Haberler

23 Mayıs 2007, Çarşamba

“Benzer” Tasarımları Yüzünden Koolhaas Foster’la Karşı Karşıya“Benzer” Tasarımları Yüzünden Koolhaas Foster’la Karşı KarşıyaRem çalıntı bir şey yok ama biz ilkiz derken, Foster planlar arasındaki olası bir benzerliği reddediyor. Dünyanın önde gelen mimarlarından Rem Koolhaas ve Norman Foster, iddialı projeleri arasındaki dikkat çekici benzerlik yüzünden karşı karşıya geldi. Hafta içinde, hisselerinin özel sermaye grubu 3i’ye satışını doğrulayan Foster & Partners, Abu Dhabi’deki 6 km² alana sahip yeni “zero-carbon, zero-waste” kenti uygulamasını, Koolhaas’ın (OMA) yaptığı Rak Gateway komşuluk birimine benzerliğinden dolayı savunmak zorunda kaldı. Koolhaas, her iki kentte de kullanılan ölçek, şekil, sürdürülebilir görünüm ve grid sistemler arasındaki farkedilir benzerlikten dolayı, çalışmasıyle ilgili Foster’dan açıklama istediklerini belirtti. Haberin Devamı
Ailece önlem alın, 140 ton su saklayınAilece önlem alın, 140 ton su saklayınTEMA Vakfı Kaynak Geliştirme Bölümü Başkanı Yeşim Beyla, dört kişilik bir ailenin, alacağı basit önlemlerle yılda 140 ton su tasarrufu yapabileceğini kaydetti. Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü verilerine göre, Türkiye''nin tüketilebilir yerüstü ve yeraltı su potansiyelinin yılda ortalama 112 milyar metreküp olduğunu belirten Beyla, Türkiye''nin kişi başına ortalama 1500 metre küple "su azlığı çeken" bir ülke olduğunu vurguladı.
Başbakan Erdoğan: "Biz su fakiriyiz"Başbakan Erdoğan: "Biz su fakiriyiz"Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, ''''Biz su zengini bir ülke değiliz aslında. Kimse bunu böyle anlamasın. Biz su fakiriyiz. Bundan sonraki süreçte bizim suyu çok daha dikkatli kullanma mecburiyetimiz var'''' dedi.
Da Vinci KulesiDa Vinci KulesiDubai''de inşaat sektöründe bir ilke daha imza atıldı. "Dynamic Architecture" ismini taşıyan proje çerçevesinde kendi etrafında 360 derece dönen bir kule yeni bir teknikle inşa edilecek.
Hasankeyf''te kazı çalışmaları başlıyorHasankeyf''te kazı çalışmaları başlıyorBatman''ın tarihi Hasankeyf ilçesinde kazı çalışmaları bugün başlıyor. Batman Kültür Müdürü Selahattin Ortaboy, gazetecilere yaptığı açıklamada, 1985 yılından beri Hasankeyf ilçesindeki tarihi ören yeri ve sahasında sürdürülen kazıların bugün başlayacağını açıkladı.
VitrA’nın Tasarımcısı Ross Lovegrove Time’ın “En İyi 100” ListesindeVitrA’nın Tasarımcısı Ross Lovegrove Time’ın “En İyi 100” ListesindeVitrA için ödül alan koleksiyonlar tasarlayan Ross Lovegrove, dünyanın en prestijli yayınlarından Time’ın En İyi 100 tasarım ve tasarımcıyı bir araya getirdiği listede yer alarak büyük bir başarıya imza attı. VitrA, derginin Style&Design ekinde yayımlanan haberde, “saygın bir Türk kuruluşu” olarak tanımlandı ve “banyo ürünleri alanında dünyanın en büyük üreticilerinden biri” olarak gösterildi.
Tarihi eserlerin de artık hastanesi varTarihi eserlerin de artık hastanesi varTürkiye''nin ilk tarihi eser hastanesi gelecek ay Süleymaniye''de açılacak. Hastanede uzmanlar tarafından incelenecek tarihi eserler, verilecek reçetelerle restore edilecek.
Sobesos''ta kazılar tekrar başlıyorSobesos''ta kazılar tekrar başlıyorNevşehir''in Ürgüp ilçesine bağlı Şahinefendi köyü sınırlarındaki Sobesos antik kentinde kazılar tekrar başlayacak.
Rotterdam’ın Sınırları Ateşle ÇizildiRotterdam’ın Sınırları Ateşle Çizildi14 Mayıs Pazartesi akşamı, Rotterdam 2007 Mimarlık Kenti, Rotterdam şehir merkezindeki ateş sınırlarından yükselen yüzlerce ışıkla aydınlandı. Ateş sınırları, 14 Mayıs 1940’da bombardımanın ardından çıkan yangın sonucu yok olan alanın sınırlarını işaret ediyor. Sınır noktalarından çıkan ışınlar gökyüzüne yükseliyor ve bu yıkıcı olayın şehirdeki gerçek izini gözler önüne seriyor.
İstanbul, NY Times’ın gezi-moda ekindeİstanbul, NY Times’ın gezi-moda ekindeDergide çıkan üç sayfalık yazıda, Kapalı Çarşı’nın içinde görülmesi gereken dükkanlar, şehrin son moda gece klüpleri, Osmanlı döneminin izlerini taşıyan kafeler, lokantalar, şehrin en yeni lüks butik otelleri, Atıl Kutoğlu, Arzu Kaprol ve Ümit Ünal gibi ünlü modacılarının koleksiyonlarının satıldığı mağazalar ve gözde sanatmerkezleri ile ilgili adres, telefon ve web adresleri bilgileri verildi.
Milano’da Tasarıma Türk DokunuşuMilano’da Tasarıma Türk DokunuşuTürk tasarımının önde gelen isimleri, dünyanın en önemli tasarım fuarı Salone del Mobile kapsamında ''ilk in Milano'' sergisinde buluştu. 18 Nisan’da başlayan ve 1 hafta süre ile dünyanın dört bir yanından gelen profesyonelleri 2100’ü aşkın firma ile buluşturan Milano Tasarım Haftası, 2007 ve 2008’in tasarım trendlerini ve sektörün en iyilerini belirledi.
E.C.A.- SEREL Tasarruflu Ürünleri Şimdi de Ankara’da “9. Banyo Mutfak Seramik Fuarı”ndaE.C.A.- SEREL Tasarruflu Ürünleri Şimdi de Ankara’da “9. Banyo Mutfak Seramik Fuarı”nda50 yılı aşkın süredir Türkiye yapı sektöründe önemli bir yere sahip olan E.C.A. ve SEREL tasarrufu, sağlığı, estetiği ve konforu bir arada sunan ürün serilerini 23 - 27 Mayıs 2007 tarihleri arasında 9. Banyo Mutfak Seramik Fuarı’nın A salonunda ve minimalist yaklaşımla tasarlanan 230 no.’lu standında ziyaretçilerinin beğenisine sunuyor.
Ayasofya''nın güvercini AB''ye dert oldu!Ayasofya''nın güvercini AB''ye dert oldu!Güvercinlerin Ayasofya''ya verdiği zarar AB Komisyonu''na şikâyet edildi. Şikâyet haklı görülürse güvercinlere müdahale için girişimlerde bulunulacak.
Ytong’dan Fotoğraf YarışmasıYtong’dan Fotoğraf YarışmasıTürk Ytong; Türk fotoğraf sanatına katkıda bulunmak, Ytong’un sahip olduğu üstün özellikler ve görsel zenginliği sergilemek ve Ytong’un yapılaşmaya, çevreye, insana sağladığı katkıyı vurgulamak amacı ile “Ülkemiz, İnsanımız ve Ytong” konulu bir fotoğraf yarışması düzenliyor.
İstanbul''a Küçük Müdahalelerİstanbul''a Küçük Müdahalelerİstanbul Bilgi Üniversitesi Mimari Tasarım Yüksek Lisans Programı ve Eidgenossische Technische Hochschule Zurich (ETH) işbirliği ile gerçekleştirilen “Housing Profiles in İstanbul” atölye çalışması sonlandı. Kent gezilerinin birlikte yapılmasına karşın, çalışmalarını küçük gruplar halinde gerçekleştiren gruplar, çok farklı profillere sahip katılımcıları bir araya getirdi ve üretime ayrılan kısa süreye ve İsviçre ve Japonya’dan gelen öğrencilerin hem bölgeyi hem de ele aldıkları yerleşimlerin kentle ilişkisini tanımak için kısıtlı süreye sahip olmalarına karşın ortaya oldukça başarılı tespitler ve projeler çıktı.
Betonart Yaz Okulu''nda “Karşılaşma”Betonart Yaz Okulu''nda “Karşılaşma”TÇMB (Türk Çimento Müstahsilleri Derneği)nin mimarlara yönelik olarak yayınladığı Betonart dergisinin çimento ve betonun alternatif kullanım olanaklarını araştırmak, çevre duyarlılığını ve fiziksel çevre kalitesini arttırmak amacıyla mimarlık bölümü öğrencileri için düzenlediği 2007 Betonart Mimarlık Yaz Okulu, 10 - 20 Temmuz 2007 tarihleri Edirne’de gerçekleştiriliyor.
10 ayda rekor kırdıİngiliz gayrimenkul devi Parador Properties, daha ilk yılında Milas ve Muğla’da vergi rekortmenleri arasına girdi. İngiltere''nin en büyük denizaşırı gayrimenkul şirketi olan Parador Properties, Türkiye’deki ilk yılında faaliyet gösterdiği Milas-Bodrum’da kurumlar vergisi listesine girdi.
Carlton arsası yine müşterisizTasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF) tarafından üçüncü kez açık artırmaya çıkarılan Carlton Oteli arsasına dün yine müşteri çıkmadı.
Ronald Reagan ve Britney Spears''ın evini satan emlak devi Türkiye''de350 milyar dolarlık cirosuyla ABD ve Kanada''nın en büyük emlak şirketlerinden olan Coldwell Banker, Türk pazarına girdi. Şirketin Dünya Başkanı Gillespie, ''Gelmek için en doğru zamanı yakaladık'' dedi.
Ofis mobilyacısı Nurus AB''ye Belçika''dan girdiDexia Bankası''nın Brüksel''deki genel müdürlük binasını, iktidardaki Sosyal Güvenlik Partisi''nin ofislerini ve İtalya''da Corriera Della Sera gazetesinin kültür merkezini dekore eden Nurus, Avrupa''da aranan marka olma yolunda hızla ilerliyor.
''İstanbul''da Yaşam Kültürü'' başlıyorİstanbul Kültür Sanat Vakfı''nın (İKSV) bu yıl ikincisini düzenlediği İstanbul''da Yaşam Kültürü Sempozyumu yarın başlıyor. İki gün sürecek sempozyum Nişantaşı''ndaki Feyziye Mektepleri Vakfı Işık Lisesi''nde yapılacak. Aralarında Radikal gazetesi yazarları Tarhan Erdem ve İbrahim Altınsay''ın da olduğu 21 uzman konuşmacının katıldığı sempozyumun açılışında Kültür Bakanlığı müsteşarı Prof. Mustafa İsen''le İKSV Yönetim Kurulu Başkanı Şakir Eczacıbaşı konuşma yapacak. Yarın ilk oturumda Prof. Selçuk Erez, Prof. İlber Ortaylı ve Mustafa Sönmez, İstanbul''da yerleşim kültürünü ele alacak. İstanbul''da toplumsal yaşamın tartışılacağı ikinci oturumun konuşmacıları Prof. Talat Halman, Doç. Ayhan Kaya ve Prof. Ayşe Öncü. Prof. Kenan Gürsoy, Prof. Hüsrev Hatemi, Naim Güleryüz, Peder Dositheos ve Peder Dr. Kirkor Damatyan''ın katıldığı son oturumda İstanbul''da inanç kültürü etkileşimi üstünde durulacak.
Tarih: 23 Mayıs 2007 Kaynak: Radikal
Başkan Topbaş; “İstanbul susuz kalmayacak…”İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Taksim Meydanı’nda düzenlenen “Doğu’dan İstanbul’a Kadın Eli” isimli serginin açılışının ardından gazetecilerin sorularını cevaplandırdı.
Ergun Göknel, ''yağmur bombası'' ABD ve Çin''de atılıyorHürriyet''in ''Seyahat'' ekinde Prof. Dr. Mikdat Kadıoğlu''nun, "Yağmur bombası çözüm değil, cahil ülkeleri sömürme aracı" (21.5.2007) başlıklı yazısında ''yağmur bombası'' hakkındaki görüşlerini özetlemekte ve bu konuda son günlerde düşüncelerini belirtenleri ve sizin de dâhil olduğunuz gibi köşelerinde yer verenleri de ''cahil'' olarak adlandırmaktadır.
Eski Besni''de tarihi eserler gün yüzüne çıkarılıyorAdıyaman''ın Besni İlçe Belediyesi, ilçenin belleği olan Eski Besni''deki tarihi eserleri gün yüzüne çıkartmak için çalışmalarını sürdürüyor.
Osmanlı döneminin Sivas''ı masaya yatırılıyorSivas''ta valilik, belediye, Cumhuriyet Üniversitesi ve İl Özel İdaresi işbirliğiyle düzenlenen, ''Osmanlılar Döneminde Sivas Sempozyumu''nun kentin geçmişi masaya yatırılıyor.
Belediye kendi binasını yıktıFatih Belediyesi, Kentsel Yenileme Projesi kapsamında yeşil alan olarak düzenlenmek üzere ek hizmet binasını yıktı. Belediye yetkilileri, yıkım sayesinde tarihi Bozdoğan su kemerlerinin ön görünümünün de açılacağını belirttiler. İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin 1985 yılında yaptığı ve yıllarca Fatih Belediyesi’nin değişik birimlerinin yer aldığı ek hizmet binası aylar öncesinden boşaltıldı. Birimler, Vatan Caddesi’nde tamamlanmak üzere olan yeni belediye binasına taşınmanın hazırlıklarını sürdürürken gözden düşen binanın yıkılıp, yeşil alan olarak düzenlemesi kararlaştırıldı. Dün sabah saatlerinde emniyet tedbirlerinin alınmasının ardından 200 metrekare alan üzerine kurulu 3 katlı binanın yıkımına başlandı. Yıkılan binanın herhangi bir tarihi değeri bulunmadığı belirtildi.
Tarih: 23 Mayıs 2007 Kaynak: Hürriyet Yazan: Serkan Akkoç
İstanbul ulaşılmaz bir şehirGeliştirdiği ve uygulamaya geçirdiği yerel koruma modeliyle, Havana’nın en başarılı mimarı kabul edilen ünlü Kent Tarihçisi Dr. Eusebio Leal Spengler, Küba’nın kültürel değil coğrafi bir ada olduğunu söyledi. Dr. Spengler sentez ürünü olan bir kültür olduklarını belirterek, "Biz fetih değil, göçmen çocuklarıyız. Gurur duymanız gereken bir ülkeniz var. İstanbul ulaşılmaz bir şehir" dedi. Taksim’deki ÇEKÜL Vakfı’nda düzenlenen toplantıda konuşan Dr. Spengler, Türkiye’deki tarihi mirasın korunması için kurumsal olarak şehirler arasında işbirliği gerektiğini söyledi. Türkiye ziyareti kapsamında ÇEKÜL Vakfı ve Kadıköy Belediyesi işbirliğiyle bu yıl birincisi düzenlenen "Deneyim Paylaşımı" etkinliklerine katılacak olan Dr. Spengler, daha sonra "Tarihi Kentler Birliği Uluslararası Kadıköy Buluşması"nda, Havana’da gerçekleştirdiği koruma uygulamalarını anlatacak.
Tarih: 23 Mayıs 2007 Kaynak: Hürriyet Yazan: Yeliz Öz
Park Otel...Atatürk Kültür Merkezi''nin (AKM) yıkılmasına karşı oluşturulan Ankara İnisiyatifi, Kültür Bakanı Atilla Koç''a gönderdiği mektupta diyor ki: "Park Otel''in artık hayalete dönmüş cenazesini kaldırın, orayı temizleyin ve önerdiğiniz kültür merkezini oraya yapın. İnanın ki fazla gelmeyecektir bir ikinci kültür merkezi, İstanbul gibi bir kent için az bile olacaktır..." Öneri yerindedir... AKM''yi yıkma girişiminden vazgeçilmelidir... Çünkü halk, AKP iktidarının oraya daha iyi bir kültür merkezi inşa edeceğine inanmıyor...
Tarih: 23 Mayıs 2007 Kaynak: Milliyet Yazan: Melih Aşık
Laleye para var, depreme yokİstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Deprem Araştırma Birimi üyesi Prof. Naci Görür, bugüne kadar yaptıkları araştırmaları üniversite olarak dış kaynaklardan sağlanan yardımlarla gerçekleştirdiklerini belirterek, “Büyükşehir Belediyesi bizim denizaltı projesine vereceğini söylediği 330 bin YTL’lik yardımı son anda iptal etti. Konu ideolojik. Bizim onların siyasi görüşünden olmadığımızı sandıkları için parayı vermediler. Belediye lalelere 2 milyon YTL harcadı, insanların canı, malı söz konusu olan deprem çalışması için 330 bin YTL vermedi” dedi.
Büyükşehir su tasarrufu konusunda İstanbullular''a hatırlatma yapacakİstanbul’da su tasarrufu sağlamak için TEMA Vakfı ile işbirliği yapacaklarını açıklayan Başkan Topbaş, “Üstgeçitlere ve bilbordlara uyarıcı afişler koyacağız. İstanbulluların su tasarrufu konusunda birbirlerini uyarmaları da çok önemli” dedi.
Peçenek Barajı’nın temeli atıldıDevlet Bakanı Ali Babacan, Şereflikoçhisar’da yaptırılacak Peçenek Barajı’nın temel atma törenine katıldı. Babacan, barajın devreye girmesiyle Şereflikoçhisar’da 30 bin dönüm arazinin sulanacağını ve içme suyu sorunun da halledileceğini bildirdi.
Kıskançlıktan ağlatan otelArtemis tapınağının birebir kopyası olan otel, KKTC’nin ilk temalı konsept oteli olma özelliğini de taşıyacak.
Sosyete emlakçısı geliyorDünya sosyetesine emlak danışmanlığı yapan ve 35 ülkeye hizmet veren Coldwell Banker, Türkiye’de faaliyete geçiyor.
Doğal Hayatı Koruma Vakfı ’Kyoto İmzalansın’ diyorDün öğle yemeğinde Türkiye Doğal Hayatı Koruma Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Akın Öngör ile Yönetim kurulu üyesi Begümhan Doğan Faralyalı’nın konuğuyduk.
Carlton arsası bugün yeniden satıştaTasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF), İstanbul Yeniköy''deki Halis Toprak''a ait eski Carlton Oteli arsasını bugün tekrar satışa çıkaracak. Arazi, 3 Nisan ve 10 Nisan 2007''de iki kez açık artırmaya çıkarılmıştı.
Gölün Kurtarılması İçin Yeni Bir Proje: Hoca''nın gölü küresel ısınmaya direniyorAkşehir Gölü Çevre Koruma Birliği ve Akşehir Belediye Başkanı Mustafa Baloğlu, gölün tamamen kaybedilmemesi için yeni bir proje çalışması yürütüldüğünü söyledi.
Son yağmurlar bir günlük su getirdiİstanbul''da üç gündür aralıklarla yağan yağmur, barajlarda, iki milyon 44 metre küplük artış sağladı. İstanbul’un su rezervi, 394 milyon 430 bin metre küp seviyesine barajların doluluk oranı ise yüzde 45.66’ya ulaştı.
50 Milyon Dolar''a DaireNew York''ta, bir apartman dairesi 50 milyon dolarlık rekor fiyattan alıcı buldu. Kentin en ünlü binalarından biri olan, Central Park manzaralı The Plaza binasındaki bir apartman dairesi tam 50 milyon dolara satıldı. Bu fiyatın bugüne kadar New York''ta bir daire için verilmiş en yüksek fiyat olduğu belirtildi. Alıcının adı açıklanmazken, bir süreden bu yana tadilatta olan The Plaza binasının altı ay sonra oturuma açılacağı belirtildi. Birçok filmin çekimlerine sahne olan ünlü bina, İsrailli emlakçı Miki Naftali tarafından 675 milyon dolara satın alınmıştı.
Tarih: 22 Mayıs 2007 Kaynak: Radikal
Ayasofya''nın güvercini AB''ye şikâyet edildiYunanistan''da iktidar partisi Yeni Demokrasi''nin Avrupa parlamenteri Yiannis Glavakis, Ayasofya Müzesi''ndeki güvercin yuvaları için Avrupa Komisyonu''na hesap sordu ve müdahale etmesini istedi. Glavakis, Avrupa Parlamentosu''na verdiği ve Avrupa Komisyonu''ndan cevap istediği soru önergesinde, son ziyaretinde Ayasofya''da çok sayıda güvercin gördüğünü, bazılarının da yuva kurduğunu belirtti. Güvercinlerin bu tarihi mekânı tahrip edip çok kötü bir koku da yaydıklarını kaydeden milletvekili, "Ayasofya güvercinlerin insafına terk edilmiş" dedi. Glavakis, Ayasofya''ya, güvercin girmesini önleyen tel örgüler yerleştirilmesini, yapının güvercinlerden korunması amacıyla Komisyon''un para tahsis etmesini de istedi.
Tarih: 22 Mayıs 2007 Kaynak: Radikal
''Çeşme elden gitmesin!''Ege Çevre ve Kültür Platformu''nun (EGEÇEP) İzmir Çeşme''de gerçekleştirdiği 7. Bölge Toplantısı''nda, Çeşme Yarımadası''ndaki turizme tahsis edilen toprakların ekolojik dengeyi bozacağı vurgulandı.
Radikal, L''Atalante gemisinden bildiriyor, Marmara fayından kötü haber: Deprem 7.6 olurKuzey Anadolu Fay Hattı''nın Marmara Denizi''nin altında kalan kısmının röntgeni çekiliyor. İlk verilere göre olası deprem 7.6''nın üzerinde olacak.
Tesadüfen 4 bin yıllık mezar!Belçikalı arkeologlar Mısır''da 4 bin yıllık çok iyi korunmuş bir mezar buldu. Leuven Katolik Üniversitesi ekibinin Güney Kahire''deki Minya kasabasında yer alan Deyr el Barşa mezarlığında tesadüfen bulduğu mezarın, döneminin en iyi korunan mezarlarından biri olduğu açıklandı. Mezar, M.Ö. 2181-2050 döneminde yaşamış olan Henu adlı üst düzey bir kraliyet görevlisine ait. Arkeologlar Henu''nun keten beze sarılmış mumyasını geniş bir ahşap tabut ve hiyeroglif alfabesiyle süslenmiş bir lahdin içinde buldu. Mezarda tuğla yapan işçileri ve bira üreten kadınları tasvir eden, iyi derecede korunmuş ahşap heykeller de bulundu.
Tarih: 22 Mayıs 2007 Kaynak: Radikal
Yağmur bombası çözüm değil cahil ülkeleri sömürme aracıİstanbul’da olası su sıkıntısını gidermek için "yağmur bombası" yine çözüm olarak ısıtılıp önümüze konmaya başlandı.
Bush ve Blair ''çevre'' diyor, bizimkiler ''ç''sini anmıyorGörevinden ayrılmadan önce ABD''ye resmi ziyaret yapan İngiltere Başbakanı Tony Blair, ABD Başkanı Bush ile görüşmelerinin konusunun ''Irak, Ortadoğu ve iklim değişikliği'' olduğunu belirtirken, ''G-8 zirvesinde (en zengin 8 ülkenin toplantısı) küresel ısınmanın gündem maddesi olacağını'' söylüyor.
Tarihi Odunpazarı evi, Kültür Hizmetleri Müzesi olduEskişehir''de, Beylerbeyi Kültür Hizmetleri Müzesi açıldı. Osmangazi Kültür Dernekleri Federasyonu Genel Başkanı Niyazi Çapa tarafından açılan ve 6 ayrı bölümden oluşan müzede, geçmişte kullanılan eşyalar, eski eczacılık malzemeleri ve Eskişehir fotoğrafları sergileniyor.
Polatlı’da tarihi ihaleBelediye, 8 dönümlük alana kurulacak kapalı pazar yeri, iş merkezi ve otoparkı ile ilçe tarihinin en büyük ihalesini yaklaşık 15 milyon YTL’ye gerçekleştirdi.
Mimarlık Müzesi sanal âlemde açıldıTürkiye''de yıllardır gündemde olan ancak bir türlü hayata geçirilemeyen Mimarlık Müzesi, gerçekte olmasa bile sanal âlemde kuruldu. Yapı-Endüstri Merkezi tarafından kurulan Mimarlık Müzesi''nde Türk ve dünya mimarlık mirasını oluşturan, ulaşılabilir her türlü belge ve tanıklık derlenecek.
Tarlabaşı dönüşüme hazırlanıyorYaklaşık 1 yıl önce "yenileme alanı" ilan edilen Tarlabaşı''nda, kentsel dönüşümün ilk adımları atıldı. Harap haldeki tarihi yapıların onarılarak yaşatılması hedeflenen proje kapsamında ilk aşamada 278 bina restore edilecek.
Kongre Vadisi Projesi tamamİstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin, 2009’da İstanbul’da yapılacak Dünya Bankası Uluslararası Para Fonu (IMF) toplantılarına hazırlık amacıyla yürüttüğü Harbiye Kongre Vadisi Tesisleri Uygulama Projesi, İstanbul Metropolitan Planlama Merkezi’nce (IMP) tamamlandı. Çalışmanın ikinci kısmı olan mekanik, statik ve elektrik projeleri için ihale yapıldı. Projenin tamamlanmasının ardından, inşaat çalışmalarına Haziran-Eylül ayları arasında başlanacak. Proje ile Açık Hava Tiyatrosu ile Muhsin Ertuğrul Sahnesi arasındaki alana toplam 110 bin metrekare inşaat, 35 bin metrekarelik açık alan düzenlemesi yapılacak.
Tarih: 22 Mayıs 2007 Kaynak: Hürriyet Yazan: Hasan Ay
Etimesgut’un konut projeleri ilgi görüyorFederasyonlaşma sürecine giren ve aralarında Etimesgut Müteahhitler Derneği Başkanı Baki Çelen’in de aralarında bulunduğu Ankaralı müteahhitler Etimesgut Belediye Başkanı Serhat Kemal Yılmaz’ı ziyaret ederek konut projeleri hakkında bilgi aldılar. Etimesgut’un hızlı bir konutlaşma süreci yaşadığını belirten Başkan Yılmaz, yatırımcıya her türlü kolaylığı sağladıklarına işaret etti. İş Merkezi Projesi’nin projesini müteahhitlere tanıtan Başkan Serhat Kemal Yılmaz, ihalesi tamamlanan projenin yakında temellerinin atılacağını söyledi. Ticaret merkezinin 12 bin metrekarelik alan üzerine inşa edileceğini belirten Yılmaz, "Toplam inşaat alanı 81 bin metrekare olacak. 3 bloktan oluşacak iş merkezinin 1. bloğu 15, ikinci bloğu 9 ve 3. bloğu zemin üzeri 3 kat olarak planlandı. Zemin altında da 4 kat bulunacak ve burası 1200 araçlık otopark olarak kullanılacak" diye konuştu.
Tarih: 22 Mayıs 2007 Kaynak: Hürriyet
Türkiye''nin ilk mortgage konferansı24 Proje Yönetim tarafından düzenlenen “Nasıl Ev Sahibi Olunur?” konulu Konut ve Mortgage Konferansı, ev sahibi olmak isteyen ve mortgage yasası uygulamaları hakkında bilgilenmek isteyen herkesi, 12-13 Mayıs 2007 tarihlerinde TİM Maslak Show Center’da ağırladı.
Rantiye, İstanbul’da ’üçüncü köprü kumarı’ oynuyorHaftalık Ekonomist Dergisi, bu haftaki sayısında, İstanbul Boğazı’na yapılacak üçüncü köprünün güzergahını genel hatlarıyla açıkladı ve rant bölgelerini mercek altına aldı.
İsteyene otelde evOteller, önümüzdeki dönemde yürürlüğe girmesi beklenen yönetmelikle kapasitelerinin yüzde 25''i kadar odayı rezidans ve konut yapabilecekler.
İTÜ Mimarlık Fakültesi Dergisi DAAI Tarafından İndeksleniyorİTÜ Mimarlık Fakültesi dergisi "A|Z ITU Journal of the Faculty of Architecture" "Design and Applied Art Index -DAAI" (www.csa.com/factsheets/supplements/daai02.php) tarafından indekslenmeye başlandı. DAAI, UAK doçentlik sınavında geçerliliği kabul edilen bir indeks.
2007 Cooper-Hewitt Ulusal Tasarım Ödulleri AçıklandıSekizinci Cooper-Hewitt Ulusal Tasarım Ödülleri, 16 Mayıs gecesi Cooper-Hewit Ulusal Müzesi’nde jüri üyelerinin ve bazı kazananların yanı sıra tasarımın farklı alanlarından akademisyen ve çalışanların; endüstriyel tasarımcıların ve mimarların katıldığı bir resepsiyonla acıklandı.
Holcim Vakfı Gelecek Nesile OdaklanıyorHolcim Vakfı, gelecek nesil için sürdürelebilir inşaata yönelik yenilikçi yaklaşımları destekleyerek üstlendiği önemli rolü ile tanınıyor. Bu yıl, gerçekleştirilecek Holcim Ödülleri yarışmasında, öğrenci ve genç profesyonellere yönelik olarak yeni bir kategori daha belirlendi. Vakıf, yakın zamanda doktora araştırma projelerine bağışta bulundu ve üniversite öğrencilerini Şangay’da gerçekleşecek uluslararası kentsel transformasyon sempozyumuna katılması için davet etti.
Takvim
<<Mayıs 2007>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
  1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.