Haberler

23 Nisan 2009, Perşembe

Dünya Kentleri Nasıl Yönetiliyor?Dünya Kentleri Nasıl Yönetiliyor?Dünya kentlerinin güncel durumuna ve geleceğine yönelik araştırmalar yürüten Urban Age oluşumu, 21. yüzyılın bir "kent çağı" olacağını öngörüyor. 20. yüzyılın sonunda yaşanan ekonomik küreselleşmenin, insanlık tarihinde ilk kez dünya nüfusunun yarısından çoğunun kentlerde yaşamasıyla sonuçlanmasını dikkate alan Urban Age, bu yaklaşımı temel alarak New York, Şangay, Londra, Mexico City, Johannesburg, Berlin, Mumbai, Sao Paulo ve İstanbul'u inceliyor. Peki "geleceğin kentlerini anlamak için ideal alanlar" olarak tanımlanan bu kentler nasıl yönetiliyor? Haberin Devamı
Hava kirliliği işe yarıyorHava kirliliği işe yarıyorHava kirliliğinin, bitkilerin sera etkisi yaratan gazları daha fazla depolamasına yardım ederek iklim değişikliğini yavaşlatıyor olabileceği bildirildi.
Amerikan Şehirlerini Yeniden Keşfetmenin Tam ZamanıAmerikan Şehirlerini Yeniden Keşfetmenin Tam ZamanıAmerika zor zamanlar geçiriyor, ama bizim gibi şehir hayatını sevenler için karanlık dönemler uzunca bir süredir devam ediyor. Her ne kadar ekonomiyi canladırmaya katkıları olsa da, kürek atılmaya hazır projelere para yatırmak ya da rüzgar türbinleri kurmak problemleri çözmek için yeterli olmayacak. İhtiyacımız olan cesur bir kentsel vizyon... Başkan Obama'nın yeni, daha aydın, kendisinin eşitlikçi ideallerine uygun bir ülke inşa etmesi için elinde nadir rastlanan büyük bir fırsat var. Bir daha gelemeyebilecek bir fırsat.
Obezite çevre için de zararlıObezite çevre için de zararlıBritanyalı araştırmacılar, 1970'li yılların düzenli, ince görünümlü günlerine dönmenin iklim değişikliğiyle mücadeleye yardımcı olacağını düşünüyor.
Marmaray'daki son bağlantı da yapıldıMarmaray'daki son bağlantı da yapıldıAsya ile Avrupa'yı denizin 40 metre altından birbirine bağlayacak Marmaray projesi sona yaklaşıyor. Toplam 11 tüple oluşturulan dev tünel iki kıtayı birleştirdi.
En kirli hava Tekirdağ ve Kahramanmaraş'taEn kirli hava Tekirdağ ve Kahramanmaraş'taTürkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) hava kalitesi verilerini açıkladı. Rapora göre, Şubat ayında havası en kirli olan iller Tekirdağ ve Kahramanmaraş oldu. En yüksek kükürtdioksit ortalaması Tekirdağ'da, partiküler madde ortalaması ise Kahramanmaraş'ta gerçekleşti.
Denizli Hükümet Konağı ve Mimar Cengiz Bektaş HakkındaDenizli Hükümet Konağı ve Mimar Cengiz Bektaş HakkındaSüleyman Boz, Denizli Gazetesi'nin Denizli Hükümet Konağı ve Cengiz Bektaş'la ilgili 18 Nisan 2009 tarihinde yayınladığı haberle ilgili bir açıklama yaptı. Boz'un Denizli Gazetesi'ne de ilettiği yazısını aktarıyoruz.
BETONART'ın Yeni Sayısında Erivan, Kentsel Dokusuyla Gündeme GeliyorBETONART'ın Yeni Sayısında Erivan, Kentsel Dokusuyla Gündeme GeliyorÖzgün projelerin yanı sıra mimarlık pratiğine ve kuramına yeni okumalar getirmeyi hedefleyen dosya konularıyla uluslararası mimarlık gündemini takip eden BETONART'ın yeni sayısı çıktı!
Geçmişe İlerlemekGeçmişe İlerlemekKaradeniz'in sahilini kaybedişinin öyküsünü anlatan "Son Kumsal" adlı belgeselin devamı niteliğindeki yeni filmini konuşmak üzere Rüya Köksal, Son Kumsal'ın kahramanlarından Temel Reis ve Enis Ayar Açık Gazete'de konuğumuz oldular.
Teşekkürler İstanbul!Ne zaman gelmiş ilk metrobüs Hollanda'dan? 2007'de... Yani iki sene önce. Peki kaç kez sefere çıkmış mesela bu ilk gelen metrobüs?
Topbaş'ın metrobüsü İstanbul'un başına dertİstanbul'un trafik sorununa çözüm olmamasıyla tepki çeken metrobüs projesinin, İstanbul için uygun olup olmadığına dair merak edilenleri, MMO İstanbul Şube Başkanı İlter Çelik ile konuştuk.
Üretici uyarmış, kimse uyanmamış!İkitelli Garajı'na çekilen Phileas marka otobüslerin üretici firması APTS, internet sitesi ve kullanım kılavuzlarında, yokuş aşağı ya da yukarı giderken araçlara zarar verilebileceğini, bu nedenle özel dikkat gerektiğini vurgulamış.
Sinpaş GYO, yalılardan sonra sarayları da Halkalı'ya klonladıBosphorus City'de Ortaköy etabını gelecek hafta satışa sunmaya hazırlanan Sinpaş GYO, projeyi Saraylar etabı ile büyütme kararı aldı. Projede Çırağan ve Dolmabahçe sarayları da yer alacak.
E-5 Karayolu, asfaltlanarak yenilenecekİstanbul Büyükşehir Belediyesi İSFALT ve Yol Bakım-Onarım Müdürlüğü tarafından gerçekleştirilecek yenileme çalışmaları için, emniyet, Afet Koordinasyon Merkezi ve diğer ilgili birimlerle yazışmaların tamamlanmasına çalışılıyor.
Rize'de emsalsiz camiYapımı üç ay içinde tamamlanacak olan Rize İlahiyat Fakültesi Camii tasarım, mimari ve süslemeleriyle bölgede bir ilki oluşturuyor.
Mersin 3. Emlak ve Yapı Fuarı açıldıMersin 3. Emlak ve Yapı Fuarı Yenişehir Fuar Merkezi'nde açıldı. 26 Nisan'a kadar gezilebilecek fuara, Halep Ticaret Odası ve Suriye'nin çeşitli bölgelerinden 54 iş adamının yanı sıra Ürdün, Irak, İran ve Kuveyt'ten çok sayıda ziyaretçinin gelmesi bekleniyor.
İngiltere'de ev satışları arttıKüresel krizle birlikte emlak piyasasında büyük bir durgunluk yaşanan İngiltere'de geçen mart ayında ev satışları yüzde 40 arttı. Gelirler İdaresi yetkilileri, martta 63 bin ev satışı gerçekleştiğini, bu rakamın şubatta ise 43 bin olduğunu bildirdi. Uzmanlar bu durumun piyasanın yeniden hareketleneceğinin göstergesi olabileceğini belirtti. Ancak piyasada kısa sürede güçlü bir toparlanmanın görülmesi ihtimalinin henüz yüksek olmadığı öngörülüyor.
Tarih: 23 Nisan 2009 Kaynak: Zaman
Hazinenin 10'da 1'i işgal altındaTürkiye'de devlete ait her 10 taşınmazdan 1'i işgal altında. Bu taşınmazlar üzerindeki işgalci sayısı da 688 bin 995'e ulaşıyor.
Tasarruf trendi projeleri yeşillendirdiÇevre dostu ve enerji tasarrufu sağlayan konut projeleri Türkiye'de de yaygınlaşmya başladı. Çevre dostu konut projeleri yüzde 50'ye varan oranlarda enerji ve su tasarrufu sağlıyor.
Bu otelde köpekbalığı ile yüz, gondolla gezMimari yapısıyla İstanbul'un adeta minyatürü olan Mardan Palace 16 bin metrekarelik açık yüzme havuzu, dünyanın en lüks SPA Merkezi, 24 restoranıyla Türkiye'de pek çok ilki bir araya getiriyor.
Mevlana müzesi büyüyecekKonya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, Mevlana Müzesi'nin ziyaretçilerin ihtiyacını karşılayamadığını, bu nedenle Müze'nin yakınında yeni bir müze holü konusunda çalışma başlattıklarını söyledi.
"Enerji güvenliği bizim için mihenk taşı"Aşkabat'ta düzenlenen Enerji Zirvesi, küresel beyin fırtınasına sahne oldu. Türkmenistan Devlet Başkanı Berdimuhammedov, açılış konuşmasında kriz ortamında enerji güvenliğine dikkat çekti.
Yenilenebilir enerjide kim öncü olacak?ABD Başkanı Barack Obama, ülkesinin, yenilenebilir enerji konusunda öncü olması gerektiğini söyledi.
Tozkoparan'da dönüşüm: Kentsel mi, rantsal mı?Bugün İstanbul'un Güngören ilçesi içinde yer alan Tozkoparan Mahallesi, Cumhuriyet Türkiyesi'nde yapılan sosyal konutların ilk örneklerini barındırmaktadır.
Oyak, Avrupa'da çimento şirketi bakıyorOyak Otomotiv ve Çimento Şirketleri Yönetim Kurulu Başkanı Celal Çağlar, çimento sektöründe Avrupa ülkelerinde satın alma planları olduğunu açıkladı.
Mavişehir, opera binası için kaçırılmayacak fırsatBu köşede hiç yazmadıysam en az 3 kez İzmir'in en çok ihtiyaç duyduğu sanatsal yapının opera binası olduğunu dile getirdim. Bunu elbette Devlet Tiyatrosu'nun gereksinimi olan doğru düzgün bir tiyatro salonu izliyor.
Devlete ait 10 taşınmazdan 1'i işgal altındaMaliye Bakanlığı Milli Emlak Genel Müdürlüğü Faaliyet Raporunda'ki verilere göre, 2008 sonu itibariyle Hazineye ait tescilli taşınmaz sayısı 2 milyon 847 bin 854 olarak tespit edildi. Resmi verilerde işgal altındaki taşınmaz sayısı ise 332 bin 273 adet olarak belirleniyor. Devlete ait arsa, arazi ve diğer gayrimenkuller üzerindeki işgalci sayısı da resmi verilerde 688 bin 995 olarak yer alıyor. Bu durumda Hazine adına tescilli arazilerin yüzde 11,7'sinin işgal altında olduğu ortaya çıkıyor. 815 bin kilometrekarelik yüzölçüme sahip Türkiye'de 469,4 bin kilometrelik alan Hazine mülkiyetinde bulunuyor. Devlete ait gayrimenkullerin 108 bin 746'sı binalardan, 367 bin 69'u tarlalardan, 575 bin 779'u arazilerden, 154 bin 126'sı bağ ve bahçelerden, 1 milyon 133 bin 250'si ise tarlalardan oluşuyor.
Tarih: 22 Nisan 2009 Kaynak: Hürriyet Emlak
Bir İstanbul projesi 100 bin dolar alacakUrban Age'in 100 bin dolarlık kentsel tasarım ödülünü, bu yıl İstanbul'dan bir proje alacak.
Beko ankastre serisi dünyaya tanıtıldıBeko yeni ankastre serisinin, pazara sunduğu akıllı çözümleriyle fark oluşturduğunu belirten Levent Çakıroğlu, "Günümüzde mutfaklar yemek pişirilen yer olmaktan çıkıp, birlikte zaman geçirilen paylaşım alanları haline geldi" dedi. Beko, yeni ankastre serisinin tanıtımı için İstanbul'da uluslararası lansman toplantısı düzenledi. Türkiye'de ilk defa yapılan lansman toplantısına 50 ülkeden 230'un üzerinde müşteri, distribütör ve satış ekibi katıldı. Yeni ankastre gamındaki fırın, davlumbaz, ocak, bulaşık makinesi, mikrodalga fırın, soğutucu, buzdolabı gibi farklı ürün kategorilerinden yaklaşık 180 modelin tanıtıldığı toplantıda, yeni ankastre serisinin tasarımının İngiltere, Belçika, Rusya, Fransa ve Türkiye'de yapılan tüketici araştırmalarıyla belirlendiği ifade edildi. Arçelik Genel Müdürü Levent Çakıroğlu, toplantıda yaptığı konuşmada, "Ürün geliştirmedeki ana kriterimiz müşteri beklentilerini aşarak karşılamaktır. Tüketici beklentileri sürekli değişim göstermektedir. Hedefimiz tüm beklentileri karşılayan, hayatı kolaylaştıran akıllı çözümler sunarak, müşteri memnuniyeti sağlamaktır" dedi.
Tarih: 22 Nisan 2009 Kaynak: Türkiye
Süperstar sarayıSüperstar Ajda Pekkan'ın, SİT alanına girdiği için inşaat izni almakta zorlandığı Tarabya Koyu'ndaki arsaya yaptırdığı lüks villa tamamlandı. Sanatçı, Boğaz'ın en güzel manzarasına sahip villasına 3 Mayıs'ta yerleşecek.
Cepa AVM Cityscape Abu Dhabi'de En İyi Proje SeçildiHer yıl tekrarlanan uluslararası gayrimenkul yatırım ve geliştirme etkinliği Cityscape Abu Dhabi kapsamında verilen Cityscape Ortadoğu Gayrimenkul Ödülleri'nde bu yıl Cepa Alışveriş Merkezi "En İyi Ticari / Alışveriş Merkezi Projesi" ödülüne layık görüldü.
Prime Development Türkiye'ye 1,5 Milyar Dolar'lık Yatırım YapacakAVM yatırımlarını ilk 5 yılda 10 merkez olarak öngören Prime Development'ın "Prime Mall" adıyla 1 yıl içinde tamamlamayı planladığı İskenderun ve Antakya'daki iki AVM'nin toplam yatırım bedelinin 350 milyon Dolar olacak.
'Raylar bozuldu' haberleri kasıtlı, hızlı trende gelişmiş teknoloji kullanıyoruzGeçen ay seferlere başlayan Yüksek Hızlı Tren (YHT), yoğun taleple karşılaştı. Ankara-Eskişehir arasını 1,5 saate indiren hızlı trene binmek isteyen vatandaşlar, günler öncesinden bilet rezervasyonu yaptırmaya başladı.
'Karpuz tarlalarını SİT ilan ediyorsun' diye eleştirildimİstanbul Yenikapı'da yapılan kazılar sonucunda bulunan tarihi kalıntılar, yıllardır tarihi yarımadanın SİT alanı ilan edilmesi gerektiğini söyleyen Prof. Taner Tahran'ı haklı çıkardı.
"İstanbul, birçok Avrupa kenti kurulmadan önce vardı"İstanbul'u büyülü bir şehir olarak tanımlayan Yunanlı akademisyen Dr. Harry Tzimitras, İstanbul'da çok yanlış bir çağdaşlaşma planının uygulandığını belirterek, "İstanbul, birçok Avrupa kenti daha kurulmadan çok önce bir Avrupa kentiydi" dedi.
'Ormanlar küresel ısınmayı tetikler'Dünyada ortalama sıcaklığın ortalama 2,5 derece artması halinde ormanların atmosfere büyük oranda karbondioksit yayabilecekleri bildirildi.
Trump Towers'tan Mansimov'a 8 daireAzeri işadamı Mansimov'un şirketi, Trump Towers İstanbul-Şişli projesinden 8 tane daire aldı. Rezidans, ofis ve AVM'den oluşan projede rezidans dairelerin 2011'de teslim edilmesi planlanıyor.
İşsizlikle mücadeleyi çevreci yaklaşımla desteklemekTürkiye gibi, krizin beşiği ABD'nin de başı işsizlikle belada; son resmi veriler ABD'deki işsizliğin yüzde 8,5 gibi yüksek bir düzeye tırmandığını gösteriyor ve bu oranın Noel'e kadar yüzde 10'a ulaşacağı öngörülüyor.
Metrobüsten sonra hidrojenli otobüsÇevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu, İstanbul'da yakın zamanda hidrojenli toplu taşıma dönemine geçileceğini açıkladı.
Tarihi hamamda yangınTrabzon'da 19. yüzyıldan kalma "Meydan Hamamı"nda çıkan yangında maddi hasar gördü.
Bergama'da hukuk arayışı sürüyorMeslek örgütleri, Koza Altın İşletmeleri Şirketi'nin aldığı Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED) olumlu raporuna karşı iptal davası açtılar.
Metrobüsler neden garajda?İBB'nin satın aldığı Phileas marka otobüslerin rampa çıkmakta ve hızlanmakta zorlandığı, süspansiyon sisteminde sorun olduğu için seferden kaldırıldığı haberleri yeni bir tartışma yarattı.
Topkapı bir müzeler adası olacakKültür Bakanlığı'nın yenilediği Sur-i Sultani için, 2010 Ajansı bir masterplanı hazırlıyor. Sur-i Sultani, Topkapı surları içinde kalan alan ve mekânlara verilen ad.
2010 'Kıyak' Başkenti'İstanbul 2010 Kültür Başkenti Ajansı'nda yapılan dikkat çekici uygulamalar Meclis'e taşındı.
Mimarlar Odası İstanbul Şubesi: "Riva için Üretilecek Projeler İmar Planı Kurallarına Göre Hazırlanmalı"TMMOB Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi, Beykoz Riva'daki Galatasaray Spor Kulübü'ne ait alan hakkında bir basın açıklaması yaptı.
Yokuşta zorlanan otobüsleri kim yutturdu?Getirileli henüz 2 ay olmadığı halde "cami avlusuna bırakılan çocuklar gibi garajlara terk edilen" Hollanda üretimi 50 Phileas marka otobüsü Kadir Başkan'a kim yutturdu?
Takvim
<<Nisan 2009>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.