Haberler

22 Haziran 2010, Salı

Buildist Zirveye OturduBuildist Zirveye OturduClarion Survey ve Arkitera Mimarlık Merkezi işbirliğinde 30 Eylül - 3 Ekim 2010 tarihlerinde gerçekleşecek olan Buildist Yapı Malzemeleri Fuarı''nın ikinci tanıtım toplantısı İstanbul''un en yüksek binası olan İstanbul Sapphire''de gerçekleşti. Özlem Gürses''in sunuculuğu yaptığı geceye mimarlık, yapı - malzeme dünyasından ve basından çok sayıda kişi katıldı. Katılımcılar, Sapphire''in 54. katında büyüleyici bir manzarası eşliğinde Buildist Yapı Malzemeleri Fuarı hakkındaki gelişmelerden haberdar oldular. Haberin Devamı
En büyük Skatepark Bursa`da açılıyorEn büyük Skatepark Bursa`da açılıyorBüyükşehir Belediyesi, paten, kaykay ve bmx sporlarının yapılabileceği Türkiye`nin en büyük Skatepark`ını Kaplıkaya Cazibe Merkezi`ndeki yaklaşık 2 bin metrekare alan üzerine inşa etti. Hummalı bir çalışmanın ardından kısa sürede tamamlanan tesis bugün hizmete açılıyor.
Uluyol`a katlı otoparkUluyol`a katlı otoparkOsmangazi Belediyesi kent içi trafik yoğunluğunun yaşandığı Uluyol Caddesi üzerine katlı otopark yapıyor.
Binalara enerji kimliğini 17 şirket verecek, inşaatçılar "sayı yetersiz" diyor Binalara enerji kimliğini 17 şirket verecek, inşaatçılar "sayı yetersiz" diyor Binaların ısıtma, soğutma ve aydınlatma maliyetleri ile ısı yalıtımı durumlarını gösteren enerji kimlik belgesi 1 Temmuz 2010 tarihinden itibaren yeni binalar için zorunlu oluyor. Buna göre artık enerji belgesi olmayan bina ve daireler alınıp satılamayacak, hatta kiraya da verilemeyecek. Eski binalar için de 2017 yılına kadar geçiş süreci tanındı.
Karpaz ve Girne WorkshopKarpaz ve Girne Workshop7-15 Haziran 2010 tarihleri arasında, Girne Amerikan Üniversitesi Mimarlık Fakültesi bir workshop''a ev sahipliği yaptı.
İstanbul''un Son Akciğerleri Çalıklar''a Sermaye Olacakİstanbul''un Son Akciğerleri Çalıklar''a Sermaye OlacakBaşbakan Tayyip Erdoğan''ın damadı Berat Albayrak''ın Genel Müdürlüğünü yaptığı Çalık Holding bünyesindeki Çalık Grubu, Başbakanlık''a bağlı Toplu Konut İdaresi''nden (TOKİ) 2006 yılında satın aldığı boğaz manzaralı yeşillik araziyi, sonunda ‘hakkınca'' değerlendirebilecek.
Yaz Sıcağına Çözüm: Buz Müzesi Deneyimi Yaz Sıcağına Çözüm: Buz Müzesi Deneyimi Geçtiğimiz aylarda Forum İstanbul''da açılan Magic Ice (Buz Müzesi) Forum İstanbul''da açıldı. Projenin müelliflerinden Çağla Akyürek Elmas ile görüşerek proje hakkında bilgi aldık.
İstanbul''a BM ofisi açılıyor İstanbul''a BM ofisi açılıyor İstanbul, BM Nüfus Fonunun (UNFPA) Doğu Avrupa ve Orta Asya Bölge Bürosuna evsahipliği yapacak.
Havalimanında itfaiye binası çatısı çöktü: 3 işçi yaralı Havalimanında itfaiye binası çatısı çöktü: 3 işçi yaralı Atatürk Havalimanı''nda yapımı süren Devlet Hava Meydanları İşletmesi''ne (DHMİ) ait yeni itfaiye binasının yanındaki garaj amaçlı kullanılan atölye binasının uzay çatısı çöktü. Enkaz altında kalan üç işçi yaralandı. Yaralı işçiler DHMİ''ye ait ambulansla Bakırköy Devlet Hastanesi''ne götürüldü.
Tarih: 22 Haziran 2010 Kaynak: Radikal
Timsah Arena`nın arazi sorunu çözüldüTimsah Arena`nın arazi sorunu çözüldüBüyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Velodrom`daki 28 bin metrekarelik alanın kamulaştırılması için Paşa Çiftliği sahiplerinden Ali Muhittin Dinçsoy ile anlaştı.
Adnan Menderes''e çevre dostu ödülüAdnan Menderes''e çevre dostu ödülüTAV''ın işlettiği Adnan Menderes Havalimanı Dış Hatlar Terminali, Avrupa Uluslararası Havalimanları Konseyi tarafından ‘Eko-Yenilik Ödülü''ne layık görüldü.
Yıkımla yasal suç işlendiYıkımla yasal suç işlendidenizli20.net olayla iligili şok bilgiye ulaştı. Proje mimarının Kız Meslek Lisesi''nin tümünün yıkılması için onayı yok. Bu yüzden suç. Bu gelişmeyle yıkıma yargı yolu açıldı.
Nilüfer Deresi''nin temiz suyu sanayiciye tasarruf ettirdiNilüfer Deresi''nin temiz suyu sanayiciye tasarruf ettirdiBursa Ticaret ve Sanayi Odası Organize Sanayi Bölgesi (BOSB), hem atık su deresi haline gelen Nilüfer Deresi''ne hem de sanayiciye can suyu oldu. BOSB, kurduğu tesis ile suyu arıtarak sanayinin kullanımına sunuyor, su kullanıldıktan sonra tekrar arıtılarak yatağına bırakılıyor.
Tarih: 21 Haziran 2010 Kaynak: Referans Yazan: Enis Tayman
Almanya''nın kültür başkenti sanayiden kültüre terfi etmiş Almanya''nın kültür başkenti sanayiden kültüre terfi etmiş Gittik, gördük, gezdik... Ağır sanayi şehrinden 2010 Avrupa Kültür Başkentliğine uzanan Almanya''nın Ruhr bölgesi kimliğini değiştiriyor.
Rami Kışlası, müze ve kütüphane oluyorRami Kışlası, müze ve kütüphane oluyorSultan 3. Mustafa döneminde yaptırılan tarihi Rami Kışlası''nda yenileme...
Disneyland gibi Harry Potter parkıDisneyland gibi Harry Potter parkıHarry Potter hayranlarına müjdeli haber. ABD''nin Florida eyaletinde inşa edilen "Harry Potter''ın Büyülü Dünyası" eğlence parkı önceki gün görkemli bir törenle açıldı.
Sevil: Park Tower beş yıldızlı otel olacakSevil: Park Tower beş yıldızlı otel olacakİmar plan değişikliği mahkemece iptal edildiği için inşaatı durduran Sevkon Gayrimenkul Geliştirme Şirketi Yetkilisi Sevil, "Dünyanın en büyük otel zinciriyle anlaştık" dedi.
Ormanları güneş enerjisi kurtaracakOrmanları güneş enerjisi kurtaracakÇevre ve Orman Bakanlığı Orman-Köy İlişkileri Genel Müdürlüğünün (ORKÖY) orman köylülerine yönelik ''Güneş Enerjili Su Isıtma Sistemi Projesi'' ile bugüne kadar 10 bin 610 hektar ormanlık alanın kesilmekten kurtarıldığı belirtildi.
Bir mucize gerçekleşti Bir mucize gerçekleşti Bir mucize gerçekleşti Afyonkarahisar''da bir kazıda bulunup yağmalanan Tatarlı Tümülüsü Mezar Odası restorasyondan sonra nihayet yurda döndü, bakalım bu sefer ne kadar dayanacak.
Metruk Evleri, yaşam alanına dönüştürdülerMetruk Evleri, yaşam alanına dönüştürdülerEskişehir''de uzun yıllar kaderine terk edilen ve pek çoğu metruk hale gelen tarihi evlerin bulunduğu merkez Odunpazarı ilçesi, son yıllarda yapılan çalışmalarla yeniden hayat buldu, turistlerin ilk uğrak yerlerinden biri oldu.
"Bayındır''ı Küçük Menderes zehirliyor""Bayındır''ı Küçük Menderes zehirliyor"Bayındır Belediye Başkanı Mehmet Kertiş, kirlilik oranı sanayi ve evsel atıklarla her geçen gün artan nehrin, ilçede çiçekçilik başta olmak üzere tüm tarımsal üretimi olumsuz etkilediğini söyledi.
Floyd Bennett Field: Boş Arazide RekreasyonFloyd Bennett Field: Boş Arazide RekreasyonNew York''taki pek çok park, kamusal alanın iki büyük atasının izlerini taşır: Frederick Law Olmsted ve Robert Moses. Teorisyen Galen Cranz''a göre onların büyük ölçüdeki etkisi sayesinde, kent parkları ya bir "eğlence yeri" ya da bir "rekreasyon tesisi" olmaya eğimlidir. Floyd Bennett Field ikisi de değil. Kentin kenarında bataklığın üzerine kurulmuş eski bir uçak pistine yapılmış olan Floyd Bennett Field, tipik bir parktan çok TS Eliot''un Wasteland''ına benziyor.
İzmir Limanı''na devlet yatırım elini uzatıyorİzmir Limanı''na devlet yatırım elini uzatıyorÖzelleştirme süreci başarısızlıkla sonuçlanan İzmir Limanı''nın geliştirilmesi için devlet kesenin ağzını açıyor. 5 yıl için 300 milyon dolarlık yatırım öngörülüyor.
''Konut kredisi faizleri gelir vergisinden düşülmeli''''Konut kredisi faizleri gelir vergisinden düşülmeli''ISTANBUL REstate Gayrimenkul Fuarı, konut sektörünün sorunlarını gün ışığına çıkardı.
1 Temmuz''dan itibaren zorunlu!1 Temmuz''dan itibaren zorunlu!''''Enerji Kimlik Belgesi'''', binanın görünür yerine asılacak.
İstanbul''da trafik çıldırtacakİstanbul''da trafik çıldırtacakGeçen yıl taşarak 30 kişinin ölümüne yol açan Ayamama Deresi genişletiliyor. 40 gün sürecek olan çalışmalar sırasında E-5 ile TEM bağlantı yolunun bir şeridi trafiğe kapanacak.
Buca''daki kaçak yapılar yıkılıyorBuca''daki kaçak yapılar yıkılıyorİzmir Büyükşehir Belediyesi ve Buca Belediyesi''nin ortaklaşa yaptığı çalışma dahilinde orman alanlarındaki kaçak yapıların yıkımına başlandı. 2 belediyenin katkısıyla oluşturulan yıkım ekipleri, İzmir-Aydın Otobanı''nın üst tarafından Gaziemir Kavşağı ile Kaynaklar Kavşağı arasında kalan ormanlık alanda bulunan 200''e yakın ev, ahır, baraka ve dağ evini ortadan kaldırmak için çalışma başlattı. Farklı büyüklükte toplam 51 yapının ilk etapta yıkımına başlanırken, geriye kalanların ise program dahilinde en kısa zamanda yıkımının gerçekleştirileceği ifade edildi. Buca Belediye Başkanı Ercan Tatı, alanın büyükşehir beledediyesi katkılarıyla dev rekreasyon alanı olarak planlanacağını, kısa zamanda bunun için çalışmalara başlanacağını ifade etti.
Tarih: 21 Haziran 2010 Kaynak: Yeni Asır Yazan: Fatih Yapar
Hoşap''ta görüntü kirliliğine sonHoşap''ta görüntü kirliliğine sonTarihi Hoşap Kalesi''nin sit alanı içerisinde bulunan ve kötü bir görüntü arz eden yaklaşık 40 civarındaki evin başka bir yere nakledileceği belirtildi. Vali Kraloğlu, "Biz muhtarımızla, vatandaşlarımız ile oturup insanlarımızı kesinlikle mağdur etmeden çözüm üretmemiz lazım" dedi.
Hasankeyf''e TOKİ şantiyesiHasankeyf''e TOKİ şantiyesiHasankeyf''e TOKİ şantiyesi 1978 yılında 1.derece sit alanı ilan edilen Batman''a bağlı Hasankeyf antik kentinin SİT alanının etkileşim çevresine inşa edilecek konutlar için şantiye çalışmasına başlanıldı.
"Denizkondu" My Fantasy yeniden marinaya çekildi"Denizkondu" My Fantasy yeniden marinaya çekildiArmatör Sadıkoğlu''nun 800 metrekarelik yatı, bir ay Bozburun kıyılarında gezdikten sonra Marmaris''in Orhaniye köyündeki marinaya çekildi. Dev teknede liman başkanlığı inceleme yapacak.
Çevreyolu 8 km uzuyorÇevreyolu 8 km uzuyor51 kilometre olan çevreyolu Menemen girişindeki Koyundere''ye kadar devam edecek. Çalışmalar ise Temmuz ayında başlayacak.
Artık burada kalı‘caz''Artık burada kalı‘caz''Geçtiğimiz günlerde Nişantaşı''nda açılan Jazz Hotel tamamen caz temasına uygun tasarlanmış. Bu butik otelin dekorasyonundan kurabiyelerine kadar her yerde caz var. Hatta personel bile notalı kravat takıyor.
Uzunçarşı tarihi kimliğini geri kazanacakUzunçarşı tarihi kimliğini geri kazanacakUzunçarşı esnafını ziyaret ederek esnafın sorunlarını dinleyen Büyükşehir Belediye Başkanı Zeki Toçoğlu, Uzunçarşı''nın tarihi kimliğini geri kazandıracak bir çalışma yapmayı planladıklarını söyledi.
Kent ulaşımında sancılı dönem yarın başlıyorKent ulaşımında sancılı dönem yarın başlıyorİzmir''in şehir içi ulaşımda iki önemli arteri olan İnönü Caddesi ve Gazi Bulvarı yarın gece saat 24.00''ten itibaren araç trafiğine kapatılacak.
İzmir''in "büyük çevre yatırımı" sürüyor : Elde var 9 İzmir''in "büyük çevre yatırımı" sürüyor : Elde var 9 İzmir Büyükşehir Belediyesi, 6.5 milyon liralık Kemalpaşa ile 7 milyon liralık Aliağa arıtmalarını da tamamlayarak deneme işletimine aldı. Böylelikle Büyükşehir tarafından yapılan 9. arıtma da hizmete girmiş oldu. 622 bin 500 kişinin evsel atığını arıtma kapasitesine sahip bu tesisler için tam 48 milyon 218 bin liralık yatırım yapıldı.
Ali Sami Yen ihalesinde son karar!Ali Sami Yen ihalesinde son karar!Aşçıoğlu Grubu''nun kazandığı ihaleyle ilgili sonucu TOKİ Başkanı açıkladı.
Mimarlığın "Baba"larıMimarlığın "Baba"larıHer yıl Haziran ayının 3. haftası Babalar Günü olarak kutlanıyor. Mimarlığın "baba"ları bazen gerçekten mimarların babaları da olabiliyor. Dünya çapında tanınan mimarlardan Albert Speer ve oğlu Albert Speer Jr., Jørn ve oğlu Jan Utzon, Frank Lloyd Wright ve oğlu Lloyd Wright, Bernard Tschumi ve babası Jean Tschumi, Álvaro Siza Vieira ve oğlu Álvaro Leite Siza Vieira, ülkemizden Neşet ve oğlu Emre Arolat, Behruz ve oğlu Can Çinici, Ahmet Can ve oğlu Orçun Ersan, Şandor ve kızı Tülin Hadi, Doğan Hasol ve kızı Ayşe Hasol Erktin, Aytaç ve oğlu Ali Manço, Hayati ve oğlu Murat Tabanlıoğlu, Atilla ve oğlu Cem Yücel ilk akla gelenlerden. Arkitera Mimarlık Merkezi olarak tüm babaların Babalar Günü''nü kutlarken "baba mesleği"ni seçenleri araştırdık.
Kuşadası arkeoloji günleri 2010 başladıKuşadası Profesyonel Turist Rehberleri Derneği''nin (KURED) düzenlediği Arkeoloji Günleri 2010 Efes Antik Kent gezisi ile başladı. Kuşadası, İstanbul ve İzmir''den gelen rehberlere antik kenti gezdiren Kazı Başkanı Avusturyalı Arkeolog Sabine Ladstatter ören yerini en son bilimsel veriler ışığında anlattı. Gezi konferansa katılan rehberler de 5 saat boyunca not tutarak, fotoğraf çekti. KURED Başkanı Ali Karapınar, turistleri gezdirirken verdikleri bilgilerin en yeni bulguları yansıtan bilimsel açıklamalar olması ve rehberler arasında anlatım birliği sağlanması için üç senedir Arkeoloji Günleri düzenlediklerini açıkladı.
Beykoz''un sorunlarına akademik çözümBeykoz''un temel sorunlarını akademik yönden tespit etmek ve çözüm yolları bulmak amacıyla Beykoz Belediyesi ile Yıldız Teknik Üniversitesi arasında protokol imzalandı. İmza töreninde konuşan Rektör Prof. Dr. İsmail Yüksek, geçmişe dayanan mülkiyet, imar ve çarpık yapılaşma sorunlarının çözümü için belediyeye destek vereceklerini söyledi. Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek "Beykoz''un dokusunu ve mevcudunu bozmadan, vatandaşlarımız mağdur olmadan ne tür çalışmalar yapabileceğimizi, bu yönde arkadaşlarımızın fikirlerini ve çalışmalarını alacağız" dedi
Tarih: 22 Haziran 2010 Kaynak: Sabah
İzmir çorba gibi! Hatay-Üçkuyular metro hattı inşaatı, ölçüsü şimdiden kestirelemeyecek biçimde, ciddi olarak başlatıldı.
''Deprem 2010-2014 yılları arasında olabilir''Prof. Dr. Işıkara, olası bir İstanbul depreminin 2010-2014 yılları arasında meydana gelebilme olasılığının halen geçerli olduğunu söyledi.
İzmir Limanı''na 450 milyon liralık yatırımUlaştırma Bakanı Binali Yıldırım, İzmir Limanı''nın yıllardan beri özlenen gelişim programının hayata geçirileceğini bildirdi.
Seferihisar''da Teos Marina açıldı‘Türkiye''nin ilk yavaş şehri'' unvanına sahip Seferihisar''a bağlı Sığacık Köyü kıyısındaki Teos Marina hizmete girdi.
Ağaç dostu Güral Premier Tekirova açıldıGüral Porselen''in, Güral Vitrifiye, Club Alibey Belek''ten sonra en son yatırımı olan Güral Premier Tekirova hizmete girdi. Osmanlı ve Selçuklu mimarisiyle 200 dönüm arazide açılan otel 110 milyon TL yatırımla tamamlandı.
Çevreye en duyarlı havalimanı Adnan MenderesTAV İzmir, Adnan Menderes Havalimanı Dış Hatlar Terminali''nde gerçekleştirdiği çevre dostu projeleri ve başarılı ekolojik uygulamaları ile Avrupa Uluslararası Havalimanları Konseyi (ACI Europe) tarafından bu yıl ilk kez verilen "Eko-Yenilik Ödülü''ne" layık görüldü.
Basın Ekpres Yolu Ayamama Deresi yatağında imarsız yapılar yıkıldıBasın Ekpres yolu Ayamama deresi yatağında bulunan Evkur''un imarsız bölümleri İstanbul Büyükşehir Belediyesi ekiplerince yıkıldı.
TOKİ evlerine "gömme dolap" teklifi Çankaya Üniversitesi''nde öğrenim gören bir grup iç mimarlık öğrencisi, Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ) tarafından Ankara-Mamak''ta yapımı tamamlanan konutlarda incelemelerde bulundu.
İstanbul Viyana ile çok yönlü işbirliğine gidiyorİstanbul Büyükşehir Belediyesi ile Viyana Belediyesi arasında ulaşım, çevre, eğitim, sağlık, turizm, kültür, sanayi ve ticaret alanlarında işbirliği yapılmasını öngören protokol, Büyükşehir Belediye Meclisi''nde onaylandı.
"Işık Salı" projesi 23 Haziran''da Haliç''te Avusturyalı ışık sanatçısı Waltraut Cooper''ın ''Işık Salı'' isimli projesi, İstanbul Deniz Otobüsleri AŞ''nin (İDO) teknik desteğiyle 23 Haziran-1 Aralık tarihleri arasında Haliç Kültür ve Kongre Merkezi''nde sergilenecek.
Otel satışından gelen 208 milyon TL Başakşehir metrosuna aktarıldı Açılışı 1 yıl geciken Başakşehir metrosu inşaatındaki işler Başbakan''ın talimatıyla hızlandı. Malî sıkıntı yüzünden durma noktasına gelen metro çalışmalarında kaynak, Büyükşehir Belediyesi''nin geçen nisan ayında sattığı Hyatt Otel''den geldi. 208 milyon TL tutarındaki rakam, metro yapımına aktarıldı. Raylı sistemde 2011 yılı Mart-Nisan aylarında yolcu taşınmaya başlanılacak.
"Kentsel Dönüşüm Değil Kentsel Talan"TMMOB Şehir Plancıları Odası Genel Başkanı Necati Uyar, 1 yıldır gündemde olan 5393 sayılı Belediye Kanunu''nun yasalaşmasına ilişkin yazılı açıklama yaptı.
İnşaatçıların Bakan Ergün''den bir ricası var!TMF Genel Başkanı, Başkan Vekili ve federasyon yönetim kurulu üyeleri, 10 maddelik sorun ve talep bildirgesini Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün''e sundu.
İzmir Limanı''na 450 milyon liralık yatırımUlaştırma Bakanı Binali Yıldırım, İzmir Limanı''nın yıllardan beri özlenen gelişim programının hayata geçirileceğini bildirdi.
Takvim
<<Haziran 2010>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
  1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30        
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.