Haberler

23 Ağustos 2009, Pazar

Singapurlular''ın Özgün Kamusal Alanları: Void Deck''lerSingapurlular''ın Özgün Kamusal Alanları: Void Deck''lerBir şehrin mimari yapısını ya da kentsel yaşam alanlarını, o şehrin içerisindeki yaşayan insanlar, gelenekleri ve kültürleriyle şekillendirir. Singapu halkı Avrupa''daki örneklerinden farklı olarak karışık bir kültürden meydana geliyor. Singapur halkı Çin, Malezya ve Endonezya dan gelen farklı kültürlere sahip insanların bir araya gelmesinden oluşuyor. Bu da karışım bir tarih, kültür ve geleneğe sahip olmalarının en büyük sebebi. Haberin Devamı
100 lira taksitli konut için ilk kazma İstanbul''da vuruluyor 100 lira taksitli konut için ilk kazma İstanbul''da vuruluyor Başbakan Tayyip Erdoğan''ın yoksullara müjdesini verdiği ayda 100 lira ödeyerek ev sahibi olma projesi hayata geçiriliyor. Toplu Konut İdaresi (TOKİ), ilk olarak İstanbul Kayabaşı''nda yoksul grubuna yönelik 504 adet konut yapımına başlıyor.
 Norveç Ağacı Norveç AğacıKnut Hamsun hem modern edebiyatın babası olarak adlandırılmış, hem de Nazi sempatizanlığı ile tepkileri üzerine çekmiştir. Doğumunun 150. yılında Jonathan Glancey, yazarın kendisi kadar kompleks ve tartışmalara yol açan yeni merkezini ziyaret etti.
Mevlana Müzesi''ndeki tadilat Şeb-i Arus''a yetişecekMevlana Müzesi''ndeki tadilat Şeb-i Arus''a yetişecekTürkiye''nin en çok ziyaret edilen mekânlarından olan Mevlana Müzesi''nde tadilat çalışmaları tüm hızıyla sürüyor. Müze Müdürü Benli, "Ödenek sorunumuz yok. Yapılan tadilatı Aralık ayındaki Vuslat Törenlerine yetiştirmeyi planlıyoruz. Daha erken de bitebilir" dedi.
Santrallar ''düşler vadisi''ni bitirecekSantrallar ''düşler vadisi''ni bitirecekUNESCO’nun koruma altına aldığı Artvin’in Borçka ilçesine bağlı ve saklı cennet olarak nitelendirilen Macahel Vadisi’nde yapılacak olan sekiz hidroelektrik santral yöre halkını tedirgin etti. Çevre örgütleri ve köylüler, santral inşaatının vadiyi bitereceğini belirtiyor
3. köprü, gecekondu sakinlerini korkuttu3. köprü, gecekondu sakinlerini korkuttuÜçüncü köprü güzergâhına göre, Tarabya''da Şenevler olarak bilinen mahallede 150''nin üzerinde gecekondu yıkılma tehdidiyle karşı karşıya. Bu arada Tarabya Oteli''nin biraz ilerisinde bulunan Marmara Üniversitesi''nin arazisine de ayaklar yapılacak.
Karaköy''e Yeni Yapılacak İskelenin Projesi TamamKaraköy''e Yeni Yapılacak İskelenin Projesi TamamŞiddetli lodosun etkisiyle dubaların su alması sonucu yaklaşık 9 ay önce alabora olan Karaköy İskelesi, yeniden yapılacak.
İZSU''dan 1 Taşla 2 KuşİZSU''dan 1 Taşla 2 Kuş1.9 milyon TL''lik yatırımla Piçi Deresi''nin ıslahına başlayan Büyükşehir Belediyesi, hem Pınarbaşı Yarış Pisti''ni hem de Bornova 5. Sanayi Sitesi''ni kışın taşkın, yazın da sinek probleminden kurtarmış olacak.
Galler Prensi St Paul Üzerindeki Mimarı Devirmeye ÇalıştıGaller Prensi St Paul Üzerindeki Mimarı Devirmeye ÇalıştıGaller Prensi, St Paul Katedrali''nin yanındaki 500 milyon Pound''luk ofis ve alışveriş kompleksini yapan mimarı devirmek için lobi yapıyor.
Metrobüs şoförleri ''ters şerit''e karşı eğitim istiyor Metrobüs şoförleri ''ters şerit''e karşı eğitim istiyor Karayolları trafiğinin tersi istikamette seyreden metrobüs şoförleri mesai bitiminde normal trafiğe çıktıklarında büyük sıkıntı yaşıyor. Türkiye Fahri Müfettişler Derneği Başkanı Sami Güleçyüz, metrobüs şoförlerine simülasyon eğitimi verilmesi gerektiğini ifade etti.
Depremi yeniden yaşamak isteyenler müzeye koşuyor Depremi yeniden yaşamak isteyenler müzeye koşuyor Türkiye''de sadece Sakarya Deprem ve Kültür Müzesi''nde bulunan, 7,4 büyüklüğünde sun''i deprem meydana getiren platform büyük ilgi görüyor. Özellikle depremden sonra doğan çocukların eğitimine büyük katkı sağlayan müze, yurtdışından bile ziyaretçi çekiyor. Müzeyi 4 yılda 300 bin kişi ziyaret etti.
Duvarkondu turistlerin gözdesiDuvarkondu turistlerin gözdesiOsman Kalın isimli gurbetçinin, 1983''te Berlin Duvarı''nın Batı tarafında inşa ettiği gecekondu ev ve bostanı, kentte düzenlenen turistik turların gözdelerinden biri haline geldi.
Çevre bozulacak diye kalkınmayalım mıÇevre bozulacak diye kalkınmayalım mıUlaştırma Bakanı Yıldırım, İstanbul''a yapılması planlanan 3. köprüyle ilgili konuştu: Köprüyü kendim için yapmıyorum. İstanbullu istemezse bu işe girmeyiz. İnşaat 2010''da başlar, 5 milyar dolara mal olur. Ülke kalkınacaksa yolumuzu yapacağız
Arkitekt Dergisinde İshak Paşa SarayıArkitekt Dergisinde İshak Paşa Sarayı1960''lardan bu yana yanlış restorasyon çalışmalarına maruz kalan, yerden ısıtmalı sistemi ile dünyada bir ilk olan İshakpaşa Sarayı''na geçtiğimiz günlerde cam örtünün monte çalışmaları başladı. Kırılmaz camlar, güneş önleyici filtreler yapıyı kar ve yağmur suları ile zararlı güneş ışınlarından koruyacak. Türk mimarlığını tanıtmak amacıyla kurulan Arkitekt dergisinin 1934 yılına ait bir sayısında bu önemli esere yer verilmiş.
Yaratıcılık Para Yüzünden HafifletildiğindeYaratıcılık Para Yüzünden HafifletildiğindeÜç yıl önce Parrish Sanat Müzesi, New York'' ta bulunan Southampton''a bağlı Water Mill çayırlarına yeni bir yapı inşa edeceğini ilan ettiğinde heyecanlanmamak çok zordu. Sorun yapının mimarisi ile ilgili değildi. İsviçreli mimarlık ofisi Herzog & de Meuron''ın yaptığı köysel pavyon kümelerinden oluşan tasarım, pastoral ortama mükemmel bir uyum sağlıyordu. İç içe geçen galeriler izleyici, sanatçı ve sanat yapım süreçleri arasındaki bağı güçlendiriyordu.
Seyrantepe ihalesinde yeni teklifler bugün alınacakToplu Konut İdaresi (TOKİ), Seyrantepe projesi için yeni teklifleri bugün alacak
3. köprünün rantı çoktan paylaşıldı3. köprünün yerinin netleşmesi İstanbul''un kuzey bölgelerinde hesapların yeniden yapılmasına neden oldu. Köprü spekülasyonu nedeniyle arazilerin hızla el değiştirdiği bölgelerde fiyatlar da hızla yükselmişti. Şimdi gözler köprü yoluyla birlikte yapılacak imar düzenlemesinde. Arnavutköy, Çatalca ve Silivri''nin kuzeyinde küçük araziler rağbet görmüyor. Çoktan el değiştiren büyük arazilerin ise yol geçmeden değerlerini katlayacağı iddia ediliyor.
İstanbul''un üçüncü köprüsüAmerikan Başkanı Barack Obama bir gün helikoptere biner ve New York City''nin göbeği olan Manhattan adasının üzerinde başlar turlamaya. Amacı, New Jersey eyaletiyle bu minik ada arasındaki araç trafiğini biraz olsun rahatlatacak yeni bir köprü için yer bakmaktır.
İş Dünyasına Yeni Fuar ŞokuBüyükşehir Belediyesi''nin Gaziemir''de kurmayı planladıkları yeni fuar alanını tek başlarına tamamlama kararı iş dünyasında şok etkisi yarattı.
Aslan: "Korkarım, İzmir Bir Çadırkent Olacak"Ege-Koop Başkanı, belediyenin 10 yıldır dar gelirliler için toplu konut üretmediğini söyledi. Egekent ve Evka projeleri olmasaydı bugün İzmirlilerin çok zor kiralık daire bulacaklarını ifade eden Aslan, "Bütün belediyeler, hiç zaman kaybetmeden kendi bölgelerindeki hazine arazilerini ve toplu konut alanlarını yeni bir planlamayla kooperatifiçilik mantığıyla dar gelirli vatandaşlar için konut üretimine açmalıdır. İzmir''in yüzde 38''i kirada, yüzde 55''i de kaçak yapılarda oturuyor. Dar gelirliye uygun imkanlarla konut sağlanmazsa, korkarım İzmir çadırkent olacak" dedi.
Şehir Plancıları Odası: 3. köprünün trafiğe etkisi % 1,5 olurİstanbul Boğazı''nda Tarabya-Beykoz arasında yapılacak 3. köprü projesi, rant ve çevre endişelerini de beraberinde getirdi.
İnşaatta herkes itirafçı oldu!Ağaoğlu İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Ali Ağaoğlu''nun dün Referans gazetesine yaptığı açıklamaların ardından sektörün diğer aktörleri de şapkalarını önlerine koydu.
I. Abdülhamit Türbesi açıldıI.Abdülhamit''in türbesi, yapılan restorasyonun ardından dün yapılan törenle yeniden ziyarete açıldı. İstanbul Valisi Muammer Güler, "Hangi medeniyete ait olursa olsun bu eserleri korumak bizim görevimiz," dedi Güler. İstanbul''un kültür mirası için 200 trilyona yakın kaynak ve bu kaynağın dışında 150 trilyonluk fon oluşturulduğunu söyledi. Türbenin 1776-1777 yıllarında yaptırıldığı belirtiliyor.
Tarih: 21 Ağustos 2009 Kaynak: Sabah
Seyrantepe''de kararlar son dakikaya kaldıBugün yapılacak Seyrantepe ihalesi için firmalar kararlarını son dakikaya bıraktı. Sadece Aşçıoğlu İnşaat net olarak ihaleye katılacağını açıkladı.
Kız ve erkek öğrenciler için yurt yapılıyorMuş''un Bulanık İlçesi''nde nüfusun yüzde 65''nin kırsal kesimde yaşaması nedeniyle, ilköğretimden sonra ortaöğretime gidemeyen çocuklar için Muş Milli Eğitim Müdürlüğü 300''er kişilik kız ve erkek yurdu yaptırıyor.
Mobilyada beyazın ferahlığıÇanakkale''nin Biga ilçesinde kurulu bulunan Doğtaş Mobilya, yeni bir ürün tasarımı gerçekleştirdi. Doğtaş Pazarlama Müdürü Nevzat Yıldız, 37 yıldır mobilya sektöründe bulunan Doğtaş Mobilya''nın ''Ben yenilendim'' konseptiyle tasarım ve kalitede farklılaşıp yoluna devam ettiğini söyledi.''Exclusive'' serisiyle tasarım ödülü alan Doğtaş''ın yine özel seri kapsamında, yeni ürünleri müşterilerin beğenisine sunduğuna işaret eden Yıldız, söz konusu ürünün ''beyazla tanımlanan bir yaşam için Carmen'' olduğunu ifade etti. Yıldız, yeni ürünleri hakkında şu bilgileri verdi: Orijinal beyaz lake ile evleri rüyaya çevirecek Carmen, Doğtaş özel serinin en yeni modeli olarak show roomlarda dikkatleri üzerinde topluyor.
Tarih: 21 Ağustos 2009 Kaynak: Yeni Şafak
3. Köprü''nün gizlisi saklısı yokÜçüncü köprünün güzergahı için İstanbul, Kocaeli ve Sakarya Büyükşehir Belediye meclislerine müracaat edildiğini belirten Yıldırım, "Belediye meclislerinin iradesine saygı gösterdiğimiz için onlar karar almadan açıklamadık. Yoksa güzergahın gizlisi saklısı yok"dedi.
3. köprü ilçelere değer kazandıracak Yıllardır merak edilen ve son haftalarda alevlenen 3. Köprünün güzergâhı ile ilgili tartışmalar devam ediyor. İstanbul Büyükşehir Belediye(İBB) Başkanı Kadir Topbaş''ın 3. köprünün ayaklarının Tarabya-Beykoz arasında olacağını açıklaması üzerine bu sefer de güzergâhtaki nokta bölgeler tartışılmaya başlandı.
Takvim
<<Ağustos 2009>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31            
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.