Haberler

22 Nisan 2010, Perşembe

Gameboy Michael Licht Hem Mimarlıkta, Hem de Oyunlar için Hayal KuruyorGameboy Michael Licht Hem Mimarlıkta, Hem de Oyunlar için Hayal KuruyorMark dergisi muhabirlerinden Katya Tylevich''in artık serbest çalışan, daha önceleri LucasArts ve EA''da video oyunu tasarımları yapmış olan eski mimar Michael Licht ile yaptığı söyleşiyi Tylevich''in kendi ağzından okuyun. Licht "Mezun olduğum için şanslıyım, çok fazla oyun oynuyordum. Sürekli olarak mimarlık ve oyunlar arasında kalan doğamın ikilemiyle savaşıyordum. Böylece video oyunu şirketlerinde çalışmak için başvurularda bulundum. Örneğin LucasArts’ın oyunların çevrelerini tasarlamak için mimarları işe aldığını biliyordum." diyor... Haberin Devamı
Evleri yıkılan aile, mağaraya sığındıEvleri yıkılan aile, mağaraya sığındıŞanlıurfa''da, SİT alanına kaçak olarak yapılan ev, polis tarafından alınan geniş güvenlik önleminin ardından belediye ekiplerince yıkıldı.
Turizmde yeni markaTurizmde yeni markaZeugma, Rumkale, Belkıs Harabeleri ve Karkamış gibi tarihi ve doğal güzellikleri her yıl biraz daha ilgi gören Gaziantep, sanayii gelişmiş bir turizm kenti olma yolunda ilerliyor. 1.5 yılda yatak kapasitesini iki katına çıkaran kentin hedefi yılda 1 milyon turist çeken bir kültür ve turizm merkezi haline gelmek, yani marka kent olmak.
Tarih: 22 Nisan 2010 Kaynak: Radikal
Geleceğin ''Steril'' ŞehirleriGeleceğin ''Steril'' ŞehirleriOtomobilin, çevreyi kirleten yakıtların, hava kirliliği yaratan gazların ve çöplerin olmadığı bir kent düşü, Abu Dabi''de gerçek oluyor. Yaklaşık 50 bin kişinin yaşayacağı Masdar kentinin altyapısında çevre dostu en son teknolojiler kullanılacak.
138 okul daha depreme karşı güçlendiriliyor138 okul daha depreme karşı güçlendiriliyorİstanbul''da 138 okul binasında daha güçlendirme ve yeniden yapım çalışmaları başlıyor.
NAI, Henry Urbach ve Ömer Kanıpak''ı AğırlıyorNAI, Henry Urbach ve Ömer Kanıpak''ı AğırlıyorNAI''nin hedeflerinden biri, günümüz mimarlığındaki küresel temalar hakkındaki bilgi değişiminin uluslararası tanıtımını yapmak.
Kentsel yenilemeyi duyan bina kapıyorKentsel yenilemeyi duyan bina kapıyorİstanbul''un tarihi bölgelerindeki kentsel dönüşüm projeleri yatırımcıların iştahını kabarttı. Sulukule, Tarlabaşı ve Galata''nın ardından şahısların ve firmaların son gözdesi Fener-Ayvansaray hattı. Özellikle sanatçılar Balat''a büyük ilgi gösteriyor.
Tarih: 22 Nisan 2010 Kaynak: Referans Yazan: Dinçer Gökçe
F. Fethi Hinginar TGÜB''ün Yeni BaşkanıF. Fethi Hinginar TGÜB''ün Yeni BaşkanıTürkiye Gazbeton Üreticileri Birliği (TGÜB) Genel Kurulu 01 Nisan 2010 tarihinde Ankara''da yapıldı. Birlik Yönetim Kurulu Başkanlığı''na 2 yıl süreyle Türk Ytong Sanayi AŞ. Yönetim Kurulu Murahhas Üyesi F. Fethi Hinginar seçildi.
Dünya GünüDünya GünüBugün "Dünya Günü"... 1970''den beri kutlanan Dünya Günü bugün 40. yaşında...
Ali Sami Yen''de Neler Oluyor?Ali Sami Yen''de Neler Oluyor?Yiğit Bulut Ali Sami Yen ihalesini masaya yatırdı: Bu satışlar ''çok pis'' kokuyor!
TMMOB Abant''a Sahip ÇıktıTMMOB Abant''a Sahip ÇıktıTürk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB), Türkiye ve Dünya''daki sayılı endemik bitki türlerini barındıran ve uluslararası anlaşmalarla koruma altında bulunan Abant Gölü Tabiat Parkı''nda yapılan çevre tahribatını yargıya taşıdı.
İstanbul''da 50 bin konut yıkılmalıİstanbul''da 50 bin konut yıkılmalıGYODER Başkanı Tanes, 3 milyon konuttan 50 bininin yıkılması gerektiğini söyledi.
Eskihisar''a yeni yüzEskihisar''a yeni yüzKocaeli Büyükşehir Belediyesi''nin Eskihisar Sahil düzenlemesi çalışmaları tüm hızıyla sürüyor. Yaz dönemine yetiştirilecek olan çalışmalar bittiğinde 1200 metrelik Eskihisar Sahili bölge insanının nefes alabileceği mekânlardan bir olacak.
TOKİ''ye rekor başvuruTOKİ''ye rekor başvuru7 bin 184 kişi yüzde 17-20''lik indirimden faydalanmak için başvurdu.
Liman Arkası İzmir''i kalkındıracakLiman Arkası İzmir''i kalkındıracakBelediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, Liman Arkası''ndaki yeni kent merkezinde zemin etüdü çalışmalarını tamamladıklarını söyledi. Kocaoğlu, "Sadece 28 dönümlük bir yerde 300 milyon dolar civarında bir yatırım olacak. İş Bankası, Turyağ gibi şirketler yatırım için bekliyor.
"150 yıllık Reyhan Konağı" "150 yıllık Reyhan Konağı" İzmir''deki Reyhan Pastaneleri''nin sahibi Reyhan ailesine ait olan 150 yıllık tarihi Reyhan Konağı, "Yüreğine Sor" filmine ev sahipliği yaptı. Rize''nin Çamlıhemşin ilçesindeki Reyhan Konağı Tuba Büyüküstün, Kenan Ece, Hakan Eratik, Şevval Sam ve Ayla Algan''ın oynadığı, Yusuf Kurçenli''nin yönettiği "Yüreğine Sor" filmine büyük değer kattı.
Tillo ve Ziyaret''te kentsel yenileme projesi uygulanacakTillo ve Ziyaret''te kentsel yenileme projesi uygulanacakSiirt''in Aydınlar (Tillo) ilçesi ile Ziyaret beldesinde kentsel yenileme projeleri uygulanacak. Bu kapsamda Ziyaret beldesinde 240 konut ile 85 işyeri yapılacak.
İzmir''in EXPO Adaylığı için "Kırılma Noktası" İnciraltıİzmir''in EXPO Adaylığı için "Kırılma Noktası" İnciraltıİzmir Büyükşehir Belediyesi''nin Çin''in Şanghay şehrinde düzenlenecek EXPO 2010''a katılımıyla ilgili bilgi veren Başkan Aziz Kocaoğlu, "EXPO bize çok uzak değil, her zaman ipi göğüsleyebiliriz" dedi.
Harvard''da Peyzaj Mimarları Rollerini Yeniden KeşfettiHarvard''da Peyzaj Mimarları Rollerini Yeniden KeşfettiPeyzaj mimarları genellikle bir binanın yapımı tamamlandıktan sonra birkaç ağaç diken ve bir de bank koyan kişiler olarak tanımlandı. Şimdi ise, gelişim işlerini kazanıyorlar ve kendileri yanlarında mimar çalıştırıyorlar.
Meke Gölü için umut ışığıMeke Gölü için umut ışığıGörünümü nedeniyle ''''dünyanın nazar boncuğu'''' olarak adlandırılan ve son yıllarda su seviyesinin azalmasına bağlı olarak eski güzelliğini yitirmeye başlayan Meke Gölü için umut ışığı doğdu.
2010 Dünya Fuarı''nda ''yumuşak'' açılış2010 Dünya Fuarı''nda ''yumuşak'' açılışŞanghay EXPO olarak adlandırılan fuarı, deneme açılışında 200 bin kişi ziyaret etti.
Dünyanın ilk "ekolojik kenti"Dünyanın ilk "ekolojik kenti"Otomobilin, çevreyi kirleten yakıtların, hava kirliliği yaratan gazların ve çöplerin olmadığı bir kent düşünün. Bugünün modern yaşamında bir hayal gibi gözüken bu düşünce, Abu Dabi''de gerçek oluyor.
İşte bekarların yaşaması için önerilen en egzotik şehirlerİşte bekarların yaşaması için önerilen en egzotik şehirlerABD''nin en popüler erkek internet sitelerinden askmen.com''un büyük şehirler arasında yaptığı araştırmada, bekar erkeklerin yaşaması için önerilen en egzotik 29 şehir belirlendi.
Avrupa''nın en güzel minaresi seçildiAvrupa''nın en güzel minaresi seçildiAvrupa''nın en güzel minaresi seçildi. 3 kurumun ortaklığıyla düzenlenen fotoğraf yarışmasının kazananları açıklandı.
İstanbul''un kapalı kapıları açılıyorİstanbul''un kapalı kapıları açılıyorŞehrin en merak edilen ama ancak özel izinle girilebilen bazı ünlü binaları, dokuz gün boyunca kapılarını halka açacak.
Sanat Yönetimi Programı Atölyesi''nde "Mimari Algılama ve Farkındalık"Sanat Yönetimi Programı Atölyesi''nde "Mimari Algılama ve Farkındalık"Yıldız Teknik Üniversitesi, Sanat ve Tasarım Fakültesi''nde Sanat Yönetimi Programı her sene farklı disiplinlerden kişileri konuk öğretim görevlisi olarak misafir ediyor. Bir dönem içinde 2 bazen 3 konuk sanatçı ile 3. ve 4. sınıf lisans öğrencilerine çok yönlü ve zengin bir ortam sunulmasına çalışılıyor. 5 hafta süren bu atölye çalışmalarını gerçekleştiren ekibin başında, Sanat Yönetimi program yürütücüsü Yrd.Doç.Dr. Emine Önel Kurt ve Atölye Yürütücüsü Öğr.Gör. Nevin Çakmakoğlu Barut yer alıyor.
Brezilya''nın "Yeni" Başkenti 50. Yılını Kutlamaya HazırlanıyorBrezilya''nın "Yeni" Başkenti 50. Yılını Kutlamaya HazırlanıyorBrasilia 1950''lerin sonunda, ülkenin kalbinde yeni bir başkente sahip olma konusundaki uzun vadeli bir Brezilya rüyasını gerçekleştirerek, hızla inşa edilen bir kentti. O zamanki başkan Juscelino Kubitschek, halkına 50 yıllık ilerlemeyi 5 yılda gerçekleştirecekleri ve bunun için de hummalı bir şekilde çalışacakları sözünü verdi. Brasilia inşaat halindeyken, başkanın projeleri teftiş etmek için geceleri yolculuk ettiği ve sonraki gün normal işine devam etmek için o zamanki başkent Rio de Janeiro''ya döndüğü söyleniyordu.
"Rapido ve T Cetvelinin Olmadığı Bir Dünyayı Hayal Ettim""Rapido ve T Cetvelinin Olmadığı Bir Dünyayı Hayal Ettim"Kale Tasarım Merkezi''nin düzenlediği Mimarın Mutfağı Tasarım Konferansları''nın sonuncusu Gökhan Avcıoğlu ile gerçekleşti.
"Bir Toplumun Gelişmişlik Düzeyi Kaldırımlarının Yüksekliği ile Ters Orantılıdır""Bir Toplumun Gelişmişlik Düzeyi Kaldırımlarının Yüksekliği ile Ters Orantılıdır"Düşler Akademisi ve Alternatif Yaşam Derneği''nin düzenlediği "Herkes İçin Kentsel Tasarım" seminerinde, engelsiz kentlerin tasarımları ve yönetim metodları üzerine bir sunum yapıldı ve konuyla ilgili Barselona''dan örnekler verildi.
Mimarlar, Tasarımcılar, Sanatçılar için Önemli FırsatORTE Architekturnetzwerk Niederösterreich mimarlar, iç mimarlar, peyzaj mimarları, tasarımcılar, teorisyenler, küratörler ve işlerinde mimarlığa odaklanan sanatçılar için Aşağı Avusturya Federal Bölgesi tarafından finanse edilen bursun yanı sıra, Krems''te bir stüdyo dairede kalma hakkı tanıyor.
2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansı: Ne Protestolarla, Ne de Projeyle İlgimiz Varİstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansı Emek Sineması ile ilgili 18 Nisan 2010 Pazar günü yapılan protesto gösterisinde proje destekçileri arasında Ajans adının geçirildiğini, ancak projeyle hiçbir ilgilerinin bulunmadığını açıkladı.
Emek yıkılmıyor, kurtarılıyor!Uğur Mumcu''nun dediği aslında tam da bu. Bilmeden fikir sahibi olmak. Bilmeyince de, onun adı, "Fikir" değil, "Peşin fikir" oluyor. Bir avuç yaygaracı ortaya çıkmış, "İstemezük" diye bağırıyor. Neyi istemezlermiş. Emek sinemasının yıkılmasını.
Kastamonu''da ‘Yurtseverlik Sempozyumu''‘Kuruluşunun 70. yılında Köy Enstitüleri'' için 22 oturumda 70''i aşkın bildiri sunuldu
Didim ve Elazığ''daki taşınmazların satışına ÖYK''den onayÖzelleştirme Yüksek Kurulu(ÖYK), Didim ve Elazığ''daki bazı taşınmazların imara açılmasına onay verdi. Özelleştirme Yüksek Kurulu(ÖYK), Maliye hazinesine ait Didim''deki 8 taşınmazın tatil köyü, günübirlik turizm tesis alanı, park, yaya yolu, araç yolu ve otopark fonksiyonları önerilmesine ilişkin hazırlanan...
Konya''ya 50 yıllık şehir planı yapılacakİl Genel Meclisi, Büyükşehir Belediyesi ve Şehir Plancıları Odası ile birlikte yapacağı ortak çalışma ile Konya''nın 50 yıllık planını yapmaya hazırlanıyor. Şehrin kaderini değiştirecek planın ilk adımı Şehir Plancıları Odası yönetiminin İl Genel Meclisi Başkanı Ali Selvi''yi ziyaretinde atıldı.
Avanos İzlenimleri (2)Avanos, o kadar sessiz ki! Orhan Veli''nin, ''İstanbul''u Dinliyorum'' şiirindeki bir dizeyi çağrıştırdı bana bu sessizlik: ''Uzaklardan, taa uzaklardan/Sucuların hiç dinmeyen çıngırakları...'' O eski İstanbul''du, çıngırak seslerinin bile uzaklardan duyulduğu! Avanos''ta, Kızılırmak kıyısında, bir tahta masaya oturmuş, İbrahim''in getireceği çayı beklerken, çocukluğumun sessizliklerini andım. Avanos: peribacaları ve güzel sessizlik!
Emek’i yıkarlarsa altında kalırlar İstanbul Film Festivali''ne damgasını vuran "Emek Sineması''nı Yıktırmayacağız" protestolarının en görkemlisi pazar akşamı Taksim Meydanı''ndan Emek Sineması önüne uzanan yürüyüş oldu.
Takvim
<<Nisan 2010>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30    
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.