Haberler

23 Haziran 2008, Pazartesi

Bütün Dünya Alternatif Enerji ArayışındaBütün Dünya Alternatif Enerji ArayışındaKüresel iklim değişikliği, petrol kaynaklarının giderek azalması, petrol fiyatlarındaki artış ve artan nüfusa paralel olarak gelişen enerji ihtiyacı sebebiyle bütün dünya alternatif enerji kaynakları peşinde. BP, General Electric, Sharp ve Shell gibi büyük ölçekli şirketler alternatif enerji sektörüne yatırım yapmaya başladılar. Avrupa Birliği’ndeki ülkelerin liderleri karbondioksit salınımını azaltmak 2020 yılına kadar ulusal enerjilerinin %20’sini alternatif enerji kaynaklarından üretmek için 2007 Mart ayında bir sözleşme imzaladılar. Haberin Devamı
Metro Sultanbeyli''ye uzuyorMetro Sultanbeyli''ye uzuyorUlaşım sorunlarını çözmek için büyük yatarımlar yapan İstanbul Belediye Başkanlığı, Anadolu bölgesi için yeni metro hatlarını projelendiriyor. Üsküdar Çekmeköy metrosu Başkan Kadir Topbaş’ın talimatıyla Sultanbeyli’ye kadar uzatılacak.
İzmir’e Kızıl Meydan geliyor!İzmir’e Kızıl Meydan geliyor!Projeye göre Konak (üstte), Moskova’daki ünlü Kızıl Meydan gibi genişleyecek. Saat Kulesi, Yalı Camii ve Hükümet Konağı yıkılarak, meydanın kenarına yeniden inşa edilecek.
Metropol merasıMetropol merasıPirinçle başlayan global ısınmaya bağlı gıda krizi hayvan yemi fiyatlarını vurunca, dünya metropolü İstanbul''un, geçen yıl 157 milyon YTL''ye mal olan, peyzaj mimarı eli değmiş, gül bahçeli yeşil alanları meraya döndü. ''Sarıkızlar'', ''Benekliler'', dudak hizasından çimleri biçip, çiçekleri eziyorlar. Yeni dikilmiş fidanlara yaslanıp, keyifle sırtlarını kaşıyorlar. Otoban manzaralı metropol merası, Halkalı konutlarından bir-iki kilometre, Başak Şehir''den üç-dört kilometre uzakta. Altınşehir viyadüğünün hemen üstü. Az ilerisi, yeni uydu kentimiz Ispartakule. Sonra da Bahçeşehir geliyor. Emek harcanarak düzenlenen yeşil alanların bakımını ve temizliğini yapan bahçıvanlar var ama bu manzara hep mesai saatleri sonrasında yaşanıyor.
Tarih: 23 Haziran 2008 Kaynak: Hürriyet Yazan: Mustafa Kınalı
Son arsanın fiyatı plan tadilatıyla uçtuSon arsanın fiyatı plan tadilatıyla uçtuGayrettepe metro istasyonun üstünde bulunan arazinin ulaşım yatırımlarına kaynak sağlamak amacıyla satılacağı belirtiliyor.
Galatasaray Adası''ndaki ilave yapılar sökülüyor...Galatasaray Adası''ndaki ilave yapılar sökülüyor...Galatasaray Adası''ndaki tekne bağlama yerleri İstanbul Büyükşehir Belediyesi Ekiplerince söküldü. Çelik konstrüksiyon üstü brandanın sökülmesi için ise ikazda bulunuldu.
TOKİ, ihtarname çekti Eren Talu, ''Seyrantepe gecikmez'' yanıtı verdiTOKİ, ihtarname çekti Eren Talu, ''Seyrantepe gecikmez'' yanıtı verdiGalatasaray''ın Seyrantepe Stat Projesi ile ilgili tartışmalar bir türlü bitmiyor. TOKİ Başkanı Erdoğan Bayraktar, ihtarname çektiği stadın müeahhidi Eren Talu''yu "İş ilerlemezse ihale temmuz sonlarında iptal edilebilir" şeklinde uyardı.
Eğik Minare Restore EdiliyorEğik Minare Restore EdiliyorÖnemli tarihi eserler arasında yer alan ve eğimi nedeniyle ''''Pizza Minare'''' olarak bilinen Ali Nacar Camisi''nin eğik minaresinin rekonstrüstiyonu ve çevre düzenleme çalışmaları başladı.
Bir Tarih CanlanıyorBir Tarih Canlanıyorİzmir Büyükşehir Belediyesi, kentin son 100 yılına tanıklık eden eski un fabrikasında başlattığı restorasyon çalışmalarında sona yaklaştı.
Aksaray 4 kat büyüdüAksaray 4 kat büyüdüKonya''nın ilçesi iken il yapılan Aksaray 19 yılda dört kat büyüdü. Bölgede en hızlı büyüyen kent olan Aksaray''da kentsel kullanım alanı artarken, mera, ağaçlık ve bataklık sahaları azalıyor.
Tarihi ''mangal yaptık''Tarihi ''mangal yaptık''Denizli''deki Laodikya Antik Kenti''nde çıkan yangın, 5 saatlik çalışma sonucu tamamen söndürüldü. Vali Yardımcısı Halil İbrahim Ertekin, Eskihisar köyünde bulunan antik kentteki yangında 2 kilometrelik alanın tahrip olduğunu, birçok tarihi eserin de alevler arasında kaldığını söyledi.
Moskova yerin altına taşınacakMoskova yerin altına taşınacakRusya''nın başkenti Moskova''da yaşanan park sorunu ve trafik tıkanıklığının çözülmesi için yerin altına otoparklar, alış veriş merkezleri ve diğer donanımlar inşa edilecek.
Diziler ve filmler Sinop Cezaevi''ni meşhur ettiDiziler ve filmler Sinop Cezaevi''ni meşhur ettiDiziler ve sinema filmleriyle popüler hale gelen Sinop Cezaevi''ne gelen ziyaretçi sayısındaki artış on katı buldu. Yoğun ilgi nedeniyle harekete geçen yetkililer Sinop Cezaevinin kültür kompleksi haline getirilmesi amacıyla Deniz Müzesi ve Adalet Müzesi çalışmaları başlattı.
Fransız Cicom teknoloji devlerini Urla''ya getirecekFransız Cicom teknoloji devlerini Urla''ya getirecekFransız Cicom, önümüzdeki aylarda imzalanacak anlaşmanın ardından dünya teknoloji devlerini, İzmir Teknoloji Geliştirme Bölgesi''ne getirecek. Bölge, 5-15 milyar dolar arasında yatırımın yapılacağı bir tekno kente dönüşecek. Bölgede, Kobi''lere de ar-ge yapma imkanı tanınacak.
Deprem sigortası olmayana Kablo TV de yokDeprem sigortası olmayana Kablo TV de yokZorunlu deprem sigortası yasa taslağının Meclis’e sunulmak üzere olduğunu açıklayan DASK Başkanı İdris Serdar, “Artık deprem sigortası olmayan eve elektrik, su, gaz, hatta Kablo TV bile bağlanmayacak” dedi.
Tarihi camide tuvalet kriziTarihi camide tuvalet krizi1779’da Sultan 1. Abdülhamit tarafından yaptırılan tarihi Emirgân Camii’nde tuvalet krizi..Emirgân Camii’nin cemaati tarihi camiye yakışacak bir tuvalet istiyor.
Rahmi Koç bile istese marinalarda yer yokRahmi Koç bile istese marinalarda yer yokİşdünyasının yat tutkusu ile yabancı yatların Türkiye''yi tercih etmesi yat limanlarında kapasitelerin tamamen dolmasına neden oldu. Türkiye''de bulunan 30 yat limanında 2-3 yıl sonrasına gün veriliyor.
Zorlu’nun ‘Karayolları arazisi’nde yolu açıldıZorlu’nun ‘Karayolları arazisi’nde yolu açıldıDanıştay İdari Dava Daireleri Kurulu, arazinin imar planı değişikliğinin yürütmesinin durdurulmasına yapılan itirazı kabul etti. Buna göre Zorlu arazide inşaata başlayabilecek.
AKOM’dan Çanakkale’deki orman yangınına müdahaleAKOM’dan Çanakkale’deki orman yangınına müdahaleÇanakkale''nin Eceabat ilçesine bağlı Yalova köyü yakınlarında başlayan yangının rüzgârın etkisiyle yayılmaya başlaması üzerine İstanbul Büyükşehir Belediyesi Afet Kordinasyon Merkezi alarma geçti.
“Sahilbent” ve “Sultanahmet” Marmara sularında“Sahilbent” ve “Sultanahmet” Marmara sularındaİstanbul Büyükşehir Belediyesi, İstanbul trafiğini rahatlatacak ve deniz ulaşımına büyük katkı sağlayacak iki yeni araba vapurunu daha hizmete alıyor.
Batık Alışveriş MerkezleriBatık Alışveriş Merkezleri15. yüzyılda inşa edilen İstanbul’daki Kapalı Çarşı, insanlık tarihinde alışverişin geçmişinin ne kadar eskilere dayandığın dair ipuçları verse de “alışveriş merkezi” 20. yüzyılın ürünü olan bir kavram. Alışveriş merkezleri, çeşitli ticari birimleri ve bu birimleri birbirine bağlayan yaya akslarını içeren bina veya bina toplulukları olarak tanımlanıyor. Bu tanıma uyan ilk AVM 1955 yılında İsviçre’de Ralph Erskine tarafından tasarlanan Luleå. Erskine, kışın yaptığı Kanada gezisi sırasında sokaklarda alışveriş yaparken bu fikir aklına gelmiş ve insanların soğuk havada bile rahatça alışveriş yapıp sosyalleşebileceği bir mekan yaratmak istemiş.
Kemeraltı Yarışması için Son GünKemeraltı Yarışması için Son Günİzmir Büyükşehir Belediyesi’nin restore çalışmalarını sürdürdüğü Kemeraltı Çarşısı için açtığı “Üst örtü ve kent mobilyaları ulusal fikir yarışması” için son başvuru tarihi bugün (20 Haziran 2008 Cuma) sona eriyor.
Diyarbakır''a "Güneş Evi"Diyarbakır''a "Güneş Evi"21 Haziran’da Diyarbakır’da bir “Güneş Evi” açılacak. Yüksek Mimar Çelik Erengezgin Güneş Evi’ni anlatıyor; “Ankara’daki bir konutun, Berlin’dekine göre “dört buçuk kat” enerji ile yaşamını sürdürdüğünü, ülkemizdeki sanayi ürünlerinin de gelişmiş ülkelere göre “dört kat” enerji harcanarak üretildiğini işitmiş miydiniz?”
Gençlik Parkı, Yeniden Doğuyor…Gençlik Parkı, Yeniden Doğuyor…Başkentin simgesi olan ve 19 Mayıs 1943 tarihinde İncesu Bataklığı’ndan Gençlik Parkı haline getirilen alan, eski görüntüsüne yeniden kavuşturuluyor.
100 milyon dolara ikinci oteli açtı sıra Bodrum ve Didim’de100 milyon dolara ikinci oteli açtı sıra Bodrum ve Didim’deTürkiye’nin en büyük demir çelik şirketlerinden biri olan ancak son dönemde turizm yatırımlarıyla adından sıkça söz ettiren Diler Holding, ’Cornelia’ markasıyla Antalya Belek’te açtığı iki otelin ardından şimdi yeni otel yatırımlarına hazırlanıyor.
Taşdelen’de bir tarafı bekara ve ailelere özel projeTaşdelen’de bir tarafı bekara ve ailelere özel projeMersin’den gelip merkezini İstanbul’a taşıyan Koytur, Taşdelen’de 25 milyon YTL yatırımla Corner Park ve Corner Town projelerine başladı.
Çöp suyunu içme suyuna dönüştüren tesis açıldıÇöp suyunu içme suyuna dönüştüren tesis açıldıİstanbul Büyükşehir Belediyesi İSTAÇ’ın yaptırdığı dünyanın en büyük “Çöp Sızıntı Suyu Nihai Arıtma Tesisi” Başkan Topbaş tarafından hizmete açıldı. Tesiste arıtılan içilebilecek kalitedeki su, park ve bahçelerin sulanmasında kullanılacak.
ArkiPARC Gazete Gayrimenkul Sektöründe Olanı Biteni Yazıyor..!ArkiPARC Gazete Gayrimenkul Sektöründe Olanı Biteni Yazıyor..!Arkitera Mimarlık Merkezi’nin kentlerin yapılanmasında önemli role sahip gayrimenkul sektörüne farklı bir açıdan bakmayı ve ilişkili tüm sektörlerdeki gelişmeleri yakından takip etmeyi amaçlayan Türkiye’nin ilk gayrimenkul gazetesi “ArkiPARC Gazete” çok yakında çıkıyor.
ANAP Alışveriş MerkeziANAP Alışveriş MerkeziHazine yardımı alamadığı için sıkıntı yaşayan ANAP, arsasına sahip olduğu genel merkez binasının yerine yap-işlet-devret modeliyle bir alışveriş merkezi inşa ederek mali kaynak yaratmak için düğmeye bastı.
İzmir''e 250 milyon dolar yatırıp ikiz kule dikecekİzmir''e 250 milyon dolar yatırıp ikiz kule dikecekTekfen-Oz ve Rönesans İnşaat tarafından İzmir Bayraklı''da inşa edilecek ofis, konut ve AVM''den oluşacak proje için 250 milyon dolar harcanacak.
Çanakkale ve Antalya''da 50 hektar kül olduÇanakkale ve Antalya''da 50 hektar kül olduAntalya''nın Olimpos-Beydağları Milli Park sınırlarındaki Göynük Kanyonu''nda önceki gün başlayan orman yangınının ilerlemesi durduruldu.
Doğa, "Müzelik" OlursaDoğa, "Müzelik" OlursaNazım Hikmet, “müzeyi gezmek iyi, müzelik olmak fena” demiş bir hikayesinde. Bir şeyin "müzelik" olması, artık onu müze dışında kolay kolay göremeyeceğimiz anlamına geliyor. Bir de göremeyeceklerimiz vaktiyle en sevdiklerimiz olursa, gerçekten “fena”.
A24 Design Studio, ABD’de Fuar Standı Tasarım Ödülü KazandıA24 Design Studio, ABD’de Fuar Standı Tasarım Ödülü KazandıA24 Design Studio, ABD’de yayımlanan Exhibitor Magazine’in düzenlediği 22. Fuar Standı Tasarım Ödülleri Yarışması''nda Özel Başarı Ödülü kazandı.
Metrobüsler artık 24 saat hizmetteMetrobüsler artık 24 saat hizmetteAvcılar ile Topkapı arasında çalışan metrobüsler artık tüm gün hizmet veriyor. Araçlar 01.30 ile 05.00 arasında yarım saatte bir kalkıyor.
Yeni KentYeni KentRem Koolhaas bundan birkaç yıl önce, New York’tayken bana, “Kimseye söyleme” demişti. “Fakat 20. yy kenti artık bitti. Bize öğretecek yeni hiçbir şeyi kalmadı. Bizim işimiz yalnızca onu basitçe sürdürmek.” Koolhaas’ın bakış açısı, kentlerin gelişimini araştıranlar tarafından da paylaşılıyor. Fakat görünen o ki, Koolhaas bile gelecekte olacaklara hazırlıklı değil. Çin ve Basra Körfezi’nin her ikisinde de bir gece içinde kentler New York ile yarışabilen bir büyüklüğe sahip oluyorlar. Yalnızca 30 yıl önce, Shenzhen birkaç yüz kişinin yaşadığı küçük bir balıkçı kasabasıydı ve Dubai’de yalnızca çeyrek milyon kişi yaşıyordu. Bugün ise Shenzhen 8 milyon nüfusa sahip ve Dubai’nin parlayan kuleleri düzensiz bir şekilde çölün ortasında yükseliyor.
Kap Camii''nde Restorasyon SürüyorVakıflar Genel Müdürlüğü tarafından ihale edilen ve yaklaşık 6 aydan beri devam eden Kap Camii''ndeki restorasyon çalışmalarının bu yıl sonunda bitirilmesi hedefleniyor.
Betopan Kalitesini BelgelediTürkiye''nin ilk ve tek çimentolu yonga levha üreticisi Betopan AŞ yine bir ilke adım atarak kalitesini CE standartlarında belgelendirdi.
Dere yatağına kaçak kampüsİstanbul Büyükşehir Belediyesi imar planının iptal edilmesini fırsat bilen Beykent Üniversitesi dere yatağına kaçak kampüs inşaatı başlattı. Şişli Belediyesi''nin şikayeti üzerine inşaata vurduğu mühürler söküldü.
Metrobüs tam gazBelediye, metrobüsü Zincirlikuyu''ya ulaştırmak için çalışmalarını 24 saat kesintisiz sürdürüyor. Başkan Topbaş, “Trafikte biraz sıkıntı çekilebilir ancak sistem devreye girdiğinde büyük ölçüde rahatlama olacak” dedi.
TOKİ dünyanın gözdesiToplu Konut İdaresi (TOKİ) Başkanı Erdoğan Bayraktar, gerçekleştirdikleri projelerin çeşitli ülkeler tarafından ilgiyle izlendiğini belirterek, “Bir çok ülke bizi model alıyor” dedi.
Şanslısınız, rüzgârınız varWashington Post onu “Dünyanın en etkili düşünce insanları” arasında gösteriyor. Telegraph’a göre ise, o “çevreci hareketinin gurusu.” Lester Brown, kariyerine New Jersey’in güneyinde bir çiftlikte domates yetiştirerek başladı. Ziraat okudu, Hindistan’a giderek gıda ve nüfüs üzerine araştırmalar yaptı.
Sirkeci-Harem arası 8 dakikaya iniyorİDO, İstanbul trafiğini rahatlatacak ve deniz ulaşımına büyük katkı sağlayacak iki yeni arabalı vapuru daha hizmete soktu. Yerli üretim olan Sultanahmet ve Sahilbent isimli gemilerin sefere başlama töreni, Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ın katılımıyla Sirkeci Arabalı Vapur İskelesi’nde gerçekleşti. Topbaş, Sirkeci-Harem arasında çalışacak dört arabalı vapur ile günde toplam 15 bin araç taşınacağını, böylece 75 kilometrelik karayolu trafiğinin denize aktarılmış olacağını belirtti. Seyir süresini 8 dakikaya indirecek yeni nesil araba vapurları ile İstanbullular çayları soğumadan karşı kıyıya varıyor.
Tarih: 23 Haziran 2008 Kaynak: Türkiye Yazan: Ziya Sandıkçıoğlu
Lykia otelleri 2010’da halka açılıyorHaziran başında 100 milyon avro yatırımla açtıkları Lykia Links Golf otel’in yanı sıra Lykia markasıyla oteller işleten Silkar Turizm, mevcut turizm ve diğer planlanan yatırımlarından sonra 2010 yılında bir gayrimenkul yatırım ortaklığı kurup halka açılmayı planlıyor.
KEY’e haciz tehdidi TBMM’deKonut Edindirme Yardımı (KEY) ödemesi yapılacak hak sahiplerinin alacaklarına haciz konulmak üzere hazırlık yapıldığı yolundaki iddialar TBMM’ye taşındı.
Bankacılar konut kredisinden bu yaz umudu kestiYılın ilk aylarında artan konut kredileri yüzde 1.39’dan yüzde 1.80’lere çıkan faizle birlikte durgunluğa girdi. Tüketicideki güven kaybı nedeniyle yazın da durgun geçmesi bekleniyor.
Mobilyacılar federasyonlaştıMobilya sanayicilerinin üyesi olduğu beş dernek, ihracatı artırmak ve dış ticarette ivme kazanmak amacıyla federasyon çatısı altında toplanıyor. Yaklaşık 3 milyon kişiye istihdam yaratan mobilya sektörünü hak ettiği yere oturtmak, sektöre yeni yol haritası çizmek için harekete geçen Ofis Mobilyaları Sanayii ve İşadamları Derneği (OMSİA D), Türkiye Mobilya Sanayicileri Derneği (MOSDER) , Ahşap M utfak ve Banyo Mobilyası S anayici ve İthalatçıları Derneği (MUDER ), Mobilya Sanayi İş Adamları Derneği (MOBSAD ) ve Mobilya Sanayicileri İthalat ve İhracatçıları Sosyal Yardımlaşma Derneği (MOBDER) Türkiye Mobilya Sanayicileri Federasyonu’nu kuruyorlar.
Tarih: 23 Haziran 2008 Kaynak: Radikal
Merinos müzelerine Avrupa’dan övgüAvrupa Müze Forumu (EMF) Başkanı Massimo Negri, Merinos Parkı’nda açılacak tekstil, enerji ve spor müzelerinin tarihe ve geleceğe ışık tutacağını bildirdi.
Boğaz’da ‘Dört Mevsim’İstanbul’un en turistik, en tarihi gezi rotasını bilenler Four Seasons adına da aşinadır. Sultanahmet’teki eski hapishane binasından dönüştürülmüş olan otel, dekorasyonuyla da mutfağıyla da farklıdır. Kentin diğer en turistik noktası da şimdi bu isme manzara oldu. Bir 19. yüzyıl Osmanlı saray binası, yanında geleneksel Türk mimarisiyle tasarlanan iki yeni binayla ne zamandır beklenen Four Seasons Hotel Istanbul at the Bosphorus, sonunda geçen hafta açıldı. 166 odalı otel, her şeyden önce Osmanlı soylularının Boğaz kıyısındaki yazlık yaşamını merak edenleri cezbediyor. Yüzme havuzuymuş, barmış, hamammış, restoranmış; içindeki bölümler birçok otelde daha bulunabilir ama bu lokasyon kolay kolay herkese nasip olmaz.
Tarih: 23 Haziran 2008 Kaynak: Radikal
Büyükşehir 4 milyar YTL''lik borcunu Hazine''ye ödemediMahalli idarelerin vadesi geçmiş borçlarında Ankara''yı 1 milyar 2 milyon YTL ile Mariç-Marmaris-İçmeler-Armutalan Belediye Birliği, 947 milyon YTL ile de İzmit Büyükşehir Belediyesi izledi.
Kuleler ışık söndürüp tasarrufa dikkat çektiSabancı Center ve İş Kuleleri enerji tasarrufuna dikkat çekmek için ışıklarını 10 dakika süreyle kapattı. Sabancı Holding ve İş Bankası, TEMA Vakfı’nın enerji tasarrufuna ve verimliliğine dikkat çekmek üzere yaptığı ‘ışık kapatma’ çağrısına destek verdi. Sabancı Holding’in yönetim merkezi olan Sabancı Center ve İş Bankası’nın merkezi İş Kuleleri ışıklarını dün akşam saat 21.00’de 10 dakika süreyle kapattı. Yapılan açıklamada her iki grubun da Türkiye çapında yapılan eylemi destekleyerek, enerji tasarrufu konusunda duyarlılık yaratılmasına katkıda bulunmayı hedeflediği belirtildi.
Tarih: 23 Haziran 2008 Kaynak: Milliyet
CHP’li Topuz TOKİ’ye devredilen arazileri sorduCHP Muğla Milletvekili Fevzi Topuz, Başbakan Erdoğan’a yönelttiği soru önergesinde Emlak Bankası’nın kapatılması ile TOKİ’ye devredilen arsa ve arazi miktarını sordu.
Su için büyük gün 25 HaziranASKİ, Ankara ve İstanbul''daki Türkiye''nin sekiz büyük üniversitesi ile TÜBİTAK, DSİ ve Hıfzısıhha''yı 25 Haziran''da İvedik Su Arıtma Tesisleri''ne davet etti. Kurumlar suyun çıktığı yerden numune alarak kentin suyuyla ilgili her şeyi açıklayacaklar.
Rüzgâr gülleri elektrik için çalışacakYıl sonuna kadar toplam 453 megavat kurulu güçte rüzgâr santralı devreye girecek. Türkiye böylelikle toplam elektrik üretiminin yüzde 1’ini rüzgârdan sağlar hale gelecek Polat ve Demirer Enerji’nin Manisa’da 40 milyon avroluk rüzgâr santralı cuma günü açılıyor.
Ruhrİstanbul ve EgEuropa nedir?''Ruhrİstanbul''; 2010 yılında Avrupa''nın kültür başkentleri ilan edilen İstanbul ve Almanya''nın Ruhr havzası arasında işbirliği ve kültürel değişim projesini öngörüyor.
Boğaziçi Köprüsü''nü usta dağcılar onardıŞehir hayatının yüksek gökdelenlerle çevrilmesi profesyonel dağcılara yeni iş alanları oluşturdu. İstanbul Boğaziçi Köprüsü''nün ışıklandırma sisteminin bakım ve onarımını yapmak için de endüstriyel dağcılar çağrıldı. Her yıl yapılan bakım ve yenileme için köprünün en tepesine çıkan ekip, muhteşem İstanbul manzarasında dağcılık kurallarını uygulayarak matkap kullanıp vida taktı. Denizden yüksekliği 64 metre olan köprünün ayak ve halatlarındaki ışıklandırma sistemi için endüstriyel dağcılık kuruluşu TOUR-K''den 10 kişilik ekip, 92 metreye çıktı. Uzunluğu bin 560 metre ve iki kule arası bin 73 metre ölçülen köprünün üzerinde yaklaşık 10 gün çalışan ekip, ellerindeki aletleri düşürmemek için büyük çaba sarf etti. Çelik halatlara iki dağ ipiyle bağlanan dağcılar, günlük 200 YTL kazanıyor.
Tarih: 23 Haziran 2008 Kaynak: Zaman
Ilısu’da verilemeyen insanlık sınavıBir ay kadar sonra Güneydoğu Anadolu’daki Ilısu Barajı’nın temelinin atılmasının ardından iki yıl geçmiş olacak. İnşaat hâlâ başlamadı.
Limak, turizme 200 milyon dolar yatıracakLimak Yönetim Kurulu, İstanbul, Yalova ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti''nde yapılmaya başlanan toplam 200 milyon dolar tutarındaki yeni projelerin en geç 2010 yılı itibarıyla bitirilmesini planlıyor.
Kyoto’lu hayat başladıKavgası gürültüsü bol ülke gündeminin tozu dumanı arasında nefes alıp veren herkesi, her şeyi ilgilendirdiği için üzerinde durulması, tartışılması gereken; fakat biraz araya kaynayan bir gelişme yaşanıyor bugünlerde.
Günay: Uygun proje gelmezse reddedilirKültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, MNG Holding''in Güllük Körfezi''nde denizi izinsiz doldurmasıyla ilgili olarak, "Uygun bir proje gelmezse reddedilir" yorumunda bulundu.
Türk ve Yabancı Uzmanlar Muğla''da 8 Arkeolojik Kazı YapıyorMuğla Valiliği''nden yayınlanan açıklamada, bu yıl ikisi yabancı, altısı Türk sekiz arkeologun başkanlığında, yörede arkeolojik kazı çalışmaları yürütüldüğü bildirildi. Muğla Kültür ve Turizm Müdürlüğü yetkililerinin verdiği bilgiye göre Karia ve Likya gibi uygarlıklara başkentlik etmiş bir yörede kurulan Muğla ve çevresinde, bu yıl sekiz yerde arkeolojik kazı yürütülüyor. Muğla ve yöresindeki arkeolojik kazılar Haziran ayının sonlarında başlayıp Ekim ayının sonuna kadar devam ediyor. Yatağan-Lagina Hekate kutsal alanı ile Bölükçü Nekropolü''ndeki arkeolojik kazılara ise yıl boyu kesintisiz devam ediliyor.
Tarih: 23 Haziran 2008 Kaynak: Türkiyeturizm.com
Kale ve Kilisede Kazı YapılacakDivriği’deki tarihi kale ile çevresindeki sur ve kilise kalıntılarının gün yüzüne çıkarılması amacıyla başlatılan kazı çalışmalarını yürüten Cumhuriyet Üniversitesi (CÜ) Fen Edebiyat Fakültesi Sanat Tarihi Bölümü Öğretim Üyesi Yrd.Doç.Dr. Erdal Eser, kale çevresinde kaçak kazı yapan define avcılarından yakındı.
Kastamonu ormanları uydudan takip ediliyorOrman Genel Müdürlüğü, ormanlarla ilgili tüm bilgilere bilgisayar ortamında ulaşılabilecek bir sistem kurdu. Orman Bilgi Sistemi (ORBİS) adı verilen sistemin fonksiyonlarından en önemlisi, teşkilat bünyesindeki araçların bilgisayar ortamında canlı olarak takip edilebilmesi.
''Sempozyum turizme katkı sağlayacak'' Bitlis''in Ahlat ilçesinde devam eden Van Gölü Sempozyumu''nda bir sunum yapan Prof. Dr. İsa Yüceer, "Ahlat geçmişte sahabenin yaşadığı ve havasını o pırlanta şahsiyetlerin teneffüs ettiği makamdır." dedi. Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. İsa Yüceer, Van Gölü Sempozyumu''nun inanç kültürünün zengin olduğu Ahlat''ta yapılmasınının yöre turizmine büyük katkı sağlayacağını söyledi. Yüceer konuşmasında, "İlçedeki tarihi eserlere baktığımız zaman hepsinde İslam sanatının motifleri kullanılmış ve o dönemin inanç yaşantısını bize yansıtmış. Selçuklu dönemi mezar taşlarına baktığımız zamanda bunu daha çok görüyoruz. Taşlara işlenen ayetlerde o dönemin inanç dünyasının ne kadar zengin olduğunu gösteriyor. Kümbetlerde ve taşlarda yer alan figürler hepsi ayrı bir anlam ifade ediyor." dedi.
Tarih: 23 Haziran 2008 Kaynak: Zaman
Yüksekova Havaalanı''nın proje ihalesi yapıldı Hakkari''nin Yüksekova ilçesine yapılması planlanan havaalanının proje ihalesinin yapıldığı belirtildi. Valilikten yapılan açıklamaya göre, sabırsızlıkla beklenen ve Hakkari tarihinin en önemli projesi olan Yüksekova Havaalanı projesiyle ilgili çalışmaların sürdüğü bildirildi. Valiliğin açıklamasında, Ulaştırma Bakanlığı tarafından Hakkari-Yüksekova Havaalanı''nın, harita projesinin yaptırılması işinin ihale edildiği belirtildi. İhaleyi kazanan Harita Mühendislik Mimarlık İnşaat Taahhüt şirketinin sözleşmeyi imzalayarak proje çalışmalarına başladığı kaydedildi. Projenin yapımı ve koordinasyonunun Demiryolları Limanlar ve Hava Meydanları Genel Müdürlüğü''nün üstlendiği açıklandı.
Tarih: 23 Haziran 2008 Kaynak: Zaman
Erzen Şehri Devletten Ödenek BekliyorBatman Kozluk İlçesi Oyuktaş Köyü''nde bulunan ve kayıp Ortaçağ başkenti olan Erzen şehrinin 2008 yılı birinci dönem yüzey araştırma toplantısı Prof.Dr. Salim Cöhçe başkanlığında yapıldı.
D-100''ün çehresi değişecekKocaeli Büyükşehir Belediyesi D-100 karayolunun çehresini değişterecek. Proje çerçevesinde, halen 6 şerit olan D-100 Karayolu, 8 şeride çıkarılacak.
Merzifon Havaalanı sivil uçuşlara açıldıAmasya''nın Merzifon ilçesindeki 5. Ana Jet Üs Komutanlığı bünyesinde faaliyet gösteren askerî havaalanı Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım''ın katıldığı bir törenle sivil uçuşlara açıldı.
Queen’s Park Resort’a turizm ödülü verildiŞahinler grubu bünyesindeki Queen’s Park Resort’a, Ekovitrin dergisi turizm ödülü verdi. Ekonomide yılın başarılı isim ve kurumlarına verilen Yılın Starları ödülünü, Şahinler grubu Yönetim Kurulu üyesi Selma Şahin aldı. Ödülü Doğuş Holding Başkanı Ferit Şahenk’ten alan Şahin, konuşmasında, ödülü geçen yıl vefat eden babası Hüseyin Şahin adına aldığını belirtti.
Tarih: 23 Haziran 2008 Kaynak: Milliyet
Ünlülerin cezaevi kültür kompleksi oluyorÜç tarafı denizlerle çevrili tarihi Sinop Ceza evi''nin kültür kompleksi haline getirilmesi amacıyla başlatılan deniz ve adalet müzesi çalışmalarında sona gelindi.
İstanbul trafiğindeki ''dur-kalk''larda 2 milyar dolarlık yakıt harcanıyor, ama sorun çözülmezUlaştırma Bakanı Binali Yıldırım, İstanbul''un trafik sorunuyla ilgili ümit vermedi. İstanbul''un trafiğinin günden güne ağırlaştığını belirten Yıldırım, son 5 yılda motorlu taşıt sayısının yüzde 50''den fazla arttığını söyledi.
''Erzurum evlerinin durumu içler acısı''Atatürk Üniversitesi Genel Sekreteri ve Fen Edebiyat Fakültesi Sanat Tarihi Bölümü öğretim üyelerinden Doç. Dr. Hüseyin Yurttaş, eski Erzurum evlerini konu alan bir broşür hazırladı.
Tahribata uğrayan köprü 24 saat korunacakBüyükçekmece''nin en önemli tarihî eserlerinden olan Kanuni Sultan Süleyman Köprüsü''ne şehir eşkıyaları tarafından yine zarar verildi.
Medeniyetlerin başkenti İznik dünyaya açılıyorBizans, Anadolu Selçuklu ve Osmanlı İmparatorluğu''na başkentlik yapmış İznik, turizmle tarihteki rolüne yeniden dönüyor.
"Erzurum Evlerini Kaybediyoruz"Atatürk Üniversitesi Genel Sekreteri ve Fen Edebiyat Fakültesi Sanat Tarihi Bölümü öğretim üyelerinden Doç.Dr. Hüseyin Yurttaş, eski Erzurum evlerini konu alan bir broşür hazırladı.
Kazdağı savaşı…Güre’deyim… Akçay’la Altınoluk arasında, Kazdağı’nın (İda Dağı) böğründe… Gerçekten varsa, sanırım cennet böyle bir yerdir.
Koruma Kurulu kararı varErtuğrul Günay, ünlü orkestra şefinin konseri için Efes Antik Tiyatrosu yerine Celsus Kütüphanesi''ne izin verilmesi üzerine yapılan eleştrileri yanıtladı.
Melen suyunda kirlilik alarmıİstanbul’un su sorununa çözüm olarak sunulan Melen suyu doğduğu topraklarda yaşamı tehdit ediyor. Düzce’de Melen suyuna her türlü atık karışıyor.
Divriği Ulu Camii onarılmayı bekliyorAnadolu beyliklerinden Mengücekoğulları tarafından 1228 yılında yaptırılan Divriği Ulu Camii''nde onarım çalışması yapılması gerekiyor.
''Ağaçları kesip taksi durağına yer açtılar''Bostanlı semtindeki Cemal Bağcı Parkı''ndaki katliama büyük tepki gösteren mahalleli, UKOME kararı olmadığı halde belediyenin bu düzenlemeye göz yumduğunu söylüyor.
Bu vapurlar kimin?Bazen gerçekten anlamakta zorluk çekiyorum. Herhalde politikacıların aklı bizden farklı çalışıyor. Derdim İstanbul vapurları...
Diyarbakır''ın tarihi surları gecekondu istilasından kurtuluyorTOKİ, Diyarbakır sularının dibinde bulunan gecekonducuları modern konut sahibi yapıyor. Vatandaşlar sağlıksız ortamda yaşamaktan, tarihi surlar da gecekondu istilasından kurtuluyor.
Geleneksel Türk Bahçesi yapılacakAtatürk, Ankara, İstanbul, İstanbul Teknik, Karadeniz Teknik ve Ege üniversiteleri peyzaj mimarlığı bölümlerinden öğretim üyesi ve öğrenciler, Türkiye''nin en kapsamlı geleneksel Türk bahçesinin yapımı için Erzurum''da bir araya gelecek.
İzmir''in Su analiz Sonuçları Belirlendiİzmir Büyükşehir Belediyesi İZSU Genel Müdürlüğü, kentin içme suyuna ilişkin 18 Haziran 2008 tarihli total analiz sonuçlarını açıkladı.
En eski kiliseyi koruma dışı bıraktılarElazığ’da yaşanan bir olay ülkede ayrımcılığın hangi boyutlara vardığının yeni bir göstergesi oldu. Kentte bulunan ve dünyanın hâlâ aktif, ibadet edilen en eski kilisesi olan 1828 yıllık Meryem Ana Kilisesi’nin, koruma amaçlı imar planı dışına çıkartıldığı ortaya çıktı.
"Acil kamulaştırma" kararına durdurmaBakanlar Kurulu''nun İzmir''in Menderes ilçesine bağlı Efemçukuru köyündeki araziler için altın çıkartmak isteyen bir maden firmasının talebi üzerine verdiği ''acil kamulaştırma'' kararının yürütmesi durduruldu.
Kullanılmayan kaynak tariheKültür ve tabiat varlıklarının korunması ve değerlendirilmesi amacıyla emlak vergisinin yüzde 10’u oranında alınan katkı paylarının atıl bir şekilde kalmasını önlemek için il özel idareleri tarafından kullanılmasının önü açılıyor.
İstanbul Avrupa''nın En Zengin 6. Şehriİstanbul Ticaret Odası (İTO) tarafından hazırlanan "Dünyada Türkiye ve İstanbul" kitabına göre, 145 milyar dolar gelirle en zengin Avrupa şehirleri sıralamasında 6., dünya şehirleri sıralamasında 34. sırada yer alan İstanbul''un, 2020 yılında bu listelerde 5. ve 27. sıraya yükseleceği öngörülüyor.
Açık hava müzesi gibiBitlis’in Ahlat ilçesi Selçuklular ve Osmanlılar’a ait birçok eseriyle adeta açık hava müzesini andırıyor.
Tarihî köprüye koruma geliyorKanunî Sultan Süleyman Köprüsü’ne bazı kişilerce zarar verildiği bildirildi. Büyükçekmece Belediye Başkanlığının yazılı açıklamasında; bir süre önce restore edilen Kültürpark’taki 550 yıllık tarihî köprünün üzerindeki bölümlere yazılar yazıldığı, üstündeki pirinç kitabelerin çalındığı belirtildi. Açıklamada görüşlerine yer verilen Belediye Başkanı Hasan Akgün, tarihi esere yapılan saldırıyı “saygısızlık” olarak nitelendirdi. Köprüye daha önce de zarar verildiğini, zarar verenlerin polis ekiplerince yakalanarak haklarında yasal işlem yapıldığını kaydeden Akgün, bölgede 24 saat güvenlik görevlisi bulundurma kararı alındığını bildirdi.
Tarih: 23 Haziran 2008 Kaynak: Türkiye
Mimarca Bakışın YansılarıYazmak için yola çıkanların yerleşik düşünce kalıplarını aştıkları kesin. Neden derseniz, yazı bir yolculuktur. Hem içte, hem dışta yapılan yolculuk. Zamanın taşıyıcı yüzü yansır bunların her birine.
Silivri İstanbul’un çekim merkezi oluyorSilivri Belediye Başkanı Hüseyin Turan, yapılan yatırımlarla birlikte ilçenin önemli bir cazibe merkezi haline geldiğini söyledi.
Ortaköy’de okul bahçesindeki otopark kapatıldıİstanbul Ortaköy’de 2002 yılında yanan Fehime Sultan Yalısı’ndaki Gaziosmanpaşa İlköğretim Okulu’nun otopark olarak kullanılan bahçesi kapatıldı.
AVM Otoparkının Saklı İşleriİstanbul Levent’in en büyük alışveriş merkezi (AVM) Metrocity yönetimi AVM otoparkının bir kısmını kaçak olarak mağaza yapmak için kolları sıvadı.
Leodikya antik kentinde yangınDenizli’de Leodikya antik kentinde çıkan yangında tarihi eserler zarar gördü. Eskihisar köyü’ndeki leodikya antik kenti’nde yangının mangal ateşinden ya da sigara izmaritinden kaynaklandığı sanılıyor. Tarihi eserleri çevreleyen alevlere denizli belediyesi itfaiyesi ile orman ekipleri müdahale etti. 5 saatte kontrol altına alınan alevler antik kentte 2 kilometrelik alana zarar verdi.
Tarih: 23 Haziran 2008 Kaynak: NTVMSNBC
Mahalle konakları hayatı kolaylaştırıyorSarıyer Belediye Başkanı Yusuf Tülün, “Bünyesinde birçok sosyal birimi toplayan Mahalle Konakları’nı hayata geçirdiğimiz için mutluyuz” dedi.
Gökdelenler Çağı Yeniden!Gökdelenlerin en önemli güç sembollerinden sayıldığı "fallik" anlayışın reddedildiği 20. yüzyıl sonlarındaki yeni şehirleşme anlayışında gökdelenler bir tarafa çok katlı binalara dahi yer yoktu.
Metro hattı Sabiha Gökçen Havaalanına kadar uzatılıyorÜsküdar-Çekmeköy arasında yer alan ve inşaat ihalesi aşamasında olan metro hattı, Sultanbeyli üzerinden Sabiha Gökçen Havaalanına kadar uzatılacak.
Bodrum Sea Garden, su sorununa denizle çözüm bulduDünya genelinde 80''den fazla tatil köyü işleten Hapimag Resort Grubu''na bağlı Bodrum Sea Garden Tatil Köyü, her yaz yaşadığı su sorununu deniz suyuyla çözdü. Tatil köyünün genel müdürü Hassan Kadbey''in verdiği bilgiye göre Sea Garden''ın içinde deniz suyu arıtma tesisi kuruldu. Kadbey, "Arıtma sistemi sayesinde hem deniz suyu işlemden geçiyor, hem tatil köyünün atık suyu temizleniyor. Su, bahçe sulamada kullanılıyor" dedi. Bodrum Yalıçiftlik''te bulunan 288 oda ve 352 villa barındıran tatil köyünün kapasitesinin yüzde 50''sinin yeri turist tarafından kullanıldığını anlatan Kadbey, "Yabancı turistler genelde villaları tercih ediyor" diye konuştu.
Tarih: 23 Haziran 2008 Kaynak: Sabah
İznik’teki çöplük şimdi sahipsiz bir hazineBir süredir İznik’te kilise, hamam ve camilerin restorasyonu var. İyi bir iş. Ama, restorasyonun nasıl yapıldığı da önemli.
Bölgesel kalkınma başladı bürokraside izinler kalktıBaşbakan Tayyip Erdoğan, başta Konya Ovası Projesi (KOP) olmak üzere bölgesel kalkınma projelerinin yaşama geçirilmesi için başta valiler olmak üzere yerel yöneticilere çalışmaları hızlandırmaları talimatı verdi. Milletvekillerinden sonra ekonomi bürokratlarının yaz izni de rafa kalktı.
Tasarımın milli forması: Design TurkeyDış Ticaret Müsteşarlığı, Türkiye İhracatçılar Meclisi ve Endüstriyel Tasarımcılar Meslek Kuruluşu Türkiye’de tasarımla markalaşmanın yolunu açan önemli bir projeye imza attı: Design Turkey Endüstriyel Tasarım Ödülleri.
Emlak fiyatları en geç 1.5 yıl içinde patlayacakToplu Konut İdaresi (TOKİ) Başkanı Erdoğan Bayraktar, gayrimenkul piyasasının en erken 8 ay, en geç 1,5 yıl içinde açılmasının beklendiğini, bu sürenin sonunda da fiyatlarda patlama yaşanacağını belirtti.
Yedi tepenin yedi mimarı Torino’yu fethetmeye gidiyor29 Haziran-3 Temmuz tarihleri arasındaki kongre, pek çok ülkenin mimarlık alanındaki gelişmeleri yansıttığı özel sergileri Torino’ya taşınıyor.
Depreme dayanıklı seramik kalekentlerKaleseramik, şiddetli bir depremde dahi yıkılmayan, ısı, yangın, su ve neme dayanıklı dünyanın ilk seramik evini üretti.
Türkiye yanıyorEceabat-Gelibolu karayolu üzerinde etkili olan orman yangını kontrol altına alınmasına karşın yeterli güvenlik çemberi oluşturulmaması nedeniyle yeniden büyüdü.
Ya başlarına yıkılırsaMuğla’nın Datça İlçesi’nde, 2004 yılındaki incelemede tehlikeli olduğu belirtilerek yıkılmasına karar verilen hükümet konağı, yöre halkının kabusu oldu.
Ormanlarımız yine alev alevHava sıcaklıklarının artmasıyla birlikte ormanlar cayır cayır yanmaya başladı. Çanakkale’nin Yalova Köyü yakınlarından iki gün önce patoz makinesinden çıkan kıvılcım nedeniyle başlayan ve 200 hektarlık ormanlık alana zarar veren yangın nedeniyle karayolu ulaşıma kapanırken, soğutma çalışmaları başladı. Antalya Manavgat’a bağlı Taşağıl Beldesi yakınlarında da yine patoz adı verilen iş makinesinin neden olduğu yangın 20 hektar alanı yok ederken hasar tespit çalışmalarında ölen hayvanlar ve küle dönen alan gözyaşartıcı manzaralara yol açtı. Yine Kemer’e bağlı Göynük Kanyonu’nda çıkan ve coğrafi yapı nedeniyle genişlemesi mümkün olmayan yangın da turistik kanyonun doğal güzelliğini bozdu. Kanyona hapis olan yangının ağaçların yanma süresinin uzun olması nedeniyle birkaç gün sürebileceği belirtildi.
Tarih: 23 Haziran 2008 Kaynak: Akşam Yazan: Bülent Tatoğulları
En önemli sorunumuz enerji hükümet acil önlem almalıEnerji, sağlık, inşaat, harita ve proje sektörlerinde faaliyet gösteren işadamı Ümit Günay Akıncı, Türkiye’nin en önemli sorununun enerji olduğuna dikkat çekti. Akıncı, enerji konusunda çok acil önlemlere ihtiyaç olduğunu söyledi.
Kaldırımı kırdırıp fosseptik çukuru yaptırdıBodrum’un Bitez Beldesi’nde yaptırdığı yüzme havuzlu lüks Tatlıses Paradise Apart Otel’in 100 tonluk foseptiğini Bergamut Caddesi kaldırımını kırarak açtırması tepkilere neden oldu.
Arada değil geri kaldıkODTÜ Sosyoloji Bölümü Öğretim Üyesi Doç.Ayşe Saktanber, Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek’in dönemini eleştirerek, "Arada kalmış değil, geri kalmış. Bildiğimiz kent kültürü anlamında son derece güdük kalmış, güdükleştirilmiş bir şehir oldu" dedi.
Konya Ovası suya kavuşunca bölge gıda sanayiinin merkezi olacakHükümetin yeni önceliği olan Konya Ovası Projesi''nde (KOP) 3 barajın yapım çalışmaları hızlanacak. Proje kapsamında halen yapımı devam eden Bağbaşı Barajı ve Mavi Tünel''in tamamlanması öngörülürken, Avşar ve Bozkır Barajı''nın yapımlarına da başlanması planlanıyor.
Gökçek: Yeşil alanda Ankara''nın rakibi yokBüyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, yeşil alan konusunda Ankara’nın rakibi olmadığını savunarak, "Bozkır olmasına ve su sıkıntısına rağmen aldığımız önlemlerle yeşili koruyoruz" dedi.
Gelibolu''da 100 hektarlık orman kül olduGelibolu''da çarşamba günü başlayan orman yangını kontrol altına alındı. Yangında 100 hektarı orman arazisi olmak üzere toplam 200 hektarlık alan zarar gördü.
‘Vadime sakın dokunma’Rize’nin İkizdere vadisinde yapılması planlanan 16 hidroelektrik santrali İstanbul Kadıköy’de gerçekleştirilen mitingle protesto edildi.
Ankara’da çaydanlık Arabistan’da çekiçODTÜ Rektörü Ural Akbulut’un, Ankara’ya, Kızılırmak suyu ve mahkeme tarafından iptal edilen amblemine ilişkin sert açıklamalarını okudunuz. Akbulut ayrıca kent gündemini uzun süredir işgal eden ambleme ilişkin soruları da yanıtladı.
İzmir''de 4 kuyunun suyunda arsenik çıktıİzmir Büyükşehir Belediyesi içme suyundaki tartışılan arsenik değerlerini açıkladı. Yapılan açıklamada Tahtalı ve Balçova Barajında arseniğe rastlanmazken Menemen, Sarıkız, Göksu ve Halkapınar kuyularında arseniğe rastlandı.
Sulukule’de yaşam varSulukule’nin ‘Kentsel Dönüşüm’ projesi adı altında yok edilme girişimine karşı direnenler, dayanışma için bir futbol turnuvası düzenliyor. Başıbüyük ve Gülsuyu Mahalleleri ile Mimar Sinan Üniversitesi’nin de katıldığı turnuvanın eleme maçları hafta sonunda tamamlandı. Sulukule Platformu’nun düzenlediği Sulukule Dayanışma Futbol Turnuvası, kentsel dönüşüm adı altında rant uğruna yıkılan mahalleleri ve halkı bir araya getirmeyi amaçlıyor. Düzenlenen futbol turnuvasıyla birbirinin halinden anlamayı, dayanışmayı ve paylaşmayı kutlamak istediklerini belirten Platform üyeleri “mahallemizde hala hayat var!” diyor. Vatan Caddesi’ndeki Vatan Spor Sahası’nda düzenlenen ve 14-15 Haziran tarihlerindeki eleme maçlarıyla başlayan Sulukule Dayanışma Futbol Turnuvası’nda, Başıbüyük ve Gülsuyu mahallelerinden gelenler Sulukulelilerle birlikte hem futbol karşılaşmalarını izlediler hem de dayanışma ve paylaşmanın mutluluğunu yaşadılar. Yarın yarı final karşılaşmalarının oynanacağı turnuvada, büyük final 29 Haziran’da.
Tarih: 23 Haziran 2008 Kaynak: Cumhuriyet
Ben yaptım olduKızılırmak suyunun Ankara’ya getirilmesi kamuoyunda bir hayli tartışma konusu oldu.
Erkeklere özel mutfak yaptılarBu yıl kuruluşun 40’ıncı yılını kutlayan Domsan Mutfak, yaptığı hedef kitle araştırmaları ve müşterilerinden gelen talepler doğrultusunda Türkiye’de oluşan bu yeni trendi ortaya çıkardı.
İzmir Fuarı''nın ana teması küresel ısınmaBu yıl 22-31 Ağustos 2008 tarihleri arasında düzenlenecek olan 77. İzmir Enternasyonal Fuarı''nın ana teması küresel ısınma ve iklim değişikliği olarak belirlendi.
İnşaat mühendisleri yılın firmasını seçtiYıldız Teknik Üniversitesi (YTÜ) İnşaat Mühendisliği Bölümü Öğrencileri’nin bu yıl düzenlediği ’Sektörde Yılın Firması Ödülleri’ndeki büyük onur ödülü Teknik Yapı’nın oldu.
Doğal gaz gelince ikinci ev olmaktan birinciliğe yükseldiKonut sektöründe butik projeleri ile tanınan Yacon İnşaat 2004 yılında İzmit’in Derbent bölgesinde başladığı Karlı Vadi Projesi için 5 milyon dolarlık bir yatırım gerçekleştirdi.
Türkiye’nin ilk konut finansman şirketiDünyanın en büyük bankalarından Deutsche Bank ile Türk özel sektörünün önde gelen kuruluşlarından Doğan Grubu’nun ortaklığında kurulan Türkiye’nin ilk konut finansman şirketi DD Mortgage faaliyete başladı.
Yabancı yatırımcılar taşınmaz mülkiyeti edinebilecekTBMM Adalet Komisyonu''nda, Genel Kurulda ele alınan Tapu Kanunu''nda değişiklik yapan tasarıya eklenen ancak komisyonca geri çekilen "yabancı yatırımcıların taşınmaz edinmesiyle" ilgili madde, değiştirilerek kabul edildi.
Likör fabrikası yeniden satıştaMecidiyeköy''deki eski likör fabrikası arazisi, Toplu Konut İdaresi (TOKİ) iştiraki Emlak Konut Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı A.Ş tarafından gelir paylaşımı yöntemiyle 1 Temmuz 2008''de tekrar satışa çıkarılacak.
Konya Ovası’nda ‘çöl iklimi’Uzun yıllar yağış ortalaması 323 milimetre olan Konya’nın son 3 yıldaki ortalaması çöl iklimi yağış sınırı olan 250 milimetreye yaklaştı.
Tekfen-Oz ve Rönesans''tan 250 milyon $''lık emlak yatırımıTekfen-Oz ve Rönesans Alışveriş Merkezleri, İzmir''in ticaret ve sosyal hayatını canlandıracak 250 milyon dolarlık yatırım için anlaşmaya vardı.
Danıştay’dan, Efem Çukuru’nda Altın Aramaya İzin YokDanıştay İdari Dava Daireleri Kurulu, İzmir’in Menderes ilçesinde bulunan Efem Çukuru Köyü’nde Kanadalı Eldorado Gold’a altın çıkarması için verilen kamulaştırma izninin yürütmesini durdurdu. Bakanlar Kurulu’nun verdiği kamulaştırma izninin yürütmesinin durdurulması ve iptali için Efem Çukuru köyünde yaşayan Mustafa Özdemir dava açtı. Danıştay 6. Dairesi, yürütmenin durdurulması talebini reddetti. Kararın temyiz incelemesini yapan Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu, yürütmenin durdurulması talebinin kabulüne karar verdi. Bu kararın ardından kamulaştırma izninin iptali esastan görüşülecek.
Tarih: 23 Haziran 2008 Kaynak: Cumhuriyet
Belediyelere kaynak bu hafta Meclis’teMeclis Genel Kurulu’nun bu haftaki önemli gündem maddesi AKP Grup Başkanvekili Nihat Ergün ve 16 milletvekilinin İl Özel İdarelerine ve Belediyelere Genel Bütçe Vergi Gelirlerinden Pay Verilmesi Hakkında Kanun teklifi olacak. Teklife göre, İl özel idareleri ve belediyelere genel bütçe vergi gelirleri tahsilatı toplamı üzerinden pay verilecek. Pay genel bütçe vergi gelirleri tahsilatı toplamından vergi iadeleri düşüldükten sonra kalan net tutar üzerinden hesaplanacak. Genel Bütçe vergi gelirleri tahsilatı toplamının yüzde 2.85’i büyükşehir dışındaki belediyelere, yüzde 2.50’si büyükşehir ilçe belediyelerine ve yüzde 1.15’i il özel idarelerine ayrılacak.
Tarih: 23 Haziran 2008 Kaynak: Hürriyet
Hilton Türkiye’deki potansiyeli gördü yatırım hedefini 1 milyar dolara çıkardıTürkiye’de 20 Hilton Garden Inn kurma hedefiyle kurulan Amplio Gayrimenkul, Türkiye’deki potansiyelden memnun kalınca hedefini 40 otele çıkardı.
Siyasi gerilim ve sigara yasağı alışveriş merkezlerini vurduAnkara Ticaret Odası’nın (ATO) belirlemesine göre; türban tartışmaları, AKP’nin kapatma davasının ardından yaşanan siyasi gerilim, enflasyon ve faiz oranlarındaki yükselme ile sigara yasağından Alışveriş Merkezleri (AVM) en fazla etkilendi.
İşte KEY''in ödeneceği gün!Sonunda KEY paralarını alma tarihi belli oldu. Ne kadar alacağımızı da internetten öğreneceğiz.
Kemer’deki orman yangını sürüyorAntalya’nın Kemer ilçesindeki Göynük Kanyonu’nda önceki gün başlayan yangın sürüyor. Karadan müdahalenin söz konusu olmadığı bölgeye, helikopterlerle havadan müdahale edildi. Kontrol altına alınamayan, ancak ilerlemesi durdurulan yangının kanyondaki yürüyüş yolunun kenarından başladığının belirlendiğini kaydeden Kemer Kaymakamı Sedat Yavuz, insan eliyle çıkmış olabileceği ihtimalinin kuvvetli olduğunu belirtti. Çanakkale’nin Yalova köyü yakınlarında da önceki gün başlayan yangının dün kontrol altına alındığı bildirildi. Yangınla ilgili olarak M.Ö. ve E.K. gözaltına alındı.
Tarih: 20 Haziran 2008 Kaynak: Milliyet
Orman arazileri için 74 yatırımcı başvurduTurizmi Teşvik Kanunu’nda yapılan değişiklikten yararlanmak isteyen firmaların 43’ü, ön izinleri iptal edilenlerden oluşuyor.
''Birçok ülkede yabancılara araziler bedavaya veriliyor''Devlet Bakanı Mehmet Şimşek, yabancı yatırımcıların taşınmaz edinmesine yönelik yapılan düzenlemedeki amacın, "cari açığın finansmanı için toprak satmak olmadığını'''' belirterek, böyle bir politika ve anlayışlarının bulunmadığını'''' söyledi. TBMM Adalet Komisyonu''nda, Genel Kurul''da görüşülen Tapu Kanununda değişiklik yapan tasarıya eklenen ancak, Komisyon''ca geri çekilen madde üzerindeki görüşmeler tartışmalı geçti. Komisyon''a bilgi veren Şimşek, AB ülkelerinde tüzel veya gerçek kişilerin sadece adres bildirmek suretiyle taşınmaz edinebildiklerini, birçok ülkede "yabancı-yerli'''' ayrımı bulunmadığını anlattı. Şimşek, sadece Yunanistan ve Polonya''da hassas ve stratejik bölgeler açısından sınırlamalar olduğunu kaydetti. Şimşek, "Dünyada herkes, şu anda yabancı yatırımları çekmek için yarışıyor. Bugün birçok ülkede araziyi bedava veriyorlar, Çin de dahil olmak üzere. Dolayısıyla dışarda bir sınırlama yok. AB müktesebatına uygunluk açısından da öyle. Bu düzenleme gereklidir'''' dedi.
Tarih: 20 Haziran 2008 Kaynak: Sabah Yazan: Mehmet Şimşek
Otellerin oda başına gelirleri % 35 arttıDenetim, vergi, yönetim danışmanlığı ve kurumsal finansman hizmetlerinde dünyanın önde gelen kuruluşlarından biri olan Deloitte''nin STR Global Hotelbenchmark Araştırması''nın yılın ilk dört aylık dönemine ilişkin sonuçlarına göre Ankara ve İstanbul''daki oteller, oda başına düşen ortalama gelirlerini (revPAR) geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 35''in üstünde artırdı. STR Global Hotelbenchmark Araştırması''nın sonuçlarıyla ilgili olarak Deloitte''den yapılan açıklamaya göre, yılın ilk dört aylık döneminde Ankara''daki oteller yüzde 35.4''lük artış ile 79 dolar, İstanbul''daki oteller ise yüzde 35.3''lük büyüme ile 151 dolarlık oda başına düşen ortalama gelir seviyesine ulaştı. Raporda, "Kültür ve Turizm Bakanlığı, sektördeki gelişmeyi özendirirken, 2023 yılına kadar dünyanın en çok turiste ev sahipliği yapan beş ülkesinden biri olmayı, turizm stratejisi olarak belirledi" denildi. Raporda, Macaristan''ın Pecs ve Almanya''nın Essen şehirleri ile birlikte 2010''da Avrupa Kültür Başkenti olacak İstanbul''un, oda başına ortalama gelirlerinin artmaya devam etmesi öngörülüyor.
Tarih: 20 Haziran 2008 Kaynak: Sabah
"Aykırı Başkan"dan bir de "sıcak" icraat...Bu yaz sıcağında belki sırası değil ama, İzmir''in Dikili İlçesi''nde jeotermal enerji ile ısınma çalışmaları proje olmaktan çıkıp uygulamaya girdi.
Osmangazi, ''Bir Türk Başkenti Bursa'' ile tarihe ışık tutuyorFransız arkeolog ve mimar Albert Gabriel''in "Bir Türk Başkenti-Bursa" kitabı, Osmangazi Belediyesi''nce Türkçe''ye kazandırıldı.
Türkiye''nin en büyük santraliZorlu Holding Genel Müdür Yardımcısı Gökmen Topuz, Zorlu Enerji Grubu''nun yenilenebilir enerji kaynaklarına büyük önem verdiğini kaydetti. Bu alandaki en büyük projeleri olan "Bahçe Rüzgar Santrali"nin, tek alanda 135 MW kurulu güç ile Türkiye''nin en büyük rüzgar santrali olacağını kaydeden Topuz, "Santral, bölge sanayi ve ekonomisine katkının yanı sıra inşa, kurulum ve işletme aşamalarında da iş olanağı ile de önemli bir konum yaratacak. Yöreye farklı yatırımları çekerek, dolaylı istihdam yaratacak. Santral enerjiyi, karbondioksit emisyonu yaratmadan, doğayla uyumlu şekilde üretecek" dedi.
Tarih: 20 Haziran 2008 Kaynak: Yeni Şafak
Kamusal Vatandaşlık ve Çevre BilinciKamusal vatandaşlık –ya da kamu vatandaşlığı– konusunda 2400 yıl kadar geriye gidersek, Aristoteles’in şu sözlerine rastlarız: “Toplum meselelerine, cemaatin işlerinin yürütülmesine aktif olarak katılmayan ya bir hayvandır ya da Tanrıdır” demiş filozof.
GAP-Trabzon demiryolu şartMÜSİAD Genel Başkan Yardımcısı Cevahir, GAP eylem planının amacına ulaşabilmesi için, GAP-Trabzon demiryolunun kurulması gerektiğini söyledi.
Gecekonduya su parkıBaşkan Cevat Durak, 81 kaçak yapıyı yıkacaklarını, ancak oradaki insanları zor duruma düşürmemek için projeye 6 ay sonra başlayacaklarını duyurdu.
Nazif Bey''e yine kötü haberBodrum Güllük Körfezi’ndeki Pina Yarımadası kıyı şeridini dolduran MNG Holding, yıkım (kal’i) kararına uymayıp, Maliye Bakanlığı’ndan ön izin belgesi aldı.
‘At Pazarı’ yenileniyorFatih Belediyesi’nin düzenleme yaptığı At Pazarı Meydanı’ndaki bina sahipleri, dernek kurarak bölgeyi turizme kazandırmak için harekete geçti. Avukat Serpil Öktem’in başkanlığındaki dernek üyeleri, Fatih Belediye Başkanı Mustafa Demir ile toplantı gerçekleştirerek, tarihi mekânın düzenlenmesi konusunda bilgi paylaşımında bulundu. Birçok meydanda düzenlemeler yaptıklarını, ancak ilk defa bir meydan sakinlerinin işin geri kalan kısmına sahip çıktığını belirten Başkan Demir, “Gerekli desteği vermeye hazırız. At Pazarı Meydanı’nın, İstanbul’un 2010’daki önemli mekânlarından biri olması için elimizden geleni yapacağız” diye konuştu. Avukat Öktem de, “Bu projeyle geçmişten geleceğe köprü oluşturacağız” açıklamasında bulundu.
Tarih: 20 Haziran 2008 Kaynak: Türkiye
İstanbul içme suyunu çöpten çıkaracakİstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin şirketlerinden İSTAÇ’ın, Eyüp Odayeri Katı Atık Tesisi’ne 4.3 milyon euro harcanarak yaptırdığı Türkiye’nin ilk, dünyanın da en büyük çöp suyu arıtma tesisi hizmete alındı.
Yabancılara arazi satışına düzenlemeTapu Kanununda değişiklik yapan tasarıya eklenen ancak geri çekilen “yabancı yatırımcıların taşınmaz edinmesiyle” ilgili madde Meclis’te değiştirilerek kabul edildi. Buna göre, yabancı yatırımcıların Türkiye’de kurdukları veya katıldıkları tüzel kişiliğe sahip şirketler, belirlenen faaliyet konularını yürütmek üzere, taşınmaz mülkiyeti veya sınırlı ayni hak edinebilecek ve kullanabilecek. Ayrıca yabancı şirketlerin, askeri yasak bölgeler, güvenlik bölgeleri ve stratejik bölgelerdeki taşınmaz edinimleri, Genelkurmay Başkanlığının veya komutanlıkların iznine tabi olacak.
Tarih: 20 Haziran 2008 Kaynak: Türkiye
Gecekonduya hizmet tasarısında af tartışmasıTCK’nın 184. maddesine eklenen bir düzenleme, gecekondu affını getiriyor tartışmalarına neden oldu. AK Partili milletvekilerinin sunduğu ve kısmi af olarak değerlendirilen teklife göre inşaat ruhsatına uygun biçimde yapılan ancak yapı kullanma izni alınmayan binalara, elektrik, su, telefon gibi hizmetler götürülebilecek.
Gelecek turizmde'' deyip 1000 sayfalık yol haritası çıkardılar10 yıl kadar önce Koç Holding''den Ali Koç, ABD''de ülkelerin rekabetçi olmalarıyla ilgili yapılan araştırmaları görür ve etkilenir.
MHP: Mayınlı arazi Galataport olmasınMHP Grup Başkanvekili Oktay Vural, mayınlı arazilerin temizlenmesi konusundaki soru işaretlerinin giderilemediğini belirterek, “Türkiye’nin mayınlı arazileri temizleme kapasitesi yok mu? Neden Maliye Bakanına bu iş veriliyor?” dedi.
Bakanlık arsenik seviyelerini kontrol ettiriyorSağlık Bakanı Recep Akdağ, Ankara ve İzmir''de ''''içme sularında insan sağlığını tehdit eden bulgular olduğu'''' yönündeki iddialar üzerine, ''''Türkiye genelinde 81 ilde içme sularındaki arsenik seviyelerini tekrar kontrol ettiriyorum, arkadaşlarıma bu talimatı verdim'''' dedi.
İstanbul’a gelen Melen suyunda kirlilik alarmıİstanbul’un su ihtiyacının yaklaşık üçte birini sağlayan Melen suyu alarm veriyor. İstanbullunun sağlığı tehdit eder boyuta gelen Melen suyu konusunda alınmış bir önlemse henüz yok.
Devlet arazisinde tapu deliniyor, 10 yıl sınırı geliyorKadastro Kanunu değişiyor. Buna göre devlet vatandaşın işgalindeki arazisini kurtarmak için bunu öğrendiği tarihten itibaren 10 yıl içinde dava açmazsa hakkını kaybedecek.
Depremler aklımızı başımıza getirdiTürkiye’de özellikle 1999 yılında yaşanan Marmara Depremi sonrası konut tercihinde depreme dayanıklılık temel kriter haline gelince, inşaat sektöründe beton başta olmak üzere bir çok yapı malzemesinde kalitenin önemi ve standartları artırıldı.
Munzur Vadisi ‘Dünya Kültür Mirası’dırTunceli İnsan Hakları Derneği Munzur Vadisi Milli Parkı’nın, ‘Dünya Kültür Mirası Listesi’ne alınması talebi ile Kültür ve Turizm Bakanlığı’na dilekçe ile başvuruda bulundu.
Merzifon Havaalanı bugün sivil havacılığa açılıyorAmasya Merzifon Hava Alanı, bugün yapılacak törenle, Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım tarafından hava ulaşımına açılacak.
Nükleer enerji iklim için çare mi?Nükleer güç santrallarını iklim değişimi çözüm paketinin içine yerleştirenlere, nükleer yakıt çevrimi salımları hakkındaki yeni analizlerin yanı sıra, zamana karşı verilmesi icap eden bu yarışı ve nükleer güç santrallarının zorunlu kurulum gecikmelerini de hatırlatmak gerekiyor.
10 bin kişi hazır beton için İstanbul’da biraraya geliyorTürkiye Hazır Beton Birliği (THBB) ve Yapı Ürünleri Üreticileri Federasyonu tarafından Türkiye’de hazır betonun iyi bir şekilde tanıtılıp, kullanılması amacıyla ilki 2004 yılında düzenlenen "Uluslararası Hazır Beton Kongresi ve Uluslararası Beton-Agrega, İnşaat Teknolojileri ve Ekipmanları Fuarı"nın ikincisi başlıyor.
İstanbul''a ''bilişim vadisi'' planıTürkiye''nin Avrupa Birliği''nin (AB) bilişim üssü olması amacıyla İstanbul merkezli bir bilişim vadisi kurulması için ilk adım atılıyor.
İzmir’de Kordon’a alternatif AVMTekfen-Oz Gayrimenkul Geliştirme ve Rönesans Alışveriş Merkezleri, İzmir’in ticaret ve sosyal hayatını canlandıracak 250 milyon dolarlık yatırım için güçlerini birleştirdi.
Kentsel gerilimYüz yıllık kentleşme tarihimizin daha çok ikinci yarısında yaşananların ürünü olan bugünkü Türkiye kentlerinin içinde bulunduğu sorunlar sıralansa, ilk sırada -açık ara farkla- “kentsel gerilim” yer alır.
Aziz Koacoğlu ile başbaşaSayın Kocaoğlu ile yaklaşık olarak 3 yıl önce Büyükşehir Belediye Başkanı seçildikten sonra Akşam Gazetesi ekibi bir akşam yemeğinde buluşmuş ve gelecek hakkında sohbet etmiştik.
Yabancı yatırımcılar taşınmaz mülkiyeti edinebilecekTBMM Adalet Komisyonu''nda, Genel Kurulda ele alınan Tapu Kanunu''nda değişiklik yapan tasarıya eklenen ancak komisyonca geri çekilen "yabancı yatırımcıların taşınmaz edinmesiyle" ilgili madde, değiştirilerek kabul edildi.
Temiz Çevre için TEP''e Katılım ÇağrısıTemiz Enerji Platformu (TEP), küresel iklim değişiminin hız kazandığına dikkat çekerek, mücadele için platforma katılım çağrısı yaptı. TEP tarafından yapılan yazılı açıklamada, küresel ısınma ve çevre kirliliğinin insanlığın geleceğini tehdit ettiğini belirtti. İktidarın, Türkiye"de 1000 MW ve daha büyük kapasiteli nükleer ve kömüre dayalı güç santrallarının devlet desteğiyle kurulmasını teşvik eden ve 15 yıl elektrik satın alma garantisi sağlayacak olan yasa tasarısını TBMM’ den geçirdiğini hatırlatılan açıklamada, doğayı beraberinde insanlığın geleceğini tehlikeye atan bu yasaların engellenmesine yönelik çalışmaların yürütülmesi için tüm kurum ve kuruluşlar platforma katılmaya çağrıldı. Küresel ısınma ve iklim değişikliğine yönelik değişmelere karşı alınacak en iyi önlemin temiz enerji kaynaklarının verimli bir şekilde kullanılması olduğu ifade edildi.
Tarih: 20 Haziran 2008 Kaynak: Birgün
Mamaklılar Evlerine Sahip ÇıkıyorMamak sakinleri Kentsel Dönüşüm Projesi"ni tartışmak, yaşam alanlarını ve komşularını korumak, güçlerini göstermek ve evlerine sahip çıkmak için 22 Haziran Pazar günü Belediye Kentsel Dönüşüm Bürosu karşısında toplanacaklarını açıkladı.
Selimiye için Profesyonel DestekEdirne Belediyesi, UNESCO tarafından Kültür Mirasları Listesi''ne alınmaya aday olan Selimiye Camii için profesyonel destek alacak.
Çatıya 1.5 milyar dolar yatırıyoruzKlasik renkleri dışında futbol takımlarının renklerinde bile üretilmeye başlayan kiremit ve çatı sistemleri, bu şekilde sektördeki daralmayı aşmayı hedefliyor.
Ağaoğlu''nun konutta 2''nci el stratejisine ABD''den ödülAğaoğlu projeleriyle başlayan ikinci el konut pazarlaması, kurulan 11 satış ofisiyle REMAX ABC’ye ABD’de “Özel Ödül” kazandırdı.
Ağaoğlu''ndan turizmde büyük atakAğaoğlu Yönetim Kurulu Başkanı Ali Ağaoğlu ile yaptığımız röportajın ilk bölümünü dün yayınlamıştık. Bugünkü bölümde ağaoğlu turizmle ilgili yeni yatırımlarını ve İstanbul''da fırsat olarak nitelendirilebilecek bölgeleri anlattı.
Stratejik bölgede yabancının arazi alımı askerin iznine bağlıYabancıların mülk edinmesine ilişkin Tapu Kanununda yapılan değişiklik tasarısı yeniden değiştirildi ve "yabancı yatırımcıların askeri ve stratejik bölgelerde mülk edinmesi" Genelkurmay Başkanlığı ve bağlı komutanlıkların iznine bırakıldı.
Yapımına 2001''de başlanan Prof. Dr. Ahmet Taner Kışlalı Kültür Merkezi tamamlandıCumhuriyetin aydınlık yüzü olan Halkevleri''nin yeniden canlandırılması düşüncesiyle yapımına 2001 yılında başlanan Prof. Dr. Ahmet Taner Kışlalı Kültür Merkezi''nde son noktaya gelindi.
Betonda denetimsizlik öldürüyorTürkiye Hazır Beton Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Ayhan Paksoy, Türkiye’deki hazır beton şirketlerinin hükümet tarafından denetlenmediğini, kalitesizlik yüzünden Türkiye’deki binaların yüzde 70’inin depreme dayanıksız inşaa edildiğini söyledi.
Kültürün yükselen yeri: Tarihi yarımadaArkeoloji Müzesi’nde Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay’ın katılımıyla ilgi çekici bir projenin gerçekleştirilmesi tanıtıldı. Projeyi bakanlık ile TÜRSAB birlikte yaptılar.
Takvim
<<Haziran 2008>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30            
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.