Haberler

23 Haziran 2010, Çarşamba

Geçmişin Modern Mimarlığı - 1: KadıköyGeçmişin Modern Mimarlığı - 1: Kadıköyİstanbul''un Anadolu yakasında, Boğaz''ın Marmara''ya açılmaya başladığı kıyılarda yer alıyor Kadıköy... Geçmişi İstanbul''dan çok daha eskilere dayanan Kadıköy''deki yerleşme Haydarpaşa Koyu çevresi ile Moda Burnu''nun oluşturduğu alan içinde yer alıyordu. Bostancı''ya kadar tüm semt ve mahalleleriyle Kadıköy 19. yüzyılda iskana açıldı. Zaman içinde Kadıköy gelişti, büyüdü ve az yoğunluklu yerleşmeler yerini apartmanlara bırakmaya başladı. İşte Kadıköy''ün yakın modern geçmişi... Haberin Devamı
3500 yıllık şehir radar taramasında3500 yıllık şehir radar taramasındaKuzey Mısır Nil Deltası''nda MÖ 1664-1579 arası 105 hüküm süren Sami ırkından Hiksos devletinin başkentini ölçmek için radar taraması yöntemi kullanılıyor. Mısır Eski Eser Dairesi’nin kıdemli başkanı arkeolog Zaki Havas’ın Associated Press ajansına verdiği bilgiye göre, Avusturya arkeoloji takımının başkanı İrene Müller, Havas’ın belirttiği gibi, "kazı çalışmalarının verebileceği ön zararı önlemek için radar taraması yapıldığını" söyledi. Radar, yoğun tarım etkinliği olan çağdaş Tel El Debaa kentinin meraları altında 3 bin 500 yıllık tapınaklar, caddeler ve evleri gösteriyor. Avusturya arkeoloji ekibi bu alanı 35 yıldır, 1975’ten beri araştırıyor.
Tarih: 23 Haziran 2010 Kaynak: Radikal
Yoksul konutları 2 katına çıkacakYoksul konutları 2 katına çıkacakTOKİ Başkanı Bayraktar, açıklamalarda bulundu.
Bir süre Avrupa''ya kapalıyızBir süre Avrupa''ya kapalıyızİstanbul''u Avrupa''ya bağlayan hat çöktü. Silivri''de yaşanan toprak kayması nedeniyle, megakentten Avrupa''ya 1.5 aydır tren seferi yapılamıyor. İptal süresi uzayınca ''taşımalı'' sefer gündeme geldi.
Aydıncık''ta orman yangınıAydıncık''ta orman yangınıMersin''in Aydıncık ilçesinde çıkan yangında yaklaşık 2 dönüm orman alanı zarar gördü. Aydıncık Orman İşletme Şefliğinden alınan bilgilere göre, Yeni Mahalle Kamaş mevkisinde çıkan ve rüzgarlı hava nedeniyle korku yaratan yangın, itfaiyenin kısa sürede müdahale etmesiyle söndürüldü. Yaklaşık 2 dönüm orman alanında etkili olan yangının elektrik tellerinden kaynaklandığı tahmin ediliyor.
Tarih: 23 Haziran 2010 Kaynak: Cumhuriyet
İnşaat projelerinin 4 mevsimini de gösteren özel animasyonİnşaat projelerinin 4 mevsimini de gösteren özel animasyonTürkiye''nin 3 boyutlu sektör rehberi 3DLocationEarth.com''u da bünyesinde bulunduran 3DVisualEarth, ticari ve özel konut projelerinin dört mevsimini birden gösteren bir uygulama sunuyor. Türkiye''de birkaç firma tarafından yapılabilen "vray" animasyon filmleri sayesinde, inşaat projesinin internet sitesine girilerek, projenin ilkbahar, yaz, sonbahar ve kış aylarındaki doğal ortamı görülebiliyor.
Haremlik -Selamlık yeniden can bulacak Haremlik -Selamlık yeniden can bulacak İzmir Büyükşehir Belediyesi, metruk durumdaki tarihi Haremlik - Selamlık binasını Vakıflar Bölge Müdürlüğü''nden 30 yıllığına kiralayarak restorasyon hazırlıklarına başladı.
Finans Merkezi''nin ilk iş merkezi yoldaFinans Merkezi''nin ilk iş merkezi yoldaAtaşehir''e kurulması planlanan İstanbul Finans Merkezi''ne komşu parselde yer alan Emlak Konut''un arsa ihalesine en yüksek teklif Teknik Yapı''dan geldi.
En büyük Skatepark Bursa`da açılıyorEn büyük Skatepark Bursa`da açılıyorBüyükşehir Belediyesi, paten, kaykay ve bmx sporlarının yapılabileceği Türkiye`nin en büyük Skatepark`ını Kaplıkaya Cazibe Merkezi`ndeki yaklaşık 2 bin metrekare alan üzerine inşa etti. Hummalı bir çalışmanın ardından kısa sürede tamamlanan tesis bugün hizmete açılıyor.
Uluyol`a katlı otoparkUluyol`a katlı otoparkOsmangazi Belediyesi kent içi trafik yoğunluğunun yaşandığı Uluyol Caddesi üzerine katlı otopark yapıyor.
Buildist Zirveye OturduBuildist Zirveye OturduClarion Survey ve Arkitera Mimarlık Merkezi işbirliğinde 30 Eylül - 3 Ekim 2010 tarihlerinde gerçekleşecek olan Buildist Yapı Malzemeleri Fuarı''nın ikinci tanıtım toplantısı İstanbul''un en yüksek binası olan İstanbul Sapphire''de gerçekleşti. Özlem Gürses''in sunuculuğu yaptığı geceye mimarlık, yapı - malzeme dünyasından ve basından çok sayıda kişi katıldı. Katılımcılar, Sapphire''in 54. katında büyüleyici bir manzarası eşliğinde Buildist Yapı Malzemeleri Fuarı hakkındaki gelişmelerden haberdar oldular.
Binalara enerji kimliğini 17 şirket verecek, inşaatçılar "sayı yetersiz" diyor Binalara enerji kimliğini 17 şirket verecek, inşaatçılar "sayı yetersiz" diyor Binaların ısıtma, soğutma ve aydınlatma maliyetleri ile ısı yalıtımı durumlarını gösteren enerji kimlik belgesi 1 Temmuz 2010 tarihinden itibaren yeni binalar için zorunlu oluyor. Buna göre artık enerji belgesi olmayan bina ve daireler alınıp satılamayacak, hatta kiraya da verilemeyecek. Eski binalar için de 2017 yılına kadar geçiş süreci tanındı.
Karpaz ve Girne WorkshopKarpaz ve Girne Workshop7-15 Haziran 2010 tarihleri arasında, Girne Amerikan Üniversitesi Mimarlık Fakültesi bir workshop''a ev sahipliği yaptı.
İstanbul''un Son Akciğerleri Çalıklar''a Sermaye Olacakİstanbul''un Son Akciğerleri Çalıklar''a Sermaye OlacakBaşbakan Tayyip Erdoğan''ın damadı Berat Albayrak''ın Genel Müdürlüğünü yaptığı Çalık Holding bünyesindeki Çalık Grubu, Başbakanlık''a bağlı Toplu Konut İdaresi''nden (TOKİ) 2006 yılında satın aldığı boğaz manzaralı yeşillik araziyi, sonunda ‘hakkınca'' değerlendirebilecek.
Yaz Sıcağına Çözüm: Buz Müzesi Deneyimi Yaz Sıcağına Çözüm: Buz Müzesi Deneyimi Geçtiğimiz aylarda Forum İstanbul''da açılan Magic Ice (Buz Müzesi) Forum İstanbul''da açıldı. Projenin müelliflerinden Çağla Akyürek Elmas ile görüşerek proje hakkında bilgi aldık.
İstanbul''a BM ofisi açılıyor İstanbul''a BM ofisi açılıyor İstanbul, BM Nüfus Fonunun (UNFPA) Doğu Avrupa ve Orta Asya Bölge Bürosuna evsahipliği yapacak.
Havalimanında itfaiye binası çatısı çöktü: 3 işçi yaralı Havalimanında itfaiye binası çatısı çöktü: 3 işçi yaralı Atatürk Havalimanı''nda yapımı süren Devlet Hava Meydanları İşletmesi''ne (DHMİ) ait yeni itfaiye binasının yanındaki garaj amaçlı kullanılan atölye binasının uzay çatısı çöktü. Enkaz altında kalan üç işçi yaralandı. Yaralı işçiler DHMİ''ye ait ambulansla Bakırköy Devlet Hastanesi''ne götürüldü.
Tarih: 22 Haziran 2010 Kaynak: Radikal
Timsah Arena`nın arazi sorunu çözüldüTimsah Arena`nın arazi sorunu çözüldüBüyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Velodrom`daki 28 bin metrekarelik alanın kamulaştırılması için Paşa Çiftliği sahiplerinden Ali Muhittin Dinçsoy ile anlaştı.
Floyd Bennett Field: Boş Arazide RekreasyonFloyd Bennett Field: Boş Arazide RekreasyonNew York''taki pek çok park, kamusal alanın iki büyük atasının izlerini taşır: Frederick Law Olmsted ve Robert Moses. Teorisyen Galen Cranz''a göre onların büyük ölçüdeki etkisi sayesinde, kent parkları ya bir "eğlence yeri" ya da bir "rekreasyon tesisi" olmaya eğimlidir. Floyd Bennett Field ikisi de değil. Kentin kenarında bataklığın üzerine kurulmuş eski bir uçak pistine yapılmış olan Floyd Bennett Field, tipik bir parktan çok TS Eliot''un Wasteland''ına benziyor.
Kuşadası arkeoloji günleri 2010 başladıKuşadası Profesyonel Turist Rehberleri Derneği''nin (KURED) düzenlediği Arkeoloji Günleri 2010 Efes Antik Kent gezisi ile başladı. Kuşadası, İstanbul ve İzmir''den gelen rehberlere antik kenti gezdiren Kazı Başkanı Avusturyalı Arkeolog Sabine Ladstatter ören yerini en son bilimsel veriler ışığında anlattı. Gezi konferansa katılan rehberler de 5 saat boyunca not tutarak, fotoğraf çekti. KURED Başkanı Ali Karapınar, turistleri gezdirirken verdikleri bilgilerin en yeni bulguları yansıtan bilimsel açıklamalar olması ve rehberler arasında anlatım birliği sağlanması için üç senedir Arkeoloji Günleri düzenlediklerini açıkladı.
Bayburt''un ortasında bir başka müzeTemmuz ayında açılacak olan Baksı Müzesi Hüsamettin Koçan''ın uzun yıllardır hayalini kurduğu bir proje. "Bayburt''ta müze mi açılır?" diyenlere cevap niteliği taşıyan müze çağdaşla gelenekseli buluşturması açısından da önem taşıyor.
Mimariye genç çözümlerBilgi Üniversitesi ‘Kent Mimarisine Genç Çözümler’ üretmeye devam ediyor. Bilgi-Mimarlık ve Marshall Boya işbirliğiyle dört yıl sürecek ‘Kent Mimarisine Genç Çözümler’ sergisinin ikinci dönem ürünleri, ‘2009-2010 Bahar Yarıyılı Atölye Projeleri: Dönüşüm’ başlığıyla Santralistanbul Kampüsü E-3 galerisinde sergileniyor. Mimaride dönüşüm konusunun tartışıldığı bir panelle açılan sergi, Bilgi-Mimarlık programında Cem Çelik/Tansel Korkmaz, Mehmet Kütükçüoğlu, Nevzat Sayın ve Murat Tabanlıoğlu atölyelerinde üretilen, üç değişik bağlamda ‘dönüşüm’ problematiğine odaklanmış projelerden oluşuyor. Sergi eylül ayına kadar görülebilir.
Tarih: 23 Haziran 2010 Kaynak: Radikal
İstanbul''un "değişimi" belgelenecekDOCUMENTARIST- İstanbul Belgesel Günleri kapsamında, "İstanbul: Değişimi Belgelemek" konulu panel yarın 14.00-17.00 saatleri arasında Mimarlar Odası''nda düzenlenecek.
Dünyanın kentsel gelişimi İstanbul''da ele alınacakKentsel Gelişme Küresel Fonu Hazırlık Toplantısı ve UCLG-MEWA Kongresi, 24 - 25 Haziran tarihlerinde UCLG Eşbaşkanı Başkan Kadir Topbaş''ın katılımıyla Haliç Kongre Merkezi''nde yapılacak.
Göç Platformundan Hasankeyf YürüyüşüGÖÇ Platformu ve Hasankeyf''i Yaşatma Girişimi Batman ve Diyarbakır bileşenleri Göç Haftası nedeniyle yürüyüş düzenledi.
Denizli’de tarihi yıkıma karşı halk ayaklandı Denizli''nin tarihi değerlerinden Kız Meslek Lisesi''nin yıkımına başlanması halkı ve kitle örgütlerini ayağa kaldırdı.
Beykoz''un sorunlarına akademik çözümBeykoz''un temel sorunlarını akademik yönden tespit etmek ve çözüm yolları bulmak amacıyla Beykoz Belediyesi ile Yıldız Teknik Üniversitesi arasında protokol imzalandı. İmza töreninde konuşan Rektör Prof. Dr. İsmail Yüksek, geçmişe dayanan mülkiyet, imar ve çarpık yapılaşma sorunlarının çözümü için belediyeye destek vereceklerini söyledi. Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek "Beykoz''un dokusunu ve mevcudunu bozmadan, vatandaşlarımız mağdur olmadan ne tür çalışmalar yapabileceğimizi, bu yönde arkadaşlarımızın fikirlerini ve çalışmalarını alacağız" dedi
Tarih: 22 Haziran 2010 Kaynak: Sabah
İzmir çorba gibi! Hatay-Üçkuyular metro hattı inşaatı, ölçüsü şimdiden kestirelemeyecek biçimde, ciddi olarak başlatıldı.
''Deprem 2010-2014 yılları arasında olabilir''Prof. Dr. Işıkara, olası bir İstanbul depreminin 2010-2014 yılları arasında meydana gelebilme olasılığının halen geçerli olduğunu söyledi.
İzmir Limanı''na 450 milyon liralık yatırımUlaştırma Bakanı Binali Yıldırım, İzmir Limanı''nın yıllardan beri özlenen gelişim programının hayata geçirileceğini bildirdi.
Seferihisar''da Teos Marina açıldı‘Türkiye''nin ilk yavaş şehri'' unvanına sahip Seferihisar''a bağlı Sığacık Köyü kıyısındaki Teos Marina hizmete girdi.
Ağaç dostu Güral Premier Tekirova açıldıGüral Porselen''in, Güral Vitrifiye, Club Alibey Belek''ten sonra en son yatırımı olan Güral Premier Tekirova hizmete girdi. Osmanlı ve Selçuklu mimarisiyle 200 dönüm arazide açılan otel 110 milyon TL yatırımla tamamlandı.
Takvim
<<Haziran 2010>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
  1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30        
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.