Haberler

23 Nisan 2008, Çarşamba

Tersane İşçilerine Barınma Alternatifi: Urban.annexTersane İşçilerine Barınma Alternatifi: Urban.annexBoğaçhan Dündaralp, 09 Nisan 2008 Çarşamba günü, İTÜ Konut Araştırma ve Eğitim Merkezi’nin düzenlediği "Olasılıklar Dünyası Olarak İstanbul''da ''Kentsel Barınma'' Alternatifleri" başlıklı konuşmasında üç farklı projesini tanıtmıştı. Bu projelerden biri olan Urban.annex’i Boğaçhan Dündaralp ve sosyolog Pelin Tan, Tuzla tersanesinde çalışan işçilerin barınma ihtiyacını karşılamak için geliştirmişler. Çalışmaları sırasında, İstanbul Bilgi Üniversitesi Tarih Bölümü’nden Aslı Odman’dan da kaynak ve danışmanlık konusunda destek alan Dündaralp ve Tan, Urban.annex''le Bauhaus Awards 2008’e de katılıyorlar. Haberin Devamı
Erzurum''un yüzü ''ilk''lerle gülecekErzurum''un yüzü ''ilk''lerle gülecekErzurum Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Küçükler, belediyenin bu yıl içerisinde yine ilklere imza atacağını kaydetti. Başkan Küçükler, "Projelerimizin hepsini hayata geçireceğiz.
Sabancı''nın ilk göz ağrısı alışveriş merkezi olacakSabancı''nın ilk göz ağrısı alışveriş merkezi olacakAdana''da 1951 yılında 1 milyon lira sermaye ile kurulan ve Sabancı ailesinin ilk göz ağrısı olarak nitelenen Bossa-1 tesislerinin yıkım çalışmalarına başlandı.
ZemZem Tower Anadolu turundaZemZem Tower Anadolu turundaKuveyt merkezli uluslararası gayrımenkul projelerininin Türkiye ayağı olarak 2006 yılında İstanbul''da faaliyete geçen MAS Türkiye Gayrımenkul Yatırım Ortaklığı (GYO), Mekke''de Kâbe''nin yanıbaşında inşa ettiği ZemZem Tower konutlarını Anadolu''da tanıtmaya başladı.
Yütaş’a Büyük ÖdülYütaş’a Büyük ÖdülYütaş, Doruk.Net tarafından 6.sı düzenlenen “Altın Örümcek Web Ödülleri” organizasyonunda “Perakendecilik ve Mağazacılık” dalında www.duvar-kagidi.com sitesiyle 1.lik ödülünü kazandı.
Levent Akgerman TGÜB’ün Yeni BaşkanıLevent Akgerman TGÜB’ün Yeni BaşkanıTürkiye Gazbeton Üreticileri Birliği genel kurulu 3 Nisan 2008 Perşembe günü yapıldı. Yeni yönetim kurulu başkanlığı görevi, AKG Gazbeton Yönetim Kurulu Görevli Üyesi Levent Akgerman’a 2 yıl süreyle verildi.
Tasarımın SerüveniTasarımın Serüveniİstanbul Modern''in, Londra Tasarım Müzesi işbirlğiyle gerçekleştirdiği Tasarım Kentleri sergisi 22 Nisan 2008 Salı günü yapılan basın toplantısıyla tanıtıldı.
Seranit, UNICERA Fuarı’nda Ziyaretçilerin Odak Noktası OlduSeranit, UNICERA Fuarı’nda Ziyaretçilerin Odak Noktası OlduSeranit, 9 - 13 Nisan 2008 tarihleri arasında Tüyap Beylikdüzü Fuar Merkezi’nde düzenlenen Avrupa’nın 3. büyük fuarı UNICERA’da 7. Salon’da yerini aldı.
Bursa''nın cesur yürekli minikleriBursa''nın cesur yürekli minikleriBursa''da 16 ilköğretim öğrencisi, sokak çocuklarına okul yaptırmak için kolları sıvadı. Kısa sürede sayıları 783 oldu. Balon sattılar, yardım aldılar ve 1 milyon YTL bulup 3 katı bitirdiler. Geriye ise çatı ve iç düzenleme kaldı.
Orjinal Stor/NEES, 14-17 Nisan Tarihleri Arasında Düzenlediği “Akıllı Panjur, Perde Ve Tente Motorları” Seminerlerini TamamladıOrjinal Stor/NEES, 14-17 Nisan Tarihleri Arasında Düzenlediği “Akıllı Panjur, Perde Ve Tente Motorları” Seminerlerini Tamamladıİzmir, Antalya ve İstanbul’da organize edilen seminerler, bayilerin yoğun ilgisi ile karşılandı.
İstanbul Üniversitesi kampüslere alışveriş merkezleri yaptıracakİstanbul Üniversitesi kampüslere alışveriş merkezleri yaptıracakİstanbul Üniversitesi, gelirlerini artırmak için üç kampusunda yap-işlet-devret modeliyle dışarıdan halkın da girebileceği alışveriş merkezleri yaptıracak.
Heykel Yarışması ODTÜ’ye Renk GetirdiHeykel Yarışması ODTÜ’ye Renk GetirdiAKG Gazbeton, ODTÜ İnşaat Mühendisliği Bölümü öğrencileri arasında düzenlediği “1. Gazbeton Yüzey Oymalı Heykel” yarışması sonuçlandı.
Sic Transit Gloria*Sic Transit Gloria*Jean Nouvel 2008 Pritzker Mimarlık Ödülü’nü kazandı. Bu bir sürpriz değildi. Sürpriz olmaması, Pritzker’in zaten iyi bir konuma sahip biri için şeref verici olarak kabul edilmesini kolaylaştırıyor. Pritzker, Nobel Ödülleri gibi, onaylanmış seçimlere güven veriyor. Nouvel’in yapıları kesinlikle yüksek kaliteli tasarım örnekleri. Kendi kıvamında güzel binalar tasarlıyor. Kim aksini söyleyebilir ki? Pritzker bize şunu hatırlatmaya çalışıyor ki; kabul edilen güzellik ölçütü sınırlarına yakınlık içinde - ya da belki durumunda- olan güzel yapıların tasarımı, mimarlığın esas amacı. İnsanlar etrafı çevrili mekanlara ihtiyaç duyuyorlar ve beden ve ruhun ihtiyaçlarını karşılayacak ya da en azından, zaten bildiğimiz şeyler hakkında bize güven verecek şekilde mekanlar tasarlamak mimarlara bağlı. Nouvel zaten bildiğimiz şeylerin sınırları içinde hakim olarak çalışıyor.
Kap Camii''nde Restorasyon SürüyorVakıflar Genel Müdürlüğü tarafından ihale edilen ve yaklaşık 6 aydan beri devam eden Kap Camii''ndeki restorasyon çalışmalarının bu yıl sonunda bitirilmesi hedefleniyor.
Hilton''a Rezidans Kondurmak için Çok Uğraşmışİşte Aydın Doğan’a ait Ortadoğu Otomotiv’in Hilton’un yeşil arazisine rezidans yapmak için belediyeye yazdığı yazı...
Üçüncü köprüBinlerce sorunla boğuşan İstanbul''un en dipteki en köklü sorunu "göç"tür. Bu konu o kadar incelendi, dile getirildi, didiklendi ki artık bilinmeyen bir tarafı kalmadı.
Ayasofya Kilisesi, onarılarak camiye çevrildiBitlis''in Tatvan ilçesine bağlı Çekmece köyündeki 1508 yıllık Ayasofya Kilisesi, köylüler tarafından onarılarak camiye çevrildi.
"5 İlçe Kenti Rahatlatacak"Antalya Kepez Belediye Başkanı Erdal Öner, Akdeniz Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Kamu Yönetimi Bölümü’nün, “5747 Sayılı Büyükşehir Belediyeleri Sınırları İçerisinde Yeni İlçeler Kurulması ve Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması Hakkındaki Yasa’nın tartışılması” konulu konferansa konuşmacı olarak katıldı.
Üsküdar için en iyi 10 projeÜsküdar Belediyesi’nin, “Üsküdar’ın 100’ü Değişiyor, Değişime Sen de Katıl” sloganıyla düzenlediği proje yarışmasına yapılan başvuruları değerlendiren Seçici Kurul, en iyi 10 projeyi açıkladı. Seçilen projeler, bugünden itibaren 1 Mayıs 2008’e kadar Üsküdar Belediyesi’nin “www.uskudar.bel.tr” adresindeki web sayfasında yayımlanacak ve halk internet üzerinden projeleri inceleyerek beğendiği projeyi oylayacak.
Tarih: 23 Nisan 2008 Kaynak: Türkiye
Susuzluğu çözmeliyizDünya Su Konseyi Başkanı Loic Fauchon, suyun gelecek 10 yıl boyunca dünyanın en önemli tartışma konusu olacağını belirterek, “Su sıkıntısı milyarlarca insanı ilgilendiriyor. Bunu halletmek siyasi, ekonomik, kültürel ya da sosyal bir sorumluluk olmasının ötesinde insani bir görevdir” dedi. Dünya ölçeğinde yaşanan susuzluğun çözümünün daha fazla kaynak ayrılmasından geçtiğini vurgulayan Fauchon, “Su faturasına, cep telefonu kadar ödeme yapmaya razı olursak hiçbir sıkıntı kalmayacak. Tüm insanlık olarak bir tercih yapmamız lazım” dedi.
Tarih: 23 Nisan 2008 Kaynak: Türkiye
İlk nükleer santral 2015’ten itibaren devreye girecekNükleer enerji konusunun tüm Türkiye’yi ilgilendiren, hatta uluslararası boyutlu bir konu olduğunu söyleyen Türkiye Elektrik Ticaret ve Taahhüt A.Ş. Genel Müdürü Hacı Duran Gökkaya, “Türkiye’de nükleer enerji üretimine ilişkin yasal alt yapı hazır. Şu anda ihale süreci yaşanıyor. 24 Mart 2008’de başlayan ihale süreci 24 Eylül 2008’de sona erecek” dedi. Gökkaya, nükleer enerji üretimiyle ilgilenen 4 firmanın ihale dosyası aldığını, bu sayının sürecin sonuna doğru 10-15’e ulaşacağını tahmin ettiklerini ifade ederek, “Yasadan kaynaklanan bazı belirlemeler var. Bir kere 2020 yılına kadar devreye girmeyen üniteler için elektrik alım garantisi vermeyeceğiz. Kanunun amir hükmü gereği elektrik alım garantisini de 2030 yılına kadar vereceğiz. Bu bakımdan nükleer güç santralinin 2015 yılından önce devreye gireceğini düşünüyoruz.” Gökkaya, elektriğin ABD’de yüzde 45’inin, Fransa’da yüzde 60’ının nükleer enerji santrallerinde üretildiğini belirtti.
Tarih: 23 Nisan 2008 Kaynak: Türkiye
İstanbul''un iki bölgesinde büyük fırsat varPiyasalarda son dönemde yaşanan sıkıntı gayrimenkul tarafında da kendisini hissetiriyor. Kredi faizlerinin artması ile birlikte satışlar bıçak gibi kesilirken, şimdi yatırımcılar merakla sektörün bundan sonra nereye gideceğini izliyor.
7 dünya kentiyle tasarımın tarihi İstanbul''daİstanbul Modern''in Londra Tasarım Müzesi işbirliğiyle gerçekleştirdiği ve 1851''den günümüze tasarım tarihini değiştiren dünyanın en önemli tasarımcılarının yapıtlarının yer aldığı "Tasarım Kentleri" sergisi bugün açılıyor.
Çevreye duyarlı oteller 20 bin euro tasarruf edecekTürkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED), turizm tesislerindeki çevre bilincini artırmak için "Yaşanılabilir Çevre Projesi" adı altında yeni bir çalışma başlattı.
"Taksim-Şişhane hattı 29 Ekim''e yetişecek"İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Taksim-Şişhane arasındaki metro hattının açılışını 29 Ekim tarihine yetiştirmeyi arzu ettiklerini belirterek, ''''Bu gerçekleşmese bile yıl sonuna kadar hattı açacağız'''' dedi.
Hititlerin kutsal kenti "Nerik" aranıyorSamsun''un Vezirköprü ilçesi Oymaağaç Köyü sınırlarındaki Oymaağaç Höyük''te geçen yıl başlatılan ve Hititler''in dini merkezi Nerik''in izlerini bulabilmek için yapılan kazıların bu yılki bölümünün ağustos ayında başlatılacağı bildirildi.
Bossa''nın fabrika binası alışveriş merkezi olacak1951 yılında kurulan Bossa 1 tesislerinin yıkımına başlandı. Sabancı''nın 20,5 milyon $ sattığı tesis, Adana''ya alışveriş merkezi olarak dönecek.
1851''den 2008''e tasarımın tarihi İstanbul Modern''deİstanbul Modern''de açılan ''Tasarım Kentleri'' sergisi, dünya tasarım anlayışını değiştiren en önemli sanatçıların yapıtlarını bir araya getirerek 19. yüzyılın ortalarından günümüze kadar tasarım tarihini yansıtıyor.
Bu kimin tarihi?Mart ayı sonunda kalabalık bir Türk heyeti, İzmir''in Expo 2015 adaylığı için Paris''e çıkarma yapmıştı. Yapılan sunumlarda İzmir''in kültür varlıkları anlatılıyor, bunun da büyük bir koz olduğu içten içe düşünülüyordu. Ama olmadı. Milano kazandı.
Bitlis''te 1508 yıllık Ayasofya restore edildiBitlis''in Tatvan ilçesine bağlı Çekmece köyündeki 1508 yıllık Ayasofya Kilisesi, köylüler tarafından onarılarak camiye çevrildi.
İstanbul''a akıllı otobüs durakları geliyorİstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, kentte ilk olarak metrobüs hattında devreye girecek güneş enerjisiyle çalışan ''''Akıllı Duraklar ve Aydınlatma Sistemleri''''ni tanıttı.
Garanti’den bir ilk ''Mortgage Çağrı Merkezi'' 444 Evim“Mortgage Uzmanı” sloganıyla hizmet veren Garanti Bankası, Türkiye’nin ilk ve tek mortgage çağrı merkezini kurdu. Avrupa Kalite Yönetimi Vakfı’dan “Mükemmeliyete Adanmışlık” (EFQM) ödülünü kazanan Garanti Çağrı Merkezi bunyesinde kurulan ekibe, telefondan 444 EVİM (444 3846) tuşlanarak ulaşılabilecek.
‘Su 10 yıl boyunca dünyanın en önemli tartışması olacak’Dünya Su Konseyi Başkanı Loic Fauchon, değindiği tüm sorunların çözüm önerilerinin gelecek yıl mart ayında İstanbul’da düzenlenecek 5. Dünya Su Forumu’nda tartışılacağını belirtti.
Bakan Eroğlu''ndan Alman şirketlerine çağrıÇevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu, "Almanya ile münasebetlerimizi geliştirmek için biz hazırız. Kapılarımız sonuna kadar açık, onu özellikle belirtmek istiyorum" dedi.
GYO''dan eski likör fabrikası için açıklamaEmlak Konut Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı (GYO) A.Ş, Mecidiyökey''deki eski likör fabrikası ve müştemilatının satışının, Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Yüksek Kurulu kararı doğrultusunda gerçekleştirildiğini bildirdi.
Rant kavgası firmaları batırdıÇekmeköy ile Şile arasında yer alan Yenidoğan''da 118 ayrı konut projesinin 3. köprü rantı üzerine başlayan kavga üzerine durduğu bildirildi.
Tarihi kentler ‘buruk’ toplandılarAnadolu’daki en eski kültür kaynaklarına beşiklik eden Hitit coğrafyasında, Çorum ve çevresi bir başkadır. Alacahöyük’ün kent ve yaşam zenginlikleri, Ankara’daki Anadolu Medeniyetleri Müzesi’ni evrenselleştiren mirasımızdır.
Köprüde nakit gişeleri kalkıyorFatih Sultan Mehmet (FSM) Köprüsü''ndeki nakit gişeleri 26 Nisan Cumartesi gece yarısından itibaren hizmete kapatılacak. Nakit gişeleri Kartlı Geçiş Sistemi''ne (KGS) dönüştürülecek. Ulaştırma Bakanlığı yetkililerince dün yapılan açıklamada, uygulamayla FSM''deki gişelerin önündeki kuyrukları ortadan kaldırarak düzenli trafik akışının sağlanmasının hedeflendiği belirtildi. Uygulamaya göre, köprü geçişlerinde OGS ya da KGS sistemini kullanmayanlar ise kaçak geçiş yapmış sayılacaklar. Kaçak geçiş yapanlar hakkında normal geçiş ücretinin 11 katı karşılığı para cezası uygulanacak.
Tarih: 23 Nisan 2008 Kaynak: Cumhuriyet
”Yabancıya mülk, acilen yeniden düzenlenmeli”Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB), yabancı yatırımcıların mülk edinmesi yasasının yenilenmemesinin ekonomiyi olumsuz etkileyeceğini, hükümetin, Anayasa Mahkemesi''nin iptal gerekçelerini dikkate alarak, bu konuda acilen yeni bir düzenleme yapılması gerektiğini belirtti.
Meram''ın kentsel dönüşümü örnek oluyorMeram Belediyesi tarafından sürdürülen Altın Hamle Kentsel Dönüşüm Projesi, benzer uygulamalar yapan belediyelere örnek oluyor.
Yozgat''ın 72 köyü güneş enerjisi ile ısınacakÇevre ve Orman Bakanlığı''nın, köylülerin orman üzerindeki insan baskısını ve ağaç kesimini azaltmak amacıyla başlattığı köylerde güneş enerjisi ile sıcak su elde etme projesi Yozgat''ta büyük ilgi görüyor.
Küresel ısınma yeni oryantalizm mi?Küresel ısınmanın doğurduğu tehlikeleri hissetmeye başladık gibi. Önce mevsim değişiklikleri, yağışların azalıp düzensiz hal alması, yeryüzünde kuraklık ve çölleşmenin yaygınlaşması, kutuplarda buzulların hızla erimesi…
İzmir "Yaşanılacak" Kentİzmir, Türkiye’deki büyükşehir belediyeleri arasında su, otobüs, metro ve mezarlık ücretleri ile ilan-reklam vergileri bakımından ‘en ucuz’ kent olarak öne çıkıyor.
Ekonomik durum araştırmasıMithat Saraçoğlu Caddesi... Halk buraya "Metro Sineması Sokağı" der. Atatürk Caddesi... Gazipaşa Bulvarı... "Buralar" İstanbul''un Nişantaşı''sı gibidir.
İpek Yolu İstanbul''dan geçecek, açılışını Gorbaçov yapacakUluslararası Karayolu Taşımacıları Birliği, dünya kongresini 38 ülkeden bakanın katılımıyla mayısta İstanbul''da yapacak. Açılış konuşmasını Sovyetler Birliği''nin son devlet başkanı Gorbaçov''un yapacağı kongrenin ana teması İpek Yolu olacak.
Pamukkale''de "Yıkım" KaosuPamukkale, şimdi de 1995 yılında yapılan beton travertenlerin kaldırılması olayıyla konuşuluyor. Denizli İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Adem Oklu, Aydın Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu’nun aldığı yıkım kararını uygulamak istemediğini, bunu bakanlığın yapması gerektiğini söyledi.
Letoon Antik Kenti Dünya MirasıMuğla Valisi Lütfi Yiğenoğlu, Türkiye’nin 9 dünya miras alanıyla ilgili, 18-20 Nisan tarihlerinde İstanbul’da düzenlenen çalıştaya katıldı.
Calista, Ankara''ya 100 milyon dolarlık lüks otel yaptırıyorÖzkar İnşaat''ın Antalya Belek''te geçen yıl 150 milyon dolarlık bir yatırımla açtığı Calista Luxury Resort Otel, özellikle lüks tutkunu üst gelir grubu tüketicilerin dikkatini çekince, firma ikinci yatırımı için de start verdi.
Dr. Aşan Bacak''la İklim Değişikliği Üzerine Bir SohbetKanada Waterloo Üniversitesi’nden Dr. Aşan Bacak’la beraberiz, geçen hafta 25-28 Mart arasında İstanbul Teknik Üniversitesi’nde yapılan 4. Atmosfer Bilimleri Sempozyumu’nda bir tebliğ vermişti. Çalışmalarını kısmen Türkiye’de de sürdürüyor.
Yoğunluk TrajedisiGeçtiğimiz hafta sonu Milliyet’in internet sitesinde “İstanbul’da 40 Milyon Kişi Yaşasaydı” başlığıyla yayımlanan fotoğraf sanatçısı Michael Wolf’a ait “Yoğunluğun Mimarisi” adındaki çalışmayı gördünüz mü bilmiyorum.
Bol arsa ilgiyi artırdı, Bahçeşehir''de dört bir yan inşaat dolduBahçeşehir, sahip olduğu arsa stoku ve uygun altyapısı nedeniyle inşaat firmalarının gözde yatırım adresi oldu. Firmaların yeni projeleri devreye sokmak için yarıştığı bölgede 2008''de teslim edilecek projelerde konut sayısı 25-30 bine yükselecek.
Likör Fabrikası Yeşil Alan Olsun!Mecidiyeköy’deki Likör Fabrikası’nın satışına üç gün kala CHP Şişli İlçe Başkanı Dursun Çaltı, Erdoğan’a seslenerek, “Elde edilecek para Türkiye’nin günlük borcunun yarısı. Asırlık çınarları kesip nefes alınacak bölgeyi yok etmeyelim” dedi.
İş ve sanat dünyasından sanat akademisi için imeceDatça''daki Knidos Antik kentinde Nevzat Metin öncülüğünde iş ve sanat dünyasının önde gelen isimleri imece usülüyle Knidos Kültür Sanat Akademisi''ni kurmak için kolları sıvadı. Akademi gönüllerin desteğini bekliyor.
Antalya''yı karanlık korkusu sardıBu köşede birkaç kez yazdım ve dedim ki; Antalya''yı bekleyen iki büyük tehlikeden biri otellerdeki olası çifte rezervasyon, diğeri ufukta görülen enerji sıkıntısı...
Sektörler arası diyaloga 3.8 milyon dolar harcandıDevlet Planlama Teşkilatı (DPT) ile Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP), sürdürülebilir kalkınmada sektörler arası bir platform oluşturma konusunda pilot proje uyguladı.
Metrobüs duraklarına yürüyen merdiven geliyor, metro yatırımları daha da hızlanıyor…Metrobüs duraklarına yürüyen merdiven yaparak daha hızlı ve konforlu erişim sağlayacaklarını açıklayan Başkan Topbaş, “Önümüzdeki dönem metro yılı olacak.
‘İstanbul zammı’ yaygınlaştırılacakTBMM Plan Bütçe Komisyonu''nda kabul edilen bir tasarı ile 2010 Kültür Başkenti projesine aday olan İstanbul için gerekli yatırımların parasını halktan çıkarmak için sadece İstanbul''a özgü benzin ve motorin zammının tüm Türkiye’ye yayılması öngörüldü.
Haydarpaşa ışıl ışılİstanbul Boğazının en güzel mekanlarından biri olan Tarihi Mekteb-i Tıbbiye-i Askeriye-i Şahane, günümüzde bilinen adıyla Marmara Üniversitesi Haydarpaşa kampüsü led teknolojisi kullanılarak aydınlatıldı. 3 bin 750 adet led armatür ile Avrupa’da bir ilk de gerçekleştirildi. Yapımı üç ay gibi kısa bir sürede tamamlanan Haydarpaşa kampüsünün aydınlatılması projesi 2 Milyon 103 Bin YTL’ye mal oldu. Projede kaynak İstanbul İl Özel İdaresi tarafından karşılandı. Proje kapsamında kampüs içindeki hamamın restorasyonu da yapıldı.
Tarih: 22 Nisan 2008 Kaynak: Türkiye Yazan: İnan Arvas
Yaşasın Allianoi kurtarılmayacak!Allianoi''un baraj altında kalmaması için uğraşanlar mutlu: DSİ''nin kalıntıları mille kapatıp duvarla çevirerek ''kurtarma'' projesi, mahkemeye takıldı.
Mersin çöplük olmasın!Mersin’in Akkuyu beldesine yapılması düşünülen nükleer santrale ve Muğla’dan Mersin’e taşınması gündemde olan balık çiftliklerine karşı Mersin’de miting hazırlıkları yapılıyor.
Gaziantep Konut Emlak Fuarı, 5-8 Haziran’da kapılarını açıyorİpek yolunun tarihi kavşaklarından ve Türkiye ekonomisinin lokomotif kentlerinden Gaziantep, emlak sektörünün önemli isimlerini, bölgenin emlak alıcılarıyla buluşturuyor.
Madencilikte yolun sonuna gelinmedi mi?Değerli maden arayan firmalar bir yandan doğayı mahvederken, bir yandan da verdikleri "rehabilitasyon" sözünü tutmuyor ve ucube çukurlar bırakıyor.
Türkiye Müteahhitler Birliği başkanı yeniden Eren olduTürkiye Müteahhitler Birliği''nin (TMB) 29. Olağan Genel Kurulu''nda başkanlığa eski başkan Erdal Eren yeniden getirildi. TMB''de üç yıllık dönemde görev alacak olan Yönetim, Denetleme ve Yüksek Danışma Kurulu üyeleri ise şöyle: "Erdal Eren, Adnan Çebi, Emin Sazak, Emre Aykar, Yaşar Eren, Cengiz Köksal, M. Kemal Tankal, Celal Koloğlu, Celal Sever, Necati Yağcı, Edip Yenigün, Selim Bora, Bülent Erdoğan." Erdal Eren, genel kurulda yaptığı konuşmada, geçmişten bugüne TMB üyelerinin yurtiçi inşaat pazarından hak ettikleri payı almalarının önündeki en büyük engelin aşırı düşük teklifler de dahil olmak üzere kamu ihale sistemi ile siyasetçi ilişkisi olduğunu belirterek, "Kamu ihale sistemi, geçmişten bugüne, rasyonel ve şeffaf bir işleyişe kavuşturulması en zor olan bir numaralı sorun alanını oluşturuyor" dedi.
Tarih: 22 Nisan 2008 Kaynak: Hürriyet
Yeşil seferberlikİzmir Büyükşehir Belediyesi bir yandan kent içindeki yeşillendirme çalışmalarını sürdürüyor, bir yandan da kent merkezinin dışında kalan çorak alanlara el atıyor. Bu kapsamda son 4 yılda Çiğli Arıtma Alanı Sasalı Ağaçlandırma Bölgesi’ne 63 bin 500 ağaç diken Büyükşehir, şimdi yine buradaki toplam 130 hektarlık alanda ağaçlandırma çalışmalarına başladı. İlk etapta 30 bin fidan dikimi gerçekleştirildi. Sırada 40 bin daha olduğu bildirildi. Öte yandan, bölgede drenaj kanalları açıldı, servis yolları ve bağlantıları oluşturuldu. Yeni fidanları başıboş hayvanların zararlarından korumak için alan tel çitle çevrildi.
Tarih: 22 Nisan 2008 Kaynak: Milliyet
Büyükşehirin icraatı yokAKP İl Başkanı Aydın Şengül: "İzmir’in beş yılına yazık oldu. İzmir’in bir beş yıl daha bunları sırtında taşımaya tahammülü yoktur. Kendi rant kavgalarından İzmir’e hizmet edemiyorlar. İzmir’e ne verdiniz?"
Sadakat yolcularıBursa''dan çocuk, genç, kadın, erkek 120 kişilik "Allianoi Sadakat Yolcusu"yla Bergama''ya doğru yola çıktık. Tabelalarının hemen hepsinin silindiği ya da karalandığı Allianoi''ye vardığımızda İzmir ve Ankara''dan gelen katılımcılarla birlikte sayımız 500''e ulaşmıştı.
’Nostaljik Tren’ Haliç’e Koç’la girdi hayatı yavaşlattıRahmi Koç Müzesi’nden başlayarak İstanbul Haliç kıyısına döşenen 700 metrelik demiryolu üzerine kurulan "Nostaljik Tren" seferlere başladı.
Mum ışığında dersToplu Konut İdaresi’nin (TOKİ) Adana’da dar gelirlilere yönelik yaptırdığı 588 konutun bir bölümünün ormanlık alana inşa edilmesi nedeniyle, iskân verilmeyen 300 konuta elektrik bağlanmadı. Kiradan kurtulmak isteyen 56 aile elektriği olmayan evlerine taşındı. Konutlarda dört aydır oturan ailelerin çocukları, akşam mum ışığında ders çalışıyor. Evliya Çelebi İlköğretim Okulu’na bu yıl başlayan Birsen Atar (7), “Atatürk’le ilgili ödevim vardı. Akşam yapamadım. Öğretmenim kızdı. ‘Elektrik yoktu’ deyince güldüler, inanmadılar” diye konuştu.
Tarih: 22 Nisan 2008 Kaynak: Milliyet Yazan: Kübra Polat
Turizm ve ormanKültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay’dan Pina Yarımadası’nda denizi doldurarak otel inşaatı yapan anlayış karşısında “turizme tahsisli ormanlar”ın nasıl korunacağı konusunda yeni düzenlemeyi içeren bir açıklama aldık.
Belediye, Vatan Caddesi''ne feda edilen mescidi ihya edecekMerhum Başbakan Adnan Menderes döneminde 1956-1957 yıllarında Vatan Caddesi yapılırken yıkılan Simkeş Mescidi, yeniden inşa edilecek.
Başbakan''la stat görüşmesiBeşiktaş''ta gündemde yine yeni yapılacak stat var. Başkan Yıldırım Demirören ve yönetimi İnönü Stadı''nın yıkımına bir an önce başlamak istiyor ancak henüz gerekli izinler tamamlanamadı.
UNESCO tarihî doku denetimine heyet gönderiyorUNESCO, İstanbul''un kültürel varlıklarının Dünya Miras Alanları Listesi''nden tehlikeli alana düşürülmesi uyarısı için verilen sürenin dolmasına az bir zaman kala incelemeler yapmak üzere İstanbul''a bir heyet gönderecek.
İDO ve İGDAŞ da satılıyorİBB Başkanı Kadir Topbaş, şirketlerin satışından 10 milyar doların üstünde gelir elde etmeyi hedeflediklerini söyledi. Yabancı yatırımcıların İSKİ''ye de talip olduklarını dile getiren Topbaş, "Şimdilik bunu düşünmüyoruz" dedi.
Takvim
<<Nisan 2008>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
  1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30        
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.