Haberler

22 Nisan 2011, Cuma

Çocuklarımız Geleceği İnşa EdecekÇocuklarımız Geleceği İnşa Edecek23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı öncesinde Arkitera Mimarlık Merkezi olarak tüm çocukların bayramını kutluyoruz. Geleneksel bayram kutlaması olarak bir güne özel olarak belli mevkilerdeki insanların koltuklarına bir çocuk oturtulur ve hep birlikte yaptığı hareketlere, ağzından her çıkan kelimeye güleriz. Arkitera editörleri olarak bu baştan savma görevi yapmayı reddedip onun yerine bu kez kendimizi çocukların yerine koymaya çalıştık. Haberin Devamı
Antalya''da otele yıkım kararı!Antalya''da otele yıkım kararı!Antalya''da bir otelin ek bölümü, ruhsatsız yapıldığı gerekçesiyle Muratpaşa Belediyesi ekiplerince yıkılmaya başlandı. Antalya eski Lara yolu üzerinde bulunan 45 odalı Bilem High Class Hotel, yanındaki alana 36 odalı ek bir binayı yaparak geçen yıl hizmete soktu. Ruhsatsız olarak yapılan ek bina, Muratpaşa Belediyesi tarafından yıkılmaya başlandı.
''Uçan robot''tan Fukuşima''daki yıkımın görüntüleri''Uçan robot''tan Fukuşima''daki yıkımın görüntüleriJaponya''yı 11 Mart''ta vuran deprem ve tsunami felaketinin ardından Fukuşima Nükleer Santrali''nde yaşanan büyük yıkım, ABD''nin bölgeye gönderdiği uzaktan kumandalı uçan robot ''T-Hawk'' tarafından görüntülendi.
Sanayi batıdan doğuya kayıyorSanayi batıdan doğuya kayıyorKayma eğilimi doğu bölgeleri için olduğu kadar, Türkiye geneli için de olumlu bir nitelik taşıyor.
Felaketin bedelini kim ödeyecek?Felaketin bedelini kim ödeyecek?Meksika Körfezi''nde meydana gelen petrol sızıntısının birinci yıldönümünde BP şirketi, Deepwater Horizon platformundaki patlamadan dolayı iki başka şirkete tazminat davası açıyor.
Ege''nin ilk bölge hastanesi Manisa''yaEge''nin ilk bölge hastanesi Manisa''yaHaziran ayında temeli atılacak olan ve 130 milyon liraya tamamlanacak sağlık kurumu, 2.5 yıl sonra vatandaşların hizmetine sunulacak
Malatya''ya 1700 metrelik kayak tesisiMalatya''ya 1700 metrelik kayak tesisiYama Dağı''nda yer alacak tesisin yapımına 2 ay içinde başlanacak.
Kazıdan ''harika'' adayı çıktıKazıdan ''harika'' adayı çıktıMilas''ta kaçak kazıyla ortaya çıkan eserler, dünyanın 8. harikası olmaya aday.21 Nisan 2011 Perşembe 21:00 tarihinde eklendi.
Kayalar evin içine girdiKayalar evin içine girdiZonguldak''ın Ereğli İlçesi''ne bağlı Gülüç Beldesi''nde yamaçtan kayan toprak ve kaya parçaları yedi katlı apartmanın ikinci katından içeri girdi.
Jeju adası, doğanın 7 harikasına adayJeju adası, doğanın 7 harikasına adayDünya çapında düzenlenen bir kampanyayla doğanın yedi harikası seçiliyor.
 Japonya''da yeniden inşa bütçesi açıklandı Japonya''da yeniden inşa bütçesi açıklandıJaponya''da bakanlar kurulu deprem ve tsunami felaketleri ardından yaklaşık 50 milyar dolar tutan yeniden inşa bütçesini onayladı.
Doktorlar açıkladı, işçiler sınırdaDoktorlar açıkladı, işçiler sınırdaFukuşima Nükleer Santrali''nde işçilerle görüşen doktorlar, işçilerin yorgunluk nedeniyle sağlık problemleriyle karşı karşıya olduklarını söyledi.
900 bin dolara İtalyan köyü900 bin dolara İtalyan köyüİtalya''da tarihi bir dağ köyü olan Valle Piola yaklaşık 900 bin dolara satılık...
Bir havaalanı daha geliyorBir havaalanı daha geliyorHavaalanı, tamamlandığında Türkiye''nin en büyük 4. havaalanı olacak. Temeli cuma günü atılıyor. Kütahya''nın Altıntaş ilçesine yap-işlet-devret modeli ile yapılacak olan Zafer Bölgesel Havaalanının temeli, yarın Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu''nun katılacağı törenle atılacak.
Doğa ve şehir birlikteliği gökyüzüne yükseliyorDoğa ve şehir birlikteliği gökyüzüne yükseliyorDoğayla şehri entegre etmenin yeni yolu, doğal alanları gökyüzüne yükseltmekte bulundu. Bu entegrasyon bazen bir orman, bazen de bir tarla şeklinde karşımıza çıkıyor.
Fukuşima dersleriFukuşima dersleriJaponya''da depreme karşı acil durum tatbikatları artırıldı. Birçok nükleer enerji santrali elektriğin kesildiği ve soğutma sisteminin devre dışı kaldığı Fukuşima''dakine benzer senaryolar üzerinde çalışıyor.
İstanbullular erguvanı seçtiİstanbullular erguvanı seçtiİnternet üzerinden yapılan oylamada yeni sefere başlayacak 172 otobüsün rengi erguvan oldu. Erguvan renge yüzde 34 oy verildi.
Doğal yapılara ilgi duyanlar içinDoğal yapılara ilgi duyanlar içinEkolojik mimari ve doğal yapılarla ilgili uygulamalı atölye çalışması 4-11 Haziran''da Kazdağı''nda gerçekleşecek.
Türkiye çelik üretiminde fark attıTürkiye çelik üretiminde fark attıTürkiye en büyük 15 çelik üreticisi arasında üretimini en fazla arttıran ülke oldu.
Yorgun şehirler sosyal performansta zayıf kaldı Anadolu illeri parladı Yorgun şehirler sosyal performansta zayıf kaldı Anadolu illeri parladı Mastercard ve Boğaziçi Üniversitesi''nin ortaklaşa çalışması ve Frekans Araştırma Şirketi''nin katkılarıyla gerçekleştirilen ‘Türkiye''nin Şehirleri Sürdürülebilirlik Araştırması''na göre, iş dünyasının gözünden Türkiye''nin sürdürülebilirlik açısından parlayan illeri Eskişehir, Kayseri, Konya ve Bursa olurken, İstanbul sürdürülebilirlik açısından geride kaldı.
Dünya Günü: "Bir Milyar Yeşil Hareket" Dünya Günü: "Bir Milyar Yeşil Hareket" Türkiye''de adından çok da fazla söz edilmese de Dünya Günü, her yıl 22 Nisan''da dünya çapında kutlanan özel bir gün. Çevresel değerleri hatırlamak ve korumak adına ortaya çıkan Dünya Günü haftasında birçok aktivist bir araya geliyor, çevresel sorunlara dikkat çekmek üzere çeşitli faaliyetler düzenliyor. 1970 yılından bu yana her yıl farklı temalarla gündeme gelen Dünya Günü''nün 2011 yılı teması ise "A Billion Acts of Green (Bir Milyar Yeşil Hareket)" olarak belirlendi.
Brezilya, Dünyanın En Büyük Lego Kulesini İnşa EttiBrezilya, Dünyanın En Büyük Lego Kulesini İnşa EttiDünyanın en büyük Lego kulesi Sao Paulo''da inşa edildi. Sao Paulo''da çoğu çocuk olan yaklaşık 6000 Lego fanı, vinçlerler taşınarak birleştirilecek Lego taşlarını bir araya getirdi.
Bu köye giriş 8 liraBu köye giriş 8 liraEvlerinin yolu Kaunos Antik Kenti''den geçen Çandır köyü halkı, köylerine her girişte 8''er lira ödemek zorunda kalıyor.
Üçüncü köprü için 12 firma başvurduÜçüncü köprü için 12 firma başvurduUlaştırma Bakanı Habib Soluk, İstanbul Boğazı''na yapılacak üçüncü köprü ihalesi için 12 firmanın şartname aldığını açıkladı.
Kırım, turizmin gözde ülkesiKırım, turizmin gözde ülkesi120 değişik ülkeden insanların yaşadığı Kırım''ın gelir kaynağı turizm. Her yıl 5 milyon turist geliyor. Buğday, mısır, ayçiçeği tarımı yapılıyor. Nüfusunun yüzde 99''u okuryazar...
Kepez Belediyesi, Mimarlar Odası Antalya Şubesi İşbirliği ile "Ulusal Ödüllü Mimari Proje Yarışması" DüzenliyorKepez Belediyesi, Mimarlar Odası Antalya Şubesi İşbirliği ile "Ulusal Ödüllü Mimari Proje Yarışması" DüzenliyorKepez Belediyesi, Mimarlar Odası Antalya Şubesi işbirliğinde Yeşiltepe Mahallesi''nde yapacağı ve Antalya''nın en büyüğü olacak olan 2 bin kişi kapasiteli çok amaçlı salon için "ulusal ödüllü mimari proje yarışması" düzenliyor.
"İzmir çekim merkezi olacak" "İzmir çekim merkezi olacak" İZSİAD''ın konuğu olan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, kentteki istihdam olanaklarının artırılmasından "yaratıcı kent" hedefine kadar pek çok yatırım ve projelerini paylaştı. Başkan Kocaoğlu, turizm ve hizmet sektörlerini tetikleyecek fuarcılık etkinliklerini iki misline çıkaracaklarını söyledi.
Fukuşima bölgesine giriş yasaklandı Fukuşima bölgesine giriş yasaklandı Japonya''da 11 Martta meydana gelen deprem ve tsunami felaketinde zarar gören Fukuşima nükleer santralinin 20 kilometre çapındaki tahliye bölgesinin, girişe yasak bölge ilan edilmesine karar verildi.
Enerji Kimlik Belgesi yetkisi sınavla verilecekEnerji Kimlik Belgesi yetkisi sınavla verilecekBayındırlık ve İskan Bakanlığı, Enerji Kimlik Belgesi düzenlemeye yetkili kuruluşlarda görevli olan mühendis ve mimarların eğitim ve eğitim sonunda yapılacak sınav kriterlerini tebliğ ile yayımlayacak.
Fukuşima, enerjide dönüm noktasıFukuşima, enerjide dönüm noktasıFukuşima felaketi, dünya genelinde nükleer politikaların gözden geçirilmesine neden oldu.
Açılım Diyarbakır''ı marka şehir yaptıAçılım Diyarbakır''ı marka şehir yaptıDemokratik açılımdan sonra bölgede değişen gündem Diyarbakır''ı ekonomi liginde 42 basamak yükseltip 13''üncü yaptı. Diyarbakır son 3 yıldır en hızlı yükselen şehirler listesinin zirvesinde...
Gitti gidiyor dediler, gitti Gitti gidiyor dediler, gitti Diyarbakır''ın merkez Bağlar İlçesi''nde pazartesi günü çökme tehlikesi taşıdığı için boşaltılan 28 daireli, 7 katlı Tekin Apartmanı''nın bir bölümü kendiliğinden çöktü.
İlk ''enerji yönetimi belgesi''ni Çimsa aldıİlk ''enerji yönetimi belgesi''ni Çimsa aldıTuran, çimentoda TS EN 16001 Enerji Yönetimi Belgesini alan ilk kuruluş olduklarını belirtti.
''Çılgın Proje'' 500 yıllık rüya mı?''Çılgın Proje'' 500 yıllık rüya mı?Başbakan Erdoğan''ın 27 Nisan Çarşamba günü açıklayacağı ‘Çılgın Proje'' herkesi heyecanlandırdı. Herkes bu projenin içinde neler olduğunu merak edip tahminler yürütüyor. En güçlü iddia ise Cumhuriyetin 100. Yılı olan 2023''te açılmak üzere İstanbul''a Silivri-Çatalca hattı üzerinden yeni bir boğaz açılması...
Çernobil''de nükleer methiyesiÇernobil''de nükleer methiyesiÇernobil kazasının yaklaşan 25 yıldönümü nedeniyle nükleer santralı ziyaret eden Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu (UAEK) Başkanı Yukiya Amano, facianın yaşandığı yerde nükleer enerjiyi savundu.
Taksim''e cami planı durdurulduTaksim''e cami planı durdurulduİstanbul Belediye Meclisi''nde kabul edilen plan için İstanbul 1. İdare Mahkemesi yürütmeyi durdurma kararı verdi.
"Uğraşacağız, şiddet kullanmadan ama vargücümüzle.""Uğraşacağız, şiddet kullanmadan ama vargücümüzle."İklim Değişikliği ve küresel ısınma konusunu dünyada en kapsamlı biçimde ele alan kişilerden gazeteci, akademisyen ve 350.org''un kurucusu, aktivist Bill McKibben, dünyada küresel iklim hareketinin yeni stratejisi hakkında ilk açıklamalardan birini, dinleyicisi olduğu Açık Radyo''ya yaptı. Kanada''nın Vancouver kentinde kalabalık bir izleyici kitlesi önündeki konferansı öncesinde Avi Haligua kendisiyle kısa ama özlü bir söyleşi gerçekleştirdi.
Banksy''nin Babası Blek Le RatBanksy''nin Babası Blek Le RatDünyanın en büyük müzesi desek neresi dersiniz? St Petersburgh''daki Hermitage değil mi? Hayır, dünyanın en büyük müzesi kentsel manzaranın ta kendisidir. Sokaklarını arşınladığımız, içinde kaybolduğumuz, yaşadığımız, evcil hayvanların sığınağı, evsizlerin başını sokamadığı ama bir duvar dibine sığındığı, ağaçların gölgesinin binbir desen yarattığı, ara mahallelerde çocukların koşturduğu, bir başka kıtada insanların vurulduğu, savaşlarda cephe barış zamanı festival alanı olan sokaklar ve caddelerdir dünyanın en büyük müzesi.
Deprem enkazından doğan kentDeprem enkazından doğan kent2003 depremiyle sarsılan Bingöl''e, son 8 yılda 4.1 milyar liralık devlet yardımı yapıldı. Havaalanı inşaatı son hız sürüyor. Projeler arasında termal turizmi geliştirmek de var. Yatırımlar sayesinde kent yepyeni bir çehre kazanmış.
ARDEX Varyap Meridian''daARDEX Varyap Meridian''daVaryap Meridian projesinde ARDEX ürünleri tercih edildi. ARDEX seramik yapıştırıcıları ürünlerinin göstermiş olduğu performans, yüksek mukavemet, kolay ve rahat uygulama, çevreci ve tozuma yapmayan, tamamen kapalı ambalaj sistemi ve yüksek verim sayesinde bugüne kadar alışagelmiş yapıştırıcı özelliklerine yeni bir boyut getirdi.
Akkuyu''daki nükleer santrala çevre raporu istedi, ‘Yeşil HES''leri zeytinle savundu Akkuyu''daki nükleer santrala çevre raporu istedi, ‘Yeşil HES''leri zeytinle savundu Ukrayna''da gerçekleştirilen "Nükleer Güvenlik ve Çernobil Kazasını Anma Konferansı"na katılan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Akkuyu''da yapılacak nükleer enerji santralının Çevresel Etki Değerlendirmesi''ne (ÇED) tabi olmasını istediklerini söyledi.
Ytong, Türkiye''de Çevre Etiketi Alan İlk Marka OlduYtong, Türkiye''de Çevre Etiketi Alan İlk Marka OlduYtong, yapı sektöründe bir ilke daha imza atarak ürettiği malzemelerin "çevre dostu" olduğunu kanıtladı. Ytong, dünyaca kabul edilen bir çevre etiketi olan Çevresel Ürün Deklarasyonu''na (Enviromental Product Declaration - EPD) Türkiye''de sahip olan ilk marka olmanın gururunu taşıyor.
Peter Zumthor Tarafından Tasarlanan Serpentine Pavyonu''nun İlk Görüntüleri Ortaya ÇıktıPeter Zumthor Tarafından Tasarlanan Serpentine Pavyonu''nun İlk Görüntüleri Ortaya ÇıktıAlman tasarımcı Piet Oudolf, Pritzker yarışmasının birincisi tarafından tasarlanan Serpentine Galeri''nin yaz pavyonu için bir bahçe tasarlayacak.
Sagrada Familia''da Yangın ÇıktıSagrada Familia''da Yangın ÇıktıBarselona polisinin kundakçılıktan şüphelendiği olayda, Sagrada Familia Bazilikası''nın içinde ufak bir yangın başladı ve yüzlerce turist tahliye edilmek zorunda kaldı. Kısa sürede yangın söndürüldü ve yaralanan kimse olmadı.
7 katlı bina çökme tehlikesine karşı boşaltıldı 7 katlı bina çökme tehlikesine karşı boşaltıldı Diyarbakır''da 7 katlı bir bina çökme tehlikesine karşı boşaltıldı. Binada teknik heyet tarafından yarın sabah inceleme yapılacak.
Bu binalar afette yıkılacakTMMOB İnşaat Mühendisleri Odası Yönetim Kurulu Başkanı Serdar Harp, son dönemlerde çeşitli bölgelerde çökme tehlikesi geçiren binalarla ilgili açıklamayı yaptı.
Köprü ve viyadüklere güçlendirme çalışması yapılacakO-4 Otoyolu Anadolu Otoyolu Kavşağı ile Şekerpınar Kavşağı arasındaki köprü ve viyadüklerde depreme karşı güçlendirme çalışması yapılacak.
Sınırda radyoaktif toz bulutu paniğiErmenistan''da üç kentte meydana gelen toz bulutlarının nefes almayı zorlaştırması üzerine alarm verildi.
Rezidansa çevrilecekEtiler''de Uçaksavar Sitesi''ni yeniden inşa etmeye hazırlanan Teknik Yapı, yeni dönüşüm projeleri için harekete geçti. Uçaksavar büyüklüğünde birkaç siteden daha teklif alan şirket, şimdi de İkitelli, Mahmutbey ve Halkalı bölgesinde 30 yıl önce inşa ettiği 24 fabrika arsasını sahiplerinin bir kısmı ya da tamamıyla anlaşarak rezidans ve ofis projelerine dönüştürmeyi planlıyor.
Formula 1 İstanbul''a veda ediyorTürkiye''nin en büyük uluslararası tanıtım projelerinden Formula 1 İstanbul''a veda etmeye hazırlanıyor.
En büyük adliyeye cezaevi aracı giremiyorAvrupa''nın en büyük adliyesi olarak inşa edilen Çağlayan''daki yeni İstanbul Adliyesi''ne otopark girişinin tavanı alçak yapıldığı için cezaevi araçları giremiyor.
Fukuşima''ya 20 km''lik karantinaJapon yetkililer, tüm uyarılara rağmen Fukuşima Nükleer Santrali yakınlarına giriş çıkışları engelleyemeyince, 20 kilometrelik tahliye alanına girişler resmen yasaklandı.
Ekolojik Anayasa için çalışıyorlarSeçimlerin ardından yeni bir Anayasa yapılması gündemde iken, Ekolojik Anayasa Girişi taslakların ekolojik boyutunun eksik olduğuna dikkat çekiyor...
İstanbul''a 2 yeni şehir, 8-10 milyon nüfus eklenecekse doğru olmaz‘Urak İllerarası Rekabetçilik Endeksi''ni açıklayan Uluslararası Rekabet Araştırmaları Kurumu URAK''ın Başkanı Ali Koç, "Henüz tam netleşmemiş olan projeyle eğer İstanbul''un güneyindeki nüfus yoğunluğunu kuzeye taşıma amacı güdülüyorsa son derece olumlu bir proje.
Takvim
<<Nisan 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30  
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.