Haberler

23 Nisan 2010, Cuma

Gameboy Michael Licht Hem Mimarlıkta, Hem de Oyunlar için Hayal KuruyorGameboy Michael Licht Hem Mimarlıkta, Hem de Oyunlar için Hayal KuruyorMark dergisi muhabirlerinden Katya Tylevich''in artık serbest çalışan, daha önceleri LucasArts ve EA''da video oyunu tasarımları yapmış olan eski mimar Michael Licht ile yaptığı söyleşiyi Tylevich''in kendi ağzından okuyun. Licht "Mezun olduğum için şanslıyım, çok fazla oyun oynuyordum. Sürekli olarak mimarlık ve oyunlar arasında kalan doğamın ikilemiyle savaşıyordum. Böylece video oyunu şirketlerinde çalışmak için başvurularda bulundum. Örneğin LucasArts’ın oyunların çevrelerini tasarlamak için mimarları işe aldığını biliyordum." diyor... Haberin Devamı
İstanbul''a büyük dönüşüm planıİstanbul''a büyük dönüşüm planıYeni plana göre, Cendere ve Kartal''a silikon vadileri kurulacak. İstanbul''da büyüme doğu-batı yönünde olacak. İstanbul''un, imar anayasası sayılan 1/100 bin, 1/25 bin, 1/5 binlik planları hazırlayan İstanbul Büyükşehir Belediyesi Metropolitan Planlama ve Kentsel Tasarım Merkezi''nin (İMP)Koordinatörü İbrahim Baz, İstanbul''un gelecek yıllardaki yapısını ne şekilde olacağını Dünya''ya anlattı.
Nemrut Develeri artık koruma altındaNemrut Develeri artık koruma altındaBitlis''in Tatvan ilçesinde bulunan ve halk arasında "Nemrut''un Develeri" olarak adlandırılan lav taşları, koruma altına alındı.
Yuvarlakçay''da HES planına bir engel dahaYuvarlakçay''da HES planına bir engel dahaYuvarlakçay''a HES yapılmasına karşı 150 gündür gece gündüz nöbet tutan köylülerin açtığı davaya, Muğla İdare Mahkemesi tarafından bir ‘yürütmeyi durdurma kararı'' daha verildi.
Emek Sineması''na ali cengiz oyunuEmek Sineması''na ali cengiz oyunuİstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansının, tarihi Emek Sineması''nın yıkılıp yeniden yapılmasına ilişkin projeyle bir ilişkisi bulunmadığı bildirildi.
Evleri yıkılan aile, mağaraya sığındıEvleri yıkılan aile, mağaraya sığındıŞanlıurfa''da, SİT alanına kaçak olarak yapılan ev, polis tarafından alınan geniş güvenlik önleminin ardından belediye ekiplerince yıkıldı.
Turizmde yeni markaTurizmde yeni markaZeugma, Rumkale, Belkıs Harabeleri ve Karkamış gibi tarihi ve doğal güzellikleri her yıl biraz daha ilgi gören Gaziantep, sanayii gelişmiş bir turizm kenti olma yolunda ilerliyor. 1.5 yılda yatak kapasitesini iki katına çıkaran kentin hedefi yılda 1 milyon turist çeken bir kültür ve turizm merkezi haline gelmek, yani marka kent olmak.
Tarih: 22 Nisan 2010 Kaynak: Radikal
Geleceğin ''Steril'' ŞehirleriGeleceğin ''Steril'' ŞehirleriOtomobilin, çevreyi kirleten yakıtların, hava kirliliği yaratan gazların ve çöplerin olmadığı bir kent düşü, Abu Dabi''de gerçek oluyor. Yaklaşık 50 bin kişinin yaşayacağı Masdar kentinin altyapısında çevre dostu en son teknolojiler kullanılacak.
138 okul daha depreme karşı güçlendiriliyor138 okul daha depreme karşı güçlendiriliyorİstanbul''da 138 okul binasında daha güçlendirme ve yeniden yapım çalışmaları başlıyor.
NAI, Henry Urbach ve Ömer Kanıpak''ı AğırlıyorNAI, Henry Urbach ve Ömer Kanıpak''ı AğırlıyorNAI''nin hedeflerinden biri, günümüz mimarlığındaki küresel temalar hakkındaki bilgi değişiminin uluslararası tanıtımını yapmak.
Kentsel yenilemeyi duyan bina kapıyorKentsel yenilemeyi duyan bina kapıyorİstanbul''un tarihi bölgelerindeki kentsel dönüşüm projeleri yatırımcıların iştahını kabarttı. Sulukule, Tarlabaşı ve Galata''nın ardından şahısların ve firmaların son gözdesi Fener-Ayvansaray hattı. Özellikle sanatçılar Balat''a büyük ilgi gösteriyor.
Tarih: 22 Nisan 2010 Kaynak: Referans Yazan: Dinçer Gökçe
F. Fethi Hinginar TGÜB''ün Yeni BaşkanıF. Fethi Hinginar TGÜB''ün Yeni BaşkanıTürkiye Gazbeton Üreticileri Birliği (TGÜB) Genel Kurulu 01 Nisan 2010 tarihinde Ankara''da yapıldı. Birlik Yönetim Kurulu Başkanlığı''na 2 yıl süreyle Türk Ytong Sanayi AŞ. Yönetim Kurulu Murahhas Üyesi F. Fethi Hinginar seçildi.
Dünya GünüDünya GünüBugün "Dünya Günü"... 1970''den beri kutlanan Dünya Günü bugün 40. yaşında...
Ali Sami Yen''de Neler Oluyor?Ali Sami Yen''de Neler Oluyor?Yiğit Bulut Ali Sami Yen ihalesini masaya yatırdı: Bu satışlar ''çok pis'' kokuyor!
TMMOB Abant''a Sahip ÇıktıTMMOB Abant''a Sahip ÇıktıTürk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB), Türkiye ve Dünya''daki sayılı endemik bitki türlerini barındıran ve uluslararası anlaşmalarla koruma altında bulunan Abant Gölü Tabiat Parkı''nda yapılan çevre tahribatını yargıya taşıdı.
Harvard''da Peyzaj Mimarları Rollerini Yeniden KeşfettiHarvard''da Peyzaj Mimarları Rollerini Yeniden KeşfettiPeyzaj mimarları genellikle bir binanın yapımı tamamlandıktan sonra birkaç ağaç diken ve bir de bank koyan kişiler olarak tanımlandı. Şimdi ise, gelişim işlerini kazanıyorlar ve kendileri yanlarında mimar çalıştırıyorlar.
Mimarlar, Tasarımcılar, Sanatçılar için Önemli FırsatORTE Architekturnetzwerk Niederösterreich mimarlar, iç mimarlar, peyzaj mimarları, tasarımcılar, teorisyenler, küratörler ve işlerinde mimarlığa odaklanan sanatçılar için Aşağı Avusturya Federal Bölgesi tarafından finanse edilen bursun yanı sıra, Krems''te bir stüdyo dairede kalma hakkı tanıyor.
2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansı: Ne Protestolarla, Ne de Projeyle İlgimiz Varİstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansı Emek Sineması ile ilgili 18 Nisan 2010 Pazar günü yapılan protesto gösterisinde proje destekçileri arasında Ajans adının geçirildiğini, ancak projeyle hiçbir ilgilerinin bulunmadığını açıkladı.
Emek yıkılmıyor, kurtarılıyor!Uğur Mumcu''nun dediği aslında tam da bu. Bilmeden fikir sahibi olmak. Bilmeyince de, onun adı, "Fikir" değil, "Peşin fikir" oluyor. Bir avuç yaygaracı ortaya çıkmış, "İstemezük" diye bağırıyor. Neyi istemezlermiş. Emek sinemasının yıkılmasını.
Kastamonu''da ‘Yurtseverlik Sempozyumu''‘Kuruluşunun 70. yılında Köy Enstitüleri'' için 22 oturumda 70''i aşkın bildiri sunuldu
Didim ve Elazığ''daki taşınmazların satışına ÖYK''den onayÖzelleştirme Yüksek Kurulu(ÖYK), Didim ve Elazığ''daki bazı taşınmazların imara açılmasına onay verdi. Özelleştirme Yüksek Kurulu(ÖYK), Maliye hazinesine ait Didim''deki 8 taşınmazın tatil köyü, günübirlik turizm tesis alanı, park, yaya yolu, araç yolu ve otopark fonksiyonları önerilmesine ilişkin hazırlanan...
Konya''ya 50 yıllık şehir planı yapılacakİl Genel Meclisi, Büyükşehir Belediyesi ve Şehir Plancıları Odası ile birlikte yapacağı ortak çalışma ile Konya''nın 50 yıllık planını yapmaya hazırlanıyor. Şehrin kaderini değiştirecek planın ilk adımı Şehir Plancıları Odası yönetiminin İl Genel Meclisi Başkanı Ali Selvi''yi ziyaretinde atıldı.
Takvim
<<Nisan 2010>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30    
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.