Haberler

23 Eylül 2008, Salı

Küçükçekmece Kentsel Tasarım Yarışması Kolokyumu, Jüri Üyeleri ve Yarışmacıların Fikir Birliğine Sahne OlduKüçükçekmece Kentsel Tasarım Yarışması Kolokyumu, Jüri Üyeleri ve Yarışmacıların Fikir Birliğine Sahne OlduGeçtiğimiz hafta sonuçlanan Küçükçekmece İlçesi Kent Merkezi Ulusal Kentsel Tasarım Yarışması Kolokyumu, 20 Eylül 2008 tarihinde Küçükçekmece’deki Cennet Kültür Merkezi’nde yapıldı. Yarışmaya katılan toplam 25 projenin tamamının nitelikli olduğunu ve yakalanması gereken çizgiyi tutturduğunu söyleyen Jüri Başkanı Zekai Görgülü, çalışmaların tümünü Küçükçekmece ve İstanbul adına önemsediklerini vurguladı ve Küçükçekmece için böyle bir yarışma düzenlenmesinin İstanbul’un batı yakası adına harekete geçirici özellik taşıdığını belirtti. Haberin Devamı
Stonehenge’in yaşı belli oldu Stonehenge’in yaşı belli oldu İngiltere’nin en ünlü tarihi yapısı gizemli Stonehenge’de yapılan son kazılar, buranın M.Ö. 2300 yıllarında inşa edilmeye başladığını ortaya koydu.
Son tüp tünel denize batırıldıSon tüp tünel denize batırıldıMarmaray Projesi kapsamında Boğaz''ın iki yakasını denizin altından birleştirecek tüp geçit inşaatında son tüp tünel, Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım''ın katıldığı törenle denize batırıldı.
Sayılı su altı kazılarından biri: LimantepeSayılı su altı kazılarından biri: Limantepeİzmir''in Urla ilçesinde sürdürülen Limantepe kazılarının, dünyanın sayılı su altı kazıları arasında yer aldığı belirtildi.
Türkiye''de ilk kez Sosyal Doku Haritası hazırlandıTürkiye''de ilk kez Sosyal Doku Haritası hazırlandıKonya Büyükşehir Belediyesi, daha iyi hizmet vermek, sosyal yapının belirlenmesi, şehrin geleceğine yön verilmesi ve gerçek ihtiyaç sahiplerinin tespit edilmesi amacıyla il genelinde oluşturduğu Sosyal Doku Haritası ile Türkiye''de bir ilke daha imza attı.
Ne ka karbon o ka tasarruf! Ne ka karbon o ka tasarruf! Kombiyi sadece bir derece kısmak, su ısıtıcısına kullanacağınızdan fazla su koymamak, TV’yi beklemede ve bilgisayarı uykuda bırakmayıp kapatmak, işiniz bitince şarj makinelerini fişten çekmek gayet kolay, üstelik çevre için çok faydalı.
Sıra Şair Eşref''e GeldiSıra Şair Eşref''e Geldiİzmir Büyükşehir Belediyesi, Montrö ve Lozan gibi şehrin simge meydanlarının da içinde bulunduğu Şair Eşref Bulvarı’nı yeniden düzenleyecek.
Eko-Tek KentlerEko-Tek KentlerGazi Üniversitesi Şehir ve Bölge Planlama Bölümü Güz Dönemi Açılış Etkinlikleri kapsamında düzenlenen “Uluslararası Ekolojik ve Teknolojik Kentler Konferansı” 19 Eylül 2008 tarihinde Gazi Üniversitesi Mühendislik Mimarlık Fakültesi Konferans Salonu''nda gerçekleşti. Üç oturumda farklı disiplinlerden gelen konuşmacılar tarafından toplam dokuz sunumun yapıldığı konferansta, “Ekolojik ve Teknolojik Kentler” farklı açılardan ele alındı.
TOKİ''den İstanbulluyu eğlendirecek TEMA park için ilk adımTOKİ''den İstanbulluyu eğlendirecek TEMA park için ilk adımToplu Konut İdaresi (TOKİ), Halkalı- Atakent''te yapımı öngörülen doğa ve eğlence parkının da içinde yer alacağı 1 milyon 429 bin metrekarelik arazinin satışı için ihaleye çıktı.
Mimar Restoratör Dr. Serpil Çelik''i KaybettikMimar Restoratör Dr. Serpil Çelik''i KaybettikMimar Restoratör Dr. Serpil Çelik, 11 Eylül 2008 Perşembe günü hayatını kaybetti. Mukarnas Yapı Mimarlık Bürosu ile mesleki çalışmalarına devam eden Serpil Çelik, aynı zamanda MSGSÜ Restorasyon Yüksek Okulu’nda gönüllü olarak ders veriyordu.
Bu otelin bütün odaları satılıkBu otelin bütün odaları satılıkAlman Hoffman İnşaat, Türkiye''de ilk kez Condo-Hotel uygulamasıyla Ramada Maslak Oteli''nin odalarını satışa çıkardı. Şirket sekiz ayda 171 odanın yüzde 35''ini 59 kişiye sattı. 1 kişi ise tam 11 oda satın aldı.
10. Uluslararası Docomomo Konferansı10. Uluslararası Docomomo Konferansı10. Uluslararası Docomomo Konferansı
Modernizm Hareketi’ne ait bina ve bina gruplarının korunması amacıyla çalışan Docomomo grubunun iki yılda bir gerçekleştirilen konferansı geçtiğimiz hafta 10. kez, doğum yeri olan Hollanda’da yapıldı. Bundan 20 yıl önce korunması ve yeniden kullanımı, grubun kurulmasına tekabül eden ve bir anlamda sebep olan Rotterdam’daki Van Nelle Fabrikası’nda gerçekleştirilen konferansta 55 farklı ülkeden katılımcı bulundu. 13 Eylül’de atölye öğrencilerinin gezileri ile başlayan organizasyonda 3 gün süren sunumların yanında konsey toplantıları, tartışmalar ve saha gezileri de gerçekleştirildi.
Kâbenin yeni projesi ? Kâbenin yeni projesi ? Bu fotoğrafa dikkatle bakın: Uzay filmlerinden kopup gelmiş hayâlî bir şehri andıran görüntünün sağ alt tarafında, diğer yandaki gökdelenlerin yanında minnacık kalan minarelerin çevrelediği alanın tam ortasında siyah bir nokta göreceksiniz.
Bu Yatırım İzmir''i UçururBu Yatırım İzmir''i Uçururİstanbul’daki Kanyon Alışveriş Merkezi’ni yaptıktan sonra bölgeye ciddi yatırımcı çeken İş Gayrimenkul Yatırım, şimdi de İzmir’deki Salhane- Turan bölgesine 150 milyon dolarlık yatırım yapmaya hazırlanıyor.
Haliç Köprüsü''nde metrobüs sorunuHaliç Köprüsü''nde metrobüs sorunuİstanbul Büyükşehir Belediyesi''nce Topkapı''dan Zincirlikuyu''ya uzatılan metrobüs hattı, Haliç Köprüsü''nde 3 şeritli yolun 2 şeride inmesi nedeniyle trafiği tehlikeye düşürdü.
“Becoming İstanbul”, İstanbul’a Klişelerden Arındırılmış Bir Bakış Açısıyla Yaklaşıyor“Becoming İstanbul”, İstanbul’a Klişelerden Arındırılmış Bir Bakış Açısıyla Yaklaşıyor“Becoming İstanbul”, 6 Eylül 2008’de Garanti Galeri iş birliğiyle Alman Mimarlık Müzesi’nde (DAM) açıldı. Türkiye’nin bu yıl onur konuğu olduğu dünyanın en önemli kitap fuarlarından biri olan Frankfurt Kitap Fuarı’na paralel olarak düzenlenen sergi, yazılı dökümanların mimari ve kentsel bilgilerle desteklenmesini sağlıyor.
''TOKİ bu satıştan vazgeçsin''''TOKİ bu satıştan vazgeçsin''Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi Bakırköy Bölge Temsilciliği Başkanı Esin Hacıalioğlu, TOKİ''nin Ataköy sahilinde 125 bin metrekarelik rekreasyon alanını ''''Satılık kıymetli arsa'''' sıfatıyla satışa sunduğunu belirtti.
AKM 40 milyon YTL''ye yenilenecek AKM 40 milyon YTL''ye yenilenecek Sonbaharla birlikte kültür sanat merkezleri ve sanat kurumları yeni sezona başlarken gözler yeniden Atatürk Kültür Merkezi''ne (AKM) çevrildi. Sanat dünyasının, geçtiğimiz iki yıl boyunca hararetle tartıştığı konuların başında AKM yer alıyordu.
Hızla Yayılan Yavaş Şehirler Hızla Yayılan Yavaş Şehirler İtalya’nın “Yavaş Şehir (Slow City)” hareketini destekleyenler, şehir merkezlerinde araba kullanımını yasaklayarak ve McDonald’s şubeleriyle süpermarketleri kapatarak yaşanır kentler oluşturmaya çalışıyorlar. Asya’ya da sıçrayan bu akım, tüm Avrupa’da hızla yayılıyor. Toskana’nın minik Chianti şehri, 1999 yılında ilk “Cittá Slow” [İtalyanca yavaş şehir] kenti oldu, ardından Bra, Positano ve Orvieto geldi. Zamanla, yavaşlık dalgası diğer şehirler arasında yayıldı. Artık İtalya’daki 42 Yavaş Şehir’le birlikte, İngiltere, İspanya, Portekiz, Avusturya, Polonya ve Norveç’te de birçok Yavaş Şehir var.
Mersin ve Coğrafyası, "3. Tarih İçinde Mersin Kolokyumu"nda Ele AlınacakMersin ve içinde bulunduğu Akdeniz coğrafyasına tarih, arkeoloji, mimarlık, şehircilik, sanat tarihi, coğrafya ve iktisat gibi farklı disiplinlerden uzmanların yaklaşımları ve değerlendirmelerinin tek bir toplantıda buluşturulmasını amaçlayan Mersin Üniversitesi Akdeniz Kent Araştırmaları Merkezi, 16 - 17 Ekim 2008 tarihlerinde "Tarih İçinde Mersin Kolokyumu"nun üçüncüsünü düzenliyor.
Ali Ağaoğlu: ‘Amerika bu krizde riyakârlık yapıyor’“Biz 2001’de kolumuzu kestik. İşi radikalce çözdük. Amerika, ‘batırın’ dedi, batırdık. Ama Amerika kendi krizinde şirketlerini batırmıyor, onları devlet eliyle kurtarıyor.”
Irak''ın tarihi iade ediliyorABD, 2003 istilasından sonra kaçak yolla Irak''tan çıkarılan binden fazla antik eseri iade ediyor. Bağdat hükümeti, "paha biçilmez eserlerin iadesine ilişkin Amerikan kararının sevindirici olduğunu" bildirdi. Eski eserlerin ne zaman Irak''a teslim edileceği ise belirtilmedi. 2003''teki Amerikan istilası ve Saddam Hüseyin rejiminin devrilmesi, başta Bağdat müzeleri olmak üzere çeşitli ören yerlerinin yağmalanmasının yolunu açmıştı.
Tarih: 23 Eylül 2008 Kaynak: Referans
TAV-Yıldız Teknik Üniversitesi işbirliğiTAV İnşaat, Yıldız Teknik Üniversitesi tarafından başlatılan, uygulama ağırlıklı Yapı İşletmesi Yüksek Lisans Programı işbirliği anlaşması çerçevesinde geleceğin proje yöneticilerinin yetiştirilmesine katkı yapacak. Yapı İşletmesi Tezsiz Yüksek Lisans Programı ile ayrıca inşaat sektörüne özel eğitilmiş "Proje Yöneticisi" adaylarının yetiştirilmesi hedefleniyor.
Tarih: 23 Eylül 2008 Kaynak: Referans
İzmir''de en değerli arsalara bile talep yokSatılık konut ilanlarının hızla arttığı İzmir''de, Toplu Konut İdaresi''nin (TOKİ) iştiraki Emlak Konut Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı''nın satışa çıkardığı arsalara da hiç bir talep gelmedi.
TEDAŞ''a ait 14 taşınmaz satışla özelleştirilecekTürkiye Elektrik Dağıtım A.Ş (TEDAŞ) Genel Müdürlüğüne ait 14 taşınmaz, şirketten ayrı olarak satış yöntemiyle özelleştirilecek. Resmi Gazete''nin dünkü sayısında yayımlanan ilana göre, Ayedaş (İstanbul), Boğaziçi (İstanbul), Yeşilırmak (Amasya), Toroslar (Adana), Toroslar (Hatay), Toroslar (Osmaniye) şirketlerine ait, aralarında ahşap ev, arsa, transformatör ve tarlanın da bulunduğu 14 taşınmaz çeşitli hisse oranlarıyla özelleştirilecek. Söz konusu gayrimenkullerin satışı, "kapalı teklif usulü" ile 22 ve 23 Ekim 2008 tarihlerinde saat 14.00''te TEDAŞ Genel Müdürlüğü''nde yapılacak. Kamu yararı görülmesi halinde ihale, pazarlık ya da açık artırma usulüyle sonuçlandırılabilecek. Taşınmazların birden fazlası için teklif vermek isteyenler, tekliflerini ayrı ayrı verecekler. Taşınmazlarla ilgili ihale şartnamesi, taşınmazların bulunduğu İl Müdürlükleri ile TEDAŞ Genel Müdürlüğü Emlak ve İnşaat Dairesi Başkanlığı Emlak Müdürlüğü''nden 50 YTL karşılığında temin edilebilecek.
Tarih: 23 Eylül 2008 Kaynak: Referans
Türkiye hiç bu kadar kendini aramamıştı Türkiye şu belirsiz günleri en az hasarla atlatabileceği aklın yolunu arıyor. Sakıp Sabancı Müzesi’nde, Sabancı Üniversitesi öğretim üyesi ve arama konferansı metodunun Türkiye’ye tanınmasını sağlayan, Arama Yönetim Danışmanlığı’nın kurucusu...
Lüks konut fiyatları şaka gibi!ABD’de başlayan konut sektörü “subprime” sorunu, konut sektöründen sonra, finans sektörünü de batırdı. ABD resesyonda değil, son kurtarma operasyonlarından sonra resesyona girmeyebilir de.
Marmara için "arıtma"şart!!!Uzmanlar Marmara Denizi''ni inceledi. Deniz kirli, balıklar yokolmuş... "Atık arıtma" şart... Deniz bilimcilerin Marmara Denizi''nde yaz döneminde yaptığı araştırmaya göre, Marmara Denizi çok kirli ve balık türleri giderek yokoluyor. Uzmanlar kirliliği önlemenin tek yolunun atık arıtma tesislerini çalışır hale getirmek olduğunu söylüyor.Marmara Denizi''nin değişen deniz şartlarını inceleyen bilim insanlarının, 2008 yaz döneminde yaptığı araştırmalar çarpıcı sonuçlar ortaya koyuyor. Biyolog Levent Artüz, geçmiş yıllarda 143 balık türünün görüldüğü Marmara Denizi''nde bugün o türlere rastlamanın mümkün olmadığını söylüyor. İstanbul Üniversitesi Botanik Anabilim Dalı''ndan Doç. Dr. Erdal Üzen''e göre Marmara Denizi''nde kirliliği önlemenin tek yolu atık arıtma tesislerini çalışır hale getirmek.
Tarih: 23 Eylül 2008 Kaynak: NTVMSNBC
Doğuya enerji santrali gün sayıyorTürkiye''nin enerji ihtiyacının yeraltı kaynaklarından karşılanması amacıyla programa alınan termik santral projeleri arasında yer alan Bingöl-Karlıova termik santralının ihalesi önümüzdeki ay yapılacak.
Danıştay kararına ‘Oh olsun’ yorumuDenizli Belediye Başkanı Nihat Zeybekci, Çevre ve Orman Bakanlığı’nın hazırladığı 1/100000''lik imar planıyla ilgili davada, Danıştay 6’ncı Dairesi’nin yürütmeyi durdurma kararı vermesini, “Oh olsun” sözleriyle yorumladı.
‘Nükleer santral Akdeniz’e ihanettir’Nükleer santral ihalesinin yapılacağı 24 Eylül’e kısa bir süre kala, Küresel Eylem Grubu (KEG) yaptığı eylemle “nükleer çılgınlığına hayır” dedi.
Kuraklığı işte böyle yendilerİzmir’in Menemen Ovası’ndan Salihli’ye uzanan 1 milyon dekar arazide “imkansız” denilen başarıldı. DSİ, halkı eğiterek israfı önledi. Önceki yılın yarısı kadar su kullanıldı, ürün verimi de arttı.
Mimarlık okullarına çağrı...Eskil kent Assos’taydım. Kazı başkanlığını, yaşamının son bölümünde 15-16 yıl Prof. Dr. Ümit Serdaroğlu yapmıştı burada.
Büyükşehir, Buca''da Yeni Bir Kent Kuruyorİzmir Büyükşehir Belediyesi’nin kent yenileme projelerinde kullanılmak üzere Buca’da inşa ettiği 578 konut tamamlanmak üzere. Son rotuşların yapıldığı konutların toplam maliyeti 45 milyon YTL’yi aştı.
‘Dubai modeli’Cumartesi günkü Zaman gazetesinde; ‘İstanbul, kültür başkentliği için Dubai modelini örnek alıyor’ başlıklı bir haber okudum, kalbim sıkıştı.
Kraliçe Puduhepa''nın ayak izleri aranıyorÇukurova Üniversitesi (ÇÜ) Fen Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölüm Başkanı Yrd.Doç.Dr. Serdar Girginer, Anadolu ve Kilikya''daki şahsiyetlerden biri olan, kadın-erkek eşitliğinin tarihsel simgesi büyük kraliçe Puduhepa''nın memleketi Lawazantiya''yı bulmak için çalışmalara yeniden başladı.
Beykoz Belediyesi''nden kat karşılığı inşaatResmi Gazete''nin bugünkü sayısında projeye göre inşa edilecek ilan yayımlandı. Beykoz Belediye Başkanlığı, belediye sınırları içinde yer alan yaklaşık 2 bin metre kare yüz ölçümlü arsada 3,1 milyon YTL yatırım bedeliyle kat karşılığı inşaat yaptıracak.
4 batık ada bulunduSu altı Arkeolojik Araştırma Merkezi''nin Urla''da yaptığı kazılar sonucunda, uzmanlarca bir liman tespit edildi.
İmar rantı yolsuzluklarını şıp diye kesmek mümkünAKP iktidarı ile ilgili yolsuzluk iddialarının önemli bölümü imar alanında yaşanıyor. Bilinen en yaygın yöntem imar planlarında değişiklik yapmak.
12 fakülte ve rektörlük binasını Milli Eğitim yaptıracak Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), yeni kurulan üniversiteler arasından ihtiyacı olan 12 üniversiteyi belirleyerek rektörlük ve fakülte binaları yapacak.
"Airport AVM, havaalanı avantajını kullanacak"Geçen mayısta faaliyete geçen Airport Alışveriş Merkezi (AVM), havaalanına yakınlığını avantaja çevirmek için kolları sıvadı.
Antalya''da Hazine arazisi satışıAntalya Defterdarlığı, Demre''nin Beymelek beldesindeki Hazine arazilerini ihale yoluyla satacak.
Mobilyacıların yeni başkanı Türkoğlu Türkiye Mobilya Sanayicileri Derneği''nin (MOSDER) başkanlığına Bellona Mobilya Genel Müdürü Nazif Türkoğlu seçildi. Başkanlığı daha önce İstikbal Mobilya Genel Müdürü Memduh Boydak yürütüyordu. Yeni yönetimde başkan yardımcılığına da Çilek Mobilya Yönetim Kurulu Üyesi Muharrem Çilek seçildi. Dernek, sektörde faaliyet gösteren firmaları bir araya getiriyor.
Tarih: 23 Eylül 2008 Kaynak: Zaman
TOKİ’nin Ataköy ihalesi bugün yapılıyor TOKİ tarafından 650 milyon YTL muhammen bedel ile satışa çıkarılan Ataköy-Bakırköy sahil şeridindeki 124 bin 980 metrekarelik arazinin ihalesi bugün yapılıyor.
Mobilya Sanayicileri Derneği yeni başkanını seçtiTürkiye Mobilya Sanayicileri Derneği''nden (MOSDER) yapılan açıklamada, yeni dönem başkanlığına Nazif Türkoğlu''nun seçildiği bildirildi.
İstanbul’un en güzel vapuru "Fenerbahçe" müze yolundaYaklaşık 77 metre boyundaki İstanbul’un en güzel gemisi Fenerbahçe Vapuru artık Rahmi Koç müzesinde gelen ziyaretçilere İstanbul nostaljisi yaşatacak.
Karadeniz''in imajını çöp dağları bozuyorEngebeli ve dağlık olması sebebiyle Karadeniz Bölgesi''ndeki belediyelerin en büyük sorunlarının başında gelen çöp, Karadeniz''in imajını bozmaya devam ediyor.
TV Kulesi kapılarını açtıBüyükçekmece Belediyesi’nin Plan projelerini ve arsa tahsisi yaptığı, Endem İnşaat tarafından yapılan Büyükçekmece TV Kulesi kapılarını medyaya açtı.
Yargı iptal etti Gökçek direniyorAnkara 3’nci İdare Mahkemesi’nin Ankara Büyükşehir Belediyesi Meclisi’nin atakule ve cami figürlü amblem kararını iptal etmesi ve ardından Danıştay 8’nci Dairesi’nin de bu kararın bozulması istemini reddetmesine karşın, Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin söz konusu simgeyi resmi yazışmalar dışında kullanmayı sürdürmesi konuyu yeniden yargıya taşıdı.
Çevreye duyarlı tesislere belgeTurizm kapsamında, çevrenin korunması, çevre bilincinin geliştirilmesi, turistik tesislerin çevreye olan olumlu katkılarının teşvik edilmesi ve özendirilmesi amacıyla, çevreye duyarlı konaklama tesislerinin belgelendirileceği bildirildi.
Yatırımcı gayrimenkule yönelecekFinansal piyasalardaki krizin, fiyatların çok aşağıda olması nedeniyle gayrimenkul sektörüne yatırımları artırması bekleniyor.
Tuz Gölü''ne sadakatDoğa Derneği ve Atlas Dergisi tarafından düzenlenen "Tuz Gölü''ne Sadakat Yolculuğu" etkinliğinde, Doğa Derneği Genel Müdürü Güven Eken, ''''Tuz Gölü için bir risk kalmadı, çünkü Tuz Gölü diye bir şey artık yok'''' dedi.
Zonguldak Limanı''nda kirlilikÜzülmez Deresi''nin aktığı limanda, yağış nedeniyle katı atıklardan kaynaklanan kirlilik oluştu. Zonguldak Belediye Başkanı Secaattin Gonca, yurttaşların duyarsız davranarak derelere attıkları çöplerin, yağmurla denize ulaştığını belirtti.
Nükleer için geri sayımNükleer enerji konusunda 50 yıldır tartışmalı bir şekilde çalışmalarını sürdüren Türkiye, nükleer santral için 4. kez ihaleye çıkacak.
Herkes doğuştan müteahhit, ''ne olsa yaparım'' bitmeliBayındırlık ve İskan Bakanlığı Müsteşarı Sabri Özkan Erbakan, Türkiye''deki müteahhitlerin yüzde 95''inin özel çalışan müteahhit olduğunu belirterek, "Biz kamu müteahhitlerini tanıyoruz ama onları tanımıyoruz. Sektöre sertifikasyon gelmeli. ''Ne olsa yaparım''a nokta konmalı" dedi.
1 kişi Ramada Maslak''tan 11 otel odası satın aldıAlman Hoffman İnşaat, Türkiye''de ilk kez Condo-Hotel uygulamasıyla Ramada Maslak Oteli''nin odalarını satışa çıkardı. Şirket sekiz ayda 171 odanın yüzde 35''ini 59 kişiye sattı. 1 kişi ise tam 11 oda satın aldı.
İnşaatçı krizin en az vuracağı Körfez ülkelerine yönelmeliİnşaat Malzemesi Sanayicileri Derneği (İMSAD) Ekonomi Danışmanı Prof. Dr. Kerem Alkin, Türk girişimcilerine küresel dalgalanmadan çekinmemelerini ve içlerine kapanmadan yatırımlara devam etmelerini önerdi.
Konutta iki sene hareket beklemeyinGayrimenkul Yatırım Ortaklığı Derneği (GYODER) Başkanı Bekir Cumurcu, küresel finansal krizin etkileri nedeniyle Türkiye''de bir durgunluk olacağını kaydederek, kısa ve orta vadede gayrimenkul sektöründe bir canlılık beklemediklerini, canlılığın en erken 2010''da başlayacağını belirtti.
İş GYO''dan 150 milyon dolarlık projeİş Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı (GYO) A.Ş''nin, İzmir''de yapacağı konut ve alışveriş merkezi projesi, yaklaşık 130-150 milyon dolara mal olacak. İş Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı A.Ş''den Borsaya gönderilen yazıda, yönetim kurulunun 5 Eylül 2007 tarihli toplantısıyla İzmir Konak''taki arazinin satın alınmasına karar verildiği ve bu doğrultuda mülk sahibi İş Bankası ile satış vaadi sözleşmesi imzalandığı belirtildi. Açıklamaya göre, İzmir Konak''ta kayıtlı toplam 18 bin 392 metrekare büyüklüğündeki taşınmazla ilgili olarak, İş GYO tarafından geliştirilecek olan konut, ev ofis, alışveriş merkezinden oluşacak projenin mimari projeleri büyük ölçüde tamamlandı. Yapılan ön fizibilite çalışmalarına göre yatırımın, yaklaşık 130-150 milyon dolara mal olacağı tahmin ediliyor. Yasal prosedürün tamamlanması halinde projenin inşaatına 2009 baharında başlanması öngörülüyor. Söz konusu proje bünyesinde yer alan alışveriş merkezi yarı açık mimariye sahip olacak ve üst kısmı kamuya açık park olarak düzenlenecek.
Tarih: 23 Eylül 2008 Kaynak: Hürriyet
JCR-Eurasia Rating''den TOKİ''ye ''BB-'' notuTOKİ''den yapılan açıklamaya göre, JCR-Eurasia Rating, TOKİ''yi, "yüksek düzeyde yatırım yapılabilir kategori içerisinde değerlendirerek" uzun vadeli ulusal yerel notunu da "AA(Trk)", görünümü ise "durağan" olarak belirledi.
İç Anadolu’da artık Tuz Gölü diye bir şey yokDoğa Derneği Genel Müdürü Güven Eken, "Tuz Gölü için bir risk kalmadı, çünkü Tuz Gölü diye bir şey artık yok" dedi. Hafta sonunda Doğa Derneği ve Atlas Dergisi tarafından düzenlenen "Tuz Gölü’ne Sadakat Yolculuğu" kapsamında bölgeye gelen Eken, şunları kaydetti: "Gölün suyu çekilse de bu bölgede her zaman su bulunuyordu. Ama ne yazık ki her zaman suyun bulunduğu alanın üzerinde minibüs, otomobil, motosiklet ve bisikletlerle gidilebiliyor. Üzerinde rahatça yürünebiliyor. Bu etkinlikte bir gerçeği gördük. Tuz Gölü için artık bir risk kalmadı, çünkü Tuz Gölü diye bir şey artık yok. Tamamen kuruyan 2 milyon yıllık Tuz Gölü’nü de kaybettik. Gölleri bir sulak alan olarak biliyorsak, suyu tamamen çekilmiş olan Tuz Gölü’nün tamamen kuruduğunu söylemek yanlış olmaz. Artık bunu kabul etmeliyiz."
Tarih: 23 Eylül 2008 Kaynak: Hürriyet
Bakü Hilton’un finansmanı Türkiye’denIRS Holding’in Bakü’de Hilton otelinin yanı sıra 3 adet 5 yıldızlı oteli daha bulunuyor. Yanı sıra yine Bakü’de çok sayıda alışveriş merkezi, eğlence merkezi ve rezidans yapımı da gerçekleştirmiş.
Nükleer atıklar yüzbinlerce yıl yok olmuyorSon Dakika bir gelişme olmadığı takdirde nükleer santral ihalesi yarın. Bu yazıyı kaleme almadan önce son bir kez Enerji Bakanlığı’nı arayıp sordum. "Kesinlikle erteleme yok" yanıtını aldım.
Nefretten sevgiyeİstanbul üstüne son yazdığım yazıda, değindiğim bir konu vardı: Fener-Balat projesinde bazı ev sahipleri evlerinin restorasyon kapsamına alınmasını istememişler.
Son tüp yarın batırılacakMarmaray Projesi''nde son tüp tünel, Üsküdar Marmaray İskelesi''nde yarın batırılacak. Tünelin yerleştirilmesinin ardından diğer tüneller ile birleştirme işlemi yapılacak.
Türkiye parsel parsel satılmamış Türkiye’nin parsel parsel yabancılara satıldığı iddiası, bilimsel incelemeye konu oldu. TÜBİTAK desteğiyle Uluslararası Stratejik Araştırmalar Kurumu (USAK) tarafından yapılan araştırmada tam tersi ortaya çıktı.
Duble yola 15 milyar YTL harcandı Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, Hükümet olarak duble yol çalışmaları için 2003 yılından bu yana 15 milyar YTL’nin üzerinde harcama yaptıklarını açıkladı.
Menderes''in son eseri Demir Köprü Barajı''nın dibi göründüGediz Nehri üzerinde 1954 yılında yapımına başlanan ve 18 Mayıs 1960''da dönemin başbakanı merhum Adnan Menderes tarafından açılışı gerçekleştirilen Demirköprü Barajı da kurudu. 48 yıllık barajda sular çekilince gölün dibi göründü.
Tarihi kentlerin en talihsizi... Öğrenci olarak geldiği Güllük''ün Kıyıkışlacık Köyü''ndeki İasos antik kentinde 48 yıldır kazılara katılan İtalyan Dr. Fede Berti ile yaptığımız sohbetten sonra, kazı heyetinin içinde tek Türk olan bakanlık temsilcisi Deniz Ongun''a da birkaç soru sormak istiyoruz...
Karadeniz kumsalları kurtarılacakSamsun''da, Türkiye''nin nadide kumlarının yok olduğu Karadeniz sahillerinde ağaçlandırma yapılarak, rüzgarla birlikte yok olan sahil kumu kayıpları önleneceği belirtildi.
Külliye tipi cami projesi Diyanet ilk etapta 200 camide açacağı, çay ocağı, kütüphane ve sergi salonu gibi etkinliklerle camileri külliyeye dönüştürmeyi hedefliyor.
Yaylalardaki doğal çevre ve özgün mimarı korunmalıGümüşhane Valisi Enver Salihoğlu, yaylalardaki kaçak yapılaşmaya izin verilmeyeceğini söyledi. Salihoğlu, ''Yaylalardaki özgün mimari yapıların korunması için gelecek nesillere bozulmamış doğal bir çevre için büyük çaba sarfetmek gerekiyor''dedi.
Harput''ta darphane ve zindan aranıyorElazığ''da Harput iç kale arkeoloji kazıları 4. yılına girerken, kazıyı sürdüren Prof. Dr. Veli Sevin, Osmanlı Darphanesi ve dünyaca ünlü Harput Zindanı''nı ortayı çıkarmak için çalışmaların devam ettiğini söyledi.
Büyük Menderes kirlilikten kurtarılacakDenizli, Aydın Uşak''ın vali ve belediye başkanları, Büyük Menderes''i kirlilikten kurtarmak için harekete geçti. Denizli Valisi Erkmen, "Menderes''in bölgeye hayat vermesi ve bunun süreklilik kazanmasını sağlamalıyız. Bu konuda herkese görev düşüyor'' dedi.
İlkokullarda ''Arkeoloji Dersi'' önerisi Mersin Üniversitesi Arkeoloji Bölümü Başkanı Prof. Dr. Serra Durugönül, tarih bilinci ve sevgisinin genç kuşaklara erken yaşlarda aktarılması için okullarda ders verilmesi gerektiğini bildirdi.
Airport''un hedefi hava yolcularıAirport Alışveriş Merkezi Genel Müdürü Burçin Bendegül, önümüzdeki dönemde hava alanına yönelik projeler geliştirerek, memnuniyeti öne çıkararak müşteri kitlelerini artırmayı istediklerini bildirdi. Bendegül, şunları kaydetti: "Birçok alışveriş merkezinin yürüme mesafesinde olan mahalleleri var. Fakat bizim yürüme mesafesinde gidilecek bir mahallemiz yok. Fakat bunun yanında en büyük avantajımız hava alanına en yakın proje olmak. Bu nedenle önümüzdeki dönemde hava alanına yönelik projeler geliştirerek müşteri kitlemizi artırmayı ve kendimize yeni bir mahalle yaratmayı istiyoruz. Küçük bir TAV oluşturacağız."Bendegül, sözlerine şöyle devam etti: "Airport tam olarak bir outlet merkezi olmasa da burada hem sezon hem de outlet ürünleri bir arada satılıyor. Tabelamız da Airport Outlet Shopping Center olacak. Burası sezon ve outlet merkezlerinin bir karması olacak."
Tarih: 22 Eylül 2008 Kaynak: Yeni Şafak
MÜSİAD inşaat sektörünü ele aldıMüstakil Sanayici ve İşadamları Derneğinin (MÜSİAD) İnşaat ve Yapı Malzemeleri Sektör Kurulu İstişare toplantısında, inşaat sektörünün gündeminde bulunan problemler ele alındı. Kamu İhale Kurumu (KİK) Başkanı Hasan Gül, toplantıda yaptığı konuşmada fiyat farkı kararnamesinin önümüzdeki hafta çıkmasını umduklarını bildirdi. Taslağın Maliye Bakanlığına yollandığını belirten Gül, Ulaştırma Bakanlığının da konu hakkında bilgilendirilmesinin ardından kararnamenin önümüzdeki hafta çıkmasını umduklarını bildirdi. Yapı malzemeleri konusunda ciddi bir çalışma içine girdiklerini anlatan Bayındırlık ve İskan Bakanlığı Müsteşarı Sabri Özkan Erbakan ise, “Şu an İstanbul’daki binaların yüzde 85’i ruhsatsız. Üzerinde önemle durduğumuz konu bu” dedi. MÜSİAD Genel Başkan Yardımcısı Yusuf Cevahir ise inşaat malzemeleri fiyatlarındaki hızlı artışa dikkat çekti.
Tarih: 22 Eylül 2008 Kaynak: Türkiye
İşsizi çok ama inşaatta yüzde 60 büyüdü İşsizlik sıralamasında ilk sıralarda yer alan Batman''da konut sektörüne yapılan yatırım dikkat çekiyor. Şehirde inşaat sektöründe yüzde 60 artış yaşanırken, yılın ilk altı ayında 132 bina yapıldı. Batman, inşaat sektörü ile gelişen illerin başında geliyor. 2007 yılında 267 binanın inşaa edildiği şehirde, 55 iskân oturma izni ile binalara kat atıldı. 2008 yılının ilk 6 ayında ise 132 bina yapılırken, 26 kat artışı yapıldı. Ancak Batman İnşaat Mühendisleri Odası, bu artışın aslında negatif bir artış olduğunu belirtti. Üretime yönelik bir gelişimin olmadığını dile getiren oda yetkilileri, inşaatların genelde mesken amaçlı olmasıyla sadece tüketime yönelik bir eğilim olduğunu ifade etti. Dolayısıyla bu durumun gelecekte Batman''ın pahalı bir şehir olmasına neden olacağını savundu.
Tarih: 22 Eylül 2008 Kaynak: Zaman
Dünya Fannie (fani), Freddie''nin kabusu ani Kapitalizmin temel felsefesi neydi? Bırakınız yapsınlar, bırakınız etsinler. Bu aynı zamanda şu demekti; yapamayan da batsın!
Konutun fiyatı ve kirası düştüDünya piyasalarında yaşanan ortamın etkisi emlak ve inşaat sektöründe durgunluk olarak yansıyor. Konut satış ve kiralamalarının durduğu sektörde, 2000 YTL olan kiralık daireler 1500 YTL’ye kiracı bulmakta zorlanıyor.
Cami, kilise ve sinagogdan oluşan ibadethane, Kadir Gecesi''nde açılıyor Bilkent Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Prof. Dr. İhsan Doğramacı''nın babasının adına yaptırdığı ve içinde cami, kilise ile sinagogun da bulunduğu dini tesis, Kadir Gecesi''nde açılıyor.
Gayrimenkulünüzü elden çıkarmayınKüresel finansal krizin yol açtığı dalgalanmalar özellikle küçük ve orta ölçekli yatırımcıyı vuruyor. Krizden korunmanın yollarını anlatan uluslararası yatırım danışmanları, daha makul ve uzun vadeli borçlanmayı tavsiye ediyor.
Ataköy sahilinin satışına tepkiMimarlar Odası Bakırköy Bölge Temsilcisi Esin Hacıalioğlu ile Ataköy 2. Kasım Sakinleri Derneği Yönetim Kurulu üyesi Doğu Coşkunfırat, Ataköy sahilindeki 125 bin metrekarelik rekreasyon alanının satışa sunulmasını eleştirerek, “TOKİ, bu yönetim anlayışından hızla vazgeçmelidir” dedi.
BM''den Datça''ya 2.5 milyon dolarBirleşmiş Milletler Kalkınma Programı''nın (UNDP) Avustralyalı Danışmanı Lee Thomas, pilot bölge seçtikleri Muğla''nın Datça İlçesi''nin deniz ve kıyı alanlarının sürdürülebilir kullanımını sağlayıp, bu alanların yönetim etkinliğinin geliştirilmesi ve yaygınlaştırılması için Küresel Çevre Fonu''ndan (GEF) 2.5 milyon dolar yardım aktarılacağını söyledi. Thomas, pilot bölge seçtikleri Datça''da 2009 yılı yaz aylarında başlayacakları projenin dört yıl süreceğini belirtti.
Tarih: 22 Eylül 2008 Kaynak: Hürriyet Yazan: Mustafa Sarıipek
TOKİ tema park için ihaleye çıkıyorTOKİ, Halkalı Atakent’te üzerine doğa ve eğlence parkı yapılmasını öngördüğü 1.4 milyon metrekarelik arazisini 20 Ekim’de satışa çıkaracak.
Tarlabaşı''nda yenilenme sancısıBeyoğlu''nun tarihi semtinin, yenileme projesini alan GAP İnşaat''ın 278 hane sahibine sunduğu teklifleri kimse beğenmedi. 8 katlı işhanına karşılık 65 metrekare dükkan, üç katlı evinin yerine 40 metrekare daire sunulanlar kara kara düşünüyor.
Üç başlı Kerberos Köpeği''nin heykeli bulunduSelçuk Üniversitesi Arkeoloji Bölümü Başkanı Prof. Dr. Ahmet Tırpan, Muğla''nın Yatağan ilçesindeki Lagina antik kentinde, mitolojide yer altındaki ölüler diyarının kapısında bekçilik yaptığına inanılan üç başlı ''Kerberos Köpeği''nin heykelinin bulunduğunu bildirdi.
Kent suyunun planlaması en az 30 yıllık yapılırÇevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu, "Şehirlerin içme suyunun çözümünde asgari 30 yıllık ihtiyaçları dikkate alınarak, planlanması gerekir. Biz de bunu yapıyoruz" dedi.
Ranta onay vermeyenin AKP’den ihracını istiyorAsım Güzelbey, imar planı değişikliğine karşı çıkan AKP’li meclis üyelerinin partiden ihracını istiyor. Gaziantep Büyükşehir Belediyesi’ndeki yolsuzluk tartışmaları yeni bir boyut kazandı.
"Farkında mısınız? Kuruyoruz" günüÇevreciler, Türkiye''de yaşanan kuraklığa dikkat çekmek amacıyla 11 Ekim''de Büyükçekmece Gölü''nün kuruyan alanında "Farkında mısınız? Kuruyoruz" sloganıyla bir gün geçirecek.
ODTÜ Mimarlık''a çağdışı suçlamasıCHP''li Güleken''in "ODTÜ''nün imar sorunlarının 15 yıldır çözülmeyip aniden gündeme gelmesinde Gökçek''in ODTÜ''nün çağdaş düşünce ve duruşuna karşı bir husumeti söz konusu mudur?" sorusuna Gökçek tartışılacak bir yanıt verdi.
Türkiye''nin arkeolojik varlıkları haritalandı Türkiye Arkeolojik Yerleşmeleri (TAY) Proje Koordinatörü Oğuz Tanındı, yaptıkları çalışmayla, Türkiye''deki 2 bin 907 arkeolojik varlık ile 565 mağaranın, internet üzerinden ulaşılabilen harita üzerinden araştırmacıların kullanımına sunulduğunu bildirdi.
Sedef Adası''nda yaşayanlar isyandaİstanbul''un adaları arasında özel bir konuma sahip olan Sedef Adası''nda yaşayanlar bugünlerde hayli dertli. Çünkü bu küçük adada, imar durumu yapılaşmaya uygun olmayan iki araziye sürüyle villa yapılmak isteniyor.
Didim Tavşan Adası''nda arkeolojik kazıAydın''ın Didim ilçesinde Didyma Antik Kent kazıları kapsamında Tavşan Adası''nda da çalışma yapılıyor. Hale Üniversitesi''nden Prof. Dr. François Bertemes''ın Tavşan Adasında 16 kişilik ekibiyle sürdürdüğü kazılarda Tunç dönemine ait yapı temeli, duvarlar ve çeşitli seramik parçalarının bulunduğu bildirildi.
Mevlana müzesi restore edilecekMevlana müzesi ilk kez kapsamlı şekilde restore edilecek. Müzede, Mevlana''nın el yazması kitapları, Mevlevi kıyafetleri ve müzik aletleri gibi tarihi materyaller bulunuyor.
İnternetten arkeolojik kazıyı izleAnadolu Medeniyetleri Müzesi, Türk müzecilik tarihinde bir ilke imza atarak, Ankara Ulus''ta bulunan tarihi "Augustus Tapınağı"ve "Roma Hamamı"nda gerçekleştirilen kazı çalışmalarını, www.anadolumedeniyetlerimuzesi.gov.tr. adresinden tüm kamuoyu ve bilim dünyası ile paylaşacak.
Hayat muhteşem bir tek şey felaket o da yaşlanmakBen çirkin şey görmeye dayanamam. Dünyayı daha güzel bir yer haline getirmeye uğraşırım. Bu hep böyleydi. Mimarlık ve tasarım en büyük tutkumdu. 14 yaşından beri.
Yabancı yatırımcılar Bilecik''teBilecik Çimento Madencilik Beton Sanayi ve Ticaret AŞ Başkanı Celal Sönmez ve China National Machinery Import-Export Corporation Başkanı Tang Yi, Bilecik Valisi Musa Çolak''ı yeni kurulacak olan çimento fabrikası hakkında görüşmek için ziyaret etti.
Bu kez Kuşadası kazandıKuşadası Limanı’nı en yüksek teklif yerine Ofer-Kutman ortaklığına veren ihalenin yargı süreci devam ediyor. Danıştay, idare mahkemesinin ihalenin hukuka uygun olduğu yönündeki kararını bozarak davanın tekrar görülmesini istedi.
''Köprüyü istemezler ama geçerler''Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, partisinin Adalar İlçe Kongresi''nde yaptığı konuşmada, İstanbul''un ulaşım sorununa çözüm getirmesi beklenen projelere değindi.
Akropol''e teleferikTürkiye Seyahat Acenteleri Birliği (TÜRSAB) Başkanı Başaran Ulusoy, Bergama Akropolü''ne kurulması planlanan teleferik çalışmalarını yerinde inceledi.
200 milyon YTL’ye elektriği açıp, fişi prize takıyoruzKonutlarda kullanılan elektrik tesisat malzemeleri son yıllarda değişirken, konut tesisatına yönelik anahtar-priz, şalt ürünleri, elektrik dağıtım kutuları, otomatik sigortalar ve ev otomasyonu ile ilgili elektrik malzemeleri pazarının büyüklüğü 200 milyon YTL’yi geçti.
Yurtdışında Türkiye’nin kıymetini anlıyoruzYurtdışındaki projeleri müteahhitlik ve gayrimenkul geliştirme olarak incelemek gerektiğini söyleyen Garanti Koza Yönetim Kurulu Başkan Vekili Murat Binark: "Biz yurtdışında sadece müteahhitlik yapıyoruz. Bizi yurtdışına yönelten sebep ise, yurtdışında nispeten kolay iş alınması ve makul seviyedeki kár marjlarıdır."
İznik Gölü kurumaya başladıBursa''da bulunan Türkiye''nin 5''inci büyük gölü "İznik Gölü" kurumaya başladı. Kirliliğin de tehdit ettiği gölün sahilden 10 metre çekilmesi özellikle balıkçıları endişelendirdi. Toplam 32 kilometre uzunluğunda, 11 kilometre genişliğinde, 298 kilometre kare alana sahip olan İznik Gölü''nün sahilden 10 metre çekilmesi, çevrecileri ve balıkçıları kara kara düşündürüyor. İstanbul''un su ihtiyacı içinde düşünülen İznik Gölü''ndeki çekilme nedeniyle çatlayan toprak ortaya çıktı. İznik Gölü''ndeki kirliliğin tehdit boyuna geldiğini belirten balıkçılar, "Buna kuraklığın neden olduğu çekilme eklendi. Tatlı suyuyla ünlü İznik Gölü''nün yok olmasından endişe ediyoruz" diye konuştu. Marmara Bölgesi''nin en büyük gölü olmak özelliğini taşıyan İznik Gölü''nün en derin yeri, 65 metre olarak ölçüldü. İznik Gölü balıkçılığın yanı sıra, bölgede zeytin ve tarım sektöründe de sulama amacıyla kullanılıyor.
Tarih: 22 Eylül 2008 Kaynak: Referans
Ak Enerji nükleer santral ihalesi için şartname aldıNükleer santral ihalesi için şartname aldığını açıklayan Ak Enerji, katılım koşulları ile ilgili incelemeleri başlattı. Şirkete ayrıca Botaş''a faturalarını vadesinde ödediğini açıkladı.
Herkes doğuştan müteahhit, ''ne olsa yaparım'' bitmeliBayındırlık ve İskan Bakanlığı Müsteşarı Sabri Özkan Erbakan, Türkiye''deki müteahhitlerin yüzde 95''inin özel çalışan müteahhit olduğunu belirterek, "Biz kamu müteahhitlerini tanıyoruz ama onları tanımıyoruz. Sektöre sertifikasyon gelmeli. ''Ne olsa yaparım''a nokta konmalı" dedi.
Bir tarih ve kültür başkenti buğday renkli Konya’dan havadan-sudan hallerimizBol bol yiyen, bön bön bakarmış, bu atasözünü önceki hafta gittiğim Konya’da öğrendim. Dünya Su Forumu’na hazırlık konferanslarından sekizincisine katıldım Konya’da.
Palmiye Adası’na gazbeton gönderdi anahtar teslim fabrika ihraç edecekDubai’deki ünlü Palmiye Adası’na üç yılda 8 milyon dolarlık gazbeton satan AKG Grubu Yönetim Kurulu Başkanvekili Bülent Akgerman, başta Rusya ve İran olmak üzere çeşitli ülkelerden anahtar teslim gazbeton fabrikası kurma konusunda teklifler aldıklarını söyledi.
İş GYO''dan İzmir''e yarı açık alışveriş merkezi projesiİstanbul''daki Kanyon Alışveriş Merkezi''ni yapan İş Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı (GYO), İzmir Salhane-Turan bölgesine 150 milyon dolarlık yatırım yapmaya hazırlanıyor.
“Dar”a Düşen Dualar...İstanbul’u, renksiz ve dilsizliği üzerinden bir kimlik sorgusuna çektiğim, “İstanbul’u İstanbul Yapmak” başlıklı köşe yazıma pek çok cevap aldım. Nuray Togay’ın “İstanbul’a Dar Gelen Söylemler” başlıklı köşe yazısına cevap hakkımı, terminolojisini bir manyetik alan gibi kullanan söz konusu yazıdan bazı alıntılar yaparak kullanmak istiyorum izninizle.
Takvim
<<Eylül 2008>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30          
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.