Haberler

22 Ağustos 2008, Cuma

Hayalet Kent HikayeleriHayalet Kent HikayeleriGenellikle tükenen ekonomik kaynaklar veya savaş gibi insan kaynaklı yıkımlar nedeniyle terkedilmiş yerleşkeler “hayalet kent” benzetmesiyle tanımlanıyor. Her ne kadar nüfus yoğunluğu geçmiş yıllara göre önemli ölçüde azalan veya içinde artık insanların yaşamadığı bazı bölgelerde bulunan kentler de bu kavramla nitelenebilse de, tamamen terkedilmiş bazı dünya kentleri gerek sosyal ve tarihi, gerekse de mimari ve kültürel anlamda oldukça dikkat çekici özelliklere sahip. Haberin Devamı
Tarihî konaklar restoran oldu!Tarihî konaklar restoran oldu!Birçok konağın otel ve restorana çevrilmesinin ardından harekete geçen Safranbolu Belediyesi, artık evleri belli bir dönem içinde oturulması şartıyla restore edecek.
Bireysel oteller zincirlere dayanamıyorBireysel oteller zincirlere dayanamıyorTurizm sektöründe 2008 yılında 33 tesis el değiştirdi. Zincir otellerin büyümede gaza basması ile ivme kazanan el değiştirmelerin 25''i yönetim, 8''i ise mülkiyet şeklinde oldu.
Müteahhitler Osmanlı''nın izindeMüteahhitler Osmanlı''nın izindeCezayir ve Tunus''u aşarak Fas''a ulaşan Türk müteahhitlerinin Kuzey Afrika''da proje üstlenmediği ülke kalmadı. Şimdiki soru 1577''de Fas''ı fetheden Ramazan Paşa''nın sorusuyla aynı; “Fas''ı aldık; Okyanus''u mu aşacağız, Afrika''ya mı ineceğiz, yoksa geri mi döneceğiz?”
Meclis ‘Evet’ derse trafik rahatlayacakMeclis ‘Evet’ derse trafik rahatlayacakKente gelen Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, projenin hazır olduğunu, Büyükşehir Belediye Meclisi’nin, imar değişikliği yapmasının ardından çalışmaların başlayacağını söyledi.
İklim Konferansı başladıİklim Konferansı başladıKüresel ısınmayla mücadele konusunda yeni bir anlaşma sağlanması için çalışmaların yapılacağı BM iklim konferansı, Afrika ülkesi Gana''da başladı.
Keşmir lojmanlarını Hoks Grup yapacakKeşmir lojmanlarını Hoks Grup yapacakTürkiye ve dünyada meydana gelen deprem felaketlerinin ardından hafif çelik konut üretimine yoğunlaşan Hoks Grup, 17 Ağustos 1999 depreminin daha şiddetlisini yaşayan Pakistan''ın Keşmir eyaletinde milletvekili lojmanları projesini üstlendi. Projeyle ilgili firmanın davetlisi olarak geçtiğimiz günlerde Türkiye''ye gelen Pakistan Başbakan Danışmanı ve Keşmir meclis üyesi Raja İftiqhar Ayup ve milletvekilleri lojman proje müdürü Raja Mushtaq Ahmed, Hoks Grup''un İstanbul''daki üretim tesislerinde incelemelerde bulundu. Verilen teknik desteğin ve tasarımların yeterli bulunmasının akabinde projeye başlandı. Keşmir gibi şartların çok zor olduğu bir bölgede anahtar teslimi olarak almış olduğu projeyi büyük bir hızla sürdüren Hoks Grup, bugün itibariyle projenin yarısını tamamladı.
Tarih: 22 Ağustos 2008 Kaynak: Yeni Şafak
Kanada’nın En Büyük Camisi TamamlandıKanada’nın En Büyük Camisi TamamlandıKanada, Calgary’de açılan ülkenin en büyük camisini kutluyor. Artık Kanada’nın Calgary şehri, Başbakan Stephen Harper’ın “mimarlık hazinesi” olarak tanımladığı, Kuzey Amerika’nın en büyük camisine ev sahipliği yapıyor.
Dağı delip içine asansör koydularDağı delip içine asansör koydularTrabzon''un Akyazı beldesinde, dik yamaca kurulan restoran için, kayalar delinerek asansör yapıldı. Müşteriler, kayalar arasındaki asansörü kullanarak, 50 metre yüksekte bulunan restorana ulaşabiliyor.
Antalya’ya YADOPA kalkanıAntalya’ya YADOPA kalkanı‘Antalya tarihinin en büyük orman yangını’nın ardından bölgedeki temizlik çalışmalarını incelemeye giden Orman Genel Müdürü Osman Kahveci, “Yanan alanlarda ‘Yangına Dayanıklı Orman Projesi’ni başlatıyoruz. Yanan orman sahasının yarısı aralık ayına kadar dikime hazır hale getirilecek” dedi.
Şehir Plancıları Odası Ankara Şubesi Başkanı Erdal Kurttaş: Ankara Kimliğini YitiriyorŞehir Plancıları Odası Ankara Şubesi Başkanı Erdal Kurttaş: Ankara Kimliğini YitiriyorTMMOB Şehir Plancıları Odası (ŞPO) Ankara Şube Başkanı Erdal Kurttaş, bugün Ankara’nın, “başlangıçtaki ideal planlama anlayışını çoktan terk ederek, kendiliğindenci bir gelişim anlayışıyla, ihtiyaçlarını doğru karşılayamayan, yaşanabilir bir yer olmaktan hızla uzaklaşan, yaşam kalitesinden epeyce kayıp vermiş, kalabalık, sıkışık, sağlıksız, altyapısı zayıf, sıradan bir kente, kimliksiz bir kente dönüştürüldüğünü” söyledi.
 Kral''ın kent projesi Ladin ailesinin! Kral''ın kent projesi Ladin ailesinin!İslamın beşiği Suudi Arabistan''da Kral Abdullah, ülkesini Dubai benzeri bir modernleşmeye götürmek için 4 proje başlattı. 26 milyar dolarlık bir yatırımla kendi adına taşıyan bir kent inşaatı başlatan Kral Abdullah''ın Dubaili bir şirkete inşaasını verdiği bu ilk projesi oldukça iddialı. Jazan kentinde içinde fabrikaların bulunacağı dev endüstriyel bölge inşaası ise El Kaide lideri Bin Ladin''in ailesine ait Suudi Binladin Grup kazandı. Ekonomi ve teknoloji kentleri diğer projeler.
Tarih: 22 Ağustos 2008 Kaynak: Sabah
Via/Port Alışveriş Merkezi açıldıVia/Port Alışveriş Merkezi açıldıBayraktar Kardeşler İnşaat tarafından İstanbul - Kurtköy’de 110 milyon dolarlık yatırımla hayata geçirilen ve toplam 142 mağazası bulunan Via/Port Alışveriş Merkezi açıldı.
Belediye, Zeytinburnu için açılan mimarlık yarışmasını unuttuBelediye, Zeytinburnu için açılan mimarlık yarışmasını unuttuİstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin (İBB) de etkin biçimde dahil olduğu Zeytinburnu’ndaki Sümer Mahallesi için Avrupalı mimarlara yönelik düzenlenen yarışma unutuldu. Şimdilerde uygulaması gündemde olan KİPTAŞ’ın Zeytinburnu Kentsel Dönüşüm Projesi’nin mimari tasarımının kim tarafından yapıldığı bile belli değil.
Nükleerde dev anlaşmaNükleerde dev anlaşmaMersin Akkuyu’da nükleer santral kurma ihalesi için Doğan Enerji, Anadolu Endüstri Holding, Unit Investment konsorsiyumu, Kanadalı üretici Bruce Power ile birlikte hareket edecek.
İstanbul''a su akışı durduİstanbul''a su akışı durduİstanbul''a Melen Çayı''ndan su pompalaması amacıyla, Sakarya''nın Kocaali İlçesi''ne bağlı Ortaköy Beldesi''nde Melen Çayı üzerinde Devlet Su İşleri tarafından yaptırılan regülatör, kuraklık nedeniyle göl alanında su seviyesi düşünce İstanbul''a su pompalamayı durdurdu.
TSMD''nin Uludağ Milli Parkı Yarışması ile İlgili RaporuTSMD''nin Uludağ Milli Parkı Yarışması ile İlgili RaporuTürk Serbest Mimarlar Derneği (TSMD), Uludağ Milli Parkı I. ve II. Gelişim Bölgeleri Peyzaj Planlama, Kentsel Tasarım ve Mimari Proje Fikir Yarışması ile ilgili bir inceleme raporu yayınladı. Yarışmaların kurumsal bir nitelik kazanmasını hedefleyen TSMD, Çevre ve Orman Bakanlığı''ndan yarışma şartnamesinin tekrar gözden geçirilmesini ve düzeltmelerin yapılmasını istiyor.
 Kongre Vadisi, Haziran 2009''a kadar bitecek Kongre Vadisi, Haziran 2009''a kadar bitecekİstanbul''un 6-7 Ekim 2009''da ev sahipliği yapacağı Uluslararası Para Fonu (IMF) ve Dünya Bankası''nın 2009 Guvernörler Toplantısı''na yetiştirilmesi planlanan Harbiye Kongre Vadisi Projesi''nde çalışmalar hızlandı.
Kuraklık harita değiştirdiKuraklık harita değiştirdiKüresel Isınma, kuraklık ve bilinçsiz sulama yüzünden Tuz gölü''nün 90 yılda yüzde 85 küçülmesi coğrafi bilgileri alt üst etti. Beyşehir gölü Tuz gölünün yerine Türkiye''nin ikinci büyük gölü oldu.
Gökçek''ler Matruşka gibi!Gökçek''ler Matruşka gibi!Gökçekler Ankara''da hanedanlık peşinde... Melih Gökçek 2009 yılında yapılacak yerel seçimlerde Ankara Büyükşehir Belediyesi''ne 4. dönemde yeniden aday. Oğlu Osman Gökçek ise Çankaya Belediye Başkan adayı olma sevdasında.
 7 binası kaçak çıkan Çapa''da deprem tadilatı askıda kaldı 7 binası kaçak çıkan Çapa''da deprem tadilatı askıda kaldıİstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi, 7 hastane binasını depreme karşı güçlendirmek için proje hazırladıktan sonra, izin almak için belediyeye başvurunca, hastane binalarının kaçak olduğu ortaya çıktı.
Buzullar ‘serinletilecek’Buzullar ‘serinletilecek’Alman coğrafya profesörü Hans Joachim Fuchs, küresel ısınmanın yarattığı en önemli olumsuzluklardan biri olan buzulların erimesini engelleyebilecek, engelleyemese de erime sürecini yavaşlatacak bir sistem geliştirdi.
Restorana 35 metrelik asansör yaptırdılarRestorana 35 metrelik asansör yaptırdılarTrabzon’da şehir ve deniz manzaralı dik bir yamaçta bulunan restorana müşterilerin rahatça çıkabilmesi için dağın içi oyularak 35 metrelik bir asansör yapıldı. Akyazı beldesinde Karadeniz Sahil Yolu kenarındaki dik yamacın yüksek bir bölümüne, 4 girişimci tarafından inşa ettirilen restoran yaklaşık bin kişi kapasiteli. Yöresel yemeklerin ikram edildiği restoran, şehir ve denizi kuş bakışı seyrederek yemek yeme imkanı sağlıyor. Ancak müşterilerin restorana çıkmakta zorlandığını gören işletme sahipleri, gerekli izinlerin ardından dağı delerek 35 metrelik asansör inşa etti. Bu ilginç çözüm sayesinde, araçlarını Karadeniz Sahil Yolu kenarında park eden ya da yaya olarak buraya gelen müşteriler, asansörle restorana rahatlıkla çıkabiliyor. 250 bin YTL’ye mal olan asansörün ardından restoran sahipleri müşterilerde artış yaşandığını belirtti.
Tarih: 21 Ağustos 2008 Kaynak: Türkiye
İngiltere Mimarlık Vakfı’nın Başına 29 Yaşında Yöneticiİngiltere Mimarlık Vakfı’nın Başına 29 Yaşında Yöneticiİngiltere Mimarlık Vakfı’nın başına Mayıs ayında istifa eden Rowan Moore yerine 29 yaşındaki Sarah Ichioka getirildi. Kentsel tasarımcı ve tarihçi ünvanlarını Yale ve LSE’den aldı. Ichioka daha önce 10. Venedik Mimarlık Bienali içeriğinin oluşturulmasında, London School of Economics (LSE)’te pek çok disiplinler arası projenin koordinasyonunda ve çeşitli Şehir Programı eğitimlerinde çalıştı.
Tarih: 21 Ağustos 2008 Kaynak: World Architecture News
Yeditepe Üniversitesi, Tarlabaşı''nda Atölye Çalışması DüzenlediYeditepe Üniversitesi, Tarlabaşı''nda Atölye Çalışması DüzenlediYeditepe Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi İç Mimarlık Bölümü, ABD''deki Miami Üniversitesi Mimarlık ve İç Mimarlık Bölümü ile iş birliği çerçevesinde 2007 - 2008 yaz dönemi sonunda bir yaz atölyesi düzenledi.
ArkiPARC 2008 Konuğu Steven Holl''den Pekin''e Gökyüzü KöprüleriArkiPARC 2008 Konuğu Steven Holl''den Pekin''e Gökyüzü KöprüleriÇin''in yeni serveti, muhtemelen dünyanın en büyük bina patlamasıyla türeyen yeni gelişimlerin sayısında da artışa neden oldu. Olimpik değişimler geçiren Pekin, daha önce görülmemiş sanal bir inşaat alanına dönüştü. Bir zamanlar ürkütücü Yasak Şehir''in gölgesinde yatay bir kent görünümündeki Pekin''de gökdelenler yükselmeye başladı. Şehir şimdi, estetik ve teknolojik sınırları zorlayan bireysel eserlerle sarılmış ülkeye toplanan Norman Foster gibi yabancı "starmimarlar"la da birlikte bir “mimari oyun alanı”.
Foster + Partners’ın Amsterdam’daki Yeşil BinasıFoster + Partners’ın Amsterdam’daki Yeşil Binası15 – 17 Ekim 2008 tarihleri arasında Harbiye Askeri Müze ve Kültür Sitesi’nde düzenlenecek olan ArkiPARC 2008’in konuşmacılarından Nigel Dancey’in de murahhas üyeleri arasında yer aldığı Foster + Partners Amsterdam’a imzasını Ernst & Young için tasarladıkları yeni gökdelen binasıyla attı.
Yanan Delft Teknoloji Üniversitesi Mimarlık Fakültesi, Yardım Çağrısında BulunuyorYanan Delft Teknoloji Üniversitesi Mimarlık Fakültesi, Yardım Çağrısında BulunuyorHer yıl binlerce mimarlık öğrencisi için bir eğitim merkezi olmanın yanında Hollanda’nın en geniş ve en eski sanat, mimarlık ve şehir planlaması tarihi araştırma merkezlerinden birisi olan IHAAU’nun yeniden inşası için yardım kampanyası başlatıldı.
Dünyada Önemli Projelere İmza Atan SOM Architects’in Ortağı Mustafa Kemal Abadan, ArkiPARC 2008’in Konuğu OlacakDünyada Önemli Projelere İmza Atan SOM Architects’in Ortağı Mustafa Kemal Abadan, ArkiPARC 2008’in Konuğu OlacakAralarında New York’taki Time Warner Center ve New York’ta yaşayan Müslümanlar için özel olarak tasarlanan ilk cami ve dini tesis olma özelliğini taşıyan İslam Kültür Merkezi’nin de bulunduğu projeleriyle adından söz ettiren SOM Architects’in ortağı Abadan, içinde bulunduğumuz süreçte çok katlı ve modern projelerine devam ediyor.
Hoffmann, Ramada İstanbul Maslak''ı yapacakAlman firması Hoffmann İnşaat''ın, Ramada Istanbul Maslak projesini gerçekleştireceği bildirildi.
Köprü ve otoyollar halka arz edilmeliÖzelleştirme Yüksek Kurulu’nun (ÖYK) 19 Nisan 2007 tarihinde aldığı karara göre, iki Boğaz Köprüsü ve dokuz otoyolun özelleştirilmesi bu yılın sonunda tamamlanacaktı. Ama Danıştay Nöbetçi Dairesi ÖYK kararının yürütmesini durdurdu.
‘UÜ’de inşaat bölümü açılsın’İnşaat Mühendisleri Odası (İMO) Bursa Şubesi Yönetimi, Uludağ Üniversitesi’nde halen bulunmayan inşaat mühendisliği bölümünün açılması için yeni Rektör Prof. Dr. Mete Cengiz’i ziyaret etti.
Yabancıların 65 bin mülkü varTürkiye’de, bugüne kadar yabancı uyruklu 75.492 kişiye yaklaşık 64 bin taşınmaz satıldı. Yabancılar mülk alımında en çok Antalya, Muğla, İstanbul ve Aydın’ı tercih etti.
Mimarlık bu kez ‘öykülerle’ yarışacakMimarlık Vakfı ve TMMOB Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi, “Mimarlık Öyküleri Yarışması” düzenliyor.
Kiler: Likör kısmet değilmiş Mecidiyeköy’de arsa arıyoruzZincirlikuyu Likör Fabrikası ihalesini Aşçıoğlu’na kaptıran Kiler Grubu, aynı bölgede arsa arayışını sürdürüyor. Başkan Nahit Kiler, “Görüştüğümüz yerler var. Bu bölgenin en lüks konutlarını içeren 2. Sapphire projesini hayata geçireceğiz. Metrekare fiyatları en az 12 bin dolar olur” diye konuştu.
Depremde çöken apartmanın mimarı 55 bin YTL ödeyecek17 Ağustos depreminde oturdukları apartmanın yıkılmasıyla eşini ve oğlunu kaybeden Metin Basmacı’nın açtığı davada, mimar tazminata mahkum oldu.
Tünel Kalıp Sistemi ile Nihavent KonutlarMeram''da Nihavend Konutları''nın temelini atıldı. 156 konutun 1 yılda teslim edileceğini belirten Topbaş, binaların dayanıklı olması için Tünel Kalıp Sistemi ile inşa edildiğini belirtti.
‘Durmak yok, barınma mücadelesine devam’Yeni Mamak Kentsel Dönüşüm Projesi’nin yurttaşları “evsiz” bırakacağı gerekçesiyle geçen mart ayında kuruldu Mamak Barınma Bürosu. Amacı ise Anakent Belediyesi ve Mamak Belediyesi’nce ortaklaşa yürütülen “Yeni Mamak Kentsel Dönüşüm Projesi”ne karşı mücadele etmek.
Sit alanındaki yola tamirat yasağıDidim''de Abalı Kavşağı ile Apollon Tapınağı arasındaki yol, sit alanı içinde kaldığı gerekçesi ile asfaltlanamıyor. Aydın''ın Didim İlçesi Belediye Başkanı Mümin Kamacı, "Biz burada yaşayan insanların rahatı için yolu düzeltmek istiyoruz, izin verilmiyor" dedi.
Melih Gökçek Eymir Gölü için anket yaptırıyorAnkara Anakent Belediye Başkanı Melih Gökçek, Eymir Gölü konusundaki ısrarlı tutumundan vazgeçmiyor. Gökçek, bu kez de belediyenin resmi internet sitesinde anket düzenletiyor.
İman değil, imarGöller, nehirler kuruyor. Yeraltı suları çekiliyor. Türkiye çoraklaşıyor. Ankara, İstanbul, İzmir gibi büyük kentlerin tatlı suyu bitti.
Geleceğimiz tehlikede!TMMOB Kimya Mühendisleri Odası (KMO) Ankara Şubesi Yönetim Kurulu Sekreter Üyesi Ceren Örten, geçtiğimiz aylarda Ankara’ya verilmeye başlanan Kızılırmak suyunun tehlike yarattığına dikkat çekerek yurttaşlara su konusunda dikkatli olmaları konusunda uyarılarda bulundu.
Her gökdelene heliport yapılacakUlaştırma Bakanlığı Sivil Havacılılık Genel Müdürlüğü (SHGM), yüksek binalarda yaşanacak yangın ve benzeri olaylara zamanında müdahale edilebilmesi, afetlerde kurtarma ve tahliye çalışmalarına destek sağlanması amacıyla ''Her Gökdelene Bir Heliport'' projesi başlattı.
Altgeçit Kuğulu kavaklarını kurutuyorKuğulu’ya yapılan altgeçitler parktaki kavakları etkilemeye başladı. Parkın çevresindeki iki kavak ağacı kurudu. Diğer ağaçlarda da kuruma belirtileri görülmeye başlandı.
150 milletvekili TOKİ''den konut satın aldıToplu Konut İdaresi (TOKİ) Başkanı Erdoğan Bayraktar, TOKİ''den eski ve yeni 150 milletvekilinin konut aldığını bildirdi.
Belediye Tarlabaşı''nı Açık Çöplüğe ÇevirdiBeyoğlu Belediyesi tarafından çöpler içinde yaşamaya mahkûm edilen Tarlabaşı Hacı Ahmet Mahallesi halkına DTP sahip çıktı.
Beyşehir Gölü’nde su seviyesi alarm veriyorTürkiye’nin tahıl ambarı olarak bilinen Konya Ovası’nın en önemli su kaynağı olan Beyşehir Gölü’nde su seviyesi hızla düşüyor. Konya’nın yanı sıra göle kıyısı olan Isparta’nın Şarkikaraağaç ve Yenişarbademli ilçelerindeki ekili alanlara da hayat veren Türkiye’nin en büyük tatlı su kaynağı konumundaki Beyşehir Gölü’nde artan tarımsal sulama faaliyetleriyle birlikte su seviyesi önemli oranda azaldı. Suyun azalmasıyla regülatör kapaklarının tamamı açık olmasına rağmen sadece birkaçı görev yapabiliyor.
Tarih: 22 Ağustos 2008 Kaynak: Türkiye
Yeni Monopoly oyununda İstanbul da varDünyanın en çok satan masa oyunlarından Monopoly’nin 27 Ağustos’ta tüm dünyada piyasaya çıkacak Dünya Şehirleri oyunu için 58 ülkede internet kullanıcıları arasında düzenlenen oylamanın ardından, 70 dünya kenti arasından 22’si ve yer alacakları bölümün rengi belirlendi.
"İstanbul''da su problemi yok"İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Melen Çayı''nın pompalarının bakıma alındığını belirterek "23 Ağustos''ta yeniden su verilecek. İstanbul''da su problemi yok" dedi. Melen Çayı''nın 13-23 Ağustos tarihleri arasında pompalarının bakımını yapacaklarını daha önce ilan ettiklerini belirten Topbaş, çayın su seviyesinin bu tarihlerde düşük olması nedeniyle bakımı gerçekleştirdiklerini söyledi. Topbaş,"Melen suyu, deniz suyu ile karıştırılıyor iddiası var" sorusu üzerine, Melen ile denizin çok farklı yerlerde bulunduğunu, bu çaydan gelen suyun baraja aktarıldığını ifade etti.
Tarih: 22 Ağustos 2008 Kaynak: Referans
Bölgenin en önemli sağlık kompleksi Diyarbakır''aSağlık Bakanı Recep Akdağ,Güneydoğu''nun en önemli sağlık kompleksini Diyarbakır''da oluşturacaklarını belirterek, "El birliği ve güç birliği yaparak çok iyi şeyler yapmayı hedefliyoruz" dedi. Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehmet Mehdi Eker ile birlikte Diyarbakır''a gelen Akdağ, hastanenin 82 bin metrekarelik bir alanda kurulduğunu, tamamlandığında 600 yatak kapasitesine sahip olacağını belirterek, şöyle konuştu: "Burada bölgenin en önemli sağlık kompleksini Diyarbakır''da oluşturacağız. Bu hastanenin alanı Diyarbakır''daki tüm hastanelerin alanından daha fazla. 12 ameliyathanesi, 50''ye yakın yoğun bakım ünitesi bulunuyor."
Tarih: 22 Ağustos 2008 Kaynak: Referans
Başkan Kocaoğlu gündem saptırıyorİzmir Ekonomi Üniversitesi’nin Güzelbahçe’de planladığı kampuse izin vermediği için İTO Başkanı Ekrem Demirtaş tarafından suçlanan Aziz Kocaoğlu: "Demirtaş’a izin vermediğim rantların bedeli 1-1.5 milyar YTL."
İmar değişikliği için bağışAKP Genel Başkan Yardımcısı Şaban Dişli’nin rüşvet skandalıyla gündeme gelen Tesco-Kipa’nın Yalova’da yapımı devam eden alışveriş merkezinin bulunduğu alanın imar planı değişikliği için Yalova Belediyesi’ne 3.8 milyon YTL bağış yaptığı ortaya çıktı.
Belediye Başkanı İZSU yönetimine ‘el koydu’İzmir’in Torbalı ilçesinde Belediye Başkanı İsmail Uygur, zabıtalarıyla birlikte “ilçedeki su arızalarına zamanında müdahale edememekle” suçladığı İZSU’nun Teknik Şube Müdürlüğü’nü bastı ve müdürlüğe “el koyduğunu” açıkladı.
Başkan Topbaş; “İstanbul’un su problemi yok…”Melen Çayı’nın pompalarının bakıma alındığını ve 23 Ağustos’tan itibaren yeniden su verileceğini açıklayan Başkan Topbaş, “İstanbul’da su problemi yok, ancak İstanbullulardan suyu israf etmemelerini rica ediyorum” dedi.
Otelciler çevreci oluyorKüresel ısınma ve enerji alarmı otelcileri de harekete geçirdi. Türkiye’nin "altın yumurtlayan" sektörü turizm, aynı zamanda su ve enerji tüketiminin zirvede olduğu bir sektör.
TC Devlet Demir Yolları...Avrupa ülkeleri hızla demiryolu yatırımlarına ağırlık verirken; biz ABD''nin baskı ve yönlendirilmesi ile karayollarına ağırlık verdik. Bu açıdan Demokrat Parti döneminde, çok hatalar yapılmış, Türkiye ciddi biçimde dışarıya muhtaç edilmiştir. (Hem akaryakıt, hem de araç-gereç açısından).
TMSF, Bodrum Yalıkavak marina hisselerini satışa çıkardıTasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF), Bodrum Yalıkavak Turizm ve Yat Limanı Yatırımları ve Ticaret A.Ş''nin toplam hisse değerinin yüzde 5,33''üne karşılık gelen 37 milyon 310 bin adet, 373 bin 100 YTL nominal değerindeki hisselerini satışa çıkardı.
Belirsizlik inşaat sektörünü yavaşlattı2008 yılında yaşanan belirsizlik sebebiyle Çorum''da inşaat malzemeleri üretiminde yüzde 30 satışlarda ise yüzde 50 oranında düşüş yaşandığı açıklandı.
TOKİ tasarrufa Kayabaşı projelerinde başlatıyorTürkiye''de 300 binden fazla konutun yapımını üstlenen Toplu Konut İdaresi (TOKİ), konutlarda enerji kullanım maliyetini en aza indirmek, enerji verimliliğini sağlamak amacıyla ilk uygulamaları, 60 bin konutun yapılacağı İstanbul Kayabaşı projelerinde başlatıyor.
10 bin hektar ormanımız kül olduÇevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu, bu yıl şu ana kadar yanan ormanlık alanların 10 bin hektarı geçtiğini belirterek, bunun 4 bin hektarının Manavgat Serik bölgesinde olduğunu söyledi.
Suudiler ‘laik şehirler’ kurup Dubai’nin tahtını sallayacakSuudi Arabistan, petrolde son dönemde gelen rekor artışların getirdiği zenginlikle 70 milyar dolar yatırımla ultra lüks 4 yeni şehir inşa edecek.
Pekin Olimpiyatları''nda havayı Carrier temizlediPekin''de gerçekleştirilen 2008 Dünya Olimpiyatları''nda kullanılan havalandırma sistemlerinin yüzde 70''ini klima sektörünün lideri Carrier sağladı.
2 yıllık arsa dişleme planı!TESCO “Bizim bu süreçte hiçbir yönlendirmemiz olmadı” demişti ama... TESCO Silivri’deki arazinin imar değişikliğini adım adım yönetmiş.
Köprü ve otoyol özelleştirilmesine Danıştay''dan ''fren''Danıştay, 9 otoyol ve 2 boğaz köprüsünün, işletme hakkı devri yöntemiyle özelleştirilmesine ilişkin Özelleştirme Yüksek Kurulunun (ÖYK) 19 Nisan 2007 tarihli kararının yürütmesini oy birliğiyle durdurdu.
Silivri modern yaşamın merkezi haline gelecekİstanbul Büyükşehir Belediyesi''nin Silivri''ye 4,5 yılda yaptığı 297 milyon YTL''lik yatırımlar ve tamamlanan 22 tesisin açılışı Kadın ve Aileden Sorumlu Bakan Nimet Çubukçu, AK Parti İstanbul Milletvekili İbrahim Yazıcı, Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Silivri Belediye Başkanı Ahmet Korkmaz ve vatandaşların katılımıyla yapıldı. Silivri''nin kaderinin İstanbul Büyükşehir Belediyesi''ne bağlanmasıyla birlikte değiştiğini söyleyen Başkan Kadir Topbaş, “Silivri gelecekte 2 milyonluk bir nüfusu barındıracak bir modern yaşam merkezi haline gelecek. Bu amaçla 4,5 yılda 297 milyon YTL''lik yatırım yaptık. Silivri''yi İstanbul''un gelecekteki modern yaşam merkezi yapmak için olimpiyat köyü, metro ve havaalanı yapılmasını planlıyoruz” dedi.
Tarih: 21 Ağustos 2008 Kaynak: Yeni Şafak Yazan: Gökhan Yılmaz
Ucuz Avrupalı''yı bırak bol paralı jet-set''e bakAvrupalı jet-set''e (yüksek sosyete) yönelik villalar üreten Novron''un Genel Müdürü Röstem Hairedin, Türkiye sahillerinin, İspanya''nın bugün kurtulmaya çalıştığı, satılamayan alt gelir grubuna yönelik villalarla dolu olduğunu söyledi.
İshak Paşa’ya İtalya’dan çimentoAğrı’nın Doğubayazıt ilçesinde 1685 yılında Çolak Abdi Paşa tarafından yaptırılan İshak Paşa Sarayı’nda geçen yıl başlatılan restorasyon çalışmaları devam ediyor. Ağrı Kültür ve Turizm Müdürü Bulut, çalışmalar sırasında, İtalya, Almanya ve Hollanda gibi Avrupa ülkelerinde üretilen ve tarihi dokuya zarar vermeyen malzemelerin kullanıldığını söyledi. Geçen yıl 3 milyon 580 bin 430 YTL bedelle restorasyonuna başlanan İshak Paşa Sarayı’nda ilk olarak bakır çatıların kaldırıldığını belirten Bulut, bakır çatının yerine zemine zarar vermeyecek cam örtü yapılacağını söyledi. Saray inşaatında kullanılan çimento ve kirecin İtalya’dan getirildiğini belirten Bulut, İtalya’da üretilen kirecin içerisindeki malzemenin yapıdaki taşa zarar vermediğini dile getirdi.
Tarih: 21 Ağustos 2008 Kaynak: Türkiye
Arkitera''da Beyoğlu Sahnesi tartışmasıİstanbul''un en önemli noktalarından birinde yapılması planlanan Şehir Tiyatroları Beyoğlu Sahnesi Yarışması''nı 6 kişiden oluşan genç bir mimar ekibi kazandı.
Çöpe attıklarımız kaç yılda kayboluyor?Hiç düşünmeden çöpe attığımız kağıtlar hem ormanların yok olmasına neden oluyor, hem de dünyanın oksijen kaynaklarını yok ediyor.
Pendik’teki binalara barkodlu kimlikPendik Belediyesi ilçedeki bütün konut ve işyerlerini kimliklendirdi. Kredi kartı büyüklüğünde tasarlanan ve üzerinde ait olduğu yerin adresi ile teknik bilgileri bulunan fotoğraflı kimlik kartları ayrıca sorgulanabiliyor.
Haydarpaşa 100 yaşında1917 yılındaki sabotaj sonucu patlamaya, 4 büyük depreme ve 1918 yılındaki İngiliz uçaklarının bombardımanına rağmen sapasağlam ayakta duran Haydarpaşa Tren Garı, 100 yaşına girdi.
Büyükçekmece’ye modern duraklarBüyükçekmece’nin çehresini güzelleştirmek, kentsel görünümüne estetik güzellik katmak amacıyla, kamu ve sosyal hizmet alanlarını yenileyen belediye, taksi duraklarına da el attı. Merkez, Sahil, Geçit ve Albatros taksi duraklarında belediye tarafından şehir estetiğine uygun tasarlanan şoför bekleme kabinleri, diğer bölgelerdeki duraklara da örnek oluyor. Proje sayesinde, derme çatma kulübelerde hizmet veren taksici esnaf, daha iyi şartlarda çalışma imkanına kavuşurken, ilçenin çehresi de daha güzel bir görünüme kavuştu.
Tarih: 21 Ağustos 2008 Kaynak: Türkiye
Otoyollar iki paket olarak bir yıl içinde özelleşecekÖzelleştirme Dairesi Başkanı Metin Kilci, Danıştay karanının köprü ve otoyol özelleştirmesini etkilemeyeceğini söyledi: "Biz zaten yasal hazırlıklarımızı yapmıştık. Yasanın çıkması Meclis’in yoğunluğu nedeniyle yeni döneme kaldı."
Hakkârili’den Boğaz vergisine devamEmlak vergisine esas oluşturacak rayiç bedellerine göre Hakkâri Cumhuriyet Caddesi ile İstanbul Beylerbeyi Yalıboyu’nun birim değeri 1200 YTL olmaya devam ediyor. Boğaz’da bir dairenin vergisi ile Hakkâri Cumhuriyet Caddesi’nde bulunan bir dairenin vergisi arasında fark bulunmuyor. Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, Hakkâri Valiliği’nin düzeltme talebinde bulunmaması sebebiyle bu konuda herhangi bir düzeltmenin mümkün olmadığını açıkladı.
‘Abant’ın sadece 10 yılı kaldı’Düzce Üniversitesi Orman Fakültesi Orman Entomolojisi ve Koruma Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Beşir Yüksel, “10 yıl sonra Abant olmayabilir” dedi. Bolu Abant Tabiat Parkı’nın yoğun insan baskısı, erozyona uğrayan toprağın akarak gölü doldurması sonucu SOS verdiğini söyledi.
Otellere çevre yıldızı eklenecek!Turizm tesislerinin çevreye duyarlılığını artırmayı amaçlayan Beyaz Yıldız Projesi başlatıldı.
Susuzluk alarmıİsveç’in başkenti Stockholm’de yapılan “Dünya Su Haftası Forumu”nda sunulan, Birleşmiş Milletler (BM) tarafından hazırlanan “İklim Değişiklikleri ve Su” konulu rapora göre, dünyadaki iklim değişiklikleri su kaynaklarını da etkiliyor.
Tarihi kentler ödül yarışındaKültürel mirası sahiplenmeyi önemseyen belediyelerce oluşturulan Tarihi Kentler Birliği’nin (TKB) geleneksel koruma ödülleri kapsamında 2007’nin başarılı çalışmalarına törenle teşekkür edildi.
Yabancıların Türkiye''deki taşınmazları 64 bine yükseldiTürkiye’de, bugüne kadar yabancı uyruklu 75 bin 492 kişiye 64 bin 629 taşınmaz satıldı. Yabancılar mülk alımında en çok Antalya, Muğla, İstanbul ve Aydın’ı tercih etti.
Doğan, nükleere Kanadalı ortakla girecekDoğan Holding’in bağlı ortaklığı Doğan Enerji ve Yazıcılar Holding’in bağlı ortaklığı Anadolu Endüstri Holding, eylülde düzenlenecek nükleer santral ihalesine katılmak için hazırlık çalışmalarını birlikte yürütmek amacıyla Kanadalı Bruce Power ve Unit Investment N.V. şirketleriyle bir anlaşma mutabakatı imzaladıklarını İMKB’ye açıkladı.
Fiyat farkı kararnamesi, sektörün beklentisini karşılamıyorTürkiye Müteahhitler Birliği Başkanı Erdal Eren, "Fiyat Farkı Kararnamesi"nin sektörün beklentilerini karşılamaktan çok uzak göründüğünü savundu.
Melen’den su gelmiyorİstanbul’un su sorununa çözüm üretmek amacıyla devreye sokulan Melen Çayı’ndan su pompalaması amacıyla Devlet Su İşleri (DSİ) tarafından yaptırılan regülatör, kuraklık sonucu göl alanında su seviyesi düştüğü gerekçesiyle devre dışı bırakıldı. Melen Çayı’ndaki regülatörün bulunduğu alanda su seviyesi bir ay önce 50 kodu gösterirken, bugün 01 seviyesine indi.
Tarih: 21 Ağustos 2008 Kaynak: Cumhuriyet
Altın Madenciliği ve KazdağlarıBu yazıda, yer sorunu nedeniyle konunun bir bütün olarak ele alınıp enikonu incelenmesi mümkün olamayacaktır. Bu yüzden kendine özgü koşulları ve güncelliğinden dolayı sadece Kazdağları örneğine, orada da öneminden dolayı kısaca atık sorununa değinilecektir.
Komor Adaları İDO''yu örnek alacakKomorlar Birliği Cumhurbaşkanı M. Ahmet Abdullah Muhammed Sambi, Komor Adaları''nda deniz ulaşımını yaygınlaştırmak ve İstanbul Deniz Otobüsleri''nin (İDO) çalışmaları hakkında bilgi sahibi olmak amacıyla İDO Genel Müdürü Ahmet Paksoy''la bir araya geldi. Komorlar Birliği Cumhurbaşkanı Sambi, deniz ulaşımına önem verdiğini ve ülkelerinde yük ve yolcu taşımacılığını yaygınlaştırmak istediğini belirtti. 700 bin nüfuslu ülkesinde bir adadan diğerinde seyahat etmeyen birçok vatandaşın olduğunu ifade eden Cumhurbaşkanı Sambi, İDO Genel Müdürü Ahmet Paksoy''un liman ve iskele inşası ile denizcilik yatırımları konusunda kurumsal tecrübelerinden yararlanmak istediğini kaydetti. İDO Genel Müdürü Ahmet Paksoy ise "İDO bunu kaldıracak insan kaynağına, vizyona ve beceriye sahip. 100''e yakın gemi, 82 lokasyonda hizmet, yılda taşınan 91 milyon yolcu ve 6 milyona yakın araçla İDO artık küresel bir oyuncu haline geldi" dedi.
Tarih: 21 Ağustos 2008 Kaynak: Referans
Novron Bodrum''da dünya sosyetesine ev satacakİngiliz ve Finlandiya ortaklı Novron İnşaat Türkiye, Bodrum ve Belek''te hayata geçirdiği villa projelerinin ardından, Bodrum Yalıkavak''ta da Ardesco Evleri projesine start verdi.
Takvim
<<Ağustos 2008>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.