Haberler

22 Haziran 2006, Perşembe

Domus – Abitare Tasarım Derbisi (1)Domus – Abitare Tasarım Derbisi (1)Mimarlık ve tasarım dünyasının önde gelen dergilerinden Domus ve Abitare’nin editörleri Milano Trienali’nde düzenlenen bir oturumda bir araya geldiler. İki rakip derginin editörlerinin biraraya gelerek, tasarım ve tasarım dünyasını her anlamda irdeledikleri konuşmaları, iki gün boyunca Arkitera.com’da yayınlayacağız. Haberin Devamı
Tasarımlar “Engel” TanımadıTasarımlar “Engel” Tanımadıİçmimarlar Odası İstanbul Şubesi tarafından düzenlenen “Engelsiz Kişisel Yaşam Alanı ve Mobilya Tasarım Yarışması”nda kazananlar belli oldu!
Belediyeler ‘birlik’ için kesilen trilyonların peşine düştüBelediyeler ‘birlik’ için kesilen trilyonların peşine düştüBorç batağındaki belediyeler, bütçelerinden kesilmeye başlanan ‘birlik parası''nın kavgasını veriyor. Sadece İstanbul''daki belediyelerden yapılan kesinti 3 milyon YTL''yi (3 trilyon lira) buluyor.
Sağlamer’e Da Vinci MadalyasıSağlamer’e Da Vinci MadalyasıAvrupa Mühendislik Eğitimcileri Derneği’nin (SEFI-European Society for Engineering Education) her yıl akademik alanda verdiği "Leonardo da Vinci Madalyası", bu yıl Prof. Dr. Gülsün Sağlamer’in oldu. Ödül töreni 30 Haziran’da İsveç’te SEFI’nın yıllık toplantısında yapılacak. Prof. Sağlamer, bu ödüle, İTÜ’de gerçekleştirilen kapsamlı reformlar ve "Sürekli Kalite İyileştirme Projesi"nin sonucunda İTÜ mühendislik programlarından 21 tanesinin ABD’de ABET akreditasyonu almış olması nedeniyle aday gösterilmişti.
Tarih: 22 Haziran 2006 Kaynak: Hürriyet
Yenikapı''dan tarih fışkırdıYenikapı''dan tarih fışkırdıMarmaray Projesi kapsamında 14 arkeolog ve 150 işçinin çalıştığı Yenikapı''da sürdürülen arkeolojik kazılarda, toprağın altından tarih fışkırdı. Yaklaşık 10 milyon dolarlık bir bütçenin ayrıldığı kazılar sırasında 8 batık, çok sayıda anfora, sikkeler gibi arkeolojik eser gün yüzüne çıkarıldı.
Paris''e ''yeni medeniyet''Paris''e ''yeni medeniyet''Fransa Cumhurbaşkanı Jacques Chirac, Paris''teki yeni medeniyetler müzesinin açılışını yaptı.
Araba ile Gökyüzüne Dokunmak!Araba ile Gökyüzüne Dokunmak!Öyle bir apartman dairesi düşünün ki arabanızı oturduğunuz katın önüne parkediyorsunuz. Eve geldiğiniz zaman gerçekten evinize gelmiş oluyorsunuz. Arabanız çalınacak ya da zarar görecek endişesi taşımıyorsunuz. Nasıl mı? Araba meraklıları ve en ufak mesafeyi bile yürümek isteyenlere göre bir proje olan CarLoft: birincil araba kullanıcıları olan erkeklere yönelik bir tasarım.
İstanbul''un Öteki Yüzüİstanbul''un Öteki Yüzüİstanbul Bilgi Üniversitesi Sahne ve Gösteri Sanatları Yönetimi Programı son sınıf öğrencilerinin çalışmaları olan Eyüp, Gaziosmanpaşa, Pendik, Sultanbeyli ve Ümraniye''deki kültür profilleri konusunu sunumlar ve film gösterimiyle "İstanbul''un Öteki Yüzü" olarak tartışmaya açıyor. "İstanbul''un Öteki Yüzü:Eyüp, Gaziosmanpaşa, Pendik, Sultanbeyli ve Ümraniye''de Kültür Profili" isimli toplantı 26 Haziran 2006 tarihinde saat 14:00''da İstanbul Bİlgi Üniversitesi Kuştepe Kampüsü, Büyük Salonu''nda gerçekleştirilecek. Detaylı bilgi için tıklayınız.
Tarih: 21 Haziran 2006
''Dubai Towers'' yapılmayabilir''Dubai Towers'' yapılmayabilir46 bin metrekarelik araziyi 100 milyon dolar bedelle Dubai Holding''e veren Büyükşehir Belediyesi tepkiler üzerine geri adım attı ve ihale açmaya karar verdi.
"Allianoi Sular Altında Kalmasın" İmza Kampanyası"Allianoi Sular Altında Kalmasın" İmza KampanyasıBergama ‘nın 18 km. kuzeydoğusunda, Bergama-İvrindi yolu üzerindeki Paşa Ilıcası antik Allianoi Kenti’nin merkezi. Allianoi’nin MÖ.2. yüzyılda kurulduğu söyleniyor. Burası Batı Anadolu’daki en büyük hem de en iyi korunmuş kaplıca sağlık merkezi. Kazılarda elde edilen cerrahi müdahale aletleri, buradaki sağlık hizmetlerinin sadece suyla sınırlı olmadığının da göstergesi.
Bakanlık ''dur'' diyor Karayolları dinlemediBakanlık ''dur'' diyor Karayolları dinlemediBayındırlık ve İskân Bakanlığı, mahkemenin "Aksu''yu yeniden sit kapsamına alan yürütmeyi durdurma kararını, iptal kararı gibi kabul ettiklerini ve projenin yürütmesini durduklarını" bildirdi.
Professional Lighting Design Türkiye Dergisi''nin Haziran – Temmuz Sayısı ÇıktıProfessional Lighting Design Türkiye Dergisi''nin Haziran – Temmuz Sayısı ÇıktıMimari aydınlatma konularına yer veren Professional Lighting Design dergisi (PLD)’nin bu sayısında “Dini Yapılar İçin Işık” başlığı altında kutsal mekanların ışıkla harmanlanan çehreleri inceleniyor.
Balkanlar''ın Batısının Geleceği ProjesiBalkanlar''ın Batısının Geleceği Projesi30 Temmuz – 24 Ağustos 2006 tarihleri arasında School of Missing Studies ve The Centrala Foundation for Future Cities tarafından mimarları, tasarımcıları ve sanatçıları kapsayan Zagreb, Novi Sad, Belgrad, Üsküp, Priştina, Tiran, Podgorica, Ljubljana ve Saraybosna şehirlerinin olduğu Balkanların Geleceği Projesi gerçekleştirilecek.
Kanyon’la Japon Kanal’ı Aynı Elden ÇıkmaymışKanyon’la Japon Kanal’ı Aynı Elden ÇıkmaymışBizim Kanyon’la Japonya’nın Fukuoka şehrindeki "Kanal" adlı alışveriş merkezinin tıpatıp benzerliğini dile getirmiştim pazartesi günü.
İstanbul’un tarihi yeniden yazılıyorİstanbul Yenikapı''da Marmaray Projesi kapsamında devam eden arkeolojik kazılarda, 1600 yıllık surların ve 8 batığın ortaya çıkarılmasının ardından, bölgede Marmaray''la banliyö treni bağlantısından vazgeçildi.
Bodrum Kalesi''nde durum değişiyor...Kimse kusura bakmasın -başta da eski Bodrum Müzesi müdürü Oğuz Alpözen-, bu işin altından çapanoğlu çıktı.
Deprem deniz dibinden izlenecekKandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü Müdürü Prof. Gülay Barbarasoğlu, depremlerin takip edilebilmesi amacıyla, Marmara Denizi’ne 2007 yılı sonuna kadar 6 gerçek eşzamanlı, deniz dibi rasathane birimleri yerleştirileceğini açıkladı.
Başbakan Erdoğan; “İstanbul’u müze şehir haline getirelim…”İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin desteğiyle restore edilen Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü Müzesi, Başbakan Erdoğan ve Başkan Topbaş’ın da katıldığı bir törenle hizmete açıldı.
Dev Ulaşım Yatırımlarıyla "Rüya İstanbul’un Temelleri Atılıyor"“İstanbul Trafiği için 116 Çözüm” sloganıyla ulaşım sorununu bitirmek için dev yatırımlar yapan Büyükşehir Belediyesi, Başbakan Erdoğan’ın katılımıyla düzenlenen törenle 42 Kavşak ve Yol’a daha imza attı.
Belediye şehirde yeni otopark alanları arıyorİstanbul Büyükşehir Belediyesi Ulaşımdan Sorumlu Genel Sekreter Yardımcısı Rafet Bozdoğan, İstanbul''da ilçeler bazında tek tek otopark alanları belirlediklerini ve hedeflerinin 200-250 bin araçlık yeni otopark alanı üreterek toplam 500 bin araçlık kapasiteye ulaşmak olduğunu söyledi.
Kamusallaşan mimarlık tartışmasıOsmanlı Bankası Müzesi''nde eylül ayına kadar devam eden ''''Aradığınız Kişiye Şu An Ulaşılamıyor: Türkiye''de Hayat Tarzı Temsilleri, 1980-2005'''' adlı sergi kapsamında bir dizi söyleşi düzenlenecek. Uğur Tanyeli ''nin katılacağı ilk toplantı 28 Haziran Çarşamba günü saat 18.30''da gerçekleştirilecek. ''''Türk''ün Mimarlıkla İmtihanı: 1980-2005'''' konulu söyleşide, mimarlığın toplumsal inşası, yaşanan ve yaşanmakta olan sosyal değişimlerle paralel olarak ele alınacak. Konuşmasında, popülarize olan mimarlığın kamusallaşma sürecine ışık tutacak olan Tanyeli, konu hakkında, ''''Bu sürece önayak olan dekorasyon, tasarım ve kentsel yaşam dergileri, televizyon programları ve popüler basının mimarlık konulu soruşturmaları, mimarlığın gündelik yaşamımıza girerek meslekten olmayanlarca da konuşulur hale gelmesini sağladı. Böylece mimarlık, sadece hayat tarzı temsillerinin var olacağı bir alan yaratmakla kalmadı, kamusal alan tarafından da tanımlanır oldu'''' diyor
Tarih: 22 Haziran 2006
İnşaatçı ‘Düzenleme’ İstiyorİnşaat sektörünün ülkenin ana sektörlerinden biri olduğuna ve yüksek istihdam ile katma değer üreten bir sektör olduğuna dikkat çeken Tüm İnşaat Müteahhitleri Federasyonu ve Ankara İnşaat Müteahhitleri Derneği (ANİMDER), “Yapı Kanunu Tasarısı Taslağı’nda sektörün problemlerini de çözecek maddelerin konulmasını istiyor. Müteahhitlik hizmetlerinin yapısal temellerinin kurulmasını ve bunların yasal alt yapılarının oluşturulmasını isteyen ANİMDER Yönetim Kurulu Başkanı Tahir Tellioğlu, şunları söyledi: “AB ile bütünleşme sürecinde istihdam yapımızdan kaynaklanacak problemleri ortadan kaldırmak bakımından yapılacak düzenlemelerin önemi bir kat daha artmaktadır. Taslağın genel yapısı içerisinde müteahhitlik sektörünün yapılanmasıyla ilgili hiçbir düzenlemenin olmadığını ileri süren Tahir Tellioğlu, bu sektörde yer alan özel ve tüzel kişiliklere yeterlilikleri, sektöre girme şartları ve sicilleriyle ilgili özel bir takım düzenlemelerin yapılması gerektiğini ifade etti.
Tarih: 22 Haziran 2006 Kaynak: Türkiye
Deprem bilinci canlı tutulmalıBaşbakan Tayyip Erdoğan’ın talimatıyla İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin desteğiyle restore edilen Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü Müzesi, dün törenle açıldı.
Romanlara mimarlık desteğiYTÜ ve 18 Mart Üniversitesi, Çanakkale''deki Roman mahallesini ''himaye''lerine aldılar. Onlar, bugünkü Çanakkale''nin ilk sakinleri...
Halkıyla bütünleşen müzeUşak ve Kahramanmaraş müzelerindeki bazı yapıtların sahteleriyle değiştirilmesi olaylarının tartışıldığı dönemde, yurttaşların bağışlarıyla yapıt sayısı her geçen gün artan, buna paralel olarak da ziyaretçi trafiği hızlanan Bursa Kent Müzesi, halkıyla bütünleşen bir kültür merkezine dönüştü.
Ayasofya Müzesi bir sonraki kitaba...''Masal Masal İstanbul'' projesi kapsamında hazırlanan kitaplara Ayasofya Müzesi''ni almayan İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Kız Kulesi ile Ayasofya''nın bundan sonra basılacak eserler arasında olduğunu açıkladı. Büyükşehir Belediyesi''nin yazılı açıklamasında, 23 kitaplık ''Masal Masal İstanbul'' serisini 23 Nisan Milli Egemenlik ve Çocuk Bayramı''nda dağıtılmak üzere ''23 Masal 23 Şehir'' konsepti ile hazırlandığı belirtilerek, şöyle denildi: "Çalışma, 23 Nisan''a yetiştirilememiş ve 15 Haziran''da duyuruldu. Daha sonra proje Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş''ın direktifiyle eser sayısı 34''e çıkarılarak genişletildi. Buna göre masallardan ilki olarak kamuoyuna duyurulan ''Kız Kulesi''nin ardından ikinci eser ''Ayasofya'' olacak." Büyükşehir Belediyesi, ''masal içermediği'' gerekçesiyle Ayasofya''ya 23 kitaplık dizide yer vermeyince tepki görmüştü.
Tarih: 22 Haziran 2006 Kaynak: Radikal
‘Çevrede AB standardı için 35 milyar Dolar lazım’Çevre ve Orman Bakanı Osman Pepe, Türkiye''nin çevre konusunda AB standartlarına ulaşması için yaklaşık 35 milyar dolara ihtiyaç olduğunu söyledi.
Konutta kanserojen içermeyen malzeme dönemiYaşamı değiştiren büyük detaylar sloganı ile hayata geçen konut projesi Işın Hyency, konutta kanserojen içermeyen malzeme dönemini başlatıyor.
Diyarbakır''a şarap fabrikasıDiyarbakır''da 5 milyon avroya mal olacak şarap fabrikasının hazırlıkları sürüyor. Fabrikayı yapacak şirketin ortaklarından İrfan Erdem, merkeze bağlı Karabaş Köyü yakınlarında 80 bin metrekare alanda kuracakları tesisin, 10 bin metrekare kapalı alandan oluşacağını belirterek, bu kapalı alanın 2 bin metrekarelik bölümünün mahzen olacağını söyledi. Biri Fransız olmak üzere 3 ortaklı hazırladıkları projeyi gerçekleştireceklerini belirten Erdem, "Tadımlık düzeydeki şarap merakımızı yatırıma dönüştürmeye karar verdik. Eylül sonunda fabrikanın inşaatına başlayacağız. Fransa''dan da fidan getirttik. Diyarbakır''da 200 bin, Mardin Savur''da 35 dönüm bağ ektik. Diyarbakır''da üreteceğimiz şarabımızla dünya pazarında söz sahibi olmak istiyoruz" dedi. Erdem, fabrikanın şato görümünde olacağını ve yöreye özgü bazalt taşından yapılacağını belirterek, fabrikanın mimari projesinin Fransa''da çizildiğini ve bölge mimarisine uyarlanacağını kaydetti.
Tarih: 21 Haziran 2006 Kaynak: Birgün
Pompalar Meles’de de DeredeGeçtiğimiz haftalarda Bostanlı Deresi’ne kurulan pompa istasyonlarından ilkini devreye alan İzmir Büyükşehir Belediyesi, Meles ve Arap Deresi’nde yürüttüğü çalışmaları da tamamlayarak pompa istasyonlarını çalıştırmaya başladı.
TOKİ Konutları Tanıtımı İçin İrtibat BürosuBallıkuyu, Vezirağa, Kadifekale ile Bayraklı’da oturan ve heyelan nedeniyle Uzundere’de yapılan toplu konutlara taşınacak vatandaşların sağlıklı bilgi almaları için Kadifekale’de irtibat bürosu kuruldu.
Yeni Yükselen Değerimiz: KonyaMedeniyetin yeşerdiği topraklar olan Anadolu''muzda hiçbir şehrimiz yok ki yerleşik yaşamın başlangıcı, uygarlığın temeli olmasın. Konya da, uygarlığın doğduğu Anadolu''nun tam merkezinde, daha M.Ö. 6000 yıllarında yerleşilmiş bir şehir, bir canlı müze.
Antik gemi kenti İstanbulBilim insanlarının karada kazısını yaptığı ilk batık gemi çalışması olan ''''Yenikapı Batıkları Belgeleme, Konservasyon, Restorasyon ve Rekonstrüksiyon Projesi'''' sürüyor.
Bir varmış, Ayasofya yokmuşİstanbul Büyükşehir Belediyesi''nin (İBB) kent tarihinin çocuklara öğretilmesi amacıyla hazırladığı ''''Masal Masal İstanbul, 23 Masal 23 Eser'''' projesinde, bugüne değin birçok kez müze statüsünden çıkarılarak ibadete açılması gündeme getirilen Ayasofya kapsam dışı bırakıldı.
Su Perisi Çankaya''da...Cumhurbaşkanımız Ahmet Necdet Sezer ''in 16 Mayıs 2000''de göreve başlamasından henüz bir ay bile geçmemişti.. Sadece laik ve demokratik hukukumuz için değil; tüm uygarlık değerlerimiz için ''''güvence'''' olduğunu, daha ilk günlerinde ''''Zeugma'''' ya sahip çıkmasından anlamıştık...
Şanlıurfa’da emlak fiyatları fırladıŞanlıurfa’da 1975 yılından bu yana yeni imar ve konut alanları açılmayıca, gayrimenkul fiyatları Türkiye ortalamasının yüzde 30 üzerine çıktı. Emlakçılar fiyatları artıran en önemli etkenlerden birinin de göç olduğunu vurguluyor.
Toplu konuta vergi kolaylığıGelir İdaresi Başkanlığı, Toplu Konut İdaresi (TOKİ) ile bu kuruma iş yapan müteahhitlerin yakınmalarına neden olan ''''katma değer vergisi tevkifatı'''' konusunda yeni bir düzenlemeye gidiyor. Girdi maliyetlerindeki artış sonucu müteahhitlerin sıkıntıya girdiğini belirten Toplu Konut İdaresi, bir yazı ile Maliye Bakanlığı''ndan ''''hakedişler üzerindeki KDV tevkifatının son bulması'''' nı istedi. Maliye de, TOKİ''nin bu başvurusunu hemen incelemeye aldı. Yapılan ilk değerlendirmelerin ardından Gelir İdaresi Başkanlığı''nda, hakedişler üzerindeki KDV tevkifatının yeniden düzenlenmesine yönelik bir çalışma başlatıldı.
Tarih: 21 Haziran 2006 Kaynak: Cumhuriyet
Tüpgeçit ''ganimet''leri...Marmaray projesiyle günışığına kavuşan buluntular, basına tanıtıldı. İstanbul Arkeoloji Müzeleri Müdürü ve Marmaray Projesi Kazıları Başkanı arkeolog İsmail Karamut, dün gazetecilerle birlikte kazı alanını gezerek bilgi verdi. Kazıların 2004 yılında başladığını belirten Karamut, çalışmaların yürütüldüğü bölgenin Bizans döneminde (İ.S. 379-395) Theodosius tarafından Mısır''dan ithal edilen buğdayın taşınması için yapılan bir antik liman (Theodosius Limanı) olduğunu söyledi. Bu limanda fırtına sonucu batan tekne kalıntılarına rastladıklarını belirten Karamut, "Elimizde sekiz tekne kalıntısı var" dedi. Karamut, batı bölümünde de İ.S. 4''üncü yüzyıla ait tonozlu bir gizli geçit ile yeraltı mezarlarına da rastladıklarını anlatarak bunları da Koruma Kurulu''na ilettiklerini belirtti. Teknelerin konservasyon, restorasyon ve rekonstrüksiyon çalışmaları İstanbul Üniversitesi''nde gerçekleştirilecek.
Tarih: 21 Haziran 2006 Kaynak: Radikal
Kıyıların İmara AçılmasıBugünlerde kıyıların imara açılması ve planlaması merkezi yönetime mi bırakılsın, yoksa belediyelere mi tartışması yapılıyor.
Kültür başkentine hiç yakışmadıİstanbul Büyükşehir''in "Masal Masal İstanbul" projesinde Ayasofya''yı hiçe sayması tepki çekti. Eski başkan Gürtuna "Takiye yapılıyor" derken, Mimarlar Odası Başkanı Ekinci "Avrupa Kültür Başkenti''ne yakıştıramıyorum" dedi.
Marmaray''dan tarih fışkırıyorMarmaray Tüp Geçit Projesi kapsamında Yenikapı''da yapılan kazılarda sırasında 8 batık gemi ile kayıp Konstantin surları ve Theodosius Limanı ortaya çıkarıldı. Koruma Kurulu, bölgeyi koruma altına aldı. İstanbul Arkeoloji Müzeleri Müdürü İsmail Karamut, düzenlediği basın toplantısında, "2004 yılından bu yana 26 bin metrekare alanda süren kazı çalışmalarında Bizans surları ile 8 batık gemi bulundu" dedi.
Tarih: 21 Haziran 2006 Kaynak: Sabah
Takvim
<<Haziran 2006>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30    
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.