Haberler

23 Temmuz 2009, Perşembe

Mimar İmzası Taşıyan KampüslerMimar İmzası Taşıyan KampüslerGünümüzde tek işlevli üniversite kampüsleri yerine, bir kamusal alan yaratan kampüs tasarımları daha doğru bir uygulama olarak görülüyor. Tabii ki bununla birlikte sürdürülebilirliğin de kampüs tasarımında önemli bir faktör olarak değerlendirilmesi gerekiyor. Bulunduğu çevreyi de büyük ölçüde etkileyen üniversite kampüslerinin tasarımı mimarlar için çoğunlukla önemli birer prestij projesi haline geliyor. Haberin Devamı
Mimarlar "Tweet"lemeye Hazır Mı?Mimarlar "Tweet"lemeye Hazır Mı?Facebook, YouTube ve Flickr gibi internet siteleri interneti yayınlamanın ötesinde, etkileşimli bir ortam olma emelini taşıyor. Mimarlar, internet sitelerini ne kadar verimli kullanıyorlar? Mimarların iletişim ve pazarlama cephaneliklerinde, son "web 2.0" teknolojilerinin yeri var mı?
Şeylerin Sınırları: Snøhetta ile Oslo''da BuluşmaŞeylerin Sınırları: Snøhetta ile Oslo''da BuluşmaBaşta taksi şoförünün yanlış bir yerden saptığını düşündüm. Oslo''dayım ve şoför, Norveç''in uluslararası alanda en ünlü mimarlarının stüdyosuna gidiyor olmalı ama rıhtım civarındaki sanayi bölgesinde kaybolmuşa benziyor. Sonunda hiç umut vaat etmeyen beton cepheli bir hangara varıyoruz. Duvarda iki logo var: "Cod Farmers" ve "Snøhetta". Bunlar işimi görür.
Param hazır, Cimbom''un stadını 365 günde bitiririmParam hazır, Cimbom''un stadını 365 günde bitiririmAşçıoğlu İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Yaşar Aşçıoğlu, Seyrantepe''de yeniden ihaleye çıkartılacak olan Galatasaray''ın yeni stadını TOKİ Başkanı Erdoğan Bayraktar''ın istediği gibi 365 günde bitebileceklerinin iddia etti.
Kadıköy-Kartal metrosu 2011''de hizmete girecekKadıköy-Kartal metrosu 2011''de hizmete girecekSistemle, Kartal''dan Sarıyer''e ve Atatürk Havalimanı''na 79, Taksim''e 57, Yenikapı''ya 49, otogara ise 60 dakikada gidilebilecek.
Atatürk Havalimanı''nın ''sabıkalı pisti''ne onay çıktıAtatürk Havalimanı''nın ''sabıkalı pisti''ne onay çıktıAtatürk Havalimanı''nın ''sabıkalı'' pisti olarak bilinen 06/24 pistinin ihalesi, Devlet Hava Meydanları İşletmeleri (DHMİ) Genel Müdürlüğü tarafından onaylandı.
İstiklal''in çevresi araç trafiğine kapatılacakİstiklal''in çevresi araç trafiğine kapatılacakBeyoğlu Belediyesi, İstiklal Caddesi''ne bağlanan 43 sokağın daha araç trafiğine kapatılacağını açıkladı.
Lüks konutun İstanbul''daki 27 adresiLüks konutun İstanbul''daki 27 adresiKüresel krizin etkileri kendini ülkemizde her sektörde gösterirken, lüks konut sektöründe bu etkiler diğerleri kadar hissedilmiyor.
Hızlı tren için 1 milyar 231 milyon TL harcandıHızlı tren için 1 milyar 231 milyon TL harcandıUlaştırma Bakanı Binali Yıldırım, CHP Antalya Milletvekili Hüsnü Çöllü''nün soru önergesine verdiği yanıtta, Ankara-İstanbul arasındaki hızlı tren projesiyle ilgili 2009 Mart ayına kadar 1 milyar 231 milyon 803 bin TL harcandığını bildirdi.
Dünya Bursa Atatürk Stadı''nı KonuşacakDünya Bursa Atatürk Stadı''nı KonuşacakBursa Büyükşehir BelediyeBaşkanı Recep Altepe,dünyada konuşulan mühendislik harikası AlianzArena, Schalke 04, BerlinOlimpiyat statlarını inceleyerek Atatürk Stadı''nı da yenileyerek dünyada ko-nuşulan bir seviyeye geti-receklerini söyledi.
Antalya Vezirhan''da kiralama dönemi başladıAntalya Vezirhan''da kiralama dönemi başladıOsmanlı-Anadolu Selçuklu mimarisinden esinlenerek projelendirilen ve 500 dükkandan oluşan Antalya''nın "Kapalıçarşı"sı, kiralamalar devam ediyor. "Vezirhan" adını taşıyacak olan çarşının yıl sonuna kadar 800 bin ziyaretçiyi ağırlaması hedefleniyor. Haziran ayı sonunda inşaatı tamamlanacak olan çarşıda, yıl sonuna kadar 80 ile 120 milyon euro arasında ticaret hacmi oluşması bekleniyor. 30 dönüm arazi üzerine kurulu, 17 bin 500 metrekare kapalı alanda faaliyet gösterecek olan Vezirhan Kapalıçarşı''sı, alışveriş merkezi konsepti yerine bin yıllık Türk çarşı kültürünün tecrübelerinden yararlanılarak inşa edildi.
Tarih: 23 Temmuz 2009 Kaynak: Sabah
İbadet değil, istirahat için...İbadet değil, istirahat için...Belçika''da son olarak Mechelen''de 19. yüzyılda inşa edilmiş bir kilise 79 odalı, 4 yıldızlı otele dönüştü.
Palovit Vadisine Dokunma!Palovit Vadisine Dokunma!Fırtına Çevre Aktivistleri''nin kolektif olarak hazırlayıp imzaya açtıkları aşağıdaki metin 10 Ağustos''ta bir basın duyurusu olarak açıklanacak. Metni, Yeşiller Partisi, Derelerin Kardeşliği Platformu gibi sivil toplum kuruluşlarının yanısıra bağımsız kişiler de imzalıyor.
Ürettiğiniz Karbonu DengeleyebilirsinizÜrettiğiniz Karbonu DengeleyebilirsinizKarbon ofset (karbon dengesi), sera gazı emisyonunu azaltmayı amaçlayan finansal bir araç. Küresel ısınmaya bir çözüm olmak için gittikçe popüler olan bir yol. Karbon ofset, en basit haliyle şirketin ya da kişinin arabada, üretimde, uçuşta ya da evde açığa çıkardığı karbondioksiti dengelemesinin bir yolu. Açığa çıkarılan bu karbondioksit ise karbon ayak izi olarak adlandırılıyor. İnsanlar karbon ofset satın alarak karbon ayakizlerini dengeleleyebiliyorlar. Karbon ofset, karbondioksit ya da ona eşdeğer gazların metrik tonlarıyla hesaplanabiliyor ve sera gazlarının ilk altı kategorisinin yerine geçebiliyor. Bir karbon ofset, bir metrik ton karbondioksidin ya da ona eşdeğer başka sera gazlarının azalmasına tekabül ediyor.
''Türkiye''nin isminde mortgage olan tek şirketini kurduk, mortgage krizi patladı''''Türkiye''nin isminde mortgage olan tek şirketini kurduk, mortgage krizi patladı''2008 Haziran ayında krizin gölgesinde faaliyete geçme kararı alan DD Mortgage aradan üç ay geçmeden dünyayı kasıp kavuran ‘mortagage kriziyle'' karşılaştı. Tüm dünyayı etkileyen krizin uzun süre kendi isimleriyle anılmasına esprili bir dille değinen DD Mortgage Genel Müdürü Murat Aysan, "Türkiye''de isminde mortgage kelimesi olan tek şirketiz ve kuruluşumuzun hemen ardından mortgage krizi patladı. Bu yüzden biz kriz değil dalga demeyi tercih ediyoruz..." dedi.
Üzerinden tren de geçen köprülerÜzerinden tren de geçen köprüler3. köprünün Boğaz''ın neresine yapılacağı konusu hükümet tarafından neredeyse gizemli bir öyküye dönüştürüldü.
Ferroli 2009''u eğitim yılı ilan ettiFerroli 2009''u eğitim yılı ilan etti2009 yılında bayi ve teknik servisleri için yoğun bir eğitim programı gerçekleştiren Ferroli, enerji verimliliği konusunda da tüm Türkiye''yi bilgilendirmek için çalışmalarını aralıksız sürdürüyor.
YTÜ 2009 Kamp Ateşi Alanya Kaleiçi''nde YanıyorYTÜ 2009 Kamp Ateşi Alanya Kaleiçi''nde YanıyorYıldız Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Öğrencileri Yaz Uygulama Atölyesi 2009 yılı çalışmaları Alanya Kaleiçi''nde gerçekleştiriliyor.
İnsanların Çöp Konteynerinde Ne İşi Var?İnsanların Çöp Konteynerinde Ne İşi Var?Terkedilmiş çöp konteynerleri sıcak yaz günlerinde New Yorklular için popüler bir serinleme aracı oldu. Macro-Sea isimli şirket, konteynerleri yerinin belirli kişilerin bildiği bir yerde havuza dönüştürdü, herkese açık olmayan partiler verdi... Böylelikle herkesin ilgisini kolaylıkla çektiler, herkes havuzu konuşur oldu, "Acaba havuz nerede?" sorusu sıklıkla sorulur oldu. New York Times''dan Melena Ryzik, Brooklyn''in endüstriyel bölgesindeki Gowanus Kanalı''nın kıyısındaki gizli havuz partilerinden birine ziyarette bulunmuş, izlenimlerini yazısında aktarmış.
Topbaş: Metrobüse 274 araç yetmiyorBüyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, “Metrobüs hattında 274 araç var, yetmiyor. Araç sayısı artmalı” dedi. İETT Genel Müdürlüğüne Yıldız Teknik Üniversitesi öğretim üyesi Doç. Dr. Hayri Baraçlı’nın atandığını açıklayan Topbaş, metrobüs hattında kullanılan 50 ‘Phileas’ aracının dışında yeni sipariş verilip verilmeyeceğiyle ilgili olarak da şunları söyledi: “Metrobüs hattında şu anda 274 araç çalışıyor, yetmiyor. Çok ciddi bir yoğunluk ve talep var. Yoğunluğu gidermek adına araç sayısının artması gerekiyor. Gerektiği zaman tedarik edeceğiz. Phileas mı olacak, onun kararını vereceğiz. Phileas ile Mercedes firması arasında çekişme var. Şehirde en iyi hizmet veren tarafta oluruz.”
Tarih: 23 Temmuz 2009 Kaynak: Radikal
İstanbul''u tatlılıkla boşaltma planı başladıİstanbul''da sanayi tesislerini kent dışına çıkarma planı askıya çıktı. Plan 9 bine yakın tesisi etkileyecek. Taşınma özel imar şartları ile teşvik edilecek.
3 oda bir salon tarih oldu yeni moda yaşayan evlerOdalarda köşe koltuklar, yemek masası, vitrin devri kapananı çok oldu. Bir gece kulübü, bir çadır ya da bir küpü andıran evlerde teknolojiye uyumlu yaşamak isteyenler mimarlara koşuyor.
''Bırakın 303 milyonu 3 milyon lirayı bulamaz''Paşabahçe arazisine 303 milyon liralık teklif veren emlak firmasının sahibi sır. Eski ortak: Bu parayı nasıl öder?
''Yap-boz''da ikinci perdeİstanbul Büyükşehir Belediyesi, Büyükçekmece''de şahsa ait bir araziye yol yaptı. Arazinin sahibi açtığı davayı kazanınca bir milyon TL harcanan yol söküldü. Aynı bölgede başka bir yol için de iki milyon lira çöpe gitmişti.
Sakarya''ya 3 hidroelektrik santral kurulacakAdasu Genel Müdürü Rüstem Keleş, boşa akan Sakarya Nehri''nden elektrik enerjisi üreteceklerini söyledi. Kurmayı planladıkları 3 hidroelektrik santralinin 75 milyon dolara malacağını belirten Keleş, yılda 155 milyon kilovat saat elektrik enerjisi üretmeyi planladıklarını da ifade etti.
Otel yapımı Anadolu''ya kaydıAkdeniz Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği''nin araştırmasına göre, Türkiye''nin otel yatırımı haritası değişiyor.
33 Kurşun Anıt Mezar projesi hazırVan’ın Özalp ilçesinde Çili Deresi’nde (Geliyê Sefo), 1943 yılında Orgeneral Mustafa Muğlalı’nın emriyle öldürülen 33 köylü için yapılacak olan “33 Kurşun” isimli anıt mezarın projesi tamamlandı. Özalp Belediye Başkanı Murat Durmaz, makamında düzenlediği basın toplantısı ile projeyi tanıttı. Durmaz, toplam 1130 metrekarelik bir alanı kaplayacak olan anıt mezarın, yerden 1.5 metre yükseklikte olacağını belirtti. Anıt mezarın yüzeyinin çatı kısmının 2.5 metre ve anıtın çatısıyla kurşunun birleştiği yerin ise 1 metre 30 cm yüksekliğe sahip olacağını aktaran Durmaz, öldürülen 33 insanın formundan çıkan insan yüzlerinden şekillenerek oluşan kurşunun 7 santim boyunda olacağını söyledi. Durmaz, “Anıtta kurşun şeklinin üzerinde bulunan 33 insan formundan birinin boş olması da katliamdan sağ kurtulan bir kişiyi simgeleyerek yapılmış” dedi. Oturma yerleri dahil olmak üzere çoğu ayrıntının rakamsal değerinin de 33 olarak belirlendiğini vurgulayan Durmaz, proje tasarımındaki her şeyin yakın tarihte yaşanılan 33 kurşun olayının izini sorumluluk sahipleri adına sürmek açısından önemli olduğunu belirtti.
Tarih: 23 Temmuz 2009 Kaynak: Evrensel
Dünyanın 7 doğa harikası listesinde yokuzDünyanın yeni 7 doğa harikasını belirlemek için dünya genelinde yapılan oylama sonucunda 28 finalist belirlendi. Finalist listesinde ve finalist adayları listesinde ise Türkiye''den hiçbir yer bulunmuyor.
500 milyar dolarlık işe açık davetIrak''ın yatırımlardan sorumlu Başbakan Yardımcısı Rafi El-İsavi, "Dünya markası haline gelmiş Türk müteahhitlerini ülkemizde daha çok görmek istiyoruz" dedi.
İnşaat maliyeti yüzde 11 ucuzladıBina İnşaatı Maliyeti Endeksi, 2009 yılının ikinci çeyreğinde geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 11,16 azalış gösterdi. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), Bina İnşaatı Maliyet Endeksi''nin, 2009 yılı ikinci dönem sonuçlarını açıkladı. Buna göre, maliyet endeksi anılan dönemde bir önceki döneme göre yüzde 0,88 artış gösterirken, geçen yılın aynı dönemine göre ise yüzde 11,16 azaldı.
Tarih: 23 Temmuz 2009 Kaynak: Zaman
Aidatlarını ödeyemiyor ama...Paşabahçe fabrika arazisine 303.1 milyon TL teklif eden Adanalı As Asya şirketi gizemini koruyor.
Sakarya Nehri''ne 3 hidroelektrik santralı kurulacakKeleş, dün yaptığı açıklamada, projenin hayata geçmesiyle enerji kesintilerinde şehrin susuz kalmayacağını ifade etti.
Kayıp Seneleri Telafi EdiyoruzSon dönemde İstanbul için hazırlanan projeler ve atılımlar hakkında açıklamalarda bulunan Kadir Topbaş, İstanbul''un artık cazibe merkezi haline geldiğini belirterek, "Dünya İstanbul''u yakın takibe aldı. Gelişmelerden anında haberdar oluyorlar. Çok çalışıp geçmişteki hataların izlerini silip, bunları telafi ediyoruz. İstanbulumuz''u geleceğe taşıyoruz" diye konuştu.
Toprak''ın merkezine en yüksek teklif Çalık''tanTMSF, Toprakbank''ın eski sahibi Halis Toprak''ın ödeme protokolüne uymadığı gerekçesiyle el koyduğu Toprak grubunun faaliyet gösterdiği Beşiktaş''taki Toprak Center''i dün gerçekleştirdiği ihale sonucu 88.2 milyon TL‘ye sattı.
The Marmara, New York''ta ikinci otel yatırımına soyunduSerdar Alp Turan, The Marmara Bodrum''un 10''uncu yıldönümü nedeniyle tesisin genel müdürü Nilüfer Çelik''le birlikte bir sohbet toplantısı düzenledi.
Giresun’daki karayolu bir mühendislik faciasıArtvin''de yaşanan ve beş kişinin ölümüyle sonuçlanan sel felaketinden sonra Giresun sular altında.
Takvim
<<Temmuz 2009>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31    
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.