Haberler

22 Nisan 2008, Salı

Tersane İşçilerine Barınma Alternatifi: Urban.annexTersane İşçilerine Barınma Alternatifi: Urban.annexBoğaçhan Dündaralp, 09 Nisan 2008 Çarşamba günü, İTÜ Konut Araştırma ve Eğitim Merkezi’nin düzenlediği "Olasılıklar Dünyası Olarak İstanbul''da ''Kentsel Barınma'' Alternatifleri" başlıklı konuşmasında üç farklı projesini tanıtmıştı. Bu projelerden biri olan Urban.annex’i Boğaçhan Dündaralp ve sosyolog Pelin Tan, Tuzla tersanesinde çalışan işçilerin barınma ihtiyacını karşılamak için geliştirmişler. Çalışmaları sırasında, İstanbul Bilgi Üniversitesi Tarih Bölümü’nden Aslı Odman’dan da kaynak ve danışmanlık konusunda destek alan Dündaralp ve Tan, Urban.annex''le Bauhaus Awards 2008’e de katılıyorlar. Haberin Devamı
ZemZem Tower Anadolu turundaZemZem Tower Anadolu turundaKuveyt merkezli uluslararası gayrımenkul projelerininin Türkiye ayağı olarak 2006 yılında İstanbul''da faaliyete geçen MAS Türkiye Gayrımenkul Yatırım Ortaklığı (GYO), Mekke''de Kâbe''nin yanıbaşında inşa ettiği ZemZem Tower konutlarını Anadolu''da tanıtmaya başladı.
Yütaş’a Büyük ÖdülYütaş’a Büyük ÖdülYütaş, Doruk.Net tarafından 6.sı düzenlenen “Altın Örümcek Web Ödülleri” organizasyonunda “Perakendecilik ve Mağazacılık” dalında www.duvar-kagidi.com sitesiyle 1.lik ödülünü kazandı.
Levent Akgerman TGÜB’ün Yeni BaşkanıLevent Akgerman TGÜB’ün Yeni BaşkanıTürkiye Gazbeton Üreticileri Birliği genel kurulu 3 Nisan 2008 Perşembe günü yapıldı. Yeni yönetim kurulu başkanlığı görevi, AKG Gazbeton Yönetim Kurulu Görevli Üyesi Levent Akgerman’a 2 yıl süreyle verildi.
Tasarımın SerüveniTasarımın Serüveniİstanbul Modern''in, Londra Tasarım Müzesi işbirlğiyle gerçekleştirdiği Tasarım Kentleri sergisi 22 Nisan 2008 Salı günü yapılan basın toplantısıyla tanıtıldı.
Seranit, UNICERA Fuarı’nda Ziyaretçilerin Odak Noktası OlduSeranit, UNICERA Fuarı’nda Ziyaretçilerin Odak Noktası OlduSeranit, 9 - 13 Nisan 2008 tarihleri arasında Tüyap Beylikdüzü Fuar Merkezi’nde düzenlenen Avrupa’nın 3. büyük fuarı UNICERA’da 7. Salon’da yerini aldı.
Bursa''nın cesur yürekli minikleriBursa''nın cesur yürekli minikleriBursa''da 16 ilköğretim öğrencisi, sokak çocuklarına okul yaptırmak için kolları sıvadı. Kısa sürede sayıları 783 oldu. Balon sattılar, yardım aldılar ve 1 milyon YTL bulup 3 katı bitirdiler. Geriye ise çatı ve iç düzenleme kaldı.
Orjinal Stor/NEES, 14-17 Nisan Tarihleri Arasında Düzenlediği “Akıllı Panjur, Perde Ve Tente Motorları” Seminerlerini TamamladıOrjinal Stor/NEES, 14-17 Nisan Tarihleri Arasında Düzenlediği “Akıllı Panjur, Perde Ve Tente Motorları” Seminerlerini Tamamladıİzmir, Antalya ve İstanbul’da organize edilen seminerler, bayilerin yoğun ilgisi ile karşılandı.
İstanbul Üniversitesi kampüslere alışveriş merkezleri yaptıracakİstanbul Üniversitesi kampüslere alışveriş merkezleri yaptıracakİstanbul Üniversitesi, gelirlerini artırmak için üç kampusunda yap-işlet-devret modeliyle dışarıdan halkın da girebileceği alışveriş merkezleri yaptıracak.
Heykel Yarışması ODTÜ’ye Renk GetirdiHeykel Yarışması ODTÜ’ye Renk GetirdiAKG Gazbeton, ODTÜ İnşaat Mühendisliği Bölümü öğrencileri arasında düzenlediği “1. Gazbeton Yüzey Oymalı Heykel” yarışması sonuçlandı.
Arsa muhtırası!Arsa muhtırası!İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Milli Savunma Bakanlığı’nın yeşil alan olarak bıraktığı araziye konut yapmak istedi. Bakanlık da arazinin yeniden ‘askeri alan’ olarak düzenlenmesini istedi ve aksi halde soruşturma açılacağını bildirdi.
Beş dakika daha uyutmayan saatlerBeş dakika daha uyutmayan saatlerEğer sabahları uygun bir zamanda uyanamıyor ya da saatinizin alarmını kapatıp birkaç dakika daha uyumaktan kendinizi alıkoyamıyorsanız müjde: Artık sizi yataktan kaldıran, hatta fırlatabilen çalar saatler var.
Likör fabrikası arazisi satılıyorLikör fabrikası arazisi satılıyorMecidiyeköy''deki eski likör fabrikası arazisi, Emlak Konut Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı A.Ş. tarafından açık artırma yöntemiyle 25 Nisan Cuma günü İstanbul''da satışa çıkarılacak.
Tarihi Ev Yeniden CanlanıyorTarihi Ev Yeniden CanlanıyorBolu''nun Aktaş Mahallesi''ndeki Osmanlı dönemine ait tarihi Yeşil Ev''in restorasyonu bitme aşamasına geldi.
Sivas''a yeni çehreSivas''a yeni çehreSivas Belediyesince çalışmalarına başlanan"Sivas Selçuklu Parkı ve Kent Meydanı Projesi" ile birçok tarihi yapının bulunduğu kent meydanındaki eserler ön plana çıkarılarak, kent turizminin hareketlendirilmesi hedefleniyor.
Anadolu yakasında iki tarihi arazi 500 milyon dolara görücüye çıktıAnadolu yakasında iki tarihi arazi 500 milyon dolara görücüye çıktıŞişecam Beykoz''daki, ÖİB ise Göztepe''deki DMO depolarının bulunduğu araziyi satışa çıkardı. İki araziden beklenen gelir en az 500 milyon dolar.
Şile''de maden testi: Vahşi mi, çevreci mi?Şile''de maden testi: Vahşi mi, çevreci mi?Hızlı yapılaşma, otoyollar ve yangınların baskısıyla kuzeye doğru çekilen İstanbul ormanlarının ''son kalesi'' de tehdit altında. İstanbul''un son büyük ormanı Şile''de, hiç el değmemiş doğu kesimi de madenciliğe açılmak isteniyor. Ormanda 243 hektar (yaklaşık 486 futbol sahası) alanda kalker çıkarmak için arama ve işletme ruhsatı alan firma, Çevresel Etki Değerlendirme (ÇED) oluru almaya çalışıyor.
Sic Transit Gloria*Sic Transit Gloria*Jean Nouvel 2008 Pritzker Mimarlık Ödülü’nü kazandı. Bu bir sürpriz değildi. Sürpriz olmaması, Pritzker’in zaten iyi bir konuma sahip biri için şeref verici olarak kabul edilmesini kolaylaştırıyor. Pritzker, Nobel Ödülleri gibi, onaylanmış seçimlere güven veriyor. Nouvel’in yapıları kesinlikle yüksek kaliteli tasarım örnekleri. Kendi kıvamında güzel binalar tasarlıyor. Kim aksini söyleyebilir ki? Pritzker bize şunu hatırlatmaya çalışıyor ki; kabul edilen güzellik ölçütü sınırlarına yakınlık içinde - ya da belki durumunda- olan güzel yapıların tasarımı, mimarlığın esas amacı. İnsanlar etrafı çevrili mekanlara ihtiyaç duyuyorlar ve beden ve ruhun ihtiyaçlarını karşılayacak ya da en azından, zaten bildiğimiz şeyler hakkında bize güven verecek şekilde mekanlar tasarlamak mimarlara bağlı. Nouvel zaten bildiğimiz şeylerin sınırları içinde hakim olarak çalışıyor.
Nasıl her insanın yüzü farklıysa evler de tıpkı böyle olmalıNasıl her insanın yüzü farklıysa evler de tıpkı böyle olmalıAlman Mimar Prof. Meinhard von Gerkan (73), dünya çapında bir guru. Zamansız tasarımların mimarı olarak tanınıyor. Sahibi olduğu Gerkan Mang & Partners Architekhen (GMP) mimarlık şirketinin, uluslararası 10 şubesinde çalışan 300''den fazla personeli, 330 birincilik ödülü var.
Tarihi Eserlerde Levha KarmaşasıTarihi Eserlerde Levha KarmaşasıAhlat İlçesi''nde bulunan tarihi eserlerle ilgili kimlik bilgilerinin yer aldığı tanıtıcı levhaların bazılarının aşınmadan dolayı okunamaması, bazı levhaların ise duvarlara çiviyle tutuşturulması tepkilere neden oldu.
Kapadokya''ya makyajKapadokya''ya makyajKapadokya Bölgesinde turistlerin en çok ziyaret ettiği mekanlardan biri olan Paşabağı''nda yürütülen çevre düzenleme çalışmaları sürüyor.
Tarihimizi Kurtarmak için Tarihi Bir FırsatTarihimizi Kurtarmak için Tarihi Bir FırsatHisar Tepesi’nin güney yamacında başlatılan inşaat kazısında gün ışığına çıkan yeni buluntular, MÖ 3000 yıllarına dayanan Bolu tarihi hakkında bildiklerimize katkılar sağlayacak mı?
Unuttuğumuz "yeşili" hatırlatacaklarUnuttuğumuz "yeşili" hatırlatacaklarAlman sanatçı Yutta Saftien''in küresel ısınmayla kaybedilen ''''yeşili'''' insanlara hatırlatmak amacıyla örmeye başladığı ''''Greeny Sarmaşıkları'''', İstanbul''u süsleyecek.
Köprülü kavşak inşaatı mahkemelikKöprülü kavşak inşaatı mahkemelikAnkaram Platformu, Ankara tren garı önüne köprülü kavşak yapılmasını önlemek amacıyla Bölge İdare Mahkemesi''ne başvurdu.
Erozyonla Mücadeleye Dünya Bankası DesteğiErozyonla Mücadeleye Dünya Bankası DesteğiTürkiye''nin en önemli sulak alanlarına sahip Ereğli Sazlıkları tamamen yok olma tehlikesiyle karşı karşıya. Tarım Bakanlığı ve Dünya Bankası bölgedeki toprağın korunması amacıyla başlatılan Çatak Projesi kapsamında çiftçilere 2 milyon YTL üzerinde destek verdi.
Lüks konutta durgunluk TOKİ’yi zorluyorLüks konutta durgunluk TOKİ’yi zorluyorLüks konut pazarında, küresel krize bağlı yaşanan durgunluk TOKİ’yi de sıkıntıya soktu. TOKİ Başkanı Bayraktar, kaynak sıkıntısı yaşadıklarını söyledi. TOKİ, sıkıntıyı aşmak için 10 milyar doları bulan aktiflerini paraya çevirecek.
Çevremizi tanıyalımÇevremizi tanıyalımDünyanın çok ciddi bir enerji ve gıda krizi yaşadığı günümüzde, Türkiye''nin yedi bölgesine bakıp da ''çevremizi tanıyalım'' demek için cesaret ve çevre bilinci gerekiyor.
Tarihi Hanlara Betonarme KuşatmaTarihi Hanlara Betonarme KuşatmaBursa''nın tarihi hüviyetini ortaya çıkarmak amacıyla Ulucami civarındaki büyük yeni binaları yıkmak için çalışma başlatılırken, bir yandan da tarihi hanların bitişiğinde yeni binalar yükseliyor.
Beyşehir Gölü eski günlere hasret kaldıBeyşehir Gölü eski günlere hasret kaldıBu yıl ilk kez Derebucak Gembos Havzası''ndan takviye edilen sularla buluşan Beyşehir Gölü''nde son yağışlara rağmen su seviyesi istenen ve beklenen ölçüde oluşmadı.
Ömürlük Evler: Yaşlılık ZamanlarıÖmürlük Evler: Yaşlılık Zamanlarıİngiliz Hükümeti, 2013 yılına kadar bütün evlerin engelli ve yaşlılar için uygun hale getirilmesini istiyor. Bu Jon Neale’nin bildirdiği gibi inşaatçıları gerilime iterken diğer tarafta Barındırma Bakanı Caroline Flint inşaat faaliyetleri için ilk iş olarak yeni standartları ele alıyor. Geçen ayın sonlarına doğru, Toplum Bakanı Hazel Blears 2013’ten itibaren Ömürlük Evler’in standartlarının İngiltere’de zorunlu olacağının sinyallerini vererek inşaatçıları şoke etti. Hükümet 2011’den itibaren bütün sosyal konutlarda evlerin yaşlılar ve engelliler için uygun olmasını sağlamak için tasarlanan standartlara uymaya kesinlikle zorlayacak. Eğer özel sektör 2013’e kadar “pazar ihtiyaçları veya beklentilerini karşılayamazsa” hükümet zemin kat tuvaletleri ve tekerlekli sandalye dönüş alanı gibi kriterleri empoze etmek için “ilave yönetmelik ileri sürecek.”  
Mimarlar Odası Çalışma Anlayışı EleştirisiMimarlar Odası Çalışma Anlayışı EleştirisiTMMOB Mimarlar Odası eski yöneticilerinden Şükrü Kocagöz, 18 Nisan 2008 tarihinde Ankara''da gerçekleştirilen Genel Kurul''a sunmak üzere hazırladığı "Mimarlar Odası Çalışma Anlayışı Eleştirisi" başlıklı metininde şu sözlere yer verdi: "Her çalışma döneminin ve raporunun ardında elbet bir anlayış vardır. Bu hiçbir zaman formül bir cümle ile açıkça yazılmaz. Katılımcılık bir anlayıştır, sevecenlik bir anlayıştır, gönüllülük bir anlayıştır, otoriterlik bir anlayıştır, esneklik bir anlayıştır, eşitçilik bir anlayıştır, özgürlükçülük bir anlayıştır..."
Kap Camii''nde Restorasyon SürüyorVakıflar Genel Müdürlüğü tarafından ihale edilen ve yaklaşık 6 aydan beri devam eden Kap Camii''ndeki restorasyon çalışmalarının bu yıl sonunda bitirilmesi hedefleniyor.
”Yabancıya mülk, acilen yeniden düzenlenmeli”Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB), yabancı yatırımcıların mülk edinmesi yasasının yenilenmemesinin ekonomiyi olumsuz etkileyeceğini, hükümetin, Anayasa Mahkemesi''nin iptal gerekçelerini dikkate alarak, bu konuda acilen yeni bir düzenleme yapılması gerektiğini belirtti.
Meram''ın kentsel dönüşümü örnek oluyorMeram Belediyesi tarafından sürdürülen Altın Hamle Kentsel Dönüşüm Projesi, benzer uygulamalar yapan belediyelere örnek oluyor.
Yozgat''ın 72 köyü güneş enerjisi ile ısınacakÇevre ve Orman Bakanlığı''nın, köylülerin orman üzerindeki insan baskısını ve ağaç kesimini azaltmak amacıyla başlattığı köylerde güneş enerjisi ile sıcak su elde etme projesi Yozgat''ta büyük ilgi görüyor.
Küresel ısınma yeni oryantalizm mi?Küresel ısınmanın doğurduğu tehlikeleri hissetmeye başladık gibi. Önce mevsim değişiklikleri, yağışların azalıp düzensiz hal alması, yeryüzünde kuraklık ve çölleşmenin yaygınlaşması, kutuplarda buzulların hızla erimesi…
İzmir "Yaşanılacak" Kentİzmir, Türkiye’deki büyükşehir belediyeleri arasında su, otobüs, metro ve mezarlık ücretleri ile ilan-reklam vergileri bakımından ‘en ucuz’ kent olarak öne çıkıyor.
Ekonomik durum araştırmasıMithat Saraçoğlu Caddesi... Halk buraya "Metro Sineması Sokağı" der. Atatürk Caddesi... Gazipaşa Bulvarı... "Buralar" İstanbul''un Nişantaşı''sı gibidir.
İpek Yolu İstanbul''dan geçecek, açılışını Gorbaçov yapacakUluslararası Karayolu Taşımacıları Birliği, dünya kongresini 38 ülkeden bakanın katılımıyla mayısta İstanbul''da yapacak. Açılış konuşmasını Sovyetler Birliği''nin son devlet başkanı Gorbaçov''un yapacağı kongrenin ana teması İpek Yolu olacak.
Pamukkale''de "Yıkım" KaosuPamukkale, şimdi de 1995 yılında yapılan beton travertenlerin kaldırılması olayıyla konuşuluyor. Denizli İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Adem Oklu, Aydın Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu’nun aldığı yıkım kararını uygulamak istemediğini, bunu bakanlığın yapması gerektiğini söyledi.
Letoon Antik Kenti Dünya MirasıMuğla Valisi Lütfi Yiğenoğlu, Türkiye’nin 9 dünya miras alanıyla ilgili, 18-20 Nisan tarihlerinde İstanbul’da düzenlenen çalıştaya katıldı.
Calista, Ankara''ya 100 milyon dolarlık lüks otel yaptırıyorÖzkar İnşaat''ın Antalya Belek''te geçen yıl 150 milyon dolarlık bir yatırımla açtığı Calista Luxury Resort Otel, özellikle lüks tutkunu üst gelir grubu tüketicilerin dikkatini çekince, firma ikinci yatırımı için de start verdi.
Dr. Aşan Bacak''la İklim Değişikliği Üzerine Bir SohbetKanada Waterloo Üniversitesi’nden Dr. Aşan Bacak’la beraberiz, geçen hafta 25-28 Mart arasında İstanbul Teknik Üniversitesi’nde yapılan 4. Atmosfer Bilimleri Sempozyumu’nda bir tebliğ vermişti. Çalışmalarını kısmen Türkiye’de de sürdürüyor.
Yoğunluk TrajedisiGeçtiğimiz hafta sonu Milliyet’in internet sitesinde “İstanbul’da 40 Milyon Kişi Yaşasaydı” başlığıyla yayımlanan fotoğraf sanatçısı Michael Wolf’a ait “Yoğunluğun Mimarisi” adındaki çalışmayı gördünüz mü bilmiyorum.
Bol arsa ilgiyi artırdı, Bahçeşehir''de dört bir yan inşaat dolduBahçeşehir, sahip olduğu arsa stoku ve uygun altyapısı nedeniyle inşaat firmalarının gözde yatırım adresi oldu. Firmaların yeni projeleri devreye sokmak için yarıştığı bölgede 2008''de teslim edilecek projelerde konut sayısı 25-30 bine yükselecek.
Likör Fabrikası Yeşil Alan Olsun!Mecidiyeköy’deki Likör Fabrikası’nın satışına üç gün kala CHP Şişli İlçe Başkanı Dursun Çaltı, Erdoğan’a seslenerek, “Elde edilecek para Türkiye’nin günlük borcunun yarısı. Asırlık çınarları kesip nefes alınacak bölgeyi yok etmeyelim” dedi.
İş ve sanat dünyasından sanat akademisi için imeceDatça''daki Knidos Antik kentinde Nevzat Metin öncülüğünde iş ve sanat dünyasının önde gelen isimleri imece usülüyle Knidos Kültür Sanat Akademisi''ni kurmak için kolları sıvadı. Akademi gönüllerin desteğini bekliyor.
Antalya''yı karanlık korkusu sardıBu köşede birkaç kez yazdım ve dedim ki; Antalya''yı bekleyen iki büyük tehlikeden biri otellerdeki olası çifte rezervasyon, diğeri ufukta görülen enerji sıkıntısı...
Sektörler arası diyaloga 3.8 milyon dolar harcandıDevlet Planlama Teşkilatı (DPT) ile Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP), sürdürülebilir kalkınmada sektörler arası bir platform oluşturma konusunda pilot proje uyguladı.
Metrobüs duraklarına yürüyen merdiven geliyor, metro yatırımları daha da hızlanıyor…Metrobüs duraklarına yürüyen merdiven yaparak daha hızlı ve konforlu erişim sağlayacaklarını açıklayan Başkan Topbaş, “Önümüzdeki dönem metro yılı olacak.
‘İstanbul zammı’ yaygınlaştırılacakTBMM Plan Bütçe Komisyonu''nda kabul edilen bir tasarı ile 2010 Kültür Başkenti projesine aday olan İstanbul için gerekli yatırımların parasını halktan çıkarmak için sadece İstanbul''a özgü benzin ve motorin zammının tüm Türkiye’ye yayılması öngörüldü.
Haydarpaşa ışıl ışılİstanbul Boğazının en güzel mekanlarından biri olan Tarihi Mekteb-i Tıbbiye-i Askeriye-i Şahane, günümüzde bilinen adıyla Marmara Üniversitesi Haydarpaşa kampüsü led teknolojisi kullanılarak aydınlatıldı. 3 bin 750 adet led armatür ile Avrupa’da bir ilk de gerçekleştirildi. Yapımı üç ay gibi kısa bir sürede tamamlanan Haydarpaşa kampüsünün aydınlatılması projesi 2 Milyon 103 Bin YTL’ye mal oldu. Projede kaynak İstanbul İl Özel İdaresi tarafından karşılandı. Proje kapsamında kampüs içindeki hamamın restorasyonu da yapıldı.
Tarih: 22 Nisan 2008 Kaynak: Türkiye Yazan: İnan Arvas
Yaşasın Allianoi kurtarılmayacak!Allianoi''un baraj altında kalmaması için uğraşanlar mutlu: DSİ''nin kalıntıları mille kapatıp duvarla çevirerek ''kurtarma'' projesi, mahkemeye takıldı.
Mersin çöplük olmasın!Mersin’in Akkuyu beldesine yapılması düşünülen nükleer santrale ve Muğla’dan Mersin’e taşınması gündemde olan balık çiftliklerine karşı Mersin’de miting hazırlıkları yapılıyor.
Gaziantep Konut Emlak Fuarı, 5-8 Haziran’da kapılarını açıyorİpek yolunun tarihi kavşaklarından ve Türkiye ekonomisinin lokomotif kentlerinden Gaziantep, emlak sektörünün önemli isimlerini, bölgenin emlak alıcılarıyla buluşturuyor.
Madencilikte yolun sonuna gelinmedi mi?Değerli maden arayan firmalar bir yandan doğayı mahvederken, bir yandan da verdikleri "rehabilitasyon" sözünü tutmuyor ve ucube çukurlar bırakıyor.
Türkiye Müteahhitler Birliği başkanı yeniden Eren olduTürkiye Müteahhitler Birliği''nin (TMB) 29. Olağan Genel Kurulu''nda başkanlığa eski başkan Erdal Eren yeniden getirildi. TMB''de üç yıllık dönemde görev alacak olan Yönetim, Denetleme ve Yüksek Danışma Kurulu üyeleri ise şöyle: "Erdal Eren, Adnan Çebi, Emin Sazak, Emre Aykar, Yaşar Eren, Cengiz Köksal, M. Kemal Tankal, Celal Koloğlu, Celal Sever, Necati Yağcı, Edip Yenigün, Selim Bora, Bülent Erdoğan." Erdal Eren, genel kurulda yaptığı konuşmada, geçmişten bugüne TMB üyelerinin yurtiçi inşaat pazarından hak ettikleri payı almalarının önündeki en büyük engelin aşırı düşük teklifler de dahil olmak üzere kamu ihale sistemi ile siyasetçi ilişkisi olduğunu belirterek, "Kamu ihale sistemi, geçmişten bugüne, rasyonel ve şeffaf bir işleyişe kavuşturulması en zor olan bir numaralı sorun alanını oluşturuyor" dedi.
Tarih: 22 Nisan 2008 Kaynak: Hürriyet
Yeşil seferberlikİzmir Büyükşehir Belediyesi bir yandan kent içindeki yeşillendirme çalışmalarını sürdürüyor, bir yandan da kent merkezinin dışında kalan çorak alanlara el atıyor. Bu kapsamda son 4 yılda Çiğli Arıtma Alanı Sasalı Ağaçlandırma Bölgesi’ne 63 bin 500 ağaç diken Büyükşehir, şimdi yine buradaki toplam 130 hektarlık alanda ağaçlandırma çalışmalarına başladı. İlk etapta 30 bin fidan dikimi gerçekleştirildi. Sırada 40 bin daha olduğu bildirildi. Öte yandan, bölgede drenaj kanalları açıldı, servis yolları ve bağlantıları oluşturuldu. Yeni fidanları başıboş hayvanların zararlarından korumak için alan tel çitle çevrildi.
Tarih: 22 Nisan 2008 Kaynak: Milliyet
Büyükşehirin icraatı yokAKP İl Başkanı Aydın Şengül: "İzmir’in beş yılına yazık oldu. İzmir’in bir beş yıl daha bunları sırtında taşımaya tahammülü yoktur. Kendi rant kavgalarından İzmir’e hizmet edemiyorlar. İzmir’e ne verdiniz?"
Sadakat yolcularıBursa''dan çocuk, genç, kadın, erkek 120 kişilik "Allianoi Sadakat Yolcusu"yla Bergama''ya doğru yola çıktık. Tabelalarının hemen hepsinin silindiği ya da karalandığı Allianoi''ye vardığımızda İzmir ve Ankara''dan gelen katılımcılarla birlikte sayımız 500''e ulaşmıştı.
’Nostaljik Tren’ Haliç’e Koç’la girdi hayatı yavaşlattıRahmi Koç Müzesi’nden başlayarak İstanbul Haliç kıyısına döşenen 700 metrelik demiryolu üzerine kurulan "Nostaljik Tren" seferlere başladı.
Mum ışığında dersToplu Konut İdaresi’nin (TOKİ) Adana’da dar gelirlilere yönelik yaptırdığı 588 konutun bir bölümünün ormanlık alana inşa edilmesi nedeniyle, iskân verilmeyen 300 konuta elektrik bağlanmadı. Kiradan kurtulmak isteyen 56 aile elektriği olmayan evlerine taşındı. Konutlarda dört aydır oturan ailelerin çocukları, akşam mum ışığında ders çalışıyor. Evliya Çelebi İlköğretim Okulu’na bu yıl başlayan Birsen Atar (7), “Atatürk’le ilgili ödevim vardı. Akşam yapamadım. Öğretmenim kızdı. ‘Elektrik yoktu’ deyince güldüler, inanmadılar” diye konuştu.
Tarih: 22 Nisan 2008 Kaynak: Milliyet Yazan: Kübra Polat
Turizm ve ormanKültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay’dan Pina Yarımadası’nda denizi doldurarak otel inşaatı yapan anlayış karşısında “turizme tahsisli ormanlar”ın nasıl korunacağı konusunda yeni düzenlemeyi içeren bir açıklama aldık.
Belediye, Vatan Caddesi''ne feda edilen mescidi ihya edecekMerhum Başbakan Adnan Menderes döneminde 1956-1957 yıllarında Vatan Caddesi yapılırken yıkılan Simkeş Mescidi, yeniden inşa edilecek.
Başbakan''la stat görüşmesiBeşiktaş''ta gündemde yine yeni yapılacak stat var. Başkan Yıldırım Demirören ve yönetimi İnönü Stadı''nın yıkımına bir an önce başlamak istiyor ancak henüz gerekli izinler tamamlanamadı.
UNESCO tarihî doku denetimine heyet gönderiyorUNESCO, İstanbul''un kültürel varlıklarının Dünya Miras Alanları Listesi''nden tehlikeli alana düşürülmesi uyarısı için verilen sürenin dolmasına az bir zaman kala incelemeler yapmak üzere İstanbul''a bir heyet gönderecek.
İDO ve İGDAŞ da satılıyorİBB Başkanı Kadir Topbaş, şirketlerin satışından 10 milyar doların üstünde gelir elde etmeyi hedeflediklerini söyledi. Yabancı yatırımcıların İSKİ''ye de talip olduklarını dile getiren Topbaş, "Şimdilik bunu düşünmüyoruz" dedi.
İzmir''in kaderini tayin hakkıÖnce ilk haber geldi. Meydanda bekleyen kalabalık bir dalgalandı. İzmir kazanmıştı! 7 yıl sonraki Expo''nun kenti olacaktı. 3 milyon küsur metrekarelik Expo ''köyü'' İnciraltı''nda kurulacaktı. (İnciraltı, herşeyiyle silinir, ökalüptüslerinin kokusu hiç çıkmaz!) Ay-yıldızlı tiyatro(?) hizmete açılacaktı. Milyonlar gelip Sergi''yi gezecekti. Ama ilk haber doğru çıkmadı. Paris''de oylar yanlış sayılmıştı. Sayım yeniden yapıldı. Milano, 20 küsur oy farkıyla 2015 Expo''yu kapmıştı! Meydanda ani sessizlik oldu. Kalabalık başı önde dağılmaya başladı...
Amasya Kalesi Tadilata AlındıAmasya''nın ortasında bulunan Harşena Dağı üzerindeki Amasya Kalesi, Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından tadilata alındı.
Kültürel Miras için Dev KaynakBursa İl Özel İdaresi, son 2 yılda belediyelerin çevre düzenlemesi ve restorasyon projelerine yaklaşık 12 milyon YTL kaynak sağladı.
Mecidiye Tablası Halk Müzesi OlacakErzurum’daki tarihi eserlerin restorasyonu ile ilgili çalışmalara hız verildi. Yaz sezonunda Erzurum Kalesi’nin içinde start verilecek olan restorasyon çalışmaları, aynı anda Yakutiye Medresesi’nde de başlayacak.
Sultan Şeyhmus Restore EdilecekMardin''de başlatılan restorasyon çalışmaları Sultan Şeyhmus Külliyesi''nin restorasyonu ile devam ediyor.
Kırşehir''in Kültür Envanteri ÇıktıKırşehir Valisi M. Lütfullah Bilgin''in, il genelinde bulunan tüm tarihi eserleri ve mekanları yerinde inceleyerek, kültür envanteri çıkardığı bildirildi.
Arkeologlardan Türkiye KitabıTroia Antik Kenti''nde arkeolog olarak görev yapan Rüstem Aslan, Frank Schweizer ve Stephan W.E. Blum''un, Türkiye''nin 7 bölgesini tarih, coğrafya, ekonomi ve arkeolojisiyle ele aldıkları Almanca yayımlanan "Türkei" adlı kitap, Avrupa''daki kitapçıların raflarında yerini aldı.
Tarihi İdadi''nin Restorasyonu Tamamlanıyor1992-2001 yıllarında Sağlık Meslek Lisesi olarak kullanıldıktan sonra, uzun zaman atıl durumda bekleyen Hamidiye İdadisi, restorasyonu tamamlandıktan sonra yeniden kullanılacak.
İlgisizlik ve Define Avcıları, İkibin Yıllık Zengibar Kalesini Tarihten Silmek ÜzereKaleye giden 6 km''lik patika yolu ise ilgisizliğin boyutunu tarif ediyor. Yol üzerinde kaleyi işaret eden bir tabelanın olmaması, kaleyi görmek için yola çıkan araç sahiplerinin zorluklar yaşamasına yol açıyor.
Şahin:Kent merkezindeki küçük işletmeler şehir dışına çıkarılacakBursa Büyükşehir Belediye Başkanı Hikmet Şahin, şehir içerisinde kalan küçük işletmelerin dışarıya alınması için eylem planına başladıklarını belirterek, yapılacak yer tespitinin ardından gereken adımların atılacağını söyledi.
Sempozyumda Hasankeyf VurgusuBatman''da ''32. Turizm Haftası'' etkinlikleri kapsamında düzenlenen ''1. Batman Tarih, Çevre ve Kültür'' Sempozyumu''nun sonuç bildirgesi açıklandı.
Tarihi Sabun İmalathanesi GöçüyorTarihi bina,1930 ile 1940''lı yıllar arasında sabun imalathanesi olarak kullanılmaya başladı. SİT alanı içerisinde olduğu için çevresine herhangi bir şey yapılmadı, ancak korumaya yönelik de hiçbir çalışma yok.
Tarihi Köprüler Restore EdiliyorKarayolları 2. Bölge Müdürlüğü, Bergama''daki Tarihi Tabak Köprüsü ile Menemen''deki İğne Dere Köprüsünü restore ediyor. Restorasyon çalışmalarını yapan ME-NE Turizm İnşaat Elektrik Ticaret ve San. Ltd. Şti. firması yetkilisi Medar Tunç, Bergama Kozak yolunda bulunan Tarihi Tabak Köprüsü ile Menemen Manisa yolu üzerinde bulunan İğne dere Köprülerini her biri 270 bin YTL olmak üzere toplam 540 bin YTL''ye aslına uygun olarak restore edeceklerini belirtti. Tunç, çalışmaları ihale bitiş tarihi olan 13 Ocak 2009 tarihinden önce tamamlamayı hedeflediklerini bildirdi.
Tarih: 21 Nisan 2008 Kaynak: Haber Ekspres
Başkanların arasını hanlar projesi açtıBüyükşehir Belediye Başkanı Hikmet Şahin''in Zafer Plaza''dan Ulucami''ye kadar olan alandaki binaların yıkılarak tarihi hanların ortaya çıkartılması projesine benzer bir çalışmayı Osmangazi Belediye Başkanlığı''nın yürüttüğü ortaya çıktı.
Kamberler''e yeni yüzBüyükşehir Belediyesi eski başkanlarından Ekrem Barışık''tan bu yana tüm yerel yöneticilerin ''Bursa''ya kazandırmayı'' vaad ettikleri ancak bir türlü müdahale edilemeyen Kamberler, artık yeni yüzüyle Bursalıları karşılayacak.
Tarihi Ulu Cami İbadete AçıldıVakıflar Bölge Müdürü Osman Yayla, 2007 yılının Mayıs ayında restorasyon çalışmalarına başlanılan tarihi Ulucamii''nin restorasyon çalışmalarına 946 bin YTL harcandığını söyledi.
Koza Han aslına dönüyor!Bundan iki yıl önce, bu kentin sahip olduğu 600 küsur yıllık tarihi geçmişine sahip çıkabilmek adına bir dizi çalışma içine girmiştik.
Troia Antik Kenti Müzesi Yarıda KaldıUNESCO’nun Türkiye’de belirlediği 9 “Dünya Miras Alanı” içinde yer alan “Troia Antik Kenti”nde 3 yıl önce kurulması için çalışmalarına başlanan müze projesi yarıda kaldı.
Marmaray''dan canlı yayınDemiryolları, Limanlar ve Havameydanları İnşaatı Genel Müdürlüğü (DLH) Marmaray Bölge Müdürü Haluk Özmen, “Marmaray Projesi hakkında İstanbulları bilgilendirmek için Yenikapı ve Üsküdar''da iki büyük dijital ekran kurulacağını açıkladı.
Dönüşüm projeleriyle güzelleşen yerleşimlerBursa, tarihi yapıları ile öne çıkmış bir kentken, son zamanlarda gelişen inşaat teknolojileriyle birlikte akıllı konut olarak bilinen lüks binaların da çekim merkezi olmuştur.
250 Yıllık Büyük Paşa Köyü Camisi Restore EdilecekÇanakkale''nin Çan İlçesi''ne 12 kilometre mesafede bulunan 80 haneli Büyükpaşa Köyü''nde bulunan 250 yıllık tarihi köy camisinin restorasyon projesi tamamlandı. Büyükpaşa Köyü Muhtarı İdris Erol, tarihi köy camiinin restorasyon kapsamına alınmış olmasından sevinç duyduklarını belirterek, "Vakıflar Genel Müdürlüğü Balıkesir Bölge Müdürlüğü''nce restorasyon kapsamına alınan 250 yıllık Osmanlı mimarisinin güzel örneklerini taşıyan camimizin rölöve, restitüsyon, restorasyon, elektrik ve mekanik tesisatı ile ilgili proje çalışmaları tamamlandı. En kısa serede restorasyonuna başlanacak çalışmayla camimiz daha güzel bir görünüme kavuşacak" dedi.
Tarih: 21 Nisan 2008 Kaynak: Haberler.com
Gerekirse İstanbul Modern’i taşırız“Bu bizim için bir prestij projesi” diyen ÖİB Başkanı Metin Kilci, Galataport ihalesinin bu yıl içinde yapılabilmesi için pürüzleri ortadan kaldırmaya çalıştıklarını söyledi.
Sinop''ta En Büyük Yeraltı ŞehriYaklaşık 2 yıl önce ilçe merkezindeki 4 bin yıllık tarihi kalenin altından geçen gizemli dehlizlerin bulunması ardından yapılan kazılar sonrası 8 katlı yeraltı kentinin giriş bölümleri ortaya çıktı.
Frig Vadisi''ne turistlerden büyük ilgiBir bölümü Kütahya ili sınırları içinde yer alan Frig Vadisi, son yıllardaki tanıtım çalışmalarıyla yerli ve yabancı turistlerin ilgisini çekiyor.
Sempozyum Mersin''e 120 eser kazandıracakMersin Üniversitesi''nin (MEÜ) organizatörlüğünde, Büyükşehir Belediyesi''nin katkılarıyla Nisan''da başlayan 6. Uluslararası Hüseyin Gezer Taş ve Beton Heykel Sempozyumu''nun bu yıl 2 aşamalı gerçekleştirileceği, sempozyum kapsamında kente 120 eser kazandırılacağı bildirildi.
Sessiz sedasız bir Dikili modeliHani "Orda bir köy var uzakta" misali... Orda bir ilçe var... İzmir''e bir saat mesafede... Adını yıllarca "demokrasi kültürüne katkı" sağlayan etkinliklerle duyurdu.
Konut fiyatlarında düşüş olmaz, doğru proje bulan evini alsınİstanbul''da 6 bin konutluk projenin sahibi olan Ağaoğlu Grubu''nun Başkanı Ali Ağaoğlu, ''Konut fiyatlarında düşüş bekleyenler yanılıyor.
‘Kentsel dönüşüm’ isyanı''Kentsel Dönüşüm’ kapsamında Ayazma Tepeüstü sakinlerine kaçak yapıları yıktıran ve yerine yeni konutlar vaat eden Küçükçekmece Belediye Başkanı Aziz Yeniay, Japon mimarlara yaptırılan yeni sitelerin satışında söz verdiği Ayazmalıları görmezden geldi.
Fındıklı halkının santral karşıtı mücadelesi sürüyorRize ili Fındıklı ilçesinin Çağlayan (Abu) ve Arılı (Pisğala) vadilerinde yapımı planlanan 19 adet Hidro-elektrik Santrallar yöre halkının tepkisini çekiyor.
Kanadalı firma yine nükleer için geldiNükleer santral için 1983 ve 1997 yıllarında ihalelere teklif veren Kanadalı Atomic Energy of Canada Limited (AECL) firması, son açılan nükleer santral ihalesinde de şartname alan yabancı firmalar arasında yer aldı. Bu tarihe kadar Kanadalı AECL, Japon Hochu, Fransız Vinci Corp ve Belçikalı Suez-Tractabel konsorsiyumu şartname aldı. Birçok yabancı firmanın yanı sıra Sabancı, Koç, Alarko, Doğuş, Nurol, Tekfen, Zorlu gibi büyük gruplar da nükleer ihalesine ilgi duyuyor.
Tarih: 21 Nisan 2008 Kaynak: Türkiye
Rüküş sermaye şehri hançerliyorAKP''nin Dubai zevki ile ABD bağlılığına İstanbul''u talan eden zenginler katkı sunuyor. Amerikan Trump şirketi Doğan ve Taşyapı ortaklığı ile kente iki kule saplıyor...
Aziz Yeniay yılın Belediye BaşkanıKüçükçekmece Belediye Başkanı Aziz Yeniay, uluslararası First Business Dergisi ve Kanal 7 Türksoy’la İpekyolu programı iş birliğinde düzenlenen “Zirvedekiler 2007” ödüllerinde “İstanbul’da Yılın Belediye Başkanı” seçildi. Başkan Yeniay, plaketini Adalet Bakanı Mehmet Ali Şahin’den aldı. Yeniay, konuşmasında, önceki dönemlerde kendi haline bırakılmış olan Küçükçekmece’nin artık İstanbul’un sayılı ilçelerinden biri haline geldiğini belirtti ve Cumhuriyetimizin 100. kuruluş yılına denk gelen 2023 konsepti çerçevesinde, tüm dünya şehirleri ile rekabet edecek bir Küçükçekmece’yi inşa etmek adına çalışmaların sürdürüldüğünü ifade etti.
Tarih: 21 Nisan 2008 Kaynak: Türkiye
500 bin üyeli sektör portallarıSağlıktan mimariye, finanstan çağrı merkezine kadar çeşitli mesleklerden veya sektörlerden kişilerin siberalemde bir araya geldiği İnternet siteleri, aynı zamanda sorunların kamuoyunun bilgisine sunulduğu birer demokratik oluşum işlevi görüyor.
Karadeniz’in en büyük AVM’si Samsun’da YapılıyorKaradeniz Bölgesinin en büyük alışveriş merkezi (AVM) ve 5 yıldızlı oteli “Ancora Samsun”un temeli, Ulaştırma Bakanı Yıldırım ile Bayındırlık ve İskan Bakanı Faruk Nafiz Özak’ın katıldığı törenle atıldı. Yaklaşık 160 milyon dolara mal olacak “Ancora Samsun”, bünyesindeki 5 yıldızlı otel ve konferans salonu ile kente canlılık kazandıracak. 2009 yılının son çeyreğinde tamamlanması beklenen projede yer alan 62 bin metrekarelik kiralanabilir alana sahip 4 katlı alışveriş merkezinde 180 adet iş yeri, hipermarket, sinema, elektronik market, kaliteli eğlence tesisleri ve ayrıca bin 750 araç kapasiteli kapalı otopark yer alıyor. Karadeniz’deki en büyük ve ticari trafiği yoğun limana sahip olan Samsun’un kavşak noktası olduğunu vurgulayan Acteeum Group Türkiye Genel Müdürü Tomasz Szewczyk, Samsun Ancora’nın ilk adım olduğunu; İstanbul, Kahramanmaraş, Tokat, Şanlıurfa ve Adana’da da alışveriş merkezleri projeleri bulunduğunu ve hepsinin 2011 yılında tamamlanacağını belirtti.
Tarih: 21 Nisan 2008 Kaynak: Türkiye Yazan: Bekir Yeniay
Eren, Müteahhitler Birliği''ne yeniden başkan seçildiTürkiye Müteahhitler Birliği''nin (TMB) 29''uncu Olağan Genel Kurulu Ankara''da gerçekleştirildi. TMB Başkanlığına M. Erdal Eren yeniden seçildi. Erdal Eren, Genel Kurul''da yaptığı konuşmada, şunları söyledi: "Geçmişten bugüne TMB üyelerinin yurtiçi inşaat pazarından hak ettikleri payı almalarının önündeki en büyük engel aşırı düşük teklifler de dahil olmak üzere kamu ihale sistemi ile siyasetçi ilişkisi olmuştur. Mevzuatın içeriğinden veya uygulanmasından kaynaklanan sorunlar TMB''nin gündeminde hep yer almıştır. Öte yandan, kamu ihale sistemi, geçmişten bugüne, rasyonel ve şeffaf bir işleyişe kavuşturulması en zor olan bir numaralı sorun alanını oluşturmuştur. Hükümetimizin gündeminde bulunan Kamu İhale Yasası''nda yapılacak düzenlemelerin en kısa zamanda sonuçlandırılmasını diliyor, sektörümüzün bu alandaki beklentilerinin karşılanacağını ümit ediyoruz."
Tarih: 21 Nisan 2008 Kaynak: Sabah
UNESCO İstanbul''u "teftişe" geliyorİstanbul''un kültürel varlıklarının Dünya Miras Alanları Listesi''nden tehlikeli alana düşürülmesi ile ilgili verilen süre dolmak üzereyken, UNESCO heyeti yapılan çalışmaları yerinde incelemek üzere mayıs ayında İstanbul''da incelemelerde bulunacak.
Muradiye ranta kurban edilemez!Manisa Belediye Meclisi’nin, 07.01.2008 tarih ve 28 sayılı kararıyla mücavir alan sınırlarını genişletip, 2 belde belediyesini ve 9 köyü kendine bağlamasına karşı ikinci kez imza kampanyası başlattı.
İDO''nun özelleştirmesinden Haliç Tersanesi sürprizi çıktıİstanbul Büyükşehir Belediyesi şirketlerinden olan İDO''nun özelleştirme süreci resmen başladı. Emlak İstimlak Daire Başkanlığı''nın teklifi Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş''ın oluru ile 30 yıl süre ile işletme hakkının devri için karar alınmak üzere Belediye Meclisi''ne getirildi. Teklifte gemiler, reklam alanları, feribotlar ve iskelelerin kiralanacağı yer aldı. Ancak özelliştirme kapsamında Haliç Tersanesi''nin de İDO ile birlikte satışa çıkartılacağı öğrenildi. Tarihi tersanenin aynı kapsamda özelleştirileceği Emlak İstimlak Daire Başkanlığı''nın Topbaş''a yazdığı yazıda ortaya çıktı. Haliç Tersanesi''nin İDO ile birlikte satılmasıyla ilgili teklifi Topbaş onaylayıp Büyükşehir Belediye Meclisi''ne gönderdi. Meclisde teklifi Hukuk Komisyonu''na gönderdi. Teklifin komisyon incelemesinin ardından mayıs ayında Meclis gündemine alınması bekleniyor. 84 gemi, 2 feribot, 5 deniz otobüsü, iskeleler, reklam alanları, büfeler, iskeleler ve Haliç Tersaneleri''nin işletme hakkının 30 yıl süre ile brüt cirodan alınacak gelir payı karşılığında işletme hakkının kiralanması karşılığında 5 milyar dolar gelir bekleniyor.
Tarih: 21 Nisan 2008 Kaynak: Sabah
Tarım arazisine fabrikaİznik ve çevresinde yapılan doğa katliamlarına bir yenisi daha eklenmek isteniyor. İznik’te tarım arazilerine yönelik olarak daha önce Cargill’in yaptığının bir benzerini, şimdi AKROS adlı bir şirket yapmak istiyor.
Çevre örgütlerinden uyarı: Krize gidiyoruzTürkiye''nin 2023 yılındaki çevre öngörüleri ise oldukça karamsar: Kömür, petrol ve doğalgaza dayalı enerji sistemi krize girecek, doğal enerjiye ağırlık vermeyen stratejiler çökecek.
Ece, Türkiye''ye 1 milyar dolar yatırdı, Marmara Park''a 200 milyon Euro getirdiTürkiye''ye 8 yılda 1 milyar dolarlık yatırım yapan Ece Group, İstanbul Beylikdüzü''ndeki Tatilya''yı 200 milyon Euro''ya alışveriş merkezine dönüştürmek için inşaata başladı.
İstanbul’un kültür yükünü Türkiye çekecekİstanbul’un 2010 yılı kültür başkenti hazırlıkları için yapılacak harcamalar, akaryakıta Türkiye genelinde yapılacak zamla karşılanacak. Meclis’teki düzenlemeye göre, benzinin litresine 1,5, motorinin litresine 1 kuruş zam yapılacak.
Tasarıma 12 milyon dolar destekTasarım şirketlerinin, dernek ve birliklerinin tanıtım, reklam, pazarlama, istihdam, danışmanlık harcamaları ile yurt dışında açacakları birimlere ilişkin giderlerinin yüzde 50''si Destekleme ve Fiyat İstikrar Fonu''ndan karşılanacak.
DMC Ankara''nın mimarına ödülYapımı geçtiğimiz aylarda tamamlanan DMC Ankara, Mimarlar Odası''nın bu yıl 11''incisi düzenlenen Ulusal Mimarlık Ödülleri''ne layık görüldü. DMC Ankara, Yapı Dalı Başarı Ödülleri kategorisinde değerlendirmeye alınan 129 mimarın, 137 eser, 172 pano çalışması arasından seçildi. DMC Ankara''nın Mimarı Murat Tabanlıoğlu ödülünü dün ODTÜ Kültür ve Kongre Merkezi''nde yapılan törenle Seçici Kurul Üyesi Abdi Güzer''in elinden aldı. "Yapı Dalı Başarı Ödülleri" kategorisinde DMC Ankara''nın yanı sıra Koç Üniversitesi Anadolu Medeniyetleri Araştırma Merkezi''nin Mimarı Fahrettin Ayanlar ve İzmir Ontur Otel''in Mimarı Umut İnan ve Efe İnan da ödüle layık görüldü. Gecede, Mimarlar Odası''nın büyük ödülü olan Mimar Sinan Ödülü Ziya Tanalı''ya verildi.
Tarih: 21 Nisan 2008 Kaynak: Hürriyet Yazan: Umut Erdem
Belediye hizmetlerinde en ucuz metropol İzmirİz­mir Bü­yük­şe­hir Be­le­di­ye­si, met­ro­pol­ler ara­sın­da­ki be­le­di­ye hiz­met­le­ri­nin fi­yat­la­rı­nı araş­tır­dı. Tür­ki­ye’nin en bü­yük 4 ken­ti (İs­tan­bul, An­ka­ra, İz­mir, Bur­sa) ara­sın­da en ucu­zu İz­mir çık­tı.
Yıkılmasını mı bekliyorsunuzSen de Yolla ekibi olarak, birbirimize yönelttiğimiz bir soruyu, bu köşeden sizlere de yöneltmek istedik.
Beypazarı, UNESCO''nun araştırma projesindeBeypazarı, UNESCO Dünya Mirası Komitesi''nin araştırma kapsamına alındı. Fransa''dan gelen araştırmacılar, Beypazarı''nda incelemede bulundu.
Boğazkale''de turistlere bölge halkı rehberlik edecekHititlere 450 yıl başkentlik yapmış Hattuşa''nın yer aldığı Çorum''un Boğazkale ilçesinde, Kaymakamlık tarafından ilçe genelindeki tüm ilköğretim okullarında ''''İngilizce Öğreniyorum'''' kampanyası başlatıldı.
Hızlı tren garına karşı kavşak onayı iddiasıŞehir Plancıları Odası Ankara Şube Başkanı Kurttaş, TCDD''nin daha önce karşı çıktığı Ankara Tren Garı önündeki kavşak inşaatına, belediyenin "hızlı tren garına" ait imar planını onaylamasının ardından itirazını geri çektiğini öne sürdü.
Afet yönetimi tek çatı altında toplanıyorBaşbakanlık bünyesinde Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı kuruluyor. Afet yönetimini tek çatı altında toplayacak başkanlık, afetleri önleme ve tek elden etkili müdahale imkânı sağlayacak. TBMM''de önümüzdeki günlerde görüşülmesi beklenen tasarıda depreme özel önem veriliyor.
Ivanka da Trump Towers''taTrump Towers Şişli projesi için New York''un önde gelen ailelerinden listeler dolusu ön talep aldıklarını söyleyen Donald Trump''ın kızı Ivanka Trump, ''Kendime bir daire ayırdım. Tasarladığım mücevherleri de alışveriş merkezinde satacağım'' dedi.
Assos Antik kendi, müzede sergilenecekTarihi geçmişi 5 bin yıla kadar uzanan Assos antik kenti, Ayvacık ilçesine bağlı Behramkale köyünde yapılacak özel arkeolojik müzede sergilenecek.
Evler tarihi yapılara uygun yapılıyorAntalya''nın Manavgat ilçesi Evrenseki beldesinde yeni yapılan binalar tarihi Seki evlerine göre dizayn ediliyor. Dünyaca ünlü turizm beldesi Evrenseki''de 12 yeni villaya 2 asırlık tarihi dokuya uygun bir şekilde ahşap ve taş kaplama yapıldı.
Şeker Fabrikası için 34 milyon $''lık teklifAdapazarı Şeker Fabrikası arazisinin satış ihalesi yapıldı. 200 bin metre karelik araziye, 34 milyon 500 bin dolar teklif verildi. Mülkiyeti Asya Katılım Bankasının olan, Borç Tasfiye ve Vefa Sözleşmesi ile satış hakkı Adapazarı Şeker Fabrikası AŞ''ye devredilen Adapazarı''ndaki 200 bin metre kare sanayi imarlı arsanın satış ihalesi yapıldı. Hizmet binaları, lojman, lokanta ve çeşitli tesislerin bulunduğu arazinin ihalesine, GAP İnşaat Akaryakıt Yatırımları Ltd. Şti. ve Boğaziçi İnşaat Akaryakıt Yatırımları Ltd. Şti. katıldı. İhalede Boğaziçi İnşaat Akaryakıt Yatırımları Ltd. Şti., muhammen bedeli 28 milyon 500 bin dolar olarak belirlenen 200 dönüm araziye, 34 milyon 500 bin dolar teklif sundu.
Tarih: 21 Nisan 2008 Kaynak: Sabah
Nabucco Projesi Dışişleri''ne verilmiyor''Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler, bölge ülkeleri doğal gazının boru hattıyla Türkiye üzerinden Avrupaya ulaştırılmasını öngören Nabucco Projesi''nin Dışişleri Bakanlığına devrinin söz konusu olmadığını söyledi. Bakan Güler, Türkiye Çevre Koruma ve Yeşillendirme Kurumu (TÜRÇEK) ile Sabancı Üniversitesi Toplumsal Duyarlılık Projeleri (TDP) işbirliği ile gerçekleştirilen 7. Akasya Ulusal Gençlik Çevre Zirvesine katıldı. Güler, devirle ilgili haberlerin hatırlatılması üzerine "Böyle birşey söz konusu değil" dedi. Güler, Irak''ta petrol için görüşmelerin sürdüğünü bildirdi.
Tarih: 21 Nisan 2008 Kaynak: Sabah
Legrand Estap''ı aldıElektrik tesisatı ve yapısal kablolama sistemlerinde dünyanın önde gelen şirketlerinden olan Legrand, Türkiye bilişim pazarında ürettiği 19 inç rack kabinetler ile lider konumda olan Estap''ı satın aldı. Legrand bu satın alma ile birlikte Türkiye''yi bölge ülkelere yönelik ihracat merkezi haline getirmeyi hedefliyor. Cirosunun yaklaşık yüzde 60''ını Doğu Avrupa ve Ortadoğu ihracatından elde eden Legrand, bu satın almayla bölgedeki konumunu güçlendirmeyi planlıyor. Estap, bilgisayar ve sunucu dolapları, bilgi işlem odası mobilyaları, bilgisayar mobilyaları ve harici tip kabinetler üretiminde Türkiye''de yüzde 75 pazar payına sahip. İstanbul merkezli Estap, 2007''de yüzde 40 büyüme sağlayarak 22 milyon avroluk ciroya ulaştı. Gebze Organize Sanayi Bölgesi''nde fabrikası bulunan Legrand ise 4.1 milyar avro satış geliri elde etti.
Tarih: 21 Nisan 2008 Kaynak: Radikal
Vaillant''tan ömür boyu garantiVaillant Türkiye, ısıtma ve soğutmada ''ömür boyu garanti sistemi''yle hizmet vermeye hazırlanıyor. Isıtma ya da soğutma ürününe getirilen ömür boyu garanti sistemi, satın alan kişinin ömrü boyunca sürüyor.
Fame grubu Mısır’da otel yatırımı yapacakFame Residence Otelleri Koordinatörü Erkut Kara, Mısır''a yapılacak yatırım tutarının 70-80 milyon dolar olduğunu açıkladı. İstanbul Anadolu yakasında da 50 milyon dolar tutarında 150 odalı bir otel yapılacağını belirten Kara, Mısır''ı tercih etme nedenlerini sıraladı.
İstanbul''un ilk modern çarşısı köhnemiş İMÇ, Fatoş''un yeni koleksiyonunun esin kaynağıKim ne derse desin, moda dünyasının insanları tuhaftırlar. Uygulayıcıları değil, yaratıcıları.
35-40 müteahhit batmak üzereTOKİ Başkanı Bayraktar, 30-35 TOKİ müteahhidinin batma noktasına geldiğini söyledi. İhale Kanunu''nun ''sonradan olma'' müteahhitleri eleyemediğini belirten Bayraktar, "Tabii bir kanunu o kadar çok değiştirirseniz bu hale gelir" dedi.
Payitahtın monografisiBu hafta ilgimi çeken iki semt monografisinden söz edeceğim. Biri; Ali Muslubaş''ın hazırladığı Sultanahmet-Tarihi Alanı Araştırması. Çevre Düzenlenmesi Öncesi İnceleme ve Metod Önerisi.
Tasarım olarak şehirlerBirkaç aydan bu yana Cihat Burak Retrospektifi ile modernliğin en şahsi ve en mizahi yorumlarından birini ağırlayan İstanbul Modern, kısa bir aranın ardından modernizme dair bambaşka bir zaman ve mekânın sorularını masaya yatırıyor.
Antalya Kaleiçi’ni Kıraç Müzesi süslüyorAntalya’da TUROFED (Türkiye Otelciler Federasyonu) Başkanı Sururi Çorabatır’ı dinledim. Çorabatır diyor ki, “Türkiye’nin toplam turizm gelirinin üçte birini Antalya bölgesindeki turistik tesisler sağlıyor.
Yeni sitelerden birine yolum düştü. Türkiye''de mesken kavramı yenileniyorKendinden bahset biraz, dediklerinde söze hemen her zaman «Ben memur çocuğuyum» diye başlarım. Çocukluğumu şartlandıran en önemli özelliğim budur, diye düşünüyorum. Yeni tanıştıklarıma bazen:
Pinus Halepensis can veriyorÇok nadide. Özel bir çam türü. Türkiye''de sadece Pina Yarımadası''nda var. Yarımada o nedenle koruma altında.
İspanyollar 3 milyon Euro''ya ''şarapsever evi'' satacakYedi yatırımcının oluşturduğu İspanyol gayrimenkul şirketi, 200 hektarlık alan üzerinde üzüm bağları temasında bir konut projesi gerçekleştirmeye hazırlanıyor.
Kral komşu geliyorSuudi Arabistan, 7 kuleden oluşan Al Baid Kuleleri dışında Kabe''nin çevresindeki bütün binaları yıkma kararı aldı. Yapımı süren en yüksek kulenin en üst katına sarayını taşıyacak Kral Abdullah ile Belso yolsuzluğuna adı karışan ve Zemzem Tower''da devremülkü olan Çetin Cin komşu oluyor.
Cennetten cehennem yaratmak...Tarım alanlarına mahalleler, fabrikalar, sanayi siteleri kurdular ve şimdi soruyorlar: "Pirinç niye bulunmuyor?..".
Homeros Vadisi açılıyorBü­yük­şe­hir Be­le­di­ye­si’nce Bor­no­va Ça­yı’nın geç­ti­ği Ho­me­ros Va­di­si’nde oluş­tu­ru­lan rek­re­as­yon ala­nı hiz­me­te açı­lı­yor. Baş­kan Aziz Ko­ca­oğ­lu, tüm İz­mir­li­ler’i, 4 Ma­yıs’ta­ki açı­lış tö­re­ni­ne da­vet et­ti, “Hıd­rel­le­zi ve Ho­me­ros Va­di­si’nin açı­lı­şı­nı bir­lik­te kut­la­ya­lım” de­di. Son ha­zır­lık­la­rı in­ce­le­yen Ko­ca­oğ­lu, açı­lı­şa ve kut­la­ma­ya ka­tıl­mak is­te­yen va­tan­daş­lar için, Bor­no­va Met­ro İs­tas­yo­nu’ndan üc­ret­siz oto­büs se­fer­le­ri dü­zen­le­ne­ce­ği­ni söy­le­di. Ko­ca­oğ­lu, “Bu­ra­sı ger­çek­ten cen­net­ten bir kö­şe... Pik­nik alan­la­rı, do­yum­suz man­za­ra­sı, ter­te­miz ha­va­sı ve su­la­rıy­la İz­mir’in sim­ge alan­la­rın­dan bi­ri ola­cak. Kent mer­ke­zi­ne ya­kın­lı­ğı da avan­taj. Her­ke­sin gör­me­si, bil­me­si ge­re­ken, ge­len­le­rin hoş­ça va­kit ge­çi­re­bi­le­ce­ği, yü­rü­yü­şe çı­ka­bi­le­ce­ği ve ateş yak­ma­dan pik­nik ya­pa­bi­le­ce­ği bir yer ha­li­ne gel­di” di­ye ko­nuş­tu. Ko­ca­oğ­lu, Ho­me­ros’un ya­şa­dı­ğı var­sa­yı­lan ma­ğa­ra­nın da böl­ge­de tu­ris­tik açı­dan cid­di po­tan­si­yel oluş­tur­ma­sı­nı bek­le­dik­le­ri­ni ek­le­di.
Tarih: 21 Nisan 2008 Kaynak: Milliyet
Ağaçlandırma sözü ‘alana’ takıldıTuzla’da iki yıl önce zehirli varillerin bulunduğu alanın ağaçlandırılacağı sözünü veren Çevre ve Orman Bakanlığı yetkilileri, bugüne kadar tek ağaç dikilmemesinin nedenini açıkladı. Milliyet’in, “zehirli varil bulunan arazide Atatürk Ormanı oluşturulacağı” sözlerini hatırlatan haberiyle ilgili olarak Bakanlık bir yazılı açıklama yaptı. Bakanlığın her türlü çalışmayı başlattığı, toprak etüdü ve fidan belirleme işlemlerini yaptığı belirtildi. Açıklamada, “Ancak, saha Sabiha Gökçen Havalimanı’nın koridoruna giriyor. Uçakların iniş ve kalkış güvenliğini tehlikeye atabileceği gerekçesiyle, Devlet Hava Meydanları İşletmesi ağaçlandırmaya müsaade etmedi.”
Tarih: 21 Nisan 2008 Kaynak: Milliyet
Denizli’ye 125 mağazalı Forum Çamlık açıldıMulti Turkmall tarafından Denizli’de 65 milyon euro’luk yatırımla gerçekleştirilen Forum Çamlık alışveriş merkezi törenle açıldı.
Şişecam ve Tekel Paşabahçe’de arazi satıyorİstanbul Boğazı''nın en değerli arazilerinden biri el değiştirecek. Şişecam''a bağlı Paşabahçe Cam Sanayi, bulunduğu semtin adını uluslararası bir marka haline getiren Paşabahçe''deki 11 parselden oluşan 117 dönüm arsasını satışa çıkardı.
Yatırımlardaki büyüme hızı, milli gelir artışının altında kaldıAnkara Ticaret Odası (ATO), 2002 yılından bu yana ilk kez yatırımlardaki büyüme hızının yüzde 3,3 ile milli gelir artışının altında kaldığını bildirdi. 1998-2007 döneminde kamu baraj, yol gibi inşaat yatırımlarına hız verdiği için yatırımlarında ağırlığı inşaat sektörü oluşturdu.
Yabancıya mülk satışının iptali, 500 bin euroluk zarar getirdiAnayasa Mahkemesi tarafından yabancıya gayrimenkul satışının durdurulmasına Antalyalı sektör temsilcileri ve sanayicilerden tepki geldi.
Eleştiren kullanmasın zihniyetiBüyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, Başkent’in trafik sorununun çözümünün, yolları genişletmekten, alt ve üst geçitler ile köprülü kavşaklar yapmaktan geçtiğine inanıyor.
Cumhurbaşkanlarının bıraktığı izler"Cumhurbaşkanları kültürel bir iz bırakmalıdır" yazım (17 Nisan 2008, Hürriyet) üzerine Özden Toker, Ferit Edgü ve Osman Korutürk’ten tamamlayıcı bilgiler geldi.
Mimar Sinan’ın kulakları çınladıMimar Sinan’ ın bıraktığı mirasa farklı açılardan bakmak amacıyla düzenlenen “Sinan’a Saygı Fotoğraf Yarışması na katılan yapıtlardan oluşan sergi Kütahya Ağırnas Belediyesi Düğün Salonu’nda açıldı.
Mühendise tek güvenen oKasımhpaşa Konakları projesinin temel kazısı sırasında, Zincirlikuyu Caddesi Bostan Çıkmazı Sokak’taki 4 katlı Mert Apartmanı, yanındaki bitişik binadan ayrıldı. Apartmanın çeşitli yerlerinde büyük çatlaklar oluştu.
Cazibede Dubai’yi geçersek boya 3-4 milyar dolara çıkarKuzey Amerika ve Batı Avrupa’nın hakim olduğu dünya boya pazarının gelecek on yılda gelişmekte olan ülkelere kayacağını belirten Betek Genel Müdürü Tayfun Küçükoğlu, "Türkiye bu fırsatları iyi kullanabilirse bölgenin boya cazibe merkezi olabilir" dedi.
Hızlı tren projesi ölü doğduTürkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları''nda (TCDD) çalışan üç uzman tarafından hazırlanan bildiride, "Ankara-İstanbul Hızlı Demiryolu Projesi her noktası ile ölü doğmuş ve her noktasında zafiyetler taşıyan bir proje kimliği göstermektedir" denildi.
Büyüyen biyoyakıt tehlikesiTemel gıda fiyatlarında ortaya çıkan keskin artışın bazı ülkelerde kitlesel ayaklanmaya dönüşmesi biyoyakıt üretimi tartışmasını alevlendirdi. BM Gıda Hakları Raportörü Jean Ziegler, biyoyakıt üretiminin "insanlığa karşı suç" olduğu yönündeki açıklamasını yineledi.
Düzce "düze çıkmış"Teşvik yasası ile ilgili bir eleştiri var: - Düzce ile Hakkari''ye, aynı teşvik yasası uygulanırsa... Kimse Hakkari''ye, gitmez... Herkes Düzce''ye koşar.
Payitaht-ı Zemin EminönüDünya ve Türkiye için İstanbul neyse, İstanbul için de Eminönü odur. Eminönü sadece bir semt değil, biraz Bizans''tır, biraz Roma''dır biraz Osmanlı''dır, biraz da Türkiye''dir. Bu nedenle de gerçek anlamda bir "Dünya Başkenti" dir.
Hattuşa: Kent suru yaşama döndüAnadolu''nun en eski sakinlerinden Hititler''in başkenti Hattuşa, Fransız gezgin ve arkeolog Charles Texier tarafından keşfediliyor.
Alma fokların ahını!Bodrum''un Yalıkavak beldesinde, akdeniz foklarının üreme alanı olan Küdür Yarımadası''na atık boşaltan iki vidanjöre ceza yağdı. Valilikten yapılan açıklamaya göre özel şirkete ait vidanjörlerin çalışma rupsatları iptal edildi, şoförler Hasan Tekin ve Gökhan Kaya''ya Muğla Çevre ve Orman İl Müdürlüğü tarafından 24''er biner YTL para cezası kesildi.
Takvim
<<Nisan 2008>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
  1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30        
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.