’s şubeleriyle süpermarketleri kapatarak yaşanır kentler oluşturmaya çalışıyorlar. Asya’ya da sıçrayan bu akım, tüm Avrupa’da hızla yayılıyor. Toskana’nın minik Chianti şehri, 1999 yılında ilk “Cittá Slow” [İtalyanca yavaş şehir] kenti oldu, ardından Bra, Positano ve Orvieto geldi. Zamanla, yavaşlık dalgası diğer şehirler arasında yayıldı. Artık İtalya’daki 42 Yavaş Şehir’le birlikte, İngiltere, İspanya, Portekiz, Avusturya, Polonya ve Norveç’te de birçok Yavaş Şehir var.
GRC Pazarı Yeniden ŞekilleniyorGRC Pazarı Yeniden ŞekilleniyorYaklaşık 5 ay önce cam elyaf katkılı prekast beton üretimine başlayan Betofiber, az zamanda çok yol aldı. Geleceğin cephe kaplaması olarak sunulan GRC (Glassfibre Reinforced Concrete - Elyaf Katkılı Beton) ürünleri Türk inşaat sektörüne yeni bir soluk getirdi.
TMMOB Acaristanbul için yargıya gidiyorTMMOB Acaristanbul için yargıya gidiyorMimarlar Odası İstanbul İl Koordinasyon Kurulu ile Tüketiciyi Koruma Derneği (TÜKODER) Beykoz Şubesi, Danıştay tarafından yapı ruhsatı iptal edilen Acaristanbul''a Beykoz Belediyesi tarafından yeniden ruhsat verilmesini yargıya götüreceğini açıkladı.
Sömürge Hakimiyeti ve Modern Mimarlık Ütopyaları: KazablankaSömürge Hakimiyeti ve Modern Mimarlık Ütopyaları: KazablankaHız yapan eski model arabalar ve öfkeli mahalle gençleri, geçmişin Fransız banliyöleri söz konusu olduğunda aklımıza gelen sahneler arasında yer alıyor. Düşük gelirli kesime hitap eden toplu konutlar ise, bu “1960’lı yılların gelişmekte olan Avrupa kenti” sahnesinin temel bileşenleri. Geliştirilen bu vizyondan ve kentlerde bugün de hala ayakta olan ilk modern sosyal konut denemelerinden, Avrupa modernizminin sömürgecilik ideallerinden kaynaklandığı anlaşılıyor.
Nefretten sevgiyeİstanbul üstüne son yazdığım yazıda, değindiğim bir konu vardı: Fener-Balat projesinde bazı ev sahipleri evlerinin restorasyon kapsamına alınmasını istememişler.
Son tüp yarın batırılacakMarmaray Projesi''nde son tüp tünel, Üsküdar Marmaray İskelesi''nde yarın batırılacak. Tünelin yerleştirilmesinin ardından diğer tüneller ile birleştirme işlemi yapılacak.
Türkiye parsel parsel satılmamış Türkiye’nin parsel parsel yabancılara satıldığı iddiası, bilimsel incelemeye konu oldu. TÜBİTAK desteğiyle Uluslararası Stratejik Araştırmalar Kurumu (USAK) tarafından yapılan araştırmada tam tersi ortaya çıktı.
Duble yola 15 milyar YTL harcandı Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, Hükümet olarak duble yol çalışmaları için 2003 yılından bu yana 15 milyar YTL’nin üzerinde harcama yaptıklarını açıkladı.
Menderes''in son eseri Demir Köprü Barajı''nın dibi göründüGediz Nehri üzerinde 1954 yılında yapımına başlanan ve 18 Mayıs 1960''da dönemin başbakanı merhum Adnan Menderes tarafından açılışı gerçekleştirilen Demirköprü Barajı da kurudu. 48 yıllık barajda sular çekilince gölün dibi göründü.
Tarihi kentlerin en talihsizi... Öğrenci olarak geldiği Güllük''ün Kıyıkışlacık Köyü''ndeki İasos antik kentinde 48 yıldır kazılara katılan İtalyan Dr. Fede Berti ile yaptığımız sohbetten sonra, kazı heyetinin içinde tek Türk olan bakanlık temsilcisi Deniz Ongun''a da birkaç soru sormak istiyoruz...
Karadeniz kumsalları kurtarılacakSamsun''da, Türkiye''nin nadide kumlarının yok olduğu Karadeniz sahillerinde ağaçlandırma yapılarak, rüzgarla birlikte yok olan sahil kumu kayıpları önleneceği belirtildi.
Külliye tipi cami projesi Diyanet ilk etapta 200 camide açacağı, çay ocağı, kütüphane ve sergi salonu gibi etkinliklerle camileri külliyeye dönüştürmeyi hedefliyor.
Yaylalardaki doğal çevre ve özgün mimarı korunmalıGümüşhane Valisi Enver Salihoğlu, yaylalardaki kaçak yapılaşmaya izin verilmeyeceğini söyledi. Salihoğlu, ''Yaylalardaki özgün mimari yapıların korunması için gelecek nesillere bozulmamış doğal bir çevre için büyük çaba sarfetmek gerekiyor''dedi.
Harput''ta darphane ve zindan aranıyorElazığ''da Harput iç kale arkeoloji kazıları 4. yılına girerken, kazıyı sürdüren Prof. Dr. Veli Sevin, Osmanlı Darphanesi ve dünyaca ünlü Harput Zindanı''nı ortayı çıkarmak için çalışmaların devam ettiğini söyledi.
Büyük Menderes kirlilikten kurtarılacakDenizli, Aydın Uşak''ın vali ve belediye başkanları, Büyük Menderes''i kirlilikten kurtarmak için harekete geçti. Denizli Valisi Erkmen, "Menderes''in bölgeye hayat vermesi ve bunun süreklilik kazanmasını sağlamalıyız. Bu konuda herkese görev düşüyor'' dedi.
İlkokullarda ''Arkeoloji Dersi'' önerisi Mersin Üniversitesi Arkeoloji Bölümü Başkanı Prof. Dr. Serra Durugönül, tarih bilinci ve sevgisinin genç kuşaklara erken yaşlarda aktarılması için okullarda ders verilmesi gerektiğini bildirdi.
Airport''un hedefi hava yolcularıAirport Alışveriş Merkezi Genel Müdürü Burçin Bendegül, önümüzdeki dönemde hava alanına yönelik projeler geliştirerek, memnuniyeti öne çıkararak müşteri kitlelerini artırmayı istediklerini bildirdi. Bendegül, şunları kaydetti: "Birçok alışveriş merkezinin yürüme mesafesinde olan mahalleleri var. Fakat bizim yürüme mesafesinde gidilecek bir mahallemiz yok. Fakat bunun yanında en büyük avantajımız hava alanına en yakın proje olmak. Bu nedenle önümüzdeki dönemde hava alanına yönelik projeler geliştirerek müşteri kitlemizi artırmayı ve kendimize yeni bir mahalle yaratmayı istiyoruz. Küçük bir TAV oluşturacağız."Bendegül, sözlerine şöyle devam etti: "Airport tam olarak bir outlet merkezi olmasa da burada hem sezon hem de outlet ürünleri bir arada satılıyor. Tabelamız da Airport Outlet Shopping Center olacak. Burası sezon ve outlet merkezlerinin bir karması olacak."
Tarih: 22 Eylül 2008 Kaynak: Yeni Şafak
MÜSİAD inşaat sektörünü ele aldıMüstakil Sanayici ve İşadamları Derneğinin (MÜSİAD) İnşaat ve Yapı Malzemeleri Sektör Kurulu İstişare toplantısında, inşaat sektörünün gündeminde bulunan problemler ele alındı. Kamu İhale Kurumu (KİK) Başkanı Hasan Gül, toplantıda yaptığı konuşmada fiyat farkı kararnamesinin önümüzdeki hafta çıkmasını umduklarını bildirdi. Taslağın Maliye Bakanlığına yollandığını belirten Gül, Ulaştırma Bakanlığının da konu hakkında bilgilendirilmesinin ardından kararnamenin önümüzdeki hafta çıkmasını umduklarını bildirdi. Yapı malzemeleri konusunda ciddi bir çalışma içine girdiklerini anlatan Bayındırlık ve İskan Bakanlığı Müsteşarı Sabri Özkan Erbakan ise, “Şu an İstanbul’daki binaların yüzde 85’i ruhsatsız. Üzerinde önemle durduğumuz konu bu” dedi. MÜSİAD Genel Başkan Yardımcısı Yusuf Cevahir ise inşaat malzemeleri fiyatlarındaki hızlı artışa dikkat çekti.
Tarih: 22 Eylül 2008 Kaynak: Türkiye
İşsizi çok ama inşaatta yüzde 60 büyüdü İşsizlik sıralamasında ilk sıralarda yer alan Batman''da konut sektörüne yapılan yatırım dikkat çekiyor. Şehirde inşaat sektöründe yüzde 60 artış yaşanırken, yılın ilk altı ayında 132 bina yapıldı. Batman, inşaat sektörü ile gelişen illerin başında geliyor. 2007 yılında 267 binanın inşaa edildiği şehirde, 55 iskân oturma izni ile binalara kat atıldı. 2008 yılının ilk 6 ayında ise 132 bina yapılırken, 26 kat artışı yapıldı. Ancak Batman İnşaat Mühendisleri Odası, bu artışın aslında negatif bir artış olduğunu belirtti. Üretime yönelik bir gelişimin olmadığını dile getiren oda yetkilileri, inşaatların genelde mesken amaçlı olmasıyla sadece tüketime yönelik bir eğilim olduğunu ifade etti. Dolayısıyla bu durumun gelecekte Batman''ın pahalı bir şehir olmasına neden olacağını savundu.
Tarih: 22 Eylül 2008 Kaynak: Zaman
Dünya Fannie (fani), Freddie''nin kabusu ani Kapitalizmin temel felsefesi neydi? Bırakınız yapsınlar, bırakınız etsinler. Bu aynı zamanda şu demekti; yapamayan da batsın!
Konutun fiyatı ve kirası düştüDünya piyasalarında yaşanan ortamın etkisi emlak ve inşaat sektöründe durgunluk olarak yansıyor. Konut satış ve kiralamalarının durduğu sektörde, 2000 YTL olan kiralık daireler 1500 YTL’ye kiracı bulmakta zorlanıyor.
Cami, kilise ve sinagogdan oluşan ibadethane, Kadir Gecesi''nde açılıyor Bilkent Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Prof. Dr. İhsan Doğramacı''nın babasının adına yaptırdığı ve içinde cami, kilise ile sinagogun da bulunduğu dini tesis, Kadir Gecesi''nde açılıyor.
Gayrimenkulünüzü elden çıkarmayınKüresel finansal krizin yol açtığı dalgalanmalar özellikle küçük ve orta ölçekli yatırımcıyı vuruyor. Krizden korunmanın yollarını anlatan uluslararası yatırım danışmanları, daha makul ve uzun vadeli borçlanmayı tavsiye ediyor.
Ataköy sahilinin satışına tepkiMimarlar Odası Bakırköy Bölge Temsilcisi Esin Hacıalioğlu ile Ataköy 2. Kasım Sakinleri Derneği Yönetim Kurulu üyesi Doğu Coşkunfırat, Ataköy sahilindeki 125 bin metrekarelik rekreasyon alanının satışa sunulmasını eleştirerek, “TOKİ, bu yönetim anlayışından hızla vazgeçmelidir” dedi.
BM''den Datça''ya 2.5 milyon dolarBirleşmiş Milletler Kalkınma Programı''nın (UNDP) Avustralyalı Danışmanı Lee Thomas, pilot bölge seçtikleri Muğla''nın Datça İlçesi''nin deniz ve kıyı alanlarının sürdürülebilir kullanımını sağlayıp, bu alanların yönetim etkinliğinin geliştirilmesi ve yaygınlaştırılması için Küresel Çevre Fonu''ndan (GEF) 2.5 milyon dolar yardım aktarılacağını söyledi. Thomas, pilot bölge seçtikleri Datça''da 2009 yılı yaz aylarında başlayacakları projenin dört yıl süreceğini belirtti.
Tarih: 22 Eylül 2008 Kaynak: Hürriyet Yazan: Mustafa Sarıipek
TOKİ tema park için ihaleye çıkıyorTOKİ, Halkalı Atakent’te üzerine doğa ve eğlence parkı yapılmasını öngördüğü 1.4 milyon metrekarelik arazisini 20 Ekim’de satışa çıkaracak.
Tarlabaşı''nda yenilenme sancısıBeyoğlu''nun tarihi semtinin, yenileme projesini alan GAP İnşaat''ın 278 hane sahibine sunduğu teklifleri kimse beğenmedi. 8 katlı işhanına karşılık 65 metrekare dükkan, üç katlı evinin yerine 40 metrekare daire sunulanlar kara kara düşünüyor.
Üç başlı Kerberos Köpeği''nin heykeli bulunduSelçuk Üniversitesi Arkeoloji Bölümü Başkanı Prof. Dr. Ahmet Tırpan, Muğla''nın Yatağan ilçesindeki Lagina antik kentinde, mitolojide yer altındaki ölüler diyarının kapısında bekçilik yaptığına inanılan üç başlı ''Kerberos Köpeği''nin heykelinin bulunduğunu bildirdi.
Kent suyunun planlaması en az 30 yıllık yapılırÇevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu, "Şehirlerin içme suyunun çözümünde asgari 30 yıllık ihtiyaçları dikkate alınarak, planlanması gerekir. Biz de bunu yapıyoruz" dedi.
Ranta onay vermeyenin AKP’den ihracını istiyorAsım Güzelbey, imar planı değişikliğine karşı çıkan AKP’li meclis üyelerinin partiden ihracını istiyor. Gaziantep Büyükşehir Belediyesi’ndeki yolsuzluk tartışmaları yeni bir boyut kazandı.
"Farkında mısınız? Kuruyoruz" günüÇevreciler, Türkiye''de yaşanan kuraklığa dikkat çekmek amacıyla 11 Ekim''de Büyükçekmece Gölü''nün kuruyan alanında "Farkında mısınız? Kuruyoruz" sloganıyla bir gün geçirecek.
ODTÜ Mimarlık''a çağdışı suçlamasıCHP''li Güleken''in "ODTÜ''nün imar sorunlarının 15 yıldır çözülmeyip aniden gündeme gelmesinde Gökçek''in ODTÜ''nün çağdaş düşünce ve duruşuna karşı bir husumeti söz konusu mudur?" sorusuna Gökçek tartışılacak bir yanıt verdi.
Türkiye''nin arkeolojik varlıkları haritalandı Türkiye Arkeolojik Yerleşmeleri (TAY) Proje Koordinatörü Oğuz Tanındı, yaptıkları çalışmayla, Türkiye''deki 2 bin 907 arkeolojik varlık ile 565 mağaranın, internet üzerinden ulaşılabilen harita üzerinden araştırmacıların kullanımına sunulduğunu bildirdi.
Sedef Adası''nda yaşayanlar isyandaİstanbul''un adaları arasında özel bir konuma sahip olan Sedef Adası''nda yaşayanlar bugünlerde hayli dertli. Çünkü bu küçük adada, imar durumu yapılaşmaya uygun olmayan iki araziye sürüyle villa yapılmak isteniyor.
Didim Tavşan Adası''nda arkeolojik kazıAydın''ın Didim ilçesinde Didyma Antik Kent kazıları kapsamında Tavşan Adası''nda da çalışma yapılıyor. Hale Üniversitesi''nden Prof. Dr. François Bertemes''ın Tavşan Adasında 16 kişilik ekibiyle sürdürdüğü kazılarda Tunç dönemine ait yapı temeli, duvarlar ve çeşitli seramik parçalarının bulunduğu bildirildi.
Mevlana müzesi restore edilecekMevlana müzesi ilk kez kapsamlı şekilde restore edilecek. Müzede, Mevlana''nın el yazması kitapları, Mevlevi kıyafetleri ve müzik aletleri gibi tarihi materyaller bulunuyor.
İnternetten arkeolojik kazıyı izleAnadolu Medeniyetleri Müzesi, Türk müzecilik tarihinde bir ilke imza atarak, Ankara Ulus''ta bulunan tarihi "Augustus Tapınağı"ve "Roma Hamamı"nda gerçekleştirilen kazı çalışmalarını, www.anadolumedeniyetlerimuzesi.gov.tr. adresinden tüm kamuoyu ve bilim dünyası ile paylaşacak.
Hayat muhteşem bir tek şey felaket o da yaşlanmakBen çirkin şey görmeye dayanamam. Dünyayı daha güzel bir yer haline getirmeye uğraşırım. Bu hep böyleydi. Mimarlık ve tasarım en büyük tutkumdu. 14 yaşından beri.
Yabancı yatırımcılar Bilecik''teBilecik Çimento Madencilik Beton Sanayi ve Ticaret AŞ Başkanı Celal Sönmez ve China National Machinery Import-Export Corporation Başkanı Tang Yi, Bilecik Valisi Musa Çolak''ı yeni kurulacak olan çimento fabrikası hakkında görüşmek için ziyaret etti.
Bu kez Kuşadası kazandıKuşadası Limanı’nı en yüksek teklif yerine Ofer-Kutman ortaklığına veren ihalenin yargı süreci devam ediyor. Danıştay, idare mahkemesinin ihalenin hukuka uygun olduğu yönündeki kararını bozarak davanın tekrar görülmesini istedi.
''Köprüyü istemezler ama geçerler''Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, partisinin Adalar İlçe Kongresi''nde yaptığı konuşmada, İstanbul''un ulaşım sorununa çözüm getirmesi beklenen projelere değindi.
Akropol''e teleferikTürkiye Seyahat Acenteleri Birliği (TÜRSAB) Başkanı Başaran Ulusoy, Bergama Akropolü''ne kurulması planlanan teleferik çalışmalarını yerinde inceledi.
200 milyon YTL’ye elektriği açıp, fişi prize takıyoruzKonutlarda kullanılan elektrik tesisat malzemeleri son yıllarda değişirken, konut tesisatına yönelik anahtar-priz, şalt ürünleri, elektrik dağıtım kutuları, otomatik sigortalar ve ev otomasyonu ile ilgili elektrik malzemeleri pazarının büyüklüğü 200 milyon YTL’yi geçti.
Yurtdışında Türkiye’nin kıymetini anlıyoruzYurtdışındaki projeleri müteahhitlik ve gayrimenkul geliştirme olarak incelemek gerektiğini söyleyen Garanti Koza Yönetim Kurulu Başkan Vekili Murat Binark: "Biz yurtdışında sadece müteahhitlik yapıyoruz. Bizi yurtdışına yönelten sebep ise, yurtdışında nispeten kolay iş alınması ve makul seviyedeki kár marjlarıdır."
İznik Gölü kurumaya başladıBursa''da bulunan Türkiye''nin 5''inci büyük gölü "İznik Gölü" kurumaya başladı. Kirliliğin de tehdit ettiği gölün sahilden 10 metre çekilmesi özellikle balıkçıları endişelendirdi. Toplam 32 kilometre uzunluğunda, 11 kilometre genişliğinde, 298 kilometre kare alana sahip olan İznik Gölü''nün sahilden 10 metre çekilmesi, çevrecileri ve balıkçıları kara kara düşündürüyor. İstanbul''un su ihtiyacı içinde düşünülen İznik Gölü''ndeki çekilme nedeniyle çatlayan toprak ortaya çıktı. İznik Gölü''ndeki kirliliğin tehdit boyuna geldiğini belirten balıkçılar, "Buna kuraklığın neden olduğu çekilme eklendi. Tatlı suyuyla ünlü İznik Gölü''nün yok olmasından endişe ediyoruz" diye konuştu. Marmara Bölgesi''nin en büyük gölü olmak özelliğini taşıyan İznik Gölü''nün en derin yeri, 65 metre olarak ölçüldü. İznik Gölü balıkçılığın yanı sıra, bölgede zeytin ve tarım sektöründe de sulama amacıyla kullanılıyor.
Tarih: 22 Eylül 2008 Kaynak: Referans
Ak Enerji nükleer santral ihalesi için şartname aldıNükleer santral ihalesi için şartname aldığını açıklayan Ak Enerji, katılım koşulları ile ilgili incelemeleri başlattı. Şirkete ayrıca Botaş''a faturalarını vadesinde ödediğini açıkladı.
Herkes doğuştan müteahhit, ''ne olsa yaparım'' bitmeliBayındırlık ve İskan Bakanlığı Müsteşarı Sabri Özkan Erbakan, Türkiye''deki müteahhitlerin yüzde 95''inin özel çalışan müteahhit olduğunu belirterek, "Biz kamu müteahhitlerini tanıyoruz ama onları tanımıyoruz. Sektöre sertifikasyon gelmeli. ''Ne olsa yaparım''a nokta konmalı" dedi.
Bir tarih ve kültür başkenti buğday renkli Konya’dan havadan-sudan hallerimizBol bol yiyen, bön bön bakarmış, bu atasözünü önceki hafta gittiğim Konya’da öğrendim. Dünya Su Forumu’na hazırlık konferanslarından sekizincisine katıldım Konya’da.
Palmiye Adası’na gazbeton gönderdi anahtar teslim fabrika ihraç edecekDubai’deki ünlü Palmiye Adası’na üç yılda 8 milyon dolarlık gazbeton satan AKG Grubu Yönetim Kurulu Başkanvekili Bülent Akgerman, başta Rusya ve İran olmak üzere çeşitli ülkelerden anahtar teslim gazbeton fabrikası kurma konusunda teklifler aldıklarını söyledi.
İş GYO''dan İzmir''e yarı açık alışveriş merkezi projesiİstanbul''daki Kanyon Alışveriş Merkezi''ni yapan İş Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı (GYO), İzmir Salhane-Turan bölgesine 150 milyon dolarlık yatırım yapmaya hazırlanıyor.
“Dar”a Düşen Dualar...İstanbul’u, renksiz ve dilsizliği üzerinden bir kimlik sorgusuna çektiğim, “İstanbul’u İstanbul Yapmak” başlıklı köşe yazıma pek çok cevap aldım. Nuray Togay’ın “İstanbul’a Dar Gelen Söylemler” başlıklı köşe yazısına cevap hakkımı, terminolojisini bir manyetik alan gibi kullanan söz konusu yazıdan bazı alıntılar yaparak kullanmak istiyorum izninizle.
Başkan Aziz Kocaoğlu''ndan EXPO Açıklaması: "Sadece Görevimizi Yaptık"İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, İzmir’in EXPO adaylık çalışmaları çerçevesinde ödenen 2 milyon Euro’nun soruşturma konusu edilmesi üzerine bir açıklama yaparak, “Bu para, kentin EXPO sürecinde karşılaştığı finansal darboğazların giderilmesi için ödenmiştir.
Alsancak Limanı yine sıkıştı Hizmetteki yetersizliğin yanı sıra, bir vincin arızasının giderilmemesi, gemilerin bekleme süresini uzattı. Kaptanlar rotayı Pire ve İstanbul''a çevirdi.
Basmane''ye gökdelen Sevil ailesine ait alana iş merkezi yapılması için son engel de aşıldı. Konak Belediyesi ve Koruma Kurulu daha önce projeyi onaylamıştı.
Çeşme''ye sualtı parkı kurulacak İzmir ve Çeşme''nin turizmdeki yerini daha da güçlendirmek amacıyla kurulan destination İzmir, dalış turizminde ideal bir adres olan Çeşme''de sualtı parkı kurulması için çalışma kararı aldı.
Kentsel rantlara vergi geliyor Gelir Vergisi Kanunu büyük çaplı değişikliğe uğruyor. İşte 90 maddelik taslaktan öne çıkan düzenlemeler... Gelir vergisinde köklü reformlar getiren kanun taslağı hazırlandı.
Adana metrosu 2009''da tamamlanacak Adana''da yapımı 10 yıldan bu yana süren hafif raylı sistem çalışmalarının gelecek yıl mart ayında tamamlanacağı bildirildi.
Deprem için bir şey yapılmıyor demeyinDünyanın en büyük bölge afet müdahale ve lojistik organizasyon merkezi İstanbul Tuzla’da kuruluyor. Türk Kızılayı Genel Başkanı Tekin Küçükali, merkezin Akfırat beldesi sınırlarında 130 dönümlük alana kurulacağını belirterek, “Afet Müdahale Merkezi bir depremde kolay ve hızlı müdahale yapabilmesi, yiyecek, giyecek ve barınma ihtiyacına cevap verilebilmesi amacıyla inşaa edilecek. İki adet helikopter pisti, afet eğitimi simülasyon parkuru ile iki dev depo bulunacak. Bu depolarda, 86 bin çadır saklanacak” dedi.
Tarih: 19 Eylül 2008 Kaynak: Radikal
"Aksaray Belediyesi imar ihalelerinde yolsuzluk yapıldı"MHP''li milletvekilleri, Aksaray Belediyesindeki imar ihalelerinde usulsüzlük ve yolsuzluk yapıldığını ileri sürdüler.
Noel Baba Ören Yeri Kazısı Sona Erdi Antalya"nın Demre ilçesindeki MS 4"üncü yüzyıldan kalan Noel Baba Müzesi ören yerinde yürütülen kazıların bu yılki bölümü tamamlandı. 20’nci yılını dolduran kazının bu yılki bölümünde, yapının kuzey, kuzeybatı ve kuzeydoğu bölümünde çalışıldığı söylendi. Yapının tarihine ışık tutacak yeni sikkeler ve eserler bulunduğunu bildirilirken sikkelerin okunmak üzere Anadolu Medeniyetleri Müzesi’ne gönderildiğini belirtildi Ayrıca yapı çevresinde batıdan doğuya yer mozaikleri ile açılan yeni yapılarda seramik yağdanlıklar ve kalıntılar bulunduğunu ifade edilirken kilisenin kuzeyindeki Başpiskopos Sarayı"nda yan yana yatmış bir çiftin iskeletinin de ortaya çıkarıldığını kaydetti. Öte yandan, Noel Baba Müzesi’nin Türkiye’de en çok ziyaret edilen ören yerlerinin başında yer aldığına dikkati çeken müze yetkilileri, bu yılın ilk sekiz aylık döneminde müzeyi 343 bin 989 yerli ve yabancı turist ziyarete ettiğini açıkladılar.
Tarih: 19 Eylül 2008 Kaynak: Birgün
''Su başkenti'' İstanbulİstanbul, 2009''da dünyanın dört bir yanından gelecek su uzmanlarını ağırlamaya hazırlanıyor. 20 bin bilimcisinin katılacağı zirve sonrası Türkiye 3 yıl boyunca Dünya Su Başkenti olarak anılacak.
Kağıthane deresine deniz suyu akacakKağıthane’nin modern bir görünüme kavuşması için çok çalıştıklarını söyleyen Belediye Başkanı Fazlı Kılıç, "Hazırladığımız 3D (Deniz Suyu, Demiryolu, Dönüşüm) projesi, ilçemizin değerine değer katacak" dedi.
‘İstanbul 2010’ HarcanıyorEylülle birlikte kültür ve sanat etkinlikleri de yoğunlaştı... İstanbul’dakilerin ortak özelliği, “Avrupa Kültür Başkenti” vurgulamaları. Davetiyelerinde, afişlerinde hep “2010 logosu”...
"Acaristanbul" tartışmaları devam ediyorYıkılmasına karar verilen Acaristanbul villaları için Beykoz Belediyesi''nce yeniden ruhsat verilmesiyle ilgili olarak, TMMOB Mimarlar Odası, Beykoz Belediye Başkanı Muharrem Ergül ile diğer yetkililer hakkında suç duyurusunda bulunacağı, ayrıca ilgili kararın iptali için yargıya başvuracağı bildirildi.
Gökçek’ten Kızılay’a serbest taksi durağıAnkara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, taksi duraklarının modern hale getirileceğini ve Kızılay’da serbest taksi durakları yapılacağını bildirdi.
Gökçek’ten ODTÜ mesajıAnkara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, önceki gün ODTÜ’deki öğrenci eylemiyle ilgili olarak, birkaç gencin "meydan okumasıyla" bu işlerin çözüme kavuşturulamayacağını söyledi.
Orman alanlarının rehabilitasyonuOrman Genel Müdürlüğü tarafından, 31 Temmuz 2008 tarihinde başlayan ve 5 gün süren Antalya''nın Manavgat ve Serik ilçelerindeki orman yangınlarından sonra, orman alanlarının yangına dayanıklı hale getirilmesi amacıyla başlatılan, ''''Yanan Alanların Rehabilitasyonu ve Yangına Dayanıklı Ormanlar Tesisi Projesi" nin (YARDOP) tanıtım toplantısı, Antalya Kültür Merkezi''nde (AKM) yapıldı.
Yatırıma kaynak için kurumlar arsalarını satacak2009 yılı yatırımları için yeni kaynak "kamu kurumlarının menkul ve gayrimenkulleri" olarak belirlendi.
Paçallamasak da sıkıntı yaşanmazKızılırmak suyuyla ilgili olarak ASKİ Genel Müdürü Kamil Kılıç ilginç bir açıklama yaparak, "Olağanüstü gelişmeler olsa ve suyun tamamını Kızılırmak’tan versek bile bir sıkıntı olmaz. Çünkü bu suda ağır metaller ve tarım ilaçları bulunmuyor" dedi.
Maliye Bakanlığı konut yaptıracakMaliye Bakanlığı''nın turizm bölgesi Antalya''da Hazine arazisine kat karşılığı yaptıracağı konutların temelinin ekim ayında atılacağı bildirildi. Antalya Defterdarı Hidayet Mat, âtıl bulunan Hazine arazilerinin değerlendirilmesi amacıyla, Duraliler Mahallesi''ndeki Hazine arazisine, orta gelirlilere hitap edecek konutların kat karşılığı yapımı için proje hazırladıklarını söyledi. Mat, Kombassan Holding''e bağlı Kom Yapı AŞ tarafından kat karşılığı yapılacak konutların temelinin ekim ayında atılacağını kaydetti. Konutlar 150-175 bin YTL arasında satılacak.
Tarih: 19 Eylül 2008 Kaynak: Hürriyet
Marmara Denizi derin komadaSevinç-Erdal İnönü Vakfı bünyesinde Marmara Denizi’nde incelemeler yapan araştırma grubunun başkanı M. Levent Artüz, Marmara Denizi’nde canlı yaşamının bitme noktasına geldiğini öne sürdü. Artüz, dün Marmara Denizi’nde 1-14 Ağustos tarihleri arasına yaptıkları araştırmanın sonuçlarını açıkladı. Bugün Marmara’ya özgü 144 yerli balık türünden hiçbirinin kalmadığını söyleyen Artüz, "Ne sinarit, ne kılıç, mercan. Marmara’yı bir hastaya benzetirsek, koma halinde, ölümü bekliyor. Vahim bir durumla karşı karşıyayız. Marmara yoğun bir kirlilik baskısı altında" dedi.
Tarih: 19 Eylül 2008 Kaynak: Hürriyet Yazan: Mustafa Kınalı
12’nci büyük gölümüz Eber’i de yok ettikKuraklık, küçük çıkar hesapları, denetimsizlik ve küresel ısınma, Türkiye’nin 12’nci büyük gölü olan Afyonkarahisar’daki Eber Gölü’nü sonunda bitirdi.
Yeşil isteyen manava gitsinBasın toplantısında "Yeşillik görmek isteyen varsa manava gitsin" diyen Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Asım Güzelbey’e çevreciler tepki gösterdi. 5 sivil toplum örgütü adına yapılan açıklamada "Yeşili korumalıyız ki toprağı koruyalım, sonra da manava yeşillik gelebilsin" denildi.
İstanbul’daki yeşil alanlara yeni ihanetSon günlerde kamuoyunu sıkça meşgul eder oldu İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nce yapılan 4300’den fazla plan tadilatı ve bunların sonuçları. Rüşvet, irtikap, istifalar, rant kavgaları İstanbul’un nasıl bir saldırı altında kaldığının göstergeleri oldu...
Takvim
<<Eylül 2008>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30          
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.