Haberler

23 Mart 2011, Çarşamba

Acıktınız mı?Acıktınız mı?Hafta içi her gün saat 11:30 civarlarında Arkitera''da bir soru ortada dolanmaya başlar: Bugün ne yesek? Her gün kendimize sorduğumuz bu soruya yaratıcı cevaplar üretmeye çalışsak da elimizdeki seçenekler kısıtlı. Yakınlarda değişik yiyecekler satan bir sokak pazarı olsa ve sonrasında da yine sokakta bir kahve içebilsek, her gün sorduğumuz bu soruya bir alternatif getirebileceğiz belki de... Dünya''da yemek ve alışveriş kültürüne katkıda bulunan ve tarihi çok eskilere dayanan pazarlar, her şehirde değişik konseptlerle kendini gösteriyor. Haberin Devamı
Üst geçidin kullanılması için çorba ikramıÜst geçidin kullanılması için çorba ikramıKonya''da Selçuk Üniversitesi Alaeddin Keykubat Kampüsü girişi önünde ölümlü trafik kazalarının artması üzerine Büyükşehir Belediyesi tarafından üst geçit yapıldı. Fakat üst geçidi kullananların az olması üzerine Büyükşehir Belediyesi sıcak bir çözüm buldu.
Asırlık işbirliği İstanbul''un ulaşım sorununu çözüyorAsırlık işbirliği İstanbul''un ulaşım sorununu çözüyorİstanbul Büyükşehir Belediyesi ile ING Bank arasında 101 yıl önce Galata Köprüsü''nün inşasında başlayan finans işbirliği, bugün Haliç Metro Köprüsü ve Kadıköy-Kartal Metrosu ile sürüyor. Bankanın Türkiye İcra Kurulu Başkanı Wilfred Nagel, 1909 yılında verilen kredinin özel bir kopyasını Başkan Kadir Topbaş''a hediye etti.
Nükleer tehlike dinmiyorNükleer tehlike dinmiyorJaponya''da meydana gelen deprem ve tsunami felaketinde hasar gören Fukushima-Daiichi nükleer santralinde radyasyon sızıntısını kontrol altına almak için çalışmalar sürdürülüyor.
Tarihi yapılardaki şaşırtıcı deprem uygulamasıTarihi yapılardaki şaşırtıcı deprem uygulamasıAnadolu yapı medeniyetini araştıran arkeologlar, binlerce yıldır ayakta kalan tarihi yapıların temellerinde deprem sönümleme sistemlerinin uygulandığını belirledi.
BIG, Stockholmsporten İmar Planı Yarışması''nı KazandıBIG, Stockholmsporten İmar Planı Yarışması''nı KazandıBIG, Grontmij ve Spacescape, yeni planlanan kavşağın kesişim noktasında Stockholm için bir giriş kapısı tasarlanması amacıyla açılan Stockholmsporten İmar Planı Yarışması''nı kazanan ekipler oldu.
Selanik sokakları çöplerden geçilmiyorSelanik sokakları çöplerden geçilmiyorEkonomik krizle boğuşan Yunanistan''da, ödenek sıkıntısı sebebiyle yılbaşından beri doğru dürüst toplanamayan çöpler, Selanik''te çöp yığınlarının oluşmasına yol açtı.
Radyasyon Avrupa''daRadyasyon Avrupa''da9.0 büyüklüğünde deprem ve tsunamiyle sarsılan Japonya''da ölü sayısı her geçen gün artıyor. Tokyo şehir suyunda radyasyona ratlandı. Bu arada radyasyon İzlanda''ya ulaştı.
"Orman hayattır""Orman hayattır"TEMA Vakfı, Uluslararası Ormanlar Yılı ve Orman Haftası''nda orman varlığımızın korunması, 2/B sorununun satışla değil, insanları mağdur etmeden ‘süreli mülkiyet'' gibi yeni yöntemlerle çözülebileceği çağrısında bulundu.
Nükleer yakıt havuzu kaynama noktasındaNükleer yakıt havuzu kaynama noktasındaJaponya''da zarar gören nükleer tesisteki kullanılmış nükleer yakıt havuzu kaynama noktasına yaklaştı, radyasyon korku yaratıyor.
Operasyon 9 milyar dolarlık projeyi vuracakOperasyon 9 milyar dolarlık projeyi vuracakTürk-Libya İş Konseyi Başkanı Ersin Takla, Libya''da operasyon nedeniyle 9 milyar dolar tutarındaki projelerde iptaller beklediklerini söyledi.
İnsanlık Anıtı tartışması sürüyorİnsanlık Anıtı tartışması sürüyorAnıtın yıkımı yönünde verilen kararın yürütmesini durduran Erzurum 1. İdare Mahkemesi Başkanı''nın görevden alınmasına tepki geldi.
Binalara imar izni geliyor!Binalara imar izni geliyor!Kadir Topbaş, imara aykırı binalar için geçici kullanım belgesi verileceğini açıkladı.
İneğini sattı HES''cileri yendiİneğini sattı HES''cileri yendiİneğini sattı HES''cileri yendi Rize''nin Salarha Vadisi''nde yapımı planlanan HES projesi için ‘Yürütmeyi Durdurma'' kararı verildi. Davayı açan Kazım Delal, mahkeme masraflarını karşılamak için ineğini satmıştı.
Google ofislerinin tasarımcısı İstanbul`daGoogle ofislerinin tasarımcısı İstanbul`daUluslararası mimarlık, tasarım ve danışmanlık şirketi DEGW, coğrafi genişleme planı çerçevesinde Türkiye''deki ofisini Levent''te açtı.
Festivalin "modern köleleri"Festivalin "modern köleleri"Shopping Fest, yani Alışveriş Festivali. Medya, İstanbul''u "alışveriş cenneti" yapmayı hedefleyen, 40 gün 40 gece sürecek bu festivali yere göğe sığdıramıyor. Gazeteler her gün bu festivalden ve inanılmaz indirimlerden söz ediyor.
Mısır Devrimi''nin Şarkıcısı Aslında Bir Mimarlık ÖğrencisiymişMısır Devrimi''nin Şarkıcısı Aslında Bir Mimarlık ÖğrencisiymişAnti-Mübarek protesto şarkısı "Git" ile bir gecede "Mısır Devrimi''nin Şarkıcısı" haline gelen Ramy Esam, aslında Mansoura Üniversitesi''nde bir mimarlık öğrencisi.
Engelliler TOKİ''den konut istiyorEngelliler TOKİ''den konut istiyorEngelliler, TOKİ ve inşaat sektörüne çağrıda bulundu. Engelliler, hareketlerini rahatça sağlayabilmek ve yaşamlarını daha kolay idame ettirebilmek için TOKİ''den kendilerine uygun ev yapılmasını talep etti.
Acil deprem yolu, otopark oldu!Acil deprem yolu, otopark oldu!"1. Derece Acil Ulaşım Yolu" olarak belirlenen Fatih Fevzipaşa Caddesi''nin her iki tarafı yasal olarak araç işgali altında! Çünkü yolun 1 kilometrelik bölümünün her iki tarafı, İSPARK''ın otoparkı haline getirildi.
Yapı denetimi piyasalaştırılıyorYapı denetimi piyasalaştırılıyorTürk Mühendis ve Mimar Odası Birliği (TMMOB), Meclis gündemine gelen Yapı Denetimi Yasası''ndaki değişikliğe yapı denetimlerini piyasalaştıracağı ve sistemin bütün yükünü ücretli çalışan mimar ve mühendislere bırakacağı gerekçesiyle itiraz etti.
"Caprice" Cüppeli Ahmet duasıyla temel attı!"Caprice" Cüppeli Ahmet duasıyla temel attı!Jet Fadıl lakaplı Fadıl Akgündüz, "Cüppeli Ahmet Hoca''nın hayır duasını" alarak Bayrampaşa''da Caprice Gold Otel''in kat temelini attı.
Çernobil Riviera''sıÇernobil Riviera''sı20''nci yüzyılın en büyük felaketinin yaşandığı topraklar, şimdilerde elitlerin gözde tatil beldesi haline geldi.
Boğaz''da tehlike!Boğaz''da tehlike!Petrol ve tehlikeli madde taşımacılığında kapasitesinin üzerine çıkan İstanbul ve Çanakkale boğazları için Başbakanlık''ın hazırladığı denetim raporunda, acil müdahale planı gerektiği belirtildi.
Berber dükkanı olarak kullanıldı, şimdi korunacakBerber dükkanı olarak kullanıldı, şimdi korunacakÇanakkale''nin Akçakoyun beldesinde tek berber dükkânı olma özelliğine sahip olan 800 yıllık tarihi çınar ağacı, koruma altına alınıyor.
"Tünelbüs""Tünelbüs"Büyük kentlerimizde toplu taşımı sonuna kadar destekliyorum.
Tüketecek miyiz? Tükenecek miyiz?Tüketecek miyiz? Tükenecek miyiz?Toplumlar biriktirdikleri ve oluşturduklarıyla vardır.Ortak mirasa ne kattığı ya da ne eksilttiğiyle bilinen toplumlar vardır.Dünyanın en büyük kütüphanesini yapmak ve dünyanın en büyük kütüphanesini bir istila sonucunda ateşe vermek gibi. Zaman değişti ve o zamanı yine toplumlar değiştirdi.
Son çare betona gömmekSon çare betona gömmekFukuşima''da soğutma sistemleri devreye sokulamazsa uzmanların başvurabileceği son çare ‘Çernobil yöntemi''. UAEK: Santralda durum istikrara kavuşuyor olabilir.
Sanat hava atmak için midir...Sanat hava atmak için midir...Abu Dabi''deki 800 milyon dolarlık Guggenheim Müzesi''nin inşaatında çalışan işçilerin parası ödenmiyor. Ortadoğulu sanatçılar, meslektaşlarını müzeye iş satmamaya çağırıyor.
RAF Yapı Malzemesi Ödülü''ne Başvurular BaşladıRAF Yapı Malzemesi Ödülü''ne Başvurular Başladı2008 ve 2010 yıllarında verilen RAF Yapı Malzemesi Ödülü 2010 yılında da Türkiye’de satış ağı bulunan yapı malzemelerinin başvurularını bekliyor. Arkitera Mimarlık Merkezi tarafından verilecek olan RAF Yapı Malzemesi Ödülü’nün temel amacı, performansı, üretiminde kullanılan malzemelerin özellikleri, standartlara uygunluğu, zamana ve dış çevre koşullarına dayanımı ve çevre etkisi ile fiziksel çevreye değer katan yapı malzemelerinin üreticilerinin onurlandırılması. Ödüle aday ürünün, seri üretimine son beş yıl içerisinde başlanmış olması gerekiyor. Ürünün halen üretiminin devam etmesi ve Türkiye’de satış ağının bulunması gerekiyor. Bir ürün, ödüle en fazla iki defa aday olabiliyor.
"Nükleer santral, Türkiye''nin en sağlam yapısı olacak""Nükleer santral, Türkiye''nin en sağlam yapısı olacak"Bakan Yıldız, nükleer santral tartışmalarında son noktayı koydu!
Nükleer için referandum yapılmalı Nükleer için referandum yapılmalı Türkiye''de kurulması planlanan nükleer santral için referandum yapılması gerektiğini söyleyen Bülent Eczacıbaşı, "Nükleer enerji çok önemli ama riskleri de büyük" dedi.
80 bin ziyaretçinin gezmesi bekleniyor80 bin ziyaretçinin gezmesi bekleniyorMARBLE''ın açılış törenine Türkmenistan İnşaat Bakanı Bayramov ile Kırgızistan Bayındırlık Bakan Yardımcısı Yzatbek de katılacak.
Japonya''nın inşası beş yıl sürerJaponya''nın inşası beş yıl sürerDünya Bankası, Japonya''da yaşanacak ekonomik yavaşlamanın bölgeyi kısa vadeli etkileceği ve 235 milyar dolar hasara yol açan felaket sonrası ülkenin inşasının beş yıl süreceği tahmininde bulundu.
Türk inşaatçılardan sambacı çalımıTürk inşaatçılardan sambacı çalımıTürk inşaat sektörü, 2014''te Brezilya''da yapılacak Dünya Futbol Şampiyonası''nın altyapı yatırımı için harcanacak 2,5 milyar dolardan pay kapmanın planlarını yapıyor.
Mimar için dik durma kitabıMimar için dik durma kitabıDoğan Hasol, yeni kitabı ‘Mimarlar Dik Durur!'' ile okuyucuları, mimarlık dünyasının bilinmeyen yollarında kah keyifli, kah düşündürücü bir yolculuğa çıkarıyor.
Fukuşima''dan yine duman çıkıyorFukuşima''dan yine duman çıkıyorTokyo''da yaşanan deprem sonucu zarar gören Fukuşima nükleer santralindeki sorunlar bitmiyor. İki reaktörden çıkan gri dumanlar yüzünden soğutma çalışmaları durduruldu.
Enerjisa, rüzgar yatırımlarına devam ediyorEnerjisa, rüzgar yatırımlarına devam ediyorMersin''de kurulacak Dağpazarı RES''in türbin ve elektrik ekipmanlarının temini için Siemens ile sözleşme imzalandı.
Ege Seramik Bu Yıl da Unicera''daki Yerini AldıEge Seramik Bu Yıl da Unicera''daki Yerini AldıEge Seramik, 2-6 Mart tarihlerinde İstanbul Tüyap''ta gerçekleştirilen Unicera Fuarı''ndaki başarılı çalışmaların geri dönüşlerini almaya devam ediyor.
İstanbul depreme böyle hazırlanıyorİstanbul depreme böyle hazırlanıyorİBB''nin hazırladığı ''''Bilgi Kartları'''' kitabında, belediyenin son 7 yılda gerçekleştirdiği hizmetlerin yanı sıra İstanbul''da olası bir depreme karşı yapılan hazırlıklar da anlatılıyor. İşte şimdiye kadar yapılanlar...
Cumhuriyet Caddesi Bursa''nın prestiji olacakCumhuriyet Caddesi Bursa''nın prestiji olacakBursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Cumhuriyet Caddesi''nin nostaljik tramvay ve cephe düzenleme projesiyle Bursa''nın prestiji haline geleceğini söyledi.
Uzadıkça uzuyorUzadıkça uzuyorÇin''in kuzeybatısında bulunan Çinghay eyaletinde yapılan araştırmada, Çin Seddi''nin yeni kalıntılarına ulaşıldı. Şinhua ajansının haberine göre, uzmanlar iki yıllık saha çalışmasının ardından setin 480 metrelik yeni bir duvarına ulaştı ve 51 fener kulesi ile 158 geçiş kulesi buldu. Çinghay Arkeoloji Enstitüsü''nden Rın Şiaoyen, seddin kalıntılarının 2200 yıl öncesine dayandığını hatırlattı. Çin Seddi''nin bazı kalıntıların zor bulunmasının nedeni olarak ''Geçmişte tabiat şartlarının bazı bölümlere zarar vermesi'' gösteriliyor. Ülkede 2009 yılında başlayan Çin Seddi''nin kalıntılarını bulma çalışmalarından bu yana Çinghay eyaletinde Ming Hanedanlığı döneminden kalan 360 kilometrelik duvar bulunmuştu.
Tarih: 22 Mart 2011 Kaynak: Yeni Şafak
''İnsanlık Anıtı''ndan yargı eleştirisi çıktı!''İnsanlık Anıtı''ndan yargı eleştirisi çıktı!Türkiye Barolar Birliği: Başbakan Erdoğan''ın ''ucube'' olarak nitelediği heykel için ''yıkılmasın'' kararı veren hakimin görevden alınması yargı bağımsızlığı ve tarafsızlığı ilkesine aykırı.
Altınoluk''a 200 milyon dolarlık termal yatırımAltınoluk''a 200 milyon dolarlık termal yatırımDeniz kenarında yaptırılan termal tatil köyü, bölge turizmine hareketlilik getirecek. 180 dönüm arazi üzerine kurulu tatil köyü; 39 blok, 700 daire ve 16 bin 800 devreden oluşuyor.
Sıcak Bölge Libya''da Türk YatırımlarıSıcak Bölge Libya''da Türk YatırımlarıTürkiye''nin Trablusgarp Büyükelçiliği Ticaret Müşavirliği''nin Mart ayı başında açıklanan verilerine göre, Türk müteahhitlik ve müşavirlik firmaları 2009-2010 yıllarında arasında Libya''da 7 milyar 627,2 milyon Dolar tutarında proje yapım işini aldı. Son haftalarda Libya''da yaşanan şiddet olayları ve sosyal karmaşanın ardından, geçtiğimiz haftasonu Amerika önderliğindeki koalisyon güçlerinin Libya''ya karşı kara ve denizden operasyon başlattığı haberi geldi.
2. Ulusal İç Mimarlık Öğrenci Buluşması İTÜ''de Gerçekleşti2. Ulusal İç Mimarlık Öğrenci Buluşması İTÜ''de Gerçekleştiİstanbul Teknik Üniversitesi''nin ev sahipliği yaptığı 2. Ulusal İç Mimarlık Öğrenci Buluşması 12 Mart 2011 Cumartesi günü yaklaşık 400 iç mimarlık öğrencisinin yanı sıra birçok akademisyen ve İç Mimarlar Odası''nın katılımıyla gerçekleşti.
Yakın Doğu Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi''nde, Çuhadaroğlu Ürünleri KullanıldıYakın Doğu Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi''nde, Çuhadaroğlu Ürünleri KullanıldıKKTC''nin Lefkoşa bölgesinde Yakın Doğu Üniversitesi Yerleşkesi içinde inşa edilen 55.000m2 kapalı alana sahip Yakın Doğu Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi''nde, Çuhadaroğlu ürünleri tercih edildi.
2500 yıldır yaşayan kent: Sana2 bin 500 yıllık geçmişiyle dünyanın en eski yaşayan kentlerinden biri olarak kabul edilen Yemen''in başkenti Sana, tarihi, kültürü ve dünyada benzeri olmayan geleneksel mimarisiyle insanları büyülemeye devam ediyor.
Tokyo''da şehir suyunda radyasyonTokyo''nun şebeke suyundaki radyoaktif iyot oranının bebekler için kabul edilebilir yasal sınırın iki katını aştığı bildirildi.
Bingöl''e büyük deprem uyarısıKuzey Doğu Anadolu Fay Hattı üzerinde yapılan arıştırmalardan sonra yakın gelecekten Bingöl Yedisu''da 7 ile 7.2 arasında bir deprem beklendiği açıklandı.
Japonya''da ‘fişler takıldı''Deprem ve tsunamiden sonra ciddi şekilde zarar gören Japonya''daki Fukuşima nükleer santralında, soğutma sistemleri için gerekli elektrik hattı başarıyla kuruldu.
Dünya atom enerjisinden kaçıyor! Türkiye atom ölümüne koşuyor!Japonya''da yaşananlar sadece doğa felaketi değil... Doğayı ve doğa olan insanı kapitalist normlara sıkıştırmış, doğa, tüm canlılar ve insan için en büyük tehlike olan atom enerjisini "emin ve temiz enerji" ilan etmiş dünyanın felaketi...
Bağcılar''a Osmanlı Konağı geliyorBağcılar Belediyesi, ilçeyi nostalji bahçeleri ve yöresel mimari yapılarla donatıyor.
Sinop''un "nükleer" endişesiJaponya''da yaşanan tsunami ve depremin ardından ortaya çıkan nükleer sızıntı, nükleer santral yapılması planlanan yerlerden biri olan Sinop''ta halkı endişelendirdi.
14 soruda nükleer santralNükleer santraller riskli midir? Türkiye''de neden yapılıyor? Zararları nelerdir? Japonya''da yaşanan nükleer santral patlamasının ardından TAEK''e onlarca soru geldi. İşte o sorular ve cevapları...
Şükrü Sürmen''i Kaybettikİstanbul Teknik Üniversitesi 1973 mezunu meslektaşımız, MİMARİST Dergisi Danışma Kurulu Üyesi ve Yazarı Şükrü Sürmen 20 Mart 2011 tarihinde kaybettik.
Arkeolojik kazılar artıyorTürkiye''de 2002 yılından bu yana yerli arkeolojik kazıların sayısı 57''den 111''e yükseldi. Kazılara ayrılan ödenek 16 kattan fazla arttı.
Bana sadece ''Salt'' deyin!Toplam 15 bin metrekare alanıyla Türkiye''nin en büyük kültür kurumu olan Salt''ın Beyoğlu binası 9 Nisan''da açılıyor. Garanti Bankası''nın kurduğu Salt, bildik müze ve kültür merkezlerinden farklı, yenilikçi bir yer olmayı hedefliyor.
İstanbul Boğazı Karayolu Tüp TüneliTMMOB Çevre Mühendisleri Odası İstanbul Şubesi, TMMOB İnşaat Mühendisleri Odası İstanbul Şubesi, TMMOB Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi ve TMMOB Şehir Plancıları Odası İstanbul Şubesi, İstanbul Boğazı Karayolu Tüp Tüneli hakkında basın ve kamuoyuna yönelik bir duyuru yayınladı.
Takvim
<<Mart 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
  1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.