Haberler

22 Temmuz 2010, Perşembe

Dördüncü Dünya''yı KeşfetmekDördüncü Dünya''yı KeşfetmekAmerika her ne kadar kendini Dünya''daki en çok gelişen ve sanayileşen bir ülke olarak tanımlasa da, vatandaşlarının çoğu "Üçüncü Dünya" ya da "Gelişmekte Olan Ülkeler" olarak adlandırılan en çok stres yüklü olan alanlarla kıyaslanabilecek koşullarda yaşıyorlar. "Birinci Dünya" çevresindeki "Üçüncü Dünya" fenomenini tanımlamak üzere "Dördüncü Dünya" dönemini seçtim. 1968''deki, Kerner Komisyon Raporu''na ve 1998''deki Millennium Breach Raporu''na göre, bu durum endişeleri tanımlı kılmak, araştırmak ve Amerika için adreslenmesine yönelik zorunluluktan varlığını sürdürür. Haberin Devamı
Sakin Şehre Çevreci Aydınlatma Sakin Şehre Çevreci Aydınlatma Yaşamın kolay olduğu kentlerin uluslararası ağı Cittaslow''un (Sakin Şehirler Birliği) Türkiye''deki tek üyesi Seferihisar''da, birliğin kriterleri kapsamında yenilenebilir enerji kaynaklarını kullanma konusunda örnek uygulamaya geçiliyor. Güneş enerjili aydınlatma direkleri ilk etapta Atatürk Caddesi''ne yerleştirildi.
Filip Dujardin''den KurgularFilip Dujardin''den KurgularHer ne kadar çekici binalarla dolu tarihi bir kent olan Ghent''li olsa bile bu, fotoğrafçı Filip Dujardin''in fotoğraf çalışmalarına hiç hitap etmiyor. Klasik ve tarihi olanın yerine, tanımsız ve genellikle post modern binaları alıp, onları Photoshop''ta yeniden düzenleyip tuhaf melezler yaratıyor. Sonuç muhteşem olabilir, ama asla tuhaf olarak tanımlanamaz.
Sahibinden kiralık kaya mezarları varSahibinden kiralık kaya mezarları varKültür ve Turizm Bakanlığı, müze ve ören yerlerini giriş kontrol yöntemiyle özelleştirmeye hazırlanıyor. Özelleştirme ihalesi 13 Eylül 2010''da yapılacak.
Karantina''ya iskele yapılacakKarantina''ya iskele yapılacakYolcu gemisi filosunu yenilemek amacıyla çalışma başlatan İzmir Büyükşehir Belediyesi, şimdi de iç körfezde yeni yolcu iskeleleri oluşturmayı hedefledi. Hatay semtindeki Üçyol-Üçkuyular metro çalışmaları nedeniyle İnönü caddesini araç trafiğine kapatan ve alternatif yollardan ulaşımı sağlayan Büyükşehir Belediyesi, ilk iskeleyi Karantina''ya kurmayı karar verdi.
Antalya Limanı''ndan Karayipler''e uzandıAntalya Limanı''ndan Karayipler''e uzandıTürkiye''de bir çok yatırım projesine sahip olan Global Holding, yüzde 40''ına sahip olduğu Antalya Limanı''nın geriye kalan yüzde 60''lık hissesini de devralmak üzere harekete geçti. Holding, Karayip Denizi''ne kıyısı olan Honduras''ın Roatan Adası''ndaki Belize ve Roatan limanlarını da satın almak üzere görüşmelerini sürdürüyor.
Şanghay Expo''da, Türkiye Pavyonu büyük ilgiŞanghay Expo''da, Türkiye Pavyonu büyük ilgiŞanghay EXPO 2010''u ziyaret edenlerin sayısı 30 milyona yaklaşırken, Türkiye Pavyonu ise yüzde 10''luk hedefinin de üzerine çıkarak, 3 milyonu aşkın ziyaretçiyi ağırladı.
Yabancılar Türkiye''de en çok enerji sektörüne giriyorYabancılar Türkiye''de en çok enerji sektörüne giriyorTürkiye''ye uluslararası doğrudan yatırım girişlerinin yüzde 80,5''i AB kaynaklı oldu.
Cennet Böyle Bir Yer OlmalıCennet Böyle Bir Yer OlmalıCennet böyle bir yer olmalı Artvin''in Borçka İlçesi''nde bulunan Karagöl''ü turizme kazandırmak amacıyla master planı çalışmaları sürdürülüyor.
Bütün sanatçılara açık bir müzeBütün sanatçılara açık bir müzeHüsamettin Koçan''ın kendi köyünde kurduğu Baksı Müzesi, her şeyiyle mükemmel bir ''kültürel merkez''. Sergi alanı, kütüphane, konferans salonu, atölyeler ve konukeviyle yerel kültür ve çağdaş sanatın birlikte üretileceği Baksı Müzesi, burada çalışmak isteyen bütün sanatçılara açık.
Yenilenen Japon Bahçesi Türk-Japon kültürünü pekiştirdiYenilenen Japon Bahçesi Türk-Japon kültürünü pekiştirdiBaltalimanı''ndaki Japon Bahçesi, İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve Japonya''nın katkılarıyla yenilendi. Başkan Kadir Topbaş ve Shimonoseki Belediye Başkanı Tamoaki Nakao''nun katılımıyla yapılan açılış törenindeki çay seremonisi ve Japon dansları görülmeye değerdi.
Kapalıçarşı AVM''lere özendi pazarları da kapıları açacakKapalıçarşı AVM''lere özendi pazarları da kapıları açacakKapalıçarşı, pazarları kapılarını açmak için referandum yapacak. Referandumda esnafın yarısından fazlası ''evet'' derse, uygulamanın hayata geçirilmesi için düğmeye basılacak.
Metropolis''te tarih keşfi devam ediyorMetropolis''te tarih keşfi devam ediyorİzmir Torbalı''daki Metropolis Antik Kenti''nde yeni dönem kazıları başladı.
Tescilli Antep evlerine ''Bakanlık'' desteğiTescilli Antep evlerine ''Bakanlık'' desteğiGaziantep Büyükşehir Belediyesi, Tescilli Yapılara Yönelik Proje ve Uygulama Yardımları''na devam ediyor.
''Yıkar, boşaltır, çıkarız''''Yıkar, boşaltır, çıkarız''Antalya''da ''Arap Süleyman''ın torunlarına miras kaldığı belirtilen ve değeri 5 milyar doları bulan 4 bin dönümlük arazi ile ilgili alınan ihtiyati tedbir kararına karşı belediyelerden ortak tavır.
Kaindl Two ve Kaindl Three Collection Dendro ile Türkiye''deKaindl Two ve Kaindl Three Collection Dendro ile Türkiye''deDendro, Avusturyalı Kaindl firması tarafından uzay çağı teknolojisiyle üretilen ve inkjet baskı tekniği uygulanmasıyla sınırsız tasarım imkanı sunan Kaindl Two ve Kaindl Three Collection''ı tasarımcıların, mimarların ve kullanıcıların beğenisine sundu.
Beşiktaş’ın saray bölgesi YıldızBeşiktaş’ın saray bölgesi YıldızEskiden tepelerden sahile kadar inen dutlukların ve bahçelerin yer aldığı bölge, bugün İstanbul trafiğinin en yoğun olduğu yerleşim alanı.
Akkuyu''da nükleer santral kuruluyorAkkuyu''da nükleer santral kuruluyorTürkiye Cumhuriyeti Hükümeti ile Rusya Federasyonu Hükümeti Arasında Türkiye Cumhuriyetinde Akkuyu Sahasında Bir Nükleer Güç Santralinin Tesisine ve İşletimine Dair İşbirliğine İlişkin Anlaşmanın Uygun Bulunduğuna Dair Kanun, Resmi Gazete''de yayımlanarak yürürlüğe girdi.
Yangın kulesi turizmiYangın kulesi turizmiİstanbul''da çıkan yangınları haber vermek amacıyla 1749 yılında 85 metre yüksekliğinde ve ahşap olarak inşa edilen ve çıkan iki ayrı yangında kullanılamaz hale geldikten sonra üçüncü kez Sultan II. Mahmut zamanında 1828 yılında yeniden yapılan Beyazıt Yangın Kulesi ile içinde bulunduğu İstanbul Üniversitesi''nin merkez yerleşkesi turizme açılacak.
Geçmişin Modern Mimarlığı - 5: İzmirGeçmişin Modern Mimarlığı - 5: İzmirYangında İzmir''in önemli bir bölümü yok olmuş, 20-25 bin civarında yapı yanmıştı. Alansal olarak, İzmir''in 2 milyon 600 bin metrekarelik yerleşim parçası yok olmuştu. Savaş sonrası İzmir''ine bakıldığında boş, terk edilmiş ve yanmış bir kenti vardı. İzmir''in imarı için 1925 yılında yurt dışından uzmanlar getirildi. Bu uzmanlar, yeşil alanları, düzenli sokakları, bahçe içinde iki katlı evleri, geniş ve ortası ağaçlıklı bulvarları hedefleyen, Avrupa kentleri tarzında bir imar planını hazırlamışlardı. 1923 - 1933 yılları arasında İzmir, Türk özelliklerini yansıtan yapılarla donatıldı, çağdaş bir kent yaratılmaya çalışıldı. İşte aydın, laik insanlarıyla, palmiyeleriyle, parıltısı hiç sönmeyen güneşiyle güzel kızların memleketi Ege''nin İncisi, İzmir''in modernleşme hikayesi...
G.Saraylılar''a müjde!G.Saraylılar''a müjde!Galatasaray''ın Stat ve Yatırımlardan Sorumlu Yönetim Kurulu Üyesi Işın Çelebi, stadın Ocak ayında maç oynanabilecek seviyeye geleceğini belirterek, 2011 Mayıs''nda da açılır-kapanır çatının monte edileceğini söyledi.
Kocaeli kendi enerjisini üretecekKocaeli kendi enerjisini üretecekBüyükşehir Belediyesi, artan enerji ihtiyacı doğrultusunda mevcut barajın olduğu bölgeye hidroelektrik santrali kuracak. Bu yatırım ile Kocaeli kendi enerjisini üretirken ithal ettiğimiz enerji için yurtdışına ödenen bedel de azalmış olacak.
Geleneksel ile çağdaş aynı çatı altında buluştuGeleneksel ile çağdaş aynı çatı altında buluştuBayburt''un 85 haneli Bayraktar köyüne kurulan, gelenekselle çağdaşı buluşturan Baksı Müzesi dün açıldı.
Dağın tepesine müze açıldı, Günay en mutlu gününü yaşadıDağın tepesine müze açıldı, Günay en mutlu gününü yaşadıBayburt''ta bir tepenin üzerine kurulan Baksı Müzesi''nin açılışını bir mucize olarak değerlendiren Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, "Bu 3 yıllık bakanlık görevindeki en mutlu günüm. Herkes bu müzeyi görmeli" dedi.
İzmir’e dev bir AVM dahaİzmir’e dev bir AVM dahaEge-Koop bir büyük projeye daha imza attı, Egekent-4 girişinde alışveriş merkezi kurdu. Ünlü markaları buluşturan Ege-Koop AVM ekimde açılıyor.
YTÜ Mimarlık Fakültesi Öğrencileri Yaz Uygulama Atölyesi 2010 YTÜ Mimarlık Fakültesi Öğrencileri Yaz Uygulama Atölyesi 2010 Yıldız Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Öğrencileri Yaz Uygulama Atölyesi 2010 yılı çalışmaları Yalvaç Çınarlatı''nda "Mekanın Ruhu ve Somut-Soyut Miras Birlikteliği" temasıyla gerçekleştiriliyor.
Antalya''yı şoke eden tedbir kararıAntalya''yı şoke eden tedbir kararıAntalya''da üzerinde beş yıldızlı oteller, kamu binaları ve parklar bulunan arazinin mirasçılarından arşiv uzmanı Hüsnü Yiğit, arazinin ''gerçek mirasçı''larıyla ilgili 1888 tarihli bir ''veraset belgesi''yle dava açtı.
Kadıköy Life YayınlandıKadıköy Life YayınlandıKadıköy Life Dergisi''nin yeni sayısı yayınlandı. Yayınladığı özel haberleri ile dikkatleri çeken ve Anadolu Yakası''nın sesi konumundaki Kadıköy Life''ın, Temmuz & Ağustos 2010 sayısında son derece ilginç haberler yer alıyor.
Türkiye KentleşmesiTürkiye KentleşmesiSteven Holl''ün yeni kitabı "Kentleşmeler: Kuşku ile Çalışmak" yayınlandı. 30 yıllık tecrübesini paylaştığı kitabın ilgi çeken bölümlerinden biri de Steven Holl Mimarlık tarafından geliştirilmiş olan bir proje. Bu proje Ege Denizi kıyısında bulunan Didim''in küçük bir beldesi olan Akbük Yarımadası için tasarlandı. Mimar kendi kaleminden çıkan satırlarda projeyi kıyaslamalar yaparak anlatıyor.
AKM için müzikli eylemRahşan Gülşan, Haber- Turk''te harika bir öneri attı ortaya.. Aslında öneri klasik klarnet Ecesu Sertesen''e ait de, Rahşan aracı olmuş.."Fazıl Say kardeşim, bu ülkede nasıl bir kamuoyu yaratma gücünüz olduğunu, arabesk üzerine yazdığınız iki satırın kopardığı kıyamet ortaya koydu. O tamam. Şimdi başka bir iş yapalım" diyor..Dediği, daha doğrusu Ecesu''nun dediği, bir müzikli eylem..AKM''yi kurtarma adına eylem..
Bodrum''un sahipsiz yolu ve rüzgâr enerjisini umursamamakBirkaç yıl önce önemli bir Batı Avrupa ülkesinin Ankara''daki büyükelçisi ile sohbet ediyorduk. - Türkiye''deki en önemli uğraşlarımdan biri yaz aylarında trafik kazalarında ölen vatandaşlarımın cenazelerini ülkeme göndermektir, demişti. "Turizm hamlesi"ni yollarımızı evrensel normlara uyarlamadan önce gerçekleştirmiş olmamızın sonuçlarından birisiydi bu.
Topkapı SarayıGeçen hafta sonu, İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansı yetkilileriyle birlikte Topkapı Sarayı''nda restore edilmekte olan bölümleri gezip görme imkânı buldum.
‘Tehlike Altında''ki İstanbul için...İstanbul için ‘UNESCO çekinceleri''ni yıllardır ‘biz''ler de belirttik ama hep ‘ideolojik'' sayıldık!
"Yenilenme ve canlanma olan kentler ön plana çıkıyor"İzmir Ticaret Odası (İZTO) Başkan Vekili ve Birleşmiş Milletler (BM) İnsan Yerleşimleri Üyesi Akın Kazançoğlu, dünyada artık kentlerin yenilenme ve canlanmayla ön plana çıktıklarını bildirdi. Kazançoğlu, yaptığı açıklamada, ''''kentsel dönüşümün'''' son yıllarda sıkça duyulan bir kavram olduğunu, 21. yüzyılda kentlere alışılmışın dışında yeni roller yüklendiğini belirtti. Kazançoğlu, 2000''li yıllarda kentsel mekanlarda önemli değişiklikler görülmeye başlandığını, dünyadaki kentlerin bir tür yarış içine girdiğini, yenilenme ve canlanma olan kentlerin ön plana çıktığını savundu.
Ayazmalı ailelerle dayanışma gecesi AYAZMA''da konut hakları ellerinden alınan 18 aile için dayanışma etkinliği düzenleniyor.
AKM için suç duyurusu TMMOB Mimarlar Odası, KESK Kültür Sanat Sendikası eve Özerk Sanat Konseyi tadilatı hâlâ yapılmayan, 2 yıldır kapalı tutulan AKM ile ilgili basın açıklaması yapmaya hazırlanıyor. AKM içerisinde yapılan tadilat ve onarım çalışmaları sonucunda binanın kullanılamaz hale getirilmesi nedeniyle ihmali ve kusuru olanlar hakkında İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı''na suç duyurusunda bulunmak üzere basın açıklaması yapılacak. Kültür Sanat Sen tarafından açılan dava sonucu Kültür Merkezi''nin yıkım ve tadilat çalışmalarını yasaya ve mevzuata aykırı bularak iptal edilmişti. Binanın tahrip olması dışında, sanat çalışmalarının yapılması için İstanbul''un çeşitli yerlerinde kiralık mekanlar tutulmasının da kamuyu zarara uğrattığı vurgulanan açıklamada Atatürk Kültür Merkezi''nin kapalı olması nedeniyle İstanbul halkının opera, bale, tiyatro, koro, topluluklar ve orkestra temsillerinden yoksun kaldığına dikkat çekiliyor. Bugün AKM önünde gerçekleştirilecek basın açıklaması saat 11.00''de.
Tarih: 22 Temmuz 2010 Kaynak: Evrensel
"Küçük Hindistan": HakkariHakkari, kent merkezinde hayvan otlatacak alan olmadığından, sahipleri tarafından çöple beslenmeleri için cadde ve sokaklara başıboş bırakılan inekler yüzünden "küçük Hindistan"a dönüştü.
6 tasarımcıdan farklı İstanbulİstanbul''un geleneksel yaşamını simgeleyen altı obje, altı başarılı Türk sanatçı tarafından yeniden yorumlandı...
Antik Kent''de kazılar başladıİzmir''in Torbalı ilçesinde bulunan Metropolis Antik Kenti''nde yeni dönem kazı çalışmalarının başladığı bildirildi.
''''Sakin şehir'''' güneş enerjisiyle aydınlanacakİzmir''in ''''sakin şehri'''' Seferihisar, sokaklarını güneş enerjisiyle elektrik üreten ledli aydınlatma sistemleriyle aydınlatacak.
TOKİ hızını alamadı, hastane yerini de sattı İSTANBUL''da Kıraç Belediyesi döneminde Beylikdüzü mevkiinde hastane yeri olarak ayrılan 130 Dönümlük arazi TOKİ tarafından el okunlarak satıldı.
Doğunun saklı ''Pamukkale''siVan''ın Başkale ilçesinde yer alan travertenler Pamukkale''yi aratmıyor.
İzmir, Trabzon ve Uşak''ta yıkımlar başlıyorToplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ) tarafından sürdürülen kentsel dönüşüm projesi kapsamında İzmir, Trabzon ve Uşak''ta kapsamlı yıkımlara başlanacak.
Takvim
<<Temmuz 2010>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31  
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.