Haberler

22 Temmuz 2006, Cumartesi

Doğu’nun İncisiDoğu’nun İncisiDurmaksızın kendini yenilemek zorunda kalan Beyrut hem Akdeniz hem de Arap kültürünün sentezi olan zengin bir şehir. Hem kozmopolit hem milliyetçi, hem laik ve hem dindar, liberal ve muhafazakar, politik ve hedonist, hem umursamaz hem de samimi... Tezatların şehri. Kendi kimliğini arayan, karma bir kültürün eseri. Tüm o dökülmüş sokaklarına rağmen yaşamaya devam eden bu melez kent bugünlerde tekrar korkunç bir katliama sahne oluyor. Arkitera Mimarlık Merkezi olarak en kısa zamanda tekrar eski canlı günlerine kavuşmasını dileyerek, güzel günlerindeki kimlik arayışının gönüllülerinden olan Elie Haddad’la yapılmış bir söyleşiyi yayınlıyoruz. Haberin Devamı
Büyükşehir’den Silivri’yi İhya Eden Yatırımlar…Büyükşehir’den Silivri’yi İhya Eden Yatırımlar…İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Silivri’de Büyükşehir tarafından yapılan ve toplam maliyeti 10 milyon YTL’yi bulan 4 ayrı tesisin açılış ve temel atma törenlerini gerçekleştirdi.
Aliağa-Menderes Raylı Sistem Projesi’nde Sıra Kemer AltgeçidindeAliağa-Menderes Raylı Sistem Projesi’nde Sıra Kemer Altgeçidindeİzmir’in kuzey-güney aksını süratli ve konforlu bir ulaşım sistemi ile birbirine bağlanmasını sağlayacak olan Aliağa-Menderes Raylı Sistem Projesi inşaat çalışmaları tüm hızıyla sürüyor.
Kamu Eliyle MutenalaştırmaKamu Eliyle MutenalaştırmaBelediyeler bölgede yaşayan insanların yaşam koşullarını iyileştirecek sosyal amaçlı programlar geliştirmek zorunda. Yoksa bizim adımıza ve bizim paramızla yaptıkları işler yalnızca kaynakların boşa tüketilmesine yol açacak. Buna en iyi örnek surların restorasyonu diye başlattıkları inşaat işleri için harcanan para. Yaklaşık metro inşaatı kadar para harcandı ama verdiği zarar çok daha büyük oldu. Restorasyon yapılan yerlerde sur diye bir şey kalmadı. Bu hatanın hesabını kim verecek? Bugün Sulukule''de yaşayan insanların sorunlarının temelinde bugüne kadar uygulanan ayrımcılık var. Yönetimler bu insanların hayatlarında gelişme sağlayacak katılımcı yöntemler uygulamak yerine tepeden inme kararlar aldılar.
Kusursuz GelecekKusursuz GelecekKonut tasarımı için öncü fikirler, 26 Ağustos’tan 2 Aralık’a kadar Almanya, Essen kentinde, Zollverein Dünya Mirası Bölgesi’nde yer alan eski bir kömür temizleme yapısında görülebilir. Sergi Mart''ta Pasadena’da bulunan Art Center College of Design’a taşınacak.
TOKİ''den Çimentocuya ''Fiyat Artışı Sürerse Fabrika Kurarız'' UyarısıToplu Konut İdaresi (TOKİ) uzun süredir fiyat artışları nedeniyle uyardığı çimento sektörüne, "Piyasa böyle giderse biz de fabrika kurarız" resti çekti.
Greenpeace: Barışla KalınGreenpeace bayrak gemisi Rainbow Warrior (Gökkuşağı Savaşçısı) "Akdeniz''i Koruyoruz" adlı deniz yolculuğuna devam etmek üzere dün İstanbul''dan ayrıldı.
Zeugma, "Arkeopark" OlacakGaziantep''in Nizip ilçesinde Birecik Barajı gölü kıyısındaki Zeugma antik kentinin kazı, restorasyon ve çevre düzenleme çalışmalarıyla arkeopark haline getirilmesi amaçlanıyor.
Emlak Değerleri Gözden GeçiriliyorEmlak vergisinde 2006-2009 dönemi için belirlenen metrekare birim değerlerin Ağustos 2006 tarihine kadar incelenecek.
Geleceğe yolculukMimarlık 21. yüzyılın önemli mesleklerinden biri. Mimarlığı seçenleri iyi bir gelecek bekliyor. Bu meslekte başarılı olmak için gerekli olan en önemli özellik, tasarım becerilerine sahip olmak.
TOKİ yabancılarla masadaBaşbakanlık Toplu Konut İdaresi (TOKİ) Başkanı Erdoğan Bayraktar, yeni projeler ve açılımlar için yabancılarla masaya oturduklarını söyledi.
Şeyh kule dikecek ama vatandaşına toprak yokTürkiye, Dubai Veliaht Prensi Şeyh Muhammed Bin Raşid El Maktum''un İstanbul''da "Dubai Kuleleri" kurmasına izin verirken, Birleşik Arap Emirliği vatandaşlarının toprak almasının yasak olduğu ortaya çıktı.
Zincirlikuyu''da ''satış'' büyüyor!İstanbul Zincirlikuyu''da 96 bin 505 metrekarelik kısmı Bakanlar Kurulu kararıyla satışa çıkarılan Karayolları 17. Bölge Müdürlüğü''ne ait arazinin diğer üç parselinin de Maliye Bakanlığı tarafından satılacağı öğrenildi.
Zeugma arkeoloji parkına dönüşecekNizip''te Birecik Barajı Gölü kıyısındaki Zeugma antik kentinin kazı, restorasyon ve çevre düzenleme çalışmalarıyla arkeopark haline getirilmesi amaçlanıyor.
Atlas Okyanusu''nda ''rüya'' satacakAvusturya''da kurduğu turizm şirketi ''''Magic Life'''' ı kısa sürede uluslararası bir marka haline getirdikten sonra satan Cem Kınay , bu kez de dünyada bir ilki gerçekleştirmeye çalışıyor.
Eski Turizmci Cem Kınay Adalarda Müteahhit OlduThe O Property Collection (OPC), Atlas Okyanusu’ndaki Turks and Caicos takım adaları içinde satın aldığı Dellis Cay Adası’nda ultra lüks villa, konut, residans ve otel inşa edecek. OPC CEO’su Cem Kınay, 5-7 yıl arasında üç ayrı etapta tamamlanacak projeden 1 milyar dolar ciro elde edeceklerini açıkladı.
Mimarlık Akreditasyon Kurulu OluşturulduMimarlık eğitiminde akreditasyon; eğitim, eğitimde kalite, eğitim sonrası pratik, yeterlilik için değerlendirme, kayıt ve meslek içi sürekli eğitim sistemi içinde bir adım olarak üniversitelerdeki meslek eğitimine kalite güvencesi verilmesini tanımlıyor.
Takvim
<<Temmuz 2006>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31            
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.