Haberler

22 Haziran 2007, Cuma

İMÇ Blokları’nın Yıkılması ÜzerineİMÇ Blokları’nın Yıkılması Üzerineİstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin İstanbul Manifaturacılar Çarşısı''nı (İMÇ) “Tarihi Yarımada’yı Koruma Projesi” kapsamında yıkıp yerine Prestij Konutları adı altında Osmanlı mimarisiyle 50 villa yapmak istemesi üzerine İMÇ Kat Malikleri Yönetim Kurulu 2006 Mart ayında İstanbul İdare Mahkemesi’ne başvurdu ve yönetim kurulunun haklı görülmesi üzerine yürütmeyi durdurma kararı alındı. İstanbul Büyükşehir Belediyesi ile Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın yürütmeyi durdurma kararına Mayıs 2006''da bir üst mahkemede itiraz etmesi üzerine Danıştay 6. Dairesi de itirazı değerlendirmek için bilirkişi raporu hazırlanmasına karar verdi. Konu ile ilgili projenin müelliflerinden olan Doğan Tekeli ve Metin Hepgüler ile Mimarlar Odası eski başkanı Oktay Ekinci’den görüşlerini istedik. Haberin Devamı
Ciğerlerimizi yine yakmayın!Ciğerlerimizi yine yakmayın!Yangın sezonu açıldı. Dün 15 ayrı bölgede başlayan yangınlarda yüzlerce hektar orman kül oldu. Sıcakların yangın riskini artırdığına dikkat çeken uzmanlar, herkesi dikkatli olması için uyardı.
İdam avlusunda şenlikİdam avlusunda şenlikTürkiye tarihinde özel bir yeri olan Ulucanlar Cezaevi, kültür ve sanat şenliğine ev sahipliği yapıyor. Ankara Merkez Kapalı Cezaevi ya da bilinen adıyla Ulucanlar, 1923''te askeri depo olarak inşa edildi.
Fortis 7 milyar Euro ile otoparklara talipFortis 7 milyar Euro ile otoparklara talipİstanbul''a bin otopark yapma teklifinde bulunan Fortis, Gayrimenkul''ün CEO''su Devos ''7 milyar Euro kaynak hazır'' dedi.. İstanbul''un en gözde yatırım aracı olan ve yıllık cirosu 1 milyar doları bulan olan otoparklarına dünya devi Fortis talip oldu.
Kırıkkale bu suyu yıllardır kullanıyorKırıkkale bu suyu yıllardır kullanıyorBüyükşehirBelediye Başkanı Gökçek, Kızılırmak suyunun Ankara’ya getirilmesi konusunda, "Kırıkkaleliler yıllardır bu suyu içiyor. Bir tane ishal olan yok" dedi.
Tarihi Kır kahvesi Gazianteplileri bekliyorTarihi Kır kahvesi Gazianteplileri bekliyorGaziantep Büyükşehir Belediyesi''nin hazırladığı proje kapsamında AB fonlarından sağlanan hibe ile restore ettirilen tarihi kır kahvesi, Gazianteplileri bekliyor.
İmar değişirse asla bu parayı oraya ödemeyizİmar değişirse asla bu parayı oraya ödemeyizDavalık Levent''teki İETT arazi ihalesini 1.1 milyar YTL''ye kazanıp parayı yatırmayan Sama Dubai''nin CEO''su "Projeden vazgeçmek istemiyoruz ama imar durumu değişirse bu parayı ödemeyiz" dedi.
Otoban kenarında camdan binası varOtoban kenarında camdan binası varMerkezi Amsterdam''da bulunan ve 600 milyar dolarlık serveti olan ING Bank, ABD, Avrupa, Asya''da faaliyet gösteriyor. Amerika''da önemli sigorta hizmetleri, Kanada''da hayat dışı sigorta kurumu bulunuyor.
Kitaplarınızı götürmeyi unutmayınKitaplarınızı götürmeyi unutmayınBir zamanlar Yunan düşünce hayatının en önemli merkezlerinden biri olan Assos, huzurlu bir tatil isteyenler için ideal.
Alaska ile Sibirya tünelle bağlanacakAlaska ile Sibirya tünelle bağlanacakABD ve Rusya iki ülkeyi kuzeyden tünelle birbirine bağlamak için kolları sıvadı. Bering Boğazı Tünel Projesi adı verilen plan toplam 65 milyar dolara mal olacak ve 15 senede inşa edilecek.
Yayla evlerine imar affıYayla evlerine imar affıMera Kanunu''ndaki değişikliğin Resmi Gazete''de yayımlanarak yürürlüğe girmesiyle, yaylada mülk edinen binlerce kişinin Hazine ile hukuk savaşı sona erdi.
Mimarlar Haklarını ArıyorMimarlar Haklarını ArıyorProje yönetimi İstanbul Metropoliten Planlama ve Kentsel Tasarım Merkezi tarafından yapılan ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi Projeler Daire Başkanlığı, Projeler Müdürlüğü tarafından 15.12.2006 tarihinde ilan edilen Maltepe Bölge Parkı Fikir Projesi Yarışması, bir çok tartışmaya yol açtı. Bu tartışmalardan en önemlisi, halen sonuçsuz durumda olan ve bundan sonra düzenlenecek proje yarışmaları da etkileyecek olan yeni vergi uygulamasıydı. Bugüne kadar, ödüllerden herhangi bir şekilde kesinti yapılmamasına karşın, ilk kez bu yarışmada kazananlar vergi uygulamasına tabi tutuldular. Kazanan projelerin müellifleri, bu konuda haklarını arama amacıyla İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne başvurdular. Ancak sonuçları 12 Mart tarihinde açıklanan yarışma ile ilgili henüz bir gelişme olmadı.
Kaleterasit ile Binalar GüvendeKaleterasit ile Binalar GüvendeKaleterasit, Türk inşaat sektörünün ihtiyacı olan son kat cephe kaplama sistemlerini ve dekoratif cephe kaplamalarını Türk mühendis ve mimarlarıyla 1970 yılından bu yana buluşturuyor.
Mardin’e Araştırma MerkeziMardin’e Araştırma MerkeziMardin’de Artuklu Üniversitesinin kurulmasından sonra İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) de Mardin’e Eğitim Araştırma ve Uygulama Merkezi açmaya karar verdi.
‘Kent Meydanı’na çarpıcı cevaplar‘Kent Meydanı’na çarpıcı cevaplarAylardır Bursa gündemini meşgul eden Kent Meydanı Projesi ile ilgili eleştirilere, işin sahibi Büyükşehir Belediyesi’nin Başkanı Hikmet Şahin ile Sönmez - Küçükçalık Girişim Grubu’nun ortağı, Sönmez Holding Yönetim Kurulu Başkanı Celal Sönmez yanıt verdi.
Boğaziçi Köprüsü yaya geçişine açılacakBoğaziçi Köprüsü yaya geçişine açılacakKadir Topbaş, Boğaziçi Köprüsü''nü yaya trafiğine açmaya hazırlandıklarını bunun turizm açısından dünyayı etkileyecek bir adım olduğunu söyledi.
Bayburt Kültür Merkezi 16 yıl sonra açıldıBayburt Kültür Merkezi 16 yıl sonra açıldıYapımına 1991 yılında başlanan ve 16 yıl sonra tamamlanan Kültür Merkezi, Turizm ve Kültür Bakanı Atilla Koç''un katılımıyla hizmete açıldı. Açılış törenine; Bayburt Valisi Musa Küçükkurt, Belediye Başkanı Bekir Çetin, AK Parti Bayburt Milletvekili Fetani Battal, İçişleri eski Bakanı ve Ak Parti milletvekili adayı Ülkü Güney ve vatandaşlar katıldı.
Türkiye’nin İlk Çimento Markası Aslan’ın Ürün Logosu YenilendiTürkiye’nin İlk Çimento Markası Aslan’ın Ürün Logosu YenilendiDaha önce lanse ettiği Karat ve Cementum markalarıyla çimento sektöründe ‘’markalı ürün’’ devrini başlatan Lafarge Çimento, şimdi de Aslan markalı torbalı ürünlerini yeni ürün logosu ve yeni ürün gamıyla piyasaya sunuyor.
Toprak Seramik Outlet AçtıToprak Seramik Outlet AçtıToprak Seramik, perakende satış mağazaları ve bayilerden oluşan dağıtım kanalına beklenen outlet mağazasını da ekledi.
Remmers Yapı Malzemeleri Yapı Yenileme Fuarı’nda Yerini AldıRemmers Yapı Malzemeleri Yapı Yenileme Fuarı’nda Yerini AldıTürkiye’de de Remmers Yapı Malzemeleri San. ve Tic. Ltd. Şti. adıyla faaliyete geçti.
Zorlu Center Mimarlık ve Kentsel Tasarım Yarışması ile İlgili Merak EdilenlerZorlu Center Mimarlık ve Kentsel Tasarım Yarışması ile İlgili Merak EdilenlerZorlu Holding geçtiğimiz aylarda ihale sonucunda satın aldığı Karayolları Arazisi’nde kentsel karma kullanım alanı olarak tasarlanacak ve inşa edilecek olan Zorlu Center için ulusal ve uluslararası mimarlık ve kentsel tasarım bürolarına yeterlilik çağrısı yapıyor.
Shigeru Ban için Bir ArketipShigeru Ban için Bir ArketipBu bahar Londra’daki Barbican Sanat Galerisi’nde modernist hareketi, hareketin geçmişiyle şimdiki hali ve muhtemel geleceği ile bir araya getiren bir sergi düzenlendi. Alvar Aalto: Shigeru Ban’ın Gözlerinden isimli sergi büyük Fin tasarımcı ile Japonya doğumlu Ban’ın kendi benzersiz mimari yolculuğu arasındaki benzerlikleri gösterdi.
İletişimin İpleriİletişimin İpleriAntik el sanatları New York’daki Sanat ve Tasarım Müzesi’nde sergileniyor. El sanatı meraklıları New York’daki Sanat ve Tasarım Müzesi’ndeki (Museum of Arts and Design, kısaca MAD) Radikal Dantel ve Yıkıcı Örgü (Radical Lace and Subversive Knitting) isimli yeni sergiden çok hoşlanacaklar.
Gençliğin GücüGençliğin GücüBu yılın Next Generation yarışmasında dereceye girenler, enerji temasını yakıttan dönüştürülebilir tasarım kavramları üretmek amacıyla kullandılar. Enerjiye dönüştürecek bir yol bulabilseydik, 2007 Next Generation katılımcılarından ortaya çıkan voltajla Metropolis ofisini 2008’e kadar aydınlatabilirdik.
Kent Konseyi''nin Gündemi: SuYerel Gündem 21 Kent Konseyi Haziran ayı toplantısında, ”İzmir’de Sürdürülebilir Çevre” konu başlığında “İklim Değişikliği ve Su Yönetimi” tartışıldı.
İzmir’de su uyarısıEge bölgesindeki barajların doluluk oranı geçen yıla göre yarı yarıya düştü. Tahtalı Barajı’nda 257 günlük su kaldığı açıklandı. Henüz su kesintisi yapılmasını gerektirecek bir durum yok ancak uzmanlar bilinçli su kullanımı konusunda uyarıyor.
1001 Gece Masalları''ndan çıkıp gelen kent: İstanbulİstanbul, her geçen yıl dünya basınında daha çok yer alıyor. Pek çoğu övgü dolu kaleme alınan bu yazılar Türkiye için AB''ye göz kırpıyor.
Kalite ve belediyecilikGelişmiş dünya ülkelerinde kalite anlayışı çoktan aşılmış, mükemmelliğe ulaşma yolları aranmakta iken ülkemizde ne yazık ki, hala kalite hususunda yanlış anlamalar hakimdir.
DSİ Ve ASKİ’nin Ortak Basın AçıklamasıHaberin özünde DSİ’nin, Büyükşehir Belediyesi’ne, “Kızılırmak Suyu’nun içilemez olduğuna” dair bir rapor verildiğinin belirtildiğini kaydeden Başkan Gökçek, kendisinin hemen DSİ yetkililerini aradığını ve böyle bir raporun bulunmadığına dair, DSİ Genel Müdürlüğü ve ASKİ Genel Müdürlüğü imzalı ortak bir basın metni hazırladıklarını söyledi.
Bu ihaleden hayır yok iptal edin artık !İhale yapılalı 3 ay oldu. Sama Dubai CEO’su Farhan Faraidoon kendilerine ödeme tebliğinin ne zaman yapıldığını söylemiyor.
‘Davadan önce ödemem ama Türkiye’de kalıcıyım’Sama Dubai CEO’su Farhan Faraidooni, İstanbul Büyük- şehir Belediyesi ihalesinden 705 milyon dolara aldıkları İETT arazisi için, dava sonucu netleşmeden ödeme yapmayacaklarını açıkladı.
Yurtdışında daha yüksek standartlı proje yapabiliyoruzMar Mimarlık''ın kurucusu Gülfem Karaer, Türkiye''deki yasaların, konut sektörüne paralel olarak gelişemediğini, sektörün bir adım gerisinde kaldığını söylüyor İnşaat ve mimarlık firmalarının son 15 yılda önemli aşama kaydettiğini belirten Gülfem Karaer, sektörün dünya çapında hizmet verebilir hale geldiğini dile getirdi.
TBMM''nin yeni hizmet binalarının temeli atıldıTBMM Başkanı Bülent Arınç, herkesin hayatında dönüm, kırılma noktalarının olabileceğini, ancak Meclisin her zaman milletin hizmetinde olacağını belirterek, “Siyaset yapmanın tek yeri, TBMM''de milletvekili olmak değildir. Bugünün yarını da var” dedi.
İnönü Stadı’na Alman modeliBeşiktaş İnönü Stadı’nın, Alman 1. Ligi ekiplerinden Eintracht Frankfurt’un "Commerzbank Arena" modeline göre yeniden inşa edileceği ileri sürüldü. Almanlar’ın ünlü "Sport1" isimli internet sitesinin haberine göre, Beşiktaşlı yöneticiler stat projesiyle ilgili olarak bir Alman inşaat firmasıyla görüşmelere başladığı ve isim hakkını da satmak istediği belirtildi.
Tarih: 22 Haziran 2007 Kaynak: Hürriyet
Ankara''nın su sıkıntısıTürk Mühendis ve Mimar Odaları Birliğine (TMMOB) bağlı Peyzaj Mimarları Odası, Ankara''da yaşanan su sıkıntısının, “Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek''in 13 yıllık yanlış kent yönetimi yaptığı için” ortaya çıktığını öne sürdü.
Hasanoğlan’da tarihi buluşmaİnşaat Mühendisleri Odası ile Mimarlar Odası Ankara Şubesi tarafından ortaklaşa düzenlenen "Hasanoğlan Yüksek Köy Enstitüsü Yerleşkesi Değerlendirme Proje Yarışması" etkinlikleri devam ediyor. Proje kapsamında, 23-24 Haziran tarihlerinde Hasaoğlan yerleşkesinde kamp düzenlenecek. Hasanoğlan Köy Enstitüsü mezunlarıyla, yarışmacı mühendislik-mimarlık öğrencilerinin biraraya geleceği kamp, kuşaklar arasında köprü işlevi görmenin yanında, yarışmacı öğrencilerin köy enstitülerinin tarihsel anlamına hakim olmalarını da sağlayacak. Bilgi için, İnşaat Mühendisleri Odası’nın 2943015 ile Mimarlar Odası’nın 24178665 /119-124 No’lu telefonlarını arayabilirler.
Tarih: 22 Haziran 2007 Kaynak: Hürriyet Ankara
TMSF ve Ankara Büyükşehir Hazine''yi çökerttiHazine, kamu kuruluşlarından olan alacaklarının yarısına yakınını vadesi geçmesine rağmen tahsil edemedi. Kamu alacaklarının 41.5 milyar YTL''lik bölümünün vadesi geçti.
KÖYDES''ten Ayvacık''a Boğaziçi Köprüsü gibi bir köprüAyvacık Kaymakamı Metin Esen yaptığı açıklamada, Ayvacık- Eynel- Örencik Köprüsü''nün ihale aşamasında sona gelindiğini, 336 metre uzunluğunda ve 12 metre genişliğinde yapılacak ve yaklaşık 10 trilyona malolacak olan köprünün il özel idaresinin desteğiyle 2 yıl içerisinde bitirileceğini söyledi.
Ortopedik engellilerden merdiven sitemiKültür Merkezi binası bulunmayan Erzurum''da mevcut olan Erzurum Lisesi Kültür Merkezi''ndeki etkinliklere tekerlekli sandalyeli ortopedik engelli vatandaşlar katılamazken, koltuk değnekliler ise binbir güçlükle çıktıkları merdivenler nedeniyle etkinliklere katılmayı düşünmüyor.
Elazığ’a 50 milyon dolarlık MislandElazığlı işadamı Nihat Demirbağ’ın öncülüğünde 711 kişinin bir araya gelerek kurulan Mis Holding, kente 50 milyon dolarlık alışveriş ve eğlence merkezi Misland’ı kuruyor. Şirketin Yönetim Kurulu Başkanı Nihat Demirbağ, projenin yüzde 20’lik bölümünün tamamlandığını, şu ana kadar 20 milyon dolar harcandığını belirterek, "Herkes bize ’Böyle bir büyük yatırım doğuya yapılır mı? Bu kadar paranız var. Allah size akıl versin, bu cefa çekilir mi’ diyor. Misland iddialı bir proje olarak 15 ana merkezde 155 aktivite alanı bulunan küçük bir şehir gibi bölgede yepyeni bir yaşam merkezi oluşturacaktır" dedi. Elazığ, Türkiye’nin en büyük alışveriş ve eğlence merkezlerinden biri Misland adıyla kuruluyor. Yapımına 7 yıl önce başlanan merkezin 5’te 1’i 20 milyon dolara tamamlanırken, projenin tamamının bittiğinde 50 milyon doları bulacağı belirtildi. 711 kişiyle bir araya gelen Mis Holding’i kuran ve holdingin yönetim kurulu başkanlığını yapan işadamı Nihat Demirbağ, terk edilmiş taş ocakları alanın ve çöplüklerden yepyeni kent yarattıklarını söyledi.
Tarih: 22 Haziran 2007 Kaynak: Hürriyet Yazan: Şahismail Gezici
Yeşil alanları ateş bastı!Sıcakla beraber artan orman yangını tehlikesi Antalya ve Bodrum''da kendini gösterdi. Antalya''nın Kumluca ilçesine bağlı Karacaören Köyü Karadayılar mevkiinde çıkan yangın, akşam saatlerinde rüzgârın da etkisiyle genişleyerek 80 hektar alana yayıldı. Anız yakarak bu yangına yol açtığı belirtilen 24 yaşındaki Oktay Soykan gözaltına alındı. Muğla''nın Bodrum ilçesine bağlı Göltürkbükü beldesi Cennetgöl mevkiindeki çöplükte, dün saat 14.30''da kâğıtların tutuşması sonucu yangın çıktı. Rüzgârın etkisiyle büyüyen alevler, yakındaki kızılçam ormanına sıçradı. Gündoğan beldesi yakınlarında da dört ayrı noktadan makilik ve ormanlık alanda çıkan yangın, şiddetli rüzgârın etkisiyle kısa sürede büyüdü. Yangında, üç hektarlık kızılçam ormanı ile 14 hektarlık makilik alan yandı. Tekneler limandan uzaklaştırıldı, halktan traktör, kamyonetle su getirmesi istendi. Alevlerin tatil siteleri ve villalara 50 metre kadar yakınlaşması paniğe yol açtı. Dört sitedeki 80 villa, boşaltıldı. Zorla söndürülen yangına neden olduğu ileri sürülen dört inşaat işçisi gözaltına alındı.
Tarih: 22 Haziran 2007 Kaynak: Radikal
Derince Limanı ve Çelik Palas satıştaDerince Limanı ve Bursa Çelik Palas Oteli 36 yıl süreyle işletme hakkının verilmesi yöntemiyle özelleştirilecek. Teklifler ağustos ayında verilecek.
Parayı ödemediğimize bakmayın ciddiyiz, İETT arazisinden çekilmeyizBüyükşehir Belediyesi ile İETT arazisi üzerine Dubai Towers projesini kurmak için yaptığı işbirliği bozulan Sama Dubai Holding’in CEO’su Farhan Faraidooni, "Kesinlikle projeden çekilmeyi düşünmüyoruz. Dava netleşene kadar ödeme yapmayız, netleşsin parayı ödeyeceğiz"diye konuştu.
’İstanbul’da göğü yaramam’İSKİ Genel Müdürü Mevlut Vural, İstanbul’daki kuraklık üzerine konuşurken "Küresel ısınmanın getirdiği sıkıntıyı şiddetli şekilde hissediyoruz" dedi.
Yazı KarakterleriHarf ve satır aralıklarıyla dolu hafif ve uçucu fontlar duygusal süslemeler ve diyagonal vurgulamalar. Özel yayınlar, deneysel araştırmalar ve müşteriler için 500’ün üstünde yazı karakteri tasarlamış olan usta Tobias Frere - Jones, Design Indaba Konferansı’nda yazı karakterlerinin inceliklerini tartışacak.
İBB Dünya Miras Şehirleri Teşkilatı''nın Kongresi''ne katıldıİstanbul Büyükşehir Belediyesi; Kazan Belediyesi ve Dünya Mirası Şehirler Teşkilatı (OWHC) tarafından 19-23 Haziran 2007 tarihlerinde Tataristan’ın başkenti Kazan’da düzenlenen OWHC 9. Dünya Kongresi’ne katıldı.
Topbaş: Bardağınıza içebileceğiniz kadar su doldurunBüyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, İstanbulluların biraz daha dikkat etmesi halinde su kesintisine gerek kalmayacağını belirterek, “İşin kolayına kaçarak haftada 3 gün su kesmek istemiyoruz” dedi. Kuraklık ve sıcaklığın had safhada olduğunu, bu sebeple herkesin su tasarrufu konusunda çok dikkatli olması gerektiğini belirten Topbaş, “Bardağımıza içebileceğimiz kadar su almalıyız. Yarısını içip yarısını masada bırakmamalı, dökmemeliyiz” diye konuştu. Topbaş, şu anda deniz suyunun litresinin 60 sente arıtılması konusunda teklif bulunduğunu ve bunun pahalı olduğunu, buna gerek olup olmadığının değerlendirmesini yaptıklarını kaydetti. Bu projenin, bugün “tamam” denilmesi halinde 3-4 yıl süreceğini belirten Başkan Kadir Topbaş, bu yıl geçtikten sonra bir sıkıntı yaşamayacaklarına inandığını söyledi. Geçmiş yıllarda olduğu gibi iç çamaşırı ile denize girmenin hoş görüntü olmadığını söyleyen Topbaş, “Vatandaşlarımız mayo hakkında artık bilgilendi. Mayo ile denize girmek gerektiğinin farkına vardı. Bu sebeple biz mayo satışı yapmayacağız” dedi.
Tarih: 21 Haziran 2007 Kaynak: Türkiye
Topbaş''tan ikinci taksit ricaEvlerinin penceresinden, İstanbul''da olduğu kadar deniz derya görünen kaç şehir vardır dünyamızda?
Cengiz Bektaş Kuzguncuk semtini anlatacak...İnsan sevdiği yazar ve sanatçıyı görünce sevinmez mi? Mimar, şair, yazar Cengiz Bektaş’ı Basmane’de görünce sevindim. Sedef-Muzafer Tunçağ’ların misafiri Cengiz Bektaş’la Altınpark’tan havralara uzanan aksta kısa bir tarih yolculuğu yaptık. Yolda insanlar bana, birlikte yürüdüğümüz sanki tarihin içinden çıkıp günümüze gelmiş aksakallı bilge görünümlü kişinin kim olduğunu sık, sık sordular. Cengiz Bektaş’la günümüzde yapılan kötü onarımları konuştuk, “İsabey Camii’nin” taş duvarlarındaki doğal koruyucu tabakanın nasıl tahrip edildiğini anlatıp bize Mimar Sinan’nın yaptığı eserlerden örnekler verdi. Ben de, özellikle vakıf eserlerinde yapılan hatalı onarımları dile getirip, kesin kabulleri yapılmadan sıvaların çatladığını, yeni kaplanan kurşun kubbelerin su geçirdiğini, taş pencere sövelerinin çimento harcıyla sıvandığını, bilinçsiz onarımlarımlar la tarihi binaları nasıl melezleştirildiğini anlattım. Cengiz Bektaş eski İzmir sokaklarında gördüğü harabelerden etkilenmiş olacak ki “Size Kuzguncuk semtini anlatayım” dedi. Eski ve yeni halini bildiğim Kuzguncuk semti eski İzmir semtlerine örnek olabilirdi. Başta Kemeraltı olmak üzere kültür varlıklarına unutulamayacak hizmetler yapan Başkan Muzaffer Tunçağ, önümüzdeki aylarda Cengiz Bektaş’ı Kuzguncuk gerçeğini anlatması için İzmir’e davet edecek. Başta mimarlar ve mimarlık öğrencileri olmak üzere herkes bu söyleşiye katılmalı.
Tarih: 21 Haziran 2007 Kaynak: Akşam Yazan: Orhan Beşikçi
Efsane olmuş bir otelin yeniden doğuş öyküsüYıl 1958... Aylardan ağustos... Türkiye''nin ilk beş yıldızlı özel sektör oteli Çınar Hotel kapılarını açar... O günden sonra da birçok tarihsel ana ve anıya evsahipliği yapar. İşte 49 yıllık geçmişi olan bu otel; 50''nci yılına yenilenerek girmeye hazırlanıyor.
Bodrum''da 1 hektarlık orman yandıBodrum''un Konacık beldesindeki ormanlık alanda henüz belirlenemeyen nedenle yangın çıktı. İhbar üzerine Konacık ve çevre beldelerden gelen itfaiye ekipleri ile yangın söndürme helikopterleri yangına müdahale etti. Yangın sırasında alevler, Ferhat Sağır''a ait 7 kişinin yaşadığı evin deposuna kadar geldi. Depoda bulunan çeşitli eşyalar yanarak kullanılamaz hale geldi. Evin bahçesinde bulunan kulübede yaşayan köpek de yangın sırasında telef oldu. Kontrol altına alınan yangında yaklaşık 1 hektarlık ormanlık alan tahrip oldu. Bodrum Kaymakamı Abdullah Kalkan ve Konacık Belediye Başkanı Mehmet Tosun da yangın bölgesine gelerek incelemelerde bulundu.
Tarih: 21 Haziran 2007 Kaynak: CNN Türk
Ahmet Nazif Zorlu, belediye başkanı olur mu?Başlığı böyle atmama, Zorlu Holding''in patronu Ahmet Nazif Zorlu neden oldu. 250 dönüm yeşil alan üzerine kurduğu Vestel City''yi gezen bir arkadaşı, "Niçin belediye başkanı olmayı düşünmüyorsun?" diye sormuş.
''Çıkmaz bulvar'' açılmayı bekliyorAdana Büyükşehir Belediyesi tarafından temeli 2003 yılında atılan, ancak önüne yapılan otoyol şehiriçi çıkışı nedeniyle ''çıkmaz bulvar'' halini alan yolun açılması için, mahalleli tarafından büyükşehir belediyesine karşı açılan dava kazanıldı.
Bodrumlu çevre düzeni planına tepkiliMuğla''nın Bodrum ilçesi Yalı beldesine bağlı Kızılağaç köyünde bir grup köylü, Bodrum Yarımadası''nın Kültür ve Turizm Koruma ve Gelişme Bölgesi ilan edilmesinin ardından hazırlanan 1/25 bin ölçekli çevre düzeni planına tepki gösterdi.
Pendik''te ölüm alanı yaşam alanına dönüştüPendik''te önce taş ocağı, kapatılmasının ardından da gölet haline dönüşen ve 2 kişinin ölümüne yol açan 221 bin metre karelik alana, 550 yataklı hastane ile spor kompleksi yapılıyor. Fevzi Çakmak Mahallesi''nde 1980''lerde taş ocağı olarak kullanılan, taş ocağının kapatılmasından sonra da gölete dönüşen 221 bin metre karelik alan, Pendik Be-lediyesi''nce yapılan çalışmayla ıslah edildi. Pendik Belediye Başkanı Erol Kaya, taş ocağı ve gölet halindeyken 2 vatandaşın ölümüne yol açtığı gerekçesiyle bölgedeki vatandaşlarca "Ölüm Alanı" olarak bilinen yerin, ıslah çalışmalarına 1994 yılında başlandığını söyledi. Kaya, şunları kaydetti: "Göleti hafriyada doldurduk. Girişimlerimizle alanın 119 bin 27 metre karelik kısmında Anadolu Yakası''nın en büyük hastanesi olan 550 yataklı bir hastane inşa ediliyor."
Tarih: 21 Haziran 2007 Kaynak: Birgün
Kızılırmak Deltası, 2008''de doğa harikası ve kuş cennetine dönüşecekSamsun''da, Çevre ve Orman Bakanlığı tarafından ihale edilen ve Doğa Derneği İktisadi İşletmesi''nin yürütmekte olduğu Kızılırmak Deltası Yönetim Palı Alt Projesi kapsamında düzenlenen 2. İlgi Grubu toplantısının ardından, Kızıl Irmak Deltasında somut adımlar atılacağı açıklandı.
İş sağlığı ve güvenliği Başkent’te tartışılacakİnşaatlarda yaşanan kazaların önüne geçmek geçmek, iş güvenliği konusunda bilgi ve duyarlılığı artırmak amacıyla Ekim ayında İnşaat Mühendisleri Odası tarafından bir sempozyum düzenleniyor.
Koçaklar Muğla''ya da sevdalandıTarihin başkentlerinden Mardin 3. bin yılı karşılarken, tarihin valisi Temel Koçaklar da geçmiş binyılları yaşatmaya karar vermişti.
Kızılırmak suyu Başkent’e olmazAnkara’nın su sıkıntısını Kızılırmak’tan Başkent’e su getirerek aşmayı umut eden BüyükşehirBelediyesi’ne DSİ’den kötü haber geldi. DSİ yetkilileri, Başkan Melih Gökçek’in de bulunduğu bir toplantıda "Kızılırmak, Ankara’nın içme ve kullanma suyu kaynağı olamaz" uyarısında bulundular.
Nysa Antik Kenti''nde kazı çalışmasına başlanamadıAydın''ın Sultanhisar ilçesinde bulunan Nysa Antik kentte kazı çalışmalarına, sponsor bulunamadığı için başlanamadı. Ankara Üniversitesi Dil Tarih ve Coğrafya Fakültesi Öğretim Üyesi ve kazı sorumlusu Doç. Dr. Musa Kadıoğlu, gazetecilere yaptığı açıklamada, kazıların daha geniş kapsamlı yapılabilmesi için güçlü sponsorlara ihtiyaç duyulduğunu söyledi. Geniş bir alana sahip Nysa ve bağlantısı olan Akharaka''da gün ışığına yüzde 10''luk bir bölümün çıkarıldığını, bu bölümün ilçe turizmine büyük fayda sağladığını gördüklerini belirten Doç. Dr. Kadıoğlu, ancak bu yıl sponsor konusunda sıkıntı yaşadıklarını bildirdi. Doç. Dr. Kadıoğlu, kazıların Temmuz ayında başlamasının da zorlaştığını belirterek, şöyle konuştu: "Restorasyon çalışmaları için para yok. Bulursak hemen başlayacağız. Nysa''nın dünya turizminde önemli yeri var. Ne yazık ki ihmallerle kaderine bırakılmış. Böyle devam edilirse kazılar yüzyıl sürer."
Tarih: 21 Haziran 2007 Kaynak: Zaman
Çilek Mobilya, tasarım ödülüne adayÇocuk ve gençlerin odalarını süsleyen İnegöl merkezli Çilek Mobilya, Avrupa Tasarım Yönetimi Ödülleri''ne (DMEA) aday gösterildi. AB üyesi ülkelerden Avrupalı işletmelerin ve kurumların aday gösterildiği ödüllere, AB İş Geliştirme Merkezi (ABİGEM) tarafından Türkiye''de kendi alanında aday gösterilen sadece Çilek oldu. Çilek Genel Müdürü Muzaffer Çilek, "Dünya markaları ile aynı yarışmada olmaktan büyük mutluluk duyuyoruz." dedi.
Tarih: 21 Haziran 2007 Kaynak: Zaman
Göknel su paniğindeİSKİ’nin eski Genel Müdürü Ergun Göknel ’su paniği’ yaşıyor: "Çırpınıyorum. İstanbul kritik noktaya geliyor. Bizim idareler işin farkında değiller. 1990’da ben bu sıkıntıyı dehşetle yaşadım; hem o zaman İstanbul’un nüfusu daha azdı." İSKİ’nin bir kriz yönetimi bulunmadığını, çalışmaların yetersiz kaldığını iddia ediyor. "İstanbul temmuz, ağustos ve eylülden sonra asıl felaketi 2008’de yaşayacak" diyor. Büyükşehir ve İSKİ’nin açıklamalarının aksine İstanbul’a günde 2.5 milyon metreküp su verilmediğini öne sürerek şöyle konuşuyor: "Ne yazık ki, İstanbul’da hiçbir şekilde su tasarrufu yapılmamaktadır. Öyle söylendiği gibi Melen’den Ömerli’ye su aktarılması, İstanbul’un su sıkıntısına çare olmaz. Çünkü İstanbul nüfusunun üçte ikisi Avrupa yakasında bulunmaktadır... Ömerli’den Avrupa yakasına su bugünkü 1000 mm çapında boru ile verilmektedir. Bu borunun kapasitesi bellidir, daha fazla su nakletme olanağı da yoktur." Çözüm; "Hálá acil bir kriz yönetimi kuramadılar. İnsanlar birbirini su için boğazlayacak... Uyarıyorum, lütfen ne yaptıklarını açıklasınlar." (İSKİ Genel Müdürü Mevlut Vural’ın açıklamaları yarın...)
Tarih: 21 Haziran 2007 Kaynak: Hürriyet Yazan: Yalçın Bayer
TOKİ Eskişehir''de yeni bir kasaba kuruyorEskişehir Odunpazarı Belediye Başkanı Burhan Sakallı, Eskişehir''de planlanmış tek toplu konut alanı olan Ihlamurkent''in aynı zamanda kent tarihinde üretilen en büyük konut projesi olduğunu söyledi.
Balık çiftlikleri hálá yerindeÇevere ve Orman Bakanı Osman Pepe bu yılın başında halka söz veriyor. Yazılı ve sözlü açıklamalarında şunu söylüyor: "Balık çiftlikleri 13 Mayıs’ta kaldırılacak, başka yerlere taşınacaktır". Söz veriyor, çünkü balık çiftlikleri turizme en büyük darbeyi vuruyor, çevreyi müthiş kirletiyor, köpek balıklarının çekim merkezi oluyor. Dünyada pek çok yerde var, ama açık denizlerde. Bizde, turizmin merkezinde, koku ve pislik eşliğinde. O nedenle, balık çiftliklerinin kaldırılma kararı alınıyor. Bakan Pepe, 13 Mayıs’ı son gün olarak ilan ediyor. Bugün 21 Haziran. Aradan bir ayı aşkın süre geçiyor. Çiftlikler hala yerinde. Bakan Pepe’nin sözü yerlerde.
Tarih: 21 Haziran 2007 Kaynak: Hürriyet Yazan: Yalçın Doğan
TOKİ Romanlara site yapacakKocaeli Büyükşehir Belediyesi ve Bekirpaşa Belediyesi, gecekonduda yaşayan Romanlar için Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ) ile birlikte bir toplu konut projesi inşa edecek.
Kayseri terminali pazarlıkla satılacakKayseri Büyükşehir Belediyesi''nin satışa çıkardığı terminal yeri arsasının satışı pazarlığa kaldı. Hacısaki Mahallesi''nde bulunan 40 bin metrekarelik merkezi iş alanı arsasının satışı için ihale düzenlendi. 22 milyon YTL tahmini bedelli ihaleye katılan firmalardan Eskihisar Yatırım 22.5 milyon YTL, Truva Gayrimenkul 27.25 milyon YTL, Tesco Kipa Yatırım da 23 milyon YTL teklif verdi. Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili ve ihale komisyonu başkanı Mehmet Büyükbaş, tekliflerin yeterli olmadığını belirterek ihalenin 27 Haziran''da pazarlık usulüyle yeniden gerçekleştirileceğini kaydetti. Büyükşehir Belediyesi''nin Osman Kavuncu Bulvarı Şeker Fabrikası yanında yaptırdığı yeni terminal binasının inşaatı halen sürüyor.
Tarih: 21 Haziran 2007 Kaynak: Milliyet
Bir de uzmanına kulak verelimTempo Dergisi, bugün piyasaya çıkan sayısında ilginç bir iş yaptı ve "gündelik yaşam filozofu" Alain de Botton’a, İstanbul’dan bazı fotoğraflar göndererek yorumlattı.
Cezaevinde şenlik varMimarlar Odası Ankara Şubesi, 18 ile 30 Haziran tarihleri arasında Ankara Ulucanlar Cezaevi’nde etkinlikler düzenledi.
Boğaziçi Köprüsü yayalara açılıyorİstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Boğaziçi Köprüsü’nden yaya geçişlere izin verip, Asya’dan Avrupa’ya yaya olarak geçenleri sertifikalandıracaklarını söyledi. Yaya geçişiyle ilgili Bayındırlık Bakanlığı’na başvurduklarını açıklayan Topbaş, "Bunun turizm açısından dünyayı önemli şekilde etkileyeceğini düşünüyoruz" dedi. Topbaş, Alman Yeşiller Partisi Eşbaşkanı Claudia Roth’un Boğaziçi Köprüsü’ndeki "Asya’ya hoş geldiniz" tabelasının sökülmesi istemiyle ilgili soruya da, "Bu şehrin bir güzelliği var. İki kıta üzerinde yerleşmiş bir şehirde yaşıyoruz. Gerçek olan bir şeyi ’Ne derler ki’ düşüncesiyle kaldıramayız. Boğaziçi Köprüsü’nden yaya geçişlerine izin verip, Asya’dan Avrupa’ya geçenleri sertifikayla ödüllendirmeyi düşünüyoruz. Sertifikaya, ’Bundan sonraki yaşamınız mutlulukla geçecek’ yazabiliriz. Bayındırlık Bakanlığı’ndan bunu talep ettik, bize izin verdiklerinde başlayacağız" yanıtını verdi.
Tarih: 21 Haziran 2007 Kaynak: Hürriyet Yazan: Hasan Ay
Hollandalı ZevkiUluslararası üne sahip dört konuşmacı, Design Indaba’yla Hollandalı köklerini ve tasarımla ilgili görüşlerini paylaştılar.
Design Indaba’dan Güney Afrika’da Alternatif Ev ProjesiDesign Indaba’nın (D.I) onuncu kuruluş yıldönümünü kutlamak için, en iyi tasarımları farklı bir proje düzeninde sergilemek için bir seri özel proje başlatılıyor. Bu projeler Design Indaba 10x10’lar olarak adlandırılacak ve D.I mezunlarını başkalarının yararı için bir marka imajı yaratmak üzere biraraya getirecek.
Takvim
<<Haziran 2007>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30  
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.