Haberler

22 Mayıs 2006, Pazartesi

Geçirgen KentGeçirgen KentEğer Beyrut’u tek kelime ile tanımlamak gereksirse, bu kelime “geçirgen”dir. Geçirgenlik, kent, beden politikası ve beden üzerine yazılı metin arasındaki kategorik farkı anlatır. Bu beden üzerinde Alman yazar Hugo von Hoffmannsthal’in dediği gibi birisi “hiç yazılmamış olanı okuyabilir”. Beyrut’un fiziksel ve politik olarak modern öncesini tanımlayan bu metnin imajı geçirgen - gözenekli bir doku olarak ifade edilebilir. Bu doku kentin kimliği ve sosyal içeriğinde sürekli bir değişim yaratıyor. Haberin Devamı
Unakıtan bu manşete dava açamazUnakıtan bu manşete dava açamazBakan''ın ''Tercüman''a dava açtım'' dediği tarihten 9 gün önce Koruma Kurulu üç villaya ''onay'' verdi.
Çatısı Dans Eden TiyatroÇatısı Dans Eden Tiyatro“Tüm dünya bir sahne, tüm kadın ve erkekler ise yalnızca oyunculardır.” demiş Shakespeare, en sevdiği tiyatrosu Globe’un sahnesinde. Theo Crosby, 1982 yılında yeniden inşa edilen Globe Tiyatrosu’nun daireselliği ve gökyüzüne açılıp rüzgar ve yağmurun seyircilerin arasına karışmasını sağlayan tasarımı ile tamamen aynı kalması konusunda inatçıydı. Bunun nedeni, İngilizler, tiyatro ve yağmur arasındaki sıkı bağ olduğu kadar, doğanın sahne tasarımının, arka plandaki gürültülerin ise ses efektlerinin bir parçası olmasıydı.
Londra küçük bir kasabayken İstanbul şehirdiLondra küçük bir kasabayken İstanbul şehirdiİngiliz gazetesi Daily Mirror''da yer alan yazıda İstanbul''un bin yıldan fazla süredir dünyanın merkezi olduğu ifade edildi.
Zeytinburnu-Bağcılar-Güngören Cadde Tramvayı’nda Mutlu SonZeytinburnu-Bağcılar-Güngören Cadde Tramvayı’nda Mutlu Sonİstanbul Büyükşehir Belediyesi, raylı sistem ağına bir halka daha ekliyor. Güzergah uzunluğu 5,2 kilometre olan Zeytinburnu-Bağcılar-Güngören Cadde Tramvayı deneme seferlerini bugün Başkan Kadir Topbaş başlatacak.
Eş Zamanlı Haritalar Kentleri Daha Yaşanılabilir Yapabilir mi?Eş Zamanlı Haritalar Kentleri Daha Yaşanılabilir Yapabilir mi?MIT’den Carlo Ratti, kablosuz internet ağı ile cep telefonları ve diz üstü bilgisayarlardan gelen verileri kullanarak kentteki insan hareketlerinden haritalar hazırlıyor. İnsanlar MIT Kampüsü civarında kablosuz internet bağlantısı olan cep telefonları ile dolaşmaya başladıklarında, hareketleriyle eş zamanlı haritalama projesini oluşturmaya katkıda bulunuyorlar.
Moskova, Edinburg’la anlaştıMoskova, Edinburg’la anlaştıGösterişli İskoç Parlemanto Binası’nı tasarlayan RMJM mimar grubu şimdi de, petrol dolarlarıyla Moskova şehrinin merkezine savurgan bir gökdelen inşa edecek.
Beyrut’ta Savaş Sonrası Yenilemenin SistemiBeyrut’ta Savaş Sonrası Yenilemenin Sistemi1975-1990 Lübnan Savaşı süresince Beyrut’un en çok hasarı altyapı sistemi almıştı. Ayrıca 20 bin kişi evsiz kalmıştı. Şehrin kıyı kesimi 15 yıl boyunca kontrolsüz bir şekilde yağmalanmıştı. Savaş sırasında zayıf düşen hükümet büyük ölçekli ve kompleks bir yenileme projesini başlatacak güçte değildi. Lübnan’ın savaştan sonraki ilk hükümeti felaketi bir fırsata dönüştürme fikri ile yola çıktı. Planları özel bir bölge tasarlamaktı.
ARKIMEET: Morphosis - Thom Mayne KonferansıARKIMEET: Morphosis - Thom Mayne KonferansıPritzker ödüllü mimar Thom Mayne, Arkitera Mimarlık Merkezi’nin organizasyonuyla, 29 Mayıs 2006 Pazartesi günü İTÜ Maçka G Anfisi’nde bir konferans gerçekleştirecek.
Tasarım Dergisi 161. Sayısını “Sıradışı, Ölümsüz, Fonksiyonel Oteller” e AyırdıTasarım Dergisi 161. Sayısını “Sıradışı, Ölümsüz, Fonksiyonel Oteller” e AyırdıTasarım Dergisi 161. sayısında, farklı otel projeleri, akıllarda yer etmiş otellere dair ilginç hikayeleri, kırka yakın otel projesi bulunan Ali Çiçek ile turizm üzerine bir söyleşiyi, turizm mimari ilişkisini inceleyen çarpıcı makaleleri içeriyor.
Doxa’nın Mayıs Sayısı ÇıktıDoxa’nın Mayıs Sayısı ÇıktıNorgunk Yayıncılık tarafından yayınlanan, yılda üç kez okur karşısına çıkan, dört aylık mekân, tasarım ve eleştiri dergisi Doxa’nın ikinci sayısı çıktı.
İstanbul Trafiği Çevre CanavarıOtomobille yapılan 1 kilometrelik yolculuk, hava kirliliği, gürültü, sera etkisi, olası kazalar gözönüne alındığında, AB standartlarına göre çevreye 35 Ykr’lik zarar veriyor. İTÜ İnşaat Fakültesi Ulaştırma Ana Bilim Dalı öğretim üyesi Prof. Dr. Haluk Gerçek, trafiğin yoğun olduğu İstanbul’da motorlu araçların günlük 13 milyon 500 bin YTL dışsal zarar verdiğini söyledi. Gerçek’in araştırmalarına göre Dubai Kuleleri’ne günde 30 bin araç gelip gidecek.
Tarih: 22 Mayıs 2006 Kaynak: Hürriyet
Akfen, Accor ile Rusya''ya açılacakDünya çapında faaliyet gösteren otel zinciri Fransız Accor ile Türkiye''de 60''a yakın otel inşa etmek üzere anlaşma yapan Akfen Grubu, aynı şirketle Rusya, Gürcistan, Azerbaycan, Kazakistan ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti''nde de 3 ve 4 yıldızlı otel yatırımları yapacak. Türkiye''deki ilk iki otelin ekim ayında Zeytinburnu''nda hizmete gireceğini belirten Akfen Holding Yönetim Kurulu Başkanı Hamdi Akın, daha sonra diğer il ve ülkelerdeki otellerin yapımına başlanacağını kaydetti. Accor Kurucu Başkanı Gerard Pelisson ise dünyada 4 bin oteli olan bir zincir olduklarını, her yıl ortalama 200 otel açtıklarını, Türkiye''nin yatırımları için gelecek vaat ettiğini söyledi.
Tarih: 22 Mayıs 2006 Kaynak: Milliyet
Gölleri öldürdükDünyayı tehdit eden susuzluk kapımızda. Bazı su kaynakları yapılaşma için doldurularak kurutuluyor. İhmal ve duyarsızlık yüzünden göller kirlilikten geçilmiyor, balıklar ölüyor.
Sasalı''ya Mesire Alanıİzmir Büyükşehir Belediyesi Sasalı’ya mesire alanı kazandırmak için yapım çalışmalarına başladı. Sasalı’daki 26 bin metrekarelik mezbelelik alan İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin başlattığı çalışmalarla; hem yöre halkının hem de tüm İzmirlilerin dinlenip eğlenebilecekleri, piknik yapabilecekleri mesire alanına dönüştürülecek.
VAÖS2006: V. Atilla Öven Strüktür Yarışması SonuçlandıGeçen yıl kaybettiğimiz V. Atilla Öven anısına, hafif çelik kullanımının özgün ve yenilikçi uygulamalarını değerlendirmek ve desteklemek amacıyla Yeditepe Üniversitesi Mimarlık Bölümü tarafından organize edilen, Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi ve Yapı Endüstri Merkezi tarafından desteklenen V. Atilla Öven Strüktür Yarışması 15 Mayıs 2006 tarihinde sonuçlandı.
''Ayasofya, Fatih Camii mülkleri tehlikede mi?''Ankara Ticaret Odası (ATO) Başkanı Sinan Aygün yaptığı açıklamada, Atatürk''ün "devlet için tehdit oluşturacak ölçüde güçlenmelerini önlemek'''' amacıyla 1936''da azınlık vakıflarının mülk edinmelerini yasakladığını anımsattı.
Mısır Apartmanı’nın Birinci Katı Kiralıkİstanbul’un son dönem gözde mekanlarından 360 İstanbul’un da bulunduğu İstiklal Caddesi’ndeki tarihi Mısır Apartmanı’nın birinci katında yer alan "Mısır Bar" 125 bin dolar devir fiyatıyla yeni kiracısını arıyor. Aralarında Mehmet Akif Ersoy’un da bulunduğu bir çok ünlü ismin oturduğu apartmandaki barın aylık kirası 5 bin YTL. Emlak Danışmanı Kamil Çakır tarafından "sahibinden.com" sitesinde 2534168 numarayla 12 Mayıs 2006’da bırakılan ilanda şu bilgiler yer alıyor: "Mısır Apartmanı’nda 240 metrekare, birinci kat, İstiklal Caddesi cepheli, dekorasyonlu, açık alan, pretsijli yer arayanlar için ideal kiralık devirli restaurant bar. Kiraya stopaj dahildir. Devir fiyatı 125 bin dolar." Mısır Apartmanı, Beyoğlu’nun en görkemli binalarından. 1900’lerin başında Mısırlı Abbas Halim Paşa tarafından kışlık ev olarak Ermeni mimar Hovsep Aznavuryan’a yaptırılan apartman, altı kat tasarlanmış.
Tarih: 22 Mayıs 2006 Kaynak: Hürriyet
Ölümle burun buruna yaşamBelediyeler, Bakırköy''de çökme tehlikesi bulunan 6 apartman konusunda topu birbirine atıyor. Apartmanlarda yaşayanlar devletten yardım bekliyor.
Mağazalar açık havada restoranlar gece 02:00''da kapanıyorİstanbul 30 Mayıs''ta Avrupa''nın ilk "açık hava alışveriş merkezine" ''Merhaba'' diyecek, Levent''te açılacak Kanyon, 40 bin metrekare alışveriş alam, teraslı residence''ı ve cam kaplama ofis binasıyla İstanbul''un yeni yaşam merkezi olmayı çoktan garantiledi.
Maktum''a golf sahalı dev uçakİstanbul''da inşaatı başlayacak Dubai Towers ile dikkatleri üzerine çeken Dubai Şeyhi El Maktum, Airbus firmasının ürettiği 400 milyon dolar değerindeki ultra lüks A380''e göz dikti.
Arsa arayanlann rotası Şamandıra ve Riva olduOrta gelirliye proje üretmenin yolunu ''ucuz arsa''da arayan müteahhidin yönü İstanbul''un kuzeyine kaydı. Yatırımcının gözdesi Şamandıra ve Riva .
Akmerkez Ankara ve İstanbul''da yer arıyorAkmerkez Genel Müdürü Zeynep Akdilli Oral, "Yeni Akmerkezler kurmak için İstanbul ve Ankara''da yer arıyoruz. Ortağımız Corio da yatırım arayışında" dedi.
Tarihi OtoparkOrtaköy''ün simgelerinden Gaziosmanpaşa İlköğretim Okulu, 13 Temmuz 2002 tarihinde çıkan bir yangınla kül oldu. Yangının otopark mafyası tarafından çıkartıldığı iddia edilirken, öğrenciler Burak Reis İlköğretim Okulu''nun ek binasına taşındı.
Ozon 2050''de deliksiz olacakOzondaki deliğin kapanmasına 44 yıl kaldı. Japon bilim adamlarının Tokyo yakınlarındaki Ulusal Çevre Araştırmaları Enstitüsü''nde sayısal canlandırmalar eşliğinde elde ettiği bulgulara göre, şu anda en büyük konumdaki delik, 2020 civarında küçülmeye başlayacak, 2050 civarında kapanacak. Bilim adamları, buna karşın özellikle ABD ve Kanada''daki çok sayıda eski sistem buzdolabı ve klima sisteminin kullanımı sürdükçe, deliğin kapanmayacağı uyarısında da bulundu.
Tarih: 22 Mayıs 2006 Kaynak: Radikal
Çöp SiyasetiOrdu''da, 19 belediyeden hiçbirinin kendi arazisi üzerinde kurdurmak istemediği çöp tesisi, DSP''li Gürgentepe Belediyesi''nin üzerinde kaldı.
Dünyaca ünlü mimar Türkiye''ye geliyor''''Pritzker'''' ödülünü kazanan ve 31 Mayıs''ta Dolmabahçe Sarayı''nda düzenlenecek törenle ödülünü alacak olan Rocha, Türk meslektaşlarıyla da bir araya gelecek. Siemens Ev Aletleri, dünya mimarisinin en önemli isimlerinden Paulo Mendes da Rocha''yı Türk meslektaşlarıyla buluşturuyor. Mimarinin Oscar''ı sayılan ''''Pritzker'''' ödülünü kazanan ve 31 Mayıs''ta Dolmabahçe Sarayı''nda düzenlenecek törenle ödülünü alacak olan Rocha, Türk meslektaşlarıyla da bir araya gelecek. Hyatt Vakfı Başkanı Thomas J. Pritzker, kamu binalarından stadyumlara, müzeden rezidanslara kadar pek çok farklı alanda yapıtları bulunan Mendes de Rocha''yı sanatın evrensel kimliğini ortaya koyan bir usta olarak tanımlıyor.
Tarih: 21 Mayıs 2006 Kaynak: Cumhuriyet
Olimpos şimdilik kurtulduBeydağları yani Olimpos Milli Parkı''nda 822 hektar alanın milli park sınırları dışına çıkarılmasına ilişkin Bakanlar Kurulu Kararı''nın iptali istemiyle Danıştay 10. Dairesi''ne açılan davadan yürütmeyi durdurma kararı çıktı. Türkiye Mühendis ve Mimarlar Odası Birliği, Antalya Barosu ve bazı çevreci kuruluşlar tarafından açılan davada Danıştay, Başbakanlık ve Çevre Bakanlığı''ndan söz konusu kararın milli park sahası dışına çıkarılan alanların doğal niteliğini bozup bozmadığının saptanmasını istedi.
Tarih: 21 Mayıs 2006 Kaynak: Sabah
"Bu binada insan kendini İstanbul''un efendisi hisseder""Düyûn-ı Umûmiye''den İstanbul (Erkek) Lisesi''ne" isimli kitapta okulun tarihiyle beraber içinde bulunduğu binanın mimarisi ve tarihi de anlatılıyor.
Foça Tatil Köyü ihaleye çıkarılıyorHalk arasında ''Fransız Tatil Köyü'' olarak da bilinen Emekli Sandığı''na ait Foça Tatil Köyü''nün satışı için ihaleye çıkıldı.
AB''li gayrimenkul fonları Swissotel''e talip olduÖzyeğin''in geçen yıl 100 milyon dolara aldığı Swissotel''e müşteri çıktı. ''AB kökenli gayrimenkul yatırım fonları''nın otelin 34 yıllık işletme hakkına talip olduğu belirtiliyor.
Bodrum''a Kazak yatırımıBundan 8 yıl önce Bodrum''un Yalıçiftlik koyunda yatırımına başlanan Kempinski Hotel Barbaros Bay''ın görkemli açılışı önceki gece yapıldı; Kazaklar patrondu.
Dalgalanma Konuta Çekidüzen GetirecekTürkiye''nin önemli inşaat kurumlarından Koray İnşaat Genel Müdürü Murat Şamil Çapar, ekonomide yaşanan dalgalanmanın konut sektörünü olumlu yönde etkileyebileceğini söyledi.
İstanbul''un Tarihi Yapılarına 3 Milyon $''lık Deprem Tedbiriİstanbul Valiliği geçen aylarda İstanbul Sismik Riskin Azaltılması ve Acil Durum Hazırlık Projesi (İSMEP) başlattı. Dünya Bankası''nın da yaklaşık 400 milyon euro kredi verdiği proje ile 840 adet kamu binasının güçlendirilmesi çalışmaları yürütülüyor.
Göcek betonlaşmasınYaz mevsimi artan sıcaklarla yaklaşırken Türkiye''ye turist gönderen ülkelerdeki gazetelerde de Türkiye''yi anlatan yazılar yer almaya başladı...
''Londra Bir Köyken İstanbul Metropoldü''İstanbul''un bin yıldan fazla bir süre dünyanın merkezi olduğu belirtilen Iain Mayhew imzalı haberde, İstanbul''un ziyaret edilmeden önce ''biraz çalışmayı'' hak ettiği ifade edildi.
Dünyanın en büyük barajında inşaat bittiÇin''de, dünyanın en büyük barajı olan ''Üç Boğaz''ın 13 yıl süren inşaatı dün resmen sona erdi. Yangçe Irmağı üzerinde inşa edilen 2 bin 309 metrelik dev barajın operasyonel olması için 2008''e kadar çalışmalar devam edecek. Dev barajın, büyüyen Çin ekonomisinin sürekli artan elektrik ihtiyacını karşılaması ve taşkınlar yüzünden can alan Yangçe Irmağı''nın sularını kontrol etmesi bekleniyor.
Tarih: 21 Mayıs 2006 Kaynak: Radikal
İnce Belli Çay Bardaklarına Alev Ebüzziya’nın Eli DeğdiÇanak, çömlek, kap, kacak, kase, fağfur, seramik, porselen, çini, ’gre’, ne derseniz deyin, bu sözcüklerin hiçbiri Alev’in yarattıkları ile pek ilgili değil...
Milas''ta 25 bin kişilik yeni şehir kuracaklarNet Holding ve Ağaoğlu, Milas''ta 11 milyon metrekarelik arazi üzerinde, Türkiye''nin en büyük gayrimenkul projesine başlıyor. Projeyle 25 bin kişinin yaşayacağı yeni bir kent ortaya çıkacak.
Beyoğlu''na yerli malı granitYılan hikayesine dönen İstiklal Caddesi''ndeki çalışmalarda inşaat makineleri yeniden ortalığı toza, dumana boğuyor. Çalışmalarda bu kez Türk malı granitler kullanılıyor. Başkan Topbaş''ın müteahhit firmanın taşları bedel almadan yenileriyle değiştireceğin tahhüdü verdiğini söylemesinden yaklaşık 2 ay sonra başlayan çalışmalarda önce Galatasaray Lisesi önündeki taşlar değiştiriliyor.
Zeytinburnu-Bağcılar-Güngören tramvayı normal seferlere hazır2004 yılı Ocak ayında temeli atılan Zeytinburnu-Bağcılar cadde tramvayı deneme seferlerine başladı.
Yağmalanan Muradiye Camii’nin çinileri kameralarla korunacakEdirne’deki tarihî Muradiye Camii’nin yağmalanırken kırılan çinileri, Kültür Bakanlığı uzmanları tarafından tek tek onarılıp yerlerine konuldu.
Herşey ‘daha yaşanılır bir İstanbul’ içinİstanbul’un daha yaşanılır bir şehir olması amacıyla fikir üreten öğrenciler, ‘İstanbul Şehircilik Proje Yarışması’nda projelerini sergiliyor.
Rus zenginlerin lüks villalarını Türkler yapacakRusya''nın önde gelen Türk inşaat Şirketlerinden RG, Rusya Federasyonu''nun en büyük konut projesi olan Garden City''nin yapımına başladı.
Üçgen İnşaat''tan İran''a 20 OtelTürk şirketi Üçgen İnşaat ve Ticaret A.Ş, ''''İran''ın 20 ayrı kentinde 20 otel projesi'''' çalışmalarını sürdürüyor. Projenin ilk adımı olan güney şehirlerinden Buşehr''deki otelin yapım çalışmalarını başlatan şirket, ikinci otel temelini de dün kuzeydeki Erdebil kentinde attı.
En canlı sektör konuta türbülans ve faiz freniKonut sektörü 2004 yılı ortasından itibaren ekonominin en canlı sektörü. Altı yıllık durgunluğun ardından, ertelenmiş talep faiz oranlarındaki hızlı düşüşün ve finansman olanaklarının genişmesiyle buluşmuştu.
Kentin Ana Damarlarına Neşterİzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, kent ulaşımının en önemli arterlerinden biri olan Anadolu Caddesi’nde trafik akışını rahatlatacak düzenlemede yer alan 4 adet karayolu alt ve üst geçidi ile ilgili proje ihalesi yapıldığını açıkladı.
Topbaş; “Levent’teki arazimizi en iyi şekilde değerlendireceğiz…”Başkanı Kadir Topbaş, Büyükşehir Belediyesi’ne ait Levent’teki araziyle ilgili, “Gayrimenkulümüzü en iyi şekilde değerlendirmek için planda değişiklik yaptık. Yeni bir değer tespiti yaparak arazinin fiyatını belirleyeceğiz ve üzerinde çalıştığımız bir yöntemle İstanbul adına en iyi şekilde değerlendireceğiz” dedi.
Bugün ve Yarın Müzeler ÜcretsizKültür ve Turizm Bakanlığına bağlı tüm müze ve ören yerleri, Müzeler Haftası dolayısıyla bugün ücretsiz ziyaret edilebilecek. Atatürk’ün doğumunun 125. yılı kutlamaları çerçevesinde ise yarın yine bakanlığa bağlı müzeler ücretsiz gezilebilecek.
Zeugma Mühürleri Görücüye ÇıktıGaziantep Arkeoloji Müzesi Müdür Vekili Mehmet Önal, Zeugma antik kentinden kurtarılan kil mühür baskıların (bulla) en güzel örneklerini sergilemeye başladıklarını söyledi.
Muzafferabad’ın İmarı TOKİ’ninPakistan’da geçen yıl yaşanan depremden sonra bu ülke halkını yalnız bırakmayan Türkiye, depremden büyük zarar gören yerleşim yerlerinin yeniden imarı konusunda da önemli projelere imza atmaya hazırlanıyor. Yeniden imar projeleri ile Türk müteahhitleri de bu ülkede önemli iş imkanlarına kavuşacak.
İstanbul yeniden yapılanıyorBayındırlık ve İskan Bakanı Faruk Nafiz Özak, Türkiye''deki görüntü kirliliği, kaçak, depreme dayanıksız ve kötü yapılaşmadan herkesin mustarip olduğunu vurgularken, bunun önüne geçmek amacıyla Kentsel Dönüşüm Yasa Taslağı hazırladıklarını bildirdi.
''Kulelerin arazisi ihaleye çıkmıyor''İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Dubai Towers''ın yapılacağı belediyeye ait Levent''teki arazinin ihaleye çıkartılmayacağını açıkladı. Topbaş, "Başka bir yöntem belirliyoruz. Yöntemini daha sonra açıklayacağız" dedi. Bazı kişiler tarafından arazi hakkında değişik yorumlar yapıldığına da değinen Topbaş "500 milyon, 350 milyon dolar, diyenler oldu. Sözlerinin arkasında dursunlar. Gelsinler paralarını hazırlasınlar. Net olmaları, söylediklerinin arkasında durmaları lazım. Adam gibi adam olmak lazım" dedi.
Tarih: 18 Mayıs 2006 Kaynak: Sabah
Da Vinci’nin Köprüsü 504 Yıl Gecikmeyle Haliç’teİtalyan ressam, heykeltıraş ve bilim adamı Leonardo da Vinci’nin 1502’de Haliç için tasarladığı köprünün uygulama projeleri, 504 yıl sonra hazırlanmaya başlandı. Köprü, önümüzdeki ekim ayında Eyüp ve Sütlüce arasında tamamlanmış olacak.
Türklerin yerleşik hayata geçtiği şehir bulunduTürklerin yerleşik hayata geçmesi bakımından önemli bir aşama olan Selçuklu Devleti''nin temellerinin atıldığı ve Türk tarihinde kayıp şehir olarak bilinen Cend şehri Kazakistan''da bulundu. Bu keşfi yapan Prof. Dr. Bekir Deniz şöyle konuştu: Bugüne kadar kayıp şehir olarak adlandırılan Cend şehrinde Selçuklu Devleti''nin kurucusu Selçuk Bey''in türbesini de buldum. Türklerin İslamiyet öncesinde türbeler yaptığını biliyordum fakat günümüze gelen örnekleri yoktu."
Tarih: 18 Mayıs 2006 Kaynak: Milliyet
Zincirlikuyu projesine üç odadan itiraz varİstanbul Mimarlar Odası, İnşaat Mühendisleri Odası ve Şehir Plancıları Odası, İstanbul Zincirlikuyu''daki Karayolları 17. Bölge Müdürlüğü arazisine Dubai Şeyhi El Maktum''un şirketi tarafından yaptırılacak gökdelenin Boğaziçi''nin silüetini bozacağını bildirdi.
Nükleer santral yapımına Rus talipYurtdışında nükleer santral inşa etme konusunda önde gelen şirketlerden biri olan Rus Atomstroieksport, Türkiye’deki nükleer santral inşasına da katılmak istiyor. Rus ITAR-TASS ajansının haberine göre, Rusya enerji ve sanayi bakanlığında yapılan Rusya-Türkiye çalışma grubu toplantısında Atomstroieksport temsilcileri Türkiye’deki nükleer santral yapımında görev almak istediğini iletti. Toplantıda Türk tarafının da yasal düzenlemeler çerçevesinde Rus şirketlerin sürece dahil edilebileceğini söylediği kaydedildi. Rus şirket Çin, Hindistan ve İran’daki nükleer santrallere aynı anda 5 reaktör inşa edebilen tek şirket konumunda bulunuyor. Türkiye, 10 yıllık dönem içerisinde 5 bin megavattlık enerji sağlayacak 3 nükleer santral kurmayı planlıyor. Uzmanlara göre, santral yapımımın maliyeti 7-8 milyar doları bulacak.
Tarih: 18 Mayıs 2006 Kaynak: NTVMSNBC
Konuta talep devam edecek2005 yılında yaşanan talep patlaması ve ardından gelen hızlı satışların ardından 2006''ya güçlü giren konut sektörü, hafta başından beri dövizde yaşanan dalgalanmalardan etkilenmedi.
Konutta Faiz Artışının Faturası Ayda 111YTLPara piyasalarındaki dalgalanma tüketiciye patladı. Dalgalanma konut başta olmak üzere taşıt, ihtiyaç kredi faizlerine ve mevduat faiz oranlarına yansırken, konut kredilerinde yüzde 1.03''lerden yüzde 1.20''lere yükselen faizler aylık ödemeleri 111 YTL artıracak.
Hatay ve Muğla''ya armağanTürk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği ''ne (TMMOB) bağlı odalar, anayasadaki ''kamu yararı'' na çalışan kuruluşlardan... Yönetim ve organları mimar, şehirci ve mühendislerin oylarıyla belirlendiği için de uzmanlık alanlarındaki ulusal ''demokratik'' kurumlar...
Konut SektörüPlansızlık-programsızlık Türk ekonomisini fena vurmaya başladı. Ama buna rağmen sadece ideolojik nedenlerle plan-program gibi kavramlara karşı olanlar yaşanan bir dizi olumsuzluğa karşın yeni açılımlara onay vermiyor. Oysa net olarak görünen o ki; Türkiye''de hem makroekonomik düzeyde hem de mikroekonomik düzeyde (hanehalkı birimleri düzeyinde) planlı-programlı davranış biçimlerine acilen ihtiyaç var.
Mezopotamya elinizin altındaToplumsal Tarih mayıs sayısında uygarlığın beşiği Mezopotamya''yı kapağına taşıyor ve okurlarına kapsamlı bir Mezopotamya Arkeoloji haritası hediye ediyor. Dergide Kemalettin Köroğlu''nun kaleme aldığı ''Tarih Öncesinden Perslere Kadar Mezopotamya'' başlıklı çalışma pek çok uygarlığa beşiklik etmiş bu verimli toprakların bileşik bir kültürel kimlik oluşturma sürecine tanıklık ediyor. Dergide Mustafa Suphi''nin katledilmesinde Trabzon çetelerinin rolü, 2. Dünya Savaşı''nda yok edilen Selanik Yahudileri, 17. yüzyılda Osmanlı donanmasına kalyonların girişi konulu yazılar da dikkat çekiyor.
Tarih: 18 Mayıs 2006 Kaynak: Radikal
Dalgalanmanın etkisi sınırlı kalırTaşyapı İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Turanlı, ''''Mortgage''ı bekleyip ev almayan vatandaşlar şimdi daha yüksek fiyatlardan konut edinecek. Beklentinin tersi oldu'''' değerlendirmesini yaptı.
Gizli Bahçe''ye Akdeniz EvleriDumankaya İnşaat, Gizli Bahçe Botanik, Koru, Şelale ve Manzara Konakları''ndan sonra bölgeye Akdeniz Evleri projesini ekledi.
Kayıp kent Cend bulunduEge Üniversitesi''nden bir ekip, ''Kazakistan''da yaptığımız tarama çalışmasında, Türklerin yerleşik hayata geçtikleri ''kayıp'' Cend kentini bulduk'' dedi.
Fırtına konut faizini sürüklediKoçbank Genel Müdürü Kemal Kaya, gelişmeleri değerlendirirken konut kredilerine talebin devam edeceğini belirtti.
Türk Yapı Malzeme Sektörü’ne Yeni Bir Firma KatıldıALPOLIC® marka yangına dayanıklı aluminyum kompozit levhaların üreticisi Mitsubishi Chemical Functional Products Inc. firmasının Türkiye (İstanbul) Ofisi geçtiğimiz Nisan ayında açıldı. Türkiye Ofisi’ne, Türkiye dışında Doğu Avrupa ve Balkan Ülkeleri, Türki Cumhuriyetler ve Orta Doğu Ülkeleri’nin bir kısmını da kapsayan 20’den fazla ülke bağlandı.
Gayrimenkul Araştırma Raporu HazırlandıGayrimenkul Yatırım Ortaklığı Derneği’nin katkılarıyla Türkiye''de ilk kez çok geniş kapsamda hazırlanan "Gayrimenkul Araştırma Raporu"nun 16 Mayıs 2006 tarihinden itibaren, sektördeki tüm çalışanlar ve ilgililer tarafından temin edilebiliyor.
104 sayfa olarak hazırlanan raporda, Türkiye''de ve İstanbul''da gayrimenkul sektörü, İstanbul''da gayrimenkul sektörü ve piyasaları için öngörüler, konut sektörü, perakende sektörü, ofis piyasası, sanayi ve lojistik alanları piyasası, otel pazarı, yabancıların Türkiye''de gayrimenkul edinimleri ve buna bağlı gayrimenul talepleri hakkında detaylı bilgi veriliyor ve sektörel göstergeler güncel haliyle yer alıyor. Gayrimenkul Araştırma Raporu, GYODER''den temin edilebilir.
Tarih: 17 Mayıs 2006
Kalecolor İlklere İmza AtıyorKalecolor, tüketicilerin ihtiyaçlarına yönelik yeni ürünler ve hizmetler sunuyor. Bu konuyla ilgili olarak İstanbul Ritz Carlton Hotel’de gerçekleştirilen basın toplantısına Kale Grubu Şirketleri Teknik ve Kimya Grubu Başkanı Osman Okyay, Kalekim Genel Müdür Yardımcısı Ferruh Gülhan ve grubu temsilen birçok üst düzey yönetici katıldı.
Takvim
<<Mayıs 2006>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31        
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.