Haberler

22 Haziran 2009, Pazartesi

TOKİ Kayabaşı Yarışması Kolokyumu Temennilerle SonuçlandıTOKİ Kayabaşı Yarışması Kolokyumu Temennilerle Sonuçlandı25 Mayıs''ta sonuçları açıklanan TOKİ İstanbul Kayabaşı Bölgesi için Konut Tasarımı Mimari Fikir Proje Yarışması ödül töreni ve kolokyumu 18 Haziran günü Ankara''daki Milli Kütüphane binasında gerçekleştirildi. Öğleden sonra başlayacak kolokyum öncesinde ise toplantıya katılanlar, yarışmaya katılan tüm projeleri sergi salonunda izleme fırsatı buldu. Öğleden sonra gerçekleşen kolokyumda ise ödül törenindeki gibi yoğun bir izleyici kitlesi bulunmuyordu. Haberin Devamı
Zeugma müzeye sığar mı?Zeugma müzeye sığar mı?Büyükşehir Belediye Başkanı Asım Güzelbey, Zeugma Mozaik Müzesi ve Kongre Merkezi’nin (sağda) iki ay içinde açılacağını, müzenin Cumhuriyet tarihinin en ‘büyük’ müzesi olacağını söyledi. Müze hizmete girdiğinde halen sadece 550 metrekaresi sergilenebilen Zeugma Mozaiklerinin 1500 metrekaresi sergilenebilecek, ayrıca müzeden kaleye teleferik bağlantısı sağlanacak. Güzelbey’in müzeler kenti yapmak istediği Gaziantep’teki müzelerden bir diğeri de Kahramanlık Panaroması Müzesi (üstte). Müzede Kurtuluş Savaşı’nda Gazianteplilerin yaptığı kahramanlıklar, 18 panoyla anlatılıyor. Belgesel nitleğinde bir film de izlenebiliyor.
Tarih: 22 Haziran 2009 Kaynak: Radikal
O ünlü ev satılıkO ünlü ev satılıkABD''li mimar Frank Lloyd Wright''ın yaptığı, Blade Runner ve daha pek çok filmin çekimleri için de kullanılan malikane, 15 milyon dolara satışa çıktı.
AB''den tuvalete 80 bin avroAB''den tuvalete 80 bin avroGaziantep Büyükşehir Belediyesi''nin Avrupa Birliği Komisyonu''ndan aldığı hibeyle Gaziantep Kalesi yanına yaptırdığı modern ve AB standartlarına uygun tuvaletin inşaatı tamamlandı.
550 metrekarelik devlet550 metrekarelik devletİngiliz Binbaşı Bates''in 1967''de bir petrol platformu üzerinde kurduğu ''Sealand'' ülkesinde yok yok.
Dev projenin ihalesi tamamDev projenin ihalesi tamamİzmit Körfez Geçişi ve Bursa-Balıkesir-İzmir Otoyolu Projesi ihalesi yapıldı. 7 milyar dolara mal olması beklenen proje tamamlandığında İstanbul-İzmir arası seyahat 3.5 saate düşecek.
Son nokta: My Fantasy yüzer gemidir...Son nokta: My Fantasy yüzer gemidir...Başbakanlık Denizcilik Müsteşarlığı Gemi İnşa ve Tersaneler Genel Müdürü Yaşar Duran Aytaş, ‘gemi mi, denizkondu mu’ tartışmalarına neden olan Göcek Koyu’ndaki armatör Kahraman Sadıkoğlu’na ait 800 metrelik ‘My Fantasy’ adlı yatın, ‘yüzer gemi’ olduğunu belirtti. Aytaş, “Kürekten başka sevk sistemleri makine ile çalışan her deniz aracı bir gemi niteliği taşımaktadır. Yaklaşık olarak 3 mil hızla hareket edebilen bu gemi sergi, düğün, yemek, fuar gibi amaçlarla kullanılabilir. Kahraman Sadıkoğlu’nun şu an orada bulunan aracını biz yasal statüye kavuşturup, gereken işlemi yapıyoruz” dedi. ‘My Fantasy’ yatı için ‘denize elverişlidir’ raporu verildikten sonra hep iskelede demirlemeyeceğini vurgulayan Aytaş, “Belli bir süre demirlemeleri vardır. Bunun da müsaadesini liman başkanlığından almaktadırlar” dedi.
Tarih: 22 Haziran 2009
Almanya Ilısu''dan çekildiAlmanya Ilısu''dan çekildiFrankfurter Rundschau Gazetesi, Türkiye kredi koşulları yerine getirmediği için Almanya''nın Ilısu Barajı''ndan çekildiğini açıkladı.
Eski hamamlar bir bir kafe oluyorEski hamamlar bir bir kafe oluyorTürkiye''nin dört bir yanındaki metruk hamamlar, bir bir restore edilip kafe yapılıyor. Su şırıltısı, sabun kokusu ve dost muhabbetiyle hayat bulan ''hamam'' kavramı artık bu yapıların sadece adında ve tarihinde yer alıyor.
Çiğli''ye Çok YakıştıÇiğli''ye Çok Yakıştıİlçelerde yaptığı kültür merkezleri ve çok amaçlı salonlar ile kültür sanat etkinliklerini vatandaşların ayağına götüren İzmir Büyükşehir Belediyesi, Çiğli''deki kültür merkezinin yapımını da tamamladı.
ABD konsolosluk binası otel olacakABD konsolosluk binası otel olacakTepebaşı''ndaki eski konsolosluk binası 49 yıllığına işadamı Serdar Bilgili''ye kiralandı.
Mimarlık Toplumu Yönetir mi?Mimarlık Toplumu Yönetir mi?Mimarlık teorisyeni ve filozof Sven-Olov Wallenstein, "Biyopolitika ve Modern Mimarlığın Ortaya Çıkışı" başlıklı kitabında Fransız Devrimi bağlamında biçimsel bir taklitçilik olarak nitelenebilecek klasik mimarlık paradigmasının nasıl çözündüğünü ele alıyor ve biyopolitik sürece dayanan yeni bir mimarlık mantığının doğuşunu analiz ediyor. Bunu yaparken ise, Fransız filozof Michel Foucault''nun biyopolitika teorisini kullanıyor. Mimarlığın yönetim gücünü sorguluyor. Yoksa "mimarlık" sözcüğünün kendisinden mi vazgeçmek gerekiyor?
Vekillerin Kurbağalıdere''den daha mühim işleri varmış...Vekillerin Kurbağalıdere''den daha mühim işleri varmış...İstanbul Birinci Bölge milletvekillerinden kimisi 20 yıldır kokan Kurbağalıdere sorunundan haberi olmadığını belirtirken, kimisi de çeşitli bahanelerle görüşme talebini geri çevirdi.
Four Seasons''a ikinci kez retFour Seasons''a ikinci kez retDanıştay, Sultanahmet''teki tarihi kalıntılar üzerine yapılan Four Seasons Oteli ek inşaatıyla ilgili yürütmeyi durdurma kararına yönelik itirazları da reddetti.
Esenboğa Avrupa''nın en iyi havalimanıEsenboğa Avrupa''nın en iyi havalimanıAvrupa Uluslararası Havalimanları Konseyi tarafından Esenboğa Havalimanı "5-10 milyon yolcu" kategorisinde "En iyi havalimanı" seçildi.
İstanbul''un yolları çiçek desenli İstanbul''un yolları çiçek desenli İstanbul Park ve Bahçeler Müdürlüğü, son beş yıl içerisinde büyük bir değişikliğe gitmiş. İstanbul''un 18 farklı noktasındaki park ve bahçeler şefliğinde 3 bin 500 kişi çalışıyor.
Metropoliste SavaşMetropoliste SavaşYalancı peyzaj tasarımlarına ve hayali mimariye sahip bu kentler, tekrar tekrar ele geçirilmeyi ve çatışmalara sahne olmayı bekliyor. MOUT (Military Operation on Urban Terrain - Meskûn Mahal Muharebesi/Kentsel Alanda Askeri Operasyon) alanları, silahlı kuvvetlerin görev yaptıkları bölge dışındaki kentlerde her an çıkabilecek ayaklanmalara hazır olmalarını ve antrenman yapmalarını sağlıyor. MOUT kentlerinde hayat, bir mimari simülasyon ve militer peyzaj döngüsünde ilerliyor.
TOKİ: Ayrım yapmadan çalışıyoruzToplu Konut İdaresi (TOKİ) gecekondu dönüşüm programı çerçevesinde bugüne kadar 145 belediye ile toplam 156 bin 782 konutluk dönüşüm çalışması başlattı.
Mustafa Demir: Fatih''le ilgili hayallerim varEminönü semti birçok yönüyle emsalsiz bir bölge. Her şeyden önce Tarihî Yarımada. Bizans ve Osmanlı İmparatorluğu''na ait saraylar orada. İmparatorluğun merkezi olduğu gibi ibadethanelerin de merkezi.
Yenilenebilir enerji kaynakları İstanbul''da ele alındıAlman-Türk Sanayi ve Ticaret Odası''nın Berlin Ticaret ve Sanayi Odası işbirliğiyle düzenlediği "Yenilenebilir Enerji ve Enerji Verimliliği" konferansında dünyadaki alternatif enerji kaynakları ele alındı.
"Su mayası" tuttuAkşehir Gölü suya kavuştu. Geçen yıl su olmaması nedeniyle haritadan silinmesi dahi tartışılan Akşehir Gölü için, Nasreddin Hoca şenliklerinde göle su mayası bile çalınmıştı.
Efes kazıları başkanı değiştiAvusturya Bilim ve Araştırma Bakanı Johannes Hahn, kazı başkanı Dr. Johannes Koder''in emekli olduğunu, yerine yardımcısı Doç. Dr. Sabine Ladstatter''in getirildiğini açıkladı.
Diyarbakır''a Türkiye''nin en büyük hipodromu yapılıyorBin 600 dönümlük alanda yapılan hipodrom, Türkiye''nin en büyük hipodromu olacak.
Tanrı Antalya''yı korusunAntalya Büyükşehir Belediye Başkanı emir vermiş, Kundu''daki beş yıldızlı turistik tesislerin inşaat ruhsatlarına aykırılıkları olup olmadığı denetlenecekmiş.
Kapalıçarşı''nın FES''i Monocle''ın gözdesiMonocle dergisi, Kapalıçarşı''daki FES Cafe''yi en iyiler listesine aldı. Derginin Yayın Yönetmeni Tyler Brule, Milliyet''e "İstanbul tarihini devam ettirmeli" dedi.
4 yılda İstanbul''u değiştirdilerKonut sektöründeki büyük patlamanın yaşandığı 2005 yılından bugüne dek İstanbul da markalı konut projeleri kapsamında yapılan konut sayısı 254 bin 696''yı buldu.
Eğirdir''in gözyaşlarıÇevresindeki yerleşim yerlerinin evsel ve sanayi atıklarıyla, tarım ilaçlarıyla kirletilen Eğirdir Gölü''nde hazin sonu önlemek için çalışmalar sürerken, sudaki balık türleri hızla yok oluyor.
Aslantepe''ye Dubai''den finans müdürü geldiDhabi-Erentalu-Alke şirketi, parasızlıktan iki aydır çivi çakılmayan Seyrantepe stadının kredi sorununu çözmek için Dubai''den genel müdür ve finans müdürü getirtti.
Kurbağalar öldü, biz kaldıkİstanbul Kadıköy''ün kötü kokan ünlü deresi Kurbağalıdere''nin temizlenmesi için yeterli çalışma yapılmadığını savunan Sivil Toplum Örgütleri, "Kurbağalıdere''deki kurbağalar öldü, biz kaldık" diyor.
Almanya, Ilısu Barajı''ndan çekildiAlman hükümeti, ‘Türkiye kredi koşullarını yerine getirmediği'' için Ilısu Barajı''ndan çekildi. Doğa Derneği ise, "Hasankeyf''in taşınamayacağını Avrupa da anladı" dedi.
Ne metrosun, ne büssün; seni gören yollara küssünAlındığından bu yana harcanan paradan, yolların fiziki koşullarına, tıklım tıkış kalabalığından, bitmek bilmez arızalarına kadar "dünyanın en pahalı hurdası" metrobüsten illallah etmiş yurdum insanı www.hurdabus.com sitesi altında örgütlendi.
Agora kazısında dev mozaik alan bulunduİzmir Büyükşehir Belediyesi''nin Agora Antik Kenti çevresinde yaptığı kamulaştırmalar, tarihi zenginlik olarak geri dönüyor.
Kurbağalıdere davalık olacakTaraf''ın haberi üzerine harekete geçen Zeki Artuk, Kurbağalıdere''nin ıslahı konusunda duyarsız kalan Kadıköy Belediyesi''ni mahkemeye veriyor.
''Müteahhitleri kategorilere ayırmalıyız''DİO İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Haluk Yüzbaşıoğlu, sektörün geleceği için Kamu İhale Yasası''nın değiştirilmesi ve müteahhitlerin kategorilere ayrılması gerektiğini söyledi.
Çocuklar 10 yıldır mezar gibi okullara gidiyorEy ana babalar! Tehlikenin farkında mısınız? Çocuklarınızı her sabah nasıl bir yapının içine bıraktığınızı biliyor musunuz?
Beton yığını çok yeşil alan yokTürkiye''nin Avrupa''ya açılan penceresi İstanbul''da çarpık yapılaşma ve artan betonlaşmanın geldiği nokta: Ağaçlar artık parmakla sayılabiliyor.
Antalya''da 220 milyon dolarlık proje askıdaAntalya''da projeler yap-boz tahtasına döndü. AK Parti''li eski belediye başkanı Menderes Türel döneminden kalma yaklaşık 220 milyon dolarlık proje ya iptal edildi ya da askıya alındı.
Çimento üretiminde mini artışTürkiye`de bu yıl Ocak-Mart döneminde geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 1,56 artışla 10,1 milyon ton çimento üretildi. Türkiye Çimento Müstahsilleri Birliği tarafından iki ay gecikmeli olarak açıklanan çimento üretim rakamlarına göre, bu yılın ilk üç ayında 10 milyon 62 bin 18 ton çimento üretildi ve 3 milyon 303 bin 226 ton ihracat gerçekleştirildi. Geçen yılın ilk çeyreğinde çimento üretimi 9 milyon 907 bin 809 ton, ihracatı ise 1 milyon 887 bin 566 ton olmuştu. Bu yıl Ocak-Mart aylarındaki çimento üretiminin büyük bölümü geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi yine Marmara bölgesinde faaliyet gösteren fabrikalardan elde edildi.
Tarih: 22 Haziran 2009 Kaynak: Olay
IKEA, İran''da mağaza açacakİsveçli uluslararası ev eşyaları mağazaları zinciri IKEA, "İran ile Batı ülkeleri arasındaki ilişkilerin gelişmesine katkıda bulunmak amacıyla" Tahran''da mağaza açmayı gündemine aldı.
İstanbul''un çöpte biriken gazından yılda 42 megavat elektrik üretiyorYıllarca İstanbul''un başına bela olan çöp alanları artık birer enerji kaynağı haline geldi. Çöplerin depolandığı alanları belli bir düzene sokan İstanbul Büyükşehir Belediyesi, bu çöp alanlarından yap-işlet-devret modeliyle elektrik üretimi de yapmaya başladı.
Okullar, otel mi olacak ya da geçmişi olmayan bir gemi enkazı: Türkiyeİnsanların bellek mekânları vardır; hatıralar o mekânda barınırlar. Mekânlar yok olurlarsa, hatıralar yersiz yurtsuz kalırlar. Tıpkı bir deprem sonrasında barınaksız kalanlar gibi...
Vali sempozyumda Ilısu Barajı''nı savunduDiyarbakır Valisi Hüseyin Avni Mutlu, Ilısu Barajı''nın yapımının çok önemli bir ihtiyaç olduğunu iddia etti.
Tasarımın merkezinde Akdeniz varTürk-İtalyan ortak çalışması İstanbul Design Weekend 2009''da tema, ''Geçmiş ve Gelecek Arasında Akdeniz Tasarımı''...
"En az küresel ısınma kadar tehlikeli"Dünyada yılda yaklaşık bir trilyon adet tüketilen naylon poşetlerin, çevre ve insan yaşamı için en az küresel ısınma kadar tehlikeli boyuta ulaştığı belirtiliyor.
Yeni ''miras listesi'' geliyor...UNESCO''nun ''Dünya Kültür Mirası'' listesine, bugün İspanya''da başlayacak toplantıyla yeni alanlar eklenecek. İstanbul''un listede kalıp kalmayacağı da görüşülecek.
Sıcaklar geldi, orman yangınları başladıSıcak havaların gelmesiyle birlikte yurdun dört bir yanından orman yangını haberleri gelmeye başladı. Muğla''nın Köyceğiz ilçesinde çıkan yangında 4 dekarlık alan zarar görürken, Antalya''nın Gazipaşa ilçesinde başlayan orman yangınına müdahaleler devam ediyor.
Ağaoğlu''ndan My TowerlandAğaoğlu’nun Ataşehir’de yapımına başlayacağı yeni projesinin ismi ‘My Towerland’ olacak. Ataşehir’de My World projesinin yapımını tamamlayarak satışını gerçekleştiren Ağaoğlu’nun, doğu Ataşehir’de bulunan arazisi üzerine inşa edeceği, konsept çalışmaları süren ‘My Towerland’ projesi, Ağaoğlu’nun mimarları tarafından tasarlanan yüksek binalardan oluşacak. Proje önümüzdeki günlerde satışa çıkacak.
Tarih: 22 Haziran 2009 Kaynak: Radikal
Ortadoğu, Avrupa''nın "gaz"ını aldı, sıra Anadolu yakasındaOrtadoğu Şirketler Grubu, çöpteki metan gazını elektriğe çevirdiği ikinci tesisini ay sonunda açmaya hazırlanıyor.
Rize''deki HES projelerinden biri daha durdurulduRize İdare Mahkemesi, İkizdere Vadisi''nde 20 milyon liralık yatırımla inşa edilen kaplıca tesisinin çevresinde yapımı planlanan Hidroelektrik Santral (HES) projesinin iptali istemiyle açılan davada yürütmeyi durdurma kararı verdi.
Hükümet kesenin ağzını açtı Doğu''ya dört havaalanı yapıyorHakkari Yüksekova''ya 100 milyon TL yatırımla havalimanı yapacak olan hükümet, Şırnak, Iğdır ve Bingöl havalimanları için de ihale sürecini başlattı.
Yeşil bir ev nasıl kurulur, izleyinYeşil Mimari (Building Green) çevreciliğin rengi yeşili evinize taşıyacak. 13 bölümden oluşan belgesel, çevreye duyarlı bir yaşam için ufak değişikliklerin yarattığı büyük farkları keşfetme olanağı sunacak.
Ve 11 yıl sonra Akropolis Müzesi...Açılışı sabırsızlıkla beklenen Akropolis Müzesi, 20 Haziran’da kapılarını açmaya hazırlanıyor.
İstanbul Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Prof. Dr. Adem Baştürk olduİstanbul Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreterlik görevine Prof. Dr. Adem Baştürk atandı. Baştürk, daha önce de aynı görevi yürütmüştü.
İBB’den Şişli’ye Bol Sıfırlı, Yeni Rant AlanıNisan 2005''te, İstanbul Büyükşehir Belediyesince (İBB) onaylanan imar planı çerçevesinde bazı parseller birleştirilerek büyük parseller oluşturuldu. Parsellerin birleştirilmesi sonucunda sokaklar trafiğe kapatıldı. Belediyenin esas hedefi ise M.İ.A (Merkezi İş Alanları) yapılaşmasına izin vermek. Yapılacak binalarda kat sınırlaması da bulunmuyor. Bu durum, bir zamanların sessiz meskenlerinden biri olan mahallede gürültü ve toz kirliliği yaratan büyük şantiyelerin kurulmasına sebep oldu.
Kızılay''a bütüncül plan gerekli tepkisiTMMOB Şehir Plancıları Odası, Emek İşhanı''nın gelişigüzel kararlarla değil, Kızılay kent merkezine ilişkin bütüncül bir plan çerçevesinde işlevlendirilmesi gerektiğini belirtti.
Güzelyalı semtine yeraltı otoparkı"İstanbul Büyükşehir Belediyesi, İstiklal Caddesi''ne uğramıyor. Orası Beyoğlu Belediyesi''nin sorumluluğunda. Maalesef İzmir''de böyle değil. İlçe belediyeler bu gücü kullanmalı."
Global Yeşil Enerji''nin devrine izin aldıGlobal Yatırım Holding, iştiraki Yeşil Enerji''deki yüzde 95 hissesinin Norveç''te kurulu ve yenilenebilir enerji alanında faaliyet gösteren Statkraft''a devri için gerekli tüm izinlerin alındığını açıkladı.
İstanbul''a yeni bir sanat mekânıİstanbul''un etkinlik mekanlarına yeni bir yer daha eklendi. Sabancı Üniversitesi Sakıp Sabancı Müzesi (SSM) bünyesinde, ''çok amaçlı etkinlik merkezi'' olarak tasarlanan ''the Seed'' yeni etkinliklere ev sahipliği yapmaya hazırlanıyor. Kongre, toplantı merkezleri işletmeciliği ve etkinlik yönetiminde önemli bir şirket olan Fransız GL Events Group''un Türkiye şubesi GL Events Türkiye tarafından yürütülen the Seed, tohum manasına geliyor. Sabancı Müzesi''nde açılan the Seed, ulusal ve uluslararası kültür-sanat etkinliklerinin yanı sıra iş dünyasından önemli toplantı, etkinlik ve kongrelerle birlikte, seçkin marka, kurum ve sanatçılara ev sahipliği yapmayı amaçlıyor.
Tarih: 19 Haziran 2009 Kaynak: Zaman
Kıyılar ve Ataşehir el değiştiriyorEğer öneri yasalaşırsa;Türkiye''nin gözdesi kıyılar Kültür Bakanlığı ile Bayındırlık Bakanlığına, İstanbul''un parlamaya aday yıldızı Ataşehir, TOKİ''ye emanet.
Şapkadan tasarım kütüphanesi çıktı Demirden harflerden ''Eski Şapka Fabrikası'' yazılı bir tabelanın hemen altında artık DesignLibrary (Tasarım Kütüphanesi) tabelası parıldıyor.
Çimento üreticileri beton yol istiyorTürkiye Çimento Müstahsilleri Birliği Genel Koordinatörü Tezmen, beton yolun maliyetinin daha düşük olduğunu söyledi.
GÜMÇED`den ağaç kesimlerine tepkiBursa''nın en önemli turizm merkezlerinden olan ve Osmanlı Devletinin Kurucusu Osmangazi ile oğlu Orhangazi''nin türbelerinin bulunduğu Tophane''de yapılan temizlik ve düzenleme çalışmalarında yüz yıla yakın ağaçların kesildiğini söyleyen GÜMÇED Genel Başkanı Adnan Önürmen sert tepki gösterdi. Önürmen, "Bursa''nın akciğeri konumunda yer alan ve tarihi değerleriyle her gün yüzlerce yerli ve yabancı turistin uğrak yeri haline gelen Tophane sırtlarında, her biri uzmanlar tarafından 70-80 yıllık olduğu düşünülen onlarca ağacın kesiliyor. Belediyelerin yıkarak ve keserek güzelleştirmek düşüncesinden bir an önce vazgeçmesi gerekiyor. Bir ağaç onlarca yılda meydana geliyor. Sebebi ne olursa olsun ağaçları kesmek bir insanı kesmekten farksızdır" diye konuştu.
Tarih: 19 Haziran 2009 Kaynak: Olay
Çevre ödülü plastikçilere verilsinPAGDER Bursa Şube Başkanı İlker Biliktü, "Bilimsel olarak incelendiğinde sektörün doğa dostu olduğu görülecektir. Bence çevre ödülü plastikçilere verilmelidir" dedi.
Bursa''da deniz taşımacılığı aktif hale gelecekBüyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Haziran ayı meclis toplantısı öncesinde yaptıkları çalışmalar hakkında bilgi verdi.
Yasak kentin mayını temizlenecekKültür Bakanlığı Türkiye-Suriye sınırındaki ünlü Karkamış antik kentinde mayınların ''elle'' temizlenmesi için temmuz ayında ihaleye çıkıyor.
Takvim
<<Haziran 2009>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30          
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.