Haberler

23 Mayıs 2006, Salı

Mimarlar Odası Yeni Genel Başkanı Bülend Tuna İle SöyleşiMimarlar Odası Yeni Genel Başkanı Bülend Tuna İle SöyleşiMimarlar Odası Genel Başkanlığı’na iki yıllık bir dönem için seçilen Bülend Tuna ile Arkitera Mimarlık Merkezi olarak bir söyleşi gerçekleştirdik. Mimarlar Odası’nın çeşitli yönetim kadrolarında da çalışmış olan Tuna ile gerçekleştirdiğimiz söyleşide merak edilen soruların cevaplarını almaya çalıştık. Haberin Devamı
“Master Planner” Daniel Libeskind ile Söyleşi“Master Planner” Daniel Libeskind ile SöyleşiTartışmalı projelerin mimarı Daniel Libeskind, TriBeCa’da 195 metrekarelik bir loft dairede eşi Nina ve kızları Rachel ile birlikte yaşıyor. Edward Lewine ile gerçekleştirdiği söyleşide hayatının en ufak detaylarını okuyucuların gözleri önüne seriyor.
Başkan Topbaş, “Bütün denizler temizlenecek, tarihi plajlar açılacak…”Başkan Topbaş, “Bütün denizler temizlenecek, tarihi plajlar açılacak…”Tekneyle Marmara Denizi ile buraya akan Çırpıcı ve Ayamama Derelerindeki ıslah çalışmalarını yerinde inceleyen Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, “İstanbul’da deniz kirliliğini 3 yılda bitireceğiz. Bütün denizler ve dereler temizlenecek, plajlar açılacak” dedi.
'İnşaatçılar turizme zarar veriyor''İnşaatçılar turizme zarar veriyor'Silkar Holding Yönetim Kurulu Başkanı Burhan Silahtaroğlu, son dönemlerde inşaatçıların turizme yönelmesini eleştirerek, "Her şeyin ucuzunu kullanıyorlar. Operasyonun inceliklerini bilmiyorlar. Sektöre zarar veriyorlar" diye konuştu.
Unakıtan bu manşete dava açamazUnakıtan bu manşete dava açamazBakan'ın 'Tercüman'a dava açtım' dediği tarihten 9 gün önce Koruma Kurulu üç villaya 'onay' verdi.
Çatısı Dans Eden TiyatroÇatısı Dans Eden Tiyatro“Tüm dünya bir sahne, tüm kadın ve erkekler ise yalnızca oyunculardır.” demiş Shakespeare, en sevdiği tiyatrosu Globe’un sahnesinde. Theo Crosby, 1982 yılında yeniden inşa edilen Globe Tiyatrosu’nun daireselliği ve gökyüzüne açılıp rüzgar ve yağmurun seyircilerin arasına karışmasını sağlayan tasarımı ile tamamen aynı kalması konusunda inatçıydı. Bunun nedeni, İngilizler, tiyatro ve yağmur arasındaki sıkı bağ olduğu kadar, doğanın sahne tasarımının, arka plandaki gürültülerin ise ses efektlerinin bir parçası olmasıydı.
Geçirgen KentGeçirgen KentEğer Beyrut’u tek kelime ile tanımlamak gereksirse, bu kelime “geçirgen”dir. Geçirgenlik, kent, beden politikası ve beden üzerine yazılı metin arasındaki kategorik farkı anlatır. Bu beden üzerinde Alman yazar Hugo von Hoffmannsthal’in dediği gibi birisi “hiç yazılmamış olanı okuyabilir”. Beyrut’un fiziksel ve politik olarak modern öncesini tanımlayan bu metnin imajı geçirgen - gözenekli bir doku olarak ifade edilebilir. Bu doku kentin kimliği ve sosyal içeriğinde sürekli bir değişim yaratıyor.
Londra küçük bir kasabayken İstanbul şehirdiLondra küçük bir kasabayken İstanbul şehirdiİngiliz gazetesi Daily Mirror'da yer alan yazıda İstanbul'un bin yıldan fazla süredir dünyanın merkezi olduğu ifade edildi.
Beyrut’ta Savaş Sonrası Yenilemenin SistemiBeyrut’ta Savaş Sonrası Yenilemenin Sistemi1975-1990 Lübnan Savaşı süresince Beyrut’un en çok hasarı altyapı sistemi almıştı. Ayrıca 20 bin kişi evsiz kalmıştı. Şehrin kıyı kesimi 15 yıl boyunca kontrolsüz bir şekilde yağmalanmıştı. Savaş sırasında zayıf düşen hükümet büyük ölçekli ve kompleks bir yenileme projesini başlatacak güçte değildi. Lübnan’ın savaştan sonraki ilk hükümeti felaketi bir fırsata dönüştürme fikri ile yola çıktı. Planları özel bir bölge tasarlamaktı.
Eleştirilere dayanıklı granitlerİstiklal Caddesi’nin taşları yenileniyor. Daha önce “Çin malı” oldukları için mimarların eleştirilerine maruz kalan granitler, bugünlerde “Türk malı” granitlerle değiştiriliyor.
İki Yeni Şube KurulduMimarlar Odası 40. Dönem Genel Kurulu’nda Hatay ve Muğla’da Şube kurulmasına karar verildi. Hatay Şubesi’nin etkinlik bölgesi Hatay il sınırları içi, Muğla Şubesi’nin etkinlik bölgesi ise Muğla il sınırları içi olarak belirlendi.
Küçük Ayasofya Kendine Geliyorİstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin, yıkılma tehlikesi ile karşı karşıya kalan 1500 yıllık Küçük Ayasofya Camii’ni kurtarmak için başlattığı restorasyon çalışmalarında sona gelindi.
Türk Müteahhitleri İçin Yeni İş KapısıTam 300 seneden fazla Osmanlı toprağı ve 130 seneye yakın da Fransız sömürgesi olan Cezayir’le, ‘Dostluk ve İşbirliği Anlaşması’ imzalanmasıyla birlikte Türkiye bu ülke için öncelikli ülkeler arasında yer alacak. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından bugün imzalanacak anlaşmanın, Serbest Ticaret Anlaşması’na giden yolu açacağı belirtiyor.
Remax: Emlakta Satışlar EtkilenmezDünyanın önde gelen emlak danışmanlık şirketlerinden Remax Türkiye Direktörü Murat Goldstayn, faiz ve döviz kurlarındaki artışın emlak satışlarını olumsuz etkilemeyeceğini bildirdi. Türkiye’de nüfus arttıkça, gayrimenkul fiyatlarının da istikrarlı şekilde yükselmeye devam edeceğini belirten Goldstayn şunları söyledi: “Enflasyon mevcut şekliyle ya da yüzde 20’nin altında kaldığı sürece emlak en gözde yatırım araçlarından biri olacak. Bunun yanında Türkiye’nin nüfusu da sürekli artıyor. Emlak fiyatlarının yükselmesini nüfus artışı da tetikliyor. Emlak, artık ekonomik problem olmaktan çıktı, sosyal problem haline geldi. Konuta her zaman ihtiyaç duyuluyor.”
Tarih: 23 Mayıs 2006 Kaynak: Türkiye
Cansızlar: Konut Faizleri Daha Fazla YükselmezSermaye Piyasası Kurulu (SPK) Başkanı Doğan Cansızlar, son günlerde özellikle konut faizlerinde yaşanan artışın normal olduğunu, bu noktadan daha fazla yükseliş olmasını düşünmediğini söyledi.
Modanın devleri 'Pera'yı yeniden canlandırıyorHaftasonları ziyaretçi sayısı 2.5 milyona çıkan İstiklal Caddesi, artık markaların yeni prestij alanı. Markaların peşpeşe mağaza açtığı caddede cirolar da alışveriş merkezlerindekileri 2'ye katlıyor.
Kentli SorumluluğuBirkaç hafta önce yayımlanan 'Teknik Adam Sorumluluğu' başlıklı yazımızın bir yerinde; 'Ülkemizde ve kentlerimizde bugün çekilen sıkıntılar tartışılırken sık sık teknik adamlardan yakınılır ve onlar sorumlu görülürler.
Bakırköy'de riskli bina korkusuOlası depremi bekleyen İstanbul'un Bakırköy ilçesinde yaklaşık 11 bin binadan yüzde 75'inin orta ve yüksek riskli çıkmasının ardından, örnekleme yoluyla seçilen 331 bina güçlendirme için kaynak bekliyor.
Mortgage, Yılın İkinci Yarısında UygulanabilirMeclis'te görüşülen Konut Finansmanı Kanunu Tasarısı'nın haziran ayı sonuna kadar yasalaşmasını beklediklerini belirten Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) Başkanı Doğan Cansızlar, ''2006'nın ikinci yarısında uygulanabileceğini tahmin ediyoruz'' dedi.
Dubaili Emaar, villaların ardından enerjiye yönelecekMuhammed Alabbar, Körfez sermayesine Türkiye'den yöneltilen eleştiriler hakkında “Körfez sermayesi, Amerikan sermayesi ya da Hindistan sermayesi ayrımı diye bir şey olmaz” dedi.
Eyüp Camii ve çevresi yeniden düzenleniyorYayalaştırma kapsamında Eyüp Camii ve çevresinin bulunduğu 40 bin m2’lik alan yerli granit taşlarla yeniden düzenleniyor.
Çevre Yasası hükümsüzdür!Hükümet, denizleri kirleten balık çiftlikleriyle ilgili yaman bir çelişkiye düştü! Çevre Yasası'nda, balık çiftliklerinin 'hassas alan niteliğindeki koy ve körfezlerle doğal ve arkeolojik alanlarda kurulamayacağı' ve bu koşulları taşımayan balık çiftliklerinin bir yıl sonra kapatılması öngörülüyor. Çevre ve Orman Bakanı Osman Pepe de ,"Ya taşınacaklar, ya kapanacaklar" demişti. Dün Meclis'e sunulan su ürünleri yasa tasarısı ise, Çevre ve Orman Bakanlığı'nı devre dışı bırakıyor. Buna göre, su ürünleri yetiştiricilik alanlarının sınırları ve ihtiyaç duyulacak yapılar Bakanlar Kurulu'nca tespit edilecek. Tasarı, Tarım ve Köyişleri Bakanlığı'na da denizlerde su ürünleri yetiştiricilik alanları içinde plan yapma, yaptırma, onaylama ve tadil yetkisi veriyor.
Tarih: 23 Mayıs 2006 Kaynak: Radikal
Türkiye'de tsunami riskiUNESCO'nun Hükümetlerarası Oşinografi Komisyonu Başkanı Patricio Bernal, gelecekte Atlas Okyanusu'nda ve Akdeniz'de meydana gelebilecek bir deprem sonrası Portekiz, İspanya ve Türkiye'yi vurabilecek bir tsunami felaketinin beklendiğini açıkladı. Fransa'nın Nice kentinde dün başlayan Atlas Okyanusu ve Akdeniz için erken uyarı sistemi kurulmasına yönelik konferansta konuşan Bernal, bölge ülkelerinin erken uyarı sistemi için işbirliğine girmesini istedi.
Tarih: 23 Mayıs 2006 Kaynak: Radikal
İstanbul Trafiği Çevre CanavarıOtomobille yapılan 1 kilometrelik yolculuk, hava kirliliği, gürültü, sera etkisi, olası kazalar gözönüne alındığında, AB standartlarına göre çevreye 35 Ykr’lik zarar veriyor. İTÜ İnşaat Fakültesi Ulaştırma Ana Bilim Dalı öğretim üyesi Prof. Dr. Haluk Gerçek, trafiğin yoğun olduğu İstanbul’da motorlu araçların günlük 13 milyon 500 bin YTL dışsal zarar verdiğini söyledi. Gerçek’in araştırmalarına göre Dubai Kuleleri’ne günde 30 bin araç gelip gidecek.
Tarih: 22 Mayıs 2006 Kaynak: Hürriyet
Akfen, Accor ile Rusya'ya açılacakDünya çapında faaliyet gösteren otel zinciri Fransız Accor ile Türkiye'de 60'a yakın otel inşa etmek üzere anlaşma yapan Akfen Grubu, aynı şirketle Rusya, Gürcistan, Azerbaycan, Kazakistan ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nde de 3 ve 4 yıldızlı otel yatırımları yapacak. Türkiye'deki ilk iki otelin ekim ayında Zeytinburnu'nda hizmete gireceğini belirten Akfen Holding Yönetim Kurulu Başkanı Hamdi Akın, daha sonra diğer il ve ülkelerdeki otellerin yapımına başlanacağını kaydetti. Accor Kurucu Başkanı Gerard Pelisson ise dünyada 4 bin oteli olan bir zincir olduklarını, her yıl ortalama 200 otel açtıklarını, Türkiye'nin yatırımları için gelecek vaat ettiğini söyledi.
Tarih: 22 Mayıs 2006 Kaynak: Milliyet
Gölleri öldürdükDünyayı tehdit eden susuzluk kapımızda. Bazı su kaynakları yapılaşma için doldurularak kurutuluyor. İhmal ve duyarsızlık yüzünden göller kirlilikten geçilmiyor, balıklar ölüyor.
Sasalı'ya Mesire Alanıİzmir Büyükşehir Belediyesi Sasalı’ya mesire alanı kazandırmak için yapım çalışmalarına başladı. Sasalı’daki 26 bin metrekarelik mezbelelik alan İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin başlattığı çalışmalarla; hem yöre halkının hem de tüm İzmirlilerin dinlenip eğlenebilecekleri, piknik yapabilecekleri mesire alanına dönüştürülecek.
VAÖS2006: V. Atilla Öven Strüktür Yarışması SonuçlandıGeçen yıl kaybettiğimiz V. Atilla Öven anısına, hafif çelik kullanımının özgün ve yenilikçi uygulamalarını değerlendirmek ve desteklemek amacıyla Yeditepe Üniversitesi Mimarlık Bölümü tarafından organize edilen, Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi ve Yapı Endüstri Merkezi tarafından desteklenen V. Atilla Öven Strüktür Yarışması 15 Mayıs 2006 tarihinde sonuçlandı.
'Ayasofya, Fatih Camii mülkleri tehlikede mi?'Ankara Ticaret Odası (ATO) Başkanı Sinan Aygün yaptığı açıklamada, Atatürk'ün "devlet için tehdit oluşturacak ölçüde güçlenmelerini önlemek'' amacıyla 1936'da azınlık vakıflarının mülk edinmelerini yasakladığını anımsattı.
Mısır Apartmanı’nın Birinci Katı Kiralıkİstanbul’un son dönem gözde mekanlarından 360 İstanbul’un da bulunduğu İstiklal Caddesi’ndeki tarihi Mısır Apartmanı’nın birinci katında yer alan "Mısır Bar" 125 bin dolar devir fiyatıyla yeni kiracısını arıyor. Aralarında Mehmet Akif Ersoy’un da bulunduğu bir çok ünlü ismin oturduğu apartmandaki barın aylık kirası 5 bin YTL. Emlak Danışmanı Kamil Çakır tarafından "sahibinden.com" sitesinde 2534168 numarayla 12 Mayıs 2006’da bırakılan ilanda şu bilgiler yer alıyor: "Mısır Apartmanı’nda 240 metrekare, birinci kat, İstiklal Caddesi cepheli, dekorasyonlu, açık alan, pretsijli yer arayanlar için ideal kiralık devirli restaurant bar. Kiraya stopaj dahildir. Devir fiyatı 125 bin dolar." Mısır Apartmanı, Beyoğlu’nun en görkemli binalarından. 1900’lerin başında Mısırlı Abbas Halim Paşa tarafından kışlık ev olarak Ermeni mimar Hovsep Aznavuryan’a yaptırılan apartman, altı kat tasarlanmış.
Tarih: 22 Mayıs 2006 Kaynak: Hürriyet
Ölümle burun buruna yaşamBelediyeler, Bakırköy'de çökme tehlikesi bulunan 6 apartman konusunda topu birbirine atıyor. Apartmanlarda yaşayanlar devletten yardım bekliyor.
Mağazalar açık havada restoranlar gece 02:00'da kapanıyorİstanbul 30 Mayıs'ta Avrupa'nın ilk "açık hava alışveriş merkezine" 'Merhaba' diyecek, Levent'te açılacak Kanyon, 40 bin metrekare alışveriş alam, teraslı residence'ı ve cam kaplama ofis binasıyla İstanbul'un yeni yaşam merkezi olmayı çoktan garantiledi.
Maktum'a golf sahalı dev uçakİstanbul'da inşaatı başlayacak Dubai Towers ile dikkatleri üzerine çeken Dubai Şeyhi El Maktum, Airbus firmasının ürettiği 400 milyon dolar değerindeki ultra lüks A380'e göz dikti.
Arsa arayanlann rotası Şamandıra ve Riva olduOrta gelirliye proje üretmenin yolunu 'ucuz arsa'da arayan müteahhidin yönü İstanbul'un kuzeyine kaydı. Yatırımcının gözdesi Şamandıra ve Riva .
Akmerkez Ankara ve İstanbul'da yer arıyorAkmerkez Genel Müdürü Zeynep Akdilli Oral, "Yeni Akmerkezler kurmak için İstanbul ve Ankara'da yer arıyoruz. Ortağımız Corio da yatırım arayışında" dedi.
Tarihi OtoparkOrtaköy'ün simgelerinden Gaziosmanpaşa İlköğretim Okulu, 13 Temmuz 2002 tarihinde çıkan bir yangınla kül oldu. Yangının otopark mafyası tarafından çıkartıldığı iddia edilirken, öğrenciler Burak Reis İlköğretim Okulu'nun ek binasına taşındı.
Ozon 2050'de deliksiz olacakOzondaki deliğin kapanmasına 44 yıl kaldı. Japon bilim adamlarının Tokyo yakınlarındaki Ulusal Çevre Araştırmaları Enstitüsü'nde sayısal canlandırmalar eşliğinde elde ettiği bulgulara göre, şu anda en büyük konumdaki delik, 2020 civarında küçülmeye başlayacak, 2050 civarında kapanacak. Bilim adamları, buna karşın özellikle ABD ve Kanada'daki çok sayıda eski sistem buzdolabı ve klima sisteminin kullanımı sürdükçe, deliğin kapanmayacağı uyarısında da bulundu.
Tarih: 22 Mayıs 2006 Kaynak: Radikal
Çöp SiyasetiOrdu'da, 19 belediyeden hiçbirinin kendi arazisi üzerinde kurdurmak istemediği çöp tesisi, DSP'li Gürgentepe Belediyesi'nin üzerinde kaldı.
Dünyaca ünlü mimar Türkiye'ye geliyor''Pritzker'' ödülünü kazanan ve 31 Mayıs'ta Dolmabahçe Sarayı'nda düzenlenecek törenle ödülünü alacak olan Rocha, Türk meslektaşlarıyla da bir araya gelecek. Siemens Ev Aletleri, dünya mimarisinin en önemli isimlerinden Paulo Mendes da Rocha'yı Türk meslektaşlarıyla buluşturuyor. Mimarinin Oscar'ı sayılan ''Pritzker'' ödülünü kazanan ve 31 Mayıs'ta Dolmabahçe Sarayı'nda düzenlenecek törenle ödülünü alacak olan Rocha, Türk meslektaşlarıyla da bir araya gelecek. Hyatt Vakfı Başkanı Thomas J. Pritzker, kamu binalarından stadyumlara, müzeden rezidanslara kadar pek çok farklı alanda yapıtları bulunan Mendes de Rocha'yı sanatın evrensel kimliğini ortaya koyan bir usta olarak tanımlıyor.
Tarih: 21 Mayıs 2006 Kaynak: Cumhuriyet
Olimpos şimdilik kurtulduBeydağları yani Olimpos Milli Parkı'nda 822 hektar alanın milli park sınırları dışına çıkarılmasına ilişkin Bakanlar Kurulu Kararı'nın iptali istemiyle Danıştay 10. Dairesi'ne açılan davadan yürütmeyi durdurma kararı çıktı. Türkiye Mühendis ve Mimarlar Odası Birliği, Antalya Barosu ve bazı çevreci kuruluşlar tarafından açılan davada Danıştay, Başbakanlık ve Çevre Bakanlığı'ndan söz konusu kararın milli park sahası dışına çıkarılan alanların doğal niteliğini bozup bozmadığının saptanmasını istedi.
Tarih: 21 Mayıs 2006 Kaynak: Sabah
"Bu binada insan kendini İstanbul'un efendisi hisseder""Düyûn-ı Umûmiye'den İstanbul (Erkek) Lisesi'ne" isimli kitapta okulun tarihiyle beraber içinde bulunduğu binanın mimarisi ve tarihi de anlatılıyor.
Foça Tatil Köyü ihaleye çıkarılıyorHalk arasında 'Fransız Tatil Köyü' olarak da bilinen Emekli Sandığı'na ait Foça Tatil Köyü'nün satışı için ihaleye çıkıldı.
AB'li gayrimenkul fonları Swissotel'e talip olduÖzyeğin'in geçen yıl 100 milyon dolara aldığı Swissotel'e müşteri çıktı. 'AB kökenli gayrimenkul yatırım fonları'nın otelin 34 yıllık işletme hakkına talip olduğu belirtiliyor.
Bodrum'a Kazak yatırımıBundan 8 yıl önce Bodrum'un Yalıçiftlik koyunda yatırımına başlanan Kempinski Hotel Barbaros Bay'ın görkemli açılışı önceki gece yapıldı; Kazaklar patrondu.
Dalgalanma Konuta Çekidüzen GetirecekTürkiye'nin önemli inşaat kurumlarından Koray İnşaat Genel Müdürü Murat Şamil Çapar, ekonomide yaşanan dalgalanmanın konut sektörünü olumlu yönde etkileyebileceğini söyledi.
Göcek betonlaşmasınYaz mevsimi artan sıcaklarla yaklaşırken Türkiye'ye turist gönderen ülkelerdeki gazetelerde de Türkiye'yi anlatan yazılar yer almaya başladı...
'Londra Bir Köyken İstanbul Metropoldü'İstanbul'un bin yıldan fazla bir süre dünyanın merkezi olduğu belirtilen Iain Mayhew imzalı haberde, İstanbul'un ziyaret edilmeden önce 'biraz çalışmayı' hak ettiği ifade edildi.
Dünyanın en büyük barajında inşaat bittiÇin'de, dünyanın en büyük barajı olan 'Üç Boğaz'ın 13 yıl süren inşaatı dün resmen sona erdi. Yangçe Irmağı üzerinde inşa edilen 2 bin 309 metrelik dev barajın operasyonel olması için 2008'e kadar çalışmalar devam edecek. Dev barajın, büyüyen Çin ekonomisinin sürekli artan elektrik ihtiyacını karşılaması ve taşkınlar yüzünden can alan Yangçe Irmağı'nın sularını kontrol etmesi bekleniyor.
Tarih: 21 Mayıs 2006 Kaynak: Radikal
İnce Belli Çay Bardaklarına Alev Ebüzziya’nın Eli DeğdiÇanak, çömlek, kap, kacak, kase, fağfur, seramik, porselen, çini, ’gre’, ne derseniz deyin, bu sözcüklerin hiçbiri Alev’in yarattıkları ile pek ilgili değil...
Milas'ta 25 bin kişilik yeni şehir kuracaklarNet Holding ve Ağaoğlu, Milas'ta 11 milyon metrekarelik arazi üzerinde, Türkiye'nin en büyük gayrimenkul projesine başlıyor. Projeyle 25 bin kişinin yaşayacağı yeni bir kent ortaya çıkacak.
Beyoğlu'na yerli malı granitYılan hikayesine dönen İstiklal Caddesi'ndeki çalışmalarda inşaat makineleri yeniden ortalığı toza, dumana boğuyor. Çalışmalarda bu kez Türk malı granitler kullanılıyor. Başkan Topbaş'ın müteahhit firmanın taşları bedel almadan yenileriyle değiştireceğin tahhüdü verdiğini söylemesinden yaklaşık 2 ay sonra başlayan çalışmalarda önce Galatasaray Lisesi önündeki taşlar değiştiriliyor.
Zeytinburnu-Bağcılar-Güngören tramvayı normal seferlere hazır2004 yılı Ocak ayında temeli atılan Zeytinburnu-Bağcılar cadde tramvayı deneme seferlerine başladı.
Yağmalanan Muradiye Camii’nin çinileri kameralarla korunacakEdirne’deki tarihî Muradiye Camii’nin yağmalanırken kırılan çinileri, Kültür Bakanlığı uzmanları tarafından tek tek onarılıp yerlerine konuldu.
Herşey ‘daha yaşanılır bir İstanbul’ içinİstanbul’un daha yaşanılır bir şehir olması amacıyla fikir üreten öğrenciler, ‘İstanbul Şehircilik Proje Yarışması’nda projelerini sergiliyor.
Rus zenginlerin lüks villalarını Türkler yapacakRusya'nın önde gelen Türk inşaat Şirketlerinden RG, Rusya Federasyonu'nun en büyük konut projesi olan Garden City'nin yapımına başladı.
Üçgen İnşaat'tan İran'a 20 OtelTürk şirketi Üçgen İnşaat ve Ticaret A.Ş, ''İran'ın 20 ayrı kentinde 20 otel projesi'' çalışmalarını sürdürüyor. Projenin ilk adımı olan güney şehirlerinden Buşehr'deki otelin yapım çalışmalarını başlatan şirket, ikinci otel temelini de dün kuzeydeki Erdebil kentinde attı.
En canlı sektör konuta türbülans ve faiz freniKonut sektörü 2004 yılı ortasından itibaren ekonominin en canlı sektörü. Altı yıllık durgunluğun ardından, ertelenmiş talep faiz oranlarındaki hızlı düşüşün ve finansman olanaklarının genişmesiyle buluşmuştu.
Takvim
<<Mayıs 2006>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31        
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.