Haberler

22 Mayıs 2007, Salı

“Benzer” Tasarımları Yüzünden Koolhaas Foster’la Karşı Karşıya“Benzer” Tasarımları Yüzünden Koolhaas Foster’la Karşı KarşıyaRem çalıntı bir şey yok ama biz ilkiz derken, Foster planlar arasındaki olası bir benzerliği reddediyor. Dünyanın önde gelen mimarlarından Rem Koolhaas ve Norman Foster, iddialı projeleri arasındaki dikkat çekici benzerlik yüzünden karşı karşıya geldi. Hafta içinde, hisselerinin özel sermaye grubu 3i’ye satışını doğrulayan Foster & Partners, Abu Dhabi’deki 6 km² alana sahip yeni “zero-carbon, zero-waste” kenti uygulamasını, Koolhaas’ın (OMA) yaptığı Rak Gateway komşuluk birimine benzerliğinden dolayı savunmak zorunda kaldı. Koolhaas, her iki kentte de kullanılan ölçek, şekil, sürdürülebilir görünüm ve grid sistemler arasındaki farkedilir benzerlikten dolayı, çalışmasıyle ilgili Foster’dan açıklama istediklerini belirtti. Haberin Devamı
VitrA’nın Tasarımcısı Ross Lovegrove Time’ın “En İyi 100” ListesindeVitrA’nın Tasarımcısı Ross Lovegrove Time’ın “En İyi 100” ListesindeVitrA için ödül alan koleksiyonlar tasarlayan Ross Lovegrove, dünyanın en prestijli yayınlarından Time’ın En İyi 100 tasarım ve tasarımcıyı bir araya getirdiği listede yer alarak büyük bir başarıya imza attı. VitrA, derginin Style&Design ekinde yayımlanan haberde, “saygın bir Türk kuruluşu” olarak tanımlandı ve “banyo ürünleri alanında dünyanın en büyük üreticilerinden biri” olarak gösterildi.
Tarihi eserlerin de artık hastanesi varTarihi eserlerin de artık hastanesi varTürkiye''nin ilk tarihi eser hastanesi gelecek ay Süleymaniye''de açılacak. Hastanede uzmanlar tarafından incelenecek tarihi eserler, verilecek reçetelerle restore edilecek.
Sobesos''ta kazılar tekrar başlıyorSobesos''ta kazılar tekrar başlıyorNevşehir''in Ürgüp ilçesine bağlı Şahinefendi köyü sınırlarındaki Sobesos antik kentinde kazılar tekrar başlayacak.
Rotterdam’ın Sınırları Ateşle ÇizildiRotterdam’ın Sınırları Ateşle Çizildi14 Mayıs Pazartesi akşamı, Rotterdam 2007 Mimarlık Kenti, Rotterdam şehir merkezindeki ateş sınırlarından yükselen yüzlerce ışıkla aydınlandı. Ateş sınırları, 14 Mayıs 1940’da bombardımanın ardından çıkan yangın sonucu yok olan alanın sınırlarını işaret ediyor. Sınır noktalarından çıkan ışınlar gökyüzüne yükseliyor ve bu yıkıcı olayın şehirdeki gerçek izini gözler önüne seriyor.
İstanbul, NY Times’ın gezi-moda ekindeİstanbul, NY Times’ın gezi-moda ekindeDergide çıkan üç sayfalık yazıda, Kapalı Çarşı’nın içinde görülmesi gereken dükkanlar, şehrin son moda gece klüpleri, Osmanlı döneminin izlerini taşıyan kafeler, lokantalar, şehrin en yeni lüks butik otelleri, Atıl Kutoğlu, Arzu Kaprol ve Ümit Ünal gibi ünlü modacılarının koleksiyonlarının satıldığı mağazalar ve gözde sanatmerkezleri ile ilgili adres, telefon ve web adresleri bilgileri verildi.
Milano’da Tasarıma Türk DokunuşuMilano’da Tasarıma Türk DokunuşuTürk tasarımının önde gelen isimleri, dünyanın en önemli tasarım fuarı Salone del Mobile kapsamında ''ilk in Milano'' sergisinde buluştu. 18 Nisan’da başlayan ve 1 hafta süre ile dünyanın dört bir yanından gelen profesyonelleri 2100’ü aşkın firma ile buluşturan Milano Tasarım Haftası, 2007 ve 2008’in tasarım trendlerini ve sektörün en iyilerini belirledi.
E.C.A.- SEREL Tasarruflu Ürünleri Şimdi de Ankara’da “9. Banyo Mutfak Seramik Fuarı”ndaE.C.A.- SEREL Tasarruflu Ürünleri Şimdi de Ankara’da “9. Banyo Mutfak Seramik Fuarı”nda50 yılı aşkın süredir Türkiye yapı sektöründe önemli bir yere sahip olan E.C.A. ve SEREL tasarrufu, sağlığı, estetiği ve konforu bir arada sunan ürün serilerini 23 - 27 Mayıs 2007 tarihleri arasında 9. Banyo Mutfak Seramik Fuarı’nın A salonunda ve minimalist yaklaşımla tasarlanan 230 no.’lu standında ziyaretçilerinin beğenisine sunuyor.
Ayasofya''nın güvercini AB''ye dert oldu!Ayasofya''nın güvercini AB''ye dert oldu!Güvercinlerin Ayasofya''ya verdiği zarar AB Komisyonu''na şikâyet edildi. Şikâyet haklı görülürse güvercinlere müdahale için girişimlerde bulunulacak.
Ytong’dan Fotoğraf YarışmasıYtong’dan Fotoğraf YarışmasıTürk Ytong; Türk fotoğraf sanatına katkıda bulunmak, Ytong’un sahip olduğu üstün özellikler ve görsel zenginliği sergilemek ve Ytong’un yapılaşmaya, çevreye, insana sağladığı katkıyı vurgulamak amacı ile “Ülkemiz, İnsanımız ve Ytong” konulu bir fotoğraf yarışması düzenliyor.
Benim evlerim gece elbisesi giyen kadınlara benzerBenim evlerim gece elbisesi giyen kadınlara benzerMimar Eren Yorulmazer, görkemli ve lüks çalışmalarıyla tanınıyor. Dekore ettiği mekanlar sizi dış hayattan koparıp dönemler arası yolculuğa çıkarıyor. Son olarak Antalya Belek’te temmuz ayında açılması planlanan Attaleia Shine Otel’in iç mimari projesini hazırladı.
Mera ve yayla affıMera ve yayla affıMeclis’te bu hafta görüşülmesi beklenen yasa teklifiyle mera ve yaylalarda yapılan kaçak konutlara af geliyor. Konut sahipleri rayiç bedellerinin toplamının yarısını ödeyerek, tapu çıkartabilecekler.
Dünya şehri İstanbul''da bir çocuk hastanesi yokDünya şehri İstanbul''da bir çocuk hastanesi yokİstanbul''da yılda 300 bine yakın çocuk dünyaya geliyor. Şehirde pek çok branş hastanesi var. Ancak çocuk hastanesi yok. Urfa, Diyarbakır ve Manisa gibi illerde bile bağlı çocuk hastaneleri bulunurken, İstanbullu çocukların sağlığı, kadın doğum hastanelerinin içine sıkıştırılmış durumda.
10 milyon dolarlık ''kişiye özel'' otel10 milyon dolarlık ''kişiye özel'' otelGeçen yıl durgun bir sezon geçiren turizm sektörü, yeni açılan otellerle yeniden hareketleniyor. Antalya Belek''te, 110 milyon dolarlık yatırımla kurulan Ela Quality Resort Hotel, 26 Mayıs''ta açılıyor.
Müzelerin en uzun gecesi erken bittiMüzelerin en uzun gecesi erken bitti''Uluslararası Müzeler Haftası Kutlamaları'' çerçevesinde ülkemizde ilk defa geçen sene uygulanan, bu yıl da önceki akşama denk gelen ''Müzeler Gecesi'', sessiz sedasız, bir o kadar da ziyaretçisiz geçti.
İstanbul''a Küçük Müdahalelerİstanbul''a Küçük Müdahalelerİstanbul Bilgi Üniversitesi Mimari Tasarım Yüksek Lisans Programı ve Eidgenossische Technische Hochschule Zurich (ETH) işbirliği ile gerçekleştirilen “Housing Profiles in İstanbul” atölye çalışması sonlandı. Kent gezilerinin birlikte yapılmasına karşın, çalışmalarını küçük gruplar halinde gerçekleştiren gruplar, çok farklı profillere sahip katılımcıları bir araya getirdi ve üretime ayrılan kısa süreye ve İsviçre ve Japonya’dan gelen öğrencilerin hem bölgeyi hem de ele aldıkları yerleşimlerin kentle ilişkisini tanımak için kısıtlı süreye sahip olmalarına karşın ortaya oldukça başarılı tespitler ve projeler çıktı.
Beyoğlu''ndaki 4 bin tarihi yapıya jet onarımBeyoğlu''ndaki 4 bin tarihi yapıya jet onarımBeyoğlu''nda restorasyon bekleyen binlerce tescilli tarihi bina, ilçe belediyesinin aldığı yeni yetkiyle Koruma Kurulları''nın onayını beklemeden onarılmaya başlanacak.
Betonart Yaz Okulu''nda “Karşılaşma”Betonart Yaz Okulu''nda “Karşılaşma”TÇMB (Türk Çimento Müstahsilleri Derneği)nin mimarlara yönelik olarak yayınladığı Betonart dergisinin çimento ve betonun alternatif kullanım olanaklarını araştırmak, çevre duyarlılığını ve fiziksel çevre kalitesini arttırmak amacıyla mimarlık bölümü öğrencileri için düzenlediği 2007 Betonart Mimarlık Yaz Okulu, 10 - 20 Temmuz 2007 tarihleri Edirne’de gerçekleştiriliyor.
Alaçatı''ya yargı korumasıAlaçatı''ya yargı korumasıAlaçatı sahillerini yapılaşmaya açacak düzenlemeler, yargı tarafından iptal edildi. Kıyı Yasası''nı yok sayan girişimlerle bölge üzerinde yapılan uygulamalara, İzmir 3. İdare Mahkemesi izin vermedi.
“Karaburun Sahili''ni Kaybedersek Geri Döndüremeyiz”“Karaburun Sahili''ni Kaybedersek Geri Döndüremeyiz”İstanbul‘un kuzeyinde, Karaburun’dan Kilyos’a kadar olan kıyı şeridi, hemen arkasında Belgrat Ormanları’nın yer aldığı doğal plajı ve sığ deniziyle turizm açısından değerli bir sahil. Ancak, kıyı kesiminin hemen gerisinde yapılan kömür, kum ve kil üretimi sırasında ortaya çıkan kum ve toprağın kıyıya yığılmasıyla buradaki doğal kıyı çizgisi bozulmuş. Son yıllarda karada kömür rezervinin azalması ve üretimin denize doğru kayması da bu bozulmayı artırmış. Bu deformasyonların sonucunda Karaburun Plajı düzenlemesi İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından ihale ile Ömer Çavuşoğlu''na ait Çavuşoğlu İnşaat''a verildi. Son bir kaç aydır Karaburun sahilinde yürütülen çalışmalar sonucunda, plaja kısa aralıklarla 9 tane mahmuz inşa edildi.
Laleye para var, depreme yokİstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Deprem Araştırma Birimi üyesi Prof. Naci Görür, bugüne kadar yaptıkları araştırmaları üniversite olarak dış kaynaklardan sağlanan yardımlarla gerçekleştirdiklerini belirterek, “Büyükşehir Belediyesi bizim denizaltı projesine vereceğini söylediği 330 bin YTL’lik yardımı son anda iptal etti. Konu ideolojik. Bizim onların siyasi görüşünden olmadığımızı sandıkları için parayı vermediler. Belediye lalelere 2 milyon YTL harcadı, insanların canı, malı söz konusu olan deprem çalışması için 330 bin YTL vermedi” dedi.
Büyükşehir su tasarrufu konusunda İstanbullular''a hatırlatma yapacakİstanbul’da su tasarrufu sağlamak için TEMA Vakfı ile işbirliği yapacaklarını açıklayan Başkan Topbaş, “Üstgeçitlere ve bilbordlara uyarıcı afişler koyacağız. İstanbulluların su tasarrufu konusunda birbirlerini uyarmaları da çok önemli” dedi.
Peçenek Barajı’nın temeli atıldıDevlet Bakanı Ali Babacan, Şereflikoçhisar’da yaptırılacak Peçenek Barajı’nın temel atma törenine katıldı. Babacan, barajın devreye girmesiyle Şereflikoçhisar’da 30 bin dönüm arazinin sulanacağını ve içme suyu sorunun da halledileceğini bildirdi.
Kıskançlıktan ağlatan otelArtemis tapınağının birebir kopyası olan otel, KKTC’nin ilk temalı konsept oteli olma özelliğini de taşıyacak.
Sosyete emlakçısı geliyorDünya sosyetesine emlak danışmanlığı yapan ve 35 ülkeye hizmet veren Coldwell Banker, Türkiye’de faaliyete geçiyor.
Doğal Hayatı Koruma Vakfı ’Kyoto İmzalansın’ diyorDün öğle yemeğinde Türkiye Doğal Hayatı Koruma Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Akın Öngör ile Yönetim kurulu üyesi Begümhan Doğan Faralyalı’nın konuğuyduk.
Carlton arsası bugün yeniden satıştaTasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF), İstanbul Yeniköy''deki Halis Toprak''a ait eski Carlton Oteli arsasını bugün tekrar satışa çıkaracak. Arazi, 3 Nisan ve 10 Nisan 2007''de iki kez açık artırmaya çıkarılmıştı.
Gölün Kurtarılması İçin Yeni Bir Proje: Hoca''nın gölü küresel ısınmaya direniyorAkşehir Gölü Çevre Koruma Birliği ve Akşehir Belediye Başkanı Mustafa Baloğlu, gölün tamamen kaybedilmemesi için yeni bir proje çalışması yürütüldüğünü söyledi.
Son yağmurlar bir günlük su getirdiİstanbul''da üç gündür aralıklarla yağan yağmur, barajlarda, iki milyon 44 metre küplük artış sağladı. İstanbul’un su rezervi, 394 milyon 430 bin metre küp seviyesine barajların doluluk oranı ise yüzde 45.66’ya ulaştı.
50 Milyon Dolar''a DaireNew York''ta, bir apartman dairesi 50 milyon dolarlık rekor fiyattan alıcı buldu. Kentin en ünlü binalarından biri olan, Central Park manzaralı The Plaza binasındaki bir apartman dairesi tam 50 milyon dolara satıldı. Bu fiyatın bugüne kadar New York''ta bir daire için verilmiş en yüksek fiyat olduğu belirtildi. Alıcının adı açıklanmazken, bir süreden bu yana tadilatta olan The Plaza binasının altı ay sonra oturuma açılacağı belirtildi. Birçok filmin çekimlerine sahne olan ünlü bina, İsrailli emlakçı Miki Naftali tarafından 675 milyon dolara satın alınmıştı.
Tarih: 22 Mayıs 2007 Kaynak: Radikal
Ayasofya''nın güvercini AB''ye şikâyet edildiYunanistan''da iktidar partisi Yeni Demokrasi''nin Avrupa parlamenteri Yiannis Glavakis, Ayasofya Müzesi''ndeki güvercin yuvaları için Avrupa Komisyonu''na hesap sordu ve müdahale etmesini istedi. Glavakis, Avrupa Parlamentosu''na verdiği ve Avrupa Komisyonu''ndan cevap istediği soru önergesinde, son ziyaretinde Ayasofya''da çok sayıda güvercin gördüğünü, bazılarının da yuva kurduğunu belirtti. Güvercinlerin bu tarihi mekânı tahrip edip çok kötü bir koku da yaydıklarını kaydeden milletvekili, "Ayasofya güvercinlerin insafına terk edilmiş" dedi. Glavakis, Ayasofya''ya, güvercin girmesini önleyen tel örgüler yerleştirilmesini, yapının güvercinlerden korunması amacıyla Komisyon''un para tahsis etmesini de istedi.
Tarih: 22 Mayıs 2007 Kaynak: Radikal
''Çeşme elden gitmesin!''Ege Çevre ve Kültür Platformu''nun (EGEÇEP) İzmir Çeşme''de gerçekleştirdiği 7. Bölge Toplantısı''nda, Çeşme Yarımadası''ndaki turizme tahsis edilen toprakların ekolojik dengeyi bozacağı vurgulandı.
Radikal, L''Atalante gemisinden bildiriyor, Marmara fayından kötü haber: Deprem 7.6 olurKuzey Anadolu Fay Hattı''nın Marmara Denizi''nin altında kalan kısmının röntgeni çekiliyor. İlk verilere göre olası deprem 7.6''nın üzerinde olacak.
Tesadüfen 4 bin yıllık mezar!Belçikalı arkeologlar Mısır''da 4 bin yıllık çok iyi korunmuş bir mezar buldu. Leuven Katolik Üniversitesi ekibinin Güney Kahire''deki Minya kasabasında yer alan Deyr el Barşa mezarlığında tesadüfen bulduğu mezarın, döneminin en iyi korunan mezarlarından biri olduğu açıklandı. Mezar, M.Ö. 2181-2050 döneminde yaşamış olan Henu adlı üst düzey bir kraliyet görevlisine ait. Arkeologlar Henu''nun keten beze sarılmış mumyasını geniş bir ahşap tabut ve hiyeroglif alfabesiyle süslenmiş bir lahdin içinde buldu. Mezarda tuğla yapan işçileri ve bira üreten kadınları tasvir eden, iyi derecede korunmuş ahşap heykeller de bulundu.
Tarih: 22 Mayıs 2007 Kaynak: Radikal
Yağmur bombası çözüm değil cahil ülkeleri sömürme aracıİstanbul’da olası su sıkıntısını gidermek için "yağmur bombası" yine çözüm olarak ısıtılıp önümüze konmaya başlandı.
Bush ve Blair ''çevre'' diyor, bizimkiler ''ç''sini anmıyorGörevinden ayrılmadan önce ABD''ye resmi ziyaret yapan İngiltere Başbakanı Tony Blair, ABD Başkanı Bush ile görüşmelerinin konusunun ''Irak, Ortadoğu ve iklim değişikliği'' olduğunu belirtirken, ''G-8 zirvesinde (en zengin 8 ülkenin toplantısı) küresel ısınmanın gündem maddesi olacağını'' söylüyor.
Tarihi Odunpazarı evi, Kültür Hizmetleri Müzesi olduEskişehir''de, Beylerbeyi Kültür Hizmetleri Müzesi açıldı. Osmangazi Kültür Dernekleri Federasyonu Genel Başkanı Niyazi Çapa tarafından açılan ve 6 ayrı bölümden oluşan müzede, geçmişte kullanılan eşyalar, eski eczacılık malzemeleri ve Eskişehir fotoğrafları sergileniyor.
Polatlı’da tarihi ihaleBelediye, 8 dönümlük alana kurulacak kapalı pazar yeri, iş merkezi ve otoparkı ile ilçe tarihinin en büyük ihalesini yaklaşık 15 milyon YTL’ye gerçekleştirdi.
Mimarlık Müzesi sanal âlemde açıldıTürkiye''de yıllardır gündemde olan ancak bir türlü hayata geçirilemeyen Mimarlık Müzesi, gerçekte olmasa bile sanal âlemde kuruldu. Yapı-Endüstri Merkezi tarafından kurulan Mimarlık Müzesi''nde Türk ve dünya mimarlık mirasını oluşturan, ulaşılabilir her türlü belge ve tanıklık derlenecek.
Tarlabaşı dönüşüme hazırlanıyorYaklaşık 1 yıl önce "yenileme alanı" ilan edilen Tarlabaşı''nda, kentsel dönüşümün ilk adımları atıldı. Harap haldeki tarihi yapıların onarılarak yaşatılması hedeflenen proje kapsamında ilk aşamada 278 bina restore edilecek.
Kongre Vadisi Projesi tamamİstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin, 2009’da İstanbul’da yapılacak Dünya Bankası Uluslararası Para Fonu (IMF) toplantılarına hazırlık amacıyla yürüttüğü Harbiye Kongre Vadisi Tesisleri Uygulama Projesi, İstanbul Metropolitan Planlama Merkezi’nce (IMP) tamamlandı. Çalışmanın ikinci kısmı olan mekanik, statik ve elektrik projeleri için ihale yapıldı. Projenin tamamlanmasının ardından, inşaat çalışmalarına Haziran-Eylül ayları arasında başlanacak. Proje ile Açık Hava Tiyatrosu ile Muhsin Ertuğrul Sahnesi arasındaki alana toplam 110 bin metrekare inşaat, 35 bin metrekarelik açık alan düzenlemesi yapılacak.
Tarih: 22 Mayıs 2007 Kaynak: Hürriyet Yazan: Hasan Ay
Etimesgut’un konut projeleri ilgi görüyorFederasyonlaşma sürecine giren ve aralarında Etimesgut Müteahhitler Derneği Başkanı Baki Çelen’in de aralarında bulunduğu Ankaralı müteahhitler Etimesgut Belediye Başkanı Serhat Kemal Yılmaz’ı ziyaret ederek konut projeleri hakkında bilgi aldılar. Etimesgut’un hızlı bir konutlaşma süreci yaşadığını belirten Başkan Yılmaz, yatırımcıya her türlü kolaylığı sağladıklarına işaret etti. İş Merkezi Projesi’nin projesini müteahhitlere tanıtan Başkan Serhat Kemal Yılmaz, ihalesi tamamlanan projenin yakında temellerinin atılacağını söyledi. Ticaret merkezinin 12 bin metrekarelik alan üzerine inşa edileceğini belirten Yılmaz, "Toplam inşaat alanı 81 bin metrekare olacak. 3 bloktan oluşacak iş merkezinin 1. bloğu 15, ikinci bloğu 9 ve 3. bloğu zemin üzeri 3 kat olarak planlandı. Zemin altında da 4 kat bulunacak ve burası 1200 araçlık otopark olarak kullanılacak" diye konuştu.
Tarih: 22 Mayıs 2007 Kaynak: Hürriyet
Türkiye''nin ilk mortgage konferansı24 Proje Yönetim tarafından düzenlenen “Nasıl Ev Sahibi Olunur?” konulu Konut ve Mortgage Konferansı, ev sahibi olmak isteyen ve mortgage yasası uygulamaları hakkında bilgilenmek isteyen herkesi, 12-13 Mayıs 2007 tarihlerinde TİM Maslak Show Center’da ağırladı.
Rantiye, İstanbul’da ’üçüncü köprü kumarı’ oynuyorHaftalık Ekonomist Dergisi, bu haftaki sayısında, İstanbul Boğazı’na yapılacak üçüncü köprünün güzergahını genel hatlarıyla açıkladı ve rant bölgelerini mercek altına aldı.
İsteyene otelde evOteller, önümüzdeki dönemde yürürlüğe girmesi beklenen yönetmelikle kapasitelerinin yüzde 25''i kadar odayı rezidans ve konut yapabilecekler.
İTÜ Mimarlık Fakültesi Dergisi DAAI Tarafından İndeksleniyorİTÜ Mimarlık Fakültesi dergisi "A|Z ITU Journal of the Faculty of Architecture" "Design and Applied Art Index -DAAI" (www.csa.com/factsheets/supplements/daai02.php) tarafından indekslenmeye başlandı. DAAI, UAK doçentlik sınavında geçerliliği kabul edilen bir indeks.
2007 Cooper-Hewitt Ulusal Tasarım Ödulleri AçıklandıSekizinci Cooper-Hewitt Ulusal Tasarım Ödülleri, 16 Mayıs gecesi Cooper-Hewit Ulusal Müzesi’nde jüri üyelerinin ve bazı kazananların yanı sıra tasarımın farklı alanlarından akademisyen ve çalışanların; endüstriyel tasarımcıların ve mimarların katıldığı bir resepsiyonla acıklandı.
Holcim Vakfı Gelecek Nesile OdaklanıyorHolcim Vakfı, gelecek nesil için sürdürelebilir inşaata yönelik yenilikçi yaklaşımları destekleyerek üstlendiği önemli rolü ile tanınıyor. Bu yıl, gerçekleştirilecek Holcim Ödülleri yarışmasında, öğrenci ve genç profesyonellere yönelik olarak yeni bir kategori daha belirlendi. Vakıf, yakın zamanda doktora araştırma projelerine bağışta bulundu ve üniversite öğrencilerini Şangay’da gerçekleşecek uluslararası kentsel transformasyon sempozyumuna katılması için davet etti.
Seçim öncesi bir ilk!Her seçim döneminde, ’Nasıl olsa imar affı çıkacak’ beklentisiyle mantar gibi yerden türeyen kaçak inşaatlar bu kez şaşırttı.
Batık Yukos’un binasına rekor fiyatBatan Rus şirketi Yukos’un Moskova’daki genel merkezi 707 tur süren rekor açık artırma sonrası 4 milyar dolara satıldı. Uzmanlar, “En fazla 300 bin dolar eder” demişti.
Tütün deposundan kente doğru ''yürüme''...Beşiktaş''ta Kadıköy İskelesi olarak da bilinen Barbaros Hayrettin Paşa İskelesi''nin karşısında yer alan tütün deposu ve arkasındaki eski benzin istasyonunda neler olduğunu fark etmemiz ve olanlara yakından bakma ihtiyacımız Oruç Aruoba''nm sorusuyla ortaya çıktı: "Binaların çevresini kapatmışlar, neler oluyor orada?" sorusu bir anda günlük işlerin ötesinde bir farkındalık yarattı.
Fethiye Körfezi altı yerinden tutuştuYılın ilk büyük orman yangını Fethiye''de çıktı. Önceki akşam bir saat içinde altı farklı noktada başlayan yangınlarda yaklaşık 300 hektar ormanlık alan kül oldu.
Kent Yorum: İki kurgu, iki BeşiktaşBeşiktaş meydanına ilk indiğim yıl olan 1983''ten bugüne hep izbe hatırladığım eski Tekel binasının yerine 7 yıldızlı bir otel inşa ediliyor!
Bir kültür başkentindeGeçen haftanın ilk günlerini Almanya''nın başkenti Berlin''de geçirdik. Berlin hemen hemen İzmir büyüklüğünde bir kent, 3.5 milyon kişi yaşıyor ve bunların 140 bini de Türk.
İzmir yarışa geç başladı, Milano''yu yenme peşindeŞimdilik İzmir, Milano''nun epey puan gerisinde. Umut var mı? Kozları hiç de azımsanacak gibi değil. Uluslararası çapta düzenlenen en büyük organizasyonlardan biri Expo''ya 2015 yılında ev sahipliği için İzmir, Milano''yla yarışıyor.
Hasankeyf''ime dokunma, keyfimi kaçırmaEşit-Özgür Yurttaş Hareketi, Agora Antik Kenti önünde bir basın açıklaması yaparak, Hasankeyf''in yok olması anlamına gelen Ilısu Barajı projesinin derhal iptal edilmesini istedi.
Halil Rıfat Paşa Köşkü''nün zenginliğiİlkgençliğim İzmir''de eski adıyla ''İkinci Karantina'', sonrasında ''Küçükyalı'' olarak anılan semtte geçti. Küçükyalı''nın simgesi ise Konak''tan kalkan belediye otobüslerinin son durağı ''Halil Rıfat Paşa'' köprüsü; resmi adı Birleşmiş Milletler, halk arasında ''Varyant'' olan uzun yolun ''Şato'' ayrımından ''Köprü''ye uzanan adı da 150 yıla uzanan geçmişi ile ''Halilrifatpaşa Caddesi''ydi.
Vitra tasarımcısı Time''ın ''En İyi 100'' listesindeVitra adına ödül alan koleksiyonları yaratan tasarımcı Ross Lovegrove, dünyanın en prestijli yayınlarından Time''ın En İyi 100 tasarım ve tasarımcıyı bir araya getirdiği listede yer aldı. Dergi, Vitra''yı, kendi alanındaki dünyanın en büyük üreticilerinden biri olarak gösterdi.
Taksim''de yıkılıyor Kadıköy''de yapılıyorTaksim''de müzik ve sahne sanatları ve özellikle opera temsilleri için yapılmış AKM, İstanbul kültür ve sanat hayatının önemli bir merkezidir.
Suları boşa akıtmayınSu sıkıntısına karşı alınacak önlemler ve su tasarrufu çalışmaları sivil toplum örgütlerini de harekete geçirdi. TEMA Vakfının, geçen ay bir basın toplantısıyla kamuoyuna tanıttığı “Suyunu Boşa Harcama” kampanyasının bugünlerde daha da bir önem kazandığını söyleyen Vakfın Ankara Temsilcisi Mukadder Ekremoğlu, “Petrolsüz, milyonlarca yıl yaşadık ama susuz birkaç gün dayanabilir miyiz?” diye konuştu.
Doğa yine ''yol''a kurbanİktidarın seçim propagandasında geniş yer alması beklenen "bölünmüş-yol" inşaatları genellikle "düşük kalite" yüzünden eleştiriliyor.
"Türkiye su fakiri bir ülke, Konya Ovası''nda su depolansın"Türkiye''nin yüzey ve yeraltı suları (tatlı su) açısından günümüzde ''su fakiri'' ülkeler arasında olduğu ifade edildi. Tedbir olarak, denize boşalan akarsuların doğal dengeyi bozmayacak miktarının geri kazanımının araştırılması istendi.
''3 Van Gölü kaybettik''WWF-Türkiye Doğal Hayatı Koruma Vakfı, Türkiye''nin son 40 yılda 1 milyon 300 bin hektarlık sulak alan kaybettiğini açıkladı.
Susuzluğa çare aranıyorKüresel ısınmaya dayalı olarak yaşanması beklenen kuraklık ve su sıkıntısına karşı devlet kurumları da çalışmalarını hızlandırıyor. MTA Enerji Hammadde Etüt ve Arama Dairesi Başkanlığı da bir rapor hazırlayarak su kaynaklarına ilişkin çalışmaların bir an önce yenilenmesi gerektiğine dikkat çekti.
Susuzluğa doğru...Tüm dünya aşırı ısınma ve susuzluk sinyalleri veriyor.. Bu tehlike diğer kentlerle birlikte İstanbul''u da tehdit ediyor.. Ama her nedense İstanbul Anakent Belediyesi sistemli bir su tasarruf kampanyası başlatmıyor. Belediye Başkanı zaman zaman "eskiler kurnada yıkanırdı" gibi dolaylı sinyaller vermekte... Evet okumuş yazmış kesim de kendiliğinden su tasarrufu yapmakta... Ama fakir semtler ve varoşlar dahil tüm kentin ciddi bir su tasarrufu yapması için her kesime yönelik bir kampanya başlatılmamakta... TEMA Vakfı güzel broşürler, dosyalar hazırlamış... Her ailenin yılda 140 ton su tasarrufu yapabileceğini bildirirken bunun için alınması gerekli önlemleri tek tek sayıyor... Muslukları açık bırakmayın... Bulaşıkları elde değil makinede yıkayın... Diş fırçalarken, tıraş olurken suyu kapatın... Daha kısa duş alın.. Gereksiz yere sifon çekmeyin... Sifona plastik bir şişe yerleştirin... Muslukları tamir ettirin... Su kaçaklarını engelleyin... Çamaşır makinesini ekonomik kullanın... vs... vs... Anakent Belediyesi''nin bu doğrultuda bir kampanyayı kentin en ücra köşelerine yayacak şekilde başlatması gerekiyor... Bunu yapmak için ne bekleniyorsa...
Tarih: 21 Mayıs 2007 Kaynak: Milliyet Yazan: Melih Aşık
Sadece Adana’da 8 bin davaTeklifin görüşmeleri sırasında, komisyonda bulunan Adana’nın Akçatekir Beldesi Belediye Başkanı Derviş Oruç, Adanalıların yazın sıcağında serinlemek için beldelerindeki yayla ve meralara akın ettiğini söyledi. Vatandaşların buralarda konutlar yaptığını belirten Oruç, Hazine’nin, yaylalarda konut yapanlar aleyhinde davalar açtığını ve yaklaşık 8 bin davanın vatandaş aleyhine sonuçlandığını ifade etti.
Tarih: 21 Mayıs 2007 Kaynak: Hürriyet
Atış: Müzeleri herkesin gezeceği yerler haline getireceğizAdana Valisi İlhan Atış, müzelerin herkesin ilk önce gezeceği yerler haline getirilmesi için çaba harcayacağını söyledi. Müzeler Haftası dolayısıyla Arkeoloji Müzesi''nde tören düzenlendi.
İtalyan seramikli havuzlu villalar varKomisyonda düzenlemeye karşı çıkan CHP milletvekili Ramazan Kerim Özkan, Hürriyet’e yaptığı değerlendirmede şunları söyledi: "Antalya’daki birçok yaylada insanlar, kaçak konutlar, villalar yaptılar. Şu anda değeri 500 bin YTL’ye 2-3 villa sahibi oldular. Ben de il genel meclisi üyeliği yaptım. Bana da teklif ettiler bu konutlardan. O konutlar, karapara aklamak için kullanılıyor. Şimdi bu yasa, tapusuz o konutlara da emsal teşkil edebilir, bu tehlikeyi gözden kaçırmayalım. Bu sorun sadece Tekir Yaylası’nın sorunu değil. Her yerde çok değerli yayla ve meralarımız var. Onların çoğuna haftasonu evleri, villalar yapıldı. İtalyan seramikten döşeme, mermer bahçeler, dev havuzlar. Bunlar çiftçi köylü evi değil. Hiçbirinin alt yapısı yok. Yaylalar elden gidecek, doğa katledilecek. AKP seçim kapkaçı yapıyor."
Tarih: 21 Mayıs 2007 Kaynak: Hürriyet
Özcan: Mersin''in su sorunu yokMersin Büyükşehir Belediye Başkanı Macit Özcan, bu yıl yağışların az olması sebebiyle başta İstanbul ve Ankara gibi illerde su sıkıntısı sorunu yaşanacağını, ancak Mersin için böyle bir durumun söz konusu olmadığını söyledi.
Isparta''da küresel ısınmadan kaynaklanan su problemi yokDevlet Su İşleri (DSİ) 18. Bölge Müdürü İsmail Hakkı Ertekin, içme ve sulama suyunu Eğirdir Gölü''nden kullanan Isparta''nın sıkıntı yaşamayacağını açıkladı.
Alman dergi, Sivas ve Kayseri''yi kapak yaptıAlmanya''da yayınlanan ve Alman-Türk Ticaret ve Sanayi Odası''nın yayın organı Oda Dergisi, Kayseri ile Sivas''ta yaşanan ekonomik gelişmeleri kapak yaptı.
Ardeşen''de kentsel dönüşüm çalışmaları Çarşı Projesi ile başladıRize''nin Ardeşen İlçesi''nde yapımına bir süre önce başlanan ''Kentsel Dönüşüm Projesi'' kapsamında yapılan Çarşı Projesi''nin temeli düzenlenen törenle atıldı.
İngiliz emlak devleri Türkiye''ye geliyorİngiltere inşaat sektörünün devlerinden olan Redrow''un kurucusu Steve Morgan, Türkiye''de 1.5 milyar dolarlık bir yatırıma hazırlanıyor.
Ankara''da su yasakları bugün devredeAnkara''da su sıkıntısına karşı Belediye Meclisi''nin aldığı kararlar kesinleşti. Artık park ve bahçeler kuyu suyuyla sulanacak, hortumla araç yıkamak yasak. Yasaklar, bugünden itibaren uygulanacak.
Derince Limanı ihalesi haziranda yapılacakİzmir Limanı''nın ardından sıra Derince Limanı''nın özelleştirilmesine geldi. Özelleştirme İdaresi Başkanlığı yetkilileri, Derince Limanı''nın özelleştirilme çalışmalarını sürdürüyorlar. Derince Limanı''nın ihalesine haziran ayı içinde çıkılması planlanıyor. İşletme hakkı devri yöntemiyle gerçekleştirilecek ihalede, şartname üzerinde çalışılıyor. Mersin ve İzmir Limanları''nın ardından görücüye çıkacak Derince Limanı, sanayi merkezleri açısından son derece stratejik bir konuma sahip. Devlet Demiryolları İşletmesi Genel Müdürlüğü''ne ait liman, İzmit Körfezi''nin kuzeyinde yer alıyor. Körfezdeki otomotiv (araba, traktör vb.) sanayi ve karışık eşya yüklerine hizmet veren liman, demiryolu ve karayolu şebekesiyle bağlantılı bulunuyor. İzmir Limanı''nın 49 yıl süreyle işletme hakkının verilmesi yöntemiyle özelleştirilmesi için 3 Mayıs 2007 tarihinde çıkılan ihalede en yüksek teklifi, 1 milyar 275 milyon dolar ile Global-Hotchison-EİB O.G.G vermişti. İzmir Limanı özelleştirilmesiyle ilgili Rekabet Kurulu''nun görüşü bekleniyor.
Tarih: 21 Mayıs 2007 Kaynak: Milliyet
Gemi şeklindeki Queen Elizabeth Oteli açıldıAntalya''nın Kemer ilçesi Göynük beldesinde, Queen Elizabeth 2 gemisi biçiminde tasarlanan Queen Elizabeth Oteli törenle hizmete girdi. Adalet Bakanı Fahri Kasırga''nın da katıldığı açılışta konuşan Otel Genel Müdürü İzzettin Yurtsever, otelde, konukların 14 gün boyunca karada, ''gemi otel''i terk etmeden dünya turu yapacaklarını söyledi. Queen Elizabeth Oteli''nde değişik ülkelerin giysi ve müziklerinin yansıtılacağı geceler düzenleneceğini kaydeden Yurtsever, konuklara ayrılırken dünya turu sertifikası verileceğini bildirdi. Mimarlığını Hızır Çelikkanlı ve Birgül Zekiye Güngör''ün yaptığı otelin, 50 milyon dolara mal olduğu bildirildi. 325 oda ve 1250 yatak kapasiteli otelde, su parkı, buz pisti ve lunapark da bulunuyor.
Tarih: 21 Mayıs 2007 Kaynak: Milliyet
AKM, 50 yılın 50 eseri arasında!İnşaat Mühendisleri Odası, 50. kuruluş yıldönümünde Türk inşaat mühendisliğinin tarihsel gelişimine tanıklık edecek bir kitap hazırlanmasına karar verdi.
Mortgage''ta bankaların gözü yabancılardaHollanda, İngiltere ve İskandinav ülkelerinden gelen talepleri dikkate alan Garanti Bankası, İş Bankası, Akbank ve Finansbank yabancılara konut kredisi satmak için özel ürün çıkarıyor.
Takvim
<<Mayıs 2007>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
  1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.