Haberler

22 Mayıs 2011, Pazar

Sahnede "yeşil enerji"Sahnede "yeşil enerji"Dünya İklim Konseyi''nin Berlin''de tanıtılan özel raporuna göre, 2050 yılında enerjinin %75''i yenilenebilir kaynaklardan karşılanacak.
Değişen yaşam stili, konut alımını etkiliyorDeğişen yaşam stili, konut alımını etkiliyorÇocukluk yıllarında, mahalle aralarını oyun sahası olarak kullanan orta yaş grubunun günümüzdeki trafik yoğunluğu, gürültü kirliliği, nüfus artışı ile aile fertlerinin olası saldırılara maruz kalma gibi korkuları, müteahhitlerin konut projelerini şekillendiriyor.
Yasak Şehir''e eğlence kulübüYasak Şehir''e eğlence kulübüÇin''in Ming ve Çing hanedanlarına ev sahipliği yapan Yasak Şehir''in içinde, üye olmayanın giremeyeceği özel bir eğlence kulübü kuruluyor.
Ucube''nin onuncu parçası kesildiUcube''nin onuncu parçası kesildiKars''taki ''İnsanlık Anıtı''nın onuncu parçası kesildi.
Soruşturma onu engellemiyorSoruşturma onu engellemiyorDilovası''nda araştırma yapıp anne sütü ve bebeklerin dışkısında ağır metaller tespit ettiğini kamuoyuna duyuran Prof. Dr. Hamzaoğlu''nun hakkında açılan soruşturma tepkilere yol açtı.
Depremden daha tehlikeliDepremden daha tehlikeliKütahya merkeze bağlı Gümüş Köy yakınlarında bulunan Eti Gümüş A.Ş''ye ait sulama barajında meydana gelen göçüğün ardından siyanür tehlikesi yaşanmıştı. Yıldızlar Holding Çevre Etki Değerlendirme (ÇED) Grup Başkanı Sertaç Nuri Gücüyener, Simav ilçesinde meydana gelen deprem sonucunda Kütahya merkeze bağlı Gümüş köyü yakınındaki siyanürlü su bulunan atık barajlarında herhangi bir sızma, çatlak ya da benzeri bir sorun bulunmadığını söyledi.
Avrupa''nın gözde havalimanı Sabiha GökçenAvrupa''nın gözde havalimanı Sabiha GökçenDünyanın en büyük havacılık ve analiz sitesi olan "anna. aero", İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı''nı Avrupa''da yolcu trafiğini en fazla arttıran havalimanı seçti.
100 metrede satış100 metrede satışZeytinburnu''nda inşa edilen "OnaltıDokuz İstanbul" projesinde isteyen müşterilere vinç yardımıyla 100 metre yüksekliğe çıkarılarak manzarasına göre daire seçme olanağı sunuluyor.
Rüzgar can da alabilirdi okulla yetindiRüzgar can da alabilirdi okulla yetindiCizre''nin Bozalan Köyü''ndeki prefabrik okulu şiddetli esen rüzgar yıktı. 150 öğrenciyle ilgili olası kötü haberi ise rüzgarın geceyi seçmesi engelledi!
Ruslar ''çılgın proje''ye engel değil destek olurRuslar ''çılgın proje''ye engel değil destek olurRusya''nın turizm başkenti St. Petersburg''da Crowne Plaza otelinin açılışını gerçekleştiren Rönesans Holding''in Yönetim Kurulu Başkanı Erman Ilıcak, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan''ın açıkladığı ''çılgın proje'' Kanal İstanbul''un ve yeni kentlerin kendisini heyecanlandırdığını söyledi.
5.9 paniği5.9 paniği12 il, merkezi Kütahya''nın Simav ilçesi olan 5,9''luk depremle sarsıldı. Kütahya''da bazı binaların zarar gördüğü, depremin kırsal bölgelerdeki etkisi konusunda sağlıklı bilgi alınamadığı belirtildi.
''Deprem riskine rağmen nükleer büyük hata''''Deprem riskine rağmen nükleer büyük hata''Avrupa Parlamentosu (AP) Yeşiller Grubu Eşbaşkanı Rebecca Harms, Türkiye''de deprem riskine rağmen nükleer santral inşa etmenin büyük bir hata olduğunu öne sürerek, ''''Nükleer atıkların imha edilmesi ise mümkün değil. Bu yüzden nükleer enerjiye ''hayır'' diyoruz'''' dedi.
NASA''nın derdi "çöp"NASA''nın derdi "çöp"Uzayın boşluğundaki çöpler artık NASA''nın sorunu...
Ankara metro çalışmaları başlıyorAnkara metro çalışmaları başlıyorAnkara Büyükşehir Belediyesi tarafından Ulaştırma Bakanlığı''na devredilen metro hatlarının elektro-mekanik sistemi çalışmaları, 21 Mayıs Cumartesi günü törenle başlayacak.
Mardin ''taşıyla'' yeniden inşa edilecekMardin ''taşıyla'' yeniden inşa edilecekMardin, UNESCO listesi için kolları sıvadı. 100 milyon TL''lik ''kentsel dönüşüm projesi'' ile tarihi dokuya aykırı 1.440 yapı yıkılacak.
Laodikya Alman basınındaLaodikya Alman basınındaDenizli merkeze bağlı Eskihisar Mahallesi yakınlarındaki Laodikya Antik Kenti''nde yapılan kazı çalışmaları, Alman Der Tagesspiegel Gazetesi''nce okurlarına ''''Türkiye''de keşfedilen antik kilise'''' başlığıyla duyuruldu.
Yeni transfer Karim RashidYeni transfer Karim RashidMarka bilinirliğini artırmak için ünlü sporcu ve takımlara sponsor olan THY şimdi de dünyaca ünlü tasarımcı Karim Rashid ile görüşüyor. Bu arada Rashid, THY dışında başka markalardan da teklif aldığını söyleyerek, "Türkiye özellikle tekstil alanında çok önemli bir potansiyele sahip. Ancak bu potansiyeli yurtdışında marka olma adına kullanamıyor. Bir Türk markasının dışarıya açılması konusunda yardımcı olmak isterim" dedi. Rashid, Türkiye''de rakı bardağı, otel ve restoran tasarlamak istediğini de açıkladı.
Yapılan kazılar Alman basınındaYapılan kazılar Alman basınındaLaodikya Antik Kenti''nde yapılan kazı çalışmaları, Alman Der Tagesspiegel Gazetesi''nce okurlarına ''''Türkiye''de keşfedilen antik kilise'''' başlığıyla duyuruldu.
Kapadokya''da yıkımKapadokya''da yıkımKapadokya''da Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay''ın peribacalarına yakın olması nedeniyle yıkılmasını istediği bina, inşaat aşamasında yıkıldı.
Alkumru''ya 465 milyon $ yatırdı 10 bin kişiye istihdam sağladıAlkumru''ya 465 milyon $ yatırdı 10 bin kişiye istihdam sağladıİnşası 36 ay gibi rekor bir sürede tamamlanan Alkumru Barajı hizmete girdi.
Ankara-Konya hattında 220 km hıza ulaşıldıAnkara-Konya hattında 220 km hıza ulaşıldıTest sürüşleri devam eden Ankara-Konya Yüksek Hızlı Tren hattında 220 kilometre hıza ulaşıldı. Hatta 275 kilometreye kadar deneme yapılacak.
İstanbul''un 22 Yıllık Hayaletine İzin Çıktıİstanbul''un 22 Yıllık Hayaletine İzin Çıktı1989 yılında Taksim Gümüşsuyu''nda yükselmeye başladı ancak imara aykırılık ve şehrin siluetini bozacağı gerekçeleriyle 1994''te yapımı durduruldu. Sürmeli Grubu tarafından 1600 yatak kapasiteli dev bir proje olarak planlanan otelin mahkeme kararıyla binanın yan taraftaki Alman Konsolosluğu''nun yüksekliğini aşan katları yıkıldı. Mevcut haliyle inşaatı tamamlamaya yanaşmayan Sürmeli, projeyi 2005 yılında 34.5 milyon dolara Boğaziçi Holding''e sattı.
Güvenli Türkiye, ingilizler''in tercihi olduGüvenli Türkiye, ingilizler''in tercihi olduTürkiye''de konaklama güvenliğin artması ingilizlerin tercih sebebi.
Fukuşima''yı işleten şirketten rekor zararFukuşima''yı işleten şirketten rekor zararJaponya''daki depremde zarar gören Fukuşima nüklere santralini işleten Tepco rekor zarar açıkladı. Şirketin Yönetim Kurulu Başkanı Shimizu istifa etti.
Eski Ermeni Kilisesi şimdi bir kültür merkeziEski Ermeni Kilisesi şimdi bir kültür merkeziEski Ermeni Kilisesi şimdi bir kültür merkezi 2010 Ajansı''nın desteğiyle restore edilen Vortvots Vorodman Ermeni Kilisesi, 15 haziranda kültür merkezi olarak açılıyor.
Çimento sektörü 100''üncü yılını kutladıÇimento sektörü 100''üncü yılını kutladıSektör 100''üncü yılında üretim kapasitesini 65 milyon tona ihracatıysa 16 milyon tona ulaştırdı.
‘Çatı'' modası zirvede‘Çatı'' modası zirvedeABD''de gökdelenlerin çatısından şehri fotoğraflama sanatı olarak bilinen ‘Rooftopping''(Çatı tepesi) çılgınlığı giderek yaygınlık kazanıyor.
 Botan enerji üssü oluyor Botan enerji üssü oluyorSiirt''in Botan Çayı üzerinde kurulan üç hidroelektrik santralinin temeli atıldı. Sadece Alkumru''nun kurulu gücü Siirt''in üç yıllık enerji ihtiyacını karşılayacak.
Batman petrolle uçtu Siirt proje fabrikası olduBatman petrolle uçtu Siirt proje fabrikası olduTürkiye''nin petrol ihtiyacının yüzde 10''unu tek başına karşılayan Batman, avantajını iyi değerlendirdi ve modern bir şehre dönüştü. Üst komşusu Siirt ise kurtuluş reçetesini yeni girişimcilerin hazırladığı projelerde ve enerji yatırımlarında arıyor.
Azap Gölü erken S.O.S. verdiAzap Gölü erken S.O.S. verdiÖnlem almak için geç kalınırsa gölde mavi-yeşil algler artacak, sular bakteri istilasına uğrayacak, kitleler halinde su kuşları, balık ve diğer su canlıları ölümlerine rastlanacak.
Demirel''in "en büyük hatası"Demirel''in "en büyük hatası"Hatay''daki Amik Gölü yeni bir proje ile gündemde. Hedef, Amik Gölü''nün doğal yapısına, bölgenin de eski ekolojik dengesine kavuşması.
Alkumru HES''i Gül ve Erdoğan açtıAlkumru HES''i Gül ve Erdoğan açtıLimak''ın 2 yıl erken bitirdiği Alkumru''yu devletin zirvesi açtı.
Ruslar bu şehre akın ediyor!Ruslar bu şehre akın ediyor!İşte milletvekillerinin bile buradan ev aldığı ve Rusların gözdesi olan Türk şehri...
''Bölgedeki fayın enerjisi yavaş yavaş azalıyor!''Gazi Üniversitesi Deprem Mühendisliği Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Prof. Dr. Hüsnü Can, Kütahya''nın Simav ilçesinde meydana gelen depremin ardından bölgedeki fayın enerjisinin yavaş yavaş azaldığını ve bölgede bundan sonra bu büyüklüğün üzerinde bir depremi bilimsel olarak beklemenin mümkün olmadığını bildirdi.
"Nükleer santraller felaketlere hazır değil"Almanya''daki 17 nükleer santralde yapılan dayanıklılık testi, güvenlik önlemlerinin olağanüstü büyük felaketlerde yeterli olmayabileceğini ortaya koydu.
Valiliğin siyanür testiKütahya''da, setlerinden birinde çökme oluşan barajından çevredeki içme ve kullanma sularına siyanür karıştığı iddiası üzerine tesisi işleten Eti Gümüş A.Ş görevlileri, basın mensuplarının katılımıyla çevreden numune alıp laboratuvarda test yaptırdı.
Girit de iki kez sallandıKütahya Simav''la hemen hemen aynı saatlerde, Yunanistan''ın Girit adası açıklarında iki deprem meydana geldi.
''Simav hiçbir yeri tetiklemez''Kütahya''nın Simav ilçesinde meydana gelen 5.9''luk depremle ilgili iki uzmandan açıklama geldi.
Takvim
<<Mayıs 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31          
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.