Haberler

23 Temmuz 2008, Çarşamba

Tarihin Modern Mimarlıkla Kaynaştığı YerTarihin Modern Mimarlıkla Kaynaştığı YerÇin’in güneyindeki Guangdong ilinde konumlanan Macao, şehrin sosyal ve ekonomik sistemini tanıma konusunda anlaşmış özel bir idari bölge. “Macao’nun Tarihi Merkezi”, Çin topraklarındaki en eski Batı mimarlığı mirasını içeriyor. Macao’nun geleneksel Çin mimarisi, başarılı bir doğu-batı çoğulcu kültürüne ve geleneksel mimarisine tanıklık etti. Macao, Uzakdoğuda misyoner rolü oynarken bir yandan da Batı dünyasına Çin halkının inançlarının yayılmasının yansıtılmasının somut bir şahidi. Doğu batı kültürünün getirdiği değişikliklerinin bir ürünü olan “Macao’nun Tarihi Merkezi”, bu değişiklikler ile Çin’in tarihi kentlerinin en eşsiz kültürel mirasını kapsıyor. Macao, farklı kültürlerin yaşayan geleneklerinin sürdürülmesiyle tam bir sosyal altyapı örneği sergiliyor. Haberin Devamı
"Ben Kilamuwa, Panamuwa'nın hizmetkarı""Ben Kilamuwa, Panamuwa'nın hizmetkarı"Gaziantep'in İslahiye ilçesine bağlı Fevzipaşa beldesinde bulunan Zincirli Höyük'te, Chicago Üniversitesi tarafından yürütülen kazı çalışmaları sırasında MÖ 800 yılı Geç Hitit dönemine ait bir yazıt ortaya çıkarıldı.
İstanbulluların seçtiği modern vapur yılsonunda hizmete giriyor…İstanbulluların seçtiği modern vapur yılsonunda hizmete giriyor…İstanbulluların “Haydi İstanbul Vapurunu Seç” kampanyasında oy kullanarak belirlediği modern Şehir Hatları vapurunun ilki, 23 Temmuz Çarşamba günü törenle suya indiriliyor.
 Mahkemeye aldırmayan Taşyapı, kuleleri onaylattı Mahkemeye aldırmayan Taşyapı, kuleleri onaylattıEmrullah Turanlı'nın sahibi olduğu Taşyapı İnşaat, Göztepe'deki dev kulelerine mahkeme yürütmeyi durdurma kararı vermesine, Kadıköy Belediyesi inşaatı mühürlemesine karşın yeni planını İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi'nden oy çokluğu ile geçirmeyi başardı.
Baraj, taşıma suyla dolacakBaraj, taşıma suyla dolacakKuraklığa yenik düşen Tahtalı’ya, bölgedeki 21 kuyudan saniyede bin 200 litre su takviyesi yapılacak. Doluluk oranı yüksek seviyede tutulacak.
 Sulukule projesine UNESCO uyarısı Sulukule projesine UNESCO uyarısıİngiliz The Guardian gazetesi Sulukule'deki çalışmalarla ilgili haberde "UNESCO Türkiye'yi kültür mirası listesinden çıkarabilir" uyarısı yaptı.
İskoçya’da öğrenciler okullarını ısıtacakİskoçya’da öğrenciler okullarını ısıtacakİskoçya’da öğrencileri tarafından ısıtılacak ilk okulun inşaatına başlandı. 5 milyon 800 bin sterline mal olacak okulun mimarları, binanın son derece iyi yalıtılacağını ve ısınması için öğrencilerin vücut ısısının yeterli olacağını söylüyor.
Aşırı sıcaklık Karadeniz ve Kapadokya turizmine yaradıAşırı sıcaklık Karadeniz ve Kapadokya turizmine yaradıArtan sıcaklar yerli turistlerin tercihlerini de değiştirmeye başladı. Kültür turlarıyla Türkiye'yi tanımaya çalışan yerli turistlerin yeni gözdesi yağmurlu ve serin havasıyla Karadeniz ve Peri Bacaları ile ünlü Kapadokya oldu.
Güvenlik’te bir kaldırım çilesiGüvenlik’te bir kaldırım çilesiGüvenlik Caddesi’nin bozuk yolu ve kaldırımları, çok sayıda vatandaşların sıkıntı yaşamasına neden oluyor. Büyükşehir Belediyesi bu soruna bir türlü çare bulmuyor.
"Antik Erzen kenti" iki arada bir derede kaldı"Antik Erzen kenti" iki arada bir derede kaldıAntik Erzen Kenti kalıntılarının Batman'ın Kozluk ilçesinde değil, Siirt'in Kurtalan ilçesinde olduğu ileri sürüldü.
 Bozcaada'da butik otel yarışı başladı Bozcaada'da butik otel yarışı başladıİstanbul ve İzmirlilerin yeni tatil adresi Bozcaada'ya gelen turist sayısı 15 bine ulaştı. 5 yıldızlı tesisin olmadığı adadaki butik otel sayısı her geçen gün artıyor. Butik otel açmanın maliyeti ise 2,5-3 milyon YTL.
Belediyeler 2007 yılında kesenin ağzını açtı, mali yapıları alarm verdiBelediyeler 2007 yılında kesenin ağzını açtı, mali yapıları alarm verdiBelediyelerin net mali yükümlülükleri 2007’de yüzde 44’lük artışla 16.2 milyar YTL’ye ulaştı. Hükümet ise belediyelere kaynak yaratmaya çalışıyor.
DD Mortgage ilk şubeyi Maçka’da açtıDD Mortgage ilk şubeyi Maçka’da açtıİnternet ve telefon aracılığıyla da tüketicilerin kredi başvurularına yanıt veren DD Mortgage, şimdi de Maçka’da açılan ilk şubesi ile ev satın almak isteyenlere hizmet verecek. DD Mortgage, Maçka şubesinin açılışıyla birlikte ilk evinin sahibi olmak isteyenler için 21-31 Temmuz tarihleri arasında geçerli olacak ‘Faizi “Süper” Ödemesi Rahat Mortgage’ adlı kampanya başlatıyor. Şirket, kampanyadan faydalanmak isteyenlere, 100.000 YTL’ye kadar olan konut kredileri için aylık yüzde 1.59 faiz oranı ile 15 yıla kadar uzayan vadelerde kredi verecek. DD Mortgage, kredi aşamasında zamanda süreci hızlandırmak için ilgili belgeleri tüketicilerin istediği noktalardan teslim alma hizmetini de veriyor.
Tarih: 23 Temmuz 2008 Kaynak: Milliyet
 Ege'de yanan en büyük alan Ege'de yanan en büyük alanİzmir Menderes'te çıkan yangında bu yılın en büyük orman alanı yitirildi. Kül olan bin hektarlık alan bin 210 futbol sahası büyüklüğünde.
20 yıl önce başlayan yıkımı Topbaş bitirecek20 yıl önce başlayan yıkımı Topbaş bitirecekYaklaşık 20 yıl önce başlanan ancak hak sahiplerinin konuyu yargıya taşıması nedeniyle bitirilemeyen ‘Perşembe Pazarı’ için hazırlanan 3. plan Belediye Meclisi’nde kabul edildi.
Konutunuza sigorta yaptırdınız mı?Konutunuza sigorta yaptırdınız mı?Marmara depreminin ardından 27 Eylül 2000’de yürürlüğe giren yasayla kurulan Doğal Afet Sigortaları Kurumuna (DASK) olan ilgi halkın bilinçlenmesiyle artıyor.
Doğal Yaşama HoşgeldinizDoğal Yaşama Hoşgeldinizİzmir Büyükşehir Belediyesi’nin Sasalı’da oluşturduğu doğal yaşam parkında sıra bitki alımına geldi.
“Sürdürülebilir Olmayan Okullardan Mimarlar Sorumlu”“Sürdürülebilir Olmayan Okullardan Mimarlar Sorumlu”Cabe’in şefi, yetenek mahrumu uzmanların tasarımlarında tekrarlanan başarısızlıklarına ateş püskürüyor:
Paris'te bir aylık plaj keyfi başlıyorParis'te bir aylık plaj keyfi başlıyorFransa'nın başkenti Paris'in sakinleri ve kenti ziyaret edecek turistler, bugünden itibaren bir ay süreyle kent içindeki Seine Nehri kenarında plaj keyfi yaşayabilecek.
Bilen tanıyamaz, bilmeyen inanırBilen tanıyamaz, bilmeyen inanır8 Ağustos’ta tarihinin en pahalı Olimpiyat’ına ev sahibi olacak Pekin’deki ‘makyaj’ operasyonu sınır tanımıyor. Yani aslında Batılı gözler gerçek Pekin’i göremeyecek!
Uçurtma sörfü turizmiUçurtma sörfü turizmiTürkiye'de ilk kez 1999 yılında Muğla Turgutreis’e bağlı Akyarlar Köyü’nde eğitimi verilmeye başlanan ‘Kite Surf’ (uçurtma sörfü), bölge turizmine adeta can suyu oldu. Başta Rusya’dan olmak üzere Almanya’dan, Avusturya’dan ve İsviçre’den bugüne kadar 50 bin zengin turist sırf bu işin eğitimini almak için geldi. Avrupalı turizm acenteleri bunun üzerine Bodrum tatillerine uçurtma sörfü turlarını da dahil etti.
Tarih: 22 Temmuz 2008 Kaynak: Milliyet
Melen’de 8 kusurlu hareketMelen’de 8 kusurlu hareketİSKİ insan sağlığını korumak için düzenlenmiş yönetmelikleri hiçe saydı. Düzce’den İstanbul’a getirilen Melen suyu projesi ile, İçme Suyu Havzaları ve Su Kirliliği yönetmeliğinin 8 maddesi açıkça ihlal edildi.
Üzerindeki Her Yapının “Tasarlandığı” ODTÜ Kampüsü Yıkılıyor mu?Üzerindeki Her Yapının “Tasarlandığı” ODTÜ Kampüsü Yıkılıyor mu?Geçtiğimiz hafta Ankara Büyükşehir Belediyesi tarafından ODTÜ Ankara Kampüsü’ndeki 45 binaya "uygulama imar planı, yapı ruhsatı ve iskan belgesi bulunmadığı" öne sürülerek 1 milyon 800 bin YTL’lik para cezası kesilmesi, dahası yasayla belirtilen koşulların sağlanmaması halinde yıkılacağının dile getirilmesi başta mimarlık camiası olmak üzere çoğu kesim tarafından büyük tepkiyle karşılandı. Türkiye’nin tartışmasız en önemli eğitim kurumlarından, yarım asırlık bir geçmişe sahip Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) aynı zamanda Türkiye’nin ilk kampüs üniversitesi.
‘Akdeniz Çanağı’nda inovasyonda gelecek vaat eden birinci ülke Türkiye‘Akdeniz Çanağı’nda inovasyonda gelecek vaat eden birinci ülke TürkiyeErnst&Young’ın Avrupa-Akdeniz yatırım çekiciliği anketine göre Türkiye üretim ve inovasyonda gelecek vaat eden ilk ülke. Söz konusu bölge AB’nin yeni sınırı olacak.
İYTE Mimarlık Fakültesi'nde, Birinci Sınıf Öğrencilerine Yönelik Yaz Stajları TamamlandıİYTE Mimarlık Fakültesi'nde, Birinci Sınıf Öğrencilerine Yönelik Yaz Stajları TamamlandıİYTE Mimarlık ve Şehir ve Bölge Planlama Bölümü birinci sınıf öğrencilerinin katıldığı,2007 - 2008 Öğretim Yılı SP 190 Topografya Stajı, 9 Haziran 2008 tarihinde başladı. İYTE Gülbahçe Kampüsü'nde gerçekleştirilen, staj yürütücüsü olarak Uzman Ayşe Gül Afacan ve Harita Teknikeri Cihat Küçükboyacı ile Araştırma Görevlileri Nida Özbolat, Feral Geçer, Sinem Demirel ve İpek Ek'in katıldığı staj, 4 Temmuz 2008'de tamamlandı. Ardından, 7 Temmuz 2008 tarihinde yine her iki bölümden birinci sınıf öğrencilerinin katılımıyla gerçekleştirilen SP 190 Rölöve Stajı’na geçildi. Staj yürütücüleri olarak Yrd.Doç.Dr. Ebru Yılmaz ile Öğr.Gör.Dr. Ülkü İnceköse'nin, asistan olarak ise Araştırma Görevlileri Funda Yaka, Oya Saf, Mert Kompil, Evrim Güçer, Kerem Şerifaki, Yusuf Yıldız ve Çağlayan Kaplan'ın yer aldığı stajda öğrenciler, İzmir Basmane'de, tarihi nitelikteki bir konut ile bir otel yapısının ölçüm ve çizimlerini gerçekleştirdi. Rölöve stajının, 18 Temmuz 2008 tarihinde sona ermesiyle birlikte, 2007 - 2008 dönemi birinci sınıf yaz stajları tamamlanmış oldu.
Tarih: 22 Temmuz 2008
Uyanık bürokratlar işin ‘yol’unu bulduUyanık bürokratlar işin ‘yol’unu bulduBin­ler­ce ara­cın geç­ti­ği Di­dim-Ak­bük Ka­ra­yo­lu’nun iç­ler acı­sı ha­li is­yan et­ti­ri­yor.
Konya havzası can çekişiyorKonya havzası can çekişiyorKüresel Isınma ve bilinçsiz sulama yüzünden gölleri ve sulak alanların önemli bölümünü kaybeden Konya havzası can çekişiyor.
2008 Stirling Ödülü Finalistleri Belli Oldu2008 Stirling Ödülü Finalistleri Belli Oldu2008 Stirling Ödülü finalistleri açıklandı. Building Design Editörü Ellis Woodman, listeye giren bazı binaları değerlendirdi.
Dışişleri Bakanlığı Kongre Merkezi Binası Mimari Proje Yarışması Kolokyumu’nda Mimarlık Adına Her Şey Özgürce PaylaşıldıDışişleri Bakanlığı Kongre Merkezi Binası Mimari Proje Yarışması Kolokyumu’nda Mimarlık Adına Her Şey Özgürce Paylaşıldı10 Temmuz 2008’de sonuçları açıklanan Dışişleri Bakanlığı Kongre Merkezi Binası Mimari Proje Yarışması kolokyumu 18 Temmuz 2008 tarihinde yoğun bir katılımla Gazi Üniversitesi Mühendislik – Mimarlık Fakültesi’nde düzenlendi. Ödül kazanan kazanmayan birçok yarışmacının katıldığı kolokyum ve sergiye okullar tatil olmasına rağmen çok sayıda öğrencinin ve genç mimarın da katılması dikkat çekti. Kolokyum öncesinde proje sergisi izleyicilerin çoğu tarafından gezildi. Serginin gezilmesinin ardından kolokyum katılımcılarının konferans salonuna geçmesiyle kolokyum belirlenen saatte başladı.
Dorma 100. Yılını Tüm Dünya’da KutladıDorma 100. Yılını Tüm Dünya’da KutladıUluslararası kapı sistemleri üreticisi Dorma, 100. yaşını 05 Temmuz 2008 tarihinde tüm Dünya’da ve Türkiye’de kutladı.
İstanbul’un katkılarıyla Sındırgı’ya termal tesisBalıkesir Sındırgı’ya bağlı Emendere Köyü’ne, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin katkılarıyla 3.5 milyon YTL harcanarak termal turizm tesisi yaptırıldı. Sındırgı Cumhuriyet Meydanı’ndaki açılış törenine, tesisin aynı zamanda mimarlığını yapan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş da katıldı. Hisaralan Köyü’ne yapılacak yeni termal otelin temsili temel atma töreni gerçekleştirildi. Ardından Emendere Köyü’ne geçilerek, tesislerin açılışı yapıldı. Sındırgı Belediye Başkanı Ekrem Yavaş, “Bugün bizim için bir milat. Her iki tesis de ilçemizin kaderini değiştirecek” dedi.
Tarih: 23 Temmuz 2008 Kaynak: Milliyet
Yurtdışındaki müzelerde 3 bin tarihî eserimiz varKültür ve Turizm Bakanlığı, yurtdışındaki önemli müzelerde, Anadolu topraklarından yasadışı yollarla çıkarılan 3 bin civarında tarihî eserin bulunduğunu belirledi.
Troya'da kazı sesleriTroya Antik Kenti'nde, 2008 yılı kazıları başladı. Kazı Heyeti Başkan Yardımcısı Rüstem Arslan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Tübingen Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ernst Pernicka'nın başkanlığını yaptığı kazı çalışmalarına bu yıl, Türkiye ve çeşitli ülkelerden 50 dolayında bilim adamının katılacağını söyledi. Arslan, kazı çalışmalarının eylül ayında sona ereceğini kaydetti.
Tarih: 23 Temmuz 2008 Kaynak: CNN Türk
Aliağa’ya 10 milyar dolarlık yatırımİzmir’in sanayi ilçesi Aliağa’ya önümüzdeki 5 yıl içinde 10 milyar dolarlık enerji, liman, tersane ve teknoloji yatırımı yapılacak.
TMMOB: Türkiye hızlı trene hazır değilTMMOB’un raporuna göre bütün yeni karayolu yatırımları durdurulmalı, yük ve yolcu taşımacılığında demiryolu taşıma oranları planlı olarak artırılmalı. Türkiye hızlı trene hazır değil, mevcut hatlar hızlı treni kaldırmaz.
Doğuş İnşaat Sofya metro ihalesini kazandıTürk Doğuş İnşaat ve Ticaret A.Ş firması, Bulgaristan'ın başkenti Sofya belediyesinin açtığı metro inşaat ihalesini kazandı.
Gül KEY ödemelerinin önünü açtıCumhurbaşkanı Abdullah Gül, Konut Edindirme Yardımı (KEY) ödemelerini de içeren kamu finasmanı ve borç yönetimini yeniden düzenleyen kanunu onayladı. Böylece ödemelerin gelecek hafta başlamasının da önü açılmış oldu.
ODTÜ Rektörü: Gökçek arsa istiyorAnkara’da Ortadoğu Teknik Üniversitesi’yle Büyükşehir Belediyesi arasındaki kaçak bina tartışmasında, karşılıklı suçlamalar sürüyor.
Sakarya sınıf atlıyorHizmetler hakkında vekilleri bilgilendiren Sakarya Belediye Başkanı Aziz Duran, "Bu projeler şehrimizin kaderini değiştirecek niteliktedir. Markalaşma yolunda hızla ilerliyoruz. Sakarya sınıf atlıyor" dedi.
Kadıköy Life'ın Yaz Sayısı YayınlandıKadıköy Life dergisinin yaz sayısı yayınlandı. Dergide, Kadıköy başta olmak üzere Anadolu Yakası'nı yakından ilgilendiren ve son derece ilginç haberler yer alıyor.
Onduline'in Rusya çıkarmasıDünyanın 35 ülkesinde iştirakleri, 90 ülkesinde ticari faaliyeti ve 8 ülkesinde 9 üretim tesisi bulunan Fransız menşeili bitümlü çatı kaplama ve yalıtım malzemeleri üreticisi Onduline Group bu yıl yeni bir yatırıma daha imza attı. Rusya'nın Nijni-Novgorod kentinde kurulan ve geçtiğimiz günlerde açılışı yapılan fabrika 30 milyon euro'luk yatırım ile grubun kurduğu en yeni ve en büyük yatırım olma özelliğini taşıyor. Moskova'ya 400 km uzaklıktaki sanayi şehri olarak bilinen Nijni-Novgorod kentinde kurulan fabrika 15 milyon adet oluklu Onduline çatı kaplama levhası üretim kapasitesiyle en yüksek kapasiteye sahip olacak.
Tarih: 23 Temmuz 2008 Kaynak: Yeni Şafak
İstanbul’un çöpü de altın çıktıCNBC-e Business Dergisi’nin haberine göre, yılda 600 milyon YTL bütçe ayrılan İstanbul’un temizliğine günde 1.6 milyon YTL harcanıyor. Bu işi yapan 25 şirket arasında sokak temizliğinden yılda 70 milyon YTL kazananlar var.
Trafolarda hatıra fotoğrafı çekiyorlarPendik Belediyesi’nce kent güzelleştirme çalışmaları kapsamında trafo binaları tabiat manzaralarıyla süslendi. Yeni düzenlemelerle fotoğraf stüdyolarındaki hazır fonları andıran trafo binaları, vatandaşlar tarafından büyük beğeni topluyor. Görüntü kirliliğini de ortadan kaldıran yapılar, vatandaşların fotoğraf çektirdikleri mekana dönüştü. Kent içinde görüntü kirliliği oluşturan unsurları güzelleştirmek için çalışmalar yürüttüklerini söyleyen Pendik Belediye Başkanı Erol Kaya; AYEDAŞ’tan gerekli izinlerin alınmasının ardından şehir estetiğinde güzel görüntüler elde edildiğini belirtti. Başkan Kaya, “Tabiat manzaraları, resim sanatçıları tarafından binaların üzerine uygulanıyor. Şimdiye kadar 10 adet elektrik trafo binası düzenlendi” dedi.
Tarih: 23 Temmuz 2008 Kaynak: Türkiye Yazan: Cüneyt Bitikçioğlu
İnternette satılan her Müzekart’ın ‘belediye payı’ Gökçek’e gidecekİnternetten satılan ‘Müzekart’ların tümünün belediye payı Ankara Büyükşehir Belediyesi’ne gidecek. Gerekçe, kartın DÖSİM’in Ankara’daki merkez ofisinde basılması.
Osmanlı kervansarayı günümüze taşındı16. yüzyıl mimari kayıtlarına göre inşa edilen Cevizlik Parkı ve Sosyal Tesisleri; kafeterya ve toplantı salonu, bahçesindeki oyun grupları, yürüyüş parkuru, havuz ve şelale gibi fonksiyonlarıyla ilçe halkının gözde mekanlarından biri haline geldi.
Kültür merkezlerinde sona doğruZeytinburnu Belediyesi, biri sahilde, diğeri İnönü Caddesi’nde olmak üzere toplam maliyeti 14 milyon YTL’yi bulan 1244 koltuk kapasiteli iki ayrı kültür merkezini bu yaz sonunda hizmete sokacak.
Sütlüce'ye Hilton Garden Inn geliyorİstanbul 2010 yılında Kültür Merkezi olmaya hazırlanırken halen kongre merkezi inşaatı devam eden Sütlüce de yatırımcıların gözdesi haline geldi.
Tarih bu sefer tekerrür etmediTarih boyunca kültürler ve kıtalar arasında bir köprü vazifesi gören, farklı coğrafyalarda yaşayan toplulukların kültürel etkileşimlerinde önemli bir rol oynayan Anadolu, üzerinde yeşeren uygarlıklardan kalan izleri taşır bedeninin her yanında. Biz Anadolulu’lar, yaşadığımız coğrafyanın bize sunduğu hazinelere sahip çıkma konusunda çok becerikli değiliz.
Perşembe Pazarı yeşil alanı bol bir turizm merkezine dönüşüyor…Belediye Meclisi’nin Perşembe Pazarı’nın koruma amaçlı planlarını onayladığını açıklayan Başkan Topbaş, “Planların Koruma Kurulu’nda onaylanmasının ardından bu bölgeyi yeşil alanların ağırlıkta olduğu ve tarihi eserlerin işlev kazandığı bir turizm merkezine dönüştüreceğiz” dedi.
Shamil Bank Türk kıyılarına göz diktiPetrol fiyatlarında yaşanan artışlarla zenginliklerine zenginlik katan Rus ve Araplar’ın bu paraları ilk yönlendirdiği yer Türkiye oluyor. Bunlardan biri de Bahreyn merkezli Ithmaar Group bünyesindeki Shamil Bank. Shamil Bank, oluşturduğu Shamil Bosphorus Modaraba Fonu ile İstanbul’da Boğaz manzaralı villalar ve Antalya’da yazlık konut projeleri yapmaya hazırlanıyor.
Mimar Kadir Topbaş 'inat köprü'sünü dikiyorUNESCO’nun Süleymaniye Camii silüetini olumsuz etkileyeceği gerekçesiyle yapılmasını istemediği Haliç Metro Geçiş Köprüsü’nün inşaatına başlanıyor.
Çalık Enerji, Türkmenistan'da elektrik santrali kuracakTürkmenistan'da Çalık Holding bünyesinde faaliyet gösteren Çalık Enerji ve Ticaret A.Ş, doğal gaz tribünlü elektrik santrali inşa edecek.
Sulukule’ye artık dünya sahip çıkıyorSulukule’de kentsel dönüşüm programı çerçevesindeki yıkım, bu kez İngiliz gazetesi The Guardian’a haber oldu. Roman mahallesi Sulukule’nin kentsel dönüşüm programı kapsamında yenilenme projesi ve projeye tepkiler, İngiliz The Guardian gazetesine konu oldu.
Sulukule’ye destekDİSK, KESK, TMMOB, Türk Tabipleri Birliği’nin de aralarında bulunduğu çok sayıda sendika, meslek örgütü ve sivil toplum kuruluşu tarafından oluşturulan “Herkese Sağlık, Güvenli Gelecek Platformu”, Sulukule’yi ziyaret etti. Platform üyeleri yaptıkları basın açıklamasında, Sulukule’de Kentsel Dönüşüm Projesi adı altında Fatih Belediyesi tarafından yapılan yıkımları ‘Kentsel Dönüşüm Projesi değil, Kentsel Ölüm Projesi’ olarak nitelendirdi. Platform, 2005 yılının kasım ayında Kentsel Dönüşüm Projesi kapsamına alınan Sulukule’deki çalışmaların mahallenin kültürel, sosyal dokusunu tahrip etmekle kalmayıp halk sağlığına yönelik de ciddi tehdit oluşturduğuna dikkat çekti.
Tarih: 23 Temmuz 2008 Kaynak: Cumhuriyet
Kentler ‘Düzen’in Aynasıdır!Mimarlık öğrencisiyken “yaşamı kavrama”mızı sağlayan güzel bir söz vardı; “Kentler düzenin aynasıdır”... Nedense zamanla söylenmez oldu...
Hacettepe’nin Polatlı Teknokent’i onaylandıPolatlı’da Eskişehir yolu üzerinde 720 dönümlük arazi üzerine kurulması planlanan ve Polatlı Belediyesi’nin de ortak olduğu Hacettepe Teknokent A.Ş.’nin imar planı, Sanayi ve Ticaret Bakanlığı’nca onaylandı.
ODTÜ’de Gökçek’e karşı türkülü eylemODTÜ’lüler Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek’in ODTÜ’deki birçok binanın ruhsatsız olduğunu iddia etmesi ve yıkılması gerektiği sözleri üzerine dün büyük bir protesto gösterisi düzenlediler.
ABD’deki mortgage krizi Türk mermer ihracatına darbe vurduABD’de yaşanan mortgage krizi nedeniyle inşaat sektörünün darbe yemesi düşüşte etkili oldu. Türkiye’nin en çok doğaltaş (mermer) ihraç ettiği ülke olan ABD’ye bu konudaki ihracat uzun aradan sonra ilk kez gerileme eğilimine girdi.
Kadersiz beş şehirden biri İstanbul"Winning Losers", yani kazanması gerekirken kaybeden konumuna düşen zavallı şehirler listesi. Kimler var o kategoride? Beyrut, Buenos Aires, Genova (İtalya), Phnom Penh (Kamboçya) ve biz, yani İstanbul.
Kaçaklar...Başbakanlık kaçak, bakanlıklar kaçak, kamu binaları kaçak, Hazine kaçak, Planlama kaçak, kaçaklara bakan bilirkişilerin binası kaçak...
Haça benzetildiği için yıktırılacakTrabzon’da yapılan Forum Trabzon Alışveriş ve Yaşam Merkezi’nin bazı bölümleri ’Haç’a benzediği iddiaları yüzünden yıkılacakmış.
2012 sonrası ‘tufan’ olmasınKüresel iklim değişikliği konusunda giderek şiddetlenen alarm zilleri, bu konuda topyekûn bir çabanın zorunluluğunu tüm ülkelere ve toplumlara dayatıyor. Yaşanan gelişmeler dayanışmanın daha çok öne çıkması gerektiğini ortaya koyuyor.
Sulukule’yi sosyal politikalar alanı ilan edelimGeçtiğimiz günlerde UNESCO Dünya Miras Komitesi’nin İstanbul’un Dünya Mirası listesine kayıtlı tarihi alanları ile ilgili raporu ve önerileri üzerine çokça yorumlar yapıldı, medyada konu etraflı haberlerle ele alındı.
Metrobüs ile Avcılar-Kozyatağı arası 1 saate inecek!..Avcılar-Topkapı arasındaki metrobüs hattını Zincirlikuyu’ya götürmek için çalışmalarını sürdüren İstanbul Büyükşehir Belediyesi, hattı Kozyatağı’na kadar uzatmak için de ihaleye çıktı.
Prefabrik konutlara giren bir daha çıkmadıSakarya'da Marmara depreminden sonra geçici iskan amaçlı olarak yapılan prefabrik konutlar kalıcı hale geldi. Birçok bölgedeki prefabrikler kaldırılmasına rağmen Dernekkırı Prefabrik Konutları kaldırılamadı. Bu bölge şehrin varoşu haline geldi. Yüzlerce insanın yaşadığı bölge sağlıksız çevresiyle dikkat çekiyor. Depremde evleri yıkılanların kalıcı konutlara taşınmasından sonra, boşalan prefabriklerin bazısına valilik tarafından barınmaya muhtaç kişiler yerleştirilirken, diğerleri işgal edildi. Bölgede yaşayanlar ileride bu yapıların yerinin kendilerine tahsis edileceğine inanarak prefabrik konutlardan çıkmak istemiyor. Sakarya Valiliği'nden edinilen bilgiye göre, Dernekkırı bölgesinde 200 prefabrik konut dolu bulunuyor. Konutların mera arazisi üzerinde olması sebebiyle, bu yapılar kaldırılarak meranın civar köylere yeniden tahsisinin sağlanması gerekiyor.
Tarih: 22 Temmuz 2008 Kaynak: Zaman Yazan: Duran Savaş
Hasankeyf köstebek yuvasına döndüBatman'ın tarihi ilçesi Hasankeyf'te, 8 ayrı üniversitedeki asistan ve arkeologlarla birlikte kazı çalışmalarını sürdüren Prof. Dr. Abdulselam Uluçam, tarihi eserlerin defineciler tarafından tahrip edildiğini söyledi.
Yeşil Çevre Arıtma Tesisi'nin kapasitesi yüzde 50 büyütülüyorSanayicilerin öz kaynakları ile 15,5 milyon dolara hayata geçirdiği Yeşil Çevre Arıtma Tesisi İşletme Kooperatifi, kapasitesini yüzde 50 artıracak.
Bu kez Gökçek haklı mı?Kabul etmek gerekir ki, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, zaman zaman yaptığı çıkışlarla ve yarattığı polemiklerle Türkiye gündeminde yer tutmayı bilmiş, karşı görüşte olanları kızdırmayı, yandaşlarını güldürmeyi ve sevindirmeyi becermiş politikacıların başında gelmektedir.
Sabuniye höyüğü gün yüzüne çıkıyorHatay Mustafa Kemal (MKÜ) Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü Başkanı Yrd. Doç. Dr. Hatice Pamir, Sabuniye Höyüğü'nde yaptıkları kazı çalışmaları ile 3 bin 600 yıllık liman şehrini ortaya çıkartmayı hedeflediklerini söyledi.
Munzur’da baraj tehdidi büyüyorMunzur Vadisi üzerine yapılmak istenen barajlardan şehir merkezine en yakın olan Bozkaya 3 Barajı’nın ihalesinin yapıldığı öğrenildi.
Su Konusunda Yalanları Kim SöylüyorCHP İstanbul İl Başkanı Gürsel Tekin; İstanbul’da yaşanan susuzluk, su havzalarındaki kaçak yapılaşma ve Melen Projesi’nde yönetmeliklere aykırı hareket edildiği konularında; İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’a bir dizi soru yönelterek...
Koç şirketlerinden 7 bölgeye 7 ormanKoç Topluluğu’nun, kurucusu Vehbi Koç’un “Ülkem varsa, ben de varım” ilkesinden hareketle 2006 yılında başlattığı “Ülkem İçin” Projesi kapsamında bu yıl, Koç Topluluğu şirketleri, çalışanları, bayileri ve tedarikçilerinin bağışlarıyla 700 bin fidan dikilecek.
Gürültünün haritası çıkarılıyorHayat kalitesini düşüren gürültü kirliliği, tüm ülke genelinde olduğu gibi milyonlarca insanın yaşadığı İstanbul’da da sorun olmaya devam ediyor.
Emlakta Rus istilası başladıEmlak sektöründe dünyaca ünlü firmalarından olan Centrury 21 Gold Merkezi'nin Rusya Başkanı Alexander Blank, Türkiye'de emlak pazarı denilince Rusya'da ilk olarak Antalya'nın akla geldiğini söyledi. Emlak sektöründe dünyaca ünlü firmalarından olan Centrury 21 Gold Rusya temsilcileri Antalya'yı ziyaret etti. Centrury 21 Gold Merkezi'nin Rusya Başkanı Alexander Blank, Rusya'da Türkiye emlak pazarı denelince ilk önce Antalya'nın geldiğini belirterek, "2000 yılında Rusya'dan gelen vatandaşlar Türkiye'de ufak daireler alırken, 2008 yılında ise villalar alıyor. 8 yıl içerisinde Türkiye'de satışlarda 20 kat artış sağlandı. Ruslar bu gayrimenkulleri sadece yazlık olarak kullanıyorlar' dedi.
Tarih: 22 Temmuz 2008 Kaynak: Yeni Şafak
Özkaynak transfere yenildiBeşiktaş’ta Başkan Yıldırım Demirören ve yönetiminin aldığı tartışmalı kararlara bir yenisi daha eklendi. Siyah - Beyazlı yönetim 12 Temmuz’da Şan Ökten Tesisleri’ni boşalttı.
ODTÜ’lüler Gökçek’in heykelini dikecekmişAnkara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek’in tarihe geçmeye aday son veciz sözü; “Gerekirse ODTÜ’yü yıkarım” oldu.
Tapu YasasıProf. Dr. Alpaslan Işıklı’nın sunduğu “Halkçı İktisat” programında bu hafta, Tapu Yasası’ndaki değişikliklerin ne anlama geldiği sorgulanıyor. Harita ve Kadastro Mühendisleri Odası Genel Başkanı Ali Fahri Özten’in konuk olduğu yapımda, yeni yasanın yabancı şirketlerin mülk edinmelerinin önünü açıp açmadığı, imar alanlarının yüzde 10’unun yabancılara verilmesinin ne anlama geldiği gibi konulara açıklık getiriliyor. Ulusal Kanal, 22.00
Tarih: 22 Temmuz 2008 Kaynak: Cumhuriyet
Olympos’u antik kanallar kurtaracakOlympos Antik Kenti’nde kazı çalışmalarını imkânsız hale getiren zemin suyu problemi, kentin yüzlerce yıllık kanalları sayesinde çözülecek. Antalya’nın Kumluca ilçesi Yazır Köyü sınırları içindeki Olympos Antik Kenti’nde kazı çalışmaları başladı. Çalışmaları yürüten Doç. Dr. Bedia Yelda Uçkan Olcay, “Geçtiğimiz yıl yaptığımız kazılarda ciddi bir zemin suyu problemiyle karşı karşıya kaldık. Bu nedenle bu yılki kazı çalışmalarımızı dere yatağına kaydırdık. Kentin orijinal drenaj kanalları, derenin içinde kaybolmuş. Amacımız, kenti eski drenaj kanallarını ortaya çıkarıp işler hale getirmek” dedi. Kazıları denize gitmek için antik kentin içinden geçen tatilciler de yakından izleyebiliyor. Uçkan’ın verdiği bilgiye göre Olympos Orta Likya’daki pek çok liman kentinden biriydi. Roma ve Bizans dönemlerinde önemli bir yerleşim olan kentin tarihi M.Ö. 6’ncı yüzyıla dayanıyor. Roma ordusuna karşı büyük savaşlar veren Zeniketes’in Olympos’ta yaşadığı biliniyor.
Tarih: 22 Temmuz 2008 Kaynak: Radikal
Mollataşı Caddesi yayalaştırıldıTürkiye Ermeni Patrikhanesi önünden Kumkapı Balıkçı restoranlarına kadar uzanan Mollataşı caddesi yayalaştırıldı. Mollataşı Caddesi’ndeki açılış törenine Eminönü Belediye Başkanı Nevzat Er, Eminönü AK Parti İlçe Başkanı Ahmet Selim Köroğlu, meclis üyeleri ve çok sayıda vatandaş katıldı. Tarihî yarımadadaki yayalaştırma projelerinin ikinci adımı olarak belirlenen Mollataşı Caddesi’nde yeni bir dönemin başladığını belirten Eminönü Belediye Başkanı Nevzat Er, “Tarihi yarımadayı araç trafiğinden ve kargaşadan arındırmaya çalışıyoruz. Sokaklarımız yeni ve ışıl ışıl oldu. Artık buralara araç giremiyor. Sırada Laleli var” dedi.
Tarih: 22 Temmuz 2008 Kaynak: Türkiye Yazan: Ziya Sandıkçıoğlu
İzmir’de kaderine terk edilmiş okullar2005 yılının ekim ayında İzmir’de Richter ölçeğine göre 5.9 büyüklüğündeki deprem ve artçı sarsıntıların ardından Bayındırlık ve İskân İl Müdürlüğü tarafından başlatılan çalışmada 3 bin 589 okul binasında inceleme yapıldı. Bunlardan 243’ünün riskli ve çürük olabileceği belirlendi. Gözlemsel ve kısmi teste tabi tutulan 287 okuldan ise 36’sının durumunun çok kötü olduğu, dördünün acilen yıkılması gerektiği ortaya çıktı. Ancak üç yıl geçmesine karşın güçlendirmeler yapılmadı. CHP’li İl Genel Meclisi Üyesi Ercan Tatı, “Hâlâ oyalıyorlar. Bu yıl da çocukların hayatıyla oynayacaklar” dedi. İl Milli Eğitim Müdürü Kamil Aydoğan ise “Bakanlıktan da ek 4 milyon YTL gönderildi. Şu an 48 okuldan 16’sının ihale çalışmaları devam ediyor, 12’si ile ilgili sözleşme imzalandı, 12’si yıkılıp yeniden yapılacak, yedisi için de üniversiteden rapor bekleniyor” diye konuştu.
Tarih: 22 Temmuz 2008 Kaynak: Radikal
Uçtu uçtu, Hadrianus Londra’ya uçtuGeçen yıl Burdur’un Ağlasun ilçesindeki Sagalassos Antik Kenti’nde bulunan Roma İmparatoru Hadrianus heykeli, British Museum’da görücüye çıkmak için gün sayıyor.
İsrailli Araplar için ayrı şehirİsrail hükümeti, Arap nüfus için kuzeydeki Celile bölgesinde yeni bir şehir inşa etmeyi planlıyor. Kurulduğu 1948’den bu yana ilk kez Arapların yaşayacağı bir kent oluşturma yönünde adım attığı belirtilen İsrail’in bu planının 7 milyonluk nüfusun 1.2 milyonunu oluşturan Araplara yönelik ayrımcılığı daha da keskinleştirecebileceğine dikkat çekiliyor.
İnsanlığı kurtarmak için 100 ay kaldıİngiliz çevreci grup Green New Deal’in raporuna göre dünyanın sonunu hazırlayan iklim değişikliği, finans ve enerji problemlerine karşı atak için 100 ayımız kaldı.
Yıkım kararı yoldaİnciraltı'nın SİT alanı olduğunu hatırlatmalarına rağmen başlayan inşaatları mühürleyip para cezası kestiklerini belirten Balçova Belediye Başkanı Çalkaya, "Buna rağmen inşaatlar sürdü. İkinci mühürlemeden sonra yıkım kararı çıkacak," dedi.
Cilavuz Köy Enstitüsü harabeye döndüTürkiye’nin ilk köy enstitülerinden biri olan ve Dursun Akçam, Ümit Kaftancıoğlu gibi aydınların yetişmesinde öncü rol oynayan, Kars’ın Susuz (Cilavuz) ilçesindeki Cilavuz Köy Enstitüsü’ne ait binalar kaderine terk edildi.
K. Piri Reis Marmara’da fay hareketini inceliyorDEÜ Deniz Bilimleri ve Teknolojisi Enstitüsü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Günay Çiftçi’ye göre Marmara’da gaz çıkışlarının olması, burada hareketlenmenin olduğunu gösteriyor.
Yabancıya satış emlak piyasasını canlandırmazMarmaris’teki emlakçılar, uygulamanın yabancı ülkelerde kurulu şirketler ile yabancı gerçek kişilere ilçe bazında, uygulama ve çok durgun günler yaşayan piyasaya hareket kazandırmasını beklemediklerini ifade etti.
Valilik restorasyonunda hedef Cumhuriyet BayramıAnkara Valisi Kemal Önal, Başkent’in eski kamu binalarından biri olan, Ulus’taki valilik binasında sürdürülen restore işlerinin, "hassas bir çalışma gerektirdiği için" yavaş gittiğini söyledi.
Maliye Bakanlığı’ndan kira çalımıAkdeniz’in en büyük yatırımlarından Bodrum Yat İmalat Bakım Onarım ve Çekek Yeri Projesi, Maliye Bakanlığı’nın arazi bedelini bir anda 8 kat arttırması nedeniyle çıkmaza girdi.
Gayrimenkul alım-satımlarında gerçek değerHarçlar Yasası'nın dördüncü kısmında "Tapu ve kadastro harçları" ile ilgili hükümler yer almaktadır.
Kaçak DevletŞeytana külahını ters giydirecek kadar hünerli olan Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek’in ne yaptığını bilip bilemediğini yine de sormadan edemiyorum.
Esnaf, düşük meblağlardaki KEY'den umutsuzSiyasi belirsizlikle etkisini daha çok hissettiren ekonomik durgunluktan nasibini alan esnaf, Konut Edindirme Yardımı (KEY) ile piyasaya girecek olan 2.8 milyar YTL'den de umutlu değil.
Gücü yetiyorsa gelsin ODTÜ’yü haritadan silsinGökçek’in ODTÜ ile ilgili "yıkarım" polemiğinde Akbulut’tan en sert açıklama geldi. Akbulut, Gökçek’e, "Gökçek arsa pazarlığında gücünü arttırmaya çalışıyor. Gücü yetiyorsa gelsin ODTÜ’yü haritadan silsin" diye çıkıştı.
AKP’li vekil için ‘jet’ izinAKP İstanbul Milletvekili Kemal Yardımcı’nın sahibi olduğu ve yerleşim yeri içinde bulunan Tuzla’daki Yardımcı Tersanesi’ne ait “sac deposu”, imar planında yeşil alan olarak yer almasına karşın faaliyetini sürdürüyor.
Mimarlar’dan Gökçek tepkisiMimarlar Odası Ankara Şubesi ODTÜ ile yıkım polemiğine giren Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek’e tepki göstererek, "ODTÜ gibi bir üniversitenin bu kentte olmasından dolayı bir belediye başkanı olarak gurur duymalısın" açıklamasını yaptı.
Karadeniz’in son çırpınışlarıBüyük tartışmalara karşın geçen yıl tamamlanan ancak doğa katliamlarının devam ettiği “Karadeniz Sahil Otobanı” projesine tepkiler farklı biçimlerde sürüyor. İstanbul Rehberler Odası Yönetim Kurulu üyesi Aydın Kudu ve rehber Rüya Köksal, Karadeniz’in otobana kurban edilişinin belgeselini çekti. Yapımcılar, henüz sıra gelmeyen son kumsalları kurtarabilmek için kasaba kasaba dolaşıp filmlerini göstermeye başladı. “Son Kumsal” belgeseli’nde Dutluk Plajı’nın son yazı, kepçe ve grayderlere teslim oluşu etkileyici görüntülerle bölge sakinlerinin ağzından aktarılıyor. Son Kumsal ekibi, sinema perdesi düzeneği bulunan otobüsle 16 Temmuz’dan bu yana belgeseli gösteriyor.
Tarih: 22 Temmuz 2008 Kaynak: Cumhuriyet
800 hektar kül olduİzmir’in Menderes İlçesi’nde önceki gün Dereköy ile Yeniköy arasında yüksek gerilim hattındaki tellerin birbirine sürtünmesi sonucu çıkan kıvılcımların sıçramasıyla başlayıp, rüzgarın etkisiyle yayılan yangında 200 hektarı kızılçam olmak üzere toplam 800 hektar alan kül oldu. Yangını söndürmek için 6 helikopter ve 5 uçağın desteğiyle çalışmalar sürdürülüyor. Bölgeye gelen İzmir Valisi Cahit Kıraç, "Şu anda alevler bir yerleşim yerini tehdit etmiyor. Tek tesellimiz can kaybımız olmaması" dedi.
Tarih: 22 Temmuz 2008 Kaynak: Hürriyet
Takvim
<<Temmuz 2008>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
  1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.