Haberler

22 Mayıs 2009, Cuma

Kült Filmlerde Kullanılan Metruk BinalarKült Filmlerde Kullanılan Metruk BinalarHiç Blues Brothers filminin çekildiği alışveriş merkezine ya da Tarkovsky'nin filmi Stalker'ın sarsıcı ve gerçeküstü mekanlarına ne olduğunu merak ettiniz mi? Kült ve çağdaş filmlerde set olarak kullanılan binaların pek çoğu ya terkedilmiş bir şekilde bırakılıyor ya da kent kaşiflerinin tesadüfi konusu oluyorlar. Bu haberde 5 filmde kullanılmış alışveriş merkezinden akıl hastanesine oradan tamamlanmamış nükleer reaktöre uzanan yelpazedeki mekanlar ele alınıyor. Haberin Devamı
Taksim'de değişmeyen tek şey!Taksim'de değişmeyen tek şey!Beyoğlu'nda değişmeyen tek şey, Taksim Meydanı'na cami tartışması.
"Taksim'e cami geliyor"a yalanlama"Taksim'e cami geliyor"a yalanlamaİstanbul Büyükşehir Belediyesi, bugünkü bir gazetede yer alan "Taksim'e cami geliyor" haberinde sözü geçen yerin, Taksim Su Maksemi'nin arkasında 32 yıldan beri bulunan mescit olduğunu bildirdi.
Tören eşliğinde yıkımTören eşliğinde yıkımAdalar Belediyesi, çevre ve görüntü kirliliği yarattığı ve halk sağlığı açısından tehlike yarattığı gerekçesiyle, Büyükada'da 2 tarihi bina, amfi tiyatro ve Lido Otel inşaatının yıkımını başlattı.
Ege-Koop kriz dinlemiyorEge-Koop kriz dinlemiyorYatırımlara devam edeceklerini belirten Ege-Koop Başkanı Hüseyin Aslan, dört farklı tipte inşa edilecek konaklara olan talebin yoğun olduğunu açıkladı.
Zorlu Enerji'nin RES'i "Gold Standard" ile belgelendiZorlu Enerji'nin RES'i "Gold Standard" ile belgelendiRotor Elektrik'in Osmaniye'deki Rüzgar Enerjisi Santrali, Gold Standard belgesini alan Türkiye ve dünya enerji sektörünün en büyük projesi oldu.
"Özgürlüğün Tacı" Yeniden Halka Açılıyor"Özgürlüğün Tacı" Yeniden Halka AçılıyorÖzgürlük Heykeli'nin, 11 Eylül 2001'de Dünya Ticaret Merkezi'ne düzenlenen terörist saldırıların ardından kapatılan taç bölümündeki seyir salonu, ABD'nin Kurtuluş Günü 4 Temmuz'da yeniden ziyarete açılıyor. Heykelin tasarımcısı Frédéric Auguste Bartholdi'nin, onu "asla girilebilecek veya tırmanılacak bir yapı olarak düşünmediği ve bu amaçla tasarlamadığı" belirtilse de, görünüşe göre Amerikan halkı, Kurtuluş Günü'nde New York kentinin büyüleyici manzarasını tekrar izleme imkanı bulacak.
Akademi Akademi İkenAkademi Akademi İkenTürkiye'de güçlü bir gelenek oluşturabilmiş tüm yüksek öğrenim kurumlarının ortak bir özelliği var: 1930'larda, Nazi iktidarının ardından Almanya'yı terketmek zorunda kalmış ve Türkiye'ye sığınmış bilim ve sanat insanları, bu kurumlarda görev üstlenmişler.
"Kitapseverleri Mutlu Edecek Bir Kitabevi""Kitapseverleri Mutlu Edecek Bir Kitabevi"A24 Design Studio'nun son dönem işlerinden biri, İzmir-Karşıyaka İskelesi'nin karşısında açılan İş Bankası Kültür Yayınları Kitabevi.
Madrid'den MektupMadrid'den MektupGenç mimarlar dahil olmak üzere, İspanyol mimarisinin yaygın ve muhtemelen şaşırtıcı kalitesi, kolay kabul edilebilir ancak içi boş olan "ulusal yetenek" konsepti yerine, ülkede son otuz yıldır süregelen koşullara bağlıdır. Bu koşullar yapısaldır ve kuşkusuz, gelecekte değişecek ve hatta kaybolacaktır. Ne kadar devam edeceklerini bilmiyoruz - sic transit gloria mundi- ancak şu an kesinlikle onlardan faydalanabileceğimiz kadar faydalanmamız gereken zamandır. Kayboldukları zaman ise, geçmiş başarılar için hakkımızı talep etme zamanı olacaktır.
'Metrobüse rağbeti tahmin edemedik''Metrobüse rağbeti tahmin edemedik'Hollandalı firma, sık sık arıza ve rampa çıkamama gibi eleştiriler alan metrobüsü savundu: Metrekare başına altı kişi hesaplandı. Balık istifi olacağını düşünemedik.
Bu stadyum, elektriğini kendisi üretiyorBu stadyum, elektriğini kendisi üretiyorTayvan'ın Kaohsiung kenti, 16 - 26 Temmuz tarihleri arasındaki Dünya Spor Oyunları'na ev sahipliği yapacak. Etkinlik için inşa edilen yapı ise, tamamen güneş enerjisiyle çalışan ilk stadyum olma özelliği taşıyor.
Le Corbusier ile DiyaloglarLe Corbusier ile Diyaloglarİzmir Fransız Kültür Merkezi'nin Modern Mimarlık hareketinin öncü mimarı Le Corbusier'nin İzmir kenti için 1948 yılında gerçekleştirdiği nazım plan çalışmasına ilişkin düzenlediği sergi kapsamında, Corbusier'nin çalışma arkadaşlarıyla "Le Corbusier ile Diyaloglar" konulu bir de söyleşi gerçekleştirildi. Le Corbusier ile çocukluk dönemlerinde tanışma fırsatı bulan Cânâ Bilsel, Alain Tavès ve Robert Rebutato, mimara dair anılarını dinleyicilerle paylaştı.
29 Mart 2009 Yerel Seçimlerinde 282 Mimar Göreve BaşladıYerel seçimlerde, Türkiye'nin hemen her bölgesinden büyükşehir belediyesi ve diğer belediyeler için çeşitli partilerden 550 mimar aday gösterildi.
Yıkmadan Olmaz!Mimarlar Odası Denizli Şubesi "Kent Merkezi Ölçeğinde Denizli Geleceğini Arıyor" başlıklı bir sempozyum düzenleyerek sonuç bildirgesini açıkladı.
Mimarlar geldi, geçti plan gelmedi!Taksim Meydanı'nı düzenleme çalışmaları Cumhuriyet'in ilk yıllarında Fransız mimar Henri Prost'la başladı. Meydan söz konusu olunca bitmeyen tartışma camiydi...
Taksim'de camiye onay çıktıYıllardır gündemden düşmeyen Beyoğlu İmar Planı, sonunda Büyükşehir Meclisi'nde onaylandı.
Raftaki projeBugün krizi bir tarafa bırakalım. 'Raftaki' projelere bakalım. Örneğin, 'İstanbul Finans Merkezi' projesini ele alalım.
ABD'den Sulukule yıkımına kınamaAmerikan Kongresi'nin Helsinki Komisyonu Türkiye'nin bin yıllık tarihe sahip Sulukule'yi yıkmasını kınadı.
İstanbul'un orta yerindeki kondulara piyango vurduBarbaros Bulvarı Darphane arkasında, Atakule ve Barbaros Kule gökdelenlerine komşu üzerinde gecekonduların bulunduğu 5 dönümden büyük arsa satışa çıktı.
İstanbul'un havası dokunmuş!İstanbul'da metrobüs hattında çalıştırılmak üzere her biri 1 milyon 200 bin Euro'dan satın alınan Phileas marka otobüslerin "teknik sorunlarının olmadığı" açıklandı!
İSPARK 2009 Intertraffic Fuarı’ndaİSPARK, 27-29 Mayıs tarihlerinde İstanbul Fuar Merkezinde düzenlenecek olan "2009 INTERTRAFFIC İSTANBUL" fuarına katılarak, İstanbul'a kazandırdığı ilkleri ve yenilikleri dünyaya tanıtacak.
15 kent marka haline gelecekKültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, Gaziantep'in de aralarında bulunduğu 15 kentin turizmde marka olacağını söyledi.
Garanti, Türkiye'nin emlak endeksini yayımlayacakBanka, Türkiye'nin 6 büyük ilindeki emlak endeksini www.garantimortgage.com adresindeki sitesinde yayımlayacak.
"Kalitesiz yapıya af söz konusu olamaz"Bayındırlık Bakanı Mustafa Demir, imar affına ilişkin olarak, "kalitesiz yapı anlamında bir af söz konusu olamaz" dedi.
Rusya'nın Davosu'nu Türk şirketi inşa ediyorRusya'nın Soçi kentinde yapılacak 2014 Kış Olimpiyatları için hazırlıklar ekonomik krize rağmen devam ederken, Rusya'nın Davos gibi olimpiyatlar sonrası kış sporları merkezi haline getirmek istediği bölgeye Türk inşaat şirketi Hazinedaroğlu Özkan İnşaat damgasını vurmuş durumda. Ayrıca 2014 Olimpiyatları'nın yapılacağı Soçi'de 500 Milyon dolarlık işide tamamladı.
Tarih: 22 Mayıs 2009 Kaynak: Cumhuriyet
Bu çiflikte elektrik yetişiyorAvrupa'nın en büyük rüzgar çifliğinde düğmeye basıldı. İngiltere Whitelee'deki rüzgar çifliğinde 140 tirbün 322 Mega Wattelektrik üretecek.
Başak Çatı & Cephe Sistemleri 2009 Bayi Toplantısını Gerçekleştirdi08-18 Nisan 2009 tarihlerinde Bangkok'da yapılan bayi toplantısında Başak Çatı & Cephe Sistemleri'nin bayileri ve Başak Satış Grubu bir araya geldi.
Bitsin artık bu çile!Aliağa-Menderes Hızlı Tren hattı üzerindeki çalışma için KİK'e yapılan itiraz henüz sonuçlandırılmadı.
Yütaş Yeni Markalarıyla Yapı İstanbul 2009 Fuarı'ndaydıYapı İstanbul 2009 Fuarı 6 - 10 Mayıs tarihleri arasında Tüyap Fuar ve Kongre Merkezi Büyükçekmece'de düzenlendi. Ziyaretçinin ve katılımın yoğun olduğu fuara Yütaş yeni marka ve ürünleriyle 7. salonda yer aldı.
Bursa Atatürk Stadı'na UEFA standardı getirilecekFenerbahçe yöneticileri ve Bursaspor Teknik Direktörü Ertuğrul Sağlam'la birlikte Şükrü Saraçoğlu'nda incelemelerde bulunan Belediye Başkanı Recep Altepe, Atatürk Stadı'nın da UEFA kriterlerine uygun bir stad haline getirileceğini söyledi.
İtalyanlar çevre yatırımına geldiİtalyan Ticaret Merkezi tarafından düzenlenen "Çevre Teknolojilerinde İtalya-Türkiye İşbirliği" görüşmeleri bugün İstanbul'da başlıyor. Lütfi Kırdar Uluslararası Kongre ve Sergi Sarayı'ndaki görüşmelere İtalya Dış Ticaret Bakanı Adolfo Urso'nun da katılımı bekleniyor. İtalyan ve Türk firmalarının katılacağı etkinlikte ikili görüşmeler yapılacak. Adolfo Urso'nun, "İş Ortağı ve Dost" başlıklı bir konuşma da yapacağı öğrenildi.
Tarih: 21 Mayıs 2009 Kaynak: Zaman
Kadıköy’ün projelerini gezerek incelediler Kadıköy Belediye Başkanı Selami Öztürk’ün daveti üzerine İstanbul’daki CHP’li Belediye Başkanları Kadıköy Belediyesi’nin uyguladığı projeleri gezdi. Kartal Belediye Başkanı Dr. Altınok Öz, Maltepe Belediye Başkanı Mustafa Zengin, Bakırköy Belediye Başkanı Ateş Ünal Erzen, B.Çekmece Belediye Başkanı Hasan Akgün, Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç, Adalar Belediye Başkanı Dr. Mustafa Farsakoğlu, Ataşehir Belediye Başkanı Battal İlgezdi, Çatalca Belediye Başkanı Cem Kara ve Silivri Belediye Başkanı Özcan Işıklar, projeler hakkında bilgi aldı.
Tarih: 21 Mayıs 2009 Kaynak: Türkiye
Yeni dönemde teknik değişim: Proje üreten il yönetimiAK Parti'nin proje üreten teknik bir yapı da kazanan il yönetimi, artık belediyelere proje desteği verecek.
Teleferik'in halatları yenilenmeye başladıBüyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Teleferik'in Bursa'nın simgesi ve en prestijli projelerinden biri olduğunu söyledi.
Burası Cevahir burdan çıkış yokİstanbul'un gözde alışveriş merkezlerinden biri olan Cevahir Alışveriş Merkezi'nin yangın merdivenlerine uzanan koridorları, yeni açılan mağaza ve genişletme operasyonlarıyla ortadan kaldırıldı.
Bodrum'da ev fiyatları yarı yarıya düştüDoğa Gayrimenkul Yönetim Kurulu Başkanı Ari Duek, arz fazlası ve yüksek fiyatlar sonucunda Bodrum'da gayrimenkul piyasasının durma noktasına geldiğini söyledi.
"Mimarlık Okulunda Öğrendiğim 101 Şey"Yem Yayın, tasarım ve mimarlık alanına ilgi duyan tüm okurlar için "Mimarlık Okulunda Öğrendiğim 101 Şey" kitabını yayımladı. Kitabın yazarı Mimar Mattthew Frederick kitapta, tasarım, çizim, sunum teknikleri, yaratıcı süreç gibi konularda tam 101 ders ile mimari tasarım sürecine ışık tutuyor. "Bir çizgi nasıl çizilir" sorusuyla başlayan kitap, "Mimarlar geç olgunlaşır" hatırlatmasıyla sona eriyor.
Tarih: 21 Mayıs 2009 Kaynak: Sabah
Acil çözüm gerekBilim insanları, küresel ısınmanın, içinde bulunduğumuz yüzyıldaki olumsuz etkilerinin 6 yıl önceki öngörülerden iki kat daha fazla olabileceğini bildirdi.
Takvim
<<Mayıs 2009>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.